Back To Top
Keşke idam yetseydi

Keşke idam yetseydi

 - Son Güncelleme: 06.07.2018 Cuma 00:39
- A +

Minik Arda’lar, Irmak’lar, Eylül’ler, Leyla’lar için intikam istiyoruz. Hakkımız.

Sapık katilleri için, onlara reva gördükleri vahşetin boyutuyla mütenasip bir ceza istiyoruz. Hakkımız.

Ne var ki o hak yerini bulduğunda da bitecek gibi değil bu kâbus.

Milletçe birbirimize sarılıp gözlerimiz kuruyana kadar hüngür hüngür ağlayacağımız ve titreyip kendimize dönerek çocuklarımızın üstüne titreyeceğimiz, ama onların üstüne titremenin bu yarayı kapatmaya yetmeyeceğini idrak edip ahlâkımızı, maneviyatımızı, “eşref-i mahlukat”lığımızı milletçe yeniden inşa etmek için ayağa kalkacağımız yerdeyiz.

İbrahim Eryiğit, bu yerde yazdığı şiiri paylaştı benimle.

Ben de sizinle paylaşıyorum.

***

İSTİSMAR

Topraktan çıkarılır
Cansız bedenli çocuk

Gözlerinin buğusu
Halâ nemli yavrucuk
Sarkıyor saçı kolu
Babanın kucağından
Yüzü çiçek bahçesi
Filizlenmiş tomurcuk

Çocuk denecek yaşta
Çiğnenirken onuru
Karanlığa gömülür
Melek kokulu nuru
Güven hissi zedeli bulut
Çöker yüzüne
Yaralanır varlığı
Boşa gider duyuru

Çıldırıyoruz toplumca
Değerleri yitirdik
Yetimi gözetmeyip
Ezileni görmedik
Şairin feryatları
Duvarlarda kalıyor 

Adaleti güveni
Vicdanlara hapsettik

İbrahim Eryiğit

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 22:00
İdam cezasını kaldırmak bayağı uğraştı bu ülke kaldırırken de aynı suçlar vardı. Doğrusu yapıldı. İdam savaş dönemi hariç uygulanmamalıdir.
İlyas 06 Temmuz 2018 16:06
Ceza suçu önlemek için midir? Değildir. Suçu önleme görevi tedbir ve eğitimdedir. Ceza suçun karşılığıdır. Mağdurların intikamını almak ve toplumsal barışı korumak içindir. Doğal hakkımızdan vazgeçerek yasaya teslim olduk, ve devlet düzenini benimsedik. Bu şekilde kalabilmemiz için devlet suçluyu cezalandırır. Öldürmenin karşılığının idam olması da gayet adildir. Birinin canını alıp onu yok edebiliyorsanız aynısının size de yapılmasını kabul ediyorsunuz demektir. Çocuğa tecavüz edip onu vahşice öldüren ıslah olmamalıdır. Tekrar temiz
Serkan 06 Temmuz 2018 16:04
Neden idamı tartışıyorsunuz anlamıyorum sanki idam cezasınî getirmek hükümetin, meclisin yada milletin elindey'mış gibi. Biliyormusunuz yaklaşık $60 milyar cari açığımız var ve bunun %80 ni ab karşılıyor. kısaCA ab nederse o neyazıkki. hee siz üst akıl yada dış güç deyin farketmez. Şu cahilliğe üzülüyorum sanki kendi kendine karar alabilen ülkeymişiz gibi.siz ne içiyorsunuz arkadaşlar o ilacın ismini yazsın biri.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 14:32
sadece idamla bu iş çözülmez.. örnek hindistan.. sadece din eğitimi ile de bu iş çözülmez örnek bazı vakıf ve kuran kurslarındaki taciz vakaları.. yine ağır cezalar olmalı.. bu tip kişiler ömür boyu hapiste olmalı.. bu tip potabsiyeli olan kişiler iyi takip edilmeli..
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 12:46
İdam cezasının uygulandığı ülkelere bakmak lazım. Bu suçlar ortadan kalkmış mı? İdam cezası psikopatları caydırmış mı? Halkın bir kesimi hemen galeyana geliyor ama düşünmeden, sorgulamadan.. Keşke Karamurat filmlerindeki gibi olsa hayat, kötüyü öldürünce bütün dertler bitse..
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 14:03
0
İdam cezasının bu ülkeye ne kadar zarar verebileceğini hükümettekiler bal gibi biliyorlar. Yoksa dünden getirirlerdi idam cezasını. Çıkıp anlatmıyorlar bunları halka da sürekli oyalıyorlar, top çeviriyorlar.
Malkoc 06 Temmuz 2018 11:50
Kendinize bi iyilik yapin ayni zamanda muslumanlara ve tum insanliga da ,Bitarafa cekilin susun...Dindar ve Kindar nesil yetistirme projeniz %50 basarili oldu..DINDAR olmadi ama. Anasini babasini dovup olduren,cocuk kadin hayvanlara tecavuz eden,sapik KINDAR yaratiklardan mebzul miktarda yetisti daaada geliyor...Insanlar diri diri atase veren isidciler,halka ates acan fetul ciacilar,yanmaz kefen mucid ve pazarlamacisi cubbeli cubbesiz envai cesit sapik sahtekarlar... Cubbelinin yerinde olsam butun servetimi yanmayan kefene yatirirdim,cok ihtiyaci olacak gibi..Yuzlercesinede sarsalar zor...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 10:28
Bazı dini vakıflarda ve onlara ait kurs ve yurtlarda bu tür olaylar ortaya çıktığında kimsenin ağzından idam lafı çıkmadı, çıkamadı. Niye? Konduramadık mı? Bugün kısastan bahsedenler o günlerde sıvıştılar ortalıktan, sustular. Muhafazakar, dindar geçinenler sustu bu ülkede. Kimse ahlaktan, vicdandan bahsetmesin kardeşim, ikiyüzlülük diz boyu! İçimizi acıtan bir bu çocukların durumu, bir de bu şeytani ikiyüzlülüktür.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 13:03
0
Topunun canı cehenneme böyle nereye varmak istiyorsun
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 13:49
0
Doğruya doğru. Özgecan olayında Bakanlardan biri idam cezasına taraftar beyan etmişti gazetelere. Karaman'daki vakıfta benzer bir olay olunca aynı Bakan ne yaptı? Dilini yutuverdi. Sebep? O vakıf kendilerine pek yakın, ondandır. Zaten vakfın kurumsal kimliğini suçlamak da anlamsızdı. Ama başka olaylarda herkes pek cevval olurken, iş belli vakıflara dokununca herkes susuyor nedense.
Kürşad 06 Temmuz 2018 10:08
Bir şey yetmemesi çöpe atmak için yeterli mi kuran diyor ki kısas da hayat vardır.Kısas olunca cinayetler bitecek mi hayır. EE CENABI Allah yetmeyecek ise neden kısas dedi minimize etmek hiç bir şey yerek başına yeterli değildir
Bilal Yavuz 06 Temmuz 2018 06:47
Kuran-ı Kerim ışığında bir anayasa şart evvela...
Kürşad 06 Temmuz 2018 10:08
10
Bu yorumu nu beğenmeyenler sorsan muslumanim der.acip
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 11:00
0
Yolsuzluklara üç maymunu oynayanlar da müslümanım diyor.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 12:56
5
eee birilerinin yanlışı Kuranın suçu mu oldu. ataürkçüler hiç yolsuzluk yapmıyor zaten. bütün atatürkçelere hırsızmı diyelim şimdi. insanın olduğu yerde hata da olur yanlışta ahlaksızlıkta. bunu genellemeke veya islama maletmek asıl derdinizin ne olduğunu gösterir. Kuran kanun kitabıdır inkar edenin imanı yoktur
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 01:12
Şairin tespitini (''Çıldırıyoruz toplumca'') yaklaşık bir yıldır dile getiriyorum ama insanlar içinde yaşadıkları için pek haberdar değiller durumdan. Uzun yıllar ülke dışındaydım, döndüğümde, az çok buradaki toplumla haşır neşir olunca durumun vahametini anladım. Biraz dışarıdan bir gözle bakan bu cinneti görür.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN