Back To Top
Ayarlar 2016’da bozuldu

Ayarlar 2016’da bozuldu

- A +

Tarihler Eylül 2015 ve Ocak 2016’yı gösterdiğinde, Brezilya Reali iki kez zirve yapmış. Her iki zirvede de Real dolar karşısında 4,10 seviyesini görüyor.

Aynı tarihlerde Türk Lirası da dolar karşısında iki zirve yapıyor. Dolar/TL kuru iki zirvede de 3,07 seviyelerine ulaşıyor.

Aradan bir buçuk yıl geçiyor ve şimdi:

Real 3,30’larda

TL ise 3,90’larda.

Dolar karşısında real 4,10’dan 3,30’a düşerken, lira 3,07’den 3,90’a çıkıyor.

2016 başında 0,75 olan Real/TL kuru, şimdi 1,18’de. Yani TL, 2016 yılından bugüne kadar sadece dolar-euro karşısında değil, kendisi gibi zayıf ülke para birimlerine karşı da değer kaybetti:

Reale karşı %57 (Brezilya)

Rubleye karşı %75 (Rusya)

Randa karşı %50 (G. Afrika)

Hatta Mesika Pesosuna karşı bile %17değer kaybetmiş durumdayız.

DEMOKRASİ RAFA KALKIYOR LİRA DA ŞAHA...

Peki, 2016 ortasında bozulan korelasyon nerede başlıyor?

İlki Mayıs 2016...Yani seçimle gelen ülkenin Başbakanı seçimsiz olarak görevden ayrılıyor. Küresel sermaye için çok önemli olan hukuk - adalet sekteye uğruyor. Demokrasi kısmen rafa kalkıyor ama aynı anda TL’de şaha kalkıyor...

Aslında son günlerde de şaşılacak bir durum yok. TL yine emsalsiz şekilde olumsuz ayrışıyor. Tabii ki bunun yanlış ekonomik nedenleri var; bunları da defalarca yazdık. Ama unutmayın ki, bugün de yerel demokrasinin kısmen rafa kalktığı ülkemizde, bu hareketin parasal değerlere yansımasına ne diyeceğiz?

DÖVİZ -FAİZ KISKACI

Aklımıza bir türlü üretim gelmiyor.

Az sıkıştığımızda ‘açalım para musluklarını - verelim krediyi ve herkesi faize bağlayalım’ kafası bize hakim. Ekonomide bütün çözümlerimiz faiz üzerinden arıyoruz. Kafası sadece faize odaklanan bu anlayıştan başka bir ekonomi yönetimi oldu mu; bilmiyorum.

Aşağı faiz

yukarı faiz.

Kargadan başka kuş; faizden başka ekonomi bilmiyoruz.

2003 yılında yüzde 15’lerde olan faiz piyasası artık yüzde 70’lere dayandı. Şimdi de sistem tıkandı.

Ucuz faiz için yabancılardan sürekli kaynak alıyorduk. Artık orası kuruyor...Bize daha sınırlı para veriyorlar. Ama karşılığında herkesi krediye bağlamış durumdayız. Krediler yenilenmek isteniyor ama taze para yok.

Ve faizler yükseliyor. 1-2 yıllık tahvillerde yüzde 14,00 sınırına geldik. 10 yıllıkta ise yüzde 12,5 sınırlarındayız. Mevduatta ise zaten kapı arkasında yüzde 16-17’ler konuşuluyor.

Böyle bir ortamda kredi faizleri sizce kaç olur? Ülkemizde bir hata var: Mevduatların önemli kısmı dövize dayalı. Dolayısı ile artan kurlar mevduat faizlerini de yükseltiyor. Tabii ki krediye de yansıyor.

Kurlar niye artıyor?

Orası biraz meçhul...Yani herkesin bildiğini kimse söyle(ye)miyor.

Ama aslında çözümü söyleyen biri var: Uzun bir dönem SOCAR CEO’luğu ile çok başarılı hizmetlere imza atan Kenan Yavuz:

Ne diyor?

“Döviz, faiz, cari açık, enflasyon, işsizlik...Hepsinin tek ilacı var: Üretim, üretim, üretim.”

İyi de bu çözüm modelini anlayacak biri var mı? Her üretim kurumuna devlet yolunacak ‘vergi tavuğu’ gözüyle bakınca ve de dış düşmanlar çoğalınca sözler karşılıksız kalıyor. 

UMUTSUZ GENÇLİK!

İstihdamın 2016-2017 ilk 8 aylık ortalamasına bakıyoruz. Çalışan sayısı 758 bin artış gösteriyor. İstihdam artışı %2,8.

İş bulanların 339 bini üniversite mezunu ve istihdam artışı %5,6. Meslek liseli 121 bin kişi iş buluyor ve artış %4,3.

Son bir ayda üniversite mezunlarından 15 bini iş buluyor ama bunların biri bile kadın değil. Tamamı erkeklerden...Buna da şükür. Çünkü daha bir ay önce üniversite mezunu 18 bin kadın işini kaybetmişti.

Ya 15-24 yaş arası gençler?

İşsizlik geçen aya göre 21,1’den 20,6’ya düşmüş. Ama yine son bir ayda 56 bin genç çalışan işini kaybetmiş.

Nasıl oluyor da gençler işsiz kalırken, işsizlik oranları geriliyor? İşte asıl kilit orası: İş gücü piyasasından sadece son bir ayda 103 bin genç ayrılıyor.

Durum kısaca şu: Genç işsizlik oranımız düşüyor...Neden? Çünkü umutlar öldü. Sonuca bakarsan güzel bir durum. Sürece bakarsan felaket.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
inceli 16 Kasım 2017 15:54
Efendi Brezilyada darbe başarlı oldu. yani savaşı kaybettiler anlaştılar. bizde de darbe başarılı olsa idi. amerikayla kanka olacaktık. Türkiyede 100 yıldır bitmeyen hesaplar yeniden açılıyor. bu tarz yaklaşım fetönün gittiği yoldan gitmektir.
......... 16 Kasım 2017 21:10
0
Bu nasıl bir ezberedir ki her yırtıga düşmanlar bizi altedecekti bu nedenle boşverin eleştiriyi görmezden gelin yaması yapıştırılıyor.. bir bitin artık gına geldi ya
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 15:31
Büyüme %10 hocam senin dert ettiğin şeye bak
KARAR OKURU 18 Kasım 2017 15:47
0
Adamın yaptığı ironiyi anlamayıp eksi basmışsınız. Tabi inşallah ironidir :)
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 14:00
İbrahim bu ezilme değil bekle
hamza akyol 16 Kasım 2017 13:38
1 yıldır aynı şeyi ben de sürekli ekonomi köşe yazılarının altına yazıyorum. merkez bankası faizi artırınca ülkenin güllük gülistanlık olacağını zannediyorlar. sürekli mb'yi eleştiriyorlar. tamam merkez bankası gereğini yapmıyor. ama gereğini yapsada çok birşey düzelmez. birkaç puan aşağıda olur ama mesela paradan 6 sıfır atıldığı 1,32 seviyesinde olmaz ve sürekli de artar. çünkü ekonomi gittikçe de kötüye gidiyor. hükümetin hatasını mb düzeltemez. onun için de merkez bankasından önce hükümeti eleştirmek, ülke ekonomisini de sadece kur-faiz-borsa olarak görmemek gerekir. Eğer sen, sürekli cari açık veriyorsan dövizin düzeyinin ne olduğunun pek bir önemi yok. Eğitimin çökmüş ise borsanın pekbir önemi yok. hukuk yok olmuş ise mb faiz düzeyinin anlamını çok fazla değil.
turan, 16 Kasım 2017 14:17
0
siyasi baskılardan çekinip, alınması gereken kararları alamayan MB. zaman içerisinde, neden değil sonuç olan nominal faizleri ,daha fazla baz puanla artırmak zorunda kalacaktır. bu enflasyonun getirdiği sonuçtur. 1,32 dolar rüyalarda kaldı evet, son üç yılda TL. yüzde 80 devalüe oldu. yazarın ısrarla yazmak istemediği sonuç yakın gibi, adı da, stagflasyon dur, bekleyelim,belki bir gün yazar...
Abdullah hasan 16 Kasım 2017 13:29
Üretim , Üretim , Üretim. Kanaatim ce üretim sonuç. Üretimime gidecek yolların sağlanması, kafası çalışana, yüreği kuvvetli olana, hizmet gayreti olana(Vatandaşa ekmek kapısı olmak) yardımcı olmak, İbrahim beyin söylediği gibi Üretmek isteyene ''Vergi tavuğu'' olarak görmemek. Öncelikle kişilerin üretim için atacağı adımlarda '' Allah bana bu yeteneği verdiyse bende dürüst olarak gayret edersem'' dedikten sonra aklın da hiçbir vergi vb şüpheler olmamalı. Herşey ER MEYDANI gerçekliğinde olmalı.
Oguz 16 Kasım 2017 12:48
Bu normal bir sey...Neden? Cünkü Türk halki hemen hemen 100 yildan beri uyutuluyor: Gericilik, Irtica, Atatürk, Biz birseyden anlamayiz, biz bittik, gericilik, irtica, Mustafa Kemal,...Tekrar, tekrar...Türkiyenin gelismesinde engel olan budur...Yani ileriye bakamamak, sadece gecmisle ugrasmak...Atatürk, Abdülhamid, Fatih, Ertugrul vs...Gelismis ülkeler hep gelecege bakiyor...1950 yilinda harap durumda olan Almanya dünyanin 4. büyük ekonomisi oluyor, 200 milyar dolarlik dis ticaret fazlaligi veriyor, ama biz daha hala gericilik, irtica, Atatürk, Mustafa kemal le ugrasiyoruz....Yetmedimi artik?
aytaç 16 Kasım 2017 13:18
1
çok güzel ve %100 doğru bir yorum, bu kısır tartışmaları kim çıkarıyor? tabi ki siyasetçiler, Türkiye'de siyasetçiler bu konulardan besleniyor, ülke hep bir kısır tartışmanın içine itiliyor, sağcısı oldun solcusu olsun hepsi aynı, halkımızda suçlu çünkü bu tür siyasetçileri bu tür söylemleri seviyor
Oguz 16 Kasım 2017 14:12
3
Aytac düsüncelerimizin ayni oldugunu sevindim. TC ne yazikki bir kisi ve anlasilamayan bir idoloji üzerine kurulmus. Türk halkinin birinci görevi artik TC yi kendi üzerine almak olmalidir, buda yalandan dolandan ayiklanmis bir tarihle olur. Bireyler artik ülkenin 79 yil önce ölmüs kahramanina veyahutta simdiki kahramanlarina ait olmadigini, bilakis kendine ait oldugunu anlamadirlar. Yoksa sonunda hepimiz cok kötü agliyacagiz
karar okuru 16 Kasım 2017 15:03
1
oğuz tespitlerin yerinde ve çok doğru ülkemizde ki siyasilerin hiçbiri eğitim düzeyi yüksek olan avrupa ülkelerinde 1 gün daha siyasette kalamaz silinir giderlerdi. maalesef ülkemizde popülist söylemlerle yıllarca siyaset yapabiliyorlar.
harun 16 Kasım 2017 11:56
Üretim derken bunun etrafının çizilmesi lazım cari açığa öncelik verilmeli, yüksek teknoloji gibi hulyalara değil, mesela hafif metallerin alaşımı her yere burdan satılmalı biz ise ithal ediyoruz, mesela nükleerle ucuz enerji ve elektirik dağıtım altyapısı iyileştirmeye ağırlık verilmeli, gazla elektirik üretilmez, gaz anlaşması yenilenmeli gerekirse montro kullanılarak/santajla ... enerji ve hammaddede başarıdan sonra proses sanayi/makine sanayi gelir bunlar iç içe geçmiş sektörler makine için kasmamak lazım komponentler kaliteli olmalı burada universiteler ve hazır iyi altyapılı organize sanayi bölgesiyle rantçıları devre dışarı bırakmalı, bu ara sanayi assembly line-hammadde tedarikçileri arasında ezdirilmemeli asla.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 13:41
1
böyle köşe yazılarında veya köşe yazılarının altına yazılan şablon çözümlerden hiç hazetmedim. doğru bile olsa ki şablon çözümün mutlaka hatası vardır.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 11:54
Benzinin fiyatı geçen yıl 4.70 idi, bugün 5.60 küsur. Mazot 4.18'den 5.05'e çıktı. Aradaki fark yaklaşık %20. Bunlara bir de Doların son bir ayda %20 yükselmesini ekleyin. Akaryakıt ve dövizdeki bu yükselişler yeni zamların ve yoksullaşmanın artacağının habercisidir. Bunların üzerine bir de enflasyonu ekleyin. Asgari ücrete ve emekli maaşına simit parası kadar zam yapılacak yine. Çünkü hükümetin rakamlara takla attırarak açıkladığı enflasyonla pazardaki enflasyon arasında dağlar kadar fark var. Peki dövizdeki, benzindeki artışı nasıl telafi edecek işçisi, emeklisi? Birilerine göre ekonomi uçuyor, altta kalanların canı çıksın kimin umurunda.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 11:33
borç yiyen kesesinden yer diye güzel atasözümüz var. 1838 baltalimanı antlaşması ile borçlanan fakat ihtiyatı genede elden bırakmayan bir devlet politikasından ( 1990 lı yıllarda PTT nin özelleştirme geliri tüm borcu kapatması gündeme gelmişti ] son 15-20 yıldır üretmeyen fakat borçlanan ve çılgınca tüketen bizlerin yani halkın şapkayı çıkarıp düşünme zamanı geldi de geçiyor bile. daha amerika doları dünyada bol. amerika faiz artırımına gittiğinde azalan dolarla birlikte bugünleri mumla arayacağımıza adım gibi eminin. sayın kahveci yazılarından dolayı hükümete yakın kişiler tarafından felaket tellallığı yapıyor zannediliyor fakat doğrular bir bir ortaya çıkıyor.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 11:30
bir ülkede iki ayrı devlet aygıtı algısı olur mu? başbakanlığa bağlı yetkisiz, etkisiz olanı. sorumuluğu taşıyan bu aygıt. bir de cb na bağlı etkili yetkili ama sorumsuz olanı var. bir arabayı iki farklı yöne çekmeye çalışan iki farklı aygıt.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 12:01
24
olur olur takma kafana ,ülke tarihine bir bak yeni sistemin o dediklerini asgariyeye indirdiğini görürsün , maksadın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek belli oluyor yoksa bu kadar basit meseleyi anlayamacak biri değisin, yani umarım.
ekrem süleyman 16 Kasım 2017 11:16
demokrasi rafa kalkmışmış. mışmış da mışmış. bu ülke demokrasinin rafa kalktığı çok günler gördü. ama halkın lideriyle bu kadar bütünleştiği vesayetin bu kadar saf dışı edildiği az günler gördü. sayın davutoğlunun görevden alınmasını kendinize neden yediremiyorsunuz. sayın erdoğanın sayesinde başbakan olduğunu neden kabullenmiyorsunuz. sayın erdoğan olmasa kim tanır davutoğlunu. aklınızı başınıza devşirip ülke için hayırlı iki kelam ediniz.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 12:07
1
Bu ülkenin en temel meselesi de bu zaten. Birileri hep başka birilerinin sayesinde bir şey oluyor. Rahmetli Özal da farklı değildi. Sandıktan çıkan, halkı hiçe sayıp kendisini devletin sahibi zannediyor. O yüzden rahmetli Menderes de "odunu aday göstersem seçilir" demişti. Oysa devlet sandıktan çıkana sadece bir daha seçime kadar emanet ediliyor. Şuna buna, dostuna akrabasına mevki makam dağıtsın diye değil, devleti ve ekonomiyi adam gibi yönetsin diye.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 14:26
1
Erdogan kimin sayesinde oldu. Halk Halkin gucuyle haksizlik yapamaz benim rizam yok davutoglunun safdisi edilmesine. Gun gelir bastaci olur. Gun gelir ayak alti. Siyaset bu
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 00:49
0
Şu saatte 48 'başparmak aşağı' işareti çakılan "ekrem süleyman" mutlular mı acaba? Ayrı bir hesapla, 48-5=43, her halükarda batık...Demokrasi de neymiş ki...
Verilen destekler,denetlenmediği için,hiçbiri üretime dönüşmedi. Kaynaklar çarçur edildi. Şimdi de bedelini ödüyoruz. Tarım,hayvancılık ve sanayi,ithalata döndü.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 11:58
15
seyfo bey anladığım kadarıyla tarım, sanayi, hayvancılık, ekonomi, uzay bilimleri, futbol zaten öyledir deprem hakeza... bunların hepsinin aynı anda uzmanı olan birisisiniz, maşallah...
ferit faydasıçok 16 Kasım 2017 10:36
bu devlet saldırı altında masalından gına geldi artık kardeşim biz bu coğrafyaya geleli 1000 yıl olmuş bin yıldır bu topraklarda herkes dostumuzdu şimdimi düşmanımız oldular.osmanlı herkesle dosttu şimdi mi bu düşmanlar çıktı.1918 de anadoluda dost ve müttefiklerimiz vardı şimdi düşmanlarmı var.1960 72 80 darbelerini dostlar yaptı ne hikmetse şimdi düşman oldular.yav yeter bu masaldan artık.bu coğrafyada her zaman düşman olacak sen güçlü olup osmanlı gibi elini öptürür sessizce yaşamalarına müsade edersin yada sen güçsüz olur senle oynamalarına müsade edersin mesele bu.ona buna bahane üretmeye gerek yok.Anadolu topraklarında varlık mücadelesi güçle akılla ve adaletle olur yoksa bu topraklarda düşman bitmez.
turan, 16 Kasım 2017 10:06
tünelin ucunda gördüğümüz ışık, aslında üzerimize gelen tren dir.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 09:29
Biz üniversitede KEYNESTEN MARKSİST EKONOMİYE KADAR BÜTÜN MODELLERİ OKUDUK.DAMAT EKONOMİSİ Nİ DAHA YENİ GÖRDÜK.
ali 16 Kasım 2017 09:23
sayın yazar size göre ülke batmış bitmiş neden 2016.açık olun açık
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 09:10
ahmet davutoğlunun görevden alınması size çok koymuş anlaşılan bir türlü unutamıyorsunuz ahmet davutoğlu tekrar başbakan olsa herşey güllük gülistanlık mı olacak faizler ve dolar aynı anda düşüp borsa yükselecek mi
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 12:37
0
Davutoğlu'nun politikalarını ben de beğenmezdim ama şu iki sorunun sorulması gerekmez mi: 1- Davutoğlu o politikaları tamamen Erdoğan'dan bağımsız mı yürüttü? Yani Erdoğan'ın onaylamadığı bir kararı alıp uygulayabilir miydi? Mesela siyasetin finansmanında şeffaflık kanununu çıkarmaya çalıştı, Meclise de getirdi ama Erdoğan alenen karşı çıkınca kanun rafa kalktı bir anda. 2- Davutoğlu öyle ya da böyle sandıkla geldi mi? Geldi. Aynen malum belediye başkanları gibi. 6 geçmeden sizin dediğiniz gibi "görevden alınmasını" normal görüyorsanız, o zaman sorarım: Biz bir monarşide mi yaşıyoruz, yoksa demokratik bir hukuk devletinde mi? Ya da fark etmez mi?
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 08:02
DÜŞÜNEN KAFALAR VE DEĞERLER 2016 MAYISINDA TASFİYE OLDU.PARTİDE LİYAKAT TECRÜBE VE KABİLİYETE DAYANAN DEMOKRATİK İNSİYATİF YOK OLDU.LİDERE BİAT KÜLTÜRÜ KUTSAL DAMADINDA KATILIMI İLE AİLEYE BİAT KÜLTÜRÜNE DÖNÜŞTÜ.İYİ NİYETLE DAHİ ELEŞTİRİ KORKU VE İSTİKBAL GEREKÇESİ İLE YAPILAMAZKEN HER DEVRİN ADAMLARI.EVET EFENDİMCİLER ÖNDE SAHNE ALDI......EKONOMİNİNDE ÖZETİ BU.
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 07:18
Tüketim psikolojisinin olduğu yerde üretim olurmu? Olmaz, insanlar helal-haram demeden tüketiyor, ithalat artıyor kazanmadan harcamaya yani tüketmeye endekslenmiş bir toplum olduk. Üretenler öyle bir kıskaca alındıkı canımızdan bezdik. Kgf olmasaydı bu yılın başında çok firma batmıştı. Şimdi geri ödemeler başladı yaz da istediğimiz gibi geçmedi dolayısıyla kaçınıkmaz son. Dün bir haberde zeytin ticareti yapan birilerinin piyasayı milyon lira dolandırdığından bahsediliyor. Bu daha başlangıç, bekleyin daha neler olacak. Çek kanunu ilk çıktığında kimsenin gıkı çıkmadı, şimdide çeke karekod konuldu falan filan hesapta karşılıpı olmayan çeke ne yaparsanız yapın ödenirmi? Hayır. Piyasayıda öldürdüler. Şimdi üretim diyoruz, hayır önce üretecek zihniyetli insan (patron) bulmak lazım, çünkü şu ankileri canından bezdirdiler.
cevat karakalem 16 Kasım 2017 06:00
Sadece halkin gozunu boyamaya yonelik makyaj kategorisindeki hamlelerle ekonominin daha iyi durumda olmasi beklenemez zaten. Gene de iyi ko ozel sektorun basi kesimleri ve iyi kotu yetismis insan gucumuz var. Bu sayede hasbelkader ayakta duruyoruz. Yoksa cok buyuk ekonomik yikimlarla karsilasmamak icten bile degil.
hümmet 16 Kasım 2017 03:11
devlet her tarafdan saldiri altinda,senin derdinde arab gibi kirmizi corap,
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 07:02
0
Yüksek faiz ve işsizlik, enflasyon ve cehalet, yüksek döviz ve kötü demokrasi kırmızı çorap mı? Şaka mı bu?
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 10:27
0
Her beceriksiz yönetimin klasik bahanesi
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 11:03
0
Bi bitmediniz. Tüm dünyanın işi yok bize saldırıyor. Sen eğitimde, hukukta, demokraside, güçler ayrılığında yerlerde sürün sonra hep başkalarına at suçu. Böyle devam edin. Yakında dış güçlerin saldıracağı doğru düzgün bir ülke de kalmıyacak.
Ali Adıyaman 16 Kasım 2017 02:28
İbrahim bey daha dün bir bakanımız şaha kalkmış bir ekonomik verilerimiz ve Türkiye dünyada ekonomik olarak en fazla gelişen ülkeymişiz ve dünya bizi kıskanıyor ve gıptayla bakıyormuş Yani model ekonomik ülkeymişiz şimdi birileri bizi kandırıyor ama kim siz olmadığınıza Emin’im ve kalıbımı basarım geriye bakanlık kalıyor ama onlarda haşa yalan söylemezki düşünün koskoca hükümetin Bakanı. Sonuç biz küçük insanlar yine Fransız kaldık
KARAR OKURU 16 Kasım 2017 00:54
Ulkeyi konuşmaktan kavga etmekten ileri goturemeyen zihniyetin iflası halbuki muhalefetin iktidarı zorlayamadigi alternatif olmadığı bir dönemde elimizdeki kıymetleri damatlara hirsimiza kaptırdık. Birde dünyaya meydan okuyoruzki içi boş üretim ekonomisini faiz ekonomisine değişen hükümet orta asya dan araplardan payını alamadığı gibi sahip olduğumuz kıymetleri de bitirdi. Şimdi abden turist de gelmez parada gelmezse yandı keten helvam. Dalkavuk sistemiyle buraya kadar. Dünya nin besten büyük olduğunu haykırırken. Türkiyede birden büyüktür. Bunu da söyleyemedik.
harun 16 Kasım 2017 11:59
12
İfade tarzınızdan chp li olduğunuzu anlıyorum, chp artık hükümetin de katıldığı çadır tiyatrosunun mucididir, gereksiz didişme ve hükümet ettirmeme misyonudur bu parti artık seçmence kapatılmalı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN