Back To Top
Andımız ve yarınımız

Andımız ve yarınımız

- A +

Devletlerin kendine has dinamizmi, yürüyüş ve gelişme seyri vardır. Özellikle içinde bulunduğumuz çağda; yani rekabetin ve gelişme dinamizminin kısa dilimlerle belirlendiği zamanda bu özellikler daha büyük hassasiyet gerektirir. Refah ve güvenlik üretmek, dünya çapında itibar kazanmak aktif bir sevk ve idare gerektirir. Elbette bunun yolu zamanın ruhuna uygun davranmayı bilmekten geçtiği kadar, tarihi tecrübeden istifade ederken geçmişe takılıp kalmamayı gerektirir.

Mesela Türkiye’nin övünülecek bir imparatorluk geçmişi vardır ama bu gerçek günümüz dünyası için bir hak veya imtiyaz sağlamamaktadır. İmparatorluk çağının şartları yerle bir olmuş, üzerine birden fazla yeni düzen kurulmuş, kartlar defalarca karılmıştır. Geçmişle övünmek kendi başına huzur verici olabilir ama içinde bulunduğumuz dünya şatlarında ve rekabet halinde bulunduğumuz birçok ülkenin de tarihleriyle gurur duydukları gerçeği karşısında sanılan anlamı ifade etmez. Tarihinin, geçmişinin ve atalarının şanlı olmadığını düşünen toplum yoktur ve birçoğu da bizim gibi imparatorluk veya büyük devlet öyküsüne sahiptir.

Her halükarda aslolan geçmiş değil gelecektir. Geçmişin başarıları, yenilgileri veya kaçırılan fırsatları ise tecrübe olarak değerlidir. İstifade edilirse tabii…

***

Üretmek, keşfetmek, sanayileşmek ya da hukukta, insan haklarında, dinsel ve etnik alanlarda hoşgörü sahibi olmak büyük tecrübelerdir. Bunların tersi bir geçmişten gelmek de artık bu eksikliklerden kurtulmak adına motivasyon üreten bir başka tecrübedir. Ya iyi yaptığınızı geliştirmek ya da yapamadığınızı yapmak zorundasınız. Her durumda toplumların geri gitmemesi, bazen yavaş da olsa ilerleme kaydedebilmesi şarttır. Bu kural elbette Türkiye için de geçerlidir. Her zaman gelişen ve ilerleyen bir toplum olduğumuz söylenemez ama hiç olmazsa geri gitmemeyi garanti etmek zorundayız.

Bu bahiste Türkiye’nin pek az ülkenin sahip olduğu tecrübeleri vardır. Mesela, Cumhuriyet’in kuruluş dönemi ideolojisinin temeli olan ırka dayalı ulus fikri yıllar içinde taşınamaz hale gelmiştir. Bunun anlaşılması uzun yıllar aldı ama sonunda anlaşıldı ve kabul edildi. Neticede, herkesin Türk olmadığı, kendisini Türk, Kürt, Çerkez, Abaza, Gürcü veya hangi etnik gruba dahilse öyle tanımlamak hakkına sahip olduğu noktasına varıldı. Bu, bir insan hakkıdır ve kabulü de müşterek tecrübenin eseridir.

Belki hâlâ etnik kimliklere dair sorunlar çözülebilmiş değil ama hiç olmazsa herkesin kimliğini dilediği gibi ifade edebilmesi mümkün olmuştur. Doğuştan gelen bütün özellikler gibi ırkın da başkalarına karşı üstünlük ve imtiyaz gerekçesi olamayacağı genel kabul olarak benimsenmiştir. 90, 80, 50 hatta 10-15 yıl öncesine kadar böyle bir anlayışa sahip değildik ama bunu sonunda aşabildik. Dolayısıyla, o dönemin öğrenci andı artık bugünün Türkiye’sine ait bir metin değildir. Yakın zamana kadar şehirlerin görünür yerlerine “Orduya sadakat şerefimizdir” yazılırdı. Bu sloganın doğal gelişme içinde geçerliliğini yitirmesi gibi, öğrenci andı da ortak anlayış sayesinde anlamını kaybetmiştir.

Herkesi bir etnik kalıba mecbur kılan metinden kurtulmak gelişmedir ve tekrar oraya dönülemez. Sadece öğrenci andı değil, toplumsal gelişmenin tasfiye ettiği hiçbir anlayışa, kurala ve kanuna geri dönülemez.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Abdulhalim 26 Ekim 2018 21:29
Geçenlerde "Filandiya Eğitim Modeli" diye bir kitap satın aldım. Mustafa Bey, bu yazınızı okurken baştan sonuna kadar hep o kitap aklıma geldi. Orada şöyle bir cümle geçer(mealen):"Demokrat, evrensel değerleri benimsenmiş bir insan modeli yerine biz kendimize; çıkarımıza hizmet edecek model yetiştirmeye çalışıyoruz." John Dewey olsaydı kim bilir ne derdi bize. Gerçek anlamıyla bu filozofun tespitlerine kulak verseydik kanımca bu tür etnik meseleleri fazla irdelemezdik. Selametle...
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 12:15
Aferin anda verelim oyları.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 23:35
Meallerde Millet kelimesi Din kelimesiyle karşılanmaktadır. Fakat Kur’anı Kerim’de Din kelimesi geçmektedir. Bu durumda Ferra’nın dediği üzere Din kelimesiyle, Millet kelimesi arasında bir fark olmalı. Bu farkı Millet kelimesini ayrıştırınca anlayabiliriz. Millet=Din(İslam)+Mümin+Dinin Sosyalizasyonu (sosyal kurallar haline gelmesi). Millet kavramının içinden din veya mümin veya dinin sosyalizasyonunu çıkarırsanız geriye millet kalmaz. Millet, müminler dolayısıyla gerçek bir varlıktır, gerçek kişiliktir ve bir sosyalizasyon olduğundan yaşayan dindi
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 22:45
Etnik olarak Türk değilim. Ama Türkiyeyi, ay yıldızlı bayrağımı en az diğer vatandaşlar kadar seviyorum. Türkiye'nin güçlenmesinden, birliğinden, bütünlüğünden yanayım. Etnik kimliğimle de gurur duyuyorum. Ancak bunu ifade her zaman kolay değil. Belli kesimler tarafından potansiyel bölücü görülmek riski her an olabilir. Türk olmak güzel şey olabilir ancak değilsem illa sende Türküm de demek mantıklı gelmiyor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 15:29
Bak ne guzel gundem degisti. Kimse ekonomi konusamaz oldu. Af, is bankasi, kasikci. Ama insanlar $285 ile geciniyor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 13:16
Yahu bu and denen şey, gökten mi indi ? Kim tarafından, ne zaman ne sebeple yazılıpvuygulanmaya başlandı ? Türk ırkı ve dili (Moğol ırkı, Altay dili) ile alakası olmayan, 20 milyon kürt ( Ari ırkı ve Hint-Avrupa dili), 5 milyon çerkes ( Eski Akdeniz Irkı ve Kafkas dili) vatandaş niye "Ne mutlu türküm diyene " desin ?
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 18:59
0
Daha anlamadiniz mi, gaye and degil. Gaye ekonomik sikintilari unutturma.
Dr. 23 Ekim 2018 13:02
Nasıl ki her gün doğruyum çalışkanım demekle bunlar olunmuyorsa, partinin isminde adalet olmasıyla da adil olunmuyor sayın yazar. Müslüman olmak da birilerini yolsuzluk yapmaktan, toplumu ayrıştırmaktan, sürekli kandırmaktan ve kandırılmaktan alıkoymuyor. Slogan ile Türk de olunmuyor, rabia da olunmuyor müslüman da olunmyor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 12:57
mesele andımız değil. mhp ittifakını bozmaktır. mhp ittifakı olmasaydı başkanlık sistemi gelmezdi. son seçimde başarı gelmezdi.. bu kimin planı.. önce tarikatları bitireceğiz sonra tayyibi bitirmek kolay diyenin planı..
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 11:43
Amma uzattiniz; Suudi dis isleri bakani "bir daha boyle bir sey yapmayacagiz" demis. Katil prens Kasikci'nin Suudi Arabistan'da yasayan ogluna bas sagligi dilemis. Oglan da cok tesekkur ederim siz sagolun efendim demis. Daha ne olsun ki :))))))
Muammer Doğan 23 Ekim 2018 10:23
sayın yazar Cumhuriyetin ilk dönemlerinde bile ırka dayalı bir millet tanımı yapılmamıştır.Bu anayasamızın 66 maddesinde tanımlanmıştır.Yeniden okursanız sevinirim
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 19:25
5
Gunes Dil Teorisi nedir? Cumhuriyetin ilk donemlerinde yazilmamis midir? 1930larda Turkiye'de 64 bin insanin kafatasi pergelle olculmemis midir?
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 13:18
2
Arkadasim birinden duydugun 1930 sene ve 64 bin insanin kafatasi pergelle ölcülmüs yazmissin.?? Uydurulanda yaziliyor buraya.
engineer 23 Ekim 2018 09:43
Rauf Tamer : patates gibi milletiz, toprağın altındakilerimizle övünüyoruz.
metin p. 23 Ekim 2018 09:29
ırkçılık yapanlara ve teröre tersinden destek verenlere lanet olsun.ne dmek tersinden destek vermek:teröre ve kürt ırkçılığına karşı imiş gibi kendini gösterip onların işine gelen ve ppkyı güçlendiren bir siyaset ve tavır izlemektir.andımız bu siyasetin bir parçasıdır.köylülere pkkcısınız diye pislik yedirmek ve rencide etmek bilerek halkı pkknın kucağına itmek ve bilinçli seçilmiş bir siyasettir.işte teröre tersinden destek budur.
Insiyator. . 23 Ekim 2018 08:22
Turkluk bugün Soyut bir kavramdır. Balkan kökenliyim etnik kimliğim var (anadil, müzik, mutfak vb)..ama ne diyeceğiz yaşadığımız toplumda :))..ben kendi dilimi konuşursam bi başkasida kendi etnik dilini konuşur. Kimse, kimseyi kabul etmez. Ettiremezsin. Etmem. !.TÜRK kelimesi ortak isimdir ırkçılık, faşizm, antropolojik değildir. Haa böyle düşünen varsada ÇOK KOMİK olur. Ciddiye bile almam. :).Andımızı okumak bişey ifade etmez çocuklar zoraki okur ve anlamı olmaz. Adalet, Ahlak ve Gelir dağılımı önemlidir bugün. Acizane.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 11:24
4
Cumhuriyet kuruldugundan beri devlet Turk asilli olmayan vatandaslarina yaptigi muamele ile Turk asilli olanlari, olmayanlardan ayirmistir. Yani bu ulkede TURK bir Irkin ismi olarak kullanilmis ve kullanilmaktadir. Herkesin kendi anadilinde okuma yazma ogrenmeye de hakki vardir. Anadilini konusan ve yazan insanlar ulkenin resmi dili olan Turkceyi de okullarda ogrenir. "insanlar etnik dilini konusursa kimse kimseyi kabul etmez" diye bir safsata yazmissin. Gercekle uzaktan yakindan ilgisi yok. ilkokul caginda anadil egitimi gormeyen cocuklarin % 30u baska lisanlari daha zor ogrenir. Bilimsel ol
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 12:33
1
Bende senin gibileri COK KOMIK buluyorum:) Kim oldugumuzu kendimiz secmiyoruz. Allahin takdiri. Baskasi olmayada hic gerek yok. Sen kendi dilini konusurken baskasi seni kabul etmeyip hic saygi gostermiyor ise orada problem var demekdir. Balkanlarda buyumus arkadaslarim en az 5 dil konusuyorlardi ve bu dilleri sokakda ogrenmislerdi. Mesela, Enka insaat sahibi- Sarik Tara nin hayat hikayesini okuyup ogren biraz
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 08:02
1.İktidar ve nimetleri muhafaza adına yapay günden,AND'ımız! 2.Danıştay RTE ye rağmen karar vermez! 3.Danıştay bozulacak kararı neden verdi.Yerindelik incelemesi yapamayacağını bile bile danıştay neden yanlış yapar? 4.RTE gazetecileri konut almış gibi bu konuya neden el attılar? 5.Karar çıksa dahi okullarda bunu okutacak müdür çıkar mi? Soru/düşünü/yorum! Bu yapay gündem ile saklanan gerçek günden nedir? Sonunda en kahraman RTE lehine bitecek AND tartışması.Dolmuşa binmeyi çok seven yurdumun insanları!
Takipci 23 Ekim 2018 11:14
0
Saklanmaya calisilan gündem: Ekonomik kriz. Ama, mizrak çuvala sıgmiyor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 06:15
Andımız gibi konular 3. Dünya ülkelerinde bile kalmadı. Bizim ülkemizde hala bunu talep edenlerin olması geri kalmışlığımızın emaresi.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 10:09
2
Kuvvet ayrılığı ve hukukun üstünlüğüne saygı duyun..
Ali Desidero 23 Ekim 2018 03:34
Bu seçim öncesi ayarlanmış mizansendir.Danışytay bu kararı 5 ay önce verdi.Neden şimdi gündem oldu? Pratikte Reise rağmen bunu okutacak babayiğit varmı?Yok! YAPAY GÜNDEM ve YANDAŞ YAZARLARA DİKKAT nasılda hemen atladılar.Bie ywrden emir olmasa mümkün değil yazmazlar.Bakın bakalım,millet işsiz,aş yok,kış geldi,ekonomi berbat AMAYAZAN VAR MI!.Aşsiz züğürtler daha ateşli tartışıyor.La gardaşım, AND'ı okusak ne okumasak ne.İstemeyen ağzını kımıldatır okumaz.İsteyen hançeresini yırtar okur..Dolmuşa bindir indir işi!Ayıp,günah !
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 02:53
Poffff! Mesele andımız değil, mesele gündem değiştirmek, mesele gelecek seçimlerde elverişli olabilecek mağduriyet muhabbeti oluşturmak, hepsi bu. Rahat olunuz.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 10:10
1
Bi de Tayyipçilere komplo teorici derler...
Davut Doğrucu 23 Ekim 2018 02:35
ANAYASA - 1924 - Madde 88:- f1 Türkiye ahalisine din ve ırk farkı olmaksızın vatandaşlık itibarıyla (Türk) ıtlak olunur. ANAYASA – 1937- Madde 88. - Türkiye’de din ve ırk ayırdedilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese “Türk” denir. Ayrıca, ülkenin adının Türkiye olması nedeniyle de sıfatının Türk olması da doğaldır. Bu sözcükler dilimize ve dünya kullanımına Cumhuriyetten çok çok önceleri girmiştir. Bunları, buralarda yazanlar bilmiyor olamaz!!!!
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 11:07
4
Aklımızla alay etmeyin.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 11:13
1
Gel gör ki Nazarbayev'e bunu anlatamıyoruz. Gitti Uluslararası Türk Akademisi diye bir şey kurdu. Yahu arkadaş Türk soyla dille ırkla ilgili değildir, vatandaşlıkla ilgilidir, hiç mi T.C. Anayasası okumadın diyoruz dinlemiyor. Kazakistan'ın Türklük'le ne alakası var Allah aşkına? Yorgo dururken Nazarbayev'e mi Türk diyeceğiz? Saçma.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 01:15
Hala mı andımız. Dönüp dolaşıp aynı yere mi geliyorız.
Adem Saracoglu 23 Ekim 2018 01:04
Aynen katiliyorum. Benim bir Kürt olarak “Ne mutlu Türküm diyene” ye hic isinamadim. Söyleyen söylesinde. Lütfen beni zorlamayin;)
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 06:34
4
Kürt kardeşim nasıl ulus devlet olalım. Önerin nedir. Yeryüzünde ulus devlet olamayan bir biz kaldık neredeyse.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 08:57
4
İstiklal Marşı'na ısınabildiniz mi? Hani bir yerinde "Kahraman ırkıma bir gül" diyor. Gerçi Akif'i ilk önce kasaba İslamcıları terk etti, Kürtler terk etmiş çok mu?
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 11:15
1
06:34 Türkiyeli diyelim diye dilimizde tüy bitti. Küfür ve hakaret dışında rasyonel bir itirazın var mı ? Nedir?
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 00:57
Andımız meselesi demokrasiden beslenen fenalıklara açık bir örnek..
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 00:54
Aynen öyle. Bu aşamayı çoktan geçtik.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 00:48
Andımız antidemokratik bir metindir. Ama demokrasinin olmazsa olmaz kurumları tarafından geri getirilmiştir.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 00:27
Eleştirilerinizde haklı olduğunuz noktalar var. O dönemi ırka indirgeme görüşünüze katılmıyorum. Nüveleri dönrmin konjonktürel gereksinimleri açısından var ama ciddi bir haksızlık olur. Irkçılığı ben holokost olarak görüyorüm. Sizden yurttaşlık ve millet/ulus olma olabilme bilincini nasıl yerleşik olabileceği konusunda da öneriler bekliyorum.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 01:38
4
"O donemi Irka indirgeme gorusunuze katilmiyorum" demissin cunku yakin tarihmiz hakkinda yeterli bilgin yok. 1934 Trakya Yahudi pogromu, 1940 Yirmi Kura Kanunu ve toplama kamplari, 1942 Varlik Vergisi Kanunu ve Askale surgunu, 1955 6 Eylul pogromu, 1964 Rum tehciri, Azinlik vakiflarina ait mal ve mulklerin devlet tarafindan gasp edilmesi 1930 - 1996...Amac gayrimuslum vatandaslara eskiyalik yaparak servetlerine el koyup goce zorlamak, Turk asilli olmayan Muslumanlarin da anadil egitimini yasaklayip Turklestirmek; homojen bir millet yaratmakti. Buyuk olcude basarili da oldu bu Irkci politika. G
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 10:52
0
Yurttaslik bilincinin ne oldugunu sana soyleyim: kanunu ihlal etme, bedelli askerlik yapma, vergini kurusuna kadar ode, yurttaslarini Irklarina, dinlerine, mezheplerine gore ayirma, paran varsa yetimler yurduna bagis yap, yetenekliysen memleketine katkida bulunmaya calis. Var mi sende bu ozellikler? Varsa yurttaslik bilinci sende yerlesmis demektir.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 12:11
1
Enteresan Faşizmi Togliattiden Troçkiden okudum böyle bir faşizm analizi görmedim. Sunni ve Turk bir burjuva sınıfı yaratımı hedeflenmistir. Kaynaşmış bir kitle hedefi vardır dogrudur ama bu rejimi ırkçı faşist yapmaz. Yanlış da yapılmıştır kimse de reddetmiyor. Irkçı faşist demeniz icin kavramların icerigini doldurmadan sloganlarla düşünen insanlarız velhasıl. Millet ulus olmakla ilgili onerini yap bana hep elestiri olmuyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN