Back To Top
Dindarlık anlayışımızın yanlışı-doğrusu

Dindarlık anlayışımızın yanlışı-doğrusu

- A +

Öğrencilerim ve konuşmalarımı dinleyenler belki hatırlarlar; ülkemizden, insanımızdan büyük umutlarım vardı. “Nerede kalmıştık” deyip kolları sıvayan, kalbi inançla, beyni ilim ve hikmetle, işi ahlak ve faziletle zenginleşmiş bir neslin önünün açılmakta olduğunu görüyordum. Bu neslin, dinimizin temel insanlık değerlerinden, son iki asırlık entelektüel birikimimizden, inanılmaz zenginlikteki siyasi ve toplumsal tecrübelerimizden de yararlanarak, kendimize, âlem-i İslâm’a hatta dünyaya yeni bir ufuk açacağını bekliyordum.

Fakat görüyorum ki, bizler -hayır, başkalarının değil- nefislerimizin tuzağına düştük; dünyayı kurtarmak için yola çıktık ama daha yolun başında dünya-perest olduk. Kur’an’da bu dünyanın cazibesine kapılıp yoldan çıkmaktan kendilerini esirgeyenler için vaat edilen cenneti, biz “dindarlar” nefsimiz için bu dünyada kurmanın derdine düştük. En çok din iman lafı edenlerimiz en çok dünya-perest olduk.

Artık yığınla insanımız kime inanacaklarını şaşırdılar; en absürt şeylere inanmaya başladılar. Sosyal medyada ülkemizin her köşesinde yüz binleri peşlerine takan hocalara, şeyhlere, ermişlere… ait öyle videolar, beğenmedikleri insanlara karşı öyle hakaretler, küfürler, tekfirler dolaşıyor ki, Yüce Allah’ın kudretinin tecellisinden başka bütün umutlarınız yerle yeksan oluyor.

***

Bu manzara karşısında, madde ve makam gücünün güdümüne girmeyecek kadar ilim, hikmet ve faziletle donanmış; halkı din konusunda doğru bilgilendirme sorumluluğunu hisseden bir Müslüman münevver kıtlığı, bir kaht-ı ricâl yaşıyoruz. Bilgi eksikliğinden ziyade, vicdan ve karakter fakirliğine boğulduk. Dinî öğrenim veren akademik kurumlarımızın anlı şanlı unvanlılarına dönüp bakıyoruz: Her Allah’ın günü “Ne varsa tarikatta, tekkede, cemaatte var. Bu İlâhiyatlar, İmam-Hatipler bir işe yaramaz; medreselerimizi geri getirin” çağrıları yapanların hakaretlerine uğruyorlar. Ama buna karşı, ilmin haysiyetine yakışır sorumlu ve onurlu bir tavır göstermek şöyle dursun, bazıları kendilerini aşağılayanlara râm oluyor, aşağılanmaktan zevk alan mazoşistler gibi davranıyorlar. Oysa samimi ve derin dindarlar, haysiyetli âlimler her zaman özgür, izzetli ve onurludurlar. Derin dindarlar güdülen insanlar değildir; dünyaya da dünyalığa da minnetsizdirler. Bir kere Allah’a kul olmuşlardır; başka kulluk tanımazlar.

***

Özellikle bazı “dindar” çevrelerin geldiği yere bakarak hayal kırıklığı yaşayan, ortada kalmış gençlerimize şunu söylemek istiyorum: Sorunun çözümü ateizm, deizm gibi bâtıl fikirlere kapılmak, yanlışlarla mücadele etmek yerine meydandan kaçmak değildir. Sizler, bu çağın Müslümanı olmak isteyen gençler! Size diyorum ki: Derin ve dinamik dindarlığa talip olunuz. O dindarlık şudur: Dinin ibadetlerle ilgili kısmı azdır. Bunlarsız dindarlık olmaz. Âmennâ… Ama bir de dinin iç dünyamızı zenginleştirmeyi hedefleyen buyrukları var ve bunların sonu yoktur. Önce Rabbine saygılı olacaksın; kinden, hasetten arınacaksın; hayvani duygularını aşacaksın, hakka hukuka saygılı, dürüst ve adaletli olacaksın; mütevazı, sabırlı, itidalli, dengeli, ağırbaşlı olacaksın; özverili olacaksın; önce başkasını düşünecek, önce başkasının mutluluğu için çalışacaksın... Böyle ödevleri buyuran binlerce ayet ve hadis vardır ve bunların hepsi insanın imarı ile ilgilidir. İnsanı imar ederseniz o insan kendisi mamur olduğu için umran/uygarlık üreten varlık olur.

Kur’an ve Peygamber insanı mamur eden bir zihin dönüşümü yaptı; bu insan bir uygarlık kurdu. İnsanın imarını ihmal ettik, koca bir uygarlık yıkıldı. O muhteşem uygarlığı kuranlar, o bilimleri, o sanatları üretenler de Müslümandı. Şimdi biz, bir yanlışa bakıp başka bir yanlışa sapmak yerine, kendi çağımızın, kendi dünyamızın bilimini, sanatını geliştirmeli, bunun için de önce ruhumuzu ve beynimizi mamur etmeliyiz. Olanları beğenmiyorsak beğenilecek düşünceler, bilgiler ve eserler üretmeliyiz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 11:48
Saygıdeğer hocam. İşte bu anlayış tüm faaliyetleri dünyevi koşuşturmacalardan ibaret olan cemaatleri ve mensuplarını en çok rahatsız eden şey oluyor. Söylenenlerin doğru olduğunu bildiklerinden daha da saldırganlaşıp tekfirle suçlama cesaretini kendilerinde buluyorlar. Suçlamalarını ibadetleri yok saymaya, yeni din uydurmaya kadar götürüyorlar. Her şeye siyah ve beyaz kadar kesin cevaplar arıyorlar. Çıkarlarına ters düştüğü için düşünmekten ve düşünenden korkuyorlar. Allah bu insanlığı, okumadığı için binlerce şükreden ve huriler için sala
Adnan SARAÇOĞLU 09 Ağustos 2018 02:13
.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2018 02:08
Değerli hocam bu makalenizi sıradan bir din alimimiz kaleme alabilir aynı samimiyette veya daha iyi anlaşılan yararlı cümlelerle defalarca yazabilirler Siz dinin diyanetin başkanlığını yapmış biri olarak bu ve benzeri makaleleri kaleme almak yerine tecrübelerinizi diyanet nasıl kurtulur nasıl kurulur nasıl bağımsız hale gelir atanmışlıktan seçmişmiş nasıl geçer Dinin diyanetin temsilciliğini beni atayan ne der korkusu olmadan yapabilir Fıtır sadaksını tesbit eden diyanetin Askari ücret tesbit edilirken sesini nasıl yükseltir gibi konularda ç
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 21:48
Dinden once vicdan ve ahlak. Vicdan yani sucluluk duygusu. Ahlak yani utanma duygusu. Din vicdansizlari vicdanli, ahlaksizlari ahlakli yapmaz. Tarih bize acik secik gostermistir bu gercegi.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2018 04:53
0
Sen tarihe şaşı bakmışsın... Tarihte öyle gerçek yok...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 22:41
0
Tanrıyı bilmeyen vicdanı nasıl bilecek?.. Tanrısız vicdan, şekersiz baklava gibi bir şey olur...
İnsiyator. .. 08 Ağustos 2018 19:40
Derin Dindar olun. Hased, kinden uzaklaşın. Adaletli, mutavazi, sabırlı, özverili, ÖNCE BAŞKASINA DÜŞÜNECEKSİN. .vb Eyvallah Hocam. Tavsiye etmişsin.Çok Doğru. .peki bu saydığınız Ahlak ve Değerlerde Diyanet Camiası içinde kaç kişi vardır. !!!..Tarikat demişsiniz hiçbir Silsilesi olan Tarikat ilme sırt çevirmez. Ayrılık, Gayrilik yapmaz ...Ashab ı Suffe vardı! !!!...bu aşkla yaşarlar nefslerinde ilk önce sonra konusular. Acizane
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 19:37
Deizmin suçlusu olarak herkes karşısındakini işaret ediyor. Ülkede durum vahim, suçlusu karşı taraftakiler. Ilahiyat (teoloji-tanribilim) fakulteleri, islamiyet adina teori uretme geliştirme merkezleri olmuş, din adına hür düşüncenin (her bağdan bağımsız) merkezi olmuş, yazara göre ilahiyat fakulteleri umud merkezleri güya. Yasar nuri'nin özgür ruhaniyetinin temaşa merkezleri...
Akrep Sokmaz 08 Ağustos 2018 17:01
Said Nursi'ye benim diyeceğim yok ama nurcular bin bir parça olmuş ve rekabetleri yer yer düşmanlığa düşmüş. Nasıl oluyor da şöyle olursa böyle olur diye burada risaleden yorumlar yazabiliyorlar anlamıyorum.
KARARLI 08 Ağustos 2018 13:36
Üstad Bediüzzaman şöyle diyor:"Eğer biz ahlâk-ı islâmiyenin ve hakâik-i İmaniyenin kemâlâtını ef"alimizle(fiillerimizle) izhar etsek(göstersek),sâir dinlerin tabileri"(müntesipleri),cemaatlerle İslamiyete dehalet edecekler(girecekler).Belki kürre-i arzın bazı kıtaları ve devletleri de İslâmiyete girecekler."Demek ki asıl mes'ele ,temsil mes'elesi.Tebliğ eden çok,iş temsilde.Tebliğ etmek kolay,nefse zor gelen temsil.
İnsanımız nasıl imar olacak? 08 Ağustos 2018 19:44
0
İslamı temsil, yani yşamak çok önemli. Zaten bütün mesele bunun nasıl olacağı?..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 12:02
AHİRET ANONSLARI: ding dong! sayın Nakşi Halidi mensubu misafirlerimiz lütfen zebanilere mensubiyet belgelerinizi gösteriniz. Sizi almaya gelecek şeyh hazretlerini bekleyiniz. Ding dong! Sayın hizmet hareketi mensupları sizi sırat köprüsü yolu ile naim cennetlerine götürecek hoca efendimizin kullandığı servis aracımız C kapısında beklemektedir. Sayın itirafçılar hizmet hareketi standının önünde kalabalık etmeyiniz! Başvurularınız kabul edilmeyecektir. Sizi almaya gelecek zebanilere lütfen güçlük çıkarmayınız. Sayın Süleymancı misafirlerimiz Üstad haz
Akrep Sokmaz 08 Ağustos 2018 11:50
"Bu ilahiyatlardan adam çıkmaz" sözünü ben de duydum. Bu işin bu noktaya gelmesi fena. İlahiyatçıların bir kısmı bilerek- bilmeyerek dini birikimi hafife alıyor, bazı şeyleri kendi anlayışlarına uyarlama gayesiyle mecrasından çıkarıyor. Karşısındaki cemaatçiler de dini menkıbeleştiriyor. Ikisi de zararlı. Birbirleriyle vuruşmaları daha zararlı.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 19:38
0
Bin yıllık menkibelerin zararı nerdeymis
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 11:11
Din adına ortaya çıkan en büyük rezillik feto olayıdır. Islami bünyede yılan zehiri etkisi bıraktı. Kalp durmadı ama bitkisel hayata girdi. Komadan çıksa bile bünyede kalıcı tahribat nedeni ile sakat kaldı. Çarşıdan aldım Allah kitap eve geldim CİA Mossad. Diğer sakallı cübbeli sarıklı takkeli güruhu saymıyorum bile. Azeri şairin dedigi gibi "Harda müselman görürem korhıram"
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 10:41
tüm müslüman ülkelerde dindarlık anlayışı sadece kadın ve kadınlarla ilgili yasaklara indirgenmiştir. kadın başı kapalıysa ve kadına baskı varsa en dindar insansın.. rüşvet, hırsızlık, torpil, devlet malı yeme vs.. ne kadar ahlaksızlık varsa serbest..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 09:59
Dindar sandığım bir cok çevrede gòrdüğüm para ve şatafat merakı oldum olası bende hayal kırıklığı yaratmıştır.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 08:02
Ben artık dualarımda müslümanların şerrinden Allah'a sığınıyorum sayın hocam.
engineer 08 Ağustos 2018 13:16
1
münafıkların şerrinden olmalı, Müslüman'dan zarar gelmez, çün ki Müslüman; elinden ve dilinden emin olunan kişidir, emin değilseniz o kişi müslüman değildir.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2018 08:48
0
O senin dediğin müslüman değil mümindir kardeşim . " İman ettik demeyin islam olduk deyin " .. özellikle kurdum o cümleyi .
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 13:07
0
o zaman Müslüman deyip genellemeyeceksiniz, bunda kasıt ve Müslümamna saldırı kokuyorsunuz, madem Müslümanın Mümini var münafıkı var, münafıklık yapan Müslümanların yada kısaca münafıkların şerrinden diyeceksin, demagoji yapma İslam ve Müslüman düşmanlığı ise hiç yapma,
Mutlu Yücel 08 Ağustos 2018 07:58
(2) Hiçbir dinin yalnız başına bir toplumu ahlaklı ettiği görülmemiştir. Örneğini veremezsiniz. O ancak demokrasi ile beraber gelişir ve mecrasını bulur, güçlenir berraklaşır. Demokrasisi olamayan ülkelerde din düzen sahiplerinin tekelinde olup onlar tarafından kendi çıkarları için eğilip bükülmekten kendisini kurtaramaz. Dine hizmet etmek istenirse demokrasiyi de çölde su arayan adam gibi ciddiyetle aramak, mücadelesini vermek gerek.
Mutlu Yücel 08 Ağustos 2018 07:57
(1)Bütün okulların bütün dersleri kaldırıp yerine din dersini koysan, hep iyilikten, ibadetten, güzel ahlaktan, haktan hukuktan vs bahsetsen ama fiiliyata gelince de tam tersini yapsan, örneğin Mahçupyan gibi doğruluğu şiar edinen birinin elinden kalemi alsan, ondan sonraki anlatılanları öğrenciler dinlemez, samimiyetsiz bulur, din ile arasına mesafe koymaya başlar. Din,yalnız başına düzenin getirdiği pislikleri arıtamaz.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 07:43
Maneviyatla, dava ruhu ile iktidara gelenler, 16 yilin sonunda, gelinen manevi seviye ile degil, ne derece ekonomik oldugu supheli gelinen maddiyatla kendini savunup gelecek icin oy istedi. Hepimize gecmis olsun, bir umit daha bosa cikti, olsun gecmesek de parasini odedigimiz koprulerimiz, tunellerimiz var diye sevinelim.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 12:11
0
ne kadar da iyimsersiniz. o köprülerin tünellerin parasını daha ödemedik. çocuklarımız bile ödemeye devam edecek.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 07:27
Haklısın hocam laiklik dini bizim gençleri mahvediyor sekuler hayatın dayattığı rezil hayat tv aşağılık diziler aileyi çökertti alemlerin efendisi peygamber sav efendimizin öğütleri kuranı kerim ayetikerime leri uygulanmıyor şeriat uygulanmaz oldu ehlisunnet çizginin önemi devamını ALLAH daim etsin
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 12:10
2
önce biraz oku. din nedir ne değildir, onu anla. yani din kelimesi neyi tanımladığını anlarsan laikliğin bir din olmadığını da anlarsın. laik olmanın dinsiz olmak anlamına gelmediğini, müslümanken, hristiyanken, museviyken, budistken inanmana devam ederek laik olunabileceğini anlarsın. yarım bilgiden daha tehlikeli olan yanlış bilgidir.
engineer 08 Ağustos 2018 13:21
1
12.10 hem kebap yersin hem de vejeteryansın olabilir mi? diğer bir husus Hak Nuru Şeriat denince yarasanın gözlerinin aydınlıktan kamaşması gibi ne oluyor sizler, Şeiati Garra-i Ahmediye karşısında cin görmüş gibi irkilenler bakınız Allah'ın şeriati size de lazım bütün insanlık aleminin kurtuluşu için de lazım.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 19:41
0
12:10, Laiklik de herkese göre farklı manalara geliyor. Mesela Türkiye’de kaiklik, senin anladığın manada uygulanmadı.
İnasının imarını imhal ettik, diyorsunuz ama her fırsatta, kötü misali emsal yaparak, insanı imar eden kadim müesseselerimizi karalıyorsunuz. Tamam anladık dini bakımdan fena haldeyiz. Peki insanımız nasıl imar olacak? Sadece akıllı olun, aklınızı kiraya vermeyin demekle insanlar imar olur mu?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 12:05
1
aynen öyle, "akıllı olun, aklınızı kiraya vermeyin" demekle insanlar imar olur. en azından kulun kulu olmazlar. bu da insan imar etmenin ilk adımıdır.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 23:46
0
Bu memlekette yüz senedir aklınızı kiraya vermeyin deniyor ama netice gösterdi ki demekle bir cacık olmadı.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 06:24
Mesele medrese-ilahiyat sürtüşmesiden ibaret midir? Mesela Haydar Baş ilahiyat mezunudur. Bunun yanında hiç bir dini eğitimi olmayan bir çok yazar-çizer tayfası sizinle paralel düşünmektedir.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 12:04
0
istisnalar üzerine yorum inşa etmek pek doğru değil bence. her iki tarafın da ortalamaları üzerinden yorum yapmak gerek.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 05:47
Mustafa Hoca diyor ki “En çok din iman lafı edenlerimiz en çok dünya-perest olduk” Bu sözden şunu anlyorum. Din iman lafı etmeyenler, din iman lafı edenlere göre daha az dünya-peresttir.
KARARLI 08 Ağustos 2018 12:37
0
O zaman soralım:Din,iman lâfını en çok kim yada kimler sarfediyor?Demek ki bu sözlere aldanmamak lazım,söyleme değil,eyleme bakmak lazım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN