Back To Top
Boris’e bakıp ‘derin İngiliz aklı’na laf etmeye kalkmayın

Boris’e bakıp ‘derin İngiliz aklı’na laf etmeye kalkmayın

 - Son Güncelleme: 25.07.2019 Perşembe 08:18
- A +

Trump, ABD Başkanlığı için adaylığını ilk açıkladığında kimse sonuca ulaşacağına inanmıyordu ve dünyayı ezberden yorumlama maharetine sahip komplocular, derin devletin adaylığa müsaade etmeyeceğini söylüyordu. Aday adayı oldu bu kez ABD’deki Cumhuriyetçi güç odaklarının adaylığı bir şekilde engelleyeceğini söylemeye başladılar. Trump yürümeye devam etti ve partisinin adayı oldu ama komplo teorisyenleri pes etmedi. Bu kez, ABD seçmeninin ülkelerini zor durumda bırakacak bir adamı asla seçmeyeceklerini ve olur da bir yanlış yapılırsa sistemin, derin devletin, derin Amerika’nın -adı her neyse- bir şekilde Trump’ı seçtirmeyeceğini, seçilse bile koltuğa oturtmayacağında ısrarla direndiler. Seçilip koltuğa oturduğunda ise teorileri birden değişti: Derin Amerika’nın planı baştan beri zaten Trump’ı seçtirmekti. Büyük oyun buydu!

Devletlerde ve dünyada olup bitenin bir çıkar ve güçler mücadelesi olduğu gerçeğini tatsız bulanların; illa da bir siyah gözlük, geniş yakalı pardesü ve ortasında büyükçe bir masa bulunan karanlık oda arayanların hayal dünyasıyla mücadele edebilmek imkansızdır. Mantık ve hakikat asla galip gelemez; zira her durumda cazip ve heyecan verici bir teori vardır. Yanlış çıkmış, çuvallamış kimin umurunda… İddialar tutmadı mı? Tutmasın. En son olan zaten orijinal plandı ve bunu aslında ilk andan itibaren biliyorlardı. Siz istediğiniz kadar olgularla, bilgiyle, akılla, mantıkla derdinizi anlatın, nafile… Komplocunun zihin konforuna ulaşamazsınız, boşa çabalamayın. 

Fransa’da göçmen gençler ayaklanıp şehirleri yaktıklarında İçişleri Bakanı Sarkozy’di. Sert tedbirlerle isyanı bastırarak siyasi kariyer yaptı ama bir yandan da insan haklarını yerle bir ederek ülkesini dünyaya karşı zor durumda bıraktı. Fransa’yı, Fransız siyasi aklını, o meşhur Fransız “hikmet-i hükümet”ini çok iyi bilen uzmanlar o sırada şöyle diyorlardı: “Fransızlar itibarlarına düşkündür ve kendilerini dünyaya rezil eden bu adamı asla cumhurbaşkanı seçmezler!” Sarkozy ilk seçimde açık farkla kazanıp cumhurbaşkanı oldu… O herkesi susturan iddia ne oldu? Şöyle oldu: “Fransa için önemli olan Fransızlardır. Asayişi seçerek, ülkedeki göçmenlere ve dünyaya mesaj verdiler!”

***

İngiltere… Derin bir akıl, asla kaybetmeyen bir oyun gücü ve gayet tabii her durumda politik asaletin değişmez merkezi. Malum, ABD dünyayı yönetir, İngiltere de ABD’yi; o kadar akıllıdırlar!

O İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkmak için referandum kararı aldı. Derin Avrupa ve Kraliçe’nin bilmem ne güçleri buna asla müsaade etmez dediler. Teoriye alkış... Brexit referandumuna gidildi, İngiltere derin devleti Brüksel’i sıkıştırmak için numara yapıyor dediler. Alkış... Almanlar-Fransızlar Londra’nın ayaklarına kapanır da İngiltere’yi kaybedemez dediler. Yine alkış... Ayaklarına kapanmak şöyle dursun, hem Almanya hem Fransa hem de bütün AB, “Bir an önce çıkın gidin uzatmayın” dedi. Sonrası malum, Brexit başbakan ve bakan yemeye doymadı, Avam kamarası gerçekten “avam”laştı ve hâlâ işin içinden çıkamadı. Birleşik Krallık dünyaya kepaze oldu ama dünyayı çok iyi okuyan komplo teorisyenleri “uzun bacaklı İngiliz”e asla toz kondurmadı: Dünyayla nasıl oynuyorlar ama…

Müthiş akıl, ince hesap, üstün planlama… Ortada hiçbirinin zerresi yok.. Yok ama bize göre yok. Biz faniler öyle zannediyoruz. Çünkü baştan beri plan tam da böyleydi. Nasıldı? Böyleydi!

İşte o müthiş planın, dahiyane “İngiliz zekası”nın yeni hamlesi başbakanlığa Boris Johnson gibi bir ayaklı yalan haber makinası, lafını bilmez ve asla güvenilmez bir Trump kopyasını getirmek oldu. Koskoca ada rezaletin son perdesini oynuyor ama komplo teorisyeni yine haklı: İngiliz’deki akla bak! Tam, dünyada itibar kaybettikleri anda başa sempatik ve şakacı birini getirerek herkesi şaşırttılar!

Söyleyecek çok şey var ama dedik ya nafile… Sakın ola ki akla ve mantığa itibar edip “Kim bundan sonra ABD ve İngiliz derin aklından bahsederse, gülerim” demeyin. ABD’yi, İngiltere’yi, Fransa’yı, Almanya’yı, orayı burayı yöneten ve asla yanılmaz bir akıl vardır. Umulan ve umulmayan bütün neticeler onların planının eseridir, gerisi hikayedir. Kabul edin rahatlayın…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 22:11
Yahu bu adamın baba tarafından büyük dedesi Ali Kemal ise, adı soyadı niye Boris Johnson da Barış Alison değil ?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 20:06
28 şubatta'da işlerini bitirdik dediler. olmaz denen oldu rte devlet oldu zamanı gelen düşüncenin fikrin önünde kimse duramaz. şimdi sıra chp'de
Muhtefi. . 25 Temmuz 2019 19:32
Vay, vay. Vay be Abimiz derinlerden bahsediyor. Yenilmezmis,falanda, filanda bir Insan Ancak Bu kadar KENDINE ve TAKİPÇİSİNE kötülükte (esaret) bulunabilir!.yazık ki yazık. . !...Deniz bitti başka da bisey değildir. Çaldıkları, Cirpdiklari ile buraya kadar. Artık Beyin,Beyinleri İFLAS Ediyor. Yeni Asir geliyor. Asya gümbür, gümbür geliyor. Dünya formatlanacak yeni Asrina..tabi bir anda olmuyor. Ispati.:Bak evine,evimizde,işte bulunan eşyalara kim uretiyorsa onun Borusu ötecek /tir .bu kadar basit.
E.K 25 Temmuz 2019 13:04
Guzel bir yazi. Ironi harika..Ben 30 yildir Ingiltere'de yasiyorum. Brexit meselesi burada arap saci. Her kafadan ses cikiyor. Kimse onunu goremiyor..Ne yapacaklarini bilemiyorlar..Aslinda pismanlar..Meshur Ingiliz akli meselesine gelince: Plan, proje ve ileriye donuk hareket etme. Yani rasyonel akil. Ozeti bu..Hamaset yok..Siyasette din yok..Liyakat esas..Kural varsa uygulanir..Yargi gercekten bagimsiz..Butun esrarengizlikler bunlar..Osmanli'dan devr aldigimiz komplekslerle komplo hikayeleri uyduranlar kulliyen yalan soyluyor...Beceriksizliklerimizi aklamaya calisiyorlar..Yazi icin tesekurlr.
hasan baran 25 Temmuz 2019 12:51
teslım olalım diyorsun yani
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:45
0
yok anlamamışsın. elalemi bırak kendine bak diyor.
Ali baba 25 Temmuz 2019 15:34
0
Yok sende anlamamišsin,,elalemi birakma, kendin aç kalirsin diyor,
Çerkez Ethem 25 Temmuz 2019 12:36
Komplo hikayeleri seven bir toplumda yaşıyoz çok doğru ama elit/siyasetçiler sayesinde, halkda bu konuda biraz haklı ! Örnek; Tarihe baktığımızda, t.c.nin bize anlattığı hain dedikleri herkes gerçek vatan sevgisi olan kişilermis ve bizlere kahraman dediklerinin hepside kolpacıymış, 90 yıl yalan ve mitoloji doldurdular beynimize ve yeni uyanıyoz ! Haliyle halk gördüğü herşeyde başka bir açı veya 2-3 ters açının hepsi aynı anda doğru olabilir diye düşünen, olmadık şeylerden şüphelenen ama gözlerinin önündekine film uyduran garib bir toplum olduk !
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:18
Siz ne diyorsunuz Mustafa Bey. Bizim İslamcı tarihçilere bakarsan Kurtuluş Savaşı, Lozan ve Cumhuriyet ayrıntısıyla planlanıp uygulanmış bir İngiliz oyunu. Yoksa yedi düvele rağmen Anadolu'da bir devlet nasıl kurulabilirdi? Mustafa Kemal de kim oluyormuş?
Tebrikler.Narkozluları silkmeye devam.Nice tanrının kıralllıkları yıkılmaz diye diye yıkıldı.Şimdi de öyle.Adam batıyı mabud edinmiş.Onların enkazı arasında ölürken bile" yaşasın!" diye bağırıyor.
Boris Brexit 25 Temmuz 2019 10:53
Komplocular, sallamaya devam, nasılsa memleket ahalisi bu işe teşne. Tesekkurler Karaalioğlu ama bu millet gerçeği değil uydurmayı seçer.
Mehmet 25 Temmuz 2019 10:46
Abd yi ingilizler yönetir demek bizi de yönetiyorlar demek.Zaten anlamıyorum bu milletin çocukları neden dışarı gönderilir,biz neden motor yapamayız,ilaç üretemeyiz,araba yapamayız,uçak yapamayız,silah yapamayız,..Yol ve köprü yaparız.Bizimkiler bağırarak bizi mi uyutuyor.Bu milletin evlatları uçak yapmış,araba yapmış hemde adını devrim koymuş.Siyasal islamcılar neden yapamiyor
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:19
5
Mehmet, sen ne yaptın, önce kendine sor !
Okur 25 Temmuz 2019 10:28
"Derin devlet" kavramı, ordu vesayeti eşliğinde ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti tarihinden esinlenerek yaratılmış bir kavramdı. Hepten dayanaksız değildi. Gerçekten de TSK devlet yönetiminin önemli bir ögesi olarak sivil iktidarların kararlarını belirlemekte etkin rol oynamanın da ötesinde, doğrudan doğruya iktidar sahibi de olmuştu. TSK yapılanması içindeki odaklara "derin devlet" denmesi yabana atılamazdı. Ancak bu olgu, komplo teorilerinin özü ve Cumhuriyeti yıkma ve devleti ele geçirme kumpaslarının da levyesi oldu.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:17
Ben komplo teorisyeniyim diye TV programlarında dolaşan da var. Hilary Clinton'un kesin seçileceğini, çünkü dünyayı kadınların yönetmesine karar verildiğini söylüyordu. Bu teorilerden anladığım, kukuletalı, siyah pelerinli birileri yeraltındaki bir mahzende toplanıp çıkartılacak savaşları, ekonomisi çökertilecek ülkeleri, yapılacak suikastları belirliyor, sonra da düğmeye basıyorlar ve hepsi gerçekleşiyor. O zaman hiçbir ülkenin bir şey yapmasına gerek yok. Kararın zaten verilmiş. Otur bekle.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:16
Bu şeytani ingiliz aklını hala kabul etmeyen varmı. Oyunu İngilizler kurar diğerleri oynatilir. Üzgünüm. Onların aklını alt edebilecek bir tek yol biliyorum acizane mümin firaseti. Oda müslümanlar da kalmadı. Oynamaya devam. Yazikki. Haramin helalin bir birine karıştığı yerde firaset barinmaz. Orayı ivedilikle terkeder.
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 09:49
Güzel bir yazı. Tabi şu son yıllarda İsrail’in nasıl düşük bir profil çizerken Kudüs ü başkent ilan edip, işgal altındaki Arap topraklarına el koyduğunu hatırlatalım. Bu arada bizim ensar-muhacir afyonları ile uyuşup, Irak ta kıl payı kaçınıp, Suriye ve Libyanın dağıtılmasına fiilen iştirak ettiğimizi de hatırlatalım. Tabi üst akılı anlamak bir yana sadece hissetmek için bile geren aklı bulmak bu coğrafyada genetik olarak biraz zor! Komik olan ise üst akıl diyenin dolaylı ama çok açık şekilde kendi alt akıl konumunu teyid etmesidir.
Derin akıl, görünmez olmak istedi. Akılsızlar da bu görünmezliği hakiat sanıyor... Bir de bu akılsızları üzerinden, kinayeler, ironiler yapıyorlar...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:28
3
Sayın yazar boşa uğraşma. Son gelen habere göre Derin akıl görünmez olmak istemiş. Kimbilir şimdi o görünmez yerde neler pişiriyorlardır. Yoksa biz çoktan uçmuştuk. Yine yaptılar yapacaklarını!
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 07:46
Siz içinizi döküp rahatlamışsınız ya, artık dünyada hiçbir komplo olmaz, gücü elinde tutanlar ülkeleri hiçbir şekilde içerden teslim almaya çalışmazlar. 15 Temmuzda İncirlikten kalkıp bomba yağdıranlar biraz eğlenmek isteyen haşara çocuklardı, dış istihbaratlarla hiç mi hiç bağlantıları yoktu.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:21
3
Tabi canım. Biz herşeyi mükemmel yaptık. Kimseye ne istediyse vermedik. Devleti askeri fetöyle doldurmadık. Hepsini incirlikte yaptı dış güçler!
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:36
4
07:46 Hadi ordan yalancı! İncirlikten uçak kalkmış ta bombalamış ta... öyleyse hemen kapatın İncirlik üssünü... durmak yok Ergünlerinizle, Bekirlerinizle, Ardıçlarınızla, İbrahimlerinizle (aslında bütün" medya"nızla) durmak yok yalana ve sahte komplolarınıza devam...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:06
2
09:21, Ben diyorum ki, koyun postu giyip sürüye katılarak yemlenen ve yavrularını kuzu diye yutturan domuzu, baştan buna uyanmadığı için eleştiriyi hak eden çoban, nihayet durumu kavrayıp domuza haddine bildirdiği için takdir edilip desteklenmelidir. Siz diyorsunuz ki, hayır çoban hata yaptı, o yüzden değneğini kenara koysun, eti ve derisi mundar olan domuzu ve yavrularını rahat bıraksın !
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 07:37
O değil de, Ali Kemal'in olayı ilginç. Sen o kadar cumhuriyete karşı ol, İngiliz Dostları Derneği'nin kurucuları arasında ol. Torununun çocuğu İngiltere başbakanı olsun. Film gibi.
Mehmet 25 Temmuz 2019 10:46
2
Meclisin mason çocuklarının torunları şimdi odullendiriliyor
Boris ismi kulağa hiç de ingiliz gelmiyor Var bunda bir saman altı su yürütme organizasyonu
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 05:47
Ya hayat böyledir kınadığın başa gelirmiş üst akıl derin devlet safsata imiş işte adama böyle irrasyonel yazı yazdırıp şarteri attırır
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 03:33
İşin aslı tüm dünyada kalite yerlerde sürünüyor. Demokrasi çoğunluksa çoğunluk da bu yöne gidiyor.
Boris Brexit 25 Temmuz 2019 03:30
Subat 2017'de, daha secime 8 ay varken soyle bir not: Trump'in baskanligini ancak mahkeme karariyla engellerler". Ali Kemal'in torunu hic de alaya alinacak biri degil. Disisleri bakani iken G.Antep'e geldiginde, Turk gazeteciler, "Boris senin deden Turk biliyormusun" diye doruyor. Boris: evet biliyorum, dedem Kalafat'li" diyor. Cankiri da köy imiş Kalafat. Brexit, kralicenin de ustunde, basbakan Boris'in de. Brexit olacak mi hala mechul. Veya nasil olacak bunun kararini tepedeki, silah ve finans cetesinin kavgasi belirler. Ama Brexit oylama sonuclari %56 hayir iken, %52 evet ilan ettiler!
Serhat 25 Temmuz 2019 15:03
0
Brexit olur mu olmaz mi mechul ama inglizi Rothschild'in himayesinden kimsenin kurtaramayacagi kesin. Boyle bir ayrilik her ikisininde sonu olacagini kendileride iyi biliyorlar. Dunyanin huzura kavusmasi icin iskocyanin ayriligi/bagimsizligi bir baska umut.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:37
0
Çankırı,Orta Kazası ,Kalfat köyünden.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:09
Yahudilerden bahsediyoruz sanırım.. Dünyanın EFENDİSİ YAhuDİlerdir gerisi hikaye.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:03
1
bence illuminati
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:42
1
Dünyanın efendisi yoktur! Ama köleleri vardır!!! Köleleri de eğitimsiz cahillerdir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 00:15
Adamlarin soyleyebilecekleri birsey yok, bilgi yok, analiz kabiliyeti yok, original dusunebilme yok; kafa tin tin. Komplolarla durumu idare edip gecinip gidiyorlar. Kendi basina sorun degil de epey cahil insanda bu sacmaliklara inaniyor, ulkeyi "yonetiyor" olsalar bile. Yine yandi guzel ulke..
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:32
2
Bunun cikis noktasida ayni papagan
Demircan 25 Temmuz 2019 00:18
Yazdığınız ülkelerde başa kim gelirse gelsin o ülkeyi yöneten bürokratik kadrolar ve hukukun üstünlüğüdür. Ve o ülkelerdeki insanların vergilerinin nerelere harcandığı konusunda ki hassasiyetleridir. Büyük ülke demek vatandaşının hesap sorduğu ve vatandaşa hesap verildiği ülkedir.
Mehmet 25 Temmuz 2019 10:51
0
Aynen kardeşim.Bizim ülkede güçlü devlet kurumları olmadığından gelen siyasi parti devlet oluyor.Devlet her 5 yılda bir değiştirilen oyuncak dükkanı değil ki.Abd ingiliz 20 yıllık plan yapıyor ve gelen siyasetçi uyguluyor.Bizde her gece torba ile yasa değişiyor.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:21
3
Demircan, Mehmet; Peki bu durumun faturası niye son iktidara kesiliyor ?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN