Back To Top
Sevgisiz hukuk devleti olur mu?

Sevgisiz hukuk devleti olur mu?

 - Son Güncelleme: 08.11.2019 Cuma 10:11
- A +

Bu sorunun cevabı bence menfî, olumsuzdur. Sevgi, insandaki canlılık kuvveti (ruh, canlılık enerjisi) gibidir. Ölü doğan çocuk nasıl gelişip olgunlaşamazsa; toplumda sevgi gücü hakim değilse Hukuk Devleti düzeni de gerçekleşip yaşayamaz. Mükemmel bir Anayasa yazılabilir, ne var ki bu Anayasa ile Hukuk Devleti doğmayabilir. Anayasa ile, Hukuk Devleti’nin ancak heykeli yapılmış olur.

Enerji (kuvvet) Allah’tandır. Hukuk Devleti için sevgi enerjisi zorunludur. Kurucu gerçek kişilerde bu “kuvvet” olsa bile, toplumda bu “güç” hakim değilse, Hukuk Devleti yaşayamaz. İki Peygamber’in kurduğu, iki örnek Hukuk Devleti’nin de akıbeti böyle olmuştur. Süleyman’ın (as) Hukuk Devleti’ni temsil eden asasını bir süre sonra “Dabbetularz” (Arz canavarı) kemirmiş, sevgi ile yaptırım gücü bir arada olmayınca; takatsiz kalan Hukuk Devleti de ortadan kalkmıştır. Asa’nın kemirilmesi Hukuk Devleti’nin gücünün içinden içerden çökertilmesi demektir. Dabbetularz, ejderha demektir; yoksa asayı kemiren tahta kurdu değildir!

İslâm Hukuk Devleti’nde de Süleyman Devleti’nin akıbetini görüyoruz: Dabbetularz’ın Resûl-i Ekrem’in (s.a) asasını kemirmesi sonucunda Medînetun-nebi’nin cansız biblosu, büst ve heykelleri kalmış, Hukuk Devleti ortadan kalkmıştır.

İnsan’ın yaradılış sebebi sevgidir. Vacibul-vücud ve Ahad olan Allah, Vedûddur. İradesi, sadece masum görevliler olan meleklerin kendisini sevmesi değildir. İnsan’a seçme yeteneği (irade ve ihtiyar) vermiştir. Oysa mutlak ve küllî irade de tek zorunlu varlığındır. İnsana seçme yeteneği vermesi, Arz’da bu bakımdan halife kılması; insanın iradesiyle ilâhi sevgiyi seçebilmesi içindir. Yeryüzü insan için sevgi sınavı salonudur.

Bir toplumda çoğunluk gaflette ise veya irade hürriyetini kötü seçimler için kullanıyorsa, tekrar edelim ki gerçekte Hukuk Devleti yok, cansız heykeli vardır. Bu durum devam ederse bu heykeller de kaldırılmış olabilir. Yerini ucûbe şekiller alır.

Topluma mensup gerçek kişilerde ilâhi sevgi yoksa, Hukuk Devleti; sevgi gücünü alacak kaynaktan yoksun kalır ve ölür.

1974 yılında, askerlik görevimin henüz sona ermediği bir zamanda, bulunduğum askeri öğretim kurumunda; ders veren, o zamanlar ünlü, bugün merhum bulunan bir profesör, sınıfa gitmeden önce şu cümleyle kendi “şiar”ını özetleyip bildirmişti: “-Hayatın anlamı, başkalarına a’zami zararı verip, kendisi asgari zarar görerek bu dünyadan çekip gitmektir!”

Cevap beklemeden sınıfa giden “Hoca”nın ardından bütün öğretmenler bu söze hayran kalmışlardı, ben tam aksine dehşete düşmüştüm.

Anayasalar, muska gibi taşınmak ve bazı maddelerini “yobazlığı tedavi” için üfürüklemek nedeniyle yazılmamalıdırlar.

Anayasalar’a can veren, topluma yansıyabildiği ve Kanunkoyucu’nun da alabildiği ölçüde “sevgi kuvveti”dir. Ferdlerde, bu sevgi gücü yoksa Hukuk Devleti’nin kurulması imkansızdır.

Nasyonal sosyalistler, Rus devrimcileri; sevgi enerjisinden yoksun oldukları gibi, heykeltıraşlık yetenekleri de yoktu. Sadece “kaba güç” vardı. Gerçek ve iyi yönde bir Hukuk Devleti için, kaba güç yeterli değildir. Bencillik, servet hırsı, ırkçılık saikleriyle hareket edenler Hukuk Devleti değil; yıkılmaya mahkum bir yapı kurarlar, bu yapı da uzun ömürlü olmaz.

Korkudan güç gelmez, korku insanı güçsüzlüğe, eylemsizliğe götürür. Takva, korku demek değil; iman, sevgi ve ümit demektir.

Sevgi=Hukuk=Ahlak=Ümit=İman içinde ve Hukuk Devleti’nin güvencesinde yaşamak istiyorsak, birbirimize “Hakk”ı öğütlememiz gerekir.

Hukuk Devleti’nin gerçek kişiler gibi bir varlığı yoktur. Sevgi gücüne sahip Kanunkoyucudan ve doğduktan sonra da toplumdaki bireylerden yaşama gücünü alır “En’amte aleyhim”in yolunu izleyerek bu gücü alırız.

Sevgiyle!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 15:26
Hukuk ve felsefesi hakkında sevgi hakkında bir dolu şeyler söylüyorsunuz fakat hukukun tatbik sahası olan mahkemelere gelince maddi delil bilmem ne diye tutturuyorsunuz. Başka nasıl olabilir ki diyecekseniz, hukukun mahkeme salonları, dar dava ispat diyalektiği ile sınırlı bir alet olarak ilan edin, siz de biz de kurtulalım. Hukuk ve sevgiyi birlikte kullanmayın.
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 23:33
0
Hukuku İslami ilimler içinde fıkhın karşılığı olarak düşünürsek ve diğer ilimleri hesaba katarsak, yani tasavvuf, felsefe, lügat ve belagat, pozitif diğer bilimler, hadis, kelam, diğerleri, o zaman söylediklerin doğru. Ama hepsinin bir mezhep bütününde toplanabildiğini, yani mesela hanefi fıkhı sistematiğinde diyelim, o zaman Hoca hukuk ve sevgiyi aynı cümlede kullanabilir. Yine de meslekte egzajere affedilebilir.
Muhtefi. . 09 Kasım 2019 17:22
Hocam %100 katiliyorum..Fakir karakteri Korkuyla terbiye edilmeye ve terbiye etmeye musait degildir.Ogluma asla,asla ve asla KORKU aşılamadim ve nefret, kinden uzak dur deriz. Allah c c Dövecek, Yakacak vb.Korkuyla degil.Merhameti,Nimetleri, Nezaketi, Zerafeti dilin tarif edemeyeceği kadar ve Azametine hayraniz,Kırılmasın diye Hakkı Ustun tutarız.Sopa,Ateş vb Azginlar icindir elbette Haktır elzemdir. !.Yaradan bilir ne yapacağını. Sevgi temeli olmayan Toplumlarda Yuksek Medeniyet.olamaz ,olmamistir da.!.acizane
Ali ak 09 Kasım 2019 12:33
Sevgi ile hukuk devletinin irtibatını anlayamadım ,örneğin İngiltere ve Fransa'da bu irtibat varmı ?
canilecanan 08 Kasım 2019 22:04
"Bir toplumda çoğunluk gaflette ise veya irade hürriyetini kötü seçimler için kullanıyorsa, tekrar edelim ki gerçekte Hukuk Devleti yok, cansız heykeli vardır. Bu durum devam ederse bu heykeller de kaldırılmış olabilir. Yerini ucûbe şekiller alır." "Topluma mensup gerçek kişilerde ilâhi sevgi yoksa, Hukuk Devleti; sevgi gücünü alacak kaynaktan yoksun kalır ve ölür." "Gerçek ve iyi yönde bir Hukuk Devleti için, kaba güç yeterli değildir. Bencillik, servet hırsı, ırkçılık saikleriyle hareket edenler Hukuk Devleti değil; yıkılmaya mahkum bir yapı kurarlar, bu yapı da uzun ömürlü olmaz.
Hüseyin Şenel 08 Kasım 2019 21:44
Termodinamik,tüm evrendeki faydalı enerjinin giderek kaybolduğu,düzensizliğin fazlalaşma eğimli olduğu ve entropinin yükseldiğini söyler.. “Altındaki ateşi,enerji takviyesini kapatırsanız Çaydanlıkta ki Çay her zaman soğur” termodinamiğin 2.yasası ile açıklayabilirsiniz. şiar”ı: “Hayatın anlamı,..a’zami zararı verip,..asgari zarar görerek..çekip gitmektir!” olan insan,değiştiremeyeceğini düşündüğü yukarıdaki bilimsel doğrudan yola çıktığını düşünüyorum. Beyefendinin Çaydanlığının altındaki sonsuz ve bedava enerji ocağının, -sevebilme enerjisi "lütuf" düğmesi- kapalıymış.Kızmayın..
Muharrem Özalp 08 Kasım 2019 14:39
Manifesto bir yazıyla karşı karşıyayız. Değerlendirmek değil anlamaya çalışmak gerekir diye düşünüyorum. Ontolojik ve metafiziksel değerleri kapsıyor. Bahsedilen kavramların açılımı belki ciltlerce yazıyı gerektirir Ülkemizde böyle değerli kimselerin olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Allah razı olsun.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 11:57
Tam anlaşılmıyor bence. Kavramları kafamda oturtamadım. Örneğin bir Norveç i nerede varsayacağız?
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:23
Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey hak, hukuk, sevgi ve adalet
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:13
Nefis bir yazı. Düstur makalesi.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 04:12
''Herşeyin aşırısı zarardır, adalet hariç'' derler, ama bizim ülkemizde adalet hariç her şey aşırı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN