Back To Top
Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

- A +

ABD’nin PKK’lılar hakkında aldığı ödüllü yakalama kararı sonrasında içeride yaşanan şaşkınlık ve kafa karışıklığı pek dikkat çekici… Amerikalılar iyi mi yaptı kötü mü? Durup dururken bu nereden çıktı? ABD böyle bir şey yaptığına göre vardır bir bit yeniği. Ya da yapsa ne olur, yapmasa ne olur skalasında, bir uçtan bir uca şaşkınlık içindeyiz. Elimizde her işe yarayan “Dış güçler bize saldırıyor. PKK’yı bile destekliyorlar” sloganı vardı, bu şimdi ne olacak?

Bilhassa ekranlarda epeyidir hakim olan ulusalcı bakış açısının yaşadığı şoku görmemek mümkün değil…

Dış politikaya kazandığımız zaman “Biz adamı böyle yaparız”, kaybettiğimizde de “Yapacaktık ama karanlık güçler izin vermedi” basitliğiyle bakarsanız böyle şaşırıp kalırsınız. Oysa, dünya ne afra tafra ne de ağlaşmak alanıdır. Gücün kadar kazanırsın, kazandığını da cebine koyar yeni fırsat kollarsın. Kara kaş, kara göz hatrına kimseden bir şey alamazsın. Bütün ülkeler hem dostun hem de rakibindir. Kimse de çıkarı olmadığı müddetçe sana bir iyilik yapmayı düşünmez.

Komploya müracaat etmeden ABD’nin üç PKK’lı hakkında aldığı karara da böyle bakalım. Bakalım ki kazanınca değerini bilelim, kaybedince de suçu karanlık ve belirsiz mahfillere yıkmayalım. Elbette ABD karşılıksız bir şey vermez. Niye versin ayrıca?

Bu kararın karşılığında İran yaptırımlarına destek isteyebilir…

Suriye’de PYD ile birlikte yaptığı yeni siyasal düzenleme için kredi peşinde olabilir…

Daha geniş açıdan bakıp Rusya’nın PKK’yı terör örgüt olarak bile görmediği dünyada, kendisi bu örgütü terörist listede tutarken, bir adım daha atarak Türkiye’nin sempatisini kazanmak istemiş olabilir…

Hepsi birden ya da şıkların hiçbirisi…

ABD’nin aldığı her karar lehimize olmuyor ama bu lehimizedir. Uluslararası hukuk ve uygulama için bir referans değeri taşır ve zaman içinde bunu bazı ülkeler de izleyebilir. Ayrıca, Suriye ve İran dosyalarında destek arayışında olmaları da doğaldır. Bu da dünyada her istediğini yapma kudretine sahip bir ülkenin bile sonuçta diplomasiye ihtiyacı olduğunu gösterir. Herkese müttefik lazımdır ve bazen müttefikleri yeniden kazanmak için de çaba göstermek gerekir.

Öte yandan, aynı ABD’nin Suriye’de PYD/YPG ile hiç istemediğimiz boyutta bir ilişki içinde olduğu da bir gerçektir. Buna rağmen, PKK’lılar hakkında aldıkları kararı “Yapsanız ne olur yapmasanız ne olur” diyerek umursamama imkanı yoktur. Doğru olan “Hele bu yakalama kararının arkasında bir dur, diğerini sonra konuşuruz” demektir. İçeride ulusalcı nutuklar atanların da endişe etmesine gerek yok; kağıt üzerinde bile kalsa ABD’nin üç terörist hakkında yakalama iradesi ortaya koyması Türkiye’nin diplomatik kazanımıdır.

Trump dünyası

Donald Trump’ın ABD Başkanı olması dünyanın son dönemde yaşadığı en büyük felaketlerden biriydi. Ayrımcı, kaba, demokrasi ve özgürlük duygusundan nasibini almayan, seviyesiz bir profilin ABD başkanlığı dünyayı etkileme gücüne sahipti. Nitekim öyle oldu. Birçok ülkede küçük Trumplar ortaya çıkarken bazıları da Trumplaşmaya başladı. Bu açıdan Cumhuriyetçiler’in ABD ara seçimlerinde hiç olmazsa Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kaybetmesi dünya adına olumlu ve umut verici bir gelişme olmuştur. Böylelikle sadece Washington’da değil bütün dünyada bir parça denge ve denetleme imkanı ortaya çıkmıştır. Demokrasiyi fırsat bilip ortaya çıkan demokrasi karşıtı yönetimlerin yine demokrasiyle kontrol edilebileceği kuralı işlemiştir.

Böylelikle de “ben yaptım oldu” tarzı yönetimler açısından rüzgârın tersine dönme ihtimali hatırlanmıştır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Insiyator. .. 08 Kasım 2018 20:48
Yazıya bak yazıya dış güçler pkk'yi destekliyorlarmis bundan sonra desteklemiyecekler ve diplomatik zafermiss, mis kahvede daha iyi Analiz yapıyorlar. Kovboylar buyuttüter zombilerini eskiyi formatliyorlar. Asıl şimdi TEHLİKELİ olacak. En iyi yöntem bizi destekliyorlarsa müttefik olarak cografyamizdan Uza'malari ..gölge etmesinler yeter. Gerisi masal. !
Karar okuru 08 Kasım 2018 19:38
Aldanmışız amerika pkk yı meğer desteklemiyormuş. Artık amerika ile yola devamedebiliriz.
Berbat bir durum 08 Kasım 2018 17:10
Ne güzel ey Merkel ey Trump diyorduk ab ekonomik olarak abd siyasi olarak elimizdeki kozları cücüğe çevirdi şimdi sadece ey bay Kemal kaldı elimizde aman onuda kaçırmayalım. Gerçi bay Kemal’in ne salatası ne turşusu olur ama şimdilik işimizi görür azla yetineceğiz
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 19:26
0
Bay Kemal bunlardan 10 kat iyidir. En azından devletin parasını yandaşa peşkeş çekmez. Haram olsun zenginliğiniz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:20
Olup biteni anlayacak ve aciklayacak bilgi, method, donanim vb. olmayinca kus beyinlerde komplolar gunu kurtariyor da olan beyinsizlesen okuyucuya dolayisiyla ulkeye oluyor...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:24
Evet yahu dış güçler ayıp etti. Teori çöktü!
musto 08 Kasım 2018 12:24
Hibe ettiği gemiyi tatbikatta içindeki askerlerimizle birlikte nişan tahtası yapması onca şehide rağmen sonrada pişkince özür dilemesi bush'un çanakkaleyi unutmadık demesi fetö ve tayfasının üs kurması daima güçlü ve uyanık olunması ne olursa olsun nükleer güce biran önce kavuşmamız gerekiyor
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 14:34
1
Sanki Putin konuştu
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:50
ABD ypg yi legalize etmeye karar vermiş.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:17
Küçük Trumplara da aynı mesajın verilmesini dilerim. Ne de olsa sandık demokrasisi. Ben kendi hesabıma akıllandım. Darısı diğer seçmenlerin başına.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 10:07
Sn yazar siz ne söyleseniz boşuna. Bunlar komplosuz yaşayamaz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:59
Doğru olan Suriyede daha hiçbir şeyin bitmediğidir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 08:46
Apo'yu derdest edip, teslim eden ABD değil miydi de, son kararlarının altında buzağı arıyoruz ? Türkiye Ortadoğu Kürtlerine ağabeylik yapmaktan vazgeçince, bir çuval incir berbat edildi. Başkalarını suçlamakla varılacak bir yer yok.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:33
0
apo suriyeden çıktıktan sonra yaşayamazdı. salında hayatta kalabilsin diye tc ye teslim edildiğini düşünüyorum. (şayet tasfiye de değilse)
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 02:58
Bu iyi bir adım ama karşılığı kabul edilebilir birşeyse.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:17
Evet. Gitti güzelim komplo teorisi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN