Back To Top
Ders aldık mı, almış gibi mi yaptık?

Ders aldık mı, almış gibi mi yaptık?

 - Son Güncelleme: 11.02.2019 Pazartesi 08:20
- A +

Kartal’da yıkılan binada enkaz altında kalarak hayatını kaybedenler için ne yazık ki büyük deprem oldu bile. Hayatını kaybedenlere tekrar Allah’tan rahmet diliyoruz. Umarız bu facia hepimizin dikkatini daha büyük tehlikeye; yani, muhtemel büyük depreme çekmiştir. Binada yaşayanlar, ölenler ve kalanlar dehşeti, acıyı, çaresizliği yaşadılar. Bizler, yani geride kalanlar da bir büyük felaketin nasıl bir şey olacağını bir kez daha görerek anladık. 1999 depreminden beri yapılması gerekenleri yapmadığımızı anladık. En duyarlı olunması gereken konuda kulağımızın üzerine yattığımızı da gördük.

Peki, şimdi Kartal faciasından sonra durumumuz nedir? Meselenin önemini ve muhtemel bir depremin başta İstanbul olmak üzere ülkede nasıl bir felakete yol açacağını düşünerek, gereken önlemleri alabilecek miyiz? Yoksa konu biraz yatışıp acılar unutulduktan sonra eskisi gibi yaşamaya devam mı edeceğiz? Ki, böylesi yapmadığımız şey değil.

Bir depremden kazasız belasız kurtulmak bugünkü teknolojiyle mümkündür. Yarın, Allah göstermesin başımıza büyük felaket geldiğinde sadece acı yaşamamak için değil, utanmamak için de ne yapmamız gerektiği açıktır. Ya gerekeni yaparız ya da ağlaşırız.

***

Bir okurumuz, Yüksek Mimar Mustafa Yücesan da önceki günkü yazımız üzerine bir not göndermiş. Önerilerini ve tespitlerini özetleyerek alıyorum:

1. Yapılaşmadaki en önemli husus plan ve projedir. Bilimsel açıdan yapılaşmaya açılmaması gereken yerler o kadar bellidir ki, her felakette dönüp baktığımızda bu yanlışı görürüz. “Heyelan bölgeleri, deprem fay hattı üstünde kalan alanlar, sulu ya da susuz tarım alanları, yeraltı suyunun yüzeye yakın olduğu alanlar, bataklıklar, çay, nehir yataklarının ve göl havzalarının yapı yaklaşma sınırları içinde kalan bölgeler yapılaşmaya açılamazlar” Nokta...

2. Yapılaşmaya “müsait” alanlarda da projelendirme esasları bilimsel olarak çok nettir. Mesela Gölcük depreminde, aynı statik projeye sahip iki binadan biri yıkılmış, diğeri ayakta kalmıştır. Yıkılan binalar birbirine dik açılı konumdadır ve depremi uzun kenarından alan yapı yıkılmıştır, diğeri sapasağlam kalmıştır. Peki hata nerededir? Hata inşaat kalitesinde değil yanlış yapılmış statik projededir. Bu konuda 1 Ocak 2019’dan itibaren mimari açıdan özelliği olan binaların statik projelerinin bağımsız bir uzman gurubunun denetimine alınması uygulaması başlamıştır ki bu önemli bir gelişmedir.

3. Gece gündüz, yaz kış sıcaklık farklılığı binaların statik projeleri yapılırken “mutlaka” dikkate alınmalıdır. Bilimsel olarak bu konu da çok nettir. Binalar, ısı farklılıklarına bağlı olarak enine boyuna ve dikine olarak genleşip büzüşürler. 1 Ocak 2019’da alınan kararın önemi şudur; bu karar öncesi yapılan statik projelerde eğer ısı transferi hesaba katılmamışsa inşa edilen tüm binalarda kolonlar, kirişler ve kolon kiriş bağlantıları genleşme ve büzüşme sonucu “çatlamıştır”. Deprem durumunda, depremin geliş yönüne dik olan yapılar eğer önceden bu çatlamalara maruz kalmışsa anında yıkılır.

4. İnşaat kalitesini geçiyorum. Bizde hem beton hem de demir hesaplarında “over design” -emniyet payı yüksek-değerler kullanılır. Emniyet payı hesapta çıkanın 3 katıdır ve uyanık müteahhitler “hırsızlığı” bu aralıktan yaparlar.

5. Yapılaşmadaki önemli hususlardan birisi de iskan sonrası “teknik takip” işidir.

Bu iş, yaptırım yetkisini de kapsayacak bir yasayla, yerel yönetimlerden bağımsız bir uzman gurubuna/teşkilatına verilmelidir. Eğer bu daha önce yapılabilseydi, Kartal’daki binadaki projeye aykırı hususlar ve deformasyonlar “zamanında” tespit edilebilirdi.

***

Bunlar meselenin teknik boyutudur. Bir de bunu bütün olarak sahaya yansıtacak ve bu ülkenin deprem riskine karşı hazırlıklı olmasını garanti edecek siyasetten vatandaşa kadar güçlü bir iradeye ihtiyaç vardır. Belediye şu partidendi iktidar bu partiden, tartışmasına girmeden elbirliğiyle hamle yapmak zamanıdır.

Bakalım aldığımız acı dersler harekete geçmemizi sağlayacak mı? Bakalım ders aldık mı, yoksa almış gibi mi yaptık?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 22:11
Bırakınız dağınık kalsınnn
Ferhat Durmaz 13 Şubat 2019 10:07
Madem işin teknik tarafına değindiniz, ben de bir soru sorayım: Hazır beton kurallarına uygun şekilde mi hazırlanıyor? Bana söylenen; içine atılan kimyasalları 50 tur çevirdikten sonra karışım hazır hale geliyormuş, fakat bizde bekleyemediklerinden 2 tur çevirip kullanıyorlarmış. Bu doğruysa hazır betona da güvenemeyiz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:26
İstanbul'u betondan yaşanmaz hale getirdiler Yeşilli yok ettiler ormanı yok ettiler bundan 25 yıl önce İstanbul yemyeşildi her taraf ağaç doluydu bütün ağaçları katlettiler bütün ağaçları kestiler yeşillik namına hiçbir şey bırakmadılar her yeri betona çevirdiler boğazın silüetini bozdular stanbul beton İstan oldu betona gömüldü Bunlar fabrika yerine inşaata yöneldiler zannettiler ki Türkiye inşaatta kalkınacak ama yanıldılar.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:22
Rizeli yandaş Mehmet Cengiz'e Türkiye'nin bütün inşaat ihalelerini verdiler Bundan başka kimse yok mu Sadece buna ihale veriyorlar 0150 ve yandaş olduğu için Erdoğan bütün ihaleleri buna verdirme kararı almış
karar okuru 11 Şubat 2019 19:38
Çarpık yapılaşma va imar affı ülkenin sorunlarından sadece biri!Esas sorun insanca yaşamayı unutmuş olmak! Bence bunlar sacece aysbergin görünen kısmı!Ya görünmeyen kısım? O işte insanca yaşamayı unutmak!İnsan hakları ve özgürlükler hukuka saygı,adalet veee eğitim!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 19:30
Lazı asmaya götürmüşler, son sözünü sormuşlar: “Bu bağa ders olsun” demiş.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 18:59
Eyy Amerika diyorduk konu nerelere geldi
ali namlı 11 Şubat 2019 18:23
1959senesi İstanbul/Küçükyalıda Neşe sineması yıkıldı ,35 kişi öldü 50 ye yakın da yaralı vardı . Sebepler bu gün dile getirilenlerin aynısıydı ! Ee.. sonuç !!!???
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:33
Bina imar affı alamamış.
ibrahim 11 Şubat 2019 14:53
Mustafa Bey alıntı yaptığınız arkadaşın yaklaşımları teknik ve bilimsel. peki bu ülkede imar affı gibi bir ucube düzenleme varken mimar yada mühendis yetiştirmenin, yapılaşmaya bilimsel yada teknik yaklaşmanın bir anlamı var mı? milyonlarca kaçak yapıyı bir gecede affederseniz mühendis yetiştirmenizin ne kıymeti kalır. kentsel dönüşüm adında bir yönetmelik çıkardılar betonlaşmayla sonuçlandı. nerden tutsak elimizde kalıyor. lütfen imar affını ivedililikle işleyip medyada bunun tartışılmasını sağlayacak yazılar kaleme alırmısınız
Akıl ve bilim kırk sene önce insanlara margarin yemeyi öneriyordu. Ama kırk yıl sonra aynı akıl ve bilim margarinin sağlığa zararlı olduğunu söylüyor. Akıllı olun ama aklı tanrılaştırmayın. Çağımız insanı haddinden fazla bilimden istifade ediyor. Her geçen gün artan olumsuzluklar bilisizlikten değil, ahlakın yok olmasındandır.
E.K 11 Şubat 2019 13:58
Carpik yapilasma cok hemde cok onemli bir milli sorunumuz. Kentlerimizi birak ilcelerimiz bile beton yiginina donmus. Turkiye, tarihinde hic olmadigi kadar yapilasmaya sahit oldu son ceyrek asirda. Carpik yapilasmada gecmis butun iktidarlarin gunahi var. Ama en cok ta Akp'nin....Imar affi diye bir sey olmamali...Yapilan af, bir sonraki imarsiz yapilasmaya zemin hazirliyor....1999 depreminden gerekli dersi cikaramamis isek, yikilan tek binadan mi ders cikaracagiz? Belediyelerin gorevi iftar yemekleri, panayirlar duzenlemek degil. Yapi stokunu hakkiyla kontrol edip denetlesinler.
Yapı denetim yasası var. Buna rağmen kaçak yapılar varsa hükumet ne yapsın. Kaçak yapılara göz yuman, hasarlı yapıları mühürlemeyen CHP belediyelerine kayyum mu atasın...
musto 11 Şubat 2019 16:41
0
Bak kardeşim yalan yanlış yazma ben partili değilim araştırdım o dönem belediye başkanı şimdi ak parti Erzurum büyük ŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI T24 de mehmet yılmazın yazısı var okuya bilirsin.
musto 12 Şubat 2019 02:34
0
Yapı denetim den önce onlarca devasa inşaat yaptık hepsi ayakta onlarca deprem geçirdi bu projenin müellifi vardır statıkcısı saha kontrol mühendisi projeyi onaylayan ve yapan müteahhiti nerde bunlar bu kadar kolaymı kim olursa olsun neden adalete teslim edilmedi.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 22:44
3
musto, İşin aslı şöyledir: Çöken bina, 1992'de CHP'li M. Ali Büklü'nün başkan olduğu dönemde, bugünlerde Kartal Belediye Başkan Yardımcısı olan Hüsnü Yeşilyurt'un ailesi tarafından yapıldı. Yeşilyurt, 1998'e kadar burada yaşadı. Kardeşi Hikmet Yeşilyurt ise oturmaya devam etti. Bina "zemin +5 kat" diye ruhsatlandırıldı. Fakat Yeşilyurtlar, kaçak iki kat daha çıktı. Bu işten CHP'liler temize çıkamaz. 2002'den sonra yapı denetim başladı. Hazır beton kullanmak yaygınlaştı. Binalar nispeten sağlam
Çöken bina 1992 yapımı. O dönemde hazır beton kullanılmıyordu ve yapı denetim yasası yoktu. 2002 Tarihinden sonra Türkiye'de hazır beton yaygınlaştı, yapı denetim mecburiyeti geldi. Yani bu binadan yola çıkarak alınması gereken tedbirlerin hepsi zaten alınmıştır. Büyük ihtimal 2002'den sonraki yapılarda bu tür çökmeler yaşanmaz. Buradaki sorun 2002'den önceki yapıların belediyelerce doğru dürüst gözden geçirilmemesidir. Ağzı olan konuşur. Ama siz yazarlar, bunları filtre edip öyle sunmalısınız.
Mkdat erez 11 Şubat 2019 11:48
Bugüne dair olmamalı düşünceler çocukluğuna gitmeli meselenin ..... İstanbulda yaklaşık 30 dere yok oldu.Fenerbahçe den Pendik istikametine sahil alivyon toprak ve yüksek kat olmamalıydı.ormanlarımız su havzalarımız devlet memurunu kontrol! !!eden siyasetcinin kurbanı oldu. Şimdi istanbul için bir Bayrampaşa bir bağcılar veya en nezih bahçelerin olduğu güzelim Üsküdar dan Beykoz a ne kaldı.yahut erenköy suadiye ve devamında güzelim bahçeler villalar dan eser yok.daha bir sürü sayılabilir. Halkı serbest bırakırsanız belediye olarak makro planınız olma
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:48
Her hata bir ders,ne hata biter nede ders.
Hari Seldon 11 Şubat 2019 10:27
İstanbul'daki binaların yüzde yetmişi depreme hazırlıklı değil. Bunların tümünü elden geçirmek için ne zaman var ne de böyle bir para. Türkiye ekonomisinin gücünü aşar bu. Tek çıkar yol, İstanbul'u olabildiğince hızlı terketmek. Zaten İstanbul iyi bir lokasyon değil. Tarihte buranın başkent seçilmesinin sebepleri bugün geçerli değil. Aşırı ve sert bir önlem gibi geliyor ama başka çare yok. Bu mecburen yapılacak. Soru şu: Milyonlar ölmeden önce mi yapılacak, yoksa sonra mı?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:50
2
Medya sen de git İstanbul'dan. Ankara gayet iyi. Siz gidince şenlenir. Politikadan başka şeyle ilgilenmiyorsunuz zaten. İstanbul'da oturup Ankara dedikodusu yazmaktan bıkmadınız mı?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:02
1
TÜSİAD üyesi ailelerin hepsi İstanbul'da. Niye? Bill Gates parayı bulunca New York'a mı taşındı? Warren Buffet NYC'de mi? ABD'de ve AB'de her şehri sahiplenen bir büyük aile vardır. Sabancı ailesi gidin Adana'ya sahip çıkın. Sabancı Üniversitesi neden Adana'da değil? Koç ailesi Ankara'yı sahiplenin. Koç Üniversitesi niye İstanbul'da, Ankara'da değil? Arçelik merkezi neden İstanbul'da Ankara'da değil? Eczacıbaşılar, İzmir'e dönün. Zorlu ailesi İzmir'e gidin. Özyeğin, İzmir varken üniversiteyi niye İstanbul'a kurarsın? Has Üniversitesinin yeri Kayseri'
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:45
0
Özel sektör İstanbul'u terketme işine öncelik etmeli: Çokuluslular, İzmir'e gidin! Hem İK kaliteniz artar, maliyetiniz düşer. İSTOÇ! Mersin'e taşın! Çin'e 2 gün daha yakın. Depo ucuz. Pazar daha yakın. Tekstilciler! Çukurova'ya gidin! AB Pazarına daha uzak ama ortadoğuya ve ABD'ye yakın. hammaddeye de yakın. Ana maliyet İK İstanbul'un üçte biri. Deli teşvik var. Özel Üniversiteler! Edirne'ye, Bursa'ya, İzmir'e, Antalya'ya, Kayseri'ye gidin. İşletme maliyetiniz düşer, İstanbul'daki mülkün parası ile başka şehirlerde deli kampüsler yaparsınız.
HACI MURAT 11 Şubat 2019 09:27
Bazı yorumcular konuyu hemen imar affına getiriyorlar.Benim kanaatımca imar barışının kapsamına daha ziyade ufak tefek yapılar,bir iki katlı binalar girer.Sekiz on katlı binalar için imar affının olacağını zannetmiyorum.Zaten eğer 8-10 katlı bir bina,plansız,projesiz izinsiz yapılmışsa orada söz bitmiş demektir.Ayrıca binaların sahipleri ve sakinleri,hiç bir zorunluluk olmasa bile binalarının sağlamlığını ya da çürüklüğünü kendi imkanları ile tespit ettirmelidirler.Her şeyi devletten beklenmemelidir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:27
1
Kardeşim devlet ne işe yarar diye hiç düşündün mü acaba herkes kendi imkanıyla birşey yapacak ise. Kanunu çerçeveyi çizer, standartlarını ortaya koyar, ve uygunluğunu denetlemekle mükelleftir. Bunlar için yapım aşamasında da belediye para ödersin devletin kasası dolsun diye değil. Bir vatandaş olarak bende o çerçevede ev aldığımı düşünürüm. Aksi takdirde oh ne ala devlet yönetmek malesefde öyle.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:36
1
diyorsun ki deprem benim derdim değil, fatura kime çıkacak ona bakıyorum. mazallah iktidardan olmayalım, biz hatalı görünmeyelim yeter.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:31
2
Zaten neyi sorguladık ki bunu sorgulayalım. Maden çöker 100 yıl önce ile kıyas edilir fıtratında bu var denir. Tren kazası olur tüm sistemimiz mükemmel ama takdiri ilahi denir, bina çöker devletin ne sorumluluğu var denir üstüne bide şehitlik verilir. Allah aşkına hakikaten devlet niye var. Sanırım bize bir garez var. Yoksa başka bir şey mi var... ?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:13
Bu ülkede kurallara uymak enayiliktir. Yolsuzluk yapan vatandaş ile aynı kaynaktan beslenen yolsuzluk yapan devletin el sıkışmasıdır olay. Devlet iyi olanı korumak yerine ahlaksızlığı desteklemeyi seçiyor. Sonuç çürük elmanın koca bir kasayı kokutup çürütmesi gibi malesef tüm toplum vatandaştan siyasetçiye kadar kötü olana evriliyor. Gereken dersler çıkarıldıysa neden bu imar barışı iptal edilmiyor öncelik vatandaşımın can güvenliği denilmiyor. Üstüne birde şehitlik makamı veriliyor aman kümse konuşmasın bu kadar basitmi ucuz mu hayat ve ülke y
İbret alinsa Tarih tekerrur etmezmiş bu olayda da herhangi bir ders çıkaracağımızı sanmıyorum kentsel dönüşüm projesini ki hayati bir önem taşıyor birilerine rant sağlama projesine döndü imar affında da buna benzer bir durum var
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:51
Ders almadık alamadık almış gibi yaptık. Siyasilerin ikdidar hırsı yüzünden büyük şehirlerde özellikle istanbulda nüfus oluşturması, Rantiyenin nüfuz baskısı sehirllermiz i yaşanmaz hâle getirirken Anadolu ve küçük yerleşimler boşalmıştır. Tarım alanlarının imarı nın önlenmesi yasası adeta halk ile alay edercesine rantiye işgal ederken hepimiz seyrediyoruz.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:02
Cevap veriyorum. Ders almış gibi yaptık. İmar affından sonra depreme karşı önlem bitmiştir. Geçmiş olsun. Allah korusun.
Karar Okulu 11 Şubat 2019 03:20
"yasamini akla uydurman gerekir, ama bilmezsin akla uygun olan nedir, bereket eli cabuktur zaman usta'nin, kafana vura vura sana da ogretir" O. Hayyam
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 01:17
Yani diyorsunuz ki yolsuzluk, rusvet bitsin. Bu ulkede yolsuzluk, rusvet hep vardi. Bugun daha cok var, ustelik miktarlar da cok buyuk. Buna karsilik insan caninin kiymeti yok. Boyle bir felaket oldugunda yoneticilerin hicbir sorumlulugu yokmus gibi kimse hesap vermiyor. Hesap sorulmazsa kimse ders almaz.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 01:13
Onca yaşanan facialara rağmen ders aldığımız bir örnek gösterebilir miniz, ben bilmiyorum da...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:05
0
Ders almak imkansız. 10 milyon kişiyden imar affı parası tahsil ettikten sonra mümkün değil önlem alabilmek. Gerçeği görelim.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 01:11
CHP'liler seni okuyor mu?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:07
0
Elbette okuyoruz. Akıllı bireyler objektif yazarları her zaman okur. Hem şucu bucu diye ayrıştırmayı bırak. Memleket her rengiyle hepimizin. Biraz saygı lütfen.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 15:40
6
O zaman belediyelerinize söyleyin kaçak yapıları iyi denetlesinler...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:08
0
İmar affı neden çıktı?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:32
Çorlu kazasını unuttuk, Konya kazasını unuttuk, bunu da unutacağız, burası Türkiye, biraz gerçekçi olun.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:08
0
Unuturuz çünkü hatırlamak demek gerekeni yapmak demek. Bu da imkansız. Gerekeni yapıp oy mu kaybedelim.
musto 11 Şubat 2019 00:28
Hiç bir şey yapılmayacak seçime kadar hay huyla geçiştirilecek para bulunursa kanal istanbul başlayacak yoksa çözüm basit teknik ekipler oluşur tehlike arz eden binalar tesbit edilir tahliye edilir yıkılır.
musto 11 Şubat 2019 00:13
90 yıllar kadıköy de apartman yapmak için proje verdim 6 ay inceleme ruhsat harcı 5 kat altı binalarda otopark mecburiyeti yok oto park harcı yatırıyorsun belediye mahallelerde sözde aldığı harçla oto park yapacak çatı katı hakkınız var 1m2 fazla yapsanız iskan alamazsınız bakın bakalım mahallerde kaç tane otopark var çatı katların tamamı daire olmuştur binaların çoğu iskansızdır vatandaşın neyse yönetecinde onun aynası.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 15:45
2
Evet, musto ilk defa partizanlık yapmadı, kitabın ortasından konuştu...
musto 11 Şubat 2019 16:32
0
Bizim kitabımızda yalan yanlış olmaz ANAP kurduğumuzda yanlışlarını gördüğümüz an uyardık devamında partiyi terkettik bak şimdi mezarlıkta sen sen ol yanlış yapan baban da olsa durdur gücün yetmiyorsa uyar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN