Back To Top
Dünyada Allah’a yakın ol ki…

Dünyada Allah’a yakın ol ki…

 - Son Güncelleme: 01.06.2019 Cumartesi 11:21
- A +

Ömür, gelmesi kaçınılmaz bir sona doğru akıyor. 

Takvim yaprakları teker teker düşerken, insanoğluna, “Yolculuk nereye?” sorusunu yöneltiyor. 

Her günün başında, sonunda hep o soru var: Yolculuk nereye? 

Yolculuk, hiç şüphesiz oraya... Rabbin huzuruna... 

Peki ama oraya nasıl varmalı? 

İnsan, yolculuğun sona doğru ilerlediğinin bir şekilde farkına varır da, asıl “Oraya nasıl varmalı?” sorusunu sormayı, cevabı üzerinde yoğunlaşmayı, daha önemlisi doğru bir cevabı bulmayı ıskalayabilir. 

İnsan dünyaya, Rabbin, bünyesinde sakladığı türlü çeşitli potansiyellerle gelir. Sonra bu potansiyel imkanlar, gün yüzüne çıkar, insanın gücünü - kuvvetini oluşturur. Bir süre böyle “Güçlü” olarak devam eder insan hayatı. 

Sonra şakaklara ak düşer. Zirve dönülür. Güç azalır, azalır ve azalır. Son nefes, insanın son gücüdür. O da gittiğinde, insanda, dünya varlığından bir şey kalmaz. 

Bu durumda insanı, ebediyyet kapısı gibi duran kabre götürürler. 

Kabre konulduğunda, insanın malı, mülkü, ünvanları, evladü ıyali, her şeyi ama her şeyi bu tarafta kalmıştır. 

Artık hayatın gerçeği öte dünyadır. Ebediyyet alemidir ve orada Rabbin huzuruna çıkılacaktır. 

Orada mutlak anlamda, şeksiz şüphesiz ve tartışmasız emir ve hüküm Allah’a aittir. 

Peki Rabbin huzuruna ne götürülür? Daha doğrusu ne götürülürse, Rabbi hoşnut etmek mümkün olur? Ne götürülürse “Rıza-i ilahi” lütfuna mazhar olunur? 

Bir hayat defteri olmalı bu. “Oku kitabını” dendiğinde, insanın, yüzü kızarmadan, utanıp sıkılmadan, rüsvaylık duygusuna kapılmadan okuyabileceği bir kitap... Bir hayat defteri... 

Şöyle düşünmek yanlış olmaz sanırız: 

İnsanın hayat defterine kaydedilen ameller – eylemler- işler, o gün, bir ayrıştırmaya tabi tutulacak. Ayrıştırmanın ölçüsü, “Allah Teala ile nasıl bir alâka içinde olduğu?” sorusu olacak. 

Bütün bu işleri kim için yaptın? Kimin hoşnutluğunu kazanmak için? Kimin ölçülerine uyarak yaptın? Kim vardı hayatında? Kime bağlıydın? 

İnsan belki, bağlı bulunduğu varlıkları yardıma çağıracak. 

Ama ne mümkün? 

Her şey hayat defterinde yazılanla sınırlı olacak. 

Dünyada kime bağlandınsa, kiminle yaşadınsa, kendini kime ait hissettinse, ebedi hayata kiminle geldinse, O’nu yanında bulacaksın. 

İşte tam da bunun için... “Nerede olursanız olun Allah sizinle beraberdir” ilahi hükmünü idrak edip, bu beraberliği, kendi hayat sırrımız haline getirmek gerekiyor. 

Yani dünyada Rabbine yakın ol ki, ebedi alemde uzaklarda kalmayasın. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:29
Yüce mevlam insana vicdan denen olguyu neyin yanlış, neyin doğru olduğunu hissetsin diye koymuş. Bence o vicdanımızda ,vicdanlı insanların hep yanında.Demez miyiz bi haksızlık karşısında vicdanım sızladı diye.Allah vicdanı olmayanlardan korusun bizleri ve sevdiklerimizi.
musto 01 Haziran 2019 12:27
Peki hocam köyümüzde 50 sene önce ölen kötülükte nam salan birisi lakabı Stalin idi çocukken rüyalarımıza girerdi kıyamet gününde ateş dolu çukurdan atlayamaz cehenneme düşerdi. Koçumuz can çekişiyordu stalin geldi koçu mundar olmasın diye kesti ahali esas koç şimdi mundar oldu çoğu insan o etten yemedi. Öldüğünde helallık alırken tüm ahali hakkını helal etti herkes iyi biliriz diyerek şahitlik etti.Sizce bu iki yüzlülük değilmi.
Yüksel dinçer 01 Haziran 2019 09:11
önce adalet ve bütün canlılara saygılı ol allaha yakın olma inanç meselesi kişiyi ilgilendirir
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:01
1
Peki Adalet ve canlıya saygılı olma ahlakı nasıl sağlanacak? Dünyaya tesadüfen!!! geldim,öldüğümde de toprak olup gidicem düşüncesindeki biri bu Ahlakı nasıl oluşturacak?Bir Yaratıcı inancına bağlı olmayan,fedakarlık isteyen bir Ahlak anlayışı nasıl gelişecek?Canlıya saygılı,Adalet eksenli bir Ahlak,ancak sorumluluk yükleyecek bir İNANÇ,canlıya saygı ve Adaleti öğretecek EĞİTİM ve bunları özgürce oluşturacağı ORTAM ile oluşur
KARAR OKURU04 01 Haziran 2019 01:14
Usûl usûl gelir ölüm. Bitmez dersin, uzun ömrüm Bir bakmişsın final bölüm Işte heyhat soldu gülüm.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 00:16
Rabbim kadir gecesi hürmetine bizleri af ve mağfiret eylesin.Ne yazıkki insanlar sadece dünya nimetlerini helal olmasından vazgeçip sadece harama meyil etmekte ısrarcı kul hakkı hakkı nedir bilmezler söylemleri bile incitici ne diyelim Allah iyilerle karşılaştırsın.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 00:06
Kenan Güneş
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN