Back To Top
Verilmemiş zekatlar vergi barışıyla mı çözülecek?

Verilmemiş zekatlar vergi barışıyla mı çözülecek?

 - Son Güncelleme: 28.05.2019 Salı 10:00
- A +

İnsan… 

Daha dün yoktu dünyada... Canını Allah verdi... 

Daha dün bomboştu eli, elini Allah verdi, elinde tuttuğu her şeyi Allah verdi... 

Ve Allah, şimdi insandan, bağlar, dağlar, ovalar, denizler bağışladığı insandan bir salkım üzüm istiyor, bir yudum su, bir tebessüm... 

ZEKAT: Allah verdi, Allah istiyor... 

Bunun idrakinde mi insanoğlu? 

Yanı başındaki muhtacı görebiliyor mu? 

İstese ona da verirdi her şeyi veren, belki sadece ona verirdi.  

Ama bir sınavı var her insanın... elinde olanın, olmayanın... Her davranışın değerinin mizana vurulacağı bir başka dünyada her şey tek tek gündeme gelecek... 

“Sadakaları Allah alır” şeklindeki ilahi kelam, bize, bu işin zenginle fakir arasında cereyan etmediğini göstermiyor mu? 

Eline imkan verilene sorulan soru şu: 

-Acaba elinde bulundurduğu şeyin mahiyetini biliyor mu? Onun bir emanet olduğunun farkında mı? Vereni biliyor mu? Verenin çağrısına hazır mı? Çağrıya ne ölçüde uyuyor? Elindekinden verirken, kimi görüyor karşısında, ayırdığı kısmın Yaratan’ın “el”ine verilecek güzellikte olup olmadığı kaygısını taşıyor mu? Ya Rezzak’ı gücendirirsem... Böyle bir kaygı yakıyor mu içini? 

Zahiren imkansızın çözmesi gereken soru da şu olmalı: 

-Bu dünya bir imtihan dünyası... Herkes elinde avucunda bulunanın hesabını verecek... Azın az hesabı olacak, çoğun çok... Acaba elimde az bulunması mı hayırlı olacaktı benim için, çok bulunması mı? En iyisi Rezzak’ın hükmüne razı olmak ve var olanın imtihanını tam vermek değil mi? 

Böyle nice sorular... 

“Zekat” üzerine bir kere daha düşünmek gerekiyor, diyorum. 

Hesabı verilemeyecek ömür, hesabı verilemeyecek sıhhat, hesabı verilemeyecek mal – mülk çok zor bir hadise olmalı değil mi? 

Dünyada hesabı doğru yapılmayan şeylerin ahirette hesabının bizi güldürmesi mümkün olmayacak... Ahiretin hesabı dünyada iken tanzim edilecek... 

“Müslümanın hayati sorumlulukları”na dair uyarılar, kimseyi yadırgatmamalı... Müslüman olarak en önemli gündemimiz ne olabilir ki! 

Şöyle bir geçmiş yıllara bakalım... Kılamadığımız namazlar gözümüzde büyümüyor mu, malımızın içinden çekip çıkaramadığınız zekatlar ne olacak? Yoksa elimizde yıllarca zekat arınması yaşamamış mal – mülk mü var? 

Acaba içimizden “Bize, verilmemiş zekatların hesabı sorulmaz” diye mi geçiriyoruz? 

Acaba “elbet orada da vergi barışı yapacak bir iktidar bulunur” umudu mu yeşeriyor? 

Nasıl yeşeriyor bu umut? 

Zihni koordinatlarımızı bir kere daha gözden geçirmemiz gerekiyor. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
HERMES 28 Mayıs 2019 15:14
Sadi Şirazi der ki: sözünde durmayan erkek karıya, Hırslı Müslüman hayduta benzer!!!. Günümüzde hırslı müslümanları, hem dini hem siyasi alanda ne kadar çok görüyoruz, değil mi? Çoğu "Müslümanım" diyenlerin haydutlaştığı bir dönem yaşıyoruz maalesef. Eskiden maaşlar elden dağıtılırdı, dağıtana mutemet(itimat edilen) denirdi. Bu anlamda aslında zenginler "mutemet" tir, Allah'ın malını Allahın kullarına dağıtması gereken(zekat), şanslı insanlar. Ama keşke bunu bilselerdi, keşke...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:02
Yer sofralarinda iftar, secim propagandasi oldu. Her gun Cumhurbaskani'mizin, Damat Bey'in ve mustakbel belediye baskanimiz Binali Bey'in yer sofralarinda vatandaslarla birlikte iftar yaptiklari fotograflarla ve buyuk mansetlerle gazetelerin ana sayfalarinda en onemli haberler olarak karsimiza cikiyor. Acaba bu yer sofralari oylari biraz arttirabilir mi?
Takipci 28 Mayıs 2019 09:34
Hocam, güzel yazmissiniz, ama gercekler aci. Hakkiyla zekat verenler yok denecek kadar az. Bir onerim var: Parasi olanlar zekat yerine yatirim yapip istihdam yaratsalar, böylece yardima ihtiyaci olanlarin sayisi azalsa, daha iyi olmaz mi?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 10:45
0
Zekkattan da murat budur zaten.
musto 28 Mayıs 2019 01:24
Hocam Saudi arabistanda şirketimiz vardı yıl sonunda ne kadar ciro yaptık %10 krallığa Zekat olarak ödüyorduk.Ülkemizde hem vergi ödüyoruz ayrıca malımızın kırkta biri oranında Zekat veriyoruz sizce hangi uygulama doğru.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 06:55
0
Bir kere malımızın 40/1 zekat olarak veriyoruz cümlesi yanlış!!!. Malın 40/1 verilmez!!!. Artırdıklarınizin tamamını veya bir miktarını dağıtın der Allah. Yani 40/1 diye bir oran yok ve bu şey UYDURMADIR.
tashih bıçağı 28 Mayıs 2019 09:46
2
He he bi siz biliyorsunuz doğruyu, 1400 senedir insanlar saf saf uydurmalara inanmışlar...
musto 28 Mayıs 2019 12:22
0
Hocam açık açık yazmıyorsunuz başka bir islam ülkesinde olan uygulamayı yazdım. Köyde ürünü ofise satarsın devlet burdan vergisini alır. Babam koyun sürüsünü ağıldan salar saya kırkıncıyı zekat olarak verirdi kuzu veya koç denk gelirse onu saymaz.Siyasal islamcılar devlet Darul harptir vergi verilmez derler kendi aralarında paylaşırlar.Biz normal vatandaşlar ne yapacağız devlete ve ihtiyaç sahibine ayrı ayrı zekat'mı vereceğiz. Lütfen topu taca atmadan açık açık yazın.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:28
0
Kapitalist bir dunyada yasiyoruz. Din muessesesi PARA olmadan var olamaz. 3 Ibrahimi din icin de gecerlidir bu. Zekat'i cennetin anahtarini almana yardimci olur diye degil, icinden geldigi icin ver. Herkese de ilan etme, gorgusuzluktur. Hayir kurumlarina bagis yaparken de dikkatli ol. Paran dogru yere gitsin. Bu kurumlarda hirsiz kayniyor. Bu "is"ten zengin olan cok dindar var.
Demircan 28 Mayıs 2019 00:59
Verilmemiş zekat ların hesabı tabiki sorulacak.asıl sorulacak hesap bu milletin verdiği vergilerin nerelere harcandığı hakkın da olacak. Hz.Ömer gibi iki mumu olmayan devlet yöneticileri bakalım o hesabı nasıl verecek. Kılı kırk yaran hz.ömer efendimizin titrediği hesap bu kolay değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN