Back To Top
Sandıkların tamamı sayılsa sonuç değişir miydi?

Sandıkların tamamı sayılsa sonuç değişir miydi?

 - Son Güncelleme: 16.04.2019 Salı 12:02
- A +

Seçimlerin üzerinden iki hafta geçmiş olmasına ve neredeyse “yeniden sayılmadık sandık” kalmamasına rağmen, İstanbul seçimleri hakkındaki belirsizlik devam ediyor.

Maltepe’deki sayımlar yılan hikayesine döndü, bir türlü sonuçlanmıyor...

Dün, Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Binali Yıldırım yaptığı basın toplantısında uzun uzun seçimlere “organize bir şekilde” şaibe ve yolsuzluğun karıştığını, kendi lehlerine oyların sandıkta “iç” edildiğini anlattı. Sayın Yıldırım dün, çok iddialı bir şekilde “sandıkların tamamının sayılması halinde” sonucun kendi lehlerine olacağını ancak CHP’nin buna izin vermediğini söyledi.

İki soru:

İstanbul’da “sandıkların tamamı yeniden sayılmış” olsaydı, sonuç CHP’nin aleyhine olur, AK Parti’nin lehine mi olurdu?

Bunu bilmiyoruz; seçim kurullarının ve YSK’nın kabul ettiği sandıklarda yeniden seçim yapıldı, bunu biliyoruz.

Yıldırım’ın ardından Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu kamuoyunun önüne çıktı ve seçimlerini kazandığını söyleyerek kendi tezlerini anlattı.

Sayın İmamoğlu, “Bütün oyların sayılmasını YSK reddetti. Böyle bir usulsüzlük yok demek istiyor. Seçimde şaibe var demek, kaybetme hazımsızlığıdır. Binali Bey, somut bir delil ve somut bir usulsüzlük anlatamadı” dedi.

Siyasetçiler elbette ki “yoğurdum ekşi” demeyecekler, konu hukuki olsa bile, kendi tezlerini, argümanlarını destekleyen açıklamalar yapacaklar, kendilerinin haklı olduğunu ileri süreceklerdir.

Dolasıyla Cumhur İttifakı’nın ya da Millet İttifakı’nın ne söylediği çok da önemli değildir.

Önemli olan Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği kararın, gerek ülkemizde gerekse dünyada saygın hukukçuları ve uluslararası hukuki kurumları ikna edip etmeyeceğidir.

YSK tarihi bir sınavdan geçiyor. Zira kendi içtihatlarından vazgeçerek, hukukun dışına çıkarak vereceği karar hem ülkemizin hukuk devleti algısına ciddi zarar verecektir, hem de 31 Mart seçimlerini de 1946 Seçimleri ile aynı rafa koyacaktır.

Sayın Yıldırım dünkü basın toplantısında 1946 seçimlerine referans göstererek, seçimler tarihimizde sandığa ilk itiraz edenin 46 seçimlerinde CHP olduğunu söyledi.

Bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Partilerin sandığa itirazlarda bulunmaları seçim sonrası yürütülen bir süreçtir ve gayet doğaldır.

Ancak “X sandığa” itiraz eden ve yeniden sayılmasını isteyen partiler, itiraz ettikleri sandıklarla ilgili olarak somut delilleri sunmaları gerekir. Yani “ben itiraz ettim, Yüksek Seçim Kurulu da itirazımı kabul etsin” olmaz.

Sayın Yıldırım’ın 1946 seçimlerine referans yapması önemlidir.

1946 seçimlerinin üzerinden kaç yıl geçti?
1946 seçimlerinden sonra CHP kaç seçime daha girdi?

46 seçimlerinin üzerinden yetmiş küsur yıl geçmiş. Cumhuriyet Halk Partisi belki üç yüze yakın seçime girmiş...

Fakat, “46 Seçimlerinin” sırtlarında oluşturduğu kamburdan, ayıptan kurtulamıyorlar.

Ne zaman “seçimlerle” ilgili bir “usulsüzlük”, bir  “şaibe” gündeme gelse akla hemen 1946 faciası geliyor hemen akla dönemin CHP’si geliyor.

Hemen anlatılmaya başlanıyor:

Çok partili siyasi hayata geçildiği o tarihte, Demokrat Parti seçimlerin dürüstçe yapılması için çok mücadele etti.

Öyle bir dönemdi ki, bütün devlet teşkilatı siyasi bir parti üyesi gibiydiler, rejim de resmen “parti devleti”ydi. Dönemin kaymakamları CHP’nin ilçe başkanı, devletin valileri ise CHP’nin il başkanları gibiydiler.

Öyle bir baskı dönemi vardı ki, seçmenler oylarını göstere göstere kullandı, ama oy sayımı kapalı kapılar ardında yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi,  yeni kurulan Demokrat Parti henüz örgütlenme çalışmalarına devam ederken, DP’nin halkta karşılık bulacağını görüp, seçimleri kaybedeceğini anlayınca, Eylül 1946’da yapılması gereken belediye seçimlerini Mayıs 1946’da yapılmasını kararlaştırdı.

Her şey o kadar hızlı gelişti ki...

CHP Meclis Grubu 26 Nisan’da toplandı. Alınan seçim kararı, ertesi gün (27 Nisan) CHP’nin yayın organı Ulus gazetesinin birinci sayfasındaydı:

“Büyük Millet Meclisi seçimlerine hazırlık olmak üzere: Belediye seçimleri mayısta yapılacak”

Bütün Türkiye bir sabah kalktı ve erken seçime gidileceğini öğrendi.

Hükümet, CHP Meclis Grubu’nun aldığı aldığı bu karardan üç gün sonra belediye seçimlerinin öne alınmasına dair bir kanun tasarısı hazırladı. 29 Nisan’da TBMM’ye sevkedilen tasarı aynı gün görüşülerek kabul edildi.

1946 seçimlerine dair anlatılan çeşitli anılar mevcuttur. Ancak sanırım akıllarda yer eden, 46 seçimlerinin sembolü haline gelen Mersin Aslanköy’de yaşananlardır.

Bilenler bilirler, Arslanköy’de, Jandarma sandıkları teslim etmek istemeyen ve zabıt tutturmak isteyenler köylü kadınları tutuklar ve  Arslanköylü kadınlar “devlete karşı gelmekten” dolayı yargılanırlar. 

Dönemin CHP’si  o seçimleri kazandı. Kazandı da ne oldu peki? Bugünün CHP’si, 70 yıl öncesinin CHP’sinin hatasından kurtulabiliyor mu?

Görüyor musunuz? Yetmiş küsur yıl geçse de tarihe geçen kara lekeler silinmiyor.

Geçmişten tecrübe çıkartmak gerekir. Aynı hataları yapmamak lazım.

Kazanmaya sevinmek kadar kaybetmeyi de olgunlukla karşılamak gerekir.

YSK’nın olası kararı İmamoğlu lehine olursa,  seçimin ilk gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi Türkiye ve İstanbul halkı “Bakalım nasıl yönetecekler, bakalım yönetebilecekler mi?” diye bakacak; İmamoğlu başarılı olamazsa AK Parti belediyeciliği özlenecektir.

İmamoğlu başarılı olursa bunun önemli siyasi sonuçlarının olacağı da bellidir.

YSK seçimlerin yenilenmesine karar verirse iki ay sonraki seçimlere kadar Türkiye yine heyecanlı bir “seçim dönemi” yaşayacaktır.

Her ne olursa olsun, en önemlisi, YSK’nın kararının siyasi etkiden uzak, tamamen hukuki nitelikte olup olmayacağıdır. Bu, Türkiye’nin ne ölçüde hukuk devleti olduğunun da bir göstergesi olacak.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 2 18 Nisan 2019 18:54
Elif Çakır adamdır...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:25
Kul helal etse allah helal etmezmiş verin mazbatayı herkes baksın işine gücüne
Hamza Ates 16 Nisan 2019 18:33
Kürt illerinde binlerce askerIe, polisle, taşıma seçmenle seçim süreci manipüle edildi. Ahırlara, boş arazilere, olmayan binalara AKP tarafından seçmen kaydı yapıldığı hemen seçim öncesinde belgelendi. Milletvekillerinin, siyasetçilerin AKP'nin bu yolsuzluğunu belgeleriyle ortaya koymasına rağmen hem iktidar temsilcileri hem YSK görevlileri ‘Dünyanın en güvenli seçimi Türkiye’de yapılıyor’ açıklamaları yaparak tüm uyarıları görmezden geldiler. Şimdi ne mi yapıyorlar. Dün ‘seçimler çok güvenli diyen’ iktidar temsilcileri pişkince, dün söyl
Vatandaş Adem 16 Nisan 2019 17:31
Binali Yıldırım benim için İstanbul'da Cumhurbaşkanlığı forsu olan otobüs üzerinde seçim konuşması yaparken bitti.O gün ,o an yaptığı başbakanlık,meclis başkanlığını sifirladi.Belediye başkanlığı için herşeye mubah diyen bir politikacı bize lazım değil.Bana hiç değil.
mahmut 16 Nisan 2019 16:51
demokrasi amaç değil,araçtır diyen zihniyetten ne beklenebilir ki?
alperen 16 Nisan 2019 16:41
koca Türkiye Cumhuriyeti bir belediye seçimini dahi yapamadı dedirttiler ya, benim devletimi bu hale düşürmeye kimsenin hakkı yok...bunu muhalefete yüklemek olsa olsa izansızlıktır...
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 15:58
'' Ayranım ekşi'' deyimini yoğurdum ekşi diye kullanmıssınız. Lütfen, ayakta zor duran Türkçemize özen gösterelim.
Candaroglu 16 Nisan 2019 14:43
Sayin Elif hanim, AKP genel baskani “Bakalım nasıl yönetecekler, bakalım yönetebilecekler mi?” derken, bundan kasti onlarin yönetiminin nasil olacagini "merak" ettigi degildir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 14:01
Eski yeni masal anlatmanın anlamı ne? AKPliler, kazandığına veya seçimin iptalini gerektiren kirli işler olduğuna inanıyorsa hemen sayımın yapılmasını istemesi gerekirken neden , engelliyor! Sonra da CHP neden rahatsız sayımdan diye pişkinlik yapıyorlar! Yeter ülkeyi gerdikleri.50 milyon oy 6 saat da sayıldı 1098 sandık 15 gündür neden sayılamıyor.?
E.K 16 Nisan 2019 13:53
Eski Roma arenalarinda dovusen gladyotorleri animsatiyor bu secim...Bir yanda kralin profesyonel gladyotorleri, diger tarafta eline silah bile verilmeyen adam. Ancak, mucize eseri silahsiz adam yeniyor. Ancak kral ve adalmlari bunu kabullenemiyor. ...Gunlerce ulkenin cumhurbaskani meydanlarda fasist, illet, zillet, terorist diye kendi vatandaslarina hakaret etti, yalaka basini koro halinde sak sak tuttu, devletin imkanlari topyekun emirlerinde, ama sonuc silahsiz adam kazandi...Saskinlik ve kizginliklari birazda bundan...
Karar Okuru 16 Nisan 2019 13:33
Ortadoğudaki insan kalitesi maalesef göçler ile dünyaya yayılıyor
Hersoy 16 Nisan 2019 13:35
Sayin yazar 1946yi tasvir ederken bugünü aydinlatmis sanki; eski Türkiye ve yenisi arasinda çok da fark yok; muktedir her zaman söz sahibi. Ozamanin vali/kaymakamlari CHP il/ilçe baskani rolündeymis günümüzde harfler degismis AKP olmus, zihniyet ayni;
Hasan Tas 16 Nisan 2019 13:18
40 küsür yıldır Almanya’da yaşıyorum. Geçen yıllar içinde bir hayli yerel ve genel seçimlere tanık oldum. Gerek seçim öncesinde, gerekse sonrasında taraflar birbirine karşı saygılı davranir ve her türlü hırçınlıktan uzak dururlar. Hele hele devletin başındaki kisi yani cumhurbaşkanı bu işin top yükün dışında kalir, tarafsiz davranır. Sayın İmamoğlu seçim boyunca sergilediği tavrı ile takdir edecek bir şahsiyet olmuştur.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 12:27
Kazandığı bir secimi yeniletmeyi düşündürmek bile bence oldukça utanılmasi gereken bir durum.
tc vataseverler 16 Nisan 2019 12:04
Somut olağanüstü yolsuzluk ve şaibe yok varsada sorumlusu adaletsiz akp nin yönetimidir demek ki geçmiş seçimlerde yolsuzluk yaptıklarının itiraf gibi şimdi hırsızlıklarını yeni seçimle kapatmak istiyorlar akp demokrasinin fenomeni bay kemale ve CaHaPe ye iftira ediyor ülkemin parasını seçim masraflarına beton gibi gömenlere hakkımızı helal etmiyoruz
borego 16 Nisan 2019 11:24
Yüzsüzlüğün bu kadarını da görmedim. Kendileri az bir farkla bile kazanınca atı alan üsküdarı geçti deyip olayı kapatıyorlar. Kaybedince ise say babam sayyy... olmadı bir daha sayyy.. Bu ne hazımsızlıktır yahu..
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 10:17
Valiler, Kaymakamlar, devlet görevlilerinin parti organı gibi çalışması seçimlerin erkene alınması, milli iradenin yok sayılması eskiden çekilmiş bir filmin yeniden vizyona girmesi gibi... Güç ile bazı şeylerin üzerini örtebilirsiniz. Medya ile gerçekleri ters düz edip insanları kandıra bilirsiniz. Her şey bitip hava aydınlandığında bunları yapan ve destek verenleri tarih affetmeyecek, belki en yakınları da.
Karar okuru 16 Nisan 2019 09:26
Dünün "ezilenleri" bu gün "derin devlet" olmuştur. Artık önceden plan kuruyorlar. FETÖ'ye önceden dersane yemini attılar FETÖ yuttu, sonra malum, tepesine bindiler, Doğuda çukurların kazılmasına izin verdiler , malum, sonra inlerine girdiler. CHP milli güvenlik meselesi oldu demediler mi daha önce?. CHP'ye yem atıyorlar, tahrik ediyorlar, sokağa çıkaracaklar ve tepesine binecekler, CHP bunu yutar mı? göreceğiz.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 09:50
7
CHP ile fetöyü bir tutamazsınız. Fetö 2004 MGKda bile güvenlik tehtidi olarak görülmüştür. Sadece o zaman birilerinin işine gelmedi.
Karar okuru 16 Nisan 2019 13:01
0
Kastedilen bir yöntemdir, karşılarındaki rakibi yok etme yöntemi, yoksa CHP ile FETÖ'yü veya PKK'yi bir tutmak ahlaksızlıktan, bölücülükten başka bir şey değildir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 09:22
AKP'ye seçimi kendisinin nasıl Belediye Başkanı olduğunu unutup rakibinin adayını kenar ilçenin belediye başkanından büyükşehir adayı mı olurmuş küçümsemesinin altında yatan kibir kaybettirdi. Bu nedenle tekrar seçim olursa bu sefer fark yerler.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 09:51
17
Seçim sonucuna saygı göstermeyenlerin, yenilenen seçimde halkın tercihine saygı göstereceklerini mi düşünüyorsunuz?
Abdulah 16 Nisan 2019 11:03
16
Fehmi koru dün sitesinde Ak Parti nin yeni bir seçimle ilgili kamuoyu araştırmaları yaptırmaya başlamış. Belli ki araştırmalar Ak Parti lehine sonuçlanırsa yeni bir seçim için YSK yi zorlayacaklar.
Karar Okuru 16 Nisan 2019 09:25
Bu zihniyete güvenilemeyeceği işin başından beri belli idi. ABD si, AB si, liberali, ham solcusu destek verdi vesayet diye. Şimdi ne adalet, ne güvenlik ne ordu kalmadı. Düşük sınıf, ortadoğulu olduk ki gerçek seviye de bu. Son seçimden sonra aile, eş dost yağmasına devam.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 07:05
CHP 1946 dan beri o ayıp ile yaşadı bir kez Karaoğlan Ecevit çıkışıyla koalisyon kurdu hükümet etti ve bir daha iktidar yüzü bilinmesi gerekir ki şimdide amaç nedir bilinmez belki ayıplar ı örtmek belki iktidarın nimetlerinden vazgeçmemek gibi CHP çizgisinden gidiliyor madem demokrat ve belediyecisiniz bırakın beş sene sonra İmamoğlu nun ölçüsü ortaya çıkar bu endişe korku niye ?
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 06:57
Yazınızla hem ysk ya aba altında sopa gösteriyorsun hem de demokrasi diyorsun ne iş
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 08:43
15
Hukukun ilkelerine uygun davranılmasını, YSK'nın kendi içtihatlarıyla/uygulamalarıyla çelişmemesini talep etmek, aba altından sopa göstermek mi oldu ?
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 09:44
5
Yazının neresinde YSK'ye aba altında sopa gösterme var. Geçmişte aldığı kararlarla çelişmeyen kararlar alın demesi mi? Hukuka uygun karar verin demesi mi?
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 16 Nisan 2019 11:55
1
YSK'YA ABA ALTINDAN DEĞİL ABA ÜSTÜNDEN SOPA GÖSTERENLERİ BU MİLLET GÖRMÜYOR MU SANIYORSUNUZ?
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 05:37
Elif Hanım bu iş yılan hikayesine döndü diyorsunuz haklısınız tamamen katılıyorum. Yalnız sayım sonuçları bir türlü sonuçlanmıyor.. yazmışsınız. Buna katılmıyorum, bence bir çekilde sonuçlandırılmak istenmiyor, garip şeyler oluyor. Gerçek bir hukuk devletinde olanlar normal mi? Yargıçları bu kadar cendereye almaktan amaç ne olabilir... Burnumuza pis kokular geliyor. Eskiden derlerdi mahkeme kadıya mülk değildir diye.. Artık bu da çook eskilerde kaldı. Yazık oluyor şu güzelim, uğrunda şehitler verdiğimiz memlekete.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 02:49
Güzel olmuş. Elinize sağlık.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 01:56
YSK maalesef KHKlı seçilmişlerin mazbatasını vermeyerek hukuka uygun davranmadığının işaretlerini verdi. İBB seçim sonuçlarıyla ilgili de kararı geciktirerek AKP'nin amaçladığı 'süreci uzatıp milleti yıldırma' taktiğine hizmet ediyor.
hulusi keskin 16 Nisan 2019 01:42
Elif Hanım sandıkların tamamı sayılsa da sonuç değişmez. Ancak yeniden seçim yapılıp açık oy gizli sayım yapılırsa sonuç değişir.İslamı görünenlerden Rabbım yüce dinimizi ve müslümanları korusun.
İstanbul seçmeni neyi oyladı? Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nu mu oyladı. Siyasetten uzak, seçimi etkilemeyecek bir anket yapılsa İstanbullu bu iki adaydan hangisi İstanbul için daha başarılı olur der? Not: YSK bir karar verecek. Erdoğan diyor ki YSK ne karar verirse versin, bu karar nihaidir ve tartışılamaz. Muhalefet diyor ki, YSK bizim istediğimiz kararı vermez ise çıngırak çıkar...
Haydar Kipriksiz 16 Nisan 2019 07:12
16
"Çıngar" o, "çıngırak" değil. Öğreniniz ve öyle geliniz lütfen.
freeboy 16 Nisan 2019 12:42
2
Önce Türkçe yazmayı öğren. İkinci olarak ise seçimde pusulanın neresine mühür basmanız gerektiğini öğrenin.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 16:25
0
12.42, Bedava (!) çocuk, muhalefet çıngar çıkarmıyor, çıngırak çıkartıyor...
musto 16 Nisan 2019 00:36
İyi niyetlisiniz elma ile armutları karıştırmışsınız cumhuriyeti kurduğumuz dönemde nerdeyse Amerika hariç doğru dürüst demokrasi yok savaşlar iç isyanlar vb o şartlarda bir dönem sonra çok partili sistem işlemiş iktidar olanlar kanlımı, kansızmı olacak talebesi kalkmış demokrasi bir araçtır istediğimiz durağa gelince ineriz demiştir.Daima biz iktidar olalım tarih ne derse desin öyle bir kaygıları olmadığına adım gibi eminim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN