Back To Top
Neyi bertaraf ettiğimizi dünyaya göstermek...

Neyi bertaraf ettiğimizi dünyaya göstermek...

 - Son Güncelleme: 10.10.2019 Perşembe 11:54
- A +

Türkiye, yakın tarihinin en önemli operasyonuna başlarken çapı bu kadar büyük bir girişimin kaçınılmaz zorluklarını da yaşamaya başladı. Müttefiklerimiz dahil dünyanın sempatiyle bakmadığı bir operasyonun politik, diplomatik yükünün ağır olması şaşırtıcı değildir. Suriye gibi problemli bir dosyada, sahadaki aktörler sona gelindiğini düşünürken Türkiye’nin oyunu yeniden kurması böyle bir mesaiyi elbette başlatacaktır. Şimdiden sonra daha ağır ve gergin bir diplomasiye de hazır olmalıyız.

Birçok bilinen nedenin yanında harekat için tek müttefikimiz olan ABD Başkanı Trump’ın gelgitleri, saçmalama boyutunda mesajları ve fazlasıyla sürprize açık olması gerilimin ana kaynağıdır. Türkiye’nin kararlılığının esnememesi ve böylesine önemli bir harekatın kaderini Trump’ın iki dudağı arasına bırakmaması isabet olacaktır. Çünkü muhatabımız bu imtiyazını kullanmaya fazla istekli ve yaratacağı sonuçları düşünmekten de aciz görünüyor.

Harekat için izin verdikten hemen sonra, kendi tayin ettiğini söylediği sınırları aşması halinde Türkiye’yi ekonomisini mahvetmekle tehdit etmesi bunun ilk göstergesiydi. Bu saygısız açıklamanın ardından, dün YPG’ye karşı hava harekatının başladığı saatlerde adını koyarak bu kez de IŞİD’li mahkumların alınmasını şart koşması başka bir saygısızlıktı. Türkiye için açık bir milli güvenlik meselesinde desteği böyle bir şarta bağlamak iki ülke arasındaki ilişki kalitesini düşüren bir istektir. Üstelik zaten IŞİD’le mücadelede inisiyatif almış bir ülkeden istemek… Ve üstelik Avrupa ülkeleri vatandaşı olan IŞİD’lileri almaktan kaçınırken… Yine de ekonomi tehdidi mi IŞİD şartı mı daha saygısızca artık önemi yok, çünkü karşımızda böyle ölçüsüz sözlerle sorumlu tutulamayacak bir politikacı bulunuyor.

***

Hassas bir süreç olduğunu akıldan çıkarmayalım. Sadece askeri boyutuyla değil, dışarıda diplomatik, içeride de ekonomik unsurları aynı anda etkileyecek çok yönlü bir harekata girişmiş bulunuyoruz. Sabır ve soğukkanlılık böyle zamanlarda ihtiyaç değil mecburiyettir. Aylardır konuşulduğu ve planlandığı için Türkiye’nin kendisini muhtemel risklere karşı hazırlayan senaryoları olduğunu varsayıyoruz. Bu hazırlık ilerleyen günlerde avantaj olacaktır.

Esasen şimdiden sonra en önemli husus, Türkiye’nin sınırında büyüyen tehdide karşı kesin bir üstünlük sağlamasıdır. ABD, Rusya, İran ve Avrupa’nın “ne haliniz varsa görün” kabilinden bir tutumla izlediği harekatın en uygun sürede başarılması yaşanan tartışmaları geride bırakacak ve kazanan haklı olacaktır. Kazanmak da sadece sahada üstünlük sağlamak değil, neyi bertaref ettiğimizi dünyaya göstererek tehlikenin çapını sergilemektir. Bu aynı zamanda dünyanın harekatın başlangıcında esirgediği meşruiyeti süreç içinde kazandıracaktır.

Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu gerçek denklem de bundan ibarettir. Sayısız analiz ve yorumla arkası kesilmeyen şartlar ve yaptırım tehditlerinin üstesinden gelmenin tek yolu, harekatın tezlerimizin içerdiği tehditleri göstermesi ve ortadan kaldırmasıdır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 23:30
Kürtlerin en büyük sorunu, seçip Meclis’e gönderdikleri temsilcilerinin, insiyatif alıp haklı taleplerinin karşılanarak yasal zemine kavuşması için çalışmak yerine, Kandil ekibinin emrine girerek, onların ve ağababaları emperyal aklın Kürt’ler de dahil hiçbir Ortadoğu halkının hayrına olmayan projelerine taşeron olmayı seçmiş olmalarıdır. Yüzyılın fırsatı olan Açılımı hendeğe gömmeleri ve Kuzey Suriye’de şimdi başlarına yıkılmakta olan şımarıklıkları da aynı oportünist, vizyonsuz sığlığın ürünleridir.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 20:31
Kürtlerin savaşı cephede değil, kendi içinde. Her ne kadar bunu görmek istemeseler de hakikat bu. Kürtler iç çatışmalarını beslemek, anlaşmazlıklarını körüklemek ve düşman olduğuna kani oldukları egemenlere "sızlanmak" dışında ne yapıyorlar?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 19:58
Bu Rojava meselesi tüm karanlık sinsi projeleriyle bir daha Kürtlerin ayağına dolanırken, bir nebze de olsa devletsiz olmanın nasıl bir sahipsizlik olduğunu göstermek bağlamında değindim. Tüm buna rağmen Kürt halkının beyni ve birçok varlığı üzerinde hakimiyet kuran PKK ve çevresinin bin bir yeminle “devlet istemiyoruz isteyene karşıyız” dediklerine rağmen, yine de birileri Kürtler devlet olmak istiyor diye yeri göğü inletiyorlar
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 19:15
ABDde yapilan ankette halkin %92si ABD ordusunun Kurtleri korumasi gerektigine inaniyor.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 02:23
1
Bizde Kürtleri koruyoruz yalnızTeröre bulaşanları hariç.
okur 10 Ekim 2019 14:56
isidin kurucusu abd-israil ve suud istihbaratıdır.cemal kasıkcıyı katleden,11 eylulu yapan hep bu katil ekip.ey hukumet! fetonun hamisi amerikan usleri ne zaman kapanacak?soruyoruz.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:09
3
bence rusya ve suriye istihbaratlari
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 14:25
Bu harekat bitince, çekilinen yer gerçek sahiplerine birakilacakmis. Kimlere, ÖSO'ya mi, Suriye hükümetine mi?. Zira savas bu iki taraf arasinda devam edecek!
Mesele Kürtlerin statü elde etmesi olduğunda Ümmetçisinden Enternasyonalistine, Sosyal Demokratından Anti-Emperyalistine, Cumhuriyetçisinden Neo Osmanlıcısına herkes süratle maskesini çıkarıp milliyetçi yüzünü sergiliyor. Allah ve büyük insanlık ve tarih tanık. Unutturmayacağız!
Muhtefi.. 10 Ekim 2019 17:04
6
Tabi ki MILLIYETCIYIZ GURURLA en az Alman, İngiliz, Fransız kadar Fakat onlar IRKÇI NASYONALIST ..Bizler MİLLİYET'ciyiz. .onların Lugatinda bu sözün karşılığı yok-tur. .Onlar İRK DİYE okur. Biz Ayirmayiz Her Etnik kökeni Çerkez, Arnavut, Arab, Kürt, Zaza vd ve Yerel Lehçeleri. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti Vatandasiyiz. Ve Bu Mantalite ile Milliyetciyiz.ayrılık gayrilik güden PKK'dır onlar batı anlamda IRKÇI, FAŞİST, VAHŞİ sürüsü onun icin Mücadelemiz. Özgürlük ve Adalet için... Annadin.!..?.
musto 10 Ekim 2019 17:06
4
Elleriniz tarihiniz zorba ve kanlı bulunduğunuz coğrafyada kendinizden başkasına yaşam hakkı tanımıyorsunuz.Bugüne kadar yaptığınız katliamları Türk milletinin üzerine yıktınız.Batıdaki halk bilmez bize'de lolo yapma.
Ali baba 11 Ekim 2019 00:11
2
Musto ve Muhtefi, bu iki Devširmenin gûnlûk yorumlari,
Muhtefi. 11 Ekim 2019 21:55
0
Ali Bana,Devşirme olamam, olamayacağım :))..Geçtim o Bariyeri (Kokenim TURK,ARNAVUT, BOSNAK) hepsi uyar.:)).Ayrıca Slav dilini ve lehçelerini Kulturlerini çok iyi bilirim.,ve O dilde Düşünebilirim.! Ekmeğime vesile ordan.!. Istesem Yasal olarak elimi kolumu sallaya sallaya AB ulkelerInde yaşarım.Ama TÜRK MİLLETİNE AŞIĞIM. Ne yazık ki.Gidemem, Gidsemde hemen DÖNESİM Geliyor. !. Irkçılığı hiç sevmem .*** Islamda Nesep ALLAHA DAYANIR. .***..Hz Salman ı Farisiyi araştır. Onun sözü. !.Hakkin Huzuruna İslama İman, Şah ı Resule Tabi,Ehl i Beyte Meveddetlu,Kul olarak Çıkacağım. İnşallah. Rutbem bud
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 13:55
Erdoğan: Sınır güvenliğimiz tehdit altında, ülkemizde dönmeyi bekleyen 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı var. Ey Avrupa Birliği operasyonumuzu işgal olarak nitelerseniz işimiz kolay, kapıları açarız, 3,6 milyon Suriyeli'yi size göndeririz
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:34
1
cin maşallah.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:36
1
Açınnn Kapıyı.
Faik Güleçyüz 10 Ekim 2019 13:20
"neyi bertaraf ettiğimizi dünyaya göstermek tehlikenin çapını sergilemek" Neyi bertaraf ettik?Tehlike nedir? Selâm ve sevgilerimle.
Siyaset bitti... 10 Ekim 2019 12:18
Siyaset bitti. AKP'lisi, CHP'lisi, MHP'lisi, İP'lisi, SP'lisi aklını başına alsın... Siyaset bitti.
Muhtefi. . 10 Ekim 2019 14:35
3
:)))..Evet Hepimizin Aklı /Aklımız Başımızda Demokratik Maskeli Balo Irkçı, Faşist Ayrilikci TEROR TİYATROSU bitti/The End. ...!.. -3-5 Deas Maymuncugu ile Çöktüler Suriyede Halkın başına Halkta (Arab,Kürt, Turkmen vd ) İlk firsatta. TERÖRE Karşı çıkmaya başladı. Suriye'de bu Oyun bozulur 1-2 haftada ..Zulümde sona erer. İnşallah. .
Kürt şamil 10 Ekim 2019 10:58
Türkiye kürtleri ile Suriye kürtleri arasında tampon bölge yap arapları ve getirdiğiniz türkistanlıları yerleştir sonra barış pınarı de . Kürtlere düşmanlık beslemiyoruz de muhafazakar kürtler olan kuzey Irak referandumda karşı çık sınıra tank yerleştir açlık ile korkut şeytan dediğiniz şia ile birlik ol. Ağa bizle eğleeniyy
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 12:14
9
10.58, Türkiye Şia ile birlikte diyorsun da, sen Zerdüşt PKK'nın kuyruğuna takılmışsın.
Ülkenin-Türkiye- gazetelerine sasiyorum. Bu kadar cok bilgi ifsa edilmez. Askerin harekatin her saniyesi yazilmaz cizilmez. Büyük devletin büyük basini olmak gerek. düsük ayar olunca elindeki tankin kac kisi tasiyabilecegini bile ifsa eden bir basin ki buna tamami dahil.
Bahrinur Polat 10 Ekim 2019 10:27
Avrupanın bu harekata karşı olmasının makul bir sebebi var;güneyimizde oluşturulacak güvenli bölge nedeniyle Avrupa'ya iltica edenlerin geçiş güzergahı bloke edilmiş,kapatılmış olacak.Avrupa'nın işine gelmez mi? Hayır gelmez.Çünkü,Türkiye bu işi iyi yapıyordu.Mültecileri ağırlıyor,misafirperverliğini gösteriyor ve bir külfeti varsada halkıyla paylaşıyordu.Avrupa'da istediği nitelikli,kalifiye elemanları seçip Avrupa'ya taşıyordu.Şimdi ne olacak? Göç güzergahı Kuzey Afrika'ya taşınacak.Kontrolsüz göç Avrupa'yı tehdit edecek.Arap Birliği'nin sancısıda bu zaten.Kontrol edilemeyen göçler...
musto 10 Ekim 2019 10:21
Köprüden geçene kadar ayıya, dayı diyeceksin.Türkiyenin bu harekatı doğru 4 milyon mülteciye Güney doğumuzda kendisine bağlı Arap ,kürt,ve türkmenlerin oluşturduğu insanlara şehirler ve kasabalar kuracak: Suriye milli ordusu ve polisi ile buraları yönetecek.Türkiyeye bağlı okullar, açacak serbest ticaret yapacak.Aynı uygulama Kerkük ve Musulda yapılacak Pkk oyun alanı kalmayacak.Başka şansımız yok.
Muhtefi. 10 Ekim 2019 13:18
4
Eyvallah Musto. Anlamıyor bu irkci,faşist karanlık kafalar. Kapı Ziline ismini yazınca zannediyor Ev sahibi. Olduk :)).Siyonist yedirir mi ağlayarak mativasyon yapıyor Duvar diblerinde Ilahina mektup yazıp Duvar arasina sıkıştıriyor. FIRAT'a ulaşmak için. Hainler ağlar bu Kalleslige. .Daha ne.zaman Sırt ,Sırtta vereceğiz. Bugün vermezsek..Butün Balkanlar Gozu.yaşlı Köyü, Kasabası, Sehri Eller Duada Pür Dikkat Takip ediyorlar. .!..Aynı bizler gibi. Aslanların Ayağına Taş değmesin. İnşallah
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:40
"Bertaraf" sözcügü yerine baska bir sey kullanin! iç siyasette kullanila kullanila cilki çikmis bir sözcük! Çok geç, ancak, biz bu hale düsecektik bu belliydi! Niye bastan Amerika'nin Suriye'ye dair planlarini istahla benimsedik! Amerika nereye iyilik getirdi? Israil'le aramizdaki tek kalkan olan Suriye'yi tepeleyen tepeleyene oldu. Irak'i da gördük ders aldik mi? Simdi ayikla princin tasini! insallah askerimiz eksiksiz ve muvaffak olarak döner!
Adnan Topuz 10 Ekim 2019 09:19
Bu gibi durumlarda çok paradokslar yaşıyoruz. Yeterince büyük bir ülke isek niye 8 yıl bekledik? Eğer değilsek niye içeride büyüklük naraları atıyoruz? Trump gibi Devlet terbiyesi olmayan, sabah ne diyeceği belli olmayan narsist, megaloman birisine nasıl güveneceğiz? Aynı zamanda ticari kafa ile düşünen ama aptal olmayan birinden bahsediyor ve ortaklık yapıyoruz. Devlet için kısa vade ile ticaret erbabının kısa vadesi farklı olacağı aşikar. Bütün bunların hesaplanmasında, uzun vadeli ekonomik boyutunu da kapsayacak politikalar geliştirilmesinde fayda var.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 10:42
2
9.19, Vıdı vıdı bitti... Trump'a güvenenleri gelsin Trump kurtarsın.
Takipci 10 Ekim 2019 08:59
Perisan Ekonomi ile nasil olacak bu isler?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:15
15
Hemen yanı başında bir terör devleti kurulmak isteniyor ve bu Türkiyenin başınin belası olacak.sen ekonomiden bahsediyorsun
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 12:16
6
8.59, Demek Türkiyeyi bölmek isteyenler, ekonominin perişan olmasına güvenmişler...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 07:11
Ben şimdi reis bizi afrika götür diyenleri.ulkenin kaymağını yiyenleri.surekli savas tam tamları çalanları cepheye gitmeye davet ediyorum.gariban mehmetçik üzerinden politika yapılmaz.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 05:58
Ne dediğine kendin de inanmıyorsun.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 05:38
İçeride kendilerine çok oy kaybettiren Suriyelilerden kurtulma operasyonu. Akan her kan bu kararı alanların ellerindedir. Velev ki Suriye'de bir Kürt devleti kuruldu kahraman ordumuzu yenip güneydoğumuzu işgal mi edecekti yani?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 03:05
Ya Rab zalimleri kahret mazlumlara yardim et amin
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 01:36
Emperyalizmin haritası bir kez daha yırtılıyor. Gazamız mübarek olsun.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 01:23
Düşman uyumaz HULUSİ AKAR (ALLAH Yâr ve Yardımcı olsun)
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 01:08
Yahu Karaali kendini uluslararası uzman mı sanıyorsun? Nedir bu üst perdeden nasihatler?..
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:40
Neyi mi bertaraf ediyoruz? Suriyeli Kurtler'in ozerkligini. Suriyeli Kurtler ISiDe karsi buyuk kayiplar vererek savastilar. 10 binden fazla Kurt savasci can verdi. Dunya kamuoyu bunu unutmadi ve Kurtlere sempati besliyor. Bu harekat ulkemizde ve bu cografyada Kurtlerin gecmiste maruz kaldigi haksizliklari da dunya kamuoyunun daha cok tartismasina sebep olacak. Kurtler bu harekatta buyuk kayiplar verecek, ozerk bir yonetime sahip olmak imkanini da kaybedecek. Ama bu sorun Filistin sorunu gibi dunya kamuoyunun gundemine girecek.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 10:28
3
Kuzey İrak operasyonlarını hatırlayıp, kırmızı çizgileri düşünüyorum. Sonuç Kuzey Irakta komşu bir Kürt yönetimi var i; hatta içerdekileri de oraya defol git diye kovuyoruz. Suriye de benzeri olabilir
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 19:14
1
00:40: yahu bırakın bu PKK-YPG İŞİD ile savaşmış da, onları yenmiş hikayelerini. Bütün batı basını bu masalı tekrarlayıp duruyor, çünkü kendi planlarında onlara verilen rol buydu. Koalisyon güçlerinin aylarca bombaladığı İŞİD’in boşaltmak zorunda kaldığı yerler YPG güçlerine tepsi üstünde verildi. Batının verdiği silah ve lojistik destekle suni olarak şişirilen bu güçler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında ne yapabildiler? Kullanılıp atıldılar o kadar !
Karar Okuru 10 Ekim 2019 00:31
Suriye politikasında ülke açısından bugün şikayet ettiğimiz riskleri yaratan yanlış kararları alanlara güvenilebilir mi? Ayrıca ABD son ana kadar silah sağladığı Örgütü bırakır mı? ABD son 40 yılda sovyetler dshil çok sayıda devleti parçalayan politikalar yürüttü dikkatli olmak gerek
Kolay degil 10 Ekim 2019 00:24
104 yillik Sykes–Picot'u parcalamaya devam ediyoruz, elbette kolay olmaz. Yurt disindaki Fetoculer azili birer Ermeni/PKK milatini oldular, Turkiye'ye herkesten daha cok iftira atiyor, saldiriyorlar.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 20:00
1
Eee asıllarına döndüler ...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:07
Zor çok zor bir yol. Allah kolaylık versin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN