Back To Top
AYM’nin kararı özgürlükçü hukuk açısından önemli

AYM’nin kararı özgürlükçü hukuk açısından önemli

 - Son Güncelleme: 29.07.2019 Pazartesi 08:37
- A +

Türkiye’de yargı sistemindeki sorunlar yüzünden büyük mağduriyetlerin yaşandığı bir gerçek. Hakkaniyetli olmak açısından hemen belirtmek gerekiyor ki, 15 Temmuz’da millete silah çeken kanlı darbe örgütü FETÖ’ye karşı hukuk çerçevesinde yapılması gerekenler yapılmalıdır ve bu konuda kimsenin bir itirazı da olamaz. Hatta bu çerçevede geniş çaplı tutuklamaların yapılmasını da bir yere kadar anlamak mümkün.

Ancak sadece FETÖ bağlamında değil, farklı kesimlere uzanan bir alanda “Kuvvetli suç şüphesi”ni yansıtan deliller olmadığı halde, gazetecilerden akademisyenlere kadar geniş çaplı bir tutuklamaya gidilmesi hukuken sorunlu bir durum oluşturmaktadır.

Hatırlayalım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 10 Mart 2019’da yaptığı bir açıklamada, üç yılda 30.801 kişinin tutuklandığını, 511 kişinin de gözaltına alındığını açıklamıştı. Bu oldukça büyük bir rakam, eğer yargısal süreçleri “kuru” ile “yaşı” birbirinden ayıracak bir titizlikte sürdüremezsek adaletin tecellisinde sıkıntılar olabilir.

Bu çerçevede Anayasa Mahkemesi’nin en son akademisyenlerle ilgili olarak verdiği ”hak ihlali” kararı, hukukun özgürlükler ekseninde işleyişi açısından son derece önemli.

Bilindiği gibi, “Suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiri nedeniyle mesleklerinden ihraç edilen, haklarında disiplin cezaları verilen, “terör örgütü propagandası” suçundan dava açılarak hapse mahkum edilen ve bir bölümü cezaevine konulan akademisyenler AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuşlardı.

***

AYM geçtiğimiz hafta, 1128 imzayla açıklanan bildirinin ardından gelişen yaptırım sürecine maruz kalan akademisyenlerin bir bölümünün yaptığı başvuruyu ele aldığı toplantıda  ‘hak ihlali’ kararı verdi. Oylamada 8’e 8 sonuç çıkması üzerine, eşitlik durumunda başkanın bulunduğu tarafın görüşü kabul edildiği için, hükümde AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın ‘hak ihlali’ var şeklindeki kararı tayin edici oldu.  Bu arada, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan beş üyenin (AYM Başkanı Zühtü Arslan dahil) oylarının kararda etkili olduğunun altını çizmek gerekiyor. Emsal niteliğindeki karar, diğer başvurular için de uygulanacak. 

Kuşkusuz Türkiye’nin, terörle doğrudan fiili ilişki içinde olan, bizzat terör yapan ve darbeye iştirak edenler hariç, hukuken sonu hiçbir yere varmayan zayıf davaları, daha hukuksal bir zemine çekmesi gerekiyor. Bu konuda AYM’nin akademisyenler ve benzer davalarda verdiği kararlar içtihat niteliği taşıdığı için, alt mahkemeler tarafından kesinlikle dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde dünyanın en mükemmel yasalarını da çıkarsak, mağduriyetlerin önüne geçmek mümkün olmayacaktır.

Unutmayalım, yangının ‘kuvvetli suç şüphesi’ne ilişkin delillere dayanmadan vereceği her karar, toplumda adalete olan güveni zedelemeye devam edecektir. Hatırlayalım, FETÖ soruşturmasında yer alan bir gizli tanığın Amerikalı rahip Brunson’un FETÖ ve PKK lehine faaliyetlerde bulunduğu yönündeki ifadeleri doğrultusunda tutuklanmış ve olay Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerde kriz yaratmıştı. Sonrası malum, gizli tanık ifadesini değiştirdi ve rahip memleketine gönderildi...

Aynı şekilde Alman gazeteci Deniz Yücel de, “PKK/KCK silahlı terör örgütü ile FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün propagandası suçunu zincirleme olarak işlediği ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işlediği” iddiası ile tutuklanmış ve sonunda hepimizin bildiği gibi memleketine gönderilmişti.

Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki, yargı her zaman bu iki davada olduğu gibi hızlı işlemiyor. Mesela İstanbul13. Ağır Ceza mahkemesi, “Gezi olayları darbe teşebbüsü değildir” şeklinde karar vermiş olmasına rağmen, Osman Kavala “Gezi’yi organize ederek darbeye teşebbüsten” tutuklu yargılanmaya devam ediyor.

İşte tam da bu yüzden, 2019-2023 dönemini kapsayan Yargı Reformu Stratejisi, “güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi” vizyonuyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan reform paketinin bir an önce hayata geçirilmesinde sayısız faydalar bulunmaktadır. Zira tutukluluğun ancak zorunlu hallerde istisnai bir tedbir olarak yapılması, tutuksuz yargılamanın da asıl yöntem olarak uygulanacağı Paket’in öne çıkan maddelerinden birisidir ve hayati bir öneme sahiptir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
barış mert 30 Temmuz 2019 10:15
mehmet bey,hendek olaylarında teröristler tarafından öldürülen 800 asker-polisin hakkını hangi hukuk koruyacak?bu insanlar,bu "hain akademisyenler" için mi hayatlarını verdiler.öyleyse şehit ailelerine müjdeyi verelim. "ey bu vatan için canını,kanını veren şehit yakınları,müjde,gözünüz aydın olsun.AYM hain akademisyenleri aklayarak toplumda adalete olan güveni sağladı." memlekette ne kadar terör sevici varmış.bu kadar hainin olduğu bir ülkenin ayakta kalabilmesi bir mucize.
Okur 31 Temmuz 2019 05:42
0
Şehitlerden akademisyenleri sorumlu tutup, onları „hain“ diye nitelemeniz haksız ve insafsız. Bu ülkede şehitlere gerekli saygıyı göstermeyen yok, bu bir. Ayrıca, akademisyenlerin talebi barışçıl siyasi çözümdü, ki malum barış olunca şehit de verilmez. AYM kararı da bu görüşü destekler nitelikte, AYM, bildirinin „PKK terörünün övülmesi, (…), silahlı direnişe ya da başkaldırıya (…) teşvik olarak nitelendirilmesi mümkün görünmemektedir“ deyip, „o tarihlerde sürmekte olan çatışmaların sona erdirilmesi talebinin baskın“ olduğu sonucuna varıyor.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 23:59
Sorun yargıda değil yargıyı bu hale getirenlerindir...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 22:23
Medeniyet ve aydın üniversiteleri, Anayasa mahkemesinin fikir özgürlüğünü savunan kararına karşı çıkan bildiriler yayınladılar ve barış imzacısı öğretim üyelerini terörist olmakla suçladılar. Bu, dünyada herhalde bir üniversitenin yayınladığı, insan hak ve özgürlüklerine karşı çıkan ilk bildiri olarak tarihe geçecek ve bu ayıp sadece bu iki üniversitenin kurumsal kimliklerini değil o üniversitelerden mezun olanları da çok olumsuz etkileyecek. İş için başvurdukları yerlerde bu ayıp hep önlerine konulacak. Bu üniversiteleri tercih edecekler bin defa düşünsünler derim.
? 29 Temmuz 2019 19:42
Bu ipin üstünde cambazlık yapılmaz. AYM Başkanı risk aldı.Kimse bu iş adalet gibi kavramla ifade edemez.Ret veren 8 AYM üyesi adalet istemiyormuydu?Bu karar tekrar AYM nin önüne gelir.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 18:50
Kimseyi kasdetmeden,kimseye taraf olmadan diyoruz kiiiii; #Irkçılık çok tehlikeli ve acımasızdır# Avrupada bile ırkçı çeteler Türkleri ve yabancıları acımadan yakabiliyorlar.Bu hastalık vatanseverlik diye lanse edilmesin, onunla karıştırılmasın.
bir okur 29 Temmuz 2019 16:41
Yahu daha bir buçuk ay önce terörist başından destek istenirken nasıl oluyor da barış bildirisine destek verenler örgüte destekten suçlu oluyor...
Garip 29 Temmuz 2019 16:14
Yazılanlar hep en üst kişiler örneklenerek yapılıyor.Dolayısı ile yorumlarda kalite düşüyor.Yazar sıradan bir kişinin iddianamasini okusa ,insanların süslenmiş,sihirlenmiş cümlelerle boğuştugunu görür.Yorumcularda olmadık cümlelerle birbirlerine laf sokuşturmazlar.Birbirimizi üzmeyiz.Hem adalet kazanır.Hem güzel ülkemizin insanı kazanır.Kütülükten şimdiye kadar kim ne kazanmış ki
okur 29 Temmuz 2019 15:58
500bin kişi göz altı ne demek
METİN P. 29 Temmuz 2019 15:03
TC HUKUKUNUN TANIMI:MADEM SUÇSUZ NEDEN TUTUKLUYORSUN?MADEM SUÇLU NEDEN SALIYORSUNUZ?BU FETÖNÜN ADLİYE TEŞKİLATINDA BİREBİR FAAL OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR.TÜRKİYEYİ HAKSIZ DURUMA DÜŞÜRMEK VE DIŞARDA HAK HUKUK TANIMAZ BİR ÜLKE GÖRÜNTÜSÜ OLUŞTURMAKTIR AMAÇ.FİİLİ BİR TERÖR EYLEMİ YAPMADIĞI MÜDDETÇE HERKES FİKRİNİ SERBESTÇE SÖYLEME HAKKINA SAHİPTİR.ŞİDDETE ÇAĞRI YAPMAMAK KOŞULU İLE.
iyildiz 29 Temmuz 2019 14:04
Neymiş bu Osman Kavala arkadaş... Suçlu mu, değil mi bilemem, ancak, sağdan-soldan bu kadar kişinin sahip çıktığı bu adamın tekin olmadığı kesin gibi...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 20:01
0
Sen hükmü kesmişsin zaten. Ama biz kendisine suikast yapılacak iddiası ile kozmik odaya girilmesini sağlayanların tekin olmadığını çok iyi biliyoruz.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 13:53
Karşı medya ateş püskürüyor. Hepsine müebbet bekliyorlardı herhalde.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 13:16
Hani hukuk yoktu bu ülkede.tek adam rejimi vardı. Tek adam ne derse oydu. Hani aym tayyibindi. Kimse onun izni olmadan parmağını oynayamazdı. Bunları diyenlerin yüzleri kizariyormu acaba.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:05
0
Çok mu üzüldün, yaren, AYM'yi tamamen ele geçiremedik, diye ? Şunu söyleyeyim, belki teselli olur : Hak ihlali yok diyen üyelerden dördü, Erdoğan'ın atadığı beş üyeden. Sadece bir firesi var. :)
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:17
1
Metnini okumamışsınız! Karar 8:8 oyla verildi, yani BİR kişi farklı oy verseydi, özgürlükcü tam tersine bir karar cıkacaktı. Erdoğanın atadıği yargıçlar “hak ihlali” görmediler, görmek istemediler
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:19
1
Tayyib’in atadıklarının hepsi ret oyu verdi efendi. Ama hak hukuk adalet olmasını istemenize sevindim. Demek ki AYM’de hakim olasısınız siz de hak ihlali yönünde oy kullanacaktınız.
Bu milletin evlatları kazılan Hendeklerdeki teröristleri temizleye çalışırken, onca vatan evladı hain kurşunlarla şehit olurken sözüm ona Barış yanlısı akademisyenlerin "Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması" gerektiğini belirtilen bildirinin altına imza koyması sizce ne kadar masumdur. AYM bunları haksız bulmuş olsada bu milletin vatanperver evlatları bunları asla masum bulmayacaktır. AYM başkanınında verdiği kararı unutmayacaktır.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 12:35
3
"Vatanperver" gibi olumlu bir kavramın arkasına saklanan bu Türk ırkçısı arkadaş da, fikrini beyan edebilir, nitekim etmiş. Ama faşistlik insanın kanına girmeye görsün, şişede durduğu gibi durmaz, hemen TEHDİT başlar, hatta tekme tokat havada uçuşur. (Bakınız : İnek hırsızının elini sallaması maddesi…) Küçük Bey, AYM başkanını "mimlemiş"; haydi hayırlısı.
Mustafa Cumhur Küçük 29 Temmuz 2019 14:07
9
29 Temmuz 2019 12:35 Karar Okuru Arkadaşım Fikrimizi beyandan oldukça rahatsız olmuş hemen cevap yazma ihtiyacı duymuşssun. Bu milletin vatanperver evlatları olarak biraz daha öteye gidip Kritik zamanda kendini gösteren AYM başkanını oraya yerleştirenleri de unutmayacak bundan sonraki bakışımız ona göre olacaktır.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 14:43
0
Oslo, Dolmabahçe, Habur, sayın APO, halay çekmeler, lahmacun falan...Derken birden Bahçeli’nin kuyruğuna takıldınız. Neden? Tabii ki iktidarda kalabilmek için. Daha birkaç hafta önce PKK’ dan medet umdunuz Öcalan’dan mektupla, kardeşini TRT’ye çıkararak seçim kazanmaya kalktınız. AKP ülkeyi deneme/sınama, yaz/bozla yönetiyor ve dolayısı ile güvenirliğini yitirmiştir.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:48
0
Birileri Abdullah Gül'ü uyarsın. Faşoların radarına o da girdi. AYM başkanını o atamıştı, değil mi ?
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 10:57
8'e 8 hak ihlali kararı...Korkunç. Suç ne? Barış istemek, terör hadisesi kimsenin burnu kanamadan bitsin demek. Ki törörü siyasetten çözmek isteyen ilk parti AKP 'ydi.Akp'nin geldiği yere bak. O daha korkunç. Halkın yüzde 70' i çözüm sürecine destek vermişti hatırlarsanız. Tayip Erdoğan için Nobel bile konuşuluyordu. Erdoğan'ı bu halk gerçekten sevmişti; o,Bahçeli olmayı seçti, bu en ben büyük yazık hem dünya hem de ahiret için.
Takipci 29 Temmuz 2019 09:36
Bu ulkede haksiz tutuklamalar ve toplu tasfiyeler her zaman olmustur. Fakat son 17 yilda olanlar Cumhuriyet tarihinde olanlarin tamamini en az 10a katlar, belki de 100e... Son paragraf baglaminda soyluyorum, bu kotu tablonun mimarindan cozum bekliyorsunuz, ort ki olem...
ÖTÜKENLİKURT 29 Temmuz 2019 09:14
Sayın yazar. Benim gördüğüm kadarıyla bu kesim - ki ben de orada sayılırım - muhaliflerine, solculara ceza verildiğinde bunun hakk hukuka, AİHM kararlarına uygun olup olmadığına bakmadan zil takıp oynuyor! Yarın devir değişip muhalifler ülkeyi yönetmeye başlar ve mütedeyyin kesimi şartları oluşmadan tutuklar ve yıllarca kodeste tutarsa, ya da yandaş hakimlere mesnetsiz ağır cezalar verdirirse ağzını açacak yüzü olmayacak! Osman Kavala'yı tanımam ama bir hukukçu olarak, genel dava hakkında O SUÇ OLUŞMADI denmesine rağmen tutuklu olması hazin!
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 07:24
Atadığı rektörlere bakın ne durumda olduğumuzu anlarsınız.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:56
Aynı AYM muhalefetin hoşuna gitmeyen bir karar verince Tayyip'in AYM'si oluyor...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:50
Erdoğan'a Allah güç kuvvet versin. Versin de şu Fetö belasından bu ülke tam manasıyla kurtulsun.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 10:58
0
Şimdi bunu nasıl oylayayım : İkinci cümleyi oylarsam YEŞİL, birinciyi oylarsam KIRMIZI demem lazım.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:59
0
10.58, Turuncu ver. Millet İstanbulda öyle yaptı. Tayyip etrafına çekidüzen verirse yeşil yanar, vermezse kırmızı yanar.. :))
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:00
hak hukuk adalet bizim neyimize. reis neyimize yetmiyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN