Back To Top
Biz bari bunu yapmayalım

Biz bari bunu yapmayalım

 - Son Güncelleme: 17.12.2018 Pazartesi 09:15
- A +

Önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun aktardığı ABD’nin FETÖ lideri Gülen’in iadesi için iyimser yaklaşım içinde olduğu bilgisinden başlayalım. Türkiye’nin bu konudaki geniş kapsamlı dosyalarına rağmen Washington’un bugüne kadar olumlu bir tavır içinde olmamasının ardından şimdi Trump’ın sınır dışı ihtimalini dile getirmesi hiç şüphesiz olumludur. Dahası, Türkiye açısından bu siyasi ve diplomatik başarıdır. ABD ile bir dizi gerilim yaşandığı ortamda bu aşamaya ulaşılması küçümsenemeyecek bir gelişmedir. ABD Başkanı’nın bu noktaya gelmiş olması, meselenin kendisine iyi ve ikna edici bir şekilde anlatıldığını gösteriyor.

İade ve sınır dışı süreçleri böyle konuşmalarla başlar ve zamanla mesafe alınır. Türkiye bu aşamada şimdi daha teknik ve hukuki bir süreç takip ederek siyasi planda elde ettiği bu kazanımı desteklemelidir. Şimdiden sonra teknik adımlarla birlikte meselenin daha fazla dillendirilmesi ve kulakların alıştırılması işe yaracaktır.

Gelelim Bakan’ın aktardığı ikinci önemli konuya…

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye diktatörü Esad’ın “demokratik bir seçim kazanması” durumda kendisiyle çalışmayı düşünebileceğimizi söyledi. Burada biraz duralım…

Bu cümle, Türkiye açısından Suriye’de iç savaşın başladığı günden beri ilk kez sarfedilmektedir ve kesin olmamakla birlikte böylesi bir konuda olabilecek kadar net bir tutum değişikliğini ilan etmektedir. Baştan söyleyelim, içerdiği şart nedeniyle de yanlıştır. Çünkü, Suriye’de içinde Esad’ın bulunduğu bir demokratik seçim mümkün değildir. Umarız bu yaklaşım Astana sürecinin bir perspektifi değildir.

Esad rejimi, iç savaş boyunca nüfusunun en az üçte birini, yani; 26 milyonluk Suriye’nin 8 milyonunun mülteci durumuna düşürmüştür. Bunların sadece 4 milyonu yakını bizim ülkemizde hayatlarına devam etmek zorunda kalmıştır. Yine nüfusun bir o kadarlık bölümlü de Suriye içinde mülteci durumuna düşmüştür. Süreç içinde en iyi tahminle 600 bin ya da 1 milyona yakın sivil de rejim tarafından katledilmiştir. Esad, Rusya’nın desteğini alıp işleri lehine çevirmeye başladıktan sonra ise, geri dönüşleri imkansız hale getirmek için de mültecilerin mülklerine el koymayı garanti eden bir yasa çıkararak bu durumu kalıcı hale getirmenin yollarına bakmaktadır.

Özetleyecek olursak, gidenlerin geri gelmesini istememekte ve kalan Sünni nüfusun da ülkede bir geleceği olmaması için eski düzenden daha katı bir hazırlık içinde bulunmaktadır. Bir anlamda, (Sünni) vatandaşına karşı yaptığı savaşın galibi olarak yeni düzende onlara eskisi kadar bile hayat alanı tanımamayı kendinde hak görmektedir.

Bu şartlar altında Suriye’de demokratik bir seçim şöyle dursun, asgari insani şartlarda düzen tesisi bile imkan dahilinde değildir. Göstermelik, usulen bir seçim yapacağı bellidir ve buna Rusya ve İran başta olmak üzere ve belki Suriye halkını zaten terketmeye hazır olan Trump yönetimi de onay verecektir. Biz bari bunu yapmayalım, Esad diktatörlüğünü onaylamayalım. “Yapanın yanına kâr kalıyor dünyası”na bir imza da biz atmayalım. Türkiye’nin Suriye politikası başarılı olmayabilir ama tezleri ve ahlaki tutumu baştan beri haklıydı ve öyle de kalmalıdır. Öte yandan, Şam ile Ankara arasındaki ilişkiler hiçbir zaman düzelmeyeceği için, böyle bir onay sadece Esad’ın başarı hanesine yazılmaktan öteye anlam ifade etmez. Ne PYD meselesinde işe yarar ne de mültecilerin iadesinde… İki konuda da Esad Türkiye politikalarına uygun tavır takınmaz, takınamaz.

Sanılanın aksine, Suriye dosyasında hala en iyi yol Ankara’nın baskısını Esad üzerinde ağır bir şekilde hissettirmeye devam etmektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 22:28
Hitler'de demokrasi ile geldi. Biz uzak duralım. Kim yakın durmak istiyorsa dursun. Bir şey yapmayacağına eminsek Suriye lileri memleketlerine gönderelim. Esatın canı cehenneme. Katil. Ülkemizin çıkarı Esad ile değil rejimle işbirliğinden geçiyor maalesef. Bu da benim çelişkim olsun. Kusuyorum reel politikadan.
ramazan gün... 17 Aralık 2018 19:18
evet!.. iç ve dış bir çok mazerete dayansa dahi neticede iyi yönetemediğimiz bir dış politikamız var ise ne yapabiliriz?. günlük hadiseler arasında kaybolmak yerine, meselenin en ucuna bakarak pozisyon alıp, 'ayağını bir noktaya basar ve kaldırmazsın'. beklersin. sen kaldırmazsan onlar ya seni de hesaba katarak davranacak veya sana geleceklerdir. gelirler mi?. gelirler; 'hesabı olan', hesabi olan daima gelir!.. ayağı nereye koyacağız?. ahlak ve gücün tam kesiştiği noktaya!.
Musa YAVUZ 17 Aralık 2018 17:10
Sayın Karaalioğulu baştan sona haklı bunu biz bari yapmayalım. ayıptır ayıp. sayın dış işleri bakanına yakıştıramadım. bu kadar hakaretten sonra ne görüşmesi.
D 17 Aralık 2018 16:23
Esad bizi ne ilgilendiriyordu.Suriyedeki pkk ile savaşacaktınız neden oraya yerleşmelerine göz yumduk.Firatin doğusuna hava savunma sistemi ve uzun menzilli füze olmadan girilmeyecegini bildiğimiz halde neden bu siyaset. Şimdi suriyeli.kadin.ve.cocuklarin vebalini kim verecek
M.duman 17 Aralık 2018 15:19
“Zalimlere en ufak bir meyil göstermeyiniz, yoksa size de Cehennem ateşi dokunur..." (Hud 11/113) Umumî musibetlerin, çoğunluğun hatasından ileri gelmesi yönüyle; insanların bir çoğunun zâlim insanların yaptıklarına fiilen veya iltizamen veya iltihaken taraftar olmasıyla, manen onların zulümlerine ortak olacağını ve bu nedenle de musibet ve belaların herkese gelebileceğini ifade eder.Örnek mi,Irak,Suriye,Libya,İran,Yemen, İslam coğrafyası yangın yeri olmaya devam ediyor…Neden?????
musto 17 Aralık 2018 13:57
Amerikanın kayığına bindik kayık alabora oldu suçlu lazımdı o da esat oldu...
Abuzer 17 Aralık 2018 11:56
Helal size Mustafa bey.Ya hu Esad mı kovdu bu insanları!Olay çıkaran ve tahrik eden ülkeler hangisi.Esad ile barış tek çare.Iran ve Rusya denklemini hesaba katmadan ne yapabilirsin. Peki ABD FETÖ yü yollar mı ABD den! Bu kadar yanlış ve bedeli ağır politikalara rağmen hâlâ Esad takıntısı niye¿¿Lütfen Cevdet SAİD'in 2012 başında Resul TOSUN,Sibel ERASLAN ile yaptığı söyleşiyi dinleyin.Bu savaşın kazananı müslümanlar olmayacak demişti.Dün ABD.Suud.BAE. Türkiye birken şimdi neden Iran,Rusya,Türkiye birlikte.¿
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 09:08
Suriyenin doğusu temel faktör olmasin bu U dönüşü ne kadar da büyükmüş ler biz farkında değilız
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 13:07
0
Kör mal oluşundandir
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 09:06
iktidarın fetullahın iadesini istediğine inanmıyorum. ayrıca edilmesinde zaten. bir adamızıda onamı tahsis edicez. ikincisi suriye konusunda tamamen çuvalladık. derhal esadla masaya oturmalı ve can güvenliği sağlandıktan sonra suriyelileri geri göndermeliyiz. yoksa başımız belada. bu çok net bunu görün artık. bu ülkede yaşayanların dış ülkeler için demokrasi adına kaygılanmaları ise en hafif tabirle komedi
ABD r 17 Aralık 2018 18:21
1
Esed'le kardes olsan, sinirlari ortadan kaldirsan bile; ABD ve Rusya silah kullamak disinda Suriye'den cikaramayacagini sen NEDEN gormuyorsun?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 23:54
0
esadla kardeş olalım diyen kim. en başta dedik size iç savaşı söndürün kızıştırmayın diye. o zamanda milleti esetçi ilan ettiniz. emevi caminde namaz kılacaklarmış. esad giderse kim gelecek. ırak gibi terör yuvasına döncek ülke başımıza daha beter bela oalcak. siz israil b.o.projesine hizmet ettiğinizi görmüyormusunuz? suriyeden sonra sırada iran ve türkiye var. herşey ortada ama siz herşeye körsünüz. sizin körlüğünüz ceremesini hepimiz çekiyoruz
KARAR OKURU 18 Aralık 2018 00:03
1
Bırakın bu komplo teorilerini. Yok bop projesi yok İsrail çıkarları. Ya da sırada Türkiye var palavralarını. Korkmayın kardeşim bu ülkeye birşey olmaz. Bırakın bu korkaklığı.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 08:58
esadla masaya oturucak ve suriyelilere anavatanlarına geri göndereceksiniz. başka yolu yok. o öso bizim başımıza bela olacak bu gidişle. sanki az terör örgütümüz varmış gibi. oturup anlaşacaksın. suriye için değil öncelikle kendi güvenliğin için. 4 milyon suriyeli ve sayılarıda artıyor. yarın onlarda özerklik isteme kalkarsa napıcaz? bir 50 yılda onlarlamı uğraşıcaz.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 07:25
Aynen katılıyorum. Bu saatten sonra esadın faydası olmaz.
Barisalim kardes'' mi 17 Aralık 2018 06:30
2010 nufus sayimina gore, Suriye nufusu 21 milyon. Suriyede yerinden edilenlerin yaklasik sayilari 13 milyondan fazla. yani her 2 kisiden biri yerinden edilmis, goce zorlanmis.. ulke disina goce zorlananlarin sayisi kayitli 6. milyon 500 bin Suriyede Nusayri orani %8. Yani Suriyeyi 60 yildir %8'lik Nusayri diktasi/zulmu yonetiyor. Soru=%8lik azinligi 1ulkenin basina kim neden getirdi ve 60 yildir nasil iktidarda kalabiliyor? Hesap, proje yapinca 60-100 yillik yapacaksin! Irak'daki Kurdlere yaptirilmis olan bagimsizlik referandumunun uzerine yarin bir gun bir kurdistan insaa edilirse sasi
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 07:33
0
Hergün bir karar almaya devam.
Karar 19 Aralık 2018 15:31
0
Herşeyi şeytan yaptı. Müslüman günah işlemez suçlu şeytandır. İslam ülkelerinin başına bir şey geldiyse dış güçler yapmıştır. Bu kesinlikle böyledir. O ülkede yaşayan Müslümanların hiçbir eksiği gediği yanlışı yoktur. Eğer dış güçler olmasa Müslüman ülkeler dünyaya adalet dağıtıyor olacaktı. Kahrolsun dış güçler. Kahrolsun emperyalist Siyonistler. Keşke her evin önünde bir taşlama duvarı olsada her gün dış güçleri şeytan taşlar gibi taşlasak. Belki biri isabet ederde hepimiz kurtuluruz bu kafirlerden...
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 03:44
sunni sii ayrimi yapip milleti birbirine dusurmeye gerek yok. Suriye halki Esad i istiyorsa size ne oluyor? Suriye duzelsin multeciler evine donsun en guzeli bu bizler icinde. yeter artik butun vergilerimiz multecilere gidiyor
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 02:47
Türkiye ne kadarda Suriyeye benzemiş ama. Demokratik seçimlerin mümkün olmadığı iki ülke. Esad kazandı hem de çoktan sayın yazar. ABD dâhi Esedle yanyana geliyor. Geçmiş olsun, yine kandırıldık ve yine ALLAH bizi affetsin.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 08:59
1
ben affetmiyorum kardeşim Allah'ta affetmiyor. çünkü kul hakkıyla yanıma gelmeyin diyor. hadi bakalım
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 02:38
Mahkeme kararı olmadan gönderemezler, Trump'ında mahkemeler üzerinde bir yetkisi yok, olsa saçına sürerdi. Orası Türkiye değil, Rahip Brunson gibi yapılması ihtimal değil. Aklınca bakan Esadla yapılacak anlaşmanın kamuoyunda yapacağı etkiyi fetoyle düşürmeye çalışıyor. Siz de bu ifadeleri ciddiye almışsınız. Sonuç Esad, ABD, YPG, İran ve Rusya kazandı. Kaybedenler Türkiye, Suriye Halkı ve kuzey Irak Kürtleridir. Savaş zaten İsrail'e yarıyordu.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:57
Allah aşkına esatsiz dedikte ne oldu? Kan ve göz yaşından başka. Bırakın artık ahkam kesmeyi . Suriye halkı nasıl istiyorsa öyle yöneltilsin.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 06:33
10
Suriye halkı mı. Nereye gitti o halk?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:50
Suriye'de demokratik secim mumkun degil elbet. Peki, Turkiye'de mumkun mu Sayin yazar? iktidar devletin butun imkanlarini kullaniyor secimlerde. Secim kanununda degisiklikler yapiyor. Hatta referandumda secim gunu vatandaslar oy verirken kurallari bile degistirdiler...Gulen'in iadesi hakkinda da fazla umitlenmeyin. ABD darbe girisimine destek verdi; onun icin Guleni vermez. Trump'in oyle bir yetkisi de yok zaten. Kaldi ki bizimkilerin Gulen'i gercekten istedigine emin misiniz?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 00:30
Anlamadığımız nokta Gazeteler fıratın doğusuna yapılacak hareket konusunda Rusyanın NOTA VERDİĞİNİ yazdılar.hükümet ve dış işleri sus pus.arkasından Rusyanın öteden beri RESMİ TEZİ OLAN Suriye seçimlerini dillendirmesi çok garip,RUSYANIN KAYIĞINA BİNDİK GİDİYORMUYIZ.
gor 17 Aralık 2018 18:28
0
RUS kayigi, ABD kayigi! ABD ve Rusya'nin artik Suriye'den cikmayacagini goremiyormusunuz, bilmiyor musunuz?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 00:23
Umarım yapmayız sn yazar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN