Back To Top
İnsanlığın ölümü kötülüğün zaferi

İnsanlığın ölümü kötülüğün zaferi

 - Son Güncelleme: 06.09.2018 Perşembe 00:25
- A +

Ülkesinin tamamını yerle bir etmiş, vatandaşlarının yarıya yakınını yerlerinden uzaklaştırmış ve dünyanın en büyük mülteci kitlesi haline getirmiş bir lider, şimdi de zaferinin son sahnesi için ölüm yağdırıyor. Suriye’nin hiçbir hukuki kıymeti kalmayan başkanı Esad, Rusya’nın sınır tanımayan desteği sayesinde ayakta kalmayı başarıyor. Dünya da bu kuralsız, kanlı ve vahşi “yeniden iktidara dönüş”ü kabul ediyor.

Böyle bir dünyada halkını yok etmek, ülkesini harap etmek ve her türlü savaş ve insanlık suçunu işlemek pahasına iktidarda kalmayı göze alan bir başka lidere artık kim itiraz edebilir?

Suriye’de yeni bir katliamın eşiğinde olan İdlib’e böyle bakalım. Hem de “Yok artık böyle bakmanın zamanı geçti, Esad bir şekilde kazandı” diyenlere rağmen…

Putin’in Kırım ilhakıyla birlikte kazandığı “yapanın yanına kar kalıyor” imtiyazının en büyük ürünü Suriye olmuştur. Ukrayna’ya karşı yaptığı yanına kâr kaldı şimdi de yeryüzünün iktidar koltuğunda oturmayı en hak edemeyen lideri Esad’a altın tepsi içinde ülkesini hediye etmesi yanına kâr kalıyor. Esad tek başına değil İdlib’e kadar gelmek, Şam’daki sarayından çıkma imkanına bile sahip değilken şimdi rüyasında göremeyeceği bir zafere parmaklarını dokundurmak üzeredir. Terör gruplarını bahane gösterip İdlib’i vurma kararı bu yürüyüşün finali olacaktır.

Rusya bunu nasıl yapabildi?

***

Öncelikle ABD’nin Suriye’ye yönelik Obama döneminden başlayan ve şimdi bütün palavralarına ve atıp tutmalarına rağmen Trump’la devam eden ilgisizliği sayesinde… Washington bu ülkeyi ve insanlarını kendi kaderine terk ederek Esad’a yolu ardına kadar açmıştı. Buna rağmen Esad’ın toparlaması ve geri dönmesi mümkün değildi. O noktada da Akdeniz’e uzanan münhal bir arazi ve çaresiz bir lideri keşfeden Putin devreye girerek koskoca ülkeyi kendisine ciro etme fırsatını kaçırmadı. Beraberinde de İran’a…

Bu süreçte Suudi Arabistan’ın Türkiye ve Katar’la birlikte sahada Esad karşıtı aktivitelerden adım adım geri çekilerek alanı boşalttı. Bu da Esad lehine bir başka fırsat yarattı…

Avrupa, Fransa’nın sonuçsuz girişimleri hariç zaten baştan beri ABD kadar bile inisiyatif almayarak sahayla ilgilenme gereği duymadı.

Türkiye’nin de ancak müttefiklerle birlikte katma değer oluşturabilecek sınırlı imkanları tükendikçe bu pazardaki rolü giderek azaldı. Sonuçta, Esad’sız Suriye politikası, PKK/YPG tehlikesini bertaraf etme seviyesine kadar gerileyip orada demirledi. Kırılma anı da Obama yönetiminin Esad’ın kimyasal silah kullanmasına rağmen kılını kıpırdatmama kararı almasıydı… Bu yeşil ışıktan sonra, Rusya ve İran koşar adım ilerlerken Esad da derin bir oh çekti.

Suriye’de iç savaş döneminde 1 milyona yakın insanın hayatını kaybetmesi hazindir…

8 milyonun üzerinde vatandaşın mülteci durumuna düşmesi hazindir.

Şehirlerin yerle bir edilmesi hazindir.

Bugün İdlib’te daha ilk günden sivillerin öldürülmeye başlaması ve kimbilir daha kaç işinin ölecek olması hazindir…

Bütün bunlar kadar hazin olan Esad’ın bu tabloya rağmen kazanan olması ve koltukta oturmaya devam edebilmesidir.

Bundan gayrı konuşulan her şey boştur. Orada insanlık ölmüş ve kötülük görkemli bir zafer kazanmıştır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 00:58
Esad'ı götürüp kimi getireksiniz. HTŞ'nin karşısında Türkiye'nin desteğine rağmen, gözümüzün önünde İdlib'de bile tutnamayan ÖSO'yu mu? Maaşımızı TL yerine Dolar olarak verin diyen ÖSO'dan bahsediyorum. Göç diyorsunuz: Orada gözetmenlik görevi TSK'da değil mi? Afrin, El Bab, Cerablus TSK kontrolünde değil mi? Sınıra beton duvar örülmedi mi? Savaştan kaçanları orada yerleştirin. Sizin derdiniz oradaki militanlar; çünkü Esad'ı devirip yönetimi cihatçılara geçirmek sizin hayaliniz. Oraya gitmeleri halinde orayı da kaybederiz korkusundan mı sürekli
İsmail berber 06 Eylül 2018 22:56
İdlib için sınır güvenliği tedbirleri alınmalı yeni göç ülkemizi çok çok zora sokabilir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 18:18
Suriyede % 8 lik Nusayri azinligi yonetime kim Neden getirdi? Nusayri Esed 50 yildir % 90 lik cogunluga hangi hskla kimin adina baski uyguluyor. Herseyin bi hesabi vardir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 17:12
Tabi ya Esad yüzünden ABD ve yandaşlarının diğer ülkelere getirdiği demokrasi ve insan haklarının Suriyeye gelmesi engellemiş oldu değil mi? Senin kafandakilere ancak Allah akıl fikir versin denir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 16:58
Bu yazıyı yazarken bir de kendini herşeyi anlamış ve diğerlerinin anlayamamış olmasına şaşırıyorsun ya, Bu zamana kadar anlayabildiğin bu ise Allahın sümmun, bükmun ğümyun vehüm le yeğlemun ayeti senin gibileri tarif ediyor olsa gerek
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 13:41
kendi etimize budumuza bakmadan halifelik ve islam liderliği hayali bizi ve suriyeyi mahvetmiştir..
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 10:32
Bunu yazarken insan utanır. 1-) Esad ile her ay Ege denizinde tatil yaparken kendisi danimarka başbakanı değildi. 2-) Baas rejimi ile aranız iyi iken sorun yok.Kötü olunca KATİL esad 3-) Suriyede daha baştan silahlı isyanı destekleyen kim ? Silahlı isyanın liderlerini İstanbulda defalarca biraraya getiren kim ? Silahlı isyanı desteklemek meşru mu ? 4-) Ucuz zafer hayali ile Suriyeye başta ABD ve batıyla operasyon yapan kim ? 5-) Esadı bu durumda Rusyanin kucağına atan kim ? 7-) Esad gitsin diye 7 düvel bir oldu.Peki gitseydi ( kaçsaydı ) yerine MELEKLER mi gelec
Takipci 06 Eylül 2018 10:23
Atalarimiz demiş ki: Yanlis hesap Bagdattan döner...
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 06:31
Maalesef cok net hersey ortada ve Artik bu durumu Turkiye Kabul etmek zorunda.Ekonomi gibi Dis politika bitti
musto 06 Eylül 2018 02:12
Anladığım kadarıyla sizde biraz kuyruk acısı oluşmuş baba esad'dan çok zarar gördük iyi kötü aramız düzelmişti ticaret turizim orada yatırımlar yapmaya başlamıştıkki bop projesi devreye girdi şamda namaz kılmaya gidecektiniz esadı devirmeden'de bizler gidiyor geziyor onlarda aynı şekilde bize geliyor bizlerden etkileniyorlardı taki sizlerin amerikanın peşine takılmasıyla her şey bitti hem bizleri hem suriye halkını mağdur ettiniz tarih önünde ve vicdanlarda sorumlusunuz..
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 02:08
Sevgili dostumuz put in demi bizi kazikliyor. Yok arkadaş şöyle helal süt emmiş temiz bir dost.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 01:18
AA yorumlar geri dönmüş
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 02:00
0
Çok iyi oldu, çok da güzel oldu:))
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 00:45
Artık geri dönüş yok. Biz kaybettik
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 00:05
dünya sahipsiz
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 20:42
0
Kime ne masal anlatıyorsun hocam !!! Kendin yazmışsın, “Esad’a altın tepsi içinde ÜLKESİNİ hediye etmesi” senin ülkeni mi hediye ediyorlar?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN