Back To Top
Kafa keserek değil kafanın içini boşaltarak soykırım

Kafa keserek değil kafanın içini boşaltarak soykırım

 - Son Güncelleme: 14.03.2019 Perşembe 09:27
- A +

Son yüzyıl soykırımlar, katiamlar çağı idi. Jenosit, etnik temizlik… Bu yüzyılda insan hafızasına kazındı. Dünya nizamî savaşlar dışında gayri nizami temizlik hareketlerine sahne oldu. Milyonlarca insanın bedeninin yok edilmesi elbette en kolay anlaşılır, en elle tutulur katliam şeklidir; soykırımdır, jenosiddir, etnik temizliktir… Fakat hedef sadece insan bedeninin yok edilmesi olabilir mi? Sırpların Boşnak katliamı sırasında, sadece insanlar değil, Osmanlı dönemini hatırlatan bütün mimari eserler de hedef seçildi. Bu savaşta sadece cami gibi sembol dinî yapılar değil, Osmanlı sivil mimarisinin şaheserlerinden köprüler ve hatta sıradan evler, konaklar da hedef olarak seçilmişti.

İnsan ancak kültürle/harsla tanımlanabilir. Sırf biyolojik bir gerçeklik olması gereken etnik, ırkî yapıyı da anlamlı kılan kültürdür. Kültürel varlığı insana kimlik kazandırır ve bir kapsama sokar. Bu yüzden, bütün dünyada katliam bedenlerin yok edilmesinden öte bir muhtevaya sahiptir.

***

İnsanı uzun bir süreç içinde yok etmek, onun kültürel-manevi varlığını yok etmekle sağlanabilir. Bu anlamda bir “kültürel soykırım”dan bahsetmek yanlış olmaz. Kavramı böyle ifade ederken hissettiğim sıkıntıyı, elli yıl önce yayınlanmış bir sözlük izale etti. Şakir Altay ve Veli Keskin tarafından hazırlanmış olan bu sözlük, 1969’daki yayınlanışından sonra bir daha basıldı mı, bilmiyorum? “Hukukî ve Sosyal Terimler Sözlüğü”nde “Jenosid” tanımlanırken ırk dışında din, dil ve hars/kültürden de söz ediliyor. Daha ötesi, “kültürel jenosid” alt başlığı altında, “fikir adamlarını elimine etmek, mektep, müze, kütüphane, klüp, mabed ve emsali gibi kültür müesseselerini yok etmek”ten de bahsediliyor.

Bu satırları okurken Türkiye’nin yakın tarihi hızla gözlerimin önünden geçti. Şimdi içinde bulunduğumuz kültürel yozlaşma, manevî buhran daha anlam kazandı. Kendimi de bir kültürel soykırımın hedefi olarak gördüm.

Bizim fikir adamlarımız, sanat adamlarımız daha geniş olarak ifade etmek gerekirse toplumun önünde yürüyen şahsiyetlerimiz nicedir bir jenosidin konusu oluyorlar. Bir taraftan onlar aleyhine kampanyalar açılıyor, diğer taraftan hayat sahaları kurutuluyor ve bir yüzyıl içinde nesiller bir zamanlar büyük unvanını hak eden şahsiyetlerin, bir müddet sonra bu sıfatın tersine lâyık görüldüklerini öğreniyorlar. İyi kötü, güzel çirkin oluyor. “Üniversite reformu” adı altında, yetişmiş değerler saf dışı ediliyor. Mektebimiz tamamıyla yok ediliyor, kendi okulumuzu kuracağımız iddiasıyla bu yapılıyor. Kütüphanelerimiz iptal ediliyor. Harf devrimi, bütün yazılı kültür birikimimizi kapsam dışı bırakıyor. 1933’de Üniversite reformu ile ilgili rapor yazan yabancı bilim adamları, Türkiye’de yüksek tahsil yapan talebelerin okuyabileceği yeterince Türkçe kaynak bulunmadığından bilhassa söz ediyorlar. Harf inkılabı yapılalı 4 yıl olmuştur ve bütün Türkiye’de Latin harfleriyle yayınlanmış kitapların sayısı birkaç bini geçmemektedir.

Ya mabedimizin başına gelenler? Birçok vakıf eseri cami ve mescid tahrip oluyor veya satılıyor. 1950’lere kadar Türkiye’de cami yapmak fiilen yasaklanıyor.

İlk yapılan yeni cami İstanbul Şişli Camii’dir. 1950’den sonra halk kendi mabedini kendi yapmaya başladı, on binlerce cami yaptı. Fakat bu sefer de camiler sosyal kültürel fonksiyonlarından tamamen soyuldular, sadece belli vakitlerde namaz kılınan yerler haline getirildiler.

Diyeceksiniz ki, “iyi ki bizim kulüplerimiz yoktu, onlar böylece soykırımdan etkilenmediler.” Kavramları yerli yerine koyalım. Bizim kulüplerimiz, fikir ve sanat ortamlarımız tekkelerimizdi, dergâhlarımızdı. Türkiye’de sanat ve fikir namına geçmişte ne üretilmişse mutlaka bu “klüp”lerden geçmiştir. Tekkeler kapatılmakla bizim fikir ve sanat hayatımıza ağır bir darbe vuruldu.

***

Türkiye’de en milli yaklaşıldığı görüntüsü uyandırılan saha dildir. Kültürün taşıyıcısı olan dil gerçekte en fazla soykırıma uğratılan alanlardan biri oldu. Dilimizin binlerce yıl içinde kazandığı kelime kadrosu tırpanlandı. Tam bir kelime katliamı ile karşılaştık. Kelimeler tasfiye edilirken, bin yıl içinde kendiliğinden oluşmuş geniş imkânlı dilimizin yerine, kısa zamanda devlet talimatıyla daha muazzam bir Türkçe vaad edildi. Şimdi dil devriminin üzerinden seksen küsur yıl geçti. Türkçe Cumhuriyetin devraldığı zamanki gücünü yitirdi. Kelime kadrosu küçüldü, ifade imkânları daraldı. Yabancı kelimelerden kurtarılacağı iddia edilen dilimiz günlük hayattan başlayarak bütün sahalarda yabancı dillerin istilasına maruz bırakıldı.

Bu soykırımda kafa kesmek yok, kafanın içini boşaltmak veya kendi doğrultusunda değiştirmek var.

Jenosidden arta kalan unsurlarla ne yapılabilirse onu yapmaya çalışan divane takımından başka bunları derd eden de kalmadı!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 16 Mart 2019 13:11
Teknik bir mesleğim olduğu için sizin yazdığınız türde yazılar pek ilgimi çekmez. Şunu iyi biliyorum. Türkiye'de bir çok üniversite profesör doçent akademisyen var. Ama bilim ve bilimadamı yok. Nedeni'de bu saydığım akademisyenlerin akıllarını Atatürk'e kiraya vermiş olmaları. Yaptıkları iş de sadece yabancı kaynaklardan çeviri yapmaları. Yani taklit. Taklit hiç bir zaman aslını geçemez. Bilim için ilham gerekir. Bu ilham da evrensel bir akılla olur. Baştan doğmatik olarak bir faninin işlerini mükemmel ve tartışılmaz kabul etmeyle olmaz.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 06:42
Asıl Arap alfabesine geçtiğimiz zaman bir gecede cahil bırakılmıştık . Sadece alfabelerini değil kültürlerini de benimsediğimiz için cehalete mahkum olmuştuk. Atatürk bu durumu düzeltmek için çok şey yaptı. Ama Arap sevicilik o kadar yer etmişki toplumda bugün “okuyan görünce hafakanlar basan” rektörlerimiz var.
KARAR OKURUthe 14 Mart 2019 21:36
Milliyetcilik akimindan yikilan cok uluslu imparatorluklar ve cok uluslu ulkelerin basinda Osmanli ve Avusturya macar imparatorlugu gelir. Avrupa ulkelere bolunurken , Oosmanlida da calkantilar basliyor. Yunanlar sirplar falan ulus bilincine burunur. Misir ote taraftan ulke gibi hareket etmeye baslar. Ic isyanlar falan . Eeniler bolue yasar. Osmanli osmanliccilik diye bir catida birlestirmeye calisir insanlari, yemez. Imparatorluk coker. Iste O gun bugun buranin adi Turk ulkesi. Ondan once degil. Kafaniza mih gibi cakin bunu.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 21:20
Ingilizce ogrenip ingilizce okusalarmis akademik turkce yayin yok ise. Kaldiki osmanlicayi 4 sene icinde unutmus mu bu insanlar. osmanlica akademik konulardaki yazilari cokmusta okuyamamislar mi? Beyni mi silinmis insanlarin yeni harfler gelince elektronik bir beyin cipiyle insanlar baska insanlara mi donusmus? Nolmus? Bugun osmanlica okuyabilen ve anlayan kac kisi var bi soyleyin . Bir arap osmanlica okuyunca anliyor mu saniyorsunuz ? Adam ne yazmis be mi diyor ? Siz hala nerelerde kalnissiniz ve neler anlatiyosunuz sayin yazar.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 19:19
Islamcilarin cumhurlyet dusmanligina temel olsuturduklari hemen hersey Dp donemine ait. Camiilerin tahrip edilmesi de , anitkabirin insasi da, Necip fazila Allah li siir yok bundan sonra diyenler de, kadinin giyimine ilk mudahele eden de Dp. Alfabe degisimini ilk oneren 2. Mahmud ve ozellikpe bayildiklari Abdulhamid . Cumhuriyetin gunahlar karnesinde turkce Ezan var. bir de fesin kalkmasi. Kafalar boyle yani . Okurlar kimlerle muhattap olduklarini bilsinler. Bunlar yerli milli adi altinda Farsci ve Arapci adamlar.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 19:09
Ismet inoununin kutsal emantleri saklamak icin , depo olrak kullandigi ve kapisina kilit vurdugu camiler e ahir diysunuz peki. Dp nin ve Adnan menderesin 1946 1960 arasi yol gececek diye yiktigi camilere ne diyorsunuz?
trol savar 16 Mart 2019 01:47
0
Sanki sen Beş vakit namaz kılmak için Camiye gidiyor musun da konuşup duruyorsun işte sen sabah namazına Camiye gidiyor musun yok o zaman niye konuşuyorsun Nereden biliyorsun CHP'nin Cami yıktığını daha Geçenlerde AKP Belediyesi bir Camii yırttı canlı yayında gördüm seni onu anlat boş ver CHP'nin yapmadığı şeyleri söyleme burada Tamam anladık AKP genel merkezinden Terör parası alıyorsun Ama maaş alıyorsun diye de her şeye zıplayıp durma Yalan da konuşma
Menderes geldiğinde ilk iş olarak Köy Enstitülerini kapatmıştı. Çünkü İnönü’nün imzaladığı Amerika ile yapılan Marshall planı, bir başka ifade ile sömürgeleştirme programının başta gelen şartlarından birisi de buydu. Bunlar da geldiklerinde ilk icraat olarak köy okullarını, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi ve kitap satış yerlerini kapattılar, ‘arazileri boş bırakmak şartıyla’ tarla parası vererek, tarımı ve hayvancılığı bitirdiler.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 18:27
Türkiye de kitap okuma ortalaması yılda 1 kitap . Osmanlı da okur yazar oranı yüzde 20 perde. Kuagınız ezanda bile değil ama edanı bahane edip namazı kılmıyosunuz.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 16:40
Baska seylerle doldursaydiniz bosalan kafayi keske , bos kafa gezeceginize. Cahillige bahane aramak kolay, urfa da oksford vardi biz mi okumadik demek gibi bisey. Sosyal Bilimlerle ugrasan tarih vb. Kimseden duymadim bu dilin bilime engel oldugunu. Nerde cahil adam var , ya dili bahane ediyor ya emperyalizmi . Sen ingilizce fransizca yayinlari cevirt once akademik dertleriniz var madem.
Türklerin İslam'a girmesi ve Anadolu ya doğru gelmesi sürecinde asıl değişim başlamıştır.Dilimizdeki birçok kelime Arapça azımsanmayacak kadarı da Farsça dir.Arap alfabesi de dilimize uymuyor çünkü karşılığı olmayan harfler var.İsin neresine dokunalım bilemedim.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 14:20
Samuraylığı bitirdi japonr,oda kültürel bir soykırım olsa gerek. Türk devrimi bir milli devrimdir. Yani nasyonal bir devlet olma arzusu vardır. Bunun da doktrini bellidir. Önce bu nedemk bi anlayın sonra geriini konuşursun sığ sularda istediğin gibi.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 14:24
Turkiye' de dogdum, okudum, buyudum, calistim vs. Kendimi hic soykirima ugramis hissetmedim...
Sayın Doğan: Evet. Harf devrimi, kaba ve zorbaca yapılmıştır ama bu sadece Atatürk'ün fikri değil, Osmanlı padişah ve aydınlarının da düşünüp başaramadığı ama çok lüzumlu bir dönüşümdü. Burada tarihini, kinci, cihatçı gazete, televizyon, dizi ve siyasetçilerden öğrenenlere hitap etmişsiniz.
Çok cami ve İslam ile övünenlerin milyonlarca Müslümanın, ezan okunan diyarlardan, çan çalınan Hristiyan ülkelere sığınabilmek yollara düştüğünü de dert edinmeleri gerekmez mi?
KARAR OKURU 14 Mart 2019 12:52
Mustafa kemal ülkeyi dini kültürel ve ekonomik acıdan perişan etti. Tabi tarafgir gözler bunu anlamak istemiyor. Bizle savaştan çıkan almanyanin 30 senede yaptıklarına bakin . Bir de bizim tek parti diktatörlüğüne.. Unutmayalım ki o günlerde dis güçler almanya gelişmesin diye uğraşıyordu
Yasin Ilgaz Irmak 21 Mart 2019 12:09
0
Almanya savaşa girerken durumu neydi bizim savaşa girerken durumumuz neydi? Bunu öğren ondan sonra "Bizle savaştan çıkan almanyanin 30 senede yaptıklarına bakin " dersin.
EMG 14 Mart 2019 12:03
"1933’de Üniversite reformu ile ilgili rapor yazan yabancı bilim adamları, Türkiye’de yüksek tahsil yapan talebelerin okuyabileceği yeterince Türkçe kaynak bulunmadığından bilhassa söz ediyorlar. Harf inkılabı yapılalı 4 yıl olmuştur ve bütün Türkiye’de Latin harfleriyle yayınlanmış kitapların sayısı birkaç bini geçmemektedir." İşte acı gerçek. O tarihlerden sonra doğan ve okula giden her genç geçmişini okuyamaz hale gelmiştir. Japonlar kendi alfabelerini bırakmadı. Geri mi kaldılar.
Mevlüt 14 Mart 2019 18:42
3
Sevgili kardeşim Japonların peygamberleri ve kutsal kitapları yoktur.Bundan dolayı din devlet üzerinde etkili olmamıştır. Japonya mucizesinin bir araştır. Ve Japonya'da nüfusun % 89 lise mezunudur. %78 üniversite mezunudur. İngilizceyi de büyük bir kısım bilir ve konuşur.
Mehmedabi öldü bitti derken dirilmeler çok olur.Karamanoğlu Mehmedbey fermanı bitti denen Türkçe üzerine söylendi ve Türkçe dirildi.30larda sanat müziği 80 lerde türkü bitmiş gibiydi.Şimdi yol ayrımında ve kuluçka dönemindeyiz.İyi Türkçeli günler göreceğiz inşaallah.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 11:25
Osmanlı döneminde öyle büyük bir yazılı kaynak birikimi yok. Harf inkılabından kısa bir süre sonra yazılı kaynak açığı kapatılmış, dünyanın en başarılı dil devrimlerinden biri yapılmış, dilimizin Arapça ve Farsça'nın egemenliğinde yok oluşa gidişine engel olunmuştur. Sayın yazar bırakın özümüze sahip çıkalım. Keramet Arapça'da olsaydı uzaya çıkarlardı.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 11:21
Yine Cumhuriyetin kuruluş yıllarına çatmışsınız. Peki önce İran kültürünün sonra da Arap kültürünün etkisinde kalan, gelişiminin önüne set çekilen Türk diline, Türk kültürüne ne diyeceksin. Bu etkileri insanlara verilen isimler üzerinden takip edebilirsiniz. Sizin hiç Türk kültürü, Türk dili, Türk milleti diye bir derdiniz olmadı ki. Devletin kayıtları dışında çok mu büyük bir yazılı kaynağımız vardı sanki. İnsanları kandırmayın.
Ben 14 Mart 2019 10:58
Acaba Türklerin ilk müslümanlığı kabul ettikleri yıllarda Türk toplumunun ileri gelenleri, Hakanları, alimleri dilimiz Türkçe Arapça ve Farsça ile kirleniyor, kültürümüz yok ediliyor diye ortaya çıkmış mıdır? Bunu söylemelerinin sonunda bir etkisi olmuş mudur? Merak ettim.
musto 14 Mart 2019 10:53
Memleket toplu iğne üretemiyor farz dururken sünnet peşindesiniz sanki ülke kütüphaneleri bilimsel eserden geçilmiyordu alın hepsi orda duruyor faydalanın 17 senedir ülkenin üstüne güneş gibi doğdunuz saçtığınız ışıltılardan gözlerimiz kamaşıyor.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 11:59
8
Sizler ve atalarınız onlarca yıl öyle bir bataklığa batırdınız ki memleketi, 17 yıldır ne kadar çeksek de hala yüzeye ulaşamadık
KARAR OKURU 14 Mart 2019 12:06
2
Geçmişine küfreden geleceğine de saygısızlık eder. Yazık size
musto 14 Mart 2019 20:52
0
Sizler ve sizlerin saltanat ve saray düşkünü atalarınızın borcunu ödemekten bu millet yoruldu tam kurtulduk derken beterinde beteri varmış eskilere rahmet okuttular.
musto 14 Mart 2019 21:01
0
12.06 İyisiyle kötüsüyle o geçmiş bizim utanmadan bu vatanı kurtaranlara minnet ve vefa duyacağınız yerde hakaret ederek yazı yazmayı marifet sanıyorsunuz kul olarak geldiniz kul olarak gideceksiniz.
Takipci 14 Mart 2019 10:36
Hangisi olursa olsun, Dinler 'kültürel jenosid' sistemleri degilmidir?
rukneddin 14 Mart 2019 10:16
Asıl dil devrimi bizi mahvetti. Bugün iyi bir liseden mezun bir İngiliz çocuğu veya bir Fransız çocuğu 10-12 bin kelime ile konuşabilirken biz de bu rakam maalesef 2 bin kelimeye bile ulaşmıyor. Onlar bizim 4-5 katımız kadar hayal kurabiliyor, dünyayı çok daha kompleks bir şekilde anlamlandırabiliyor. Bir yazılım geliştirirken fonksiyonun içine 2 bin parametre atabilenler, 10 bin parametre atanlarla 21.yy'da rekabet edemez. Dil devrimini yapan ileri görüşlü!!! devlet ricalimiz ışıklar içinde yatsın.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 17:27
2
Osmanlıca olsaydı çocuklarımızın kelime haznesi çok mu zengin olacaktı. Az kelime kullanmanın suçu kelime azlığı mı? Sebebi okuma kültürünün olmaması. Osmanlı döneminde okuma yazma oranı binde birlerde. Gören de sanki herkes deryaydı, alfabe değişti herkes cahil oldu sanır. Dahası bilgi evrenseldir. Dünya her dilde yuvarlaktır.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 18:56
3
17:27 Osmanlıca değil evladım Türkçe... Eski Türkçe. Evet kelime haznemiz daha zengin olacaktı. Okuma oranının binde bir olduğu ile ilgili tek bir bilimsel veri gösterebilir misin? 1895 nufüs sayımına göre bugünkü sınırlar içinde 1 milyon 180 bin olan 5-10 yaş arası çocuklardan 675 bini modern tarzda eğitim veren okullarda okuyordu (okullaşma oranı %57)... Bu toplumda binde bir okuma oranı nasıl oluyor? Bu nasıl bir kara bir cehalet? Atanızın bıraktığı yerde kalmışsınız. Ama kör cehaletin de bir sınırı vardır yahu...
selman 14 Mart 2019 08:23
20 yıldır ülke sizin, bir tane yeni kütüphane mi açtınız? Bir tane güzel bina mı diktiniz? Bırakın geçmişin küllerini eşelemeyi, bugün yalan dolanı bırakın, dürüst olun, çamur siyaseti yapmayın o da yeter.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 07:50
Son 95 yilda en cok kultur ve kimlik kiyimi bizde yapildi. Turk asilli olmayan Musluman halklarin anadil egitimi yasaklandi. Asimilasyon politikasi uygulandi. Gayrimuslum vatandaslar da Varlik Vergisi, 6-7 Eylul pogromu, 20 Kura Kanunu, Azinlik Vakiflarina ait mulklerin devlet tarafindan gaspi, Ruhban okulunun kapatilmasi gibi olaylarla goce zorlandi. Bugun toplam nufusumuzun binde biri gayrimuslum. Bu utanc verici bir orandir...Yani diyorum ki once kendi yakin gecmisimizle yuzleselim.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 07:28
Herkes ayağını yorganına göre uzatsın. Ankara’yı beslemek zor.
Çerkez Ethem 14 Mart 2019 04:22
Evet elimizde kalan uyduruk bir dil ! Türkçe diyoz buna ama orta asya gerçek türklerini anlamıyoz ! Onlar birbirlerini gerçek türkçeyle konuşup anlaşırken, bizler uyduruk türkçeyi konuşarak diyozki ya niye bunlar türkçe bilmiyolar ! Onlar birbirlerini bizlerden daha iyi anlarken, biz t.c. nin eğitim sisteminde 100 yıldır özel emekle cahilleştirildiğimizden dolayı hala onlar niye türkçe konuşmuyolar muhabbeti yapmaya devam ediyoz ! Trajikomedi ! Kolpa üzerine kurulmuş bir sistemde yaşıyoz !
KARAR OKURU 14 Mart 2019 08:20
1
"Uyduruk dil" diye bir dil yoktur dunyada. Her dilde cok sayida yabanci kelimeler vardir. Mesela bizim Turkcemizde kelime hazinemizin yarisindan fazlasi Arapca ve Farsca kelimelerdir. Diller de hersey gibi zamana ve ortama uymak icin surekli degisir. Bazi kelimeler kullanimdan duser, yerine yenileri gelir. Onemli olan bir dilin yazilmasidir. Mesela ne kadar cok Turkce metin, hikaye, roman, siir yazilirsa, kelime hazinesi o kadar zenginlesir.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 11:57
2
Sovyet yönetimi her Türk devleti için farklı bir alfabe geliştirip dayattığı için anlamıyoruz güzel kardeşim.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 20:15
0
Karar Okuru 17:57...Turkce'nin en kapsamli etimolojik sozlugunu Ermeni asilli bir Sovyet dilbilimcisi yazmistir. 6 ciltlik koskoca bir hazinedir. Sovyetlerde, Turkce de dahil, eski dillerin kaybolmamasi icin caba sarfedilmistir. Kullanilan alfabeler degisik olabilir. Tarih boyunca Turkce yazmak icin 8 degisik alfabe kullanilmistir. Adamlar Turkce dilbilimci yetistirmis, bunun degerini anlamak ve takdir etmek lazim. Degisik cografyalarda konusulan bir dilde farkliliklar olmasi da dogaldir.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 02:13
T.C. Devleti, cumhuriyet kuruldugundan beri kultur soykirimi yapmaktadir. Anadolu'da yuzlerce kilise yerle bir edildi.Cogu tarihi eserlerdi.Koylerin, kasabalarin, sehirlerin ismi degistirildi, Turkce isimler kondu. Bin sene once dunyanin 4. buyuk sehri olan ANi, Inonu hukumetinin aldigi bir kararla yok edilecekken, Kazim Karabekir Pasa'nin karsi cikmasi, Dunya Tarihi Miraslar Komisyonu'nun da baskisiyla vaz gecildi.Fakat bakimsiz birakildi ve halk Ani Harabelerini onlarca sene yagmaladi.Bugun sehrin girisinde ANI HARABELERI yazar; Ani yazmaz. Bu ulkede kultur ve kimlik soykirimi saymakla
KARAR OKURU 14 Mart 2019 02:10
Osmanli bilimde atbasi gidiyordu. Bir yanda felsefe bir yanda edebiyat 1000 lerce eser veriliyordu. Sosyoloji ,psikoloji , tipta devrim niteliginde bilimsel metodlar gelistiren Osmanli uzayi ve elementletleri incelemeye baslamisti. Tarim ve hayvancilik tekniklerinde de devrim yapan osmanli kendi tohumunu dinyaya satmanin esigndeydiki. O malum savas oldu. Ve sonunda Osmanliya darbe yapildi ve alfabesi degistirildi. Bir gece ansizin cahil kaldik. O gun bugundur de boyle cahiliz. Di mi hocam?
KARAR OKURU 14 Mart 2019 10:07
2
Hayır evladım, o söylediklerini Atatürk Türkiye'si yapmıştır. 1930'da gerici Osmanlı ve İslam kültüründen kurtulduktan sonra açılan uzay ajansı ile 1934 yılında uzaya çıktığımızı bilmiyor olamazsın. Atamızın liderliğinde yapılan bilim devrimi ile 1930-1940 arası Nobel ödüllerine ambargo koyduğumuzu tüm dünya biliyor yahu... Sonra karşı devrim başladı ve tüm kazanımlarımızı kaybettik... Bunlar hep gerici, şeriatçılar yüzüden. Asıl onlar yüzünden cahiliz, yoksa sizler şimdiye kadar multiverse evrenlere bile geçmiştiniz.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 11:58
1
Osmanlıda felsefe hiç olmadı. Ta Gazali zamanında felsefecikler kafir ilan edildiği için hiç olmadı. Keza ilk dönemler hariç bilim de olmadı. Binlerce kitap falan da yazılmıyordu. Çünkü okuma kültürü hiç olmadı. Müteferrika bastırdığı birkaç kitabı bile satamadığı için batmış bir adamdır. Keşke araştırıp yazsanız.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 13:09
1
02:10 komiksiniz, 11:58 siz daha da komiksiniz. 10:07, zekanızı insanlarla dalga geçmek yerine daha verimli işlere yöneltirsiniz umarım.
hacı 46 14 Mart 2019 14:34
1
Osmanlı döneminde yaşamış bir felsefeci bir sosyolog ve bir biyolog söyle de öğrenelim. Ama diyemezsin. Öyle sallamakla olmuyor dostum. Cumhuriyetin akabinde bu dediğin sahalarda bilim insanı yetişti. Kurtuluş Savaşının adı "malum savaş" değil topyekun Milletin kurtuluş mücadelesidir. Alfabe değişimi de cehaletten kurtuluşun en kestirme yolu olmuştur. Bu sayede millet okuma yazma öğrendi. Di mi hocam?
KARAR OKURU 14 Mart 2019 21:30
0
14:34 Biyolog: Ahmet Mithat, aynı zamanda evrim teorisini Osmanlı'da ilk tanıtan bilim adamımızdır. Sosyoloji: Prens Sabahattin, bireyci toplumsal yapıyı savunmuştur. Felsefe: Ali Suavi, Münif Paşa... Saydık işte noldu??? Sabaha kadar sayarım ama korkarım ama yine cehaletinize yetişemem... Sizin gibiler 90 yılda bir arpa boyu yol katedemez mi yaw?? Yazık...
KARAR OKURU 14 Mart 2019 01:55
Bir surucu isinden oldu dun Tayyip erdogan fotosu olan gazeteyi yere sermekten. Hakkinda sorusturma baslatildi. Hadi birakilm 100 yil oncesini , siz niye 2002 yilindan sonra put yarattinniz kendiniZe. Goklerden gelen bir karar vardir lafina mi kandiniz
KARAR OKURU 14 Mart 2019 01:40
Mehmet bey, kültürel hayatımızı çöle çeviren, yozlastiran AKP iktidarını ne güzel anlatmissiniz. Tebrik ederim.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 08:52
1
Mazot, benzin, fuel oil bıraktılar da biz mi içtik?
KARAR OKURU 14 Mart 2019 01:36
Soykirim kelimesinin de icini bosaltin.icini bosaltacak bisey kalmadi zaten. Siyasal islamin en kohne soylemleriyle, gecti koca omrun be hocam. Ey islamcilar bu muydu kuracaginiz duzen ? agladiniz onca yil , tagut dediginiz duzen , artik sizin . alin iste , aga da sizsiniz pasa da , ama yok ki kafada bir vizyon. Her Nasilsa , 100 yil onceki noksanliklar bugune bahane oluyor. Bugun ki acgozlulugu yalani ilimsizligi bilimsizligi sorana da 100 yil once bir gecede cahil birakildik. Bugunki cahilligimiz ondan demeye de utanmiyorsunuz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN