Back To Top
Kendimize özel bir yılbaşı

Kendimize özel bir yılbaşı

 - Son Güncelleme: 31.12.2018 Pazartesi 08:42
- A +

Yarın sabah uyandığımızda yepyeni ve farklı bir dünya olmayacak. Meseleler çözülmeyecek, fırsatlar artmayacak, herşey bir sihirli el marifetiyle yoluna girmeyecek. Hayat bayram hiç olmayacak…

Yeni yıl başlangıcı dertler ve kederlerden kurtulma için bir temenni fırsatı sunar ama hayatın gerçekleri her zaman iyi dilek ve güzel temennilerden baskın çıkar.

Yine de umutsuz olmayalım. İyi tarafından bakacak olursa ister 1 Ocak olsun, ister bayram, ister doğum günü ya da sıradan bir gün; yeni bir hayata başlamak isteyen için hergün yılbaşıdır. Her sabah kendi hayatının yeni yılına uyanmak mümkündür. Sonuçta, takvimlere dizilen yılları ve günleri insanlar tasnif ettiğine göre, eğer yeni başlangıç için illa “ilk gün” gerekiyorsa kendi kendimizin yeni yılını ilan etmekte bir sakınca yoktur. Hele herşeyin kişiselleştiği, her nesnenin özelleştiği bir çağda, kim karışır buna! Hayatımızın, keyfimizin, tercihlerimizin, zevklerimizin, işimizin, kariyerimizin miladı ne zaman istersek o zamandır. 1 Ocak gider, 1 Haziran gelir; olmadı 15 Ağustos, beğenmedik 21 Kasım… 365 yeni seçenek var neticede…

Ne var ki hangi gün, hangi saat başlamak istersek isteyelim kurallar aynıdır. İş, aş, kariyer ya da özgürlük veya dost veyahut da gelecek garantisi…

Hepsi için emek vermek, hepsi için çaba göstermek ve hepsi için de gerektiğinde bedel ödemek gerekir. Maharet en az bedeli ödemekte ve maharet bir kez bedel ödediğin şey için bir daha ödememekte…

İnsanlar için de toplumlar için de aynı kural işler. Huzur istiyorsan, ruhunu, kalbini ve beynini özgürleştirmek zorundasın. Dostları artırmak, düşmanları eksiltmeye mecbursun. Sadece senin rahatın ve emniyetin sana keyif vermez, etrafın huzursuz olduğu müddetçe sen de tedirgin yaşamaya mahkumsun. O zaman, herkesin iyiliği, herkesin hakkı, herkesin hukuku, herkesin özgürlüğü için de çaba göstermelisin. Çünkü, gemisini kurtaran kaptan bencilliği bugün artık işlemiyor. Çevrendeki insanlar batarken hadi bakalım sen gemini kurtar da açabiliyorsan sakin sulara yelken aç bakalım!

Birer birer hepimizin ve toplum olarak cümlemizin huzuru için sahici bir dayanışmaya ihtiyaç vardır. Herşeyi herkese adamak gibi yüksek bir erdemle sınanmak gerekmese bile, ortak iyilik için küçük de olsa bazı şeylerden fedakarlığı bilmek şarttır. Toplum olmak da bunu gerektirir, o toplumda huzur bulmak da… Küçük fedakarlıklar yani; başkalarının fikirlerine saygı, söz hakkına riayet, hayat tarzına anlayış vs. Bu kadarının kime ne zararı olur?

Yarın sabah kalktığımızda hayatımızı bir sihirle bütün dertlerden arındıramayız ama birlikte yaşadığımız insanlar için biraz empati, biraz olsun gerçek anlayış ve dolayısıyla dayanışma yolunda yürümeye başlayabiliriz. Yarın, olmadı ertesi sabah…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sadi uner 02 Ocak 2019 15:44
Süper ...
Hatice sümbül 01 Ocak 2019 11:16
Diline sağlık abim benim. Sizin gibi yazarlar olmasa etraftaki dini bilgilere yeterince hakim olmayan pekçok kişi dinden soğuyacak. Yalaka yalan meddah kalplerinden dökülmeyen kelimeler samimi olmayınca insanı soğutuyor. Hak adalet samimiyet şiar olunca güven tesisi kendiliğinden oluyor. Yazılarda kalbin sesi işitilmeli. Kula kulluk değil Allah’a kulluk ve itaat işlenmeli, vurgulanmalı. Zayıfken talep ettiklerin güçlüyken zayıfların taleplerine kulak asıyorsan haklısın adilsin üstünsün hakikat yolundasın.
KARAR OKURU 31 Aralık 2018 17:57
İyilik kötülüğü her zaman yenemiyor. Bence acı içinde yaşayarak, haksızlıklara susarak ve başımıza gelenlere razı olarak ölmek zamanı. İyiler kaybetti, kötüler kazandı.
KARAR OKURU 31 Aralık 2018 15:04
Bardağın dolu tarafına bakmak için uygun bir zaman. Herhangi bir şeye başlamak için uygun bir zaman. Herkese mutlu yıllar!
Takipci 31 Aralık 2018 13:02
Bir E.Sayin sarkisi: Son umidim de bitti, Kus gibi uçup gitti, Geri kalan hep yalan, Icimde aci hicran...
KARAR OKURU 31 Aralık 2018 09:53
Artık ne zaman başlarsak. Sonra bakıyorsun başlama fırsatı kalmamış.
KARAR OKURU 31 Aralık 2018 09:02
Kestim arşive aldım bu yazıyı
KARAR OKURU 31 Aralık 2018 01:58
Izin vermiyor yazar bey. Ayrıştırıcı nefret dili 24 saat propaganda yapıyor. Başka türlü inanma, başka türlü düşünme suç oldu. Artık yaşamda kalma mücadelesi veriyoruz. Burada rumuzsuz yazıyorum. İsmini verip yazanlar ya gücün yanında saf tutmuş ya da başına gelecekten haberdar değil. İlk defa yeni bir yılda bu kadar umutsuzum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN