Back To Top
Kaşıkçı cinayetinin hesabı nasıl sorulur?

Kaşıkçı cinayetinin hesabı nasıl sorulur?

- A +

Küresel bir sansasyon ve tepki yaratmasına rağmen Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında vahşice katledilmesi vak’ası da kısa sürede geçiştirilme ve unutturulma tehlikesiyle yüzyüze kaldı. Yükselen o kadar farklı sese rağmen esasında Kaşıkçı sahipsizdir.

Sahipsizdir çünkü Suudi Arabistan vatandaşı olmasına rağmen ölümü onların elinden olmuştur. Dolayısıyla Suudiler için tek yol bu ölümü bir şekilde kapatıp yola devam etmektir. Ne konuşulmasını ne de takip edilmesini istiyorlar.

ABD ikincil tarafı olmasına rağmen siyasal gücü sayesinde olayın örtbas edilmesini önleyebilirdi ama onlar da bilinen ticari ve diplomatik sebeplerden dolayı bir noktaya kadar gidip durmayı seçiyorlar. Kaşıkçı Washington’da da sahipsiz…

Avrupa; özellikle Almanya, İngiltere ve Fransa ile bütün olarak Avrupa Birliği cinayete ahlaki ve hukuki olarak kesin bir tavır koydular ama öncelikleri arasına almak gibi bir yola girmediler. Nitekim tepkilerin sesi artık iyice kısılmış bulunuyor. Netice itibarıyla Avrupa kanadı da Kışıkçı’yı sahipsiz bıraktı.   

İslam dünyasını uzun uzun konuşmaya gerek yok. Baştan beri zaten ciddi ve etkili bir tepki veremediler. İlk günden beri Kaşıkçı’yla hak ettiği boyutta ilgilenmediler.

Geriye, olayın yaşandığı ülke olması nedeniyle gerçek bir taraf kabul edilebilecek Türkiye kalıyor. Öyle de kabul edildi. Türkiye, baştan beri cinayetin dünya kamuoyu tarafından bilinmesi ve takibi konusunda başarılı bir yol izledi. Süreç içinde diplomatik engeller nedeniyle konsolosun ülkesine gidişine izin verilmesi gibi hatalar yapılmasına rağmen hassasiyetini göstermekten çekinmedi. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bütün yetkililer cinayetin vahametini yansıtmakta cimri davranmadılar. Gerekeni söylemekten çekinmediler. İlgili ülkeler listesi içinde Cemal Kaşıkçı’yı en çok sahiplenen Türkiye oldu.

***

Oldu olmasına ama mesele hâlâ ortada duruyor. Suudi Arabistan’ın belki göstermelik, belki yarı ciddi yargılama sözü dışında bir gelişme bulunmuyor. Ceset hâlâ ortada yok ve en önemlisi de ölüm emrini veren kişi veya kişiler konusunda bir işaret bile verilmiş değil. Bütün dünyanın okları Veliaht Prensi göstermesine rağmen, siyasal güç ilişkileri bu olayda onun suçlanmasını engelliyor.

Görünen o ki Türkiye’nin suçluları İstanbul’da yargılama talebi de gerçekleşmesi imkansız bir girişimden ibaret kalacak. Şu halde Ankara’nın elinde bu vaka için Türkiye topraklarının seçilmesi gerekçesi başta olmak üzere infaz öncesinde ve sonrasında yaşanan bütün uluslararası hukuk ihlalleri nedeniyle devreye konulabilecek önlemler vardır.

Gerçek ortaya çıkartılana ve soruşturma tamamlanana kadar Büyükelçinin ülkesine gönderilmesi…

Suudi Arabistan’la ilişkilerin belirli düzeye geriletilmesi…

Türkiye’nin öncülüğünde uluslararası bir araştırma komisyonu kurularak cinayetin bağımsız bir şekilde araştırılması…

BM ve İİT başta olmak üzere uluslararası kurumlarda Suudi yönetimine baskı yapılmasının sağlanması…

Bunların bazıları veya hepsini yapmak mümkündür ve esasen Türkiye’nin onurunu korumak adına gereklidir de. Ankara, böylelikle “yapanın yanına kâr kalıyor dünyasına” gerçek bir itiraz sesi yükselterek itibar da kazanacaktır. Hatta, sanılanın aksine Suudi Arabistan’la iyi ilişkiler için de bu büyük problemle hak ettiği şekilde yüzleşmek en isabetli yol olacaktır.

Bir de… Ülkemizde katledilen Kaşıkçı sahipsiz kalmamış olacaktır…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 22:33
Çözmek istesek bugüne kadar ceset ortaya çıkartılırdı.
ali namlı 09 Kasım 2018 22:13
Türkiye treni çoktan kaçırdı!Olay duyulur duyulmaz konsolosluk muhasara ve kontrol altına alınmalıydı,böyle bir olay 1995 de yaşandı.Dolayısıyla bu saatten sonra hiç bir şey olmaz! O dediğiniz önlemler de lafta kalır.
karar okuru 09 Kasım 2018 21:22
Ne diyelim...Düştüğümüz tuzaklar bizi kesmemiş anlaşılan.
Alper 09 Kasım 2018 21:10
AKP,den faili meçhul cinayetleri,yolsuzlukları aydıtlanması için oy verdik ama bir mm. yol katedildimi?Bu ülkede ne yazık ki gelen gideni aratıyor,yağmurdan kaçerken doluya tutuluyoruz.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 21:02
Bu işin hesabını sorabilecek kadar güçlü olsaydık suudlar bu işi türkiyede yapmaya zaten cesaret edemezdi.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 18:36
KONJÖKTÜREL DAVRANIŞLAR NE İSE O YAPILIR. Tribüne hitapla hesap soracağız naraları atılır. İkili ilişkilerde koparabildiğin kadar koparırsın, ÖLEN ÖLDÜĞÜ İLE KALIR. Bu işler böyledir. RAHMETLİ ÖZDEMİR SABANCI SUİKASTININ hesabını FRANSADAN, ALMANYADAN, BELÇİKADAN NASIL SORAMADIYSAK.RAHMETLİ KAŞIKÇININ hesabıda unutulup GİDECEK.İNGİLTERE RUSYA DAN nasıl süikastlerin hesabını ikili ilişkilerde menfaat hesabına dayandırdı ise bu da böyle olacak
İnsiyator. .. 09 Kasım 2018 17:49
Sorulur evet sorulur. Ahirette hepimiz GÖRECEĞZ İNŞALLAH. .fakat bu dunyada'da. Sorulması lazım. Hak ve Hakikatten yana olarak kim Din, Vatan, Millet aleyhine suç islememisse Dünyanın neresinde olursa olsun KABUS GÖRMELİ ve GÖSTERMELİYİZ. buna gücümüz var.kimseden korkmamaliyuz. ALLAH BİZİMLE. .çünkü Hakli ve Haktan yanayiz. Aynı Ecdadımız gibi. .bitsin artık ustumuzdeki Ölü toprağı. Bu Millette Bu YÜREK var..!..heryerde ,her an olmalıyız istihbarat önemlidir. Sevgili Peygamberimizde örnekleri var.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 16:05
Başkan ne derse o oldu gördüğüm kadarıyla!
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 15:17
Sen kendi gazetecilerini müebbetle yargıla, sonra da dünyaya işin takipçisiyiz pozları kes, dünya da yer bunu.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 14:09
bize ne kaşıkçıdan.. dünyanın jandarması biz miyiz..
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 12:14
Kaşıkçı'ya gösterdiğin ilginin yarısını Ahmet Altan'a göstermedin.
Duran 09 Kasım 2018 11:21
Kaşıkçı cinayeti konusunda Türkiye'nin ciddi bir kararlılığı yok. Bu konuda Amerika'nın siyaseti ne ise o güdülüyor.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:13
Sorulamaz. Gücümüz buraya kadar. Zaten onun için cinayet burada işlendi. Sıkıysa güçlü bir ülkede yapsınlar.
Maraşlı 09 Kasım 2018 10:33
BM ve Avrupa neyse de İİT dediğimiz teşkilat tamamen Arabistan himayesinde. Büyükelçi acilen gönderilmeli.. Artık yapmamız gereken eldeki tüm verilerle bu olayı uluslararası alana taşımak. Katil zanlıları için uluslararası yakalama talebi niye yapılmaz anlamıyorum.
ati 09 Kasım 2018 10:00
kral çıplak diyemedik. cb dahi, suud prensin olayın içinde olduğuna inanmadığını söylemesi bu anlamda. oysa o kadar sırıtıyor ki olanlar! bal gibi organize devlet cinayeti. ülke liderinin bilgisi dahilinde olmayacak! pöh...!
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 08:14
Vicdanın ve makulün sesisiniz
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 08:03
Kendi ülkesinde işlenen bir cinayette Türkiye kıyameti koparması gerekirken yapılan sadece ekranlarda coşmak oldu.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 07:38
Olan Kaşıkçiya oldu. Katiller kaçtı. Baş katilleri ülkesinde ve dünya hiç bir şey yapmıyor. Iste kapitalizm boyle bir sey insanin vicdanini karatiyor.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 05:04
Bizi yöneten insanların yerine kendimi koyup empati yapıyorum , biz bu olay sebebiyle Mbs ' ye bir fatura kesebilirmiyiz , bu konuda fazla ümitli değilim , Ama içimdeki ses diyorki , biz siz suçluyu hiç olmazsa diplomatik olarak cezalandırırsak , doğruyu yapmış olacağız . Suudi Arabistan ile değil Mbs ' ye alınacak bir resmi tavırdan bahsediyorum .
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 03:20
Inglizin Suudla hali hazirda yuruyen £40 milyar sterlinlik asgeri techizad, silah anlasmasi, kontrati var. Kasikci cinayetinide daha fazla silah satmak, Suud'u soymak icin kullandigindan emin olabilirsiniz.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 02:31
Dedikleriniz imkânsız. Her masuma olan olacak. Kaşıkçı'nın dirisine ölüsünü tercih etti Türkiye. Aksi takdirde o konsolos çıkamazdı buradan. Kaşıkçı değil de mesela A.Selvi öldürülseydi o zaman fiyat biraz daha düşerdi. Bu ülkeden twitterdan Başkanı eleştiren yurtdışına çıkamıyor ama sorumluluk alanında gazeteci katlediliyor adam elini kolunu sallayarak gidiyor. Adaletin batsın dünya.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:47
Bence Ankara'da yapanın yanına kar kalıyor:(((
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:45
'Konsolosun gidişine izin verilmesi'ni hata diyerek geçiştiremeyiz. Ciddi bir tercihtir ve Türkiye bu yolu seçmiştir. Sonra İslam dünyası lideri başkanımızın ABD basınına yazdığı makale. İstiyoruz ki hem güç sahipleriyle aramız bozulmasın hem de ekmeğini yiyelim. Ölen öldüğüyle kalır, bu dünya böyle bir yer.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 21:08
0
Cinayetin ses kayitlari oldugunu iddia ediliyor. Bu dogruysa cinayeti oldugu andan itibaren biliyordu bizimkiler. Cinayet suphesi varsa konsolosluklarin dokunulmazligi yoktur; uluslararasi anlasmalar boyle diyor. Buna ragmen neden 2 hafta beklenildi? Neden cinayet izlerinin silinmesine, konsolosun kacmasina izin verildi? Bu sorularin cevabi verilmiyor. Bu isin pesini birakmayacagiz diye demec vererek kimseyi kandirmak mumkun degil.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:03
Yapanin yaninda kar kaliyor dunyasina bir itiraz sesi yukselterek itibar kazanacak Cumhurbaskanimiz. Kimse de hicbir sucu olmadigi halde hapse atilan, muebbete mahkum edilip hayatinin sonuna kadar tek kisilik hucrelerde yasayacak olan gazetecilerimizi sormayacak.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 00:43
Bu vahsi cinayet Turkiye - Suudi Arabistan - ABD arasinda siyasi bir oyun haline geldi. Prensden hesap sorulmayacak: bosuna umitlenmeyin.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 00:11
Ha şöyle yahu. Biri de bunları yazsın artık.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 00:31
0
Türkiye bunları yapamaz ve yapmaz. Boşuna heveslenmeyin
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN