Back To Top
Çeşitlilik iyidir

Çeşitlilik iyidir

 - Son Güncelleme: 02.07.2018 Pazartesi 00:21
- A +

Bazı internet haber siteleri, Alaattin Çakıcı’nın tehdidi üzerine Karar’daki yazılarıma son verdiğimi iddia etti.

Neye istinaden?

Geçen Cumartesi günkü yazımda geçen şu cümleye istinaden:

“Eşimle tam mesai ilgilenebilmek için gazeteden bir günlüğüne affımı isteyecektim, bugün yazı yazmayacaktım.”

İlgili haber sitelerinin ilgili editörleri bu cümleden “yazılarına son verdi” manasını nasıl çıkarabildiler, anlamadım.

Dikkat buyursunlar; “bir günlüğüne” demişim, “bugün” demişim…

Üstelik yazının sonunda “işime bakıyorum” demişim…

Bir gram mantık lütfen!

***

Şekilde de görüldüğü gibi Karar’da yazmaya devam ediyorum.

Alaattin Çakıcı meselesinden önce yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle yazılarına ara veren Elif Çakır ve Etyen Mahçupyan’ın da en kısa zamanda aramıza dönmesini diliyorum.

Çeşitlilik iyidir.

Herkesin aynı telden çalması sıkıcıdır.

Tehlikelidir de.

Çünkü çalınan tel bir yarayı gizliyor olabilir; hiç farkında olmadan kan kaybedebiliriz.

Kimimiz çeşitlilikten hazzetmeyebilir, herkesin aynı telden çaldığı gazeteleri tercih edebilir; fakat ‘camia’ basınının genelinde -hele hele basının tümünde- tek sesliliği savunamayız.

Savunabiliriz savunmasına da, büyük hata etmiş oluruz.

Hele, fikirlerini beğenmediğimiz yazarların ‘cezalandırılmasını’ istemek…

Bu yöndeki tehditleri hoş karşılamak…

Aman!

***

Şimdilik askıya alınan tehdit konusunda Karar’a desteklerini bildiren okurların birçoğu, Karar’da paylaştığımız görüşlerle ilgili rezervlerinin olduğunu da belirtti.

Yahut: Karar’da paylaştığımız görüşlerle ilgili rezervleri olan birçok okur, o tehdit konusunda Karar’a desteklerini bildirdi.

İşte sağduyu örnekleri:

“Karar gazetesi yazarlarına yönelik tehdidi söz konusu yazarlarla farklı düşünce taşımama rağmen kabul edilemez buluyorum…”

“Hakan Abi geçmiş olsun. Ama bu geçmiş senin sayfandan tüm yazarlara, karar çalışanlarına olsun. Akif, Elif, Etyen... Bunların yolu yol değil diyen biriyim bu arada...”

“Ne olursa olsun, ölüm tehdidi, can güvenliği, yaşama hakkı söz konusu olunca tek yürek olmak lazım. Tasvip etmediğimiz, görüşüne katılmasak bile…”

“Her konuda sizinle aynı düşünmüyorum, düşünmek zorunda da değilim. Ama size ve Karar yazarlarına yapılan tehditleri kınıyorum, lanetliyorum. Herkesin fikir ve yazma özgürlüğünü sonuna kadar savunuyorum…”

“Karar yanlış bir mecra. Ama kimse de yazısından dolayı böyle itham edilemez…”

***

Görüşlerimizi yadırgayanlar, falanca yazarımızı veya genel olarak gazetemizi beğenmeyenler, bize kızanlar elbette olacak; sağduyu dairesindeki bütün tepkiler başımız gözümüz üstüne.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
abç 04 Temmuz 2018 20:18
abi, büyük hayranınım.
yavuz can 03 Temmuz 2018 23:37
Ben de yeni karar okumaya basladim. Gercekten super yazarlar varmis. Karar gibi her seye olumlu bakan bir gazeteden rahatsiz olan zihniyet le bu guzelim ulke ne kadar kalkinir tahmin edemiyorum.. Alah sonumuuz guzel etsin
Halil Korkmaz 03 Temmuz 2018 13:53
Hukukun, adaletin, demokrasinin, özgürlüklerin olmadığı, baskıcı yönetimlerin hüküm sürdüğü bütün ülkelerde yoksulluk, yolsuzluk, cehalet, sahte dindarlık, şiddet-cinayetler, zorbalık ve tecavüzler artar. Bu bin yıl önce de böyleydi, bu gün de öyle maalesef. Bizde de olan budur. Hiçbir toplum idamla bu meseleleri çözememiştir. Hatta idamın uygulandığı ülkelerde suç oranları daha da yüksektir. Şikâyetçi olduğumuz bütün meselelerin hukukun, adaletin, demokrasinin yeniden tesis edilmesi dilmesi dışında bir çözümü de yoktur.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 10:46
Karar kalitedir
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 00:34
Hdp nin mecliste olmasının zararı nedir peki.dışarda olsa daha mı iyiydi .hem demokratik fikir söylüyorsunuz gem de şu hdp olmasa diyorsunuz .onu tercih eden insanlara saygınız yoksa siz de saygıyı haketmiyorsunuzl demektir.bu ülke farkliligin bir yaratan insiyatifi olduğunu bildiginizi varsayiyorun.
asım. 03 Temmuz 2018 11:06
0
çeşitlilik uyum ve huzur varsa iyidir. yoksa da osmanlı gibi dağılır gidersiniz. ittir kaktır, zorlama ve toplama yapılar birilerinin işine gelmesi ve desteklemesi sayesinde ayakta kalır.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 20:12
Hangi görüşten olursa olsun fikrini Duruşunu şahsiyetini osunu şusunu begenelim beğenmeyelim gazeteciler özgürce fikir beyan etmelidir farkliliklarimiz bizim zenginligimizdir. sizinleyiz hakan bey ve diğer tehdit edilen gazeteciler... Furkan direk
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 20:01
"ama" kelimesinin arkasına sevmediği yazarların isimlerini saymak arada da tehdit edilmelerini kınamak da hiç samimi olmamış. Bu, içine "ama" sokuşturulamayacak kadar üzücü bir durum.Nereye gidiyoruz, ne oluyor? Artık kafam almıyor.
Kadri Dalgakıran 02 Temmuz 2018 17:07
Beki ve çakırdan hazzetmem. Ama tehditleri kınıyorum
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 22:18
1
Hazetmezsin ama tehditleri kınıyorsun. Bakın ne kadar demokratım ayakları. hey yavrum heyyy....
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 23:37
0
22:18, Tehdidi kınamak için hazzetmediği insanlardan hoşlansın mı gerekir?
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 01:20
1
Hazzetmek zorunda mı?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 15:16
Sayın Albayrak farklılıklar dediginiz gibi iyidir. Hükûmet kadında aziz veyselin dediği gibi: bu dünya, senden olmayanda hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kiymetlerle, gonullerle hoştur. Sadece senin gibiler degil, senden olmayanda cok yasasinki, sen de yaşa.
Aydınlı KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 14:41
Esas olan hakikatın ortaya çıkmasıdır bu bağlamda sadece gerçekleri soylemeye calişan gazeteci cenabı hakkın muradına hizmet eder adayı musa olur. Tersini yaparsa firavunun. Hilesi sihirbazı olur bizler ise seyrediyoruz. Allahda goruyor.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 12:31
Bu gidiş nereye Hakan Bey. Öngörünüz nedir?
oğuz 02 Temmuz 2018 11:44
ülkemizde linç girişimi örnekleri çoktur maalesef karara ve yazarlarına yapılan linç girişimi ne ilk ve ne de sonuncudur. hatırlarsanız aynı linç girişimi bundan yaklaşık 1.5 yıl kadar önce derin tarih dergisine yapılmıştı. ve siz o gün çok güzel bir yazıyla ona sahip çıkmıştınız. yapılanlara inat derin tarih dergisine abonelik başlatacağım demiştiniz. ben de sizin gibi düşünmüştüm. o olaydan sonra ben de o dergiye abone olmuştum. korkmayın arkanızdayız. bu ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça gelişemez ve ileriye gidemeyiz.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 11:26
Dön baba dönelim aynı yere varalım! Türkiye sürekli değişen fakat bir türlü tekamül edemeyen bir ülkedir, çünki eleştiri hainlik telakki edilir. Baskının münafıklığı artırdığını göremeyen dindarlar ve gücün yozlaştırdığını anlamayan milliyetçiler aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemeye devam etsinler bakalım...
Maide 02 Temmuz 2018 11:04
Gazetecilik geçmişini az çok bildiğim Hakan Albayrak yazmayı kolay kolay bırakmaz, keşke Ahmet Taşgetiren de bırakmasa . Sizin gibi yazarlara, samimi eleştirilere bu ülkenin ihtiyacı var.Dua ile.
Karadenizli İsmail 02 Temmuz 2018 10:44
Bahçeli Çakıcı'yı yanlış tanıyor ve doğrusunu da öğrenmek istemiyor,bu duruma siyasiler ve Reis sessiz kalıyor üzücü olanda budur,Mahcupyan ve Elif hanımı en kısa zamanda dönmesini istiyorum,sizi tehdit bizi tehdittir,rızkı ve ömrü yüce mevlam verir korku ve yeis bizim inancımıza terstir.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 11:09
2
yanlış tanıyor?yahu bırakın artık şu siyasilere ''saf'' ''hiçbir şeyden haberi yok'' demeyi!sen doğru tanıyorsun da o nasıl yanlış tanıyor?sessiz kalmak da bir yerde onaylamak anlamına gelmez mi?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 10:34
Türkiye artık tamda reislerin yönettiği bir ülkeye döndü. Sizin gibi aydınlara bunları yaşatan bir ülkenin vatandaşı olarak özür diliyoruz. Maalesef hakketmediğiniz şeylere muahatap oluyorsunuz. Allah sizi ve bizleri şerlilerden korusun.
BURDAKİ ÇOK SESLİLİK OLMASA ÜLKEYE OLAN ÜMİDİMİZ DE KAYBOLACAK. VE BİR GÜN İNŞAALAH ONLARDA HESAP VERECEK DEĞİL Mİ ?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 05:47
Mahcupyan /Cakirin yazilarina ara verilmesine inanilmaz uzuldum..bu bir haksizlik..dindar background u olan kesimden geliyorum..28 subat surecine lise-universite donemim denk geldi..o donemden beri takip ettigim Mahcupyan in kafamdaki yeri baskadir..kendisinin ilkelerin adami oldugunu / her donem egri duzene inat dumduz durduguna sahidim..Davudoglu na, misal, sempatim Etyen in O na olan sempatisinden idi..not the vice versa.Karar cizgizini ve hemen tum yazarlarini da seviyor takdir ediyorum..inshl. Allah da onlari seviyor,takdir ediyordur.ama Karari bana sevdiren ana sebep de mahcupyan(di).
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 11:00
1
Doğrusu Oğur da olmasa hiç buralara uğramayasım var.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 03:24
Bu ulkede zorbalarin borozani oter. Cumhuriyet kuruldugundan beri bu kural hic degismedi.
Tarık 02 Temmuz 2018 23:42
0
Cumhuriyet kurulmadan önce ittihatçilerin yaptıkları peki? Ondan önce ki istibdat dönemini nereye koyacağız? Arkadaş bizde güce tapınmacılık yeni değil baya eski bi inanıştır!
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 11:52
0
03.24 osmanlı da bizimdir cumhuriyette. Mukayese edecekseniz osmanlı tarihini de bi güzel okumanızı tavsiye ederim. Her önüne gelen cumhuriyete çakıyor. Moda oldu.
külyutmaz 02 Temmuz 2018 02:16
Doğu Karadeniz'de HES yapma izni alan bir şahıs köylülerin protestoları sebebiyle inşaata başlayamıyor.Köylülerle baş edemeyen adam da inşaatı bir haydut çetesine veriyor.Devletin gözü önünde bu haydut çetesi ellerinde ağır silahlarla nöbet tutuyor ,köylüleri kovuyor.Bir haydut çetesi bu ülke sınırları içinde kolluk görevi ifa ediyor.Şimdi anladınız mı bu haydutların sesi neden çıkıyor diye...Anlamadıysanız yazıyı baştan okuyun.(Basılı Karar'ı çok sayıda alıp dağıtacağım.)
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 10:23
1
VE O YÖRE DE AKP NE, SİLME OY VERİYOR.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 15:36
0
buda demek oluyor ki hakketiğimiz gibi yönetliyoruz. kendi düşen ağlamaz
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 01:55
Hakan abi tehdidi unutturmayın.
olur abicim 02 Temmuz 2018 16:58
9
abisi unutturma abisi.
Gazeteci 02 Temmuz 2018 01:05
bu son olay dahi islamcilarin beseri sermayesinin iflas ettigini gosteriyor, 10 sene once cakici boyle alenen konusabilir miydi? mahalle bu kadar suskun kalir miydi, adini veremeyecegim bir gazetede calisiyorum ve gazetenin butun calisanlari cakicinin tehditinden sonra agzi kulaklarina vardi, hatta bazilari acikca destekleidigini bile dile getirdi, onlar adina utaniyorum.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 00:51
Buraya nereden geldiğimize bakarsak... Daha bunlar başlangıç... Sizin mahallenize de bulaştı. Hain ilan edildi kimileri... Kanınızla duş alacağız diyen birileri var, sinirle söylemişmiş, vatan sevgisiyleymiş. Böyle devam... Eski Türkiye'nin yeni versiyonu. Hiç anormal değil, normal bunlar.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 02:04
41
Herkes kendi partisine oy verse HDP barajı geçemezdi. MHP de hükumet ortağı olmazdı.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 15:40
0
hdp zaten meclisteydi ileri zekalı. sayenizde. çözüm diye resmen devrettiniz doğuyu. adamlar dağdan inip mahkeme kurdular. devletin olmadığı yerde oy vermeyipte ne yapacak ordaki halk. siz iktidar olun diye ölsünlermi.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 00:45
Alaattin Cakici'nin tehdit ettigi gazeteciler var. Devlet Bahceli'nin de hedef gosterdigi gazeteciler var ama kimse Bahceliyi elestirmiyor. AK Parti bu kadar mi muhtac bu insanlara? Eger oyleyse yazik, batmis AK Parti.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 02:03
62
HDP'yi meclise sokarak, MHP'yi hükumet ortağı yapan CHPYe duyurulur...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 03:21
54
Muhtaç edenler utansın. Saadet'e, İP ve CHP'ye oy toplamak yerinde ne Ak Parti için çalışsaydınız belki böyle olmazdı.
Mustafa 02 Temmuz 2018 09:30
1
HDP yi meclise CHP sokmuş falan.Kardeşim bu seçimden önce HDP zaten meclisteydi.Yine kendi kendi oylarıyla meclise girdi.Attığınız yalana kendinizde inanıyorsunuz.
Andromeda 02 Temmuz 2018 11:35
34
9:30, HDP nin adayı partisinden düşük oy alırken CHP nin adayayı partisinden çok oy aldı. Biraz saksıyı çalıştır.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 15:14
2
Andromeda, O halde HDP seçmeni İnceye oy vermiştir.CHP HDP'nin meclise girmesine sebep olduysa İYİ Parti nereden oy aldı.CHP 1 kasım seçimlerinden %3 düşük oy aldı.Saksıyı asil siz çalıştırın biraz, her söyleneni sorgulamadan, akıl süzgecinden gecirmeden kabul etmeyim
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 18:32
0
11.35 SENİN DEDİĞİNİN TERSİNİ DÜŞÜNÜRSEK HDP %11 AKP %41, ERDOĞAN %52 OY ALDIĞINA GÖRE DEMEKKİ HDP LİLERDE RESİE VERMİŞLER MANTIĞI ÇIKAR. NASIL iYİMİ.?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN