Back To Top
ABD Suriye’den çekilirken…

ABD Suriye’den çekilirken…

 - Son Güncelleme: 24.12.2018 Pazartesi 09:22
- A +

ABD’nin Suriye’deki askerlerini çekme kararı sadece büyük bir sürpriz değil aynı zamanda küresel dengeler açısından yeni bir dönemin işaretidir. Muhtemelen sadece Trump dönemiyle sınırlı kalacak olsa bile Washington’un dünya jandarmalığı fonksiyonundan birkaç yıl için dahil vazgeçmesi, uluslararası düzende büyük boşluklar bırakacaktır. Suriye dosyasında biraz geri adım attıklarında, yerine Rusya’nın 2012’den beri düzen kurucu olarak nasıl hızla ikame olduğu görüldü. Şimdi ise uçsuz bucaksız bir hareket alanı bırakarak çekiliyorlar.

Bu ani kararın ABD iç siyaseti ve Trump’ın yönetim tarzıyla ilgili boyutları vardır ama konumuz bu değil… Çünkü, Suriye’den çekilme kararı yakın zamanda Türkiye’ye sahada ağır bir sorumluluk yükleme şartını içeriyor. Zaten PYD/YPG operasyonu hazırlıkları başlamışken bundan daha öncelikli olarak IŞİD’in geride kalan güçlerinin temizlenmesi gibi ilave bir misyon ortaya çıkmış bulunuyor. Trump’ın ve devamında Erdoğan’ın açık bir şekilde dile getirdiği gibi IŞİD’le mücadele görevi artık Türkiye’nin omuzlarındadır.

IŞİD’in net olarak bilinmeyen askeri gücü ve yerleşik bulunduğu bölgenin derinliği dikkate alındığında bu önemli bir meseledir. Dahası, şimdiden sonra bu örgütün saha dışındaki bütün eylemleri de Türkiye’nin yeni sorumluluk görevi bağlamında değerlendirilecektir. Beraberinde ABD içindeki çekilme kararına muhalif gruplarla dünyadaki müttefikleri de yeni eylemler yapılacak olursa bunu Beyaz Saray ve Türkiye aleyhine kullanacaklardır.

Yeni tablonun ortaya çıkardığı birinci sonuç, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de hem YPG hem de IŞİD’le aynı anda mücadele etmek konusunda bir strateji geliştirme mecburiyetidir. ABD’nin başta hava gücü ve istihbarat olmak üzere hayati önemdeki bir dizi lojistik katkısının olmadığı denklemde bunun zorluğunu kabul etmek lazımdır. Zorluğu var ama özellikle IŞİD konusunda elde edilecek başarı orduya dünya çapında prestij kazandıracaktır. Gayet tabii IŞİD’e son darbenin indirilmesi aynı zamanda Türkiye’nin bölgesel denklemde de gücünü artıracaktır.

ABD’nin sürpriz ve ani de olsa bıraktığı boşluk Türkiye’yi hazırlıksız yakalamakla birlikte aynı zamanda büyük fırsat sunmaktadır.

Gelgelelim asıl meseleye… Yeni duruma en az Türkiye kadar hazırlıksız yakalanan Rusya’nın tavrının ne olacağına… Moskova “Suriye’de savaş bitti, yeni düzen kurulmasına odaklanalım” noktasındayken; şimdi politikasını değiştirmek zorundadır. Kuzey sınırında PYD/YPG varlığı Türkiye’yi tehdit ederken ve IŞİD meselesi ortada kalmışken bu politikanın işlemesi mümkün değildir. Bununla birlikte, Ruya’nın Türkiye’ye Suriye sahasını açması ve geniş bir operasyon imkanı tanıması da kolay olmayabilir. Muhtemelen, Ankara önümüzdeki günlerde yeni durumun parametrelerinin tayini için Moskova’yla üst düzeyden aşağıya doğru her kademede temas trafiği başlatacaktır. Ki, bu son derece zaruri bir mesaidir. Suriye’de en güçlü aktör olan Rusya’nın ABD’den boşalan alandaki yeni yapılanmaya onay vermesi işlerin kolaylaşması için şarttır. Yani, Türkiye’nin engellenmek şöyle durun desteklenmesi gerekmektedir. 

Yeni tabloda cevabı en çok merak edilen soru Türkiye’nin üstlendiği yeni görevi yerine getirip getiremeyeceği ise bir o kadar önemli olan Rusya’nın (ve İran ile Şam yönetiminin) yeni duruma ilişkin tavrı olacaktır. Trump’ın çekilme kararının gerçek etkileri bu soruların cevabından sonra anlaşılacaktır.

Türkiye açısından çok önemli bir husus da tabiat boşluk kabul etmeyeceği için muhtemel Fırat’ın doğusu ve IŞİD operasyonlarının 31 Mart yerel seçimleri öncesinde başlaması mecburiyetidir. Çünkü, ABD’nin çekilme takvimi erken hamle yapılmasını mecbur kılmaktadır.

Cevaplı ve cevapsız sorular askeri, siyasi ve diplomatik açıdan zorluk ve fırsatların birlikte yürüyeceği bir döneme girdiğimiz gösteriyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 23:22
Umalım ilk akıllarına geleni yapmasınlar!
D 24 Aralık 2018 19:20
Suriyeye bop ile parçaladık.Simdi abd yerine bir.suru denklem.var Peki iran rusya pyd ve.isid.Kisacasi iş.dahada.zorlasti.
ÖMER FARUK DİNÇ 24 Aralık 2018 17:26
NERDEN BİLİYORSUN TÜRKİYE'NİN HAZIRLIKSIZ YAKALANDIĞINI
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 17:10
Sehitlik bize nasip olmadi diyenler simdi kendi cocuklarina bedelli askerlik yaptiriyor.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 15:07
ne esad ne rusya ne iran ne israil ne fransa ne almanya ne de arabistan abdnin bıraktığı boşluğun türkiye tarafından doldurulmasını tercih etmez. kızışacak ortalık.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 11:40
Seçim takvimli operasyon demek istiyorsun galiba gaz almamı
engineer 24 Aralık 2018 11:00
abd ve Türkiye duruma beraberce vaziyet ediyorlar, abd alacağını aldı, eğit donatlı ve onbinlerce tırlık silaha sahip suriye kürdistanı ve ordusunu kurdu gidiyor,
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 09:12
ABD nin askeri gücünü çekmesi hiç inandırıcı gelmiyor.zaten bölgedeki milis güçlerini yeterince silahlandıran onlar değilmi. Irakta da öyle olmadımı binlerce ıraklının abd lehine casusluk ve haber kaynağı olduğunu tahliye edildiklerinde öğrenmiştik. Başkanlık seçimleri yaklaşırken trumph abd halkının hassas olduğu denizaşırı harekatlarda asker kaybı istemiyor. İşidi temizleme işini bize bırakmış haberler doğruysa. Ortadoğu bataklıktır.inşallah yönetenler planlarını iyi yapmışlardır. Ocaklara ateşler düşmeden bu bataklıktan yüzüm
HACI MURAT 24 Aralık 2018 09:09
Yeni durum,Türkiye'nin gerekeni yapmasından sonra ülkemizdeki Suriyelilerin tamamının veya büyük bir kısmının kendi vatanlarına dönmesi sonucunu getirebilir.Bu konunun bütün partiler ve herkes tarafından memleket menfeatları açısından değerlendirilmesinde fayda var.Bunu iç siyaset malzemesi yapmanın hiç kimseye,hiç bir partiye hayrı dokunmayacaktır.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 09:12
4
Harika bir iyimserlik. Peki öyle olsun
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 08:43
Reis Trump’a söz vermiş bir kere. İşidi bitirecek. Sonra ypg falan. Uzun bir süreç başlıyor arkadaşlar. Hadi hayırlısı. İnşalllah şehidimiz olmaz.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 07:58
Biz ypgye vurdukça dünya işid diye tempo tutacak. Trump akıllı iş yaptı. Keşke işidle mücadeleyi şarta bağlasaydı Erdoğan. Koalisyon desteği isteseydi.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 07:41
Seçim öncesi operasyon mu. Burası önemli ama Erdoğan bunu tercih etmeyebilir.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 07:37
Sağduyulu analiz. Ama Türkiye bunu kolay yönetemez.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 02:38
Suriyedeki savaşa giriyoruz. Bu savaşın kazanımlarından bahsederken kayıplarından da bahsederseniz isabet olur. Bakınız ortadoğudaki savaş hiç bir ülkeye hayr getirmemiştir ve getirmeyecektir. AKPnin bu millete yaptığı en büyük kötülük bu olacaktır. Terörle mücadele ediyorken kendimizi ve vatan evlatlarını savaşın içine gönderiyoruz.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 01:38
ABD gidiyor dert...Kaliyor yine dert . Trump akilli Baskan.O ne yaptigini cok iyi bilir. Savas yeni basliyor.Kartlar yeni den karilacak....
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 22:15
0
Kartlar dağıtıldı. Tayyip iki yedili ile rest çekti. Trump kasayı toplayıp gitti.
musto 24 Aralık 2018 01:19
Yaşasın Şansımız dönüyormu ne yine bop başkanlığını alacağız...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN