Back To Top
Güzel Müslüman olmak

Güzel Müslüman olmak

- A +

Cemil (Güzel) olan ve cemali (güzelliği) seven Allah’ın kuluyuz. 

Allah’ın “Güzel örnek” diye nitelediği Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.)’nın ümmetiyiz. (Ahzab,21) 

“Müslümanlardanım” demek, ilahi kelamda “en güzel söz” olarak vasıflandırılmış. (Fussılet, 33) 

Halik-ı zülcelal, “kainatın, hayatın ve ölümün yaratılış sırrını insanlardan hangisinin daha güzel bir hayat yaşayacağı, daha güzel ameller ortaya koyacağı imtihanı”na bağlamış. (Hud, 7, Mülk, 2) 

Halik-ı zülcelal, kitab-ı keriminde insana “Dünyada da ahirette de iyilik – güzellik talep etmeyi” öğretmiş. (Bakara, 201) 20) 

“Kötülüğün bile en güzel tarzda uzaklaştırılması” öğütlenmiş ilahi kelamda. (Mü’minun, 96, (Fussılet, 34) 

Rasulullah Efendimiz, “Kişinin Müslümanlığının güzelliği, kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terketmesidir” buyurarak, Müslümanlığı güzel kılmak gibi bir gayrete işaret etmiş. 

Yine Rasulullah efendimiz, bazı kişilerle ilgili olarak “Hasüne islamuhu – İslamı güzel oldu” değerlendirmesi yapmış.  

“Güzel Müslüman” olmak diye bir şey var. 

Güzel kalb, Allah zikriyle doyurulmuş bir kalbdir. 

Güzel dimağ, dünyayı ahireti doğru okumuş ve temel tercihlerini buna göre yapabilmiş bir dimağdır. 

Güzel el, infak eden bir eldir. Yetimin başını okşayan eldir. 

Güzel dil, Hakkı söyleyen, zikreden dildir. Güzel söz, içinde yalan, aldatma, hile bulunmayan sözdür. 

Güzel göz, Allah’ın yarattığı her şeyde hikmet bulan gözdür. Kur’an’a bakan gözdür. Kabe’ye bakan gözdür. 

Güzel namaz, Allah için kılınan ve rükünleri tam yapılan namazdır. Allah’ın huzurunda bulunma hissi diri yaşanan namazdır. Daimi bir şekilde Huzurda bulunma hissi kazandıran namazdır. Ve bütün bu nitelikleriyle insanı her tür çirkinlikten koruyan namazdır. 

Güzel oruç, bütün uzuvlarla birlikte tutulabilen oruçtur. 

Güzel infak, içinde sadece Allah rızası bulunan, kişinin kendisini aradan çıkararak, bir elin verdiğini öteki duymayacak ölçüde mahfi yapılan infaktır. 

Güzel baba, güzel anne, babalık  annelik hukukunu bi hakkın yerine getiren ve evlatlarını Allah’a kulluk bilinci içinde yetiştiren annedir, babadır. 

Güzel evlad, genç yaşta Allah’a kulluk bilincini kazanan, anne-babası, yanında yaşlandığında onlara şefkat kanatlarını geren evlattır. 

Güzel devlet reisi, görevini amel defteri gibi görüp, ona her yazılanı hesabı verilecek bir davranış olarak gören ve titizlenen devlet reisidir. 

Güzel Müslüman olmak, önce bizim için olmazsa olmaz. Çünkü o bizim hayat imtihanımız. Çünkü, Müslümanlığı biz ne kadar güzel yaşamışsak, ebedi hayatımız o kadar güzel olacak. 

Ama “Güzel Müslüman” olmak, ayrıca bize bakıp, Müslümanlığın insan kalitesini ölçmek isteyenler açısından da çok önemli. 

İslam’ın, yaşandığı ölçüde insanı güzelleştireceği muhakkak. Eğer bir yanımız çürümüş gözüküyorsa, o, İslam’la bizim aramıza giren mesafe sebebiyledir. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKUDUM 21 Mayıs 2019 16:59
Hangi dine mensup olursa olsun, ahlakı güzel insanlar var ya...Gerçek Müslümanlığı işte onlar yaşıyor.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:55
geçenlerde bir yorumcu yazmıştı "benim dinimi anlamak için kimseye ihtiyacım yok, bana orta boy bir namaz hocası yetiyor, ötesi doğruluk, dürüstlük ve kul hakkından uzak durmak" diye. bu sözün üstüne söz yok bence.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:44
Adaleti bozanlar müslümanim diyebilir mi?
Ahmet Faruk 21 Mayıs 2019 13:25
TESEKKURLER
Mehmet 21 Mayıs 2019 11:47
Aman ahmet bey.Adalet ve liyakat diye oy verdik fetö nün bıraktığı yerden hızla devam ettik.Partili olmayanın işe giremediği,görevli olanların sülalesinin torpille yerleştirildiği,bizden olmayanları hain ve terörist ilan edildiği bir haldeyiz.Bize mümin denir mi
Sayın yazar hırsızlık arsızlık yalancılık çocuk istismarı küçük yaştaki evcilik oynayan kızla gerdeğe girmeyi adaletsizliğ tarsfjitliği ırkçılığı düşmanlığı diktatörlüğü baskıyı zulmü yeni Doğum yapan anneleri çocuklarıyla hapsa aymayı lüks yaşamı uçaklar helikopterler Mercedes’ler ye babam ye bütün sülale daha tonlarca sayabilirim ama islamınız sizin olsun ve lütfen benden uzak olsun o sözde güzel islamınız Sünni idim ateist oldum o güzel islamcılarınızın sayesinde ama şunu diyebilirim güzel hitistiyanlık adaletli ülkeler ve in
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:55
akp oldugu sürece güzel ve dürüst müslüman arama.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:51
BÖYLE GÜZEL YAZIYIDA BÖYLE GÜZEL İNSAN YAZAR.
Merakli 21 Mayıs 2019 00:29
"Guzel Musluman" olmak ilk once "kendimiz" icin onemli. Zaten "gercek" Musluman olmanin icinde olan bir sey bu, ozel bir ek ya da yorum degil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN