Back To Top
“Kıbrıs meselesi” mi dediniz?

“Kıbrıs meselesi” mi dediniz?

 - Son Güncelleme: 22.07.2019 Pazartesi 09:12
- A +

Bizim nesil “Kıbrıs meselesi” ile yaşıt desem, yanlış olmaz.

Tabiî, meselenin evveliyatı var. Kıbrıs konusunda son noktayı Lozan’da koyduk. İngilizlerin adadaki hükümranlığını kesin olarak tanıdık, böylece Kıbrıs İngiliz kıraliyet sömürgeleri arasına katıldı. Oradaki Türkler/Müslümanlar için de göç alternatifini kayda geçirdik. Lozan’dan sonra Kıbrıs’tan bir hayli göç oldu. Göçmeyenlerden bir heyet, 1930’larda ne etti etti Mustafa Kemal Paşa’ya ulaştı. Hallerini arz ettiler, “Türkiye’ye göçün!” cevabını aldılar…(Bu bilgiyi 1970’lerde Tarih Kurumu için gazete tararken elimden geçen kupürlere dayanarak aktarıyorum)

O tarihten sonra da göçenler olmuştur muhtemelen. Fakat, Atatürk’ün sözünü dinlemeyenler de oldu ki, işte onların nesilleri Kıbrıs’ın Türk nüfusunu teşkil ediyor ve Kıbrıs meselesi de onların varlığı üzerinden yürüyor.

1940’ların sonlarına doğru Kıbrıslı Rumlar Yunanistan’a ilhak için harekete geçti. Bu durum Türkleri arayışa sevketti. Denkleme Kıbrıs Türklerinin katılmasında İngilizlerin rolü olabilir mi? Oradaki stratejik varlığını, en azından üslerini korumak isteyen İngiltere bu tepkileri ustalıkla yönlendirmiş olabilir.

Kıbrıslı Türklerin tepkileri Türkiye’de halk nezdinde yankı bulduğunda Türk hariciyesi Lozan’ın mutlaklığına iman ettiğinden ilgisiz kalmış, iyi bir ilim adamı olmasına rağmen kötü bir siyasetçi olan Dışişleri Bakanı Fuat Köprülü “bizim Kıbrıs diye bir meselemiz yoktur!” deyivermiştir!

1950’lerin sonlarına doğru bizim hatırladığımız ilk miting Kıbrıs’la ilgilidir ve şiarı “Ya taksim ya ölüm”dür. Bu miting için Anıtkabir avlusunun seçilmesi de ayrı bir garabettir.

Biz büyüdükçe Kıbrıs meselesi de büyümüş, 1960’da güya Kıbrıs devleti kurulmuş, Rumlar Yunanistan’la birleşmeye engel olan bu devleti tarümar etmek için 1963 Aralığında Kanlı Noel olaylarını başlatmışlar, bu arada Lefkoşe’de bir askeri doktorumuzun eşi ve çocukları banyo küvetinde öldürülmüştür.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sonu böylece gelirken liseli yıllarımızda ve üniversitede Kıbrıs hep arkaplan meselelerden olmuştur. Bir hayli Kıbrıs mitingine, yürüyüşüne katılmışızdır. Türkiye adadaki Türkleri ayakta tutmak için askeri müdahaleyi düşünmüş, işte o zaman bunu gerçekleştiremeyeceğini görmüştür. ABD Başkanı Johnson, o zamanın başbakanı İsmet İnönü’ye meşhur mektubunu göndermiştir: “NATO silahlarını Kıbrıs’ta kullanamazsınız!”

Bunun üzerine NATO dışı bir güç olarak Ege Ordusu kurulmuş, Türkiye Kıbrıs’a askeri müdahale için sistematik değişikliklere mecbur olmuştur. Anadolu’yu Toroslara kadar savunarak NATO kuvvetlerinin müdahalesine zaman kazandırmak esaslı sistemin dışında bir askeri varlık böylece teşekkül ettirilebilmiştir. 1974’te Samson darbesi, yani Adayı Yunanistan’a bağlama teşebbüsü, Türkiye’ye haklı bir müdahale imkânı sağlamıştır. Rakı üzerinden romantik Türk Yunan dostluğuna bel bağlayan Ecevit Türkiye’nin yıllardır sürdürdü askeri hazırlıkların sonuca ulaşmasını engelleyememiştir. Bu noktada Necmeddin Erbakan’ın koalisyon ortağı olarak rolü de dikkatten uzak tutulmamalıdır.

İşte Türkiye Kıbrıs’a müdahale kararını yürürlüğe soktuğunda biz İzmir’de Yedek Subay Ulaştırma Okulu’ndayız. Kuralarımız çekilmiş, kıt’alarımıza intikal edeceğiz. Gece yarısı kışlamızdan çıkarılıp araziye intikal ettirildik; ola ki Yunan uçakları askerî hedeflere saldırabilir diye…

Kıbrıs harekatı komutanlarımızda ciddi bir değişikliğe yol açtı. Dinî konularda hayli laubali, zaman zaman tahkir edici tavırlar takınan, fıkralar anlatan komutanlar, birden dini bir kisveye bürünmüş, şehadet merkezli hayatın değer ve kaderin kaçınılmazlığı üzerine konuşmaya başlamışlardır.

Bizimle birlikte kur’a çeken bazı arkadaşlarımızın birlikleri Kıbrıs harekatında görevlendirildiği için onlar Kıbrıs’ın yolunu tutmuşlardır. Biz İstanbul Kartal Maltepe Terminal Birliğine intikal edince gördüğümüz, halkın Kıbrıs harekatına verdiği göz yaşartıcı destektir. Mühimmat nakliyatı gibi tehlikeli işlerde bile askerin önüne geçmeğe çalışan millet heyecanını yatıştırmakta güçlük çekmişizdir.

Aradan 45 sene geçmiş…

Bu süre içinde Kıbrıs meselesi çözülemezliğini korumuştur. Fakat Türkiye kararlılıkla bu meselesinin takipçisi olmaya devam etmiştir.

Takipçisi olmak mecburiyetini bugüne bakarak bir daha söyleyebiliriz: Eğer Türkiye Doğu Akdeniz’de varlık gösteremezse, bu Türkiye’nin varlığının tehlikeye düştüğünü gösterir. Bugün zengin gaz yatakları keşfedilen Kıbrıs havzasındaki varlığımızı göstermek Türkiye için hayatî bir meseledir.

Şimdi bu yazıyı okuyan birileri Atatürk’ün Kıbrıs’la ilgili bizi yanlışlıyan bir sözü olduğunu iddia edecekler: ‘‘Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir...’’

Atatürk’e yakıştırılan nice uydurma sözden biri de budur! Bu sözü sahih kaynaklardan doğrulayan biri çıkarsa alnından öpeceğim!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 21:09
Mehmet ustadi bile bu kadar kemalist ve cahil okuyor ya. Daha ne dua etsek. İşin garip tarafı okuyorlar ama cahilliklerinden de taviz vermiyorlar. Mesele Mustafa Kemal olunca da çaldırıyorlar.
Muhtefi. . 22 Temmuz 2019 23:25
Hiçbir Türk Yöneticisi, Lideri asla Cakil taşı bile vermez, vermemiştir, !..ve de Vazgeçmez, .!..ama O Günün şartları zorlukları, cikmazlari mecbur bırakmıştır. Mustafa Kemal'de bizim Abdulhamit'te vd bizim. Asiriliklar bizim değil. Birini kotuluyecegim diye birini yuceltemeyiz. Bugün ne yapmamiz lazım o önemli. Gecmisden ders alıp önümüze bakalım...AJAN olsam mesela Kasirdim bu Ayrılıkları. :))).daha iyi bir malzeme olmaz, olamaz Fitne,fesat ekmek icin ..!..Agah olalım. Musluman Zeki ve Tetik olur.hemen anlar. !..anlamalı. tezgahı. !.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 19:36
Tarihi yalan - yanlis - eksik anlatmak cok kotu bir huy. Dindarlar da yapiyor bunu, Kemalistler de. Cocuklara yanlis bilgiler veriliyor; gelecek nesillere ihanettir bu.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 19:28
Abdulhamit, danismanlarinin onerilerine kulak asmayarak Osmanliyi Ruslara karsi 93 harbine soktu ve hezimete ugradi. Cok agir sartlari olan Ayastefanos Anlasmasini imzaladi (1877). Bu ingilizlerin hosuna gitmedi cunku Rusya ile rekabetteydiler ve bu anlasma Rusya'nin gucune guc katacakti. 3lu muzakerelerden sonra imzalanan Berlin Anlasmasinin sartlari daha hafifti. Ama padisah sartlari hafifletmesi icin Kibris'i ingilizlere verecegine soz vermisti. Sozunu de tuttu. iste Kibris boyle kaybedildi.
Elmaziye Temiz 22 Temmuz 2019 18:59
Sayın Doğan ne güzel bir köşe yazarı tam da 1974'ün 45.yıldönümünde bir yazı yazdı derken bu yazıya tesadüfen karar verdiğinizi belirttiniz, ardından Türk dünyası için Kıbrıs Davasına mesele dediniz...bunu da geçtik... Lakin Atatürk üzerinden konuyu bağlamanız ve son nokta olarak adanın Türkiye için önemine atıf yapan ifadeyi şüpheli olarak vermeniz büyük hayal kırıklığı. Okuyucu olarak maksadınızı anlayabilmiş değilim. Atatürk'e isnat edilen,pek çok söz var da haklısınız. Ancak bilimsel sunu niteliği taşımayan bir köşe yazısında bunları okumak fayda mı zarar mı?
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 18:56
Adayı Abdülhamit verdi ha sevgili Kemalistler? Güzel. Abdülaziz'e darbeyi Abdülhamit mi yaptı yoksa sizinkiler mi? 93 harbinde sizinkiler mi yenildi Abdülhamit mi? Ruslar Abdülhamit yüzünden mi Yeşilköy'e kadar geldi yoksa sizinkilerin beceriksizliği yüzünden mi? Bu durumda bir tarafta İtalyan'ların adayı işgal edeceği haberleri bir tarafta Ruslar... Abdülhamit ne yapsın? Hem siz yedi düveli yenmemiş miydiniz, kurtarsaydınız ya adayı :) Hadi iyi uykular.
Abdulhamit verdi CHP geri aldi. Zamanlasini iyi ayarlar merak etme uzülme .
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 18:02
Yalan yanlış gazete kupürünü belge diye anlatıp hizmetinizi sunuyorsunuz. Allahtan korkunuz
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 16:37
Ataturk "bu ada bizim icin cok onemlidir" demis. isinize gelmedigi icin yalanliyorsunuz. Yalan olduguna dair bir ispatiniz var mi? Olsaydi yazardiniz buraya. Kibrisli Turklere de "Turkiyeye gocun" dedigini ilk sizden duyuyorum. ispatiniz var mi? Bazi kupurlerinden bahsediyorsunuz ama hangi gazete oldugunu yazmamissiniz. Neden? Cunku oyle bir kupur veya gazete yok. Boyle gazetecilik olmaz...1974de Kibris cikarmasina Ecevit karar verdi, Erbakan degil. Ben 20 yasindaydim, o gunleri ayrintisiyla hatirliyorum. Tarihi yeni bastan istediginiz sekilde yazma aliskanliginiz var ama herkes cahil degil.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 15:57
Kıbrıs’a İngilizleri sokan Abdülhamit’tir. Olmayan bir deniz kuvvetleri ile Atatürk’ten Kıbrıs’ı müdafaa etmesini bekliyorsunuz. Kıbrıslılar anavatandan daha Atatürkçü bunu nasıl açıklarsınız?
Çerkez Ethem 22 Temmuz 2019 15:24
Niye kimse şu kıbrıslılara gidin savaşın demiyor ? Niye onlar rahat rahat birleşik krallıkta, avrupalarda yaşarken, bizlerin çoçukları kıbrısta askerlik yapıyorlar ? Gitsinler hepsi askerlik yapsınlar, hepsi savaşsınlar kendileri ! Bangır bangır Suriyelilere bunları diyoz ama nedense 40 yıldır hic bunları söylemiyoz kıbrıslılara ! Bir türk dünyaya bedel, Ne mutlu türküm diyoz diyemi yoksa !
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 15:55
3
Ethem! Kıbrıs onların güvenliği için değil bizim güvenliğimiz için gerekli. Yoksa Akdeniz'e hapsoluruz. Ayrıca onlarda savaştı. Bunu yazarken Denktaş'tan da mı utanmadın? Ayrıca onlar öz be öz Türk. Orası da Türk toprağı. Suriye Türk toprağı mı?
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 17:25
3
Çerkez içindeki nefreti bulduğun her mecraya boşaltmak zorunda değilsin.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 14:36
gazete kupurunden bakip tarihi makale yazarsan boyle cehaletin cikar ortaya. Acayim bir kaynaktan yararlanayim demekte yok. lozan da verdik biz kibrisi oyle mi ? Abdulhamid zamaninda gitti Kibris. Bir gece de cahil kaldiginizdan mi bilmiyorsunuz? uydur uydur diz ipe ne guzel hayat. Kibrisla ilgili dise dokunur bisey yazdiniz sandik. yine konu Mustafa Kemal dusmanligi sol akim taslamasiymis. Ecevite laf carp , Mustafa kemale laf carp . gunumuzu de saskin ordek gibi izle, ilahi hoca.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 14:04
İlahi hocam şu Kemalistlerle uğraşmasanız olmaz. Aşağıdaki yorumlara bakıyorum, değil altı yüz, altmış bin karakter olsa bunların cehaletine cevap vermeye yetmez. Yahu şunlara "tamam, en büyük ata sizin atanız, atanız olmasaydı biz de olmazdık, anamızı bilir ama babamızı bilmezdik" desen ne olur? Tamam deyin gitsinler yahu. Tamam Kıbrıs'ı Osmanlı kaybetti, onların atası kurtardı. Tamam, kurtarmasa da biz kurtardı sayıyoruz yeter ki Sözcü'ye Cumhuriyet'e falan gitsinler. Cehaletleriyle bize işkence yapmasınlar burada.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 15:59
0
Abdülhamit verdi Kıbrıs’ı. Öyle verdi ama, bir cümle şerh düştü falan hikayelerini bırakın. Düşman girdi mi çıkmaz.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 19:06
0
15:59 Bugün Türkiye Kıbrıs'ta garantörse bunu Lozan'a falan değil, Abdülhamit'in koydurduğu o tek cümlelik şerhe ve Fatin Rüştü Zorlu'nun oradan hareket ederek Zürih'te kazandırdığı haklara borçluyuz. Kıbrıs çıkarmasında da bunlara dayandık. Tarihini iyi öğren. Atasını tanımayan it peşinde gezer.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 13:59
Çok aydınlandık. Abdülhamit'in adı anılmıyor, Kıbrıs'ın kaybı Atatürk'ün üzerine yıkılıyor. Usta bir manevrayla Ecevit saf dışı bırakılırken ödül Erbakan'a veriliyor. Komutanların zaten pek katkısı yok. Bir de yeşil sarıklı melekleri ekleseydiniz tam olurdu.
Adanalı 22 Temmuz 2019 13:12
Bir yandan Atatürk'ün söylediği söz için sahih kaynak diye tutturacaksın, Ama kendi söylediğin söz için 1970 deki gazete haberini kaynak göstereceksin. Hoca vallahi çok komik ya.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 12:43
Daima hakliyiz....e daima magduruz....Butun komsular kotu .. sadece biz iyiyiz !! Belediye secimlerinin beka ... sorunu oldugu bir ulke icin, uluslararasi hukuk yok hukmundedir !! Sn. C.Baskani, Bahcelinin, Aksenerin kullandigi diller sadece baris... huzur .... dostluk dilidir !! Delilsiz kanaat !! ucubesi ile yargilanlar , hayati mahvolanlar hosgorumuzun.... en son ic destanidir!! Ulusalcilar , milliyetciler, dinciler icin hergun kahramanlik....destan yazmak.... hayatidir !! Vatandasi hamaset , hainler.... kotu komsular ..... teranesiyle medya vasitasiyla uyutmak, en onemli gorevleridir !
Dışarıdan bakınca 22 Temmuz 2019 12:31
2. Kıbrıs harekatı büyük bir hata oldu. Kıbrıs'taki faşist cuntayı devirmeyi anlarım, ama fetihçi duygularla kuzeye yerleşmek? Türkiye o zamandan beri ekonomik, sosyal, siyasal çalkantılardan, krizlerden kurtulamıyor. Kıbrıs'ın kuzeyini elde tutmanın ne faydası var o da belli değil.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 12:29
Abdulhamit Han tarafından Rus tehdidine karşı İngilizlere verilen Kıbrıs'ı Lozanda niye alamadın diyerek Atatürk'ü suçlamak...ilginç bir bakış açısı...
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 11:48
Kıbrıs yürüyüşüne ve mitingine milli duygusu olanlar katılır. Dürüst olun.
Musto 22 Temmuz 2019 11:48
Mutsuz İslamcı yazardan inciler. İçine bir tutam doğru katınca tencerenin tamamı doğru olmuyor sayın yazar. Daha Atatürk doğmadan önce kaybedilmiş Kıbrıs'ın Lozan'da kaybedildiğini söyleme garabeti nedir ya? Düşünüyorum da iyi ki ülkeyi yazarın zihniyeti yönetmemiş bir süre. Yönetmediler, muhalif oldular memleket böyle. Bir de başta olsalardı ortada vatan kalır mıydı şüpheli.
Karar Okuru 22 Temmuz 2019 11:07
“Rakı üzerinden romantik Türk Yunan dostluğuna bel bağlayan Ecevit Türkiye’nin yıllardır sürdürdü askeri hazırlıkların sonuca ulaşmasını engelleyememiştir”. Bu cümle her halde o günleri yaşan kalmamış gibi absürd bir aklı yansıtıyor. Birde anlaşıldığına göre komutanlarda dini konularda alaycı filan. Anlaşılan harekatı yedek subay olarak bu arkadaşlar planlamış. Orta doğulu aklımızı kendini yarış atı sanan bir sütçü beygiri hikayesi güzel anlatır. Yarışa katılan sütçü beygiri sonuçta nal toplamış tabi. Ne oldu diye soranlara “nasıl ötekileri önüme kattım” diye birde övünmüş!!
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 11:09
Tabiî, meselenin evveliyatı var deyip geçiştirmişsiniz. Kıbrıs, Osmanlıda savaşmadan verilen tek Türk toprağıdır. 93 harbinde elinde Abdülaziz'in eseri güçlü bir donanma varken Abdülhamit adayı İngilizlere terk etmiştir. Savaşla alakası olmayan İngiltere alakası olmayan bir adaya tek kurşun atmadan gelip yerleşti. 46 yıl sonra Lozan ne yapsın? Görmeye ömrü yetmedi ama Atatürk de tek kurşun atmadan Hatay’ı aldı. Böyle konuların açılması iyi oluyor, bilmeyenler bilgileniyor.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 10:46
Ecevit'in aldığı adayı Annan Planı'yla az daha Rumlara teslim ediyordunuz. Sayın yazar! Desteklediğin hükümetin, 'Yes be annem' politikalarını, Rumların AB'ye alınmasına ses çıkarmamasını ve Denktaş'a yaptığınız ihaneti unutmadık. Adamı neredeyse hain ilân ediyordunuz. Rumlar hayır demese, sayenizde, Kıbrıs zaten gitmişti.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 09:30
Maalesef Türkiye'de hala mevcut olan şaşkın Kemalist kitlenin bir kısmı da burada. Ne derseniz deyin, nasıl izah getirirseniz getirin devamlı m kemali beraat ettirip temiz çıkarma kafasındalar. Hoş bir kısım da aynısını CB için yapıyor şu an. Her şeye tevil. Adam hoca astirdi, cami kapattı kuran yasakladı hepsine bir bahane uyduruyorlar maşallah
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 10:38
1
Bu gazete muhafazakar,belli bir uslubla cevab veriyoruz gelirsin tweetıra islam nedir,islamcılık nedir uslubuyla anlatırız,kim şaşkınmış görürsün
Neslihan Akyol 22 Temmuz 2019 09:03
Hocam sizi yıllardır takip ederim.Sizin gibi dinci yazarlardaki bu Atatürk düşmanlığını bir türlü anlayamıyorum. Atatürk'le derdiniz nedir sayın hocam? Açık açık yazın lütfen.Kıbrıs'ın ne zaman, hangi Osmanlı padışahı zamanında kaybettik? Onu yazmamışsınız. Bu yazı içine hafif doğru katılmış yalan rüzgarı olmuş.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 08:01
Kendi ülkesinin kurucusuna ve kurtuluşuna önderlik eden tarihsel şahsiyetle bu kadar uğraşan, her vesile ile Mustafa Kemal’e ve onun gerçekleştirdiklerine kendi sığ ve anakronik bakış açısıyla bakan sizin gibileri görüp okudukça hamdolsun Atatürk’e olan ilgimiz bir kat daha artıyor.
Öpme Havla! 22 Temmuz 2019 07:48
Güney sahillerinde bir tatbikatı izlemekte olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çevresinde topladığı kurmaylarına “Türkiye’nin yeniden işgal edildiğini ve Türk Kuvvetlerinin sadece bu bölgede mukavemet ettiğini farz edelim. İkmal yollarımız ve imkanlarımız nelerdir?” sorusunu sormuştur. Subayların ileri sürdüğü birçok görüş ve düşünceler sabırla dinleyen Atatürk, elini haritaya uzatarak Kıbrıs’ı işaret eder ve “Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece, bu bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir” diye konuşur. (Antalya, 1937.)
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 07:46
Hocam sonderece taraflı hakkaniyetsiz bir yazı olmuş...yazık
Habele-Hubele 22 Temmuz 2019 07:09
Ya taksim ya ölüm mitingi için Anıtkabir avlusunun seçilmesi Mustafa Kemal’in vatanperverler için sembol olma vasfından kaynaklanır ve garabet denilmesi şaşırtıcı gelmeştir. M. Doğan Köprülüye kadar yazmış, acaba 2004’teki Annan Planı, huysuz, uzlaşmaz Denktaş imajı ile Kıbrıs Davasını düşürdüğü durumu ile AK Partili yılları yazmaz. Hatta Kıbrısta zaten ayak bağı,yük, üretmiyor biz bakıyoruz, kumar var Kıbrıslılar Türkiyeyi sevmiyor, inançsızlar gibi söylemi muhafazakar dindarlar arsında yaygındı. Pes!?
Beylerbeyi 22 Temmuz 2019 09:46
0
Haklısın kardeş. Etrafımda birkaç adamla tartışmıştım sırf bu yüzden. Adamlarda vatan sevgisi kılavuz, rehber gördükleri adamların işaretine bağlı. Sanırım birey olmadıkları için. Duruma göre ihtiyaç duyulan propagandanın esiri oldukları için, milli refleks deniz köpüğü gibi. Biri, onların kanaat önderi vatan tehlikede diyecek, onlar da coşacak. Son seçimlerde de gördük bazen tehlike yok ama yaygarası var diye de infiale kapıldıklarını. Yazık! Bu arada Ecevit'e rağmen bir Kıbrıs Barış Harekatı iması hiç şık değil yazara yakışmamış. Fatin Rüştü Zorlu'nun da Londra ve Zürih anlaşmalarındaki dipl
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 05:50
Ecevit Kıbrıs harekatını engellemeye çalıştı ha. Başbakana rağmen yapıldı ha. 60'larda bu harekatı İnönü yapacaktı elde çıkarma gemisi, bağımsız harekat edecek ordu yoktu. Osmanlı'nın adayı nasıl kaybettiğini değil de gelip hâlen Lozan'a laf ediyorsun. 1882. Abdulhamit dönemi. Bunlardan da bahsetsem hocam. Art niyetli yazılara devam.
Karar Okuru 22 Temmuz 2019 04:56
Atatürk, İnönü, Ecevit bunlar tabiki hikaye. Yazar ve yazarın düşünce sistemi sadece Türkiye için değil, tüm dünya için emperyalizme karşı hem uyarıcı hem koruyucudur.
Karar Okuru 22 Temmuz 2019 10:43
0
Gerçektende kendi hayal dünyalarında yaşadıklarından böyle hisseder o mahalle
Karar Okuru 22 Temmuz 2019 01:41
Hocam “rakı üzerinden Yunanistan tan dostluğuna bel Bağlayan Ecevit “ allah akıl ihsan etsin Kıbrıs konusunda az çok bir şey yapılmışsa o da İsmet İnönü ya da Ecevit gibi idarecilerle yapılmıştır. Hiç kusura bakma öyle dinci islamcı hiç bir lider yada idareci İslam dünyasına fayda sağlayamamıştır, o nedenle ki yüzlerce milyonluk Arap 6 milyonlu İsrail önünde ağlaşıp mağduriyet oynar. Hakikaten bu din mezhep hastalığı sıkıyor artık. Gerçekler utanç verici düzeyde aleyhimizdedir. Yazıdan kıbrıs harekatı arkasındaki güç sizin gibi islamcı yedek subaylardır. allah akıl verir diye umuyorum.
Payitahta (istanbula) giren Rusları çıkarmak için ingilizlere ödeme olarak abdulhamit tarafından mısır ve kıbrısın verildiğini eklemeyi unutmuşsun."Hani ecdadın kanıyla alınan yerin bedeli kandır"dediği varsıyılan 2 abdülhamit.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 01:04
Kıbrıs’a İngilizleri de mi Atatürk soktu? Osmanlı’nın hiç suçu yok mu? Kıbrıs’ı kim kaybetti. Yeni kurulmuş Cumhuriyet’in Kıbrıs’a hükmedecek bir deniz kuvvetleri var mı ki Atatürk başka türlü bir tavsiyede bulunabilsin? İnsaf yani.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN