Back To Top
Cumhur ittifakının stres testi

Cumhur ittifakının stres testi

 - Son Güncelleme: 25.10.2018 Perşembe 21:02
- A +

Siyasette her şeyin gerçekleşebilecek olması neticede bir ihtimal hesabıdır. Gayet tabii her şey olabilir ama bazılarının ihtimali yüksek bazılarının ise çok düşüktür. Mesela, AK Parti ile MHP’nin bir ittifakta buluşması ve bu yolla ülkede son iki yılda yaşanan değişimin gerçekleşmesi çok düşük bir ihtimaldi. Aralarında en çok mesafe olan iki parti oldukları da aşikardı. Ne var ki siyasette her şeyin mümkün olduğunu gösterdiler. O kadar ki 16 Nisan ve 24 Haziran sandıklarında neredeyse bir parti oldular. Unutmayalım, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını, AK Parti’den önce MHP açıkladı. AK Parti’nin rahatsız olduğu bazı siyasi hamleler ve demeçlere de bizzat MHP lideri ve sözcüleri cevap verecek kadar yakınlaştılar.

Bugüne gelelim ve akıllardaki soruyu soralım.

İki partinin yerel seçimde ittifak yapmayacak olmaları, MHP’nin AK Parti’ye desteğini çekeceği, yarı yolda bırakacağı veya kazık atacağı anlamına gelir mi? Hayır gelmez. Siyasette her şey olur ama olma ihtimali en düşük gelişme, iki parti arasında çatıdaki ittifakın sonlanmasıdır. Başka birçok şey olur ama Bahçeli, gözü gibi baktığı üzerine titrediği ve mimarı olduğu Başkanlık Sistemi’ni zaafa uğratacak bir adım atmaz. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda Erdoğan oturmaktadır ama sistemi değiştiren, parlamenter sistemi bitiren ve kendi ifadesiyle ‘üçüncü evre’ye geçişi sağlayan Bahçeli’dir. Devlet beyin aklı yatmasaydı, istemeseydi ve öncülük etmeseydi bugün hâlâ eski sistem geçerli olacaktı.

***

Hal böyleyken ve sistem henüz emekleme aşamasındayken Bahçeli, AK Parti’ye ve Erdoğan’a zaman zaman kızacak ve köpürecek olsa da itirazını sistemi akamete uğratacak noktaya taşımayacaktır. Eserine halel gelmesine müsaade etmeyecektir.

Sanılanın aksine Bahçeli için kamu yönetiminde kadrolaşmak veya partililerine siyaset yoluyla imkanlar sağlamaktan daha önemli olan budur…

Siyaset üzerine hesap yapanların, tahminde bulunanların veya temenni taşıyanların Bahçeli’deki bu duyguyu ihmal etmemeleri iyi olur. MHP lideri için önemli olan yeni sistemin güçlenmesi, kökleşmesi ve geri dönüşsüz hale gelmesidir. Beraberinde, kuruluş aşamasındaki bu sisteme katabileceği kadar milliyetçilik dozu eklemek ve bir anlamda MHP’nin senelerdir mücadele ettiği liberal, İslamcı ve öte yandan sol unsurların payının düşürülmesini temin etmektir. Şimdiye kadar çok mevzi kazandığı için de mesela öğrenci andı tartışmasındaki kaybı çok önemli saymayacaktır. Mutlaka yeni bir meselede bunu telafi etme imkanı bulacaktır. Zira, belli oldu ki yeni sistemde bir kaybedip iki kazanmak pekala mümkündür.

MHP basit düşünerek en yüksek faydayı elde etmenin yolunu bulmuş görünüyor. Bahçeli, zaten imkansız olan büyük kitlelere ulaşmak hedefi yerine, bu kitleleri kazanmış bir lidere stratejik destek verip emniyetli bir yolda yürüyor. Hal böyleyken riski düşük kazancı yüksek bir siyasetten vazgeçmesini beklemek anlamlı değildir.

Yerel seçim işbirliğinden geri dönülmesini iki parti ve iki lider arasındaki büyük ittifakın bir stres testi olarak görmek daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Birbirlerinin kıymetini yeniden anlamalarını sağlayan bir testtir bu. Üstelik iki benzemez partinin iki yılı aşkın süredir son derece verimli ittifakıyla kıyaslanırsa son derece de düşük hasarlı neticelenmiştir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Abdulhalim 26 Ekim 2018 19:28
Bu yazı genel itibariyle realiteden ziyade olması gerekeni içermektedir. Ak Parti ve MHP nin kritik dönemlerde birbirleri desteklemeleri elbette Türkiye Devleti çıkarınadır. Buna iyi niyetli kimseler alkışlaması gerekir. Derine gitmeden şu 20 yıllık siyasi arenamıza bir göz atalım. Zaman zaman bu tür desteklemeler ve kollamalar neredeyse tüm siyasi partiler arasında gerçekleşti. Sayın Baykal- Başbakan hadisesi, Dolmabahçe mutabakatı vs. Bu iki realiteyi(devletin bakası ve siyasi parti bakası) iyi okumak gerekir. Burada her şeyden önce iyi niye
Sağlıklı düşünmek sağduyudan ayrılmak istemeyen Karaalioğlunu takip etmeli.Her zaman makulden realiteden tarafa olan Mustafa bey yine insanlara ışık tutuyor,rehber oluyor.Böylesi bir akıl keşke karar alıcılar içinde olsa...
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 11:35
Cumhur ittifakının bozulma ihtimali yok. Böyle avantajlı bir yapı bozulamaz.
konuk1 25 Ekim 2018 11:11
mhp dün akpli sayın vekil ve yönetimine ittifakın kime ve neye gerekli olduğunu canlı olarak gösterdi cumhur ittifaknın bozulmasının kimlere ve hangi niyetlere hizmet edeceğini gösterdi bunu tabanına anlatırlar akp g,bşknı diye düşünüyorum
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 09:36
Bahçeli MHP'nin başından gidiyordu, yerine Akşener geliyordu. Birileri el altından destek çıktı Bahçeli yerinde kaldı, Akşener gitti. Bu kadar basit bir olaya süslü cümleler kurarak ulvi amaçlar yüklemenin bir anlamı yok.
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 09:27
Kim böyle bir imtiyazı bırakır.
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 07:26
Türk Devletinin iki kişinin şahsi hesapları ile özdeş hale gelmiş olması çok üzüntü verici bir durum.
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 04:19
Medya, siz yazarlar, bahçeli gibileri devletin kaymağını yendiği sürece bu akp mhp birliğine bir şey olmaz korkmayınız. Olmasında çünkü bu halk bunu fazlasıyla hak ediyor ve şu andaki andımız bir tiyatrodan başka bir şey değil. Akp geçici olarak aşırı ırkçılıkla arasında bir mesafe varmış gibi gösterip Kürt oylarını akp ye çekmek ve bunu yutmaya dünden hazır çok Kürt var. Yanı burda bir ayrılık yok akp ve mhp arasında sadece göstermelik körebe oynuyorlar ve sonunda kaybedecek biri varsa gariban Kürtler.
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 03:37
Mhp bozmaz da ak parti ne yapar acaba?
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 01:55
Siz diyorsunuz ya siyasette herşey olabilir. Düşük ihtimalda olsa olmaz dediğiniz olur!!!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN