Back To Top
İfade hürriyeti dersini baştan mı alıyoruz?

İfade hürriyeti dersini baştan mı alıyoruz?

 - Son Güncelleme: 31.07.2019 Çarşamba 23:46
- A +

Tecrübe ettiğimiz ve bedelini ödediğimiz onca siyasi ve sosyal vakaya rağmen ifade özgürlüğü konusunda geri gittiğimiz aşikardır. Türkiye gibi zengin siyasal tarihi olan bir ülkenin ifade hakkı ve fikir serdetme bahsinde daha özgürlükçü olması beklenirken tersine içe kapanan ve tektipleşmeyi norm olarak dayatan bir pratiğe yönelmesi de gariptir.

Anayasa Mahkemesi’nin Barış İçin Akademisyen bildirisine imza atan akademisyenler hakkında verdiği kararın yarattığı itirazlar ve karşı kampanyalar netice itibariyle ifade hürriyetinde iyi yerde olmadığımızı bir kez daha göstermiştir. İfade hürriyetinin ne olduğuna dair; yani, neye ifade hürriyeti denir, neye denmez gibi ne temel normda bile eksikliklerimiz olduğu, bazılarımızın bunu bilmediği de anlaşılmıştır.  Ezberimizde sandığımız dersi baştan alıyoruz galiba….

Hal böyle olduğu için, Anayasa Mahkemesi’nin bu son derece sıradan kararı bile cesaret isteyen bir tavır olarak kayda geçmiş bulunuyor. Normal ve tabii olanı yapmak, sıradan bir bildiri hakkını müdafaa etmek sansasyon doğuruyorsa daha derin ve dertli düşünmemizin vaktidir.

Akademisyenler bildirisinin içeriğine ilk günden beri şiddetle itiraz eden ve bildirinin fazla önyargılı ve iyi düşünülmeden kaleme alındığını düşünen birisi olarak aklıma hiçbir zaman imzacılara hadlerinin bildirilmesi, işlerinden atılmaları ve cezaevine konulmaları gibi bir tedbir gelmedi. Gelmediği gibi, onlar böyle muamelelere maruz kaldıklarında tıpkı bildiriye itiraz ettiğim gibi bazılarının KHK’ya mevzu edilerek üniversiteden gönderilmelerine de karşı çıktım. Fikire karşı çıkmak doğaldır ve bunun tek yolu yine fikirdir.

Hepimizin Kürt meselesine, ekonomiye, sisteme, trafik derdine, şehirleşmeye veya din-devlet ilişkilerine bakışı aynı olmak zorunda değildir…

Hepimizin kamu idaresinin mücadele yöntemlerini alkışlaması veya onaylaması bir mecburiyet değildir. Kimimiz onaylar, kimimiz karşı çıkar, kimimiz az bile bulur veya kimimiz başka yöntemler önerir. Devlet ise bu fikirlerden bazen yararlanır, bazen de görmezden gelir. Ama beğendiklerine madayla takıp, beğenmediklerini cezalandıramaz…

***

Fikir denilen şey hepimizin eksiksiz katıldığı cümleler değildir. Herkesin farklı cümle kurması insani bir haktır ve kimse de kurduğu cümlenin doğruluğunu ispatla yükümlü değildir.

Sadece son üç-beş yıla bakıp hangi “mükemmel fikirler”in bugün artık değersiz olduğuna bakalım. Başlangıçta o mükemmel fikirlere karşı çıkanlar ihanetle suçlanırken şimdi çoğunluğun onlarla aynı yere geldiklerini görelim. Yahut da tam tersi. Bir süre önce saygı görmeyen fikirlerin şimdi nasıl baştacı edildiğini…

Devletin veya çoğunluğun söylediği mutlak ve tartışmasız doğru olsaydı Türkiye bugün üstesinden gelemediği bir dizi siyasal ve sosyal problemle cedelleşiyor olmazdı. Bir de bunu sorgulayalım…

Fikir ve ifade hürriyeti demokrasinin değil insan olmanın, insanlık tabiatının gereğidir. En küçük azınlıktan itibaren her sosyal seviyede fikre saygı göstermek bir lütuf değil haktır. Türkiye gibi bir farklılıklar ülkesinde ise haktan öte, mecburiyettir.

Fikir ve düşünce, ufuk açar, farklı istikametleri gösterir; bazen kızdırır, bazen moral verir, bazen de moral bozar… Şaşırtıcı, sıradışı ve aksi fikirler ifade hakkı bulmalı, korunmalı ve muhafaza edilmelidir. Her fikir gibi onlarla mücadele etmek de yine sadece fikir yoluyla yapılmalıdır.

Fikir hürriyeti olmayan, vatandaşları düşüncelerini endişe duymadan dile getiremeyen ülkelerin başka derde de ihtiyacı yoktur. Başımıza yeni dertler açmadan özgürce konuşulan bir ülke olmayı denesek iyi ederiz.

Daha çok ve daha cesur konuştukça, üzerine en çok titrediğimiz birlik ve beraberliğimiz de gelişir, korkmayalım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar 02 Ağustos 2019 15:56
Sayin Karaalioglu yazilarniz icin tesekkurler fakat Erken Genel Secim Kasim da bunu biliyormusunuz? Yeni Partiler kurulmadan baskin secim eylulde ilan edilecektir
Mustafa Soylutürk 01 Ağustos 2019 16:22
Anayasa üyeleri terör örgütünün SUR da açamadığı gediği yeminlerine değil de ideolojilerine sadakat gösterip ülkeyi yol geçen hanına çevirmişlerdir.
Hüseyin Şenel 01 Ağustos 2019 19:51
0
“Düşüncenize” katılmıyorum ama en saygın yerde tutulması gereken AYM hakkında ki “fikrinizi” elhak,güzel bir cümle ile ve “özgürce ifade” etmişsiniz..
KARAR OKURU Ahmedâ 01 Ağustos 2019 16:13
Şu havuz topluluğu nedense İmralı'ya gidip Apo'nun mektubunu getiren ve devletin kanalında terörist başını vatansever diye öven Ali Kemal Özcan ve Osman Öcalan'ı TRT kurdi'de çıkartanlara 'terörle mücadeleyi sekteye uğratıyorlar' demedi. Demekki bunlara göre, terörle mücadelenin sekteye uğraması değil terörü kimin sekteye uğrattığı önemli imiş.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 23:17
4
Kandildeki teröristler defalarca CHP'yi desteklyein dedi. Sen kıldan tüyden bahsediyorsun.
Karar Okuru 02 Ağustos 2019 07:17
0
APO en üstteki teröristtir öyle kıl tüy değil. Ondan medet umanlar zaten siyasi hayatları boyunca çizdikleri u dönüşleri ve yolsuzlukları ile güvenilmez olduklarını göstermişlerdir. Cehalet bir insanın da bir halkın da, bir ülkenin de en büyük baş belasıdır. Cahil yığınlar giderek yağmacı bir düzene dönüştürüyor dünyayı. Tam bir insan mezbereliği!
garip 01 Ağustos 2019 15:49
Cep telefonun fikir babasi kim?Öğretmenler öğrencilerine konu girişinden sonra,fikirlerini sorar.En orjinal fikirler ortaya çıkar.En kötüsüde konuşmayan öğrencilerdir.Konuşturmaya çalışır...zaman alır.Bazen düşünmeden pat diye konuyla ilğisi olmayan fikir atar.Gülerler,ama olsun bu da bir fikir deriz.Öğrenci zamanla konuşmaya fikirlerini söylemeye başlar.Daima güzeli, iyiyi düşünmeliyiz.Kötülük yollarını sorumlular önlem alarak kapatmalıdır.Kötülükten şimdiye kadar kim ne kazanmış ki...
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:43
Sayın Yazar "Daha çok ve daha cesur konuştukça, üzerine en çok titrediğimiz birlik ve beraberliğimiz de gelişir, korkmayalım." diyorsun... Daha cesur konuşmak" nedir? Adamlar PKK terörüne sahip çıkıp, devletin terörle mücadelesine hakaret ediyor... Böyle konuşarak mı birlik olacak?..
Karar Okuru 02 Ağustos 2019 07:24
0
Ya seçim uğruna APO dan mektup alıp aranan teröristi devlet televizyonuna çıkaranlara ne demeli. İnsaf yahu...açık açık teröristler ile el ele tutuşanları (ki devlet gücü ellerinde) eleştirmiyor ama bir konuda farklı fikir ileri sürenleri terörü destekle suçluyoruz. Açılım diye terör örgütü üyelerini davul zurna karşılatıp ayaklarına mahkeme gönderenler akademisyenler miydi ? Hakikaten insaff.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:38
Karaalioğlu, devlete sövene fikir özgürlüğü istiyor, devleti sevene hakaret ediyor..
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:37
Yorumlarına bakarsanız ifade özgürlüğü dersini almanış olanlar var. Bu ülkede kendine hakaret edilmesini en büyük suç görüp tekme tokat birbirine giren bir halk olduğu için ifade özgürlüğü şakadan öteye gitmez.
PKK'yı öven bildiriyi alenen ifade özgürlüğü diye savunanlar, devletin terörle mücadelesini destekleyen 1071 imza için ifade özgürlüğü diyemiyor... Bu ülkede ifade özgürlüğü yok diyenler, sizin vicdanınız çürümüş...
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 21:48
0
1071 imza için dava açılmaması ifade özgürlüğünü gösterir. 1071 kişiye ceza uygulanmadı. Daha ne istiyorsunuz?
Muhtefi. 01 Ağustos 2019 14:45
)).1699 yıldan başlayarak hep baştan basliyoruz.seni mi kircaz.Bu seferde senin icn yapariz.Mesela sizin Gazatenizden başlayalım Kiymetliniz Yıldıray beye Aslan parçası yazdım yayınlanmadı,felilk,fellik 1071.ye Adam arıyormus,ondan daha iyi ADAM'mı var o Baris Imzasina hem onu diyecektim.,,,Ayrıca Chomskiye bile kimse kişşş demiyormuş abd vd isgallerine tu,kaka dediği için. Valla tebrikler bu Aslan parçamıza.biraz daha zorlarsa BARİS ÖDÜLÜ alabilir Trumpdan ne.güzel Ulkemiz Barış odulune kavuşur. Birileri.TIRLARLA SİLAHLARA. !
selim 01 Ağustos 2019 14:16
insanları sahte demokrasi dini ile yalanlar ile oyalıyolar.trump,putin selman gibi zalimler ,toplumları zulum ve baskı ile somuruyo. tek yol Allahın sistemi olan seriat.diger tum yollar çıkmaz sokak.
Hüseyin Şenel 01 Ağustos 2019 14:09
Düşüncelerimi,arzularımı,derdimi artık nasıl derseniz deyin istediğim şeyleri, bildiriye katılmadığımı,(hatta olayı en hafifinden … buluyorum -tarif edecek kelime bulamadım- ) ama konunun bir “hak,hukuk,adalet” işi olduğunu Sn.Yazar derli toplu, lisan-ı münasip ile yazıya dökmüş..Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum..Ohh be, Ya Hu..
musto 01 Ağustos 2019 11:40
Binlerce sağdan soldan ve iktidar cenahından aydın adı altında imzacı çıkıyor bir şeyler yazılanı okumadan imzalıyor. Sahiden bu kadar aydınımız varsa bu ülke her alanda yerlerde sürünüyor el atsalarda bi zahmet ülkeyi hakettiği yere getirseler marksist leninist bir örgüt ve o örgütün malını canını zorla çocuklarını terörist yaptığı karşı çıkanların elektrik direklerinde infaz edildiği çaresiz halkın batıya göç ettiği ne devletin nede aydınların karşı çıkmadığı bir ülkede havanda su dövüyoruz.
Karar Okuru 02 Ağustos 2019 07:35
0
İyi ve kaliteli halkın kötü bir devleti olamayacağı gibi, kötü bir devlet kaliteli bir toplumda tesis edilemez. Bütün olumlu şeyler gibi kötü şeylerinde sorumlusu da halktır. Ne isen öyle yönetilirsin
AYM kararında sekize sekiz eşit oy var. Başkanın oyu iki sayıldığı için hak ihlali kararı çıkmış oldu. Yani oylamadaki sayılar çok rahat değil. AYM hak ihlali yok diye karar verseydi ifade özgürlüğü kısıtlanmış mı olacaktı?
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 10:45
Sayın yazar, eğip bükmeden söyle. PKK'yı desteklemek ifade özgürlüğü müdür? Söz konusu bildiri aleni PKK yı destekliyordu. Devletin PKK ile verdiği mücadeleyi aşağılıyordu.
Karar Okuru 02 Ağustos 2019 07:31
0
Allah akıl versin terör destekçilerine, ama seçim kazanayım diye APO ya adam gönderip, mektup alıp, aranan teröristi devlet televizyonuna çıkarıp muhalefeti eleştiren konuşmalar yaptıran iktidara ne diyelim. Böyle bir iktidarın terörle mücadelesine kim inanır. Her halde Kadir İnanır.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 10:42
Birileri bir zamanlar belli bir kesimi mağdur etmişti. Tarihimiz malesef buna şahit. Kısır döngü gibi, şimdi de birileri toplumun kahir ekseriyetini mağdur etmekle uğraşıyor. Hatta cami cemaatının azımsanmayacak kesimi bu yapılanın hak olduğunu, buna cihat, irşat, mücahede gibi dini argümanlar yükleyerek kutsallaştırdığına şahit oluyoruz. Hatta ve hatta bu işin başındakilere "Siyasi Mehdi, Müceddit, Cehcah" gibi olağanüstü vasıflar atfetmelerine şaşırıyoruz. O bahsettiğiniz fikir özgürlüğü, hoşgörü, tevazu, liyakat, diğergamlık, fedakarlık, ihlas ve samimiyet şu aşamada bize fersah fersah uzak
Dusunen 01 Ağustos 2019 10:32
Belediye secimlenin bile beka sorunu !! olarak goruldugu bir ulkede , ifade ozgurlugu, serbest tartisma, fikir alisverisi, bir bildiri yayinlamak gibi kavramlar, eylemler toplumun buyuk bir kismindan hainlik.. zillet ittifaki ..., dis guclerin entrikasi..ve suc !olarak gorulmektedir !! Aristo-telis gibi dusunmeyi insanligin en buyuk erdemi olarak goren filozoflar bile dindar yobazlardan tehlike olarak gorulmektedir ... Ezberci - dusunmeyen - biatci - anlamadigi dilden hurafeleri hayatin gercegi ?? gibi goren insanlar isteniyor !! Sahte laikciler, demokratlari vurmak icin yobazlari kullandilar
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 09:37
kaz dağlarında neler oluyor, bilenler yazabilirler mi? bir muhalif arkadaş bu kazıyı yapan firmaya çok ballı imkanlar verildiğini ve çıkarılacak altın'ın sadece %4'ünün bize kalacağını ve 96 birimin firmaca götürüleceğini iddia ediyor?
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 23:23
0
Muhalif arkadaşlar kim haber ajansı mı
Karar Okuru 02 Ağustos 2019 07:37
0
O firmalar malın çoğunu götürürken o imkanı sağlayanlara da hatırı sayılır katkılar yapar. Geri kalmışların tipik yaşamıdır bu.
Ali Desidero 01 Ağustos 2019 09:07
Mutezile Mezhebi mensupları akla,özgürlükçü,Tevhid ve Adalet Ehli olarak bilinirdi! Öyle mi! “MİHNE DÖNEMİ” İslam tarihinin en talihsiz,tartışmalı dönemlerinden biri.Sorgulama anlamına gelen terim, Mutezile fırkasının resmî mezhep olduğu Abbasîler döneminde hadis ehli (Ahmet bin HANBEL)bilginlerinin itikadî kabulleri nedeniyle takibat, yargılama ve zulme tabi tutulduğu bir sürecin de adı. Sorun nerede!İktidar yardım/yatak/yaltaklık,ahlaki problemdir.Siyaset ve fıkıh/hukuk ile ilişkisi yoktur.Mezhep, meşrebi anlayış ve tavrın fıkıh dilidir.Her şeye bu açıdan bakar. H.Karaman protiptir.
Takipci 01 Ağustos 2019 08:57
Rahmetli Ozal derdi ki: Ifade ozgurlugu, Girisim ozgurlugu, Inanc ozgurlugu. Eskiden az da olsa vardi, simdilerde hepsi hayal oldu...
veysel 01 Ağustos 2019 08:51
Terör örgütüne bir tek laf söylemeyen okumuş zevat , vatan müdafaası yapan devleti haksız yere suçluyor, ve bu ifade özgürlüğü oluyor !!! , Başta AYM üyleri olmak üzere AYM'nin kararlarını detekleyen bilumum yazar grubu bu " ifade özgürlüğü " hayranlığınızı gidin güneydoğuda şehit düşmüş vatan evlatlarının geride bıraktığı yetimlere ,anne ve babalarına anlatın.Onlara şöyle deyin sisin babalarınız ve evlatlarınız Güney doğuda haksız ve hukuksuz , boş yere adam öldürdü !!!! belki sizinde içiniz rahatlar !!!!
KARAR OKURU Demkr hukukçu 01 Ağustos 2019 11:55
3
Olaylara ve olgulara çok yüzeysel bakiyorsunuz. Biraz geniş açıdan bakin. Şöyle düşünün; ya iktidarlarin uyguladığı politikalar yanlış ve bu sebeple terör oluyor ve devam ediyor da şehitler bu yüzden geliyorsa? Ya siz hatalı düşünüyorsanız? Ya farklı düşünenler haklı ise? O zaman ne olacak? Önce insan haklari ve demokrasi ile ilgili temel bilgileri okuyup iyice hazmedin. Sonra bunlari 1. sıraya koyup "olmazsa olmaz" şartlar olarak görün. Sonra herşeyin arkasi gelir. Aynen Allah inancinin Islamda 1. Sırada geldiği gibi.
Karar Okuru 02 Ağustos 2019 07:46
0
Komik olma ne vatan müdafası. Vatan müdafası yapan adam kürt oyları için hapisteki APO dan mektup alıp, kırmızı bültenle aranan terör üyesi üst düzey yöneticisini devlet televizyonuna çıkarır mı? Kırmızı bültenle aranan adamıda hemen bulup TV ye çıkartmak nasıl olmuş oda ayrı. Madem bulabiliyorsunuz niye adalete teslim etmiyorsunuz. Bu okumamış zevatın da okumuştan nefreti anlaşılır bir şey.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 11:14
2
Evet aynen öyle oluyor. Sen de karşı bildirini yayınla, bu vatandaşları kına, protesto et.
Hasan 01 Ağustos 2019 07:55
Boyun damarları şişeceğine beyin damarları şişsin; bedenler çarpışacağına fikirler çarpışsın. Bedenlerin çarpışmasında ancak bedevilik, çiğlik, ilkellik ve cehalet kazanır ama firkirlerin çarpışmasında barika-i hakikat doğar, ilim irfan ahlak gelişir, medeniyet ve insanlık kazanır...Aristo diyordu ki: “Eğer felsefeyi reddetmek istiyorsan yine filozof olmalısın başka çaresi yok”. Düşünceye ancak düşünceyle cevap verilir. Başka türlüsü acizliktir, ilkelliktir ve fikri buluğa ermemişliktir.
Muhtefi. . 01 Ağustos 2019 15:24
1
Bire bir katılıyorum. Elbette Fikre, karşı Fikirle cevap verilmeli Medeni olanı budur. Fikirde kaldığı sürece. !..Eyleme dönüştüğü anda orantılı olarak misli ile Karşı eylem taraftarıyim amasız, fakatsiz, lakinsiz. !..Birileri sonra fikri yazıp, çizebilir. !.no problem. Herkesin vazifesi var. Psikologun,Psikiyatrin vd başkadır, Cerrahın vazifesi başkadır. Yoksa VUCUD bozulur. !
Hasan 02 Ağustos 2019 07:29
0
Muhtefi Bey, ilginiz için teşekkür ediyorum ve karşılıksız emeğiniz ise her açıdan takdire şayandır..Sevgili Muhtefi, bakınız ortak değerler üretmek bir yana, geçmişten devraldığımız ortak değerleri bile ortak değer olmaktan çıkartmış ve birbirinden kopuk adalar haline gelmişiz. Neden? Çünkü; son sözü keskin kanıt değil, keskin kılıç söylüyor; delillerin nereye gittiğine değil, bizim yerimize düşünenlerin git dediği yere gidiyoruz (Zat-ı Alinizi tenzih ederek sözlüyorum bunları).
Hasan 02 Ağustos 2019 07:30
0
Hakikati dile getirmek ve acıları azaltmak için fikirlerin özgürçe ifadesinin ne kadar önemli olduğunu kavramak istemiyoruz; bir yandan aklımızın çalışmasını istiyoruz diğer yandan aklın çalışabileceği özgür ortamı hazırlamak istemimiyoruz...Böyle olunca da ortak bir akıl, ortak bir değer ortaya çıkmıyor. Çıkmayınca ne oluyor? Her grup, topluma hizmet etme aracı olan devlete kendi düşüncelerini dayatma aracı olarak bakmaya başlıyor ve musibet buradan başını kaldırıyor...
Hasan 02 Ağustos 2019 07:36
0
Dayatma ve baskılara kapalı olmak istiyorsak devlet özgür ortamı yaratmalı ve kendi düşüncesini topluma hakim kılmak isteyenlere şöyle demeli: Düşüncenizi götürün özgür ortama ve diğer düşüncelerle çatışsın. Eğer doğru bir düşünce ise zaten eleştirildikçe doğruluğu daha da aşıkar olur, çatıştıkça daha da güçlenir, çatışmadan sağsalim kurtulur ve kendiliğinden toplumun ortak malı olur; başka türlüsü dayatma kapsamına girdiği için beni karşınızda bulursunuz.
KUZEY KORE 01 Ağustos 2019 06:37
DİNDAR İNSANLARIN ÜZERİNDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇEN 28 ŞUBAT DÖNEMİNDE BİLE 2019 TÜRKİYE'SİNDEN DAHA ÇOK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VARDI GÜNÜMÜZDE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ AKP YANDAŞLARI VE İKTİDARIN KOLTUK DEĞNEĞİ MHP DESTEKÇİLERİ İÇİN VAR MUHALİFLERE ÖZGÜRLÜK MÖZGÜRLÜK YOK KARAKOLDA İFADE VERME ÖZGÜRLÜĞÜ VAR
veysel 01 Ağustos 2019 08:57
14
Eğitim hakları elinden alınan ,İnandıkları değerleri yaşama haklarına ambargo konan insanların " ifade özgürlüğü'mü" var dediniz ? O dönemde bu haksızlıkları yapanlar Okumuş !!! zevattı üniversileterde. ne garip bir ülke değil mi ? O günün Hakim Okumuş grubu fikri öncelemeyip güç kullanmıştı , buğünki sözüm ona okumuş akademisyenleri zor ve güç kullanan bir terör örgütüne yapılan operasyonların durdurulması için açıklama yapıyor ve bunun adı " ifade özgürlüğü " oluyor .
Hanzo a Ke pE lİ 01 Ağustos 2019 05:28
Mustafa bey siz kime anlatıyorsunuz! AKP den önce, değil diyanet adamı müftü, müezzin,başka bir insan dahi, Mustafa İslamoğlu'un çok önceden söylenmiş bir sözünden dolayı, eleştrmek yerine İslamoğlu'u kendine karı etmekten bahsediyor! İnsanlık dip yapmış. Diyanet te adamlarına değil İslamoğluna diskur çekiyor. Bak A. Kuytul gibi yaparım ha modunda. 1071 çalıntı imza ile AYM tehdit ediyor. Recep beyin sünneti öyle. Hasmını yargıya git hesap ver diye tehdit ediyor. Kendi imam olunca cemaatine pisliyor.Ne fikir özgürlüğü, sorun ahlak ve edep!Yalan, iftira, hakaret sermayemiz olmuş!
Allah'tan korkmayan... 01 Ağustos 2019 05:27
Allah'tan korkmayan kuldan da utanmıyor...
KARAR OKURU Ahmedâ 01 Ağustos 2019 05:19
Sayın yazar! Bu yazdıklarınızı hemen silin yoksa şu malum "1071 adet"in hışmına uğrarsınız. O ne öyle ifade hürriyeti mifade hürriyeti falan....
Kıymetini bil.... 01 Ağustos 2019 05:19
Karaalioğlu, ülkeyi silah zoruyla bölmek isteyenleri destekleme özgürlüğün var. Dünyada başka bir örneği yoktur.
Kandil'in Türkiyeyi aşağılayan bildirisine imza koymayı ifade hürriyeti olarak değerlendiriyorsun. Sanırım böyle düşünmende Batıcı özgürlük anlayışının payı yüksek. Ama aynı Batı'da akademisyenler Batı'ya zarar veren bir terör örgütü için böyle bir bildiriye imza koysa ne olurdu?
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 07:48
3
“Teroru desteklemek” cok genis, yarin kendinizi teroru desteklemis bulabilirsiniz
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 10:40
8
7.48, Bildiri devletin PKK ile mücadelesini aşağılıyor. Nedir geniş olan?
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 00:50
Sıradan bir bildiri hakkımı bırak Allah așkına terör örgütüne tek kelime etme hatta masum göster bumu ifade özgürlüğü
Dusunce ve ifade hurriyetinden korkanlar, farkli fikirleri hainlikle suclayanlar, baski ile korkutmaya calisanlar, hapse atarak susturmaya calisanlar kimlerdir? Kendilerine guvenmeyenlerdir, farkli fikirlerle tartisabilecek bilgiden ve captan yoksun olanlardir, sahip olduklari ayricaliklari kaybetmemek icin baskidan baska caresi olmayan zavallilardir aslinda...Dusunce ve ifade ozgurlugunun uluslarasi standartlarda guvence altina alinmadigi bir ulkenin bilgi caginda uluslararasi rekabette varolabilmesi mumkun degil. Yani fikirlere baski yapanlar ulkeyi batirmakla mesguller...
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 05:09
15
Yani, ülkeyi bölme parçalama özgülüğü istiyorsun.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 08:59
2
05:09, ifade özgürlüğünden bahsediyoruz, kalkışma/silaha sarılma özgürlüğünden değil. Bir parti, bir sivil toplum kuruluşu, bir gazete, bir yazar, sade bir vatandaş, ülkenin falanca yerinin bölünmesi/ayrılması için referandum yapalım, halka gidelim diyebilmelidir; bu ifade özgürlüğüdür. Hatta, böyle bir referandum bile yapılabilmelidir. Sen de, gidersin, referandumda, hayır, dersin. Bu da senin seçme özgürlüğündür. Ama kim ki, bu talebini silahla yapmaya kalkarsa, ben de seninle beraber karşısında olurum.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 10:38
6
8.59 Bildiri, bu işi silahla yapmak isteyenlere destek bildirisidir.
karar Okuru 01 Ağustos 2019 12:38
5
05:09- Sizin bahsettiğiniz refarandum ifade özgürlüğü değil , emperyalistlerin böl , parçala , yut tuzağına gönüllü olmaktır!!!
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:17
0
05.09: dusunce ve ifade ozgurlugu bir ulkeyi bolup parcalamaz, birlestirir. Ulkeleri bir arada tutan gonulluluktur, bu da dusunce ve ifade ozgurlugu ile saglanir. Ustelik dusunce ve ifade ozgrulugu bir ulkenin gelisebilmesinin temel mekanizmasidir (bilmediginiz seyleri yapamazsiniz, icat edemezsiniz). Bilmenin ve yaraticiligin ana mekanizmasi dusunce ve ifade ozgurlugur. Kendilerine guvenen, bilgili, capi olan yoneticiler dusunce ve ifade ozgurlugunu yasaklamazlar, ozgur birakirlar...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 23:57
Yoruma gerek yok. Sadece gönül dolusu alkış. Allah sizi uzun yaşatsın, fikirlerinizi iktidar kılsın.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 00:36
2
Aynen öyle. Tebrikler sn Karaalioğlu
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN