Back To Top
Dış güçler güçten düşüyor galiba

Dış güçler güçten düşüyor galiba

 - Son Güncelleme: 10.01.2019 Perşembe 08:41
- A +

Ağustos ayında döviz krizi patlayıp Türk lirası büyük değer kaybı yaşadığında, beklendiği gibi meşhur “dış güçler teorisi” yeniden sahne almıştı. Ekonomimiz iyiydi ama dış güçler finansal saldırıya geçerek güzelim ekonomiyi çökertiyorlardı. Bir Batı başkentinde neler oluyordu neler. Bir başkasında oynanan oyunları bilmiyor değildik. Biliyorduk da büyüklük bizde kalsın diye o oyunu bozmuyor gibi konuşuyorduk.

Anlaması zor… Nedense bu dış güçler bizim gibi borç içinde yüzen ekonomilere musallat olurlar ama Almanya, Fransa, İngiltere gibi yağlı kapılara uğramazlar. Hadi diyelim onlar zaten bizatihi “dış güç”; Amerika bile Hıristiyan haçlı ittifakı hatırına onlara dokunmaz. Peki o vakit, verdikleri parayla ayakta tuttukları Türkiye’yi niye batırmak isterler de mesela İsviçre ya da Norveç yahut da İsveç gibi parası bol ama dış güç olmayı pek başaramamış memleketleri soymazlar.

Anladık, onlar da dış güç değilse bile dış gücün dış kapısının mandalı sayılırlar. Peki Almanlar, Amerikalılar, İngilizler neden Türkiye gibi bütün ekonomisi dışa; yani kendilerine açık ve bağlı bir ülkeyi batırmak için “operasyon” çekip alacaklarını riske atarlar da alacakları-verecekleri olmayan veya garantide olan ve de aynı zamanda bizden aşağı da Müslüman görünmeyen Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi tam yağlı kapıları çalmazlar.

Yine “hadi” diyelim; bunlar bizim gibi bağımsız, yerli ve milli değil hepsi de Batı’nın kölesi, tamam!

Peki o zaman dış güçler insinler Güney Afrika’ya, geçsinler Güney Kore’ye; araya da bir Müslüman lazımsa yürüsünler Malezya, Endonezya’ya… Hepsinde para da var, teknoloji de… İlaveten ziyadesiyle de stratejik önemleri var ve asla “tek başlarına bırakılmamalı”lar. Biri Ümit Burnu’na malik, öteki malum, dünyayı titreten Asya kaplanı… Berikinin de muhakkak vardır vazgeçilmez kıymeti! Dış güçler ne duruyor hâlâ? Çöksünler bunların ekonomisine, yapsınlar gece karanlıkta kumpası, bassınlar operasyon düğmesine. Parayı da teknolojiyi de alıp dönsünler. Şu koskoca dünyada bula bula teknoloji ve bilim liginde esamesi olmayan garibanı mı buldular?

***

Geçiyoruz nasıl olsa, hadi bunu da geçelim. Geçelim de dost ve kardeş memleketleri emperyalistleri ispiyonlamış olmayalım.

Madem bize kafayı taktılar, şu kadar küsur milyar dolar alacağı unutacak kadar gözlerini kararttılar, operasyon-kumpas Allah ne verdiyse girişiyorlar. Peki nedir Allah aşkına bu Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru?  Bizi bitirmeyi kafaya koydular da niye ürettiğimiz ne varsa alıyorlar? Hem de bizi yıkmaya kesin karar verdikleri mevsimde. Senelerdir hem bizi bölmeye çalışıyor hem de ticaretimizin yarıdan fazlasını yaparak kafamızı epeyi bir karıştırıyorlardı. Şimdi bu alışveriş rekoru neyin nesi acaba? Üstelik biz onlardan aldığımızı iyice azaltmışken, ithalatı kıstıkça kısmışken. Desen ki biz sattığımızı artırdık ama onlarınki de arttı, değil. Aksine düştü ki ne düştü. O düşüş de başka rekor!

Yemeyip içmeyip değerini düşürdükleri TL’nin bize ihracatta fiyat rekabetinde üstünlük sağlayacağını biz bile bilirken onlar bilmiyor muydu? Hem batırıp, bölüp-parçalamak istiyorlar hem de krediyi, alışverişi artırıyorlar. Bu nasıl ince, sinsi ve karanlık bir hesap?

Yoksa, dolarla, euroyla, krediyle, liborla, sendikasyonla yapamadıklarını kafamızı karıştırarak mı yapmaya niyetliler? Yeni operasyon usulü artık böyle bir şey mi? Daha karmaşık, ima yoluyla ve sofistike taktiklerle, düşündüre düşündüre mi bitirecekler bizi? Neydi, ne oluyordu derken kafamız allak bullak, asıl o zaman mı “dış güçler”in oyununa gelmiş olacağız?

Daha önce dış güçlerin oyununa gelen varsa anlatsın, böyle mi olacak? 

Yoksa allem ettik kallem ettik adamların bileğini mi büktük? “Dış güç, dış güç” dedikleri bu kadarmış da bize dayanamayıp güçten mi düştü adamlar?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2019 00:07
Sayın yazar, siz daha iyi bildiğiniz konuları yazın, bu tür demagojilerle gülünç olmayın.
B 13 Ocak 2019 21:30
Bir düşünün eğer ABD açıktan açığa Türkiye'ye yaptırım uygulayacağız dese, bu ülkeye bir Amerikalı bir daha ayağını basabilir mi? Parçası bile bulunamaz. Halbuki açıkça İran'a yaptırım uyguluyoruz diyor. Diğer ülkelere de bu yaptırımlara uymalısınız diyor. Bir İran'lı olduğunuzu düşünün. Dış güçler demeyip te suçu İran'lı yöneticilerde mi aramak lazım ? Dış güçler var ama Türkiye'ye dişlerini geçiremiyorlar. Bakınız FETÖ, bakınız PKK ABD'nin Türkiye'ye parasıyla vermediği silahları PKK'ya bedava vermesi normal mi sizce?
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 09:41
Sizi ekranlarda özledik.Hislerime tercüman olmuşsunuz ağzınıza sağlık.
bilgin 13 Ocak 2019 01:11
tebrikler. harika olmuş. Ozan Arif'in TBMM'nde de okunan Vay Efendim Dış Güçler şiirinin nesir halinde olanı adeta. VAY EFENDİM DIŞ GÜÇLER(!) Her türlü hatayı, yanlışı yap yap, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Çarşıya uymazsa evdeki hesap, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” ...
Adem Saracoglu 10 Ocak 2019 23:52
Sorun Dis Gücler masalinfa degil, ona inananlarda
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 19:05
“Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım: Karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi! Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?” Cemil Meriç
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 17:59
Ağzına sağlık
SMMM İLHAN AVCI 10 Ocak 2019 17:36
işinize gelen yorumları yayınlıyor işinize gelmiyenleri yayınlamıyorsunuz.Bu Millet Milliyide zilliyi de iyi tanıyor Not Siyasetle iştigal eden birisi değilim sadece takip eden birisiyim.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 17:17
başarılı...
o saydığınız ülkeler bir kere olsun onlara zarar vermiş midir? türkiye ise 1000 yıldır onlara diz çöktürmüş kuyruk acıları var İsrail var ve dahası Türkiye demek islamın kılıçdarı demektir de ondan
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 23:01
1
Hah hah hay
KARar okuru haydar 11 Ocak 2019 08:23
1
Ver mehteri
1644 10 Ocak 2019 16:44
dış güçler dün de vardı,bugün de,gelecekte de olacak.ama unutmayalım ki,ortadoğu projesi de,fetö de,çözüm süreci de,ergenekon,balyoz,28 şubat vs ... onların projesiydi,içerideki maşaları marifetiyle az çok icraa ettiler.bol para sefasını sürerken,bunun borç olduğunu unutursan, sana dokunmadığı müddetçe ve siyasi ikbal hırsıyla projelere göz yumarsan bugün şikayet etme hakkın olmaz.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 23:02
2
Ver Mehteri yaz senaryoyu
Barbaros Cineviz 10 Ocak 2019 15:22
Doğru , kimsenin Türkiye'ye yönelik olumsuz bir tavrı, senaryosu yok , herkes can dostumuz . Bravo gerçekçi yazınız için . Harikasınız !
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 15:21
MUSTAFA BEY STAR GAZETESİ GÜNLERİNİZDE DE BÖYLE, HALKI VE ŞU ANKİ YÖNETİCİLERİ HAFİFTEN DALGAYA ALAN YAZILAR YAZABİLİYOR MUYDUNUZ.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 16:12
4
Adamlar o zaman da itiraz ediyordu. O yüzden hepsi gönderildi. Haksızlık yapmayın.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 16:49
1
16.22, Adamların gönderilmesinin siyasetle alakası yok. Haksız yere çok daha vahim bir sebeple gönderildiler.
size muhalif 10 Ocak 2019 15:21
Görmez sen,Pkk nın yollara döşediği Eyp leri,Görmez sen,MiT müsteşarının tamda başbakanın ameliyat olacağı anda ifadeye çağrılmasını,Görmez sen,Fetö darbe teşebbüsünü,Görmezsen gezi olaylarını,Görmezsen Suriye sınırımızın tamamen pkk koridoru olduğunu bunuda görmezsin!Kalbin körelmiş,Vicdanın kararmış
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 16:05
3
Mesele şu arkadaş. Bütün bunları biz iyi bir sisteme sahip olmadığımız için yapabiliyorlar. Sistemim herkesin ele geçirmeye cesaret edeceği kadar zayıf. Bunun dış güçle alakası yok. Böyle olunca senin dış güç dediklerin de bu işlere yazılır ama bu dünyanın kafayı bize taktığını göstermez. Adam olalım da kimse bize kafayı takamasın. Yazar bunu anlatıyor.
musto 10 Ocak 2019 21:21
3
Diyene bak sen size sıfır terörle ülke teslim edilmiş canımızı malımızı mülkümüzü teslim etmişiz kim akıl verdi size pkk ile barış amerika ile suriye yi parçala fetöyü devlete ortak et ne istediniz de vermedik de suçunu bastırmak için önüne geleni azarla şükret de yine vatanseverler ülkesine sahip çıktı.
erol karaca 10 Ocak 2019 14:56
Dis gucler safsatasi her turlu yolsuzluk, haksizlik, adaletsizlik, beceriksizgin ustunu ortmek icin kullanilan yorgan. Ucuz ve kolay. Birazda icine bayrak, vatan, millet sosu koydunmu gozlerimiz yasariyor. Kentlerimiz beton yigini, yuruyecek kaldirim yok, yesil alan hak getire, asgari ucret aclik sinirinin altinda, koylerimiz alt yapidan yoksun, berbat halde, egitimde icler acisi durumdayiz. vs. Beceriskiz siyasetciler kendilerini ve yalakalarini zengin etmekte, butun sorunlarin sebebi dis gucler...! yersen...
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 21:12
2
Cok guzel fakat ulkede tuzu kuru cok karaalioglu guzel yazmis ama kime ?yine orta diregin sirtindan ulfe dagitiliyor tami Tamina100milyar e kart borcunu elektirik faturasini ødeyecek degirmenin suyu nerden?secimden sonrasi allah kerim
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 13:15
Bu millet daha nasıl kandırılabilir. Yıll
Timur 10 Ocak 2019 12:34
TC kurulalidan beri halk hep dis düsmanla uyutulmustur. Yedi düvele karsi savasmak, yunani denize dökmek, ingiliz gününü göstermek, moskofa haddini bildirmek vs. vs. Bu dis gücün numarasi iyi tuttu.
ironinin dibine vurmuşsun.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 12:18
Bu ulkede cok ve cesitli masallar anlatiliyor. Yalniz dis gucler masali degil. Cocuklara tarih dersinde bile masal anlatilir. Bir de anlatilmayan gercekler var. Sonuc: halkin buyuk cogunlugu hayal dunyasnda yasar ve biri kalkip gercekleri anlatirsa beyin travmasi gecirirler.
Sayın Karaalioğlu ağzına sağlık. Toplumlarda yetişkin ergenlik diye bir vaka var.Cüceloğlu' na göre, toplumumuzun büyük çoğunluğu böyleymiş.Yani sorumluluk alamayan, suçu nefsinde aramak yerine başkasına atan büyümüş insanlar.
zeynel 10 Ocak 2019 12:02
KESİLİP SAKLANACAK BİR YAZI...KATILIYORUM SEVGİLİ KARAR OKURU...BİRDE ELEŞTİREN ALİ CAN KARDEŞE DERİMKİ....NİYE YAZIKLAR OLUYORMUŞ..NİYE BUKADAR DÜŞMÜŞ MÜŞ...BASIN YÖNETİLENLERE HİZMETLE YÜKÜMLÜDÜR..YÖNETENLERE DEĞİL. YERDEN GÖĞE KADAR ELEŞTİRİ HAKKINI KULANMIŞ ...SAĞ OLSUN VAR OLSUN...TEBRİK EDERİM.
Timur 10 Ocak 2019 11:36
Tabiki türkiyenin büyümesini istemeyen, bölmek isteyen odaklar var. Bu hep vardin. Ama bu günkü sorunlarin cogu Türkiyenin, halk ve yöneticilerinin, beceriksizligi ve ac gözlülügü sayedinde kendi cikardigi sorunlardir. Almanyanin düsmani yokmu? Hemde cok, ama halki düzgün, yöneticisi düzgün, tikir tikir isliyor. Almanyada imar affi varmi, kücük esnafi devlet eliyle borca bogma programi varmi, futbol kulüplerinin borclarini kapatma programi varmi, secim ekonomisi varmi? Yok......Yok.
Recep Süzer 10 Ocak 2019 11:27
Mustafa bey. Dış güç faktörünü bana göre çok yanlış yorumlamışsın.Türkiye çok farklı bir ülke.Atadan kalma mirası, gönül coğrafyası çok geniş olan bir ülke.Bu nedenle ufak bir hareketi fırtınaya dönüşüyor.Dalka kuran pozisyonuna dönüştüğünüzde,birçok ülke buna karşı dalga kıran pozisyonu alıyor.Sizin örnek verdiğiniz ülkelerin hareketlerinin belirtisi sınırlarına ulaşmazken,Türkiye'nin marmaraya attığı taşın dalgası taa.. hint okyanusuna ulaşmaktadır.Fark burada.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 11:41
4
Hangi taşı attık da hangi su karıştı arkadaş. Senin gibi hayalperestler varken yazar eksik bile yazmış. Abartmayın bu kadar.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 13:21
4
Türkiye son on altı yılda egemen güçlerin hangi oyununu bozdu veya din kardeşlerimizin çektiği zulmün hangisine engel oldu. Tam tersi Şu taşın dalgasını somutlaştırsanız belki Doğu Türkistanlı kardeşlerimize bir merhem olur.Türkiye son on altı yılda egemen güçlerin hangi oyununu bozdu veya din kardeşlerimizin çektiği zulme nerede engel oldu. Tam tersi son on altı yılda dünyada Müslamanlara yapılan zulüm kat ve kat artı. Bu tesadüf mü şüphelerim var. Özellikle halkın duyarsızlığını gördükçe.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 14:20
4
Dış güçlerin belini kırdık diyorsun yani Recep bey. Atadan kalma miras ,gönül coğrafyası ve Marmaray la.....
KARAR OKURU 14 Ocak 2019 00:19
0
13:21, olan biteni okuyabilmiş olsaydınız, üst aklın, Suriye üzerinden Türkiye ve İran'ı bir Sünni-Şii savaşına tutuşturup birbirine kırdırarak bir taşla birkaç kuş vurma tezgâhını ve Erdoğan'ın feraseti sayesinde bunun önlediğini görürdünüz...
Maraşlı 10 Ocak 2019 11:21
Onların parasıyla onları güçsüz duruma düşürdük. Asıl başarı bu galiba
herhangi biri 10 Ocak 2019 11:18
Şu satırların sahibi kim acaba: "Unutmayalım ki bizim ABD ile ilişkilerimizde çözüm bekleyen çok daha büyük iç ve dış bağlantılı meseleler vardır ki bunların başında FETÖ liderinin iadesi gelmektedir. Bununla kıyaslandığında bütün meseleler ikincil önemde kalmaktadır. Zira, ABD yönetiminin FETÖ unsurlarına destek ve koruma temin etmeye devam etmesi bu sorunun uzun vadede aktif kalmasını sağlamakta ve bize sıkıntı verme potansiyelini de artırmaktadır. İadelerin temini bütün diğer süreçlerden çok daha önemli ve asla yavaşlatılmaması gereken bir
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 10:24
Paraya ihtiyacın var.gidip batı başkentlerinde dilbdöküyorsun.yalvarıyorsun.ne derseniz p olacak lütfen para verin diyorsun.sonra ülkeye dönüp bunlar bizi batırmak için borç veriyor dersin.ve akıllanırsın.böyleyiz yani.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 10:13
Kesilip saklanacak bir yazı. Bir komplo teorisi bu kadar rezil edilir. Elinize sağlık üstadım
ALİCAN 10 Ocak 2019 10:02
yazıklar olsun sana diyorum.Bu kadarmı düştün. Kimin adına çalışıyorsun
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 10:19
4
Kesin dış güçler adına ama hangisi. Somali mi Tanzanya mı fildişi adaları mı. Yoksa uzaylılar mı. Dikkat etmek lazım!
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 11:27
5
bu ne saldırganlık bre? kime bu tavır?
Insiyator... 10 Ocak 2019 09:34
Sayin Yazar atıp, tutmuş. :)))..Hacı Abi Ne kadar Hastaysan o kadar Doktora *dış guclere mecburen* ihtiyacın vardır. !.bir de Tiptan benim gibi hicbir sey bilmiyorsan Doktur ne derse yapacaksın. Perhize Harfiyen uymak mecburiyetindesin.!..işte o zaman Duktur DIŞ GÜÇLER oluyor. ..:))..ne yapmak lazım,Kendi bedeninin Doktoru kendin olacaksın. ! Her bünyenin Hastalıginda farklı semptomlari vardır. ( Psikolojik vb) Bazı vücut plasebo etkili ilaç ister. Bazısına da Antibiyotikler. ..Teşhisi ve ilacı kendin yapıyorsan Nur ala Nur..iki el bir baş içindir. !..gerisi acziy
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 12:01
2
Bu ne kötü bir Türkçe?!!
İnsiyator. .. 10 Ocak 2019 12:49
2
12:01 Tabağa değil. (Tabak duzelir) Damağına bak. Aroması iyi değilse. Fast food tercih edebilirsin. ! ..biz kendin pisir,kendin ye takılıyoruz .
musto 10 Ocak 2019 13:19
3
Arkadaşlar lütfen yorum yazarken türkcemizi doğru kullanalım burda Hacı murat taifesinden birileri beğenmiyor not veriyor hacı sen biraz da akşam sabah kasımpaşa ağsı ile nutuk çekenlere ayar versen.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 09:29
Kendi beceriksizliklerini gizlemenin en kolay yolu...
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 09:17
İlk günden beri diyorum kim bu saldıran düşman güçler dost Putin olamaz arkadaş trump hiç değil Alman şansölye mihmandarımız diyorum ki zaten adamlar bizi bitirmek istese 5 ülke bizden mal almasa rekor ihracat kedi olur batarız ama düşündüm en sonunda Afrika da yabani düşmanları nasıl unutmuşuz
Ben 10 Ocak 2019 09:12
Komplo teorilerine inananları inandıklarının yanlış olduğuna inandırmak çok zor. Çünkü bilmeden fikir sahibi oldukları için, ve öyle düşünmeye alıştıkları için gerçekler onlar için pek önemli olmuyor. Gerçeği aramak gibi bir dertleri olmuyor. Onlar daha çok komploları doğrulayacak haberleri parlatmakla ve tersini işaret eden haberlerin üstünü örtmekle meşguller. Komployu yalanlayan bilgi çok bariz çıkarsa, o zaman ufak ek teoriler ile bunlar da açıklanabiliyor. Mesela: onlar öyle yapıyor çünkü seni kandırmak istiyorlar...
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 11:13
4
bence isviçre tipi bir federasyon olmalıyız. abd kurulurken isviçreyi örnek almıştı. gayet başarılı oldu. federasyon dindarların da sekülerlerin de taleplerine karşılık verir. bir çok gerilimi ortadan kaldırır. bunu sadece asker ve merkezi siyasetçiler istemez. aslında askerin istememesi için de bir sebep yok. bu çağda toprak önemli değil bilgi ve tasarım önemli. bunu içselleştirmek lazım.
KARAR OKUYUCUSU 10 Ocak 2019 09:09
GÜNAYDIN,YENİMİ AKLINIZA GELDİ
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 08:13
Makalenin muhatabı kim?
Taş Ocakları 10 Ocak 2019 08:12
Rusyada Cinde İranda vs doviz durumu ne? Doviz sorunu yuzunden Iran para birimini degistirdi, Tumen yapti o da pul oldu. Cevre ulkeler ve dunyadan 10.20 yillik bi kac ornek verseydin de ne nasil olmus millet hafiza tazeleseydi ya. İmkanim olsun Turk medyasinin alayini taş ocaklarina gonderirdim.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 07:19
Cambaza bak oyunu oynuyorlar bizim ülkeyi yönetenler yoksa dış güçler felan hikaye yönetemediklerinin artık farkındalar , bu halk bunu ne zaman farkedecek orası meçhul işte
Deli Emin 10 Ocak 2019 05:10
Don Kişot gerçekte olan şeylerle mi,yoksa kafasında uydurduğu şeylerle mi kavga ediyordu? Bizim Don Kişot'ların uydurduğuna inanmak isteyen çok olduğu için uyduruluyor.Bağımlılık yapmış. Yoksa nasıl oyunu alıp iktidarda kalacaklar. Kendi yalanına inanan, inandıran ve buna savaş açan kafayı ve patolojiyi anlatmıştır,Cervantes. Demekki gerçeklerden koparakta yaşanıyor muş!Bunun yolu da yalan üzerine bina etmektir hayatı. Siyaset,ekonomi,yargı,eğitim, güvenlik gerçeklerden kopuk, yalan üzerindedir bu dünya da! Yani, Merkez efendinin dediği gibi"HE
ABD'nin 4 baskanini gorev basinda kimler NEDEN katletti? 2014'de Rusya doviz kuru uzerinde $200 milyar tokatlanmadi mi? 35 Ruble olan 1$ 5 ay icinde 80 Ruble olmadi mi? Turkiye'ye Bati'dan doviz operasyonu cekenlerle, Cin uzerinden kredi verenler ayni yapi degil mi? Turkiye'ye ucuza verdigi dovizi pahali satip gidenler ayni dovizi Cin uzerinden tekrar yuksek maliyetle Turkiye'ye satarak karlarini 3'e katlamadilar mi? Bildiklerinizi yazin, bizirilerinin size ezberlettiklerini degil. Birilerinin korosuna gonullu vokal olmayin.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 07:05
4
Biz ne yaptık? İşinize gelince Almanya bizi kıskanıyor, işinize gelmeyince biz aciziz 16 yıldan beri istikrar var ama gene de aciziz İngiltere çoook güçlü ne yapalım biz aciziz.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 07:28
22
07.05 kendi fikrini yaz ki, ortada bir fikir fazla olsun, zagarlik yapma!
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 09:56
1
Ya sen yanlış anlamışsın yapay algı işçisi dış güç demiyorlar diş güç diyorlar Bildiğin ağızdaki diş fazla ciddiye alma ya ne öyle döktürmüşsün Amerika Rusya Çin diye tobe tobe
Karar Okuru 10 Ocak 2019 10:21
0
İyi de biz ne yapıyoruz kendimiz adına. İlginç bir kitapta okumuştum şu soruyu; bu batılılar zavallı Afrikalıları köle yaptı da batılı beyazı alıp köle yapabilmiş bir Afrika kavmi niye hiç olamamış tarihte? Bu oyunlara geliyorsak biraz aklımız az olduğundan mı acaba.
çıplak kral 10 Ocak 2019 11:26
0
yok öyle değil. daha basit: bir ülkeye güven azılırsa sermaye kaçar. türkiyeye güven kalmadı, türkler bile güven duymuyor. dolayısı ile sermaye kaçıyor. bu kadar. niye güven kalmadı? çünkü 1)batıya kategorik düşmanlık yapıyoruz. araplar, ruslar ve çinliler bile batı ile sürekli kavga halinde bir yere para göndermez 2) iktidar açıklamaları ile ekonomiden anlamadığını net gösterdi 3)argümanlarımız akılcı değil, hayali ve duygusal. türkiyeyi yöneten kadrolara ve seçmene güven yok. dolayısı ile sermaye de gelmiyor, olan da kaçıyor.
Salih Göncü 12 Ocak 2019 03:32
0
2014'te Rusya Ukrayna'yı işgal etti. BM GK, EU, ABD Rusya'ya ambargo kararı aldı. Elmayla armudu karşılaştırmayalım.
Çerkez Ethem 10 Ocak 2019 02:54
..."Yeni operasyon usulü artık böyle bir şey mi? Daha karmaşık, ima yoluyla ve sofistike taktiklerle, düşündüre düşündüre mi bitirecekler bizi? Neydi, ne oluyordu derken kafamız allak bullak, asıl o zaman mı “dış güçler”in oyununa gelmiş olacağız ? Daha önce dış güçlerin oyununa gelen varsa anlatsın, böyle mi olacak ? Yoksa allem ettik kallem ettik adamların bileğini mi büktük? Dış güç, dış güç dedikleri bu kadarmış da bize dayanamayıp güçten mi düştü adamlar ?"..Tabiki güçten düştüler, bize kredi vermekten, bizlere silahlarını/tekn
musto 10 Ocak 2019 01:50
Her ülke menfaatını düşünür kimse sana son teknoloji vermez ıvır, zıvır çabuk paraya dönecek yatırım ve yap işlet garanti'li yatırımlara para verir kendisine rakip olmanı istemez onu sen arge yatırımları ünüversiteler vb kuruluşları destekleyecek önüne gelene ülkenin kıymetlerini satmayacak kaynak ülkende kalacak bunlar yapıldımı karını alan parasını götürüyor sanada posası kalıyor.
xxx 10 Ocak 2019 17:21
2
Fabrika yabancının İşci senin,Vergiyi sen alıyorsun Birde ihracat yapıyorsa yabancı para girişide sağlıyor ülkene.Sermayen yok getirisi çok.Niye yatırım düşmanlığı?
musto 10 Ocak 2019 18:24
1
Bana tekel fab. yabacıya satılmasının getirisini söylermisiniz kendi çifcini yok etti tütünü amerikadan alıyorsun yıllarca ülkeye gelen yatırımlarda iş yaptım demode olmuş insan sağlığına zararlı tesisleri söktü ülkeye getirdiler sekalar kendi tesislerini kurarken yok edildiler.
musto 10 Ocak 2019 19:29
1
Hiç bir şey bilmeden ezbere yazıyorsun Torbalı Opel otomobil fab kurarken montaj hattı robot sistemlerini bir türk firması yaptı taksan gibi makia üreten fab satıldı kapatıldı askerliten bi habersin kadar 2 dünya savaşından kalma Jip Reo vb ler kullanır sağa dönersin sola gider bunlarla eğitim gördük taki kıbrıs harekatından sonra savunma sanayi kuruldu bu kadar kendimizi küçüsemeyelim biz ancak ara malı üretiriz diyen bakanlarımız olursa sonuç böyle olur.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 18:28
1
Tipik milliyetçi devletçi asker kafası. Kendi tank motorumuzu ne zaman yapacağızda takılı kalmış durumda. Yüzde 85 de destek alır o ayrı. Sonuçta ortaikiden terk bir milletiz. ortaikiyi bitirenler de 4 işlemi bile yapamıyor. Türkiye kişi başı geliri (son on yıldır yerinde sayan) 10.000 USD civarında ise, 3 kuruşluk bir knowhow birikti ise hepsi batı sermayesi sayesinde. Ordu bile NATO sayesinde toparlandı. acı ama gerçek. Gerçekle boğuşacağına bir an önce toparlanmaya bak.
Karar Okuru 10 Ocak 2019 01:20
Dunya yeni bir duzene dogru evriliyor. Bir cok ulkede insanlar dunyadaki bir avuc buyuk para sahiplerinin kendi ulkelerinde ve baska ulkelerde diktatorleri iktidara getirerek olusturduklari kolelik duzeninin surdurulebilir olmadigini goruyor. Insanca yasam ve adalet tum gezegen yuzeyinde paylasilmazsa yeryuzunun birkac on yil bile omru kalmadigini biliyor. Dunyanin onunde iki yol var; kotu olani boyle devam etmek ve imha olmaktir, iyi olani birlik icinde aklin ve vicdanin yolunu tutmaktir. Doganin insana ihtiyaci yok, insanin dogaya mecburiyeti vardir. Parayi yiyemezsiniz, soluyamazsiniz.
ibrahim 10 Ocak 2019 10:27
0
Dis gucler masali ne zaman sikisilsa kullanilan bir durum. Halkin kafasina kazinmis bir defa. Kimse ic gucler napiyor demiyo
Dış güçler masalına inanmıyorum
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 01:13
Sakin ha "Dis Gucler" gucten dusmesin. Kimi suclayacagiz gucten duserlerse? Allah korusun dis gucleri; onlar olmazsa bu ulkede iktidarlar secim kazanamaz, "birlik ve beraberlik" diye bir umudumuz da kalmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN