Back To Top
Seçimden daha mühim şeyler

Seçimden daha mühim şeyler

 - Son Güncelleme: 13.05.2019 Pazartesi 08:46
- A +

Önümüzdeki ay seçim var…Görünüşte İstanbul’da. İstanbul Türkiye demek. Bütün Türkiye İstanbul’da, İstanbul bütün Türkiye’de… 

Doğru yanlış, haklı haksız, hukukî gayri hukukî, kanunî kanunsuz, meşru nâ meşru…(Bir kaldı “yasal masal”!) Her ne olursa olsun, seçim gerçeği değişmiyor. İlgili otorite böyle karar verdi.  

Türkiye seçimi seçecek durumda mı?  

Burada durmamız gerekiyor.  

Sanki bir şeyler gümbür gümbür geliyor.  

Türkiye’nin başı dertte. Yetmez, belâda! Hem de belânın ağırı, habire katmerleneni kapımızda.  

Çirkin Amerikalı çılgın Amerikalıya dönüştü. Dostu meçhul, düşmanı mebzul.  

İşte haber: “Washington ile Tahran arasında 1979’dan bu yana devam eden gerilim sıcak çatışmaya mı dönecek? ABD’nin Körfez’e yaptığı askeri yığınak yoğunlaştı. Uçak gemisi ve B-52 bombardıman uçaklarından sonra amfibi savaş gemisi USS Arlington ile Patriot füze bataryaları da yola çıktı. Irak ve Suriye’den sonra üçüncü savaş endişesi var.” 

ABD’nin divane başkanı (“manyak”ı Şemseddin Sami “meşguf” kelimesiyle karşılıyor da kim anlar?) İsrail üzerinden İslâm’ın kalbi olan topraklara nizam vermek için harekete geçti.  

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı, sefaretini taşıdı! Suriye’den gasb edilmiş Golan tepelerinin İsrail’e ait olduğunu beyan etti.  

Diyeceksiniz ki, ne yazar? 

Eğer dümen sularında Suudi Arabistan ve Mısır olmasa idi, “bundan bir şey çıkmaz” diyebilirdik. ABD’nin rezil planın suç ortakları bu büyük “Müslüman” devletler. Satış çoktan gerçekleşti, şimdi sıra icrasında! Filistin Osmanlı’nın terk ettiği 1917’den beri Arap zimamdarları tarafından parsel parsel satılıyor. Nihaî satış şimdi. Hüseyin’den Sisi’ye, Prens Selman’a kadar bir hainler zinciri. 

İran’la ilgili ABD hamlesinin tam da bu sıralar yapılması neye yorulmalı?  

İran’a karşı hamle Türkiye’ye yapılacak saldırının dibacesi olabilir.  

Yakın dönem ABD siyaseti Rusya olmaksızın bir çerçeve kazanmıyor. Obama Rusya’yı Suriye siyasetine muharip güç olarak dahil etti. Bunun karşılığının İsrail’in Kudüs ve Filistin’i tam işgali olmadığını nereden bilebiliriz?  

Birinci Dünya Savaşı öncesi günlerde gibiyiz: O zaman Batı emperyalizmi bizi Almanya’ya itiyordu, şimdi Rusya’ya. Biz de bunu kabullendik veya kabullenmek zorunda kaldık. İlkinin sonu hüsran oldu. Almanya yenildi, bedel ödedi, yine ayağa kalktı. Biz Osmanlı Devleti’nden, onun yüzlerce yıllık haklarından vazgeçmek zorunda kıldık ki bu Müslüman dünya için büyük felaket demektir. Ardından büyük bir kimlik değişikliği baskısına maruz bırakıldık. (Çelebi böyle olur “inkılâp” dediğin!) 

Cumhuriyet’ten önceki halkla sonraki halk aynıydı. Fakat kimlik aynı değildi! Bununla devlet kimliğini kast etmiyoruz. Millete dayatılan sentetik kimliği kastediyoruz. O kadar çok Türkleştirildik ki, baba Türk, oğul Türk’ü tanıyamaz hâle geldi! (Ne mutlu Türkleştirildim diyene!) 

Rusya ile Suriye üzerinden yakınlaşma, şu anda buzdolabında, İdlip ateş altında. Mülteciler sınırlarımızı doğru hareket halinde. S-400‘ler gelmeden akın akın onlar geliyor!  

Kıbrıs konusu hayatî önemini tekrar hatırlatıyor: ABD Kıbrıs’ın Türklere mahsus karasularında sondajı engellemek için harekete geçiyor. Dünyanın yeni enerji üssü kuzey doğu Akdeniz’de paylaşım nasıl yapıldı acaba? Daha doğrusu Türkiye’nin bu paylaşımda yeri ne veya var mı?  

Katalog taraması yapsak daha neler çıkar: Mesela F-35, mesela Avupa Birliği’nin sertleşen tavırları… 

Türkiye açısından yaşanan dünyada bekâ meselesi bir numaralı gündem.  

Bu gündemin yanında seçim ne ki! 

Fakat biz bu bekâ meselesi ile uğraşmaya pek fazla fırsat bulamayacağız. Seçim yiyeceğiz, seçim içeceğiz. (Bunların orucu bozmadığına dair fetva vardır her hâlde!)  

Bir ay boyunca seçim üzerinden bitmez tükenmez husumet üreteceğiz.  

Önce doğru telaffuz edelim: Bekâ kafla yazılır, kef değildir, kalın okunur. A harfinin üstündeki işaret, inceltme işareti değildir, uzatma maksatlıdır. Be-kaa! 

Hiçbir seçim bekâya değişilmez! 

Bekâ ille de bekâ! 

***

Zimamdar: Yular tutan! Yani, yöneten! “Siyaset” gibi at idaresi ile ilgili bir kelime! 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru 13 Mayıs 2019 17:18
Beka sorunu yaşayan bir ülkenin yöneticisi milletin yarısını oluşturan ittifakı zillet, illet diyerek dışlayabilir miydi?Eğer beka varsa bu bütün bir milletin sorunudur, herkesin katkısına ihtiyaç vardır.Ama hain dediğiniz insanlardan beka meselesinin halli için yardım ve destek istemeye yüzünüz olmaz.Görünen o ki bir çıkmaz içindeyiz. Beka sorunları yöneticileri sıkıştırıyor, onlar da tek başlarına problemi çözemedikleri için gerginliği iç siyasete yani rakiplerine yöneltiyor ve onları düşmanlaştırıyor.Bu bir kan kaybıdır.
Ne oldu şimdi Amerika karşıtı oldunuz sayın yazar, Zamanında bu ülkenin " Kahrolsun Amerika, Kahrolsun 6.filo " diyen devrimci çocuklara saldıran sizler değil miydiniz. Önce o çocuklara karşı bir özeleştiri vermeniz gerekmez mi.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 14:56
Ortadoğu'yu hayırlı bir gelecek beklemiyor, bu kesin... İyi ama böylesi bir gündemde Türk halkını ve gündemi meşgul etmek hangi ülkenin çıkarlarına hizmet etmektir? Kişisel çıkar zihniyetine ne zaman dur diyeceğiz?
musto 13 Mayıs 2019 13:54
Demekki İstanbul seçimlerini daha önemli görüyorlar Damatlar Trump karşısına şımarık çocuklar gibi oturmuş taktik alıyorlardı Trump Türkiye ziyareti yapacaksa bir tiyatro oynanıyor.Bizlerede Figüranlık yapmak kalıyor.
takip'ciniz 13 Mayıs 2019 13:20
Devletin din'i Adalettir. ( Hz.Ali) Milletlerin dini ise Ahlaktır.( Hz. Şemseddin Yeşil) 2A yı tesis edersek bu millet muasır medeniyeti yakalar...
Hüsnü Er 13 Mayıs 2019 11:54
Sayın Doğan, niye kenardan dolaşıyorsunuz? Sadece canınızın istediği yerlere 'ışık' tutup, olanca gücünüz ile eleştirdiğiniz seçimle meşgul olunmasına karşılık seçimin yenilenme kararındaki garabete hiç toz konduramayışınız size yakışmamış. ''Zevahiri kurtarmak'' tadında bir yazı. Doğrusu ürkekliğiniz, bildiğim ve hafızamdaki fotoğrafınıza benzemiyor..
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 10:54
Emg acaba biz Arapları egemenliğimiz altına alıp ekmek elden su gölden diyerek rahat yaşamaya alıştırıp bu arada da devlet kurma ve sürdürme yeteneklerini ortadan kaldırmış olmayalım. Bizden önce güçlü devletler kurabilen bu milletler bizden çıktıktan sonra sudan çıkmış balığa döndüler. Acaba bizden hazzetmemelerinin sebebi bu olabilir mi?
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 09:13
İçinizden "seçim de yenileniyor, CHP zihniyeti aman da aman" yazısı olmuş. YSK kararını hoş karşılama algısı. Sizlerde bu adaletsizlik oldukça Amerika da çöker Çin de çöker başımıza.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 09:12
Ah güzel Türkçem...
Karar Okuru 13 Mayıs 2019 09:08
Din, mezhep ve inanç eksenli siyaset geri kalmış ülkeleri daha da geriletiyor. Orta doğumuz ve islam coğrafyamız bu anlayışın pençesinde lime lime dökülüyor
Takipci 13 Mayıs 2019 08:55
Mesajiniz doğru ve tam zamaninda, yalniz bir eksik var: BOP. Maalesef, BOP calisiyor...
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 08:47
Araplar yıllarca bizim egemenliğimiz altında kara kaşımız, kara gözümüz için yaşamadı. Gücümüzden korktukları için yaşadılar. Bağımsızlık imkanı sunulunca da taraflarını seçtiler. Geriye elde bir Türk vatanı ve bir Türk yurdu kaldı. Ne yapsalardı, bu ülkeye Türkiye, millete de Türk demeseler miydi? Öz kültürünün peşine düşmeseler miydi?
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 17:12
3
ister Turk de kendine, ister Turkmen, ister Gokturk. Yeter ki bu ulkede tarihi cocuklara yalan yanlis anlatma, Sunni Turk olmayanlara IRKCILIK yapma. Cumhuriyet kuruldugundan beri yapmadiginiz kotuluk kalmadi. Yok Kurtce yasak, okuyup yazamazsin, yok gayrimuslimsin devlet memuru olamazsin, yok burda misafirsin, hosgorulu oldugumuz icin burdasin, yok malini mulkunu gaspediyorum cunku bura Turk-iye, ne mutluyum Turkum diye.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 08:38
Bağımsızlık teklif edilen bir millet babasını bile tanımaz. Tarih bunun böyle olduğunu gösterdi. Sadece Osmanlıda mı böyle oldu? Hayır, bütün imparatorluklar dağıldı. En son Çekoslavakya bölündü. Araplar'ın da bunun dışında kalmaları imkansızdı. Hâlâ boş hayallerle oyalanıp elimizde kalan son değer Türkçülüğe sarılmayıp da ne yapacaktık. İnsanların bilincini de bu şekilde arttırmanın nesi yanlış? Bak Arap merakı başımıza neler açtı.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 03:59
Yıllarca dost bildiğiniz, gemilerine karşı namaz kıldığınız Amerika'dan niye şikayet ediyorsun sayın yazar. Yıllarca bu ülkenin vatanseverleri bu sömürücülere karşı direnirken siz tarafınızı seçmiştiniz. Keşke o ulusalcı çizgiyi anlasaydınız bugün bu hallerde olmazdınız. Bu gün Arapların tercihine kızıyorsunuz. Onlar tercihlerini 100 yıl önce yaptılar. Tarih ulusslcıları bir kez daha haklı çıkarıyor sayın yazar.
EMG 13 Mayıs 2019 05:27
6
Arapların 100 yıl önce yaptıkları tercih Osmanlı'nın yerine güya kendi egemenlikleri vs idi. Yanıldılar hem de fena yanıldılar. Ulusalcılık hiç bir zaman haklı çıkılacak bir dava değildir. Batılılar bize ( müslüman coğrafyaya) ırkımız yüzünden saldırmadı fakat bizdeki kaynaklar, bin yıllık kutsal yerler ve petrol aşkına saldırdı.
Abdullah hasan 13 Mayıs 2019 14:54
0
Düşmana karşı birine sığınmak olmamalıydı fikriniz, düşmanlardan birini seçmekle ne kazanabilirizki. Araplar ı kandırıp tuzak kurdularsa bundan bizim kendimizden vaz geçip düşman tarafı secçmemizi gerektirmez Kendimiz olun ca biz ancak güçlü oluruz.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 03:53
Sayin yazar, bir turlu "Istanbul secimi hukuka aykiri bir sekilde, milli irade hice sayilarak iptal edildi" diyemediniz. Islam bu mudur?...Dis politikada ABD abuk subuk isler yapiyor, cunku Trump 2 yil sonraki secimi kazanmak icin disarda mumkun oldugu kadar cok gerilim yaratmaya calisiyor. Bu taktigin yabancisi degiliz. Mesela Almanya ve Hollanda ile yaratilan gerilim bir ay sonraki secimde milliyetci oylari almak icindi. Bugun de Dogu Akdeniz'e sondaj gemisi gonderilip Yunanistan'la gerilim yaratiliyor. Sizin iddia ettiginiz gibi o karasular "Turkler'e ait" degil.
Eskiyaylalı 13 Mayıs 2019 03:36
ABD-İRAN, FİLİSTİN'İN CELLATLARI; MISIR-S.ARABİSTAN'dan başladın ve kinini (sıtmanın tedavisinde kullanılan ilaç gelmesin akıllara-bildiğiniz KİN-GAREZ) TÜRK'e sakladın. Helal sana! Türk olduğumu sanma, ırki temelde değil, ancak adı TÜRK olan bu necip milletin değerini bilenlerden biriyim
Davut Doğrucu 13 Mayıs 2019 01:32
Yapılacak seçim, bir genel seçim değil! Erdoğan'ın dediği gibi en az 4 yıl daha makamında kalacak... Hükümetler kuracak, bakanlar atayacak! Kanunlar çıkaracak parmak sayısına da fazlasıyla sahip! Yani, yok kanun, yap kanun! Olmazsa bekâ sorunu sebebiyle "Olağanüstü hal ve olağanüstü yetkiler". "Dış düşman tetikte, lakin iç düşman daha beter!" kampanyasıyla muhalif siyasilere linçe, gazetecilere öldüresiye dayağa sesli, sessiz onayla "milli güç" de sağlanır! Bazılarının şiarının: "Düşünen kafalara zehirli fikirler üşüşür/ Büyüklerimiz her
İbrahim DİRİ 13 Mayıs 2019 01:06
İstanbul seçiminden başlayıp trump,kudüs,iran,cumhuriyet Türklüğü,golan,iran yok yok dicemde bir tek şey eksik,bağımsız yargımızın! aldığı karar adil ve vicdana uygunmu?
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 09:21
2
Amaç Atatürk ve Cumhuriyet rejimine çakmak olunca bu köşe bulunmaz fırsat yazar için. Türkluk batıyor mesela. Yıllardır hamisi oldukları Arap devletleri izdirap veriyor artık. Neyi nasıl yapacaklarını şaşırdılar
mehmet 13 Mayıs 2019 00:59
Mehmet abi, gündemi siyasiler belirliyor, bizlerde peşlerine takılıp gidiyoruz. Türkiye'nin gerçek gündemi eğitim, sağlık, hayat pahalılığı, kültür- sanat ve tabii ki güzel tespitlerde bulunduğunuz dış politika olmalı. Yazınızı okuduktan sonra merak ettim; hemen hemen tüm gazetelere baktım, yok yok hiç biri bunlardan söz etmiyor...
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 00:36
BOP projesi kaldığı yerden devam ediyor..
Edebiyat Öğrt. 13 Mayıs 2019 00:21
Kadir terikesinden "fes" galiba henüz sahibine ulaşmamış. Doğan, kalemini yorma. Dönen karabulutları bütün vehameti ile okuyucu biliyor.Bekayı sizin kadar müdrik. Seçim yapılmasın, bir kayyum işi götürsün mü yani ? Batı kamuoyunun vicdanına tesir edecek yegâne faktör demokrasi ve demokrasidir. Kimin umurunda hamasetiniz.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 13 Mayıs 2019 02:12
3
Batı kamuoyunun vicdanının olduğunu nereden çıkardın.
Yaw he he 13 Mayıs 2019 05:17
0
Batı kamuoyunun vicdanına tesir edecek yegâne faktör demokrasidir diyorsunuz. Vay bea. Ne batıymış. Vicdanı varmış. Demokrasi faktörmüş. Ne hayaller ne hayaller
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 08:13
4
Mahsun Bey, bizim kamuoyunda mi var vicdan?
Karar Okuru 13 Mayıs 2019 09:10
22
Vicdanını bilmem bu işlerde vicdan olmuyor. Ama aklı, bilgisi ve gücü bizim ortadoğunun çoook ötesinde bu batının
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN