Back To Top
Faiz

Faiz

- A +

Düşük veya yüksek; faiz, Türkiye ekonomisinde tayin edici bir rol oynuyor.

Hal böyle olunca, milletin maddî maslahatı için faizin hangi seviyesinin münasip olduğu tartışmasının ötesine geçilemiyor.

Faizin tümüyle kaldırılması (resmen yasaklanması) böyle bir vasatta gündeme gelemiyor, çünkü o takdirde ekonominin çökeceğinden, üstelik o çöküşte yasa dışı tefeciliğin alıp başını gideceğinden, faiz belasının her zamankinden daha korkunç bir boyut kazanacağından, dolayısıyla maslahata değil mefsedete hizmet edilmiş olacağından korkuluyor.

Peki, faizin tayin edici rolünü tedricen azaltmak ve nihayet faizi -hiç değilse resmî muamelelerde-  tamamen kaldırmaya müsait bir ekonomiye ulaşmak mümkün değil midir?

Kesinlikle mümkündür; öyle olmasaydı Kur’an’da faiz yasaklanmaz ve Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), Veda Hutbesi’nde, faizin kaldırıldığını ilan etmezdi.

Tabii, faizi memleket sathında kaldırmak yetmez; faizli uluslararası kredilerin ‘yaşamsal’ önemde olamayacağı bir ekonomik yapı -ve öz kaynaklarla fazisiz olarak yapılması mümkün olan işler için dışarıdan faizle kredi almama kararlılığı- da gerek.

Günüzmüz dünyasındaki uluslararası ekononik sisteme bağımlılık yine de ister istemez faize şu veya bu şekilde bulaşmayı kaçınılmaz kılsa bile, faizden sakınma azminin o kiri temizleyeceği umulur.

***

Özal döneminin en parlak siyasetçilerinden Adnan Kahveci, faizsiz ekonomiye tedricen nasıl geçilebileceğine dair bir araştırmanın orta yerindeyken vefat etti; Allah ganî ganî rahmet eylesin.

Nokta dergisi, vefatından bir müddet sonra, Kahveci’nin o araştırmayla ilgili bazı notlarını yayımlamıştı. 

Hatırlayabildiğim kadarıyla, notlarda, faizsiz finans kurumlarının güçlendirilmesi ve ev sahibi olmak isteyen çalışanlarına faizsiz kredi sağlayan işverenlerin devlet tarafından çeşitli yollarla ödüllendirilmesi gibi hususlar yer alıyordu.

Daha evvel ve daha sonra Milli Görüş kurmayları bu konuda epeyce kafa yordular, faizsiz ekonomiye geçiş projeleri hazırladılar.

Hem o projeler hem de merhum Adnan Kahveci’nin yarım kalan çalışması değerlendirilmeyi bekliyor; varsa yanlışları düzeltilerek, eksikleri tamamlanarak, alabildiğine geliştirilerek.

Tümüyle yeni çalışmalar da hoş gelip sefa getirecektir.

***

Faizsiz finans kurumları deyince…

“Katılım sektörü” diye de anılan bu kurumlar halihazırda faziden ne kadar uzak?

Bu sektör, mevcut haliyle, faiz belasından kurtulmaya hizmet eder mi gerçekten?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vakıf Katılım’ın açılışında yaptığı konuşmada (26 Şubat 2016) şöyle demişti:

“Derdimiz, bir bankanın yanına isim hilesiyle yeni bir banka daha koymak değildir. Bunu da açıkça söylüyorum. Yani banka diyelim ki yüzde 10-12 faiz uygulaması yapıyor. Eğer katılım sektörü de bütün oranlarını yüzde 10-12’ye göre uyguluyorsa, ben bir şey söyleyeyim mi, gerek yok. Buna da hile-i şeriye denir. Bu olmaz!”

Doğru söze ne denir?

Ekonomiyi faizin olmadığı bir vasata salimen taşıyabilmek için çok yoğun bir zihin jimnastiğine, ince elenip sık dokunarak hazırlanmış reformlara, ama her şeyden evvel samimiyete ihtiyaç var.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
tepekoylu 16 Eylül 2018 02:04
bu konuyla ılgılı ıhlas fınansa para yatıran... yada şunu yapacaz bunu yapacaz holdıng kuracaz dıye sızın camıa tarafından bi dünya paraları tokatlanmış Almancılarla konuşunda...bi dahada böyle cıddı konularda bu kadar lakayıt şeyler yazmayın...….
ali namlı 14 Eylül 2018 22:53
Bir kere Kuranı Kerimde faiz ile ilgili 7 ayetin hiç birinde 'faiz'ifadesi yoktur 'riba' vardır ve ikisi çok farklı kavramlardır. Türkiyede faizsiz çalıştığını iddia eden bir bankanın orda çalışan bir arkadaş vasıtasıyla yaptığım incelemede piyasadaki faiz esas alınarak dolambaçlı alış/veriş yöntemleri kullanıldığını gördüm.Dolayısıyla bunlar boş laflardır
KARAR OKURU 15 Eylül 2018 12:02
1
faiz in arapçası ribadır. kıvırmayın
KARAR OKURU 16 Eylül 2018 00:59
0
Faizin arapçası riba diyen kişi. Faiz nece pekii. Benim bildiğim faiz de arapça.
KARAR OKURU 16 Eylül 2018 01:01
0
Bir de riba katlamalı faiz olmuyormuy du. Faizin faizi gibi yani.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 21:49
Osmanlıda "devlet faizi" % 15'ti diyorlar, Hakan abi. Doğru mu ?
kararlı okur 14 Eylül 2018 20:23
reis istemeden merkez faizi artırabilirmi?
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 19:46
Bu yazida da goruldugu gibi din insani dar goruslu, onyargili yapiyor. Hem kapitalist olacaksin hem de faiz olmasin diyeceksin. Olacak sey mi bu?
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 19:14
saygı değer Hakan,sen sadece aktivist olarak kal...seni seviyorum ...lakin ; neyse bu konuyu anlatamam çünkü baştan bu tarla sürülmüş
donkişot 14 Eylül 2018 17:15
samimiyet...işte püf nokta budur..sayın yazar sen komsuna,akrabana,abine,kardeşine BORÇ verirmisin..?..verirmiyiz,verirmiyim..???..içimiz CIZZZ eder..dövizi hesaplarız,,altını hesaplarız hemen...ilk önce kendimiz hareket etmeliyiz vicdanımıza danısarak..yoksa söyle yapmak lazım,boyle olması lazım,falan filanla olmuyor ,olmayacak... herkes çünkü aynı seyi konusuyor..
KARAR OKURU 15 Eylül 2018 03:03
0
Altın olarak döviz olarak borç vermekte dinen bir engel yok. Faizli borç veremezsin sadece
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 15:18
Faizsiz ekonomi çok kolay ve basittir. Yaşamanın, kalkınmanın, üretmenin ve tüketmenin temeli PARA'dır. Bir ülke olarak trilyonlarca para BASACAN, Devlete ait × finanans kurumunda bu parayı ülke sınırları içinde her yer de kullanacaksın. İşçiye memura emekliye verecen ölçülü zammı, Orta ve büyük ölçekli şirketlere ve esnafa çalışana evlenene ev araba gayrimenkul alacaklara ver faizsiz uzun vadeli krediyi yani finans bankası DEVLET olacak. Faizi ve özel bankacılığı yasaklayacan. Bankalar da sermayesini yatırıma yönlendirecek. Amerika yı süper güç ya
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 15:02
Enflasyon varsa faizde vardır nokta.
yorumcu 14 Eylül 2018 14:44
size geçenlerde 80 yaşındaki bir dedeyle sohbetimi anlatayım.sivaslı kendi köyünde 25 yıl muhtarlık yapmış.köye tarım müdürlüğünden memurlar gelmiş köylüye kredi verilecek çoğunluk kredi için başvuruyor.bizim muhtarda kefil oluyor.bizim muhtara yetkili soruyor sen niye kredi almıyorsun.bu fırsatı kaçırma diyor.bizim muhtarda önce ben kendim bir zengin olayım.ondan sonra sizi zengin yapalım diye çok anlamlı bir cümleyle konuyu kapatıyor. ödeme zamanı, çoğunluk ödeme yapamıyor.hacizle yüzleşiyorlar.tarlaları,hayvanları elden gidiyor.bizim muhtar 1 a
Çerkez Ethem 14 Eylül 2018 13:35
faiz lobisi ...faiz lobisi....geldik buraya. Demek yuksekten atmayla olmuyomuş. Toplumsal olarak ciddi olarak sorgulamız lazım, niye faiz gerekli ? faiz olmadan ekonomi işlemezmi ? faizle kimler ve hangi şirketler zerre kadar emek vermeden hergun daha çok zenginleşiyor ? sistemi sorgulamadımız sürece aynı sloganları tekrar tekrar duymaya ve sömürülmeye devam etcez !
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 13:30
merkez bankasının talimat almadan faizi artırdığına inananlar parmak kaldırsın..
harun 14 Eylül 2018 12:49
Faiz adına hükümetin yapabileceği tek şey değersiz kağıttan para çağında bu değeri sabit tutmaktır , paranın değeri kayarken her mübadele hak gaspı içerme potansiyelini haizdir. Yasaklanan faiz paranın darboğazla değer/emek gaspına mani olmaktır, paranın değeri değişkenken bu fark sabit değere tahvil edilebilir velev ki bu tahvil bilerek bir talep ile darboğaz değer sıçrayışına neden olsun, oluşan fazlalık haram sayılır.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 12:20
faizden kurtulanabilmesi için öncelikle enflasyonun en fazla yüzde 5 ve büyümenin enflasyon düzeyinde olması gerekir .... bizde şuan büyüme yüzde 5 enflasyon 20 civarı olacak ocak 2018 de 100 tl si olanın ocak 2019 da 100 tlsinin alım gücü 80 tl olacak şimdi bu adam parayı bankaya koyup yılsonu parası 120 tl olsaydı bu faiz olurmuydu 120 tl nin alım gücü yine 100 tl civarı ilahiyatçılar otursun düşünsün...
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 11:03
Faiz “sonuc” ona “neden” olan olaylari kaldiralim. Kimse ya tasarruf etmesin ya da tasarrufunu bedelsiz baskalarina kullandirsin. Kimse kredi kullanmasin, varsa ozkaynak kullanilsin, kredi kullanilsa da faiz odemesin. Bunlari yapabiliyorsaniz faiz olmaz, diger sartlari da yerine getirirseniz cennete gidersiniz, ancak bu dunyada cenneti yasamayacaginz kesin.
Şahin Gündüz 14 Eylül 2018 10:54
Japonya'da faiz 0 (sıfır) onlar nasıl yapabiliyorsa bizde yapmalıyız ama müslüman geçinen yöneticilerin bunu istediğine emin değilim.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 22:13
0
Japonya'da enflasyon sıfır düzeyinde. Hadi onların enflasyonu da % 20 lerde olsun da, faizi sıfırda tutsunlar. Türkiye'de mevduatın reel faizi çoğu zaman negatif. Bugün enflasyon -sözde- % 18. Bankaların mevduata verdikleri vergi kesintisi sonrası net faiz, % 18 in altında. Yani Türkiye'de şu anda bile faiz yok.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 10:16
Siz hiç zarar ettiğini veya az kazandığını ileri sürerek, müşterisine “senin kazan öldü” diyen bir islami olan/olmayan finans kuruluşu gördünüz mü?
Takipci 14 Eylül 2018 09:34
Faizsiz ekonomi olmaz, kendimizi kandirmayalim. Onemli olan Faiz'in makul düzeyde olmasidir, (Kafir) Bati'da olduğu gibi...
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 14:53
7
bunu diyende müslüman olamaz. "Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır" bakara 275
KARAR OKURU 16 Eylül 2018 00:10
0
ayete eksi veren ılıman müslümancıklar.
ERKAN DOĞAN 14 Eylül 2018 09:11
Sayın Yazar Şu İslamcılar bir türlü inaçları ile reel gerçeklikleri birbirinden ayırmayı öğrenemedi gitti.Kardeşim bırak faizi miras ayetlerini uygulayan Müslüman yok.Sürekli aynı tekerleme.Kimi kandırıyorsunuz.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 14:55
1
ee hepsi buluyor işte belalarını. beş vakit namazını kılıpta faize bulaşanlardan rüsva olmayan bir Allahın kulunu göremezsin. hepsi buluyor belasını. kimisi anlıyor kimisi anlamıyor sebebini ama mutlaka buluyor
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 07:47
Kapitalist üretim ilişkilerinin egemen olduğu bir dünyada faizsiz bir ekonomi mümkün değildir. Bunu iyi niyetle söylemek safdillik bilinçli söylemek cahillik daha da bilinçli söylemek ise yalanciliktir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 06:18
Bencede şeriat gelsin... Emma ve lakin iPhone'u "gavur" yapiyo..
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 05:29
Allah Faizi neden yasakladı.Faiz nasıl ve neden ürer?.Sebep midir,sonuç mudur?.Arazi rantı ve faiz ilişkisi nedir.?Faizsiz ! Bankerlerin aldığı fazlalığa neden faiz/riba demiyoruz? Faiz lafının geyiğini yaparken gerçek faiz/riba işleri etrafında pervane olan çevresinde turalayan İslamcı ZADE'ler komik oluyorsunuz.Elin Allahsız Dolarcı/Avrocuların memleketinde faiz neden 0 sıfıra yakın? Ele ya elin doları varsa bizim Allah'ımız var.
Abdullah birisi 14 Eylül 2018 05:27
16....17 yıllık tecrübe gösterdiki karakolda doğru söyler mahkemede şaşar sözü sırf batıcı !!!!!! Sadece kemalist!!!!! Salt baatıl !!!!!!! Partilere münhasır değilmiş.....kendini muhafazakar islamcı sanan,öyle gösteren kişi ve partilerde aynı macunun değişik rengiymiş...meydanlarda...mikrofonlar açıkken başka....kapalı kapılar ardinda ve mikrofonlar kapaliyken başka konuşmalar yapmak islamcılarda da var imiş artık ağzınızla kuş poponuzla balık tutsanizda bu millet size inanmıyor..seçim kazanmakla milletin güvenini kazanmanın aynı şey olmadığın
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 02:47
21. yuzyilda global ekonomi diye bir gercek var. Butun ulkelerin ekonomisi birbirine gobeginden bagli. Durum boyleyken hala faizi ortadan kaldiralim demek ya cahilliktir ya da aldatmacadir. Kaldi ki bizim ekonomimiz birkac yildir alarm veriyor. Su anda icinde bulundugumuz durum faiz yuzunden degil, yanlis kararlar yuzunden.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 01:47
Faizsiz sistem bankaların olmadığı bir dünya demek. Böyle bir dünyayı tasavvur ediyorsanız ya da böyle bir dünyaya ait iddialarınız varsa ne ala. Ama Müslümanların ilk önce peygamber dönemindeki ekonomik (ki ekonomi disiplini o zaman olmayan bir şeydi) ilişkileri irdeleyecek sonrasında da modern dünyada oluşturulan ekonomik sistem üzerine ciddi analizler yapacak zihinler yetiştirmesi lazım. Bu sistemin içerisinde yer alıp, bu sisteme göre tüm kurumlarınızı oluştururken bu sistemin gereklilik olarak gördüğü olumsuz durumlardan kaçmanın da bir yolu yok.
Kasim Özdemir 14 Eylül 2018 01:05
Anlamadım faiz oranı düşünce faiz olmaktan çıkıp feyiz mi oluyor
Ben 14 Eylül 2018 00:32
Faiz, borç para alabilmek için verilen, borçlanma zamanıyla ve alınan para ile orantılı ek ücrettir. Eğer faiz sıfırlanırsa kimsenin kimseye borç vermek için bir sebebi kalmaz. Borç verilmeyen bir sistem ise ekonomik durgunluk demektir. Ekonomi arz-talep dengesine dayanır ve paraya talep her zaman vardır. O zaman borç alabilmek için ek bir ücret ister istemez ortaya çıkar. Devlet yasaklasa bile gizli gizli anlaşılır. Yani faizsiz sistem çalışmayacak bir sistemdir ve tarihte de hiç bir zaman çalışmamıştır.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 00:23
Bu zihin jimnastiği ve samimiyet testi için 16 yıl kafi midir?
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 00:20
Samimiyet mi? Hangi samimiyet? Tasarruf diyerek 500 milyonluk lüks uçağa binmek mi samimiyet? Bir devlet başkanı kendi kullanımına böyle bir hediye alır mi? Bir başkası bunu alsa ne denir? Ne faizi ya? Faizlik durumumuz mu kalmış!
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 02:43
0
O uçağı para verip aldıysak bizim hesap sormamız lazım, yok hediyeyse, hediye eden kralın halkı hesap sormalı. İşte bunlar hep 3. dünya ülkesi geleneği.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN