Back To Top
İki kere iki dört eder, farklılıklara tahammül tartışılmaz

İki kere iki dört eder, farklılıklara tahammül tartışılmaz

 - Son Güncelleme: 26.09.2019 Perşembe 09:14
- A +

Bir toplumun tarihi, geleneği, değerleri, modern zamanlara uyum ya da uyumsuzluğu veya hedefleri üzerine konuşmanın en zor kısmı ortak kabulleri tartışmak zorunda kalmaktadır. Türkiye’de fikrin, düşüncenin ve bilginin yol alamaması, zorlanması ve nefesinin tıkanması bundandır. Fikir yerine sloganın, düşünce yerine hamasetin, bilgi yerine siyasetin dayatılması ve alan kazanmasının sebebi budur. Temel meselelerden birinin dahi çözülememesi, kuşaktan kuşağa miras kalması, çözüm beklerken yenilerinin eklenmesi de aynı hastalığın eseridir.

Birlikte yaşamak prensibi…

Farklı fikirlere tahammül…

Hiçbir etnik ve dini kökenin sorgulanamayacağı kuralı…

Meselelerin şiddetle değil siyasetle ve tartışmayla hal yoluna koyulması…

Ya da buna benzer standartlar... Bir toplum, bir ülke bu temel doğruları kabul etmiş, üzerinde anlaşmış ve bu prensiplere sadakati kesinleşmiş varsayılır. Yani suyun yüz derecede kaynaması veya iki kere ikinin dört ettiği gibi, bunlar da herkesi bağlar. Eğer her defasında birlikte yaşamayı veya fikir hürriyetini yeniden tarif ederseniz, bu esasında iki prensibe de saygınız olmadığını gösterir.

Türkiye’nin aynı problemlerle vakit ve enerji kaybetmesinin temel sebebi dönüp dolaşıp iki kere ikinin sonucunu sorgulamaktandır.

Siyasetin kafa karışıklığı, akademinin kısırlığı, medyanın içler acısı halleri veya sivil toplum örgütlerinin sivilleşemeyen yapıları aynı kapıya çıkar. O kapıdan da geri döner.

Taraf tutmak veya ideolojiye bağlılık yanlış değildir ama her türlü tarafgirliğin sınırı önce ve muhakkak temel değerleri kabulden geçer. İnsanın inancı, kutsalı, fikri, etnik kökeni veyahut kıyafeti, sevdiği yazarlar, dinlediği müzik; onu, bir başkasının bu branşlardaki tercihlerine kıyasla ortak faydadan mahrum bırakma gerekçesi olamaz. Hiçbir insani tercih, kimseyi kamu idaresi önünde de kamusal alanda da eşitlik hakkından geri bırakmaya bahane edilemez.

Bu prensiplere hürmet ve onları korumak öncelikle siyasi partilere düşer. İktidar partisini de iktidara aday muhalefet partilerine de… Merkezi iktidar yeterince adil olamadı diye, şimdi yerel iktidarın en parlak koltuklarına oturan CHP’nin sorumluluğu hiçbir bahaneyle azalmaz. Ya da merkezi iktidar, yereli ‘öteki’ bir alan olarak tanımlayıp temel insani prensipleri kendi ideolojisi lehine deforme edemez.

Bırakın “modern toplumu”, bırakın “demokratik kuralları”, bırakın bütün gösterişli sıfatları; aklı başında bir toplumda “öteki” olmaz, olana da siyaset müsaade etmez.

Neyin siyaseten doğru olduğu ve hangi partinin işine yarayacağı gibi gündelik siyasi stratejiler temel haklarda ve ortak kabullerde kullanılamaz. Birlikte yaşamak prensibine bağlılık göstermelik değil sahici olmak zorundadır. Farklılıklara tahammül lütuf şekline büründürülüp pazarlık konusu olamaz, tabiatı gereği tahakkuk ettirilmek zorundadır. 

Siyasal kurumlarımız ve tabii insan malzememiz herkesin huzur ve güven içinde ve illa da rövanş tehlikesinden arınmış bir zeminde yaşaması dışında bir gelecek olamayacağını anlamalıdır. Temel hak ve değerlerin siyasal rekabetin alanı dışında olduğunu siyaseten değil “sahiden” hissetmelidir.

Kimin ülke için bir gelecek vizyonu varsa; bunu eski hastalıklardan, alacak verecek davasından ve “sıra bizde”lerden arınmış bir zihinle sıfırdan başlatma mecburiyeti vardır. Gayrısı aynı plaktır…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
M. S. 26 Eylül 2019 17:16
Çok özenle temel doğruları yazmışsınız. Ama tüm siyasi yaşamı boyunca iktidar olan ve tüm siyasi yaşamı boyunca ana muhalefet olan iki belirleyici insan sizinle aynı fikirde değil. Üç kelimelik son cümlemiz ülkemizin siyasi kaderidir.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 14:52
Mustafa Bey, toplumun bir kısmı Hz.Cehcah gelecek diyorlar. Zalimlerin karşısında dik ve sert duracağı, mazlum müslümanların haklarını savunacağı, sözleri sert olsa da, eğilip bükülmeyece söyleniyor. Türkiye 'mizin ve İslam aleminin kurtuluşuna vesile olacak bu şahsın geldiği ve icraat içinde olduğu da iddia ediliyor. Kuran'ı Kerim mealini okudum, orada Cahcah diye bir isme rastlamadım, belki de ben göremedim. Eğer öyleyse, tüm müslümanların yakın zamanda sıkıntılardan kurtulup, saadetli günlere kavuşacağımız söylenebilir mi? Selam ile..
cumhur 26 Eylül 2019 13:50
iyi bir insanın özü ile sözü bir dir!Yani yalan söylemez!Söz verince sözünde durur!Emanete canı pahasına sahibolur!Bunlar aynı zamanda müminin de vasıflarıdır.Farklılıklar bizim zenginliğimizdir diyenler farklılıklara zenginlik gözüyle değil düşman gözüyle bakıyor!
Karar Okulu 26 Eylül 2019 13:22
Farkliliklari zenginlik kabul etmek olgunluktur. Olgunluga erismemis yapilar farkliligi tehdit olarak gorup ortadan kaldirmaya calisir.
Kaan 26 Eylül 2019 12:42
Keşke 2*2=4 hep aynı etse bazeb -4,bazen -14 ediyor.Hep eli tutulanın hesabı tutuyor 4 diye.Birde elinden tutulması gereken var.-4,-14 ler gibi.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 07:57
Tek çıkış yolu budur.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 01:10
Cumhuriyet tarihi boyunca gayrimuslum vatandaslara yapilanlarla yuzlesmeden, farkliliklara tahammul diye birsey olamaz bu ulkede. Okullarda Cumhuriyet tarihi dersinde Varlik Vergisini, 20 Kura Kanununu, 6-7 Eylul 1955 pogromunu, Trakya Yahudi pogromunu, 1964 Rum tehciri, 1930lardan 1998e kadar Gayrimuslum vakiflarina ait mulklerin devlet tarafindan gaspi, gayrimuslumlere esit vatandaslik haklarinin verilmemesi gibi olaylarin cocuklara anlatilmasi lazim. Bugun bile hala Ermeni cemaatinin dini liderini secmesine engel olmakta devlet. Gecmisle yuzlesmeyen milletler ayni yanlislari tekrarlar.
musto 26 Eylül 2019 11:15
4
Balkanlarda milyonlarca insanımızın yok edilmesi tecavüzler mallarına mülklerine el konulurken son dönem Boşnak Kırım ve Bulgar Müslümanlara yapılan zulümlerde sen neredeydin biraz insaflı ol.Yahudiler fırınlarda zehirlenirken binlerce yahudiyi kurtaran ödül alan büyük elçiyi fırsatı ganimet bilen Ülkeyi işgal eden rumlara yaptığımız yardımları ne çabuk unutuyorsun. Hiç bir hata diğerini makul kılmaz ama İsa da değiliz kimse tereyağı misali üste çıkmasın.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 13:25
1
Bunların bilinçli yapıldığına inanıyorum. Gayrimüslim cemaatler üzerinden Türkiye'ye siyasi müdahale yapılamasın diye bu unsurların ülkeden gitmesi teşvik edildi. Cumhuriyetin ilk döneminde Gagauz'ların Türk olmakla birlikte hristiyan oldukları için Türkiye'ye göçüne izin verilmediğini, mübadele sırasında hristiyan olan Karaman Türklerinin rumlarla birlikte göç ettirildiğini de hatırlayalım. Emperyalizmin diyetini masumlar ödedi her zamanki gibi.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 14:25
4
Musto rumuzlu vatandas, Cumhuriyet tarihinden bahsediyorum. Oncesine gidersen Cihan Harbinde ittihatci devletin Ermenilere ve Suryanilere yaptigi soykirimin hesabini zaten veremez devlet. Cumhuriyet kuruldugundan beri devletin ve musluman halkin gayrimuslum vatandaslara yaptiklarinin kisa bir listesini yazdim yorumumda. Bugun nufusumuzun binde biri oraninda bile gayrimuslum vatandasimiz kalmadi. Bu utanc verici bir orandir. Almanya'da milyonlarca Turk var bugun. Esit vatandaslik hakki verilmis yine de sikayet ediyorlar. 50 bin Ermeni, 16 bin Yahudi, 2 bin Rum vatandas kalmis burda 82 milyonun
musto 26 Eylül 2019 16:19
1
14.25 1930 itibaren Balkanlardan 37 ve 52 gelen göç durmamıştı Yugoslavya ,Yunanistan ,Bulgaristan vd ülkelerden yüz binlerce göçmen geldi ülkenin her tarafına köyler kuruldu yerleştirildi görmek istersen görürsün halen batıdan gelen göçmenler ile aynı köyde oturuyorum birde onların hikayesini dinle.Dazlakların yaptıkları yaktıkları işsiz kaldıkça ilk kimlere saldırdıklarını unutma fanatik her yerde aynıdır.
musto 26 Eylül 2019 16:41
2
Yunanistan'da onlara göre,Türk yoktur İslam nüfus vardır kırsalda köylerde sadece arazilerini satarlar alamazlar.Açtıkları işyerlerinde isimlerini tabelalara yazmak zorunluğu vardır. Türk olduğunu gören Rum oradan alış veriş yapmasın sadece kendi gözündeki çöpü görme bunları'da gör.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 16:47
4
Yunanistanda böyle bir uygulama yoktur. Birçok sorun vardır ama bunlar palavradır.
KARAR OKURU mahmut şen 26 Eylül 2019 17:09
1
Musto denilen vatandaş ( ne hikmetse ben hep mısto diye okuyurdum ) geçmişte sen daha çok öldürdün ben daha az öldürüp zulmettim yerine günümüzde yaşanan yanlışlara birlikte karşı çıkmak gerekir, böyle davranırsak çocuklarımız için iyi birşey yapmış oluruz....
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:04
3
Yunanistan'da musluman azinligin sorunlarini biliyorum. Arazi satin alamazlar iddiasi dogru degil ama devlet onlara ayirimcilik yapmaya bugun de devam ediyor...Bu tamam, bunda haklisin da biz kotulukleri ornek alarak kendimizi aklayabilir miyiz musto? Herkes kendi yaptigi kotulukten sorumludur. Yunanistan'da devlet musluman azinligina ayirimcilik yapiyor, biz de burda 2 bin Rum vatandasimiza ayirimcilik yapalim. Yanlis bu zihniyet...Ben diyorum ki, once kendi evimizi temizleyelim. Daha iyi bir secenek degil mi?
musto 26 Eylül 2019 19:59
0
17.09 Kimse intikam peşinde değil 70 yıllar batı trakyalılar dernek Başkanı sonra Avcılar belediye başkanı olan İskeçeli Tahsin Salihoğlu zamanın jet bakanı Faruk Sükana Yunanlıların yaptığı zulmü anlattı Rumların Türklere uyguladığı yasaların Türkiyede Rumlara uygulamasını istedi maalesef yasa çıkmadı.Amaç batı trakya Türklerini göçe zorlamak.
musto 26 Eylül 2019 20:07
0
Biraz önce Gümülcine'de bir,beldenin Türk belediye başkanını aradım Yunanistan Avrupa birliğine girdikten sonra bu yasaları kaldırmış diğer sorunlar aynen devam ediyor.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 21:15
1
"70 lerde bakan Faruk Sukan, Yunanistan'in Turklere uyguladigi politikayi misilleme olarak bizim Rum vatandaslara uygulamak istedi maalesef yasa cikmadi" diye hayiflanmissin musto. 70 lerde Turkiye'de Rum vatandas mi kalmisti? Cok daha kotusu yapildi burda Rumlara. Varlik Vergisini, 6 Eylul 1955 pogromunu, 20 Kura Kanununu, 1964 Rum tehcirini anlatan kitaplar var. Daha kolayi netten de okuyabilirsin bunlari. 70lerde 1500 Rum vatandas kalmisti bu ulkede. Yanlis okumadin 1500 Rum vatandas ! Bir koyu doldurmaz. "MAALESEF" yasa cikarmamalarinin sebebi buydu. 1930larda 200 bin civarinda Rum vatanda
musto 26 Eylül 2019 23:02
0
21.15 Gençlik çağımız Yunanistan cunta rejimi ile idare ediliyor Kıbrısta tam bir Enosis harekatı ile Türklere ağır baskılar Batı Trakya göçe zorlanıyor sessiz'mi kalsaydık.Burdaki Rum ile İskeçedeki Türk anlaşıp mallarını takas yapıyorlardı.
Muhtefi. . 27 Eylül 2019 00:20
0
1:10..Balkanliyim ben. Bana anlatma. Bugun orada Akrabam Ismini Ahmet,Mehmet, Osman koyarken çekiniyor.Üniversitede vb Negatif Ayrımcılık var.sadece bir örnek. !. Unuversitede Ismini değiştirip bölümü gecip tekrar eski ismini aldi yakınım. Bütün Balkanlarda böyledir. Müslümansan (TÜRK Sayarlar) AYVAYI YEDİN. ..yüzüne gülerler vb Yüzlerce Yıllık Toprağında Köle muamelesi. :)))..son 200 yildir Katliamlar,SoyKırımlar ve Tarihi YAPİLAR YOK EDİLDİ. Herseyleri ama Herseyleri alındı. !.. pek bilinmez burada .!.
musto 26 Eylül 2019 18:04
0
16.47 Arkadaş sen anlamak istemiyorsun batı trakyadan göçen aileler ile bir görüş damadım Gümülcineli köydeki arazisini akrabasına satmak istiyor satamıyor Türkün arazi alması yasak sadece şehir ve kasabadan daire ve ev alabilir kendi müftüsünü seçemiyor Yunan hükümeti atıyor. Batı trakya derneğine aç bir telefon gerçeği öğren.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:51
Farklı fikirlere “tahammül” bana çok sevimsiz gelen bir tabir. Ne demek tahammül!? Birisi size “Ben senin farklı fikirlerine tahammül ediyorum” dese ne hissedersiniz? Farklı fikirlere tahammül etmek yerine, farklı fikirlerin her birinin aynı oranda değerli ve ifade edilme hakkına sahip olduğunu kabul etmemiz gerekli. Bunu yapabileceğimize dair bir ümidim yok, o da ayrı bir konu.
KARAR OKURU mahmut şen 26 Eylül 2019 16:53
0
Şahane...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:16
0
Evet. Farkliliklara tahammul aslinda ayirimci bir yaklasim. Turk olmayanlara tahammul ederiz, hosgorulu milletiz, vs. Bu ulkede kimsenin tahammulune, hosgorusune ihtiyac yok. Herkes esit vatandaslik kavramini icsellestirsin yeter.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 23:46
Anlayana net mesajlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN