Back To Top
Kötücül siyasetin ve kötülük dilinin kanlı dünyası

Kötücül siyasetin ve kötülük dilinin kanlı dünyası

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 08:31
- A +

ABD’de yaşanan son iki saldırı, ırkçı ve ayırımcı terörün tehlikeli sıradanlaşmasının dramatik örneklerini ortaya koyuyor. Terörün periyodu sıklaşıyor ve saçma sapan mesajları duyurmak için din ve ırk gözetmez hale geliyor. Yakın geçmişe bakalım… Hedefte önce Müslüman, sonra Hıristiyan. Sonra yine Müslüman ve şimdi de ABD’de göçmen tepkisinin kurbanı olan sıradan Hıristiyanlar…

29 kişinin hayatını kaybettiği iki saldırının büyüğünde; Teksas’ta yaşanan katliamda saldırganın dili ve gerekçeleri de o sıradanlığın izlerini taşıyor. 20 kişiyi katleden adam, Yeni Zelanda’da bu yılın Mart ayında yaşanan ve 49 kişinin hayatına mal olan Christchurch cami saldırılarını kendine örnek alıyor. Hispanikler başta olmak üzere ülkesindeki tüm göçmenlerden nefret ediyor ve onlara sadece bir teröristin sözleriyle değil bildik ve tanıdık siyaset diliyle karşı çıkıyor. ABD Başkanı Trump’ın gerekçeleriyle…

İnsanlar kolay unutuyor ama ABD’nin bireysel terör istatistikleri bir felaket… Bu yıl içinde gerçekleşen 251 silahlı saldırıda 531 kişi öldü ve 2 bin 56 kişi de yaralandı. Bir toplumun içinde büyüyen ve dizginlenemeyen nefretin bundan daha büyük uyarıcı bir tablosu olamaz. Saldırıların zirvesinde ise hep ötekine, farklı olana ve başka ırktan veya başka dinden olana tepki bulunuyor.

Irkçı terör, merkezi siyaset dilini izliyor. Trump’la birlikte ABD’de iktidar olan nefret dili, bütün dünyayı dalga dalga etkisi altına alırken, kendi hastalıklı zihin dünyasında, komplo ve korkularla yaşayan potansiyel terör de sahaya çıkıyor. Hal böyle olunca bu dalgayla mücadele etmek zorlaşıyor. Çoğu bir örgüte bağlı olmayan bireysel teröristler dünyada esen rüzgarı gerekçe bilip silaha sarılıyor.

Dünyanın bu dönemi kötü siyasetçilerin ve berbat bir siyaset dilinin esareti altındadır. Irkçı, şoven, hamasi ve her durumda ötekine düşmanlığı bayraklaştıran bir siyasetçi kuşağı, küresel sorunları çözmek yerine yenilerini ekliyor. İktidar olabilmek ve bunu sürdürebilmek için suiistimal edilmemesi gereken bütün değerleri hoyratça sahaya sürüyor. Seçmenlerine sundukları sözde korunaklı hayatın cazibesi o hayatı korumayı vazife bilen kanlı silahşörlere cesaret veriyor. Marjinal alanda kalması gereken fikirler kolaylıkla merkeze oturuyor. İllegal tarz ve yöntemler merkezi siyaset dilinden cesaret alarak yukarıdan aşağıya dalga dalga normalleşerek iniyor. Legal ama kötücül siyaset ayırımcı dille alan kazandıkça, bütün dünyada terör patlıyor ve sıradan insanların gündelik hayatlarına müdahaleler sıradanlaşıyor.

Buna karşı dil ise klişe cümlelerle, samimiyetten uzak bir tarzdan ibaret kalıyor. Ayırımcılık karşıtı tavır, tabiatı gereği haklı olmakla birlikte, siyaset jargonunda hiçbir anlam ifade etmiyor. Terör eylemleri kuru ve tatsız bir protestoyla geçiştirildikten sonra, gündelik hayatta hemen herkes kendi politikası ne gerektiriyorsa onun hamasetini yapmaya devam ediyor.

Olup bitenlerden en sık ve çok zarar gören İslam dünyası vatandaşlarının temsilcilerinin inandırıcılıktan uzak hallerini de söylemeye gerek yok…

Bir yanda kötü politikacılar öte yanda da inisiyatif almaktan çekinen korkak politikacılar marifetiyle, dünya giderek daha yaşanmaz bir hal alıyor. Gerçeği kabul edelim bir süre daha böyle olmayacağına dair de umut görünmüyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 06 Ağustos 2019 01:38
Dünyada Siyasete kabahati attık ve bizim için de Islam dunyasi vatandaşlarının Temsilcilerinide kattık bu kabahatlere iyi guzel,,elimizi yikadik oldu bitti mi .?..:))..Siz ne yapacaksınız peki KARAR demişsiniz Tabelaniza. :))..nerede bu Karar.... Karar çok mana taşır Dilimizde. :).mesela Karar-sin olabilir. .Karar-lı olabilir. Karar-mış olabilir. Ne olacaksaniz sizde Karar.!....öyle ya Tabelaniza onu yazıyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 23:59
Herşeyin temeli kötücül siyaset ise çözüm kolay.
Adem Saracoglu 05 Ağustos 2019 18:08
Biz Kürtlerin ülkemizde yasadiklarida bundan farkli degil!
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 15:36
dünyanın bir numaralı sorunun nefret dili. yerelde de öyle
Süheyl CALISKANOGLU 05 Ağustos 2019 14:25
Insanlar artik ,kötü "lider'den'korkmuyorlar,Ruslar'da Putin'e karsi koymaya basladilar,Putin'nin güvenlik kuvvetlerinin acimasizca davranislarina gögüs gererek karsi koyan Rus Halki takdire sayan,600 kisiyi göz altina almalari dahi bu insanlari yildirmiyor,Putin'nin de sonu yaklasiyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:34
Malesef dünya iyiye gitmiyor. İşimiz duaya kaldı.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 15:34
1
her yer öyle...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 08:06
Aynen öyle. Kötü liderler kuşağı dünyayı felakete sürüklüyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 03:00
Ayrımcılıktan dert yanmıştınız ya. Haklıydınız. Lakin sizden on kat daha fazla haksızlığa uğrayan iyi parti kongresine ayırdığınız bölüm ve zamana baktığımızda siz de adaleti sadece kendiniz için istiyormuşsunuz duygusu geldi bana. Yazık üzüldüm.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 07:44
6
Bu arkadaş yandaş medya okuyup yorumu buraya yazıyor belli. Başka yerlerle karıştırmış o haberleri. Adaleti sadece kendi keyfi için isteyenlerden demek. Parti haberi ölçen fanatiklerden. Yazık üzüldüm!
Doğru söylüyorsunuz dünya kötüye gidiyor. Bunu söylediğim zaman bana sen çok pesimistsin diyorlar ama ben öncelikle realistim. Durum maalesef böyle. Ne ülkemiz ne de dünya iyiye gitmiyor. Genelde dunya liderleri son dönemlerde hep kötü liderler başa gecti. Idealizm ölüyor. Liberalizm can çekişiyor. Realizm güçleniyor. Bu da makyavelizmin güç kazanmasi demek. Dolayısıyla tarihsel açıdan bir geri gidiş sözkonusu. 1640 ların güç politikalari ve realizmine bir geri dönüş var. Uluslararası kazanimlar (uluslararası hukuk, antlaşmalar, barış çalışmaları vs) heba edilip bir anda yok sayılabiliyor.
musto 05 Ağustos 2019 00:32
İğneyi kendimize batıralım çuvaldızı başkalarına Dedeman varisi kadıncağız rahmetli oldu bir gecede evlat acısıyla saçları bembeyaz oldu ömrünü silahsızlanmayla ilgili çalışmalar yaparak sonlandırdı.Kartal yakacıkta bir kaç düğün vardı önce havayi fişek ardından uzun namlulu silahlar ile ateş balkona çıkamıyoruz polisi arıyorsun azar işitiyorsun sözde yasak işte Çorumda çocukların pompalı ile kavgası yasalara uyulmuyor iktidarında anlaşılan böyle bir isteğide yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN