Back To Top
Konu kapandı mı?

Konu kapandı mı?

 - Son Güncelleme: 21.10.2019 Pazartesi 09:20
- A +

Türkiye’nin güneyinde başlattığı harekât, ABD’nin müdahalesi ile durduruldu. Bu elbette bir Amerika müdahalesidir! Ne için yapılmıştır peki? Orada konuşlandırdığı “Kürtler”den oluştuğu söylenen silahlı unsurlarını korumak için.

Suriye bir vekalet savaşı sahası ve ABD bu sahada PKK/PYD unsurlarını kullanıyor. Bu müdahaleyi “Kürtler ölmesin” diye mi yaptılar peki? Asla ve kat’a. Onlar için Kürtler ölmüş, Araplar ölmüş, Türkler olmuş hiç mesele değil. Hepsi ölebilir, bir tek İsrail yaşa malıdır!

ABD’nin Türkiye’nin güneyinde oluşturduğu İsrail sınırını bizden gelen baskılarla biraz geriye çekeceğini ve kaldığı yerden Türkiye’yi tâcize devam edeceğini daha önce yazmıştık.

ABD bu sınırı tamamen terk eder mi? Bu konu üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

ABD için öncelik İsrail’in varlığıdır. Bölgede İsrail olmazsa emperyalizmin İslâm’ın ana topraklarına müdahalesi yeterince etkili olmaz. Tramp’la birlikte İsrail güçlendirilip, büyütülüp bölgenin hâkim devleti haline getirilmek isteniyor. Bu sadece Filistin’de topraklarını genişletmesi, Golan’da ve Kudüs’te tam hâkimiyetinin tanınması ile bitmiyor, Türkiye’nin önüne bir bend (baraj) çekmeye kadar gidiyor.

Türkiye ABD’nin bölgede İsrail’i hükümran kılma mücadelesini görebiliyor ve adımlarını ona göre atıyor. İsrail’in hâkimiyetini bölgenin “Arap” ülkeleri zımnen destekliyor. Tabiî bu zımnen destek zaman zaman aleni desteğe dönüşüyor. Bilhassa Suudî ve Mısır yönetimi neredeyse kayıtsız şartsız İsrail destekçiliği yapıyorlar. Bazı Suud âlimleri(!) İsrail’e karşı mücadelenin gayri meşru olduğu yönünde beyanda bulundular. Suud yönetiminden etkili isimler İsrail’e desteklerini her fırsatta ortaya koyuyorlar.

Burada meseleyi iyi kavramak lâzım: Ne Suud yönetimi ve ne de Sisi yönetimi İsrailsiz var olamaz! Daha anlaşılır şekilde ifade edelim: İsrail yoksa veya güçsüzse ne Suudlar var olabilir ve ne de Sisi!

Bu noktada ABD’nin Türkiye’nin güç kazanması karşısında nasıl hareket edebileceğini kestirmek gerekiyor.

Sadeleştirelim: ABD bölgede İsrail’in hâkimiyet kurmasını istiyor, bu şekilde bu toprakları daha kolay kontrol edebileceğini hesaplıyor, Türkiye’nin bu hâkimiyeti engelleyecek konumda olmasını da istemiyor.

Barış Pınarı Harekâtı’nın gelişme seyri ABD’yi fena halde tedirgin etti. Evet bu harekâtı her şekilde önlemeye çalıştılar, fakat bir noktadan sonra bunun imkânsızlığını gördüler. Son çâre olarak bölgedeki silahlı güçlerinin ordumuza ağır hasarlar verdirmesini beklediler. Eğer öyle olsa idi, arabulucu olarak kolları sıvayacaklar kanton bölgelerini korumaya alacaklardı. Görüldü ki, PKK/PYD unsurlarının ordumuz karşısında bir engel teşkil etme gücü yok.

İşte o zaman ABD zamirini ortaya döktü: Rusya’yı devreye soktu.

Bu bize şunu gösteriyor: İsrail’in güvenliği konusunda ABD ile Rusya anlaşmış durumda. Eğer ABD âciz kalırsa İsrail’in güvenliğini Rusya sağlayacak.

Burada Esed rejiminin bir oyuncu olarak görülmesi yanılsamadan ibaret. Esed rejimi Rusya’nın elinde kukla. Kendi gücü ve iradesi yok. Eğer Türkiye daha etkili hale gelirse, PYD’nin başarısızlığı kesinleşirse, İsrail Türkiye sınırını Esed rejimi veya onun yerine konulan kukla yönetimler tutacak!

Bölgenin yakın gücü Rusya’nın Suriye’de ağırlığının artmasının uzaktaki ABD tesirine göre daha ihtiyatlı bakılması gereken bir konu olduğunu da unutmamak gerekir.

Şu sıralar ABD’de ve bazı Avrupa ülkelerinde Türkiye’nin NATO üyeliği konusu tartışılıyor. Tam zamanı: Türkiye NATO’dan çıkarılsın, yerine Rusya alınsın! Zaten ABD Menbiç ve Aynelarap’taki tavrı ile bu yolda güçlü bir adım attı. NATO Rusya merkezli Sovyetler Birliği’ni durdurmak için kurulmuştu. Şimdi ABD Türkiye’yi durdurmak için Rusya ile işbirliği içinde. NATO Müttefikliği fasaryadan ibaret. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 21 Ekim 2019 19:37
Terör ONBİNLERCE insanimizi Katletti. Pusularla, İntihar Saldırılari , Çarşıda.pazarda Arkadan kalleşçe Öldürdü. HIÇ BİR ÜLKE sabretmezdi bu kadara. ve yetmedigi gibi BURNUMUZUN DIBİNE Getirdiler Pkk vd .Harekat yapınca feryad, figan İNANILIR GİBİ DEĞİL. .gülünür sadece bu Alçaklığa .Anadolu OKSİJEN ÇADIRIDIR. .TÜRK MİLLETİNİN. Birlik olmalıyız ve Şuurlu . İç politika üstü. !.İşid vb oluşumlar da çok Tehlikeli. Sayisiz Çeşitli Maskeler ile .hain, kalles icten,dıştan Saldiriyor..Zor donemlerdeyiz.. Vesselam
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 19:02
Yazık valla yazık bu yukardaki yazıyı şimdi bir yazarmi yazmis.resmen ve sadece içindeki hamasetleri dökmüş ve galiba birazda provakatorlere bal çalmış müslüman devletleri bir birinr kiskirtmis İsrail'i kullanarak
KARAR OKURUMürsel 21 Ekim 2019 16:58
Şu anda eski dünya düzeni çöktü.Yeni düzen kurma egzersizleri yapılıyor.En geç 2020 sonunda vaziyet netleşir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 14:51
Şerbetli olmak böyle bir şey ; İnsan nasıl ağzındaki yiyeceğin tadını kaybetmemek için yeni bir şey yemek istemezse yazar da gözlerinin en son gördüğü görüntüyü kaybetmemek için yeni bir şeyi görmeyi istemiyor aslında. Değişimi kavrayamamak, ayak uyduramamak, kalıplarının dışına çıkamamak, üç beş ezberle yeni dünyada yer tutmaya çalışmak...Yazı yazmak, uyutmak için belki yetiyordur ama okur bunu fark ediyor... Ne demiş şair; Uyuyalım... Hiçbir şey olmazsa, sabah olur.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 13:13
Ne dokturme ama? Uluslararasi iliskiler uzmanlarina TAS cikartir valla!
Konyalı 21 Ekim 2019 13:11
Arap hayranlarının bu hallerini görecek miydik? En komiği de " Aslında Arap halkı bizi seviyor ama yöneticileri sevmiyor." masalı. Tarihi biraz bilen herkes bilir ki Araplar bizi hiç sevmedi. Sadede gücümüze boyun eğdiler. Kendini üstün gören bir ırk kendinden aşağı gördüğünü sever mi de bizi sevsinler. Onlara göre gelip devletlerin yıkan, 500 yıl gelişimlerini durduran bir milletiz. Boşuna yamanmaya çalışmayalım.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 20:22
0
Yurt disinda ne zaman Arap memleketlerinden birilerine rastladiysam Turkleri sevmediklerine sahit oldum. Hatta ABDde universitedeyken Cezayirli ogrenciler selamimi bile almazdi.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 12:17
Dış siyasete doyduk be hocam! Sabah öğle akşam harekat yiyoruz. Siz bari bu topa girmeyin. Şu garlarda ne oluyor? Sizin düşüncenizi öğrenmek isterdik.
Köroğlu 21 Ekim 2019 12:13
Bir devletin varlık amacı vatandaşının hayat standardını yükseltecek ortam sağlamaktır. Sünnilerin müslüman kardeşler ideolojisi altında tek devlet olması bu amaca nasıl hizmet edecek? Türkiye kendi içinde adil, merhametli ve vicdanlı bir düzen kurabildi mi ki Arap ülkelerine de talip? Yıldırım'ın çocukları nasıl gemi sahibi oldu? Kürtler neden eşit değil? İmzasız mektup nasıl tutuklanmaya yol açıyor? 29 yaşındaki bir girişimci Sirkeci'ye ayda 300.000 TL verip sanat galerisi açacak parayı nereden buluyor? Bu tür sorulara cevap veremeden İsrail'e saydırmak "a kuşa bak!" demek.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 06:49
0
Ayrıca bu genç girişimci belediyeden 3 bin TL maaş alan birisi.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 09:22
Ortadoğu'nun ABD-İsrail ittifakına karşı en karakteri ülkeleri İran ve Suriye idi. Bunlardan sonra bir de milliyetçi müslüman Kaddafi vardı. (Kıbrıs savaşında yaptıkları unutulmaz) Biz ne yaptık, bunlarla birlikte hareket edeceğimize hepsinin kuyusunu kazdık. Şimdi o kuyuya biz düştük, kıvranıp duruyoruz. Kılavuzu, sayın yazar gibilerin olduğu ülkemizde bir adım sonrasını görmeyip de bu hallere düşmek normal.
KaRAR OKURu 21 Ekim 2019 10:17
0
Mısırdan İhvanı aldık, Suudi Kralına 3 gün yas tuttuk!. Israille ticaretimiz 17 yılda sekiz kat artmış yahu, gemicikler yürüyor maşallah. Şimdi kim kiminle söylesin. BOP planı tamgaz, esbaskani şahane... Biz giren zamların acısını sineye çekelim emi Mehmet beyim.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:32
Sayin yazar, bir kere Rusyayi Natoya almazlar. Nato Sovyetlere karsi kurulmus bir ittifakti, simdi Rusyaya karsi Avrupayi koruyor. ABD ve Rusya bazi konularda birlikte hareket edebilir ama ABDnin en buyuk dusmani Sovyetler doneminde oldugu gibi Rusya'dir. Rusyayi Natoya alirlarsa, Nato Rusyanin eline gecer. ABD icin intihar etmek gibi birseydir bu...ABD Suriyede askeri us kurmaktan vazgecti cunku kukla bir Sunni yonetim hayali Rusya'nin izin vermemesiyle suya dustu. Zaten Irak, Turkiye, Urdun, Misir, Suudi Arabistan'da askeri usleri var. Suriye'de us elzem degil onlar icin.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:10
"Ne Suud yönetimi ve ne de Sisi yönetimi İsrailsiz var olamaz!" demiş yazar. O zaman İsrail'e ulaşabilmek için Suud ve Mısır'ı aradan çıkarmak gerekir herhalde. Yani bir İslâm iç savaşı. Ama bir terslik var! Yazara sorsan İsrail'in İslâm ülkelerini birbirine düşürmeye çalıştığını da söyler. Kör ideoloji tam da bu işte.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 06:07
Çare bölge ülkeleriyle, Suriye'nin kendi yönetimiyle, İran ile işbirliğinden geçiyordu. Mezhepçilik bizi kör edince bizimle aynı hedefin içinde yer alan Suriye'ye karşı düşman kesildik. Arap atına bindik, o da bizi sırtından attı. Yanlış ata bindik. Biz Suriye ve İran ile birlik olup İsrail-ABD güçlerine set olmalıydık.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:37
5
niye?
el-murabıt 21 Ekim 2019 10:47
4
Biz Suriye ile bir olduk zaten, Suriye'nin halkıyla. Esed halkına zulmeden bir lider iken nasıl onunla bir olabilirdik ki?..
Muhtefi. . 21 Ekim 2019 18:56
0
06:07.Katılıyorum .Güzelde. ;))..YAŞATMAZLAR. Batıda Zenginlik var. Girtlaga kadar Ekonomi ve Zihnen (hipnozla) Bagliyiz. Ergonokon niye çıktı. ?..Bazı Emekli GENERALLER biraz konuştu Asya, Çin,Iran falan dedi, sonra Silivriye. Abd izin vermesyedi Fetoslara Komutanların ŞAPKASINA dokunamazlardi. !..:))..Rusya,Iran Aç ülkeler. İthal ekonomi, petrol ,d.gaz var sadece. Haaa olmaz mi olur..ÇOK BÜYÜK BEDELLER ile anca ve TÜRK MİLLETİ TAM. BİRLİK OLMALI. .ben acizane varım. TAM BAĞIMSIZLIKTAN yanayım.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 01:29
Toprak yedikçe büyüyor güçleniyor muyuz ? anlamadım ki . Operasyon yapınca güçlendik sanma yanılgısı sizde çok var. Dünyaya ayar verdik sanrıları. emevi camisi falan derken hop oturup hop kalktıgımız bir gundemimiz var . Bu arada israil kurdu terör koridorunu çoktan . işidler öfkeli çocuklar kimin eseri saniyorsunuz ? Türkiye de yardım etti bu oluşuma , ama gelinen noktada verilen sözler tutulmadi. pyd yi taseron yapıcaz sonra silahlari toplayacaz dendi yapılmadı. operasyon biraz bundan yapılıyor.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 01:24
Bir insan hakim olmadigi konuda yazarsa boyle yanlis tesbitlerle dolu bir yazi cikar ortaya.
Karar Okuru 21 Ekim 2019 07:54
5
Aynen öyle. Çok yazık.
Krr okr 21 Ekim 2019 00:33
Başta yazılanlar hepimizin bildiği gerçekler.Lakin sonrası tam bir bilgisizlik ve fecaat.Türkiye kovulacak yerine Rusya Nato'ya alınacakmış.Yani ABD Rusya topraklarında üs kurabilir demek.Yahu Mehmet Bey bilmediğiniz konuları yazmayın.Gidin şiir, masal falan yazın.Biliyorsanız edebiyat yazın!Bakın bize en azılı düşmanlık yapan İsrail ve Mısır.Başkan beyimizin gemicikleri bu ülkelerin limanları arasında gidip geliyor.Ne taşındığnı biliyor musunuz? Tahmin edin bakalım.Sadece ABD ve Rusya değil CB eliyle biz de koruyoruz İsraili
Karar Okuru 21 Ekim 2019 07:57
1
Amaç İsrail'i şeytan ve bütün kötülüklerin başı olarak göstermek olsun da nasıl olursa olsun. İyidir demiyorum. Uluslararası politikada herkes menfaatinin peşindedir, güçlü olana ayrı zayıf olana ayrı muamele yapıyır. Herkes öyle yapıyor, biz de öyle yapıyoruz. Güçlü olun borunuz ötsün. Bu kadar basit. Gerisi palavra.
Laedri 21 Ekim 2019 08:31
5
Asıl siz gidin de biraz edebiyat okuyun. İroni, mecaz nedir öğrenin.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:49
8
Bir yazara bilgisizlik fecaat ithamlarında bulunmak da bir cehalettir. Tarihi iyi okuyanlar Rusya'ya ikinci dünya savaşında nasıl bir rol oynatıldığını, hala aynı oyunlara nasıl dahil ediliyor olduğunu da görürler. Son cümlenizde İsrail'e biz de dahil herkesin hizmet ettiğini söyleyen bir tesbit yapmak istiyorsanız belki katılırım ama bunu sadece bir kişiye yıkmaya çalışıyorsanız yine sadece anı yaşayan bir tesbit yapmış olursunuz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 09:39
1
8: 49...ikinci dunya savasinda Rusyaya rol oynatan yoktu. Hitler Rusyaya saldirdi, cok buyuk bir hata yapti. Hitler saldirmazsa Stalin'in savasa girmeye niyeti yoktu. Rusya yani o gunku Sovyetler Birligi dunya savasindan super guc bir devlet olarak cokti. Masal anlatmayin.
Krr okr 21 Ekim 2019 10:12
2
08.49 Mehmet Beyi bilen biri olarak yazdım. Şu köşede dış yazı yazmaması gereken kişidir. Ciddi noksanliklari var. Edebiyat, yazarın ustalık alanıdır. İnsan hakim olan alandan tecrübesini paylaşmalı. Bizde istifade edelim. Aynı hatalarda ısrar edilince kinaye yaptık. Mevzu budur...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN