Back To Top
İslam’ın imajı: Algı ve gerçek

İslam’ın imajı: Algı ve gerçek

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 10:22
- A +

Günümüzde Müslümanların gafletleri ve Batılı bazı yapıların gayretleriyle giderek Müslüman nesilleri de etkilemeye başlayan İslam’ı karalayıcı bir algı oluşturulmaktadır. Dinimizin aslî öğretisiyle, yüksek bir medeniyet inşa etmiş, diğer dünya medeniyetlerine de ilham vermiş olan tarihî tecrübesiyle uyuşmayan bu sahte algının önlenmesi ise Müslüman aydınların gerektiğinde her türlü güçlüğe göğüs gererek İslam hakkında doğru ve yeterli bilgiler üretmeleriyle başarılacaktır.

Görebildiğim kadarıyla şu son zamanlarda toplulukları hakikat ve erdem bilgisi’nden ziyade, ya sırf taklide dayalı geleneksel bilgiler veya algı operasyonu amaçlı sahte bilgiler yönetiyor. Çağımızın en gözde kavramı olan özgürlük, insanlarda güçlü ama çoğu zaman sorumsuz bir sorgulama ve eleştirme cesareti geliştirmiştir. İnsanların kaliteli-kalitesiz bilgiye ulaşma imkânları genişlemekte, bu da din hakkında yüzyıllardır sorgusuz sualsiz taklit edilen geleneksel bilgilere dayalı inanç ve teslimiyeti sarsmaktadır.

Asılsız bilgilerin ortalığa saçıldığı, bu yolla algı operasyonlarının kolaylıkla yapılabildiği bir devirde yaşıyoruz. Modern çağı gerçeklerden ziyade algıların yönettiği görüşüne hak vermemek mümkün değil. İnsanlar artık bir kişi, toplum, olay, kültür veya dinin aslında ne olduğunu tam olarak anlamak için doğru kaynaklardan gerektiği kadar bilgi edinme zahmetine katlanmıyorlar. Bunun yerine, algı ve yanıltma operasyonları için gayet elverişli olan sosyal medya, gazete, televizyon gibi araçlarla sunulan, ne olduğu belirsiz “hazır bilgiler”e ve “işlenmiş görüntüler”e bakarak kolayca kararlar verebiliyorlar.

***

Bu problemin son yıllardaki en büyük mağdurunun yüce dinimiz olduğunu görüyoruz. İnsanlar -mesela- Kur’an’dan belli ayetleri seçip onları tarihî, dilsel, kültürel, toplumsal, coğrafi bağlamlarından koparıyor; şiddet olaylarını da onların arkasındaki yerel-küresel sebeplerden soyutluyor ve dünyanın önüne kurgulanmış bir senaryo ve resim koyuyorlar. Sonrasında “İşte İslam, bu senaryoda izlediğin, bu resimde gördüğün şeydir” diyorlar.

Bu durumda, bilime ve ahlaka saygısı olanlar, bu yapay bilgilere ve görüntülere bakarak hüküm verme kolaycılığına sapmadan, dinimiz konusunda isabetli yargılarda bulunmalarını sağlayacak doğruluk ve zenginlikte bilgiler edinmelidirler; hakikatin ve erdemin gereği budur. Bu şekilde hakikat ve erdem peşinde insanı ve toplumu yetiştirecek olan da eğitim ve öğretim kurumlarıdır.

***

Sonuçta Müslümanlar olarak, insanlarımızın ve toplumlarımızın dinî, ahlâkî, bilimsel ve maddi gelişmesini engellemeyen, tersine katkı sağlayan bir din eğitimi, öğretimi ve uygulaması için bir projemizin, vizyonumuzun olması gerekiyor. Ülkemiz bağlamında bunu sağlayacak yetki ve ehliyete sahip kurumlarımız ise MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ve Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Benim kanaatime göre, yüzyıllardır yaşanan bunca kötü tecrübeden sonra, artık her üç kamu kurumumuz da -kendi hallerine bırakılsalar- böyle bir projenin oluşturulmasını hem isteyecekler hem de bunun için uygun, yeterli ve daimî bir müşterek çalışmayı başlatacaklardır. Ben bu konuda en ciddi engelin, dini yok sayan pozitivist-laikçi yapılar ile bunların tam karşısındaki merdiven altı ve üstü din eğitimi ve öğretimi veren cemaat, tarikat gibi bazı yapıların kolayca etkileyebildikleri siyaset’ten geldiğini düşünüyorum.

Velhasıl bütün gelişmeler gösteriyor ki, insanımızın zihin dünyasında geçmişimiz ve günümüzle barışık, bireyi ve toplumu geliştirici bir din tasavvuru oluşturma meselemiz, din âlimleri ve fikir adamlarımızın, hatta bütün aydınlarımızın uykularını kaçıracak kadar önemli ve aynı zamanda çetrefillidir. Bu nedenle hepimiz, kendi alanlarımızdaki akademik mesailerimizi bu meseleyi aşmaya yoğunlaştırmamız, bu amaçla dinî düşünce ve bilgide değişim ve dönüşümü başlatmak için durup dinlenmeden okumamız, yazmamız gerekiyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
H.K. 26 Haziran 2019 23:57
3-e devam... Bundan bihaber CHP li laikçiler dindarlara zulmedici bir “Algı” oluşturmayı da ihmal etmediler. Oysa ki dindarların TCnin ilk yıllarında anlayış gösterilip Bilim ve Teknoloji (B&T)ye “Kuran” çerçevesinde motive edilmesi gerekiyordu. Üzücü durum, bu laikçilerin B&T görevini kendi tekellerine almış olmalarıyla sonuçlandı. Tabi bu da dindarların B&T’ye götüren eğitime entegrasyonunu frenledi. Böylece geri kaldık. Yeni nesil cüppeli hocalar aynı zamanda bilim adamı&teknolog olabilmeli. Bilime aidiyet DiNe-Peygambere aidiyet ve Allah’a iman kadar önemli.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:09
Bence bu dine yapacaginiz en büyük iyilik, sizin ve kendisini dinle ilgili söz söylemede yetkili gören tüm zevatin artik susmalari, insanlara "algi yapiliyor, aslinda islam bu degil" demeyi birakmanizdir. Hirsizliga, yolsuzluga, yalan söylemeye islam adina olur fetvasi verilmedi mi bu ülkede? En cok haksizlik yapanlar, Hak Dini"ne mensup oldugunu söyleyenler degil mi? O algiyi kim yapiyor acaba?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 21:18
Islami kotu bir din gibi gosterme cabasi elbette var. Mesela ISiD denen orgutun yaptiklari. Bu orgutun nasil ortaya ciktigi ve cok kisa bir zamanda iyi egitim gormus, duzenli, buyuk miktarda silah ve cephaneye sahip bir ordu haline geldigi bir muamma. ister komplo teorisi deyin, ister safsata deyin bu orgutu ABD ve ingilterenin kurduguna va devreye soktuguna inaniyorum. islam icin savastigini iddia eden bir orgut kelle kesip youtubede yayinlamaz. islama zarar vermek isteyenlerin azmettirecegi seyler bunlar...Bunu yazarken gayrimuslum oldugumu da belirteyim.
karar okuru 26 Haziran 2019 18:45
Hocam ne demek istediğinizi anlıyoruz anlıyoruzda bütün insanlar müslümanların uygulamalarına bakıyorlar.Siz veya başka insanlar buna karşı çıksanızda maalesef realite böyle.Ya çok net olan kandiller konusunda bile çıkıp doğrusunu söylemeye cesaret edilemiyor.Allahınızı severseniz islamda kandil uygulaması yok bu bir gelenektir desenize.Ben kandillerde akrabalarımı aramıyorum diye nerede ise ben din dışı sayacaklar.Bunları çıkın insanlarımıza anlatın.yedi kırk elliiki yok deyin.Hak Mezhep yoktur deyin insanlar birbirini öldürmesin.
Cengiz Han 26 Haziran 2019 16:32
"Gerçek İslam" hayaletler gibi. Herkes ondan söz ediyor ama hiç kimse onu görebilmiş değil.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:08
sayın çağrıcı asıl algıyı siz yapıyorsunuz.. okuyucularınızı yanlış yönlendirmekten lütfen vazgeçin... suriyede din adına sokaklarda insan kafası kesildiğini , kadınların çarşıda zincirlenip boyunlarına 20 dolar levhası asılıp satıldığını gözlerimiz ile görmedik mi ? eğer günümüzde teknoloji ve haberleşme olmasa sizlere inanabilirdik
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:18
Bir dinin nasıl yorumlandığı, tamamen o coğrafyaya ve kültüre özgüdür. Almanlar'a ya da Çinliler'e geldiğini düşünün dinimizin. Nasıl bir din oluşturdu günümüzde? Bambaşka.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 10:57
Farklı düşüncelere tahammül ve farklı düşünen yetkin ve etkin uzmanların bir araya gelebilip asgari müştereklerde buluşma ve topluma ortak hedefler sunabilme kapasitemiz çok zayıf, hatta hiç yok. Bu sebeple var olan birikim ürüne dönüşemiyor.Atıl kalıyor.İslam ve Müslümanlık söz konu olduğunda en önemli açmaz Kuran algımız.Her ilahiyatçının farklı bir Kuran algısı var.Kuranın günümüz müslümanına ne dediği, müslüman için ne ifade ettiği belli değil.Kuramer bu soruna eğilmek amacıyla kurulmuştu ama hedeften sapıldı maalesef.
Thales 26 Haziran 2019 10:28
YÖK lağvedilmeli. 7 tanesi dışında bütün devlet üniversiteleri özelleşmeli. Kalan 7nin her birine 3 milyar TL bütçe verilmeli.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:22
Hoca bir yandan “din hakkında yüzyıllardır sorgusuz sualsiz taklit edilen geleneksel bilgilere dayalı inanç ve teslimiyeti”n sarsılmasından rahatsız görünüyor, diğer yandan, “dinî düşünce ve bilgide değişim ve dönüşümü başlatmak için durup dinlenmeden okumamız, yazmamız gerekiyor” diyor. Geleneksel bilgiyi değiştireceksek, ciddi bir sarsıntı olacak hocam. Zemin sağlam ama üzerindeki bina depreme dayanıklı değil. Yıkmadan tamiri mümkün değil.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:58
Bence tam tersine yüzyıllardır sınırlı bilgi kaynakları ile uyutulan nesiller şimdi sansürsuz gerçek bilgilere erişince gözleri fal taşı gibi açıldı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:00
Özet olarak "Gerçek islam bu değil" diyor. Bu çok klişe bir söylem. Daha çok tekrar etmek maalesef gerçek kılmıyor. Milyonlar belki milyarlar islamı böyle anlıyor. Ya gerçek islam buysa?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:44
0
Sen de koyun sürüsü içerisindeymiş gibi git uçurumdan atla o zaman. Ya buysa imiş? Böyle kolayına kaçacağına ben bu işin doğru anlaşılması için ne yapabilirim diye sorumlu bir müslümanlık yok ki!
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:22
Suçu sağa sola atmanın anlamı yok. İslamin imajını kendi yaptıklarımızla biz müslümanlar bozuyoruz. Sadece biz müslümanlar dualarla insanlarin kafalarını kesiyoruz, belimize bomba bağlayıp masum insanları katlediyoruz, çoluğu çocuğu esir pazarlarında satıyoruz, insanlık mirası tarihi eserleri yok ediyoruz. Sonra batının algı operasyonu. Kusura bakmayın o kadar kolay değil.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:53
1
Demek ki bu filmde kötü karakter biz müslümanlarız.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:20
Kadinlarin dindeki statukosu, cagdas yasamla cok farklilik gostermwktedir. Kadinlara esitlik yok, saygi yok. Dindeki kole, cariye, ganimet kavramlari bugunku dunya icin bir algi degil... kotu ornek teskil etmektedir. Bu dinde ronesans, farkli dusunceye saygi yok hukmundedir !!
Karar Okuru 26 Haziran 2019 08:22
Hiç kusura bakılmasın APO mektubu ortaya atıldığında şahsen bunun iktidar aleyhine bir algı yaratma amacı ile olduğunu düşündüm. Ancak oda ne hem CB hem destekçileri sahip çıktı. Yani gerçek algının ötesinde rezil!! Benzer şekilde islam toplulukları algının da ötesinde düşüşte.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 08:16
Bu yanlış bir yaklaşım, islam dünyası hakındaki algıyı islam toplumlarının kendi yaratır. Kendi ülkesinde islamdan kaçar, batıda islamı yaymaya çalışır. Bu geri kalmış bir davranıştır. Tabi ki özünde bu din ile değil kafa yapısı ile ilglidir. Olumsuzluk geri kalmışlığın eseridir. Tıpkı 500 yıl önceki ceberrut hiristiyanlık anlayışı gibi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:11
Mustafa Hoca, kuru güzellemeler yapıyor. Her ikisi de yayılmacı, ganimetçi, köleci olan İslam savaş hukuku ile Bizans savaş hukuku arasında ne fark vardı, sorusuna, cevabı var mı acaba? Tarihsel pratiğimize meşruiyet sağlayan fıkıh külliyatı, halifeye, daru’l harbe, senede en az bir defa savaş açma şartı getiriyor. Demek istediğim, IŞİD’in, EL-KAİDE’nin, TALİBAN’ın kökleri bizim muktesebatımızda. Kuran’dan alarak ilhamı, insanlığa “yeni” bir şeyler söyleyeceksek, önce kendi kültürümüzle ve tarihimizle hesaplaşmak zorundayız.
H.K. 26 Haziran 2019 07:09
2- Bu şartlarda güvenilir kucaklayıcı 1liderlik olursa durumu toparlamak mümkün.Hatta merdiven altı/üstü çevreleriyle de ortak 1görüş tesis edilebilr.Bu şekilde din&dindarlık, günde 12 saat oturup konuşmaktan çıkarılıp hayata &hayatın sorumluluklarına katılım &haliyle faydalı iş üretme gerçeğine getirilir. Bugün için en faydalı iş toplumun/ülkenin 1an önce kalkınması; maddi ihtiyaçların hakkıyla giderilmesi. Kuşatıcı kaliteli 1eğitimle bu amaca ulaşmak bu dönemde çok daha kolay.”Faydalı iş” üretmenin en iyi yolu Bilim & Teknoloji. Kuran esasında bunu teşvik edici.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:50
2
Türkiye'deki sorunu çözdün de diğer 600 milyon müslümanın karanlığı ne olacak?
H.K. 02 Temmuz 2019 18:37
0
#12:50: Gelin hepbirlikte Allah rızası için Türkiye'deki sorunu bir çözelim, diğerlerine örnek olsun şeklinde iyimser düşünmek gerek. Gerisi olay, değil kolay!!
H.K. 26 Haziran 2019 06:49
1-Sn Hocam,YÖK-MEB-DİY iyi 1kombinasyon. Bu bahsettiğiniz algı/zanlara, günümüz sürecinde yaşanılanlara bakılırsa Kuran’nın özüne bağlı bilgi kaynağı oluşturmak çok önemli 1görev. Bu işin başarılması CHPnin başlangıç yaptığı ilk dönemindekine kıyasla şimdi çok daha kolay &değindiğiniz nedenlerden ötürü buna ihtiyaç da büyük. Özgürlük var; bunun 1sonucu olarak dejenerasyon da yok değil. Herkes din-imandan dem vuruyor ancak merkezi &güvenilir 1liderlik yok. Boşluk var. Bu boşluğu kendi tespitleriyle görüp sorunu kendi açılarından halletmeğe çalışan dini çevreler var .
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:49
Kur’an’ın mesajı evrensel ise, niye bazı ayetler coğrafi ve tarihi bağlamından çıkarılıp yanlış yorumlanabiliyor. Demek ki Kuran’ın tamamı evrensel değil. Peki hangi ayetler evrensel? Ona da siyasal islam karar veriyor işte. Bütün sorun da ordan çıkıyor.
H.K. 26 Haziran 2019 09:05
5
#01:49, Yanlış yorumlanmasının sebebi "aklın" yeterince kullanılmaması. Kuran diyor ki "Allah, aklını kullanmayanlara kötü bir azap verir"(10. Sure/100. Ayet). Misal, sizin gibi sözde "aklını" kullananlar da buna inanmıyor ki! Diğer taraftan aklı kıt-avare olanlar dinen muafiyete haiz. Geri kalan şöyle-böyle olanlar, inandığını sananlar da bu işi ağzına yüzüne bulaştırıp siyasetçi olup çıkıyor. Laikler de bunlara dahil: “biz dinsiz değiliz diyorlar! Evrenselliği, Kuran’a sahip çıkan Allah’ın, Evreni de yaratmış olduğuna bağlayabilirsiniz. Çok pratik bir düşüncedir!
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:36
1
HK: insanoğlunun yazdığı o kadar çok şahane kitap var ki, okuyunca hiçte yanlış anlaşılmıyor. Eğer bir kitap okunduğunda yanlış anlaşılıyorsa kabahat yazandadır. Okuyanda değil. Anlayasınız diye Arapça indirilmedi bu kitap? Milyonlarca Arap akılsız mı da yanlış yorumluyor. İslam’ın çıkmazları büyük.
H.K. 26 Haziran 2019 23:39
1
#14:36, O kitap öyle bir kitap ki içersinde ilk okul mezunu bir çobanın anlayabileceği kadar direkt ve kolay ifadeler olduğu gibi ancak bir Profesörün anlayabileceği öz (abstre) ifadeler var. Niyeti bozuk, olduktan sonra arap değil yahudi dilinde veya ingilizce bile olsa kimse anlamaz. Onlar gözlerindeki perde, kalblerindeki mühürden mustariptirler. Beyinlerinin kıvrımları çıkmaz sokaklarla doludur. Ancak, bu durumdan kurtulmak kendi ellerinde. Niyetlerini düzeltirlerse Allah da yardım vaadediyor, zaten! İncil/Tevrat keyfe göre yazılmış ta n’olmuş?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:45
Hocam algı falan yok. Kafanızı kuma gömüp İslama saldırı var diye bahane bulmayın. İslamı doğru anlatmaya çabalamaktansa, yaşamınızla, eserlerinizle örnek olun. Müslümanlar taş üstüne taş koymuyor günümüzde. Bunu kabul edin ve ona göre strateji belirleyin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN