Back To Top
Golan Tepeleri neyi anlatıyor?

Golan Tepeleri neyi anlatıyor?

 - Son Güncelleme: 27.03.2019 Çarşamba 09:41
- A +

ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri konusundaki son kararı, bu ülkenin, İsrail’in “arz-ı mev‘ûd” (vaad edilmiş topraklar)’la ilgili dört bin yıllık idealini gerçekleştirmek için çalıştığını anlatıyor. Bunun büyük adımlarından biri, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasıyla atılmıştır. Şimdi sıra Golan Tepelerinin İsrail’e verilmesine geldi. Trump 21 Mart’ta yaptığı açıklamada, “52 yılın ardından ABD için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi” demişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 25 Mart’taki Washington ziyareti sırasında Trump ABD’nin Golan Tepelerindeki İsrail’in egemenliğini tanıyan belgeyi imzalamış bulunuyor.

İnsanlık için utanılacak bir durum: Dünyada irili ufaklı 193 devlet var ama sadece bir devletin yöneticisi imzayı atınca 191 devletin yapacağı bir şey kalmıyor. “Yeni dünya düzeni” dedikleri bu olsa gerek.

İsrail ile onun emellerine hizmet etmeyi kutsal görev bilen ABD yönetiminin “vaad edilmiş topraklar”la ilgili attıkları bu adımın devamı gelecek. Taha Akyol üstadımızın yakınlardaki bir yazısında aktardığına göre “sofu bir Evanjelik Siyonist” olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 15 Mayıs 2018’de “İsrail’in yanındayız çünkü onun davası bizim davamızdır, onun değerleri bizim değerlerimizdir, onun kavgası bizim kavgamızdır...” demiş. ABD yönetimlerinin İsrail konusundaki ‘büyük strateji’lerinin aşağı yukarı hep bu çizgide devam ettiğini hepimiz biliriz. Bundan sonra da böyle devam edeceği belli.

***

O zaman bu stratejiye karşı olanların, tabii ki en başta Arap ve İslâm ülkelerinin ne yapacakları önemli. Bu sonuncuların herhalde ilk yapacakları iş, İsrail ile ABD arasındaki gibi, hiçbir sebebin bozamayacağı kadar güçlü bir dayanışma ve iş birliği kurmaktır.

Aşağı yukarı on yıl öncesine kadar İslâm ülkeleri arasında bu dayanışma ve iş birliğini sağlama konusunda en şanslı görülen ülke Türkiye idi veya benim gibiler öyle umuyordu. Fakat şimdiki durum tam tersi. Anladığım kadarıyla, çağın gerçekleriyle hiçbir şekilde örtüşmeyen ideolojik saplantılarımız yüzünden –Suriye ve Mısır siyasetinden başlayarak- Arap ve AB ülkeleriyle ilişkilerimiz hususunda inanılmaz hatalar yaptık; bu ülkelerin önemli bir kısmıyla ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar bozuldu. Birkaç kez bu hataları düzeltme fırsatı doğduğu halde ideolojik hayaller, gerçekleri görmemizi engelledi. “Daha çoğulcu ve barışçı bir yöntem izlersek hem kendimize hem de -desteklediğimiz gruplar dahil- diğer taraflara daha faydalı oluruz” tarzındaki tavsiyeler umursanmadı.

Geldiğimiz yer ortada: Esed yönetimi karşıtlığında birlikte yola çıktığımız ABD yönetimi, sanki kendi mülküymüş gibi Suriye topraklarının bir parçasını “İsrail’e verdim” deyip imzayı attı ve elli küsur İslâm ülkesi “Kararı tanımıyorum” demekten başka bir şey yapamadı, yapamayacak. Allah bilir ki, bazı Arap yönetimleri dünyadan utanmasalar Arap topraklarının İsrail’e devri için düzenlenen toplantıya da katılırlardı.

***

Bu arada şu İran’ın Humeyni devriminden sonraki durumuna akıl erdirebilmiş değilim: Bugüne kadar İran’ın Filistin’le ilgili somut bir tek faaliyetini görmediğimiz halde, “Büyük Şeytan”a ve tabii İsrail’e karşı akıl almaz tehditler savurur durur. İsrail ve ABD de Filistinlilere karşı zulümlerine hep İran tehditlerini gerekçe gösterirler. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın Tanrı tarafından İsrail’i İran’a karşı korumak için dünyaya gönderilmiş olmasının mümkün olduğuna inanıyorum derken de sözde İran tehdidini kullanmış ve Trump’ı ‘kutsal kurtarıcı’ yapmış. Dünyanın, bu saçmalıklara inanıp böyle fanatikleri başlarına yönetici seçen bir toplumun eline kalması, herhalde insanlığın bugüne kadar yaşadığı en büyük ve en utanç verici talihsizliklerden biridir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Davut 31 Mart 2019 16:18
Golan tepeleri konusunda, İsrail in önünde ki en önemli engel Suriye idi Sn.Hocam.Suriye nin kolunu kanadını kim kırdı ve Tr.de buna kim çanak tuttu ve çanak tutanlara kim gondolluk yaptı? Soru bu Sn.Hocam.Gerisi halkı hipnozlamaktan başka bir şey değil. ..
Muhtefi. .. 31 Mart 2019 14:17
GOLAN. acizligimizi, çaresizliğimizi, Beceriksizligimizi, Sunepeligimizi, bencilligimizi, ayrı, gayri oluşumuzu, birbirimize kin, nefret, ırkçı, mezhepsel, çıkarcı, sömürü, bananeciligimizi anlatıyor. .say sayabildigin kadar yine de bitmez. .Siyonist öyle tezgah kurmus ki bize her geçen gün ayrılık, gayrılik artıyor. Bu kadar Diyanet vb Adamlar var ortada bisey yok (istisna haric) ..bilmiyorum Tevhid Anlayışı ne zaman gerçekleşir. .!.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 19:00
Koskocaman yazarsınız ama daha İran’ın Filistin için yaptıklarından bi haber yaşıyorsunuz. Maşallah size yahu, insaf demiyorum. Bu iran düşmanlığında Hakan Albayrak’ı geçin bence ve aşağıdaki yazıya bakın. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran dosyasından sorumlu yetkilisi Brian Hook, İran’ın Hamas ve İslami Cihad’a yıllık 100’er milyon dolar verdiğini söylüyor. İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennett 2014 Gazze Savaşı'nda şu yorumu yapmıştı: İran, Hamas ve İslami Cihad gibi terör örgütlerine sunduğu destek ile Filistin'de vekalet sa
Karar Okuru 27 Mart 2019 19:34
193 ülkenin 52 yıldır ses çıkarmadığı, itiraz etmediği, bir anlamda kabul edip içine sindirdiği haydutça işgali abd başkanı “resmen” kabul edince sanki yeni bir şey olmuş gibi sözde itiraz ediyoruz, işgalle toprak kazanmak gayri meşru diyoruz ama itiraz sesleri farkındaysak son derece cılız ve etkisiz.Çünkü kural tanımazlık sadece israil ve abd ile sınırlı bir haydutluk değil.193 ülke içinde İşgalle toprak kazanmaya çalışmayan kaç ülke var diye bir bakmak lazım. Benim işgalim meşru, başkalarının ki gayri meşru iki yüzlülüğü.
Mehmet 27 Mart 2019 14:19
Israilin güvenliği için suriye karıştırıldı.Golon tepeleri ve sınırımızdaki ikinci israil bop ile bitti.Kibristaki gaz için ege adalarını da verdik.E beka ne is
Kardeşiniz 27 Mart 2019 14:00
Hocam; Sizin karar'da yazdığınızı görünce üzüldüm doğrusu. Bugünkü yazınızın bir yerinde de "Taha Akyol üstadımızın" şeklinde bir cümlenizi yadırgadım. Siz bu ülkede birçok kişiye üstad olabilirsiniz, benim de üstadımsınız ama Taha AKYOL size asla üstad olamaz. "Karar" size hafif gelir muhterem hocam. Mevlana'nın sanırım bir sözü var; "Sizin sevdikleriniz size ihanet edebilir ama sizi sevenler size ihanet etmezler." Ben sizi Allah için çok seviyorum. Herhangi bir gazetede yazmak için harcadığınız zamanı KURAMER'de harcayın bence. İlim yapmak s
KARAR OKURU 28 Mart 2019 16:09
0
@kardeşiniz: Eskiden birine "üstadım". "hocam" denildiğinde, üstadım denilen kişiye saygıda kusur edilmezdi.. Daha ziyade siz Çağrıcı Bey'e hocalık ediyorsunuz şu an :)
Karar Okuru 27 Mart 2019 11:35
Aman hocam akıldışı fanatikleri iktidar yapan toplum sadece ABD mi ? Hele bir kendimize bakalım. Yine de dürüst analizler yapmışsınız. dünyevi bir anlayışla mücadele eden FKÖ yerine Hamas gibi dinci bir ögeyi yerleştirmekle İsrail önemli mevki kazandı. Bağnaz dinci anlayış her zaman kaybeder. Golan tepelerini boşverin kaybedilmiş filistin davasına da ağlayalım. Bağnazlık her yerde kaybeder,
İbrahim Erdoğan 27 Mart 2019 11:27
Haklısın hocam... Malesef!..
musto 27 Mart 2019 10:34
Hakkını yeme hoca Lübnanda bulunan Hizbullahı kim destekliyor İsrailin şu anda çekindiği tek örgüt siz bu siteminizi Bop başkanına sorun İsrailin güvenliği ve toprak kazanımı için parçalanan suriye ve bizim durumumuzun ne olacağını.
M.Çağrıcı 27 Mart 2019 13:16
1
Yorumun için teşekkür Musto. Yalnız Hizbullah'ın en çok zararı İsrail'e mi yoksa Araplara mı verdiğine bakmak gerekir. Tabii bu bir uzmanlık işi. Böyle bir araştırma ilginç sonuçlar verebilir.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 07:56
İsrail orta gelir tuzağını nasıl aştı? Tüm dünya bir araya gelip iki devletli bir çözüme İsrail’i razı etmeli.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 06:15
Al birini vur ötekine.Müslüman halkların yöneticilerinin hepsinin para,karı,masa ve iktidar zaafı var.Bunları bilen batılı devletler,bu yöneticileri bulaştırdıkları pis işlerle daha sonra şantaj ve yargılanma tehdidi ile istediği kullanıyor.Bu günümüzün tahakküm modeli.Ne kadar sofistike.Her güç zayTrump beraat ettirildi aynı gün Golan imzasını çaktı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN