Back To Top
24 Haziran sandığının söyledikleri

24 Haziran sandığının söyledikleri

- A +

Seçim sonuçları açık bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zaferini anlatıyor. Siyasi rakiplerinin bu kadar yoğun odaklandığı bir seçimden oylarını artırarak çıkması 24 Haziran’ı bugüne kadar art arda kazandığı seçimler içerisinde en değerlisi haline de getiriyor. Sadece bu seçimi kazanmadı, girdiği bütün seçimleri kazanarak tarihi bir başarıya da imza atmış oldu. Yıllardır rakiplerinin formu sürekli değişse bile Erdoğan kazanmaya devam ediyor. Gereken mesajları veriyor, gereken ittifakları temin ediyor… Zafer de böyle geliyor.

Bu yönüyle Cumhurbaşkanı, MHP ile ittifaka giderek başkanlık seçimi için ne kadar isabetli bir siyasi strateji izlediğini göstermiş oldu. Hem Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı hem de Meclis’te partisinin çoğunluk riskini telafi etmiş oldu.

***

Bununla birlikte Erdoğan’ın birinci turda kazanması en güçlü senaryoydu. Oy oranını artırması hariç beklenmedik bir sonuç olmadı.

Seçim sonuçları ne anlatıyor peki?

1-) MHP, anketleri ve tahminleri yanıltarak beklentilerin üzerinde oy aldı. Böylelikle HDP’nin barajı aşmasına rağmen ittifak Meclis çoğunluğunu konforlu bir rakamla elde etmesini sağladı.

Gayet tabii, partiler arasında oy hareketleri anlamlı ve değerlendirmeye değer ama bugünkü yazının konusu değil.

2-) Muharrem İnce’nin, yüzde 30’u ve CHP oylarını yüksek oranda aşması kendisi için teselli sayılır ama seçimi ikinci tura taşıyamaması başarısızlıktır. Muhtemelen Akşener ve Demirtaş’ın Erdoğan’dan oy eksiltememesini bir mazeret olarak anlatacaktır. Bununla birlikte İnce, CHP’nin yakın geleceğinde genel başkanlık yolunu açtı diyebiliriz. Ki, kulisler zaten bunu işaret ediyordu.

3-) Saadet Partisi de sürpriz ama olumsuz anlamda. Kesinlikle bir hayalkırıklığı yaşadılar ve böylesine sansasyonel çıkışların siyasi geleceği açısından iyi bir örnek olmadıkları açıktır.

4-) AK Parti ile Erdoğan’ın oyları arasındaki mesafe de sürpriz oldu. 5-6 puan beklentiler dahilindeydi ama makasın 10 puana ulaşması AK Parti seçmeninin MHP’ye desteğini açıkça göstermiş bulunuyor. MHP, İYİ Parti’ye oy kaybederken AK Parti’den takviye yapmış görünüyor.

5-) Bu notu da sürpriz bekleyenlere yazalım. Sanılanın veya beklenilenin aksine MHP ile AK Parti arasında ve dolayısıyla Bahçeli ile Erdoğan’ın arasında bir sorun yaşanmayacaktır. Çünkü, Bahçeli başkanlık sistemine yürekten inanmaktadır ve işlerin bozulmaması için gereken özeni gösterecektir. Kriz veya görüş ayrılığı bekleyenler için bu ihtimal umutsuzdur…

6-) Türkiye’nin ne kadar başarılı bir seçim sistemine sahip olduğu ve bu geleneğin gücü de görüldü. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçimini bir arada yapıp birkaç saat içinde neticelendirmek övünülecek bir başarıdır. Seçim sisteminin kalitesini gösterir.

Bunu özellikle not etmek gerekir. Ki, yeni dönem siyaseti gereksiz yere meşgul edilmesin.

***

Tekrar başa dönelim… Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece seçimi kazanmadı aynı zamanda ciddi oranda güvenoyu da alarak ülkenin çözüm bekleyen sorunlarına el atmakta sınırsız bir imkâna kavuşmuş bulunuyor. Bakanlık sisteminin de tabiatı gereği böyle olması en isabetlisi olmuştur.

Seçimler Türkiye için de demokrasimiz için de hayırlı olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Y.Nurak 25 Haziran 2018 16:42
Bu arada Karar gazetesi hak adalet hukuk siarini iktidar-servet-makam ihtirasina karsi savunmakla gelecege notlarini düsmeye devam etmeli, karar gazetesinin yazar ve okuyucularinin durduklari yerin dogrulugu insanik bilincinin, medeniyetin eninde sonunda akmak zorunda oldugu yerdir. Zaten gazetecilik iktidari halk adina denetleyen sorgulayan muhalif olmak zotunda olan bir meslektir. Dergicilik bir partinin sesi olmak elbette gazetecilik degildir.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 22:35
2
Siz hiç Karar'da google disinda reklam gordunuz mu? Swcum doneminde sitedeki tek ozel reklam CHP'nin oldu. Daş mi yesinler? Maalesef Karar uzun sure hayatta kalamaz, üzgünüm ama gorunen bu.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 16:35
Halk bir tercihte bulundu. Ve kesinlikle en hayirli olabilecek en güzel karari verdi. Muhalefetin bu süreçte iktidari almasi kendileri için büyük bir felaket olurdu. Hic günahlari olmayan ekonomik bozulmanin altinda toz buz olurlardi. Simdi cumhurbaskani ve Akparti icin mazaretsiz bir sinav basliyor. Ya gercekten basaracak ülkenin ekonomi, hukuk ve adalet sistemini birlikte düzeltecekler yada bir iki yil içinde iktidardan sonsuz bir veda ile ayrilip yerle yeksan olacaklar. Umarim basarirlar ve halk büyük bir bedel ödemez.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 14:14
Karar gazetesi çıkmaya devam edicek mi? En azından internet sitesi dursun. Eğleniyoruz burada.
Şanlıurfa 25 Haziran 2018 13:35
Yorumlarına tamamen katılıyorum. Mesela Şanlıurfada Fakıbaba listeye kendi yandaşlarını koyması nedeni ile Reise evet, Ak Parti listesine iptal dedik. Tekerrür etmesi halinde Mahalli seçimlerde cevabımız daha sert olacaktır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 13:21
Yazılarınızı (karar yazarlarının)okumadan diyorum ki kaleminizi kırınız bu işi bırakınız.Adamsanız.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 17:59
3
Niye?
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 12:37
Seçim sonuçları ne mi anlatıyor? Seçmenin yüzde 65-35 sağ sol olarak kilitlendiği bir ülkede demokrasi oyunu oynanamaz. Çünkü demokrasi tahterevalli gibidir. İktidar başarısız olursa muhalefet gelir. Bizdeki gibi yüzde 65'in içinde dönüp durmaz. Sağ iktidar ne yaparsa yapsın seçmen sola gitmeyecektir çünkü. Sol muhalefet her seçime 3-0 mağlup olarak başlamaktadır. Bence sıcağı sıcağına bir referandum daha yapılıp başkan ömür boyu seçilsin. İkide bir seçimle uğraşmayalım.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 13:49
11
Yașın küçük heralde %50 oy Alan ecevit sağcımıydı bizde sol falan yok bașarısız olan muhalefet
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 15:59
0
13:49, yukarıda yorum yapanın yaşını bilmem ama benim yaşım yetiyor, lise talebesiydim. 1973 seçimlerinde Ecevit yüzde 33 almıştı. CHP çok partili dönemde yüzde 50'yi hiç görmedi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 18:26
2
o zaman futbol maclari da oynanmasin. Masa basinda eldeki verilere gore sonuclar tayin edilsin... Istanbul belediye baskanligini sol kazanmisti. Ama oyle bir rezil yonetim gosterdiler ki, yillar gecse unutulmuyor. Solun secim kazanmasi icin milletin guvenini kazanmasi lazim, ama bir turlu kazanamiyor. Ecevit sebebiyle 2000 krizi de sola mal ediliyor. Millet o travmayi bi daha yasamak istemiyor.
Uzatmadan.. 25 Haziran 2018 11:43
Doğru tesbitleriniz üzerinden siz de artık doğru bir "karar" vermeli, ikircikli daranmaktan vazgeçmeli, size yakışan eski kimliğinize bürünmelisiniz Muhterem Mustafa Bey..
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 11:41
Erdoğan'ı tebrik ediyorum. Hitap ettiği sosyolojik yapıyı (muhafazakar nüfus) ikna etme ve onlara güven verme kaabiliyeti çok yüksek. Ne var ki ittifak sürecinde olduğu gibi bugün de Bahçeli'nin desteğine tartışmasız olarak muhtaç kaldı. Diğer yandan, Meral hanımın kaybettiğini düşünenlere katılmıyorum. MHP gibi köklü bir rakibi olmasına ve bir yığın olumsuzluklarla mücadele etmesine karşın İyi Parti %10'un üzerinde oy aldı. Bu hiç de yabana atılacak bir oran değil. Hem unutmayın, henüz 7 aylık bir parti bu. Hayırlısı artık.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 11:11
En makul analiz
Karar Okuru 25 Haziran 2018 10:12
Şişirmelere, gazlamalara rağmen, DİP DALGAya rağmen Saadet DiPten kurtulamadı... Yine Halk bildiğini okudu....
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 17:26
5
Güçlünün değil haklının yanında olmaktan onur duyuyorum. İyi ki oyumu Saadet partisine verdim. Yarın seçim olsa yine verecem.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 18:30
2
17:26 yav he he hakli hakli, yikim ekibinin bir uyesiydi iste... iki oy aldi o da "serok selo" hayranlarina gitti.
Fani 25 Haziran 2018 09:49
Tak sepeti koluna Hadi KIZIM yoluna... R.T.Erdogan muhalifleri yorumlarinizi desteklediginiz liderler ve partiler icin yapin. Yani kendi derdinize yanin. Sonuc: Adam cikmis yenmiste yenmis cikmissin birdaha yenmis herseferinde yenmis........
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 09:43
FETÖ'yü alaşağı eden 15 Temmuz ruhunu sıcak tutan ve siyasetin girdabında kaybolup gitmesine izin vermeyen iki lider var: Erdoğan ve Bahçeli.Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oy her şeyden önce bu ruhun ve milletin bu tutuma verdiği onayın cisimleşmesidir.Hiç kuşkunuz olmasın...Bundan sonra da aynı ruhla devam edilecektir.Hem devlet hem de siyaset bürokrasileri artık kendilerine çeki düzen vermeli;15 Temmuz olmamış gibi davranmayı terk etmelidir. Sermaye oligarşisi ve medyatik payandaları da uzaktan FETÖ'ye el sallama alışkanlığını bırakmalıdır. Bu dön
......... 25 Haziran 2018 09:22
Sonuçlar sıralanırken 7.maddeyi neden yazmadınız sayın Karaalioğlu? Madde 7-başkanlıkla birlikte koalisyon dönemleri sona ermiş ve Türkiye siyasi istikrara kavuşmuştur..şimdi ittifaklar dönemi başlamıştır.hayırlı uğurlu olsun(!).istikrar= ittifak(!)
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 10:36
10
Yenilenin mazeteti bitmez
atilla 25 Haziran 2018 09:05
artık hiçbir mazeret kalmadı... izleyeceğiz.
hemi 25 Haziran 2018 08:16
Kendi düsen aglamaz.Görecegiz nasipse nereye gidecegimizi!
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 10:37
13
Türkeye vatarsa ben haklıyım demek için can atmak nasıl bir kafa...
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 11:42
9
Yoruma bak,IQ yu anla.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 18:32
0
Senin temenni ettigin nasip olmaz ins...
Salih 25 Haziran 2018 07:10
Tamam Erdoğan kazandı, lakin ekonomi de elinde patlayabilir. Şimdi para bulma zamanı. Abd aylık 50 milyar dolar piyasadan cekiyor. Fed faiz artırıyor. Cari açık ve faizler yuksek. Benim istediğim oldu erdogan kazansin ya kaymağı yesin ya bedeli ödesin. 16 yıldır yöneten olarak.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 14:13
2
Erdoğan kazandı ama falan yok. Kabul edicez artık. Halk Erdoğan'ı istiyor. Akşener de gelse bilge dede diye parlatılan Temel de gelse halk Erdoğan dedi. Kabullenin.
Salih 25 Haziran 2018 07:07
Meral başlamadan bitti, chp kaybetti, saadet yok, ak parti oy kaybetti, mhp ve iyi kazandı ikisi totalde % 21-22, hdp mecliste var. Bir topu gibi koalisyon ortağımız oldu. Şimdi ipin bir ucu devlet bahçelinin elinde. Yarın iki gün sonra tepesinin tasi atar secim zaruri olmuştur der çıkar. Geçimi zor adam. Miting yapmadan bu oyu alıyorsa yeni kuvvetli bir blok oluştu diyebiliriz. Meral çok artistlenmisti. Kadın bari 3. Olaydı o ne dördüncü oldu. Bence oranda yüksek. Seçimler ittifak olmadan mümkün değil. Devlet bahçeli ölürse işler değişir.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 06:34
Şimdi herşey duzeldimi hayır ak parti 7 puan kaybetti MHP başkanlıkta destek çıktı öyle yüzde 52 oldu MHP nin 2 dudağı arasında şimdi Devlet Bahçeli af çıkacak direttimi Ak parti kabul etmemmi diyecek hani koalisyon bitmişti Ak parti MHP mahkum oldu.mecliste uyum olacakmi en ufak diretmede çanak kırılır
Abdullah hasan 25 Haziran 2018 11:53
2
MHP nin af konusundaki isteği nin gerçekleşmesi için eli dahada güçlü, 06,34 un dediği gibi MHP yönetim üzerinde artık her daim manevraları dikkate alınmak zorunda olan parti konumuna geldi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 13:45
1
af çıkması için 360 milletvekili gerekiyor. MHP af için AK Parti haricinde 20 milletvekili daha bulmalı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 03:24
Dolar düştü, soğan düştü, patates düştü, muhalefet düştü...
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 13:09
1
dolarmı düşmüş. eee akpnin seçilmesi gayet normal
Almanyadan 25 Haziran 2018 20:47
0
seçim bitti dolar ayni, dış mihraklar seçimin bittigini bilmiyor galiba...
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 02:45
Tebrikler Mustafa bey. Soğukkanlı bir analiz. Devamını bekliyoruz
akif 25 Haziran 2018 02:18
Okuyunca yanlışlıkla başka yazarın sayfasında hissettim kendimi tebrikler bu sefer beğendim ve madde 7) soğan lobisine inananlar varmış dimi Mesela ben inanıyorum.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 02:07
Tartışmasız bir başarı. Bu şekilde devam edilecek. Hatta artık daha güçlü. Mhp nin sert söylemiyle birlikte %52lik oy oranıyla 5 sene daha bu ülke de kendi istediklerini fazlasıyla yapacaklar. Bir muhalif olarak üzgün olsam da, kaybetmiş olsam da bulunduğum yeri değiştirmiyorum. Hak, hukuk ve adalet.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 20:49
0
Sen adaletin hakkin hukukun peşinde ol, en nihayetinde sandik sonuçlarına göre ahirette karar verilmeyecek.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 01:58
24 Haziran seçimlerinin söyledikleri: 1- Meralin partisi patlar. Vekillerin büyük çoğunluğu MHP'ye geri döner. Bir kısmı da CHP'ye gider. Meral de evine gider. 2 - Karar yazarları bu işten anlamıyor. :))
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 18:34
1
2 hosuma gitti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN