Back To Top
Peki, öyle olsun

Peki, öyle olsun

 - Son Güncelleme: 25.03.2019 Pazartesi 08:26
- A +

Siyaset, olması gerekenden çok daha fazla hayatımızın merkezindedir. Merkezi siyasetin dili, bakış açısı, gerilimi, vizyonu veya vizyonsuzluğu hepsi birden sokağın ve sıradan insanların hayatını belirliyor. Konuşmalarını, aidiyetlerini, dostluklarını, samimiyetleri ve garezlerini şekillendiriyor. Bir siyasi görüşe yakın olmak bile çoğu kez yeterli olmadığı için, fanatizm boyutunda pozisyon almak zarureti doğuyor. İktidar ile muhalefet birbirlerine nasıl davranıyorsa, iktidar ve muhalefetin tabanları da aynı tarzı benimsiyor. En önemlisi de sokaktaki insanın dili ve bakış açısı merkezin tarzı ve tavrıyla birebir örtüşüyor. Tahammül ya da tahammülsüzlük sınırları da örtüşüyor… Siyasal merkezler neyi seçiyorsa insanlar onu seviyor, neyi sevmiyorsa sevmiyor.

Bir demokraside sıradan; yani politikacı olmayan insanların politikayla ilgileri makbul sayılabilir ama Türkiye toplumunun içinde bulunduğu politize hal makul sınırlar içerisinde sayılamaz. Zira, toplumun bir siyasi partiye ilgisi ya da karşıtlığı doğal olmakla birlikte eleştiri ve sorgulamayı da içerir. Bütün politika ve söylemlere mutlak sadakat demokrasinin gerektirdiği denetim imkanını zayıflatır. Tabanla parti arasındaki mesaj hattını işlemez hale getirir. Ne yazık ki bugün, hemen hemen bütün siyasi partiler açısından geldiği nokta budur.

Bu yapı o kadar keskinleşti ki yaklaşan 31 Mart dahil yaşadığımız son seçimlerin hepsinde iktidar ve muhalefet bloklarının oy oranları bile yüzde 1-2’lik hata payı ölçülebilir durumdadır. Bazı illerde neticeyi neredeyse iki taraftan sandığa gitmeyenlerin miktarı belirleyecek hale gelmiştir.

Her seçime telafisi imkansız tarihi önem atfetmek, iktidarın da muhalefetin de yenilenme ve vizyon geliştirme ihtiyacını azalıyor. Dolayısıyla da ülke sadece bugünü yaşayan ve geleceği ikinci plana iten bir sarmala mahkum oluyor.

Oysa, kullanılan veya kullanılmayan kaynakların fizibilitesi başta olmak üzere ekonomik yatırımlardan temel hak ve özgürlüklere kadar her alanda geleceği planlayan ve bunun için de rekabete açık olması gereken bir siyasal iklime ihtiyaç vardır. Siyaset bu temel fonksiyonu icra edemedikten sonra, görünürde yoğun ve yaygın bir politizasyon olsa da gerçekte ülkeye katacağı değerler azalıyor demektir.

Nitekim, önümüzdeki hafta sonu sandığa giderek ülkenin yerel yöneticilerini belirleyeceğimiz seçimin propaganda dönemi de böyle geçti, gidiyor. Adayların, yönetmeye talip oldukları şehirler için mutlaka iyi-kötü projeleri var ama seçmenin bunlardan haberi olmadı. Hangisinin daha iyi veya gerçekleşmesi mümkün projeleri olduğu tartışılamadı. Yahut, hangi vaadin hangi kaynakla tahakkuk ettirileceği de sorgulanamadı. Çünkü adaylar değil ittifaklar konuşuldu. Beka, dış güçler, karanlık oyunlar vesaire projelerden daha fazla konuşuldu. Siyasal vizyonda ve bilhassa temel meselemiz olan şehirleşme probleminde rekabet sergilenemedi. Hal böyle olunca; kimse, hiçbir aday kendini göstermek ve farkını ortaya koymak çabası göstermek zorunda kalmadı.

Olan olduktan sonra ne söylense boş, hayıflanmak nafile. Peki öyle olsun diyelim…

Hiç olmazsa, demokrasimizin daha kaliteli, rekabetçi ve vizyoner bir kampanya hak ettiğini söyleyelim de mevcut durumun standart olamayacağına dair bir kaydımız olsun…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
doğan kaya 27 Mart 2019 22:01
sayın yazar katılrmısınız bilmiyorum ama kılıçdaroğlunun hakkını teslim etmek lazım ekrem imamoğlunu aday göstermekle çok isabetli bir karar vermiş adamda karizma var mütevazilik var donanım var hatiplik var maşallah var allah var tam bir türkiye mozaiği atatürkcü cumhuriyetci milliyetci maneviyatçı halkçı mubala olmasın ama yeni dönemin lider siyasetçileriden olabilir birgün kılçdaroğlunu takdir edeceğim aklımın ucuna bile gelmezdi ben bir ülkücü olarak artık ön yargıların yıkılması gerektiğini düşünüyorum sağolsun bahceli milliyetçi bir l
Mustafa ALSANCAK 26 Mart 2019 07:10
Miting meydanlarında cumhur ittifakının konuşmacıları millet ittifakının Genel başkanlarına saldırmaya devam edip bunu son güne kadar şiddetle sürdüreceklerdir.Cumhur ittifakı seçimi kaybettikleri takdirde ilk başta Bahçeli tası tarağını toplayıp Mhp’den Çıkışını verecektir. Akp’nin durumu Bahçeli kadar kritik görünmese de Sn Erdoğan’ı da derin bir düşünce sarıp biz nerede hata yaptık diye düşünme gereği duyacaktır. Vatandaşı şu bu sözlerle hakaret etmenin nelere mal olduğunu geç de olsa anlamış olacaklardır .Hele İstanbul ve Ankara
KARAR OKURU 25 Mart 2019 21:29
Köşeyi döndük mü?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 20:12
Mustafa Bey, öyle olmasın! Millet 31 Martta milli iradenin özgürce tecelli etmesinden korkanların korktuklarını bütün yandaş medya güçlerine, devlet imkanlarını hesapsız ve kitapsızca kullanmalarına ve bütün karalama tehdit ve ötekileştirip kriminalize etmelerine rağmen son sözü sandıkta söyleyip, faturayı Akp ve ortağı Mhp'ye keser. Halbuki özellikle Akp kötü söylemlerle değil de hizmet yarışı söylemiyle kampanya yapmış olsaydı milletten alacağı küçük bir uyarıyla işi kurtarabilirdi. Bu saatten sonra Akp'den kopan asla Akpye oy vermez.
Hasan K. 25 Mart 2019 18:07
Maalesef o çirkin siyaseti her yerde konuşur hale getirdiler, bilim adamı,iş adamı,ilahatçısı,imam hatipçisi,liselisi,ilkokulu, alimi,esnafı,memuru,cami dernekleri,cami cemaatı,ama tüm sivil örgütler ve işçisi,siyaset yatıp kalkıpmaktadır.Kimse kendi işine kafa yormamaktadır. bilim adamları konuşamazve üretemez halde,işadamları hergün iflas ve konkardo ilanları ve esnaf borç battağında,toki emlak konuttan konut edinme palavrasıyla borçlandırılan milyonlarca insanlar haciz kıskacında,eğitimin durumu ortada,Tarım can çekişiyor,hiç bir estetiği olmayan b
KARAR OKURU 25 Mart 2019 17:04
Bir ak partili ve Erdoğan’ı seven biri olarak sizin bu ülke için gerçekten değer olduğunuza inanıyorum destek ve eleştiriniz deki hakkaniyetinizi takdir ediyorum inş sadece iktidarı veya muhalefeti eleştirmeyi gazetecilik zanneden herkese örnek olursunuz Rabbim hakkı hak batılı batıl olarak görmeyi nasip etsin hepimize
Alper 25 Mart 2019 16:25
Yönetticiler zaten dolgun maaş alıyorlar ama işleri güçleri oy için çalışma ,ne zaman devlet işleri takipte,onun bunun açılışı,ekonomi berbat,anlamadıkları da ortaya çıktı.Aldıkları maaşı,helal edermi vergi mükelefleri?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 14:46
Politika bir toplumun bu kadar hayatinin merkezinde olursa, hergun diger yuzde elliye kin ofke saplantilarla saldirmak gunluk rutin halini alirsa, yapilacak o kadar luzumlu isler yapilmiyor, negatif enerji tum toplumu avucunun icinde hapsediyor demektir. Akilli adam boyle bir ortamda apolitik olmali, estirilen ve durdurulmayan bu firtina dinene kadar kendimi ve yakin cevremi nasil korurum, uretkenligimi nasil devam ettirebilirim ona odaklanmali. Su ofke ve negatiflik dolu kisir gundeme takilan kim olursa olsun bogulur. Cunku Bu firtinanin mucadele ile dindirilme ihtimali kalmamis...
E.K 25 Mart 2019 12:36
Sn yazar tam da bu saydiniginiz nedenlereden dolayi uluslar arasi derecelendirme kuruluslarinda Turkiye ekonomiden adalete, egitimden insan haklarina yerlerde surunuyor. Karnesi cok zayif. Mevcut medya kuruluslarinin ezici cogunlugu Akp'nin borozanligini yaptigi icin, insanlar gercek haberleri goremiyor.. "mevcut durumun standart olamayacağı" vurgusuna can-i gonulden katiliyoruz. Tabii, Cumhurbaskani kendisi gibi dusunmeyen cogunluga zillet, ser odaklari, terorist, hain gibi sifatlarla yaftalayip, seviyeyi asagiya cekince, cemaette imama uyuyor.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:25
Bir ülkede komedi programları dahi en ufak siyasi yergi yapamıyorsa o ülkede demokrasi bitmiştir.
karar okuru 25 Mart 2019 11:19
İnadına SAADET
KARAR OKURU 25 Mart 2019 12:23
54
İnadına değil! Doğruları söylediği için, Kutuplaştırmayıp birleştirdiği için, tebliğiyle temsili aynı olduğu için, popülizm yapmadığı için, iftiralara uğrayıp mağdur olduğu için, ilkeli olduğu için, gömleğini çıkarmadığı için "Batılda zirve olmaktansa Hak yolunda zerre olmayı tercih ettiği" için Saadet!
KARAR OKURU 25 Mart 2019 14:32
41
şimdi, iddianız yerinde. ama bilesiniz ki, saadet bir dönem iktidara yürümeye koyulsun, bu gün akp'yi sarmalayan büyük bir kalabalık ertesi gün bavullarını alıp saadete taşınacaklar!
KARAR OKURU 25 Mart 2019 17:13
12
Bunun farkındayım habis ur gibiler, yapıyı içten çürütüyorlar.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:13
Dün 600 yılından kalan hamamı iş makinasıyla yıkıyorlardı. Aglayacak gibi oldum. Adam hart hurr yıkıyodu hamamı. Allah razı olsun bi arkadasımız batılı icadı cep telefonuyla olayı cekme sansi bulmuş. Yoksa ruhı duymayacaktı kimsenin olay haberleşince. Devlet eliyle yapılan yagma belgelendi de bu sayade anıtlar kurulu hakkında işlem başlatıldı bakalım ne olacak. Kepçecinin fetöcü olabileceği konusulmaya başlanmış bile.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 10:26
iktidarın 'temel seçim argümanı' olan beka ve ekonomi konusundaki iddialarına katılmıyorum!mevcut sıkıntıların da bizzat kendileriyle ilgili olduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:28
13
10.26, Yanlış düşünüyorsun. PKK ve Fetö 40 yıldır devam eden bir sıkıntı.
TÜRKİY'DE Kİ KÜLTÜR BU CEM UZAN BİLE YARIM EKMEK ARASI DÖNER VEREREK %7.5 OY ALMIŞ ADAMDIR.DEĞİŞTİRMEYE KALKARSAN EVDE Kİ BULGURDAN DA OLMAK VAR
karar2 25 Mart 2019 12:01
24
100-200 gr lık çay dağıtma meselesi ve cem uzanın döner ayranı.sadece malzeme farkı.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 22:37
4
Muhalefet nelerden medet umuyor... Vah vah...
Karar Okuru 25 Mart 2019 09:44
Gelinebilecek en yuksek makama kadar geldi. Sistemi degistirdi. Baskan oldu. Her istedigini yapiyor. Hicbir sorumlulugu yok. Kimse hesap soramiyor. Benim merak ettigim daha ne istiyor? Yerel secimler icin neden meydanlarda kendini paraliyor? Bir insanin sagligi bu kadar hirsi ve ofkeyi nasil kaldiriyor?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 14:41
35
Cok mantikli bir yorum ve sorular serisi. Donulmez aksamin ufku denebilir kisaca; kibir, hirs, ofke ve zulum sarmis bedeni. Kendisine emaneten verilen guc elden gitmeden once idrak etmesi bence mumkun degil. Suruklenen milyonlar da isin cabasi. Malesef gelinen durum bu, kurt govdeyi yemis bitirmis, bir suret duruyor ama ic coktan curumus bitmis...
KARAR OKURU 25 Mart 2019 20:47
0
Cok güzel özetlemissin, ancak; bu söylediklerin normal kosullar ve siyasiler icin gecerli. En basindan beri duvardan bir tek tugla bile cekilmesine karsi canla basla mücadele ediyor, cünki biliyor ki; tek tugla duserse duvar yikilacak.
Karar okuru 25 Mart 2019 21:16
0
Bugün gelinen durum, eski soldan dönme liberallerin, eskimiş kuyruk acısı olan solcuların, ne olduğu belli olmayan vesayeti kaldırma heveslisi mahçup muhafazakarların, bunların tümününü destekleyen AB ve ABD nin ortak yarattığı sonuçtur. Gerçek milli refleks ortadan kalkmış, ordu yerle yeksan okulları kapanmış vs. Vs. Fetö devleti ve yargıyı çürütmüş. Şimdi bu günü haketmediğimizi söylesek yanlış olur. Toplumsal kalitedir geleceğine sahip olmak. Bugün 15 yıl önceki kırmızı çizgimizin aşıldığı en yüksek ağızdan kürdistan ( kuzey Irak kas
Karar Okuru 25 Mart 2019 09:39
Toplumun büyük kısmı kendinden kaynaklı sınırlılıklar nedeni ile öfkeli ve o şuurla hareket ediyor. Öfkesini boşaltacak düşmana, kendi kusurunu örtecek mağduriyete ihtiyacı var. O yüzden gerçeklerin değil bu duygularını okşayanların peşinde bir oraya ertesi gün de tam tersine koşuyor.
HACI MURAT 25 Mart 2019 09:06
"Adayların, yönetmeye talip oldukları şehirler için mutlaka iyi-kötü projeleri var ama seçmenin bunlardan haberi olmadı."Yazarımızın bu ifadeleri muhalefet için daha çok geçerli.Zira Cumhurbaşkanı her mitinginde uzun uzun o ile yaptıkları yatırımları ve yapacaklarını anlatıyor.Sonra muhalefete dokundurmaya geçiyor. Öte yandan siyaseti,olması gerekenden çok daha fazla hayatımızın merkezine taşıyan medyadır,gazetelerdir.Bu konuda medya ilkönce iğneyi kendine batırmalıdır,sonra çuvaldızı başkasına.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:29
41
Haci Murat meslegi geregi once sacmaliyor sonra bu sacmalamalari kendi cahil digital ordusuna onaylattiryor. Karar okuyucularini da kendi cevresi gibi egitimsiz bagimsiz dusunemiyen insanlar zannediyor...Insanlar hergun palavra atarlarsa kendi palavralarina inanirlar ama bir ise yaramaz...
HACI MURAT 25 Mart 2019 14:30
3
13.29 Bağımsız düşünmesini bilen kişiler,yazardan farklı bir görüş ortaya atabilirler.Sonra eğitimsiz bir yorumcuya niçin cevap verme ihtiyacını hissediyorsun?
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:03
Öyle olaylar oluyor ki bunlar Güney Afrika devletlerinde bile olamaz yemin billah olamaz.yargı yok adalet hiç olmadı zaten demokrasi desen yok liyakat gitti kayırma geldi.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 08:24
Artık tiksinti ve kusma hissi yaratıyor güncel siyaset. Tümden blr kokuşma, çürüme ve yalan düzeni
KARAR OKURU 25 Mart 2019 07:56
Nazik ve söylenmesi gereken herşeyi söyleyen bir yazı. Teşekkürler sayın yazar.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 06:25
İstanbul’a acilen yeşil alan gerekli ve tarihi yerler öne çıkarılmalı ki turist gelsin.
Karar Okuru 25 Mart 2019 09:35
40
Gulumsettiniz beni. Istanbul'da ancak yesil alanlari dikey olarak yaparsaniz yer bulabilirsiniz artik. Insanlarin da yercekimine karsi karinca gibi tirmanmasi gerekecek bu yeni parklara : )
KARAR OKURU 25 Mart 2019 09:51
51
İktidarın doğanın yeşiline bizleri kavuşturması mümkün değil. Siyaseti dili ile çirkinleştiren zihniyetten gönül işi hizmet beklemek hayaldir. Ekrem İmamoğlu gibi yeni vizyon sahibi naif bireylerin bu anlayışı kırarak siyasete şekil vermelerini bekleyeceğiz. Rabbim muvaffak etsin inşallah...
Buttuta 25 Mart 2019 10:44
2
Roma'da eski Roma bölgesi tümden arkeoloji parkı. Büyük bir geliri var. İstanbul'da da Galata Köprüsü- Kiçük Ayasofya hattının doğusu arkeoloji parkı olmalı. Şehrin değerini en az ikiye katlar.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 06:24
Yeşil alan?
Karar Okulu 25 Mart 2019 09:47
30
Betonlari yesile boyayarak mi yesil alan yapilacak, anlamadim vallahi. Yer yuzeyi istenince cogaltilabilen birsey degil. Beton kaplandi. Bitti. Yoktan arazi uretilemiyor maalesef. Keske fabrikada uretilip satilan birsey olsaydi.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 20:11
31
Tek çözüm, denizi doldurup yeşil alan yapacaklar galiba...
Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, canlı yayında seçim çalışmalarına yönelik soruları yanıtladı. İmamoğlu, "CHP ve HDP ile işbirliği yaptığı iddiaları ve CHP'nin İstanbul listelerinde bir takım PKK üyelerinin de yer aldığı iddialarıyla alakalı soruya İmamoğlu, "Ben değil YSK'nın bilgisi ve dahli var. Şu psikolojiyi anlatmam lazım. Çok kalp kırıyorlar, üzülüyorum. Şu göğse başını yaslayıp insanlar 'ya ben terörist miyim?' diye ağlıyor" ifadelerini kullandı. akp ve rte kalp kırmaya devam edi
KARAR OKURU 26 Mart 2019 12:16
0
Evet çok haklısınız CHP ile HDP işbirliği filan yapmıyor. Sadece Temelli kendi söyleyip kendi oynuyor. Neyse bu dakikadan sonra kimse kimseyi dinlemez zaten sizin bildiğiniz, dediğiniz gibi olsun
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:45
"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diye yola başlayanların;Ak Parti'yi yaşatın ki devlet yaşasın,partimizi yaşatın ki siz de yaşayasınız" noktasına gelmeleri ibretlik bir durumdur.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:25
Türkiye tarihinin en önemli siyasi hatalarından birini yapıyorsunuz.Rahat kazanacağınız secimi rahatca kaybediyorsunuz.#EmeklilikteYaşaTakılanlar Eyt .
işsizim 25 Mart 2019 01:19
internette YouTube kanalında sokak röportajları izliyorum vatandaş diyor ki açım Cepte para yok karnımı doyuramıyorum diyor yanındaki de büyük ihtimalle AKPli olan ki kişi diyor ki sen Vatan hainisin yalan söylüyorsun diyor yav adam açım diyor cebimde para yok diyor yanındaki de sen Vatan hainisin diyor yani bu ülkede açım diyenebile vatan haini diyorlar düşün yani ne yapalım tokuz mu diyeceğiz Tabii ki açız. sürünüyoruz..
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:12
Iktidarin yaptigi rezillikleri sanki muhalefet partileri de yapiyormus mealinde bir makale.
Bu devlet kurulurken, seküler rejim hakkında milletin bir mutabakatı yoktu. Bir yerel seçimde bile, memleketin beka sorunu yerel projelerin önüne geçiyorsa ve millet bu beka fikrine daha çok itibar etmesi bundandır... Devletin kuruluşunda dikkate alınmayan millet, Erdoğan'ın şahsında devletiyle barışıyor...
göktürk börü 25 Mart 2019 01:18
75
Erdoğan AKP ye oy vermeyen kendi halkına terörist vatan haini Zillet illet diyor sen 80 100 yıl önceki olay anlatıyorsun bana sen şimdiki olaya bak AKP Genel Başkanı Erdoğan kendisine oy vermeyen insanları terörist ile hainlikle suçluyor sen bunları söyle bana boş ver 100 sene önceki olayları sırf sosyal medyada Erdoğan'ı eleştirdi diye bir yılda 2000 insan soruşturma geçirmiş ve bunların 600 tanesi tutuklanıp cezaevine koymuş Sen hala bana masal anlatıyorsun.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:28
20
kafayı laiklikle bozmuşsunuz laik sistemde kadına erkeğe seçme ve seçilme hakkı veriliyor Senin kafandaki planladığın büyük ihtimalle şeriat düzeninde ise kadınlara seçme hakkı bile verilmiyor mirastan hak bile verilmiyor şeriat ile yönetilen İran ve Suudi Arabistan'a bak görürsün kadınların araba sürmesi bile yasak sinemaya gitmesi bile yasak her şeye günah ve haram gözüyle bakmaktan vazgeçin artık Seküler dediğiniz kesim sizden daha modern daha anlayışlı dünyaya daha pozitif bakıyorlar Siz siyasal islamcılar ise dini siyasete alet ede ede kendinizd
KARAR OKURU 25 Mart 2019 02:36
4
1.28, Dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışıyorsun.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 02:35
5
1.18, Senin masal sandığın Erdoğan'a seçim kazandırıyor... Sana iyi uykular...
Derya 25 Mart 2019 00:57
Bu ülke en yoksul olduğu emperyalistlerin bir olup birlikte vurduğu dönemde bile boyun eğmedi eğmeyecek de.sonsuza kadar payidar kalacaktır onun için beka sorunu yoktur ekonomik sorunlar vardır
KARAR OKURU 25 Mart 2019 00:59
İslam ölçülü olmayı emreder.Severken de,yererkende.Her türlü aşırılığı yasaklar.İslam en orta yoldur.%90 ı müslüman olan ülkede özellikle de dindar kesimin aşırı gitmemesi beklenir.
Derya 25 Mart 2019 00:58
Alt tarafı bir yerel seçim bu .savaşa mı gidiyoruz ne anlamadım asıl hayati sorunlarımızı unuttuk konuşamaz olduk işsizlik enflasyon üretim ithalat sanayi inşaat...
eski islamcı 25 Mart 2019 01:15
52
AKP liler ve Erdoğan bunu bir seçim olarak değil kutsal Cihat olarak görüyorlar Tabii ki AKP li oyun olmayanları da tağut müşrik vatan haini görüyorlar gerçekten bunlar iyicene kontrolden çıktılar.
31 Mart seçimlerinde nkara ve İstanbul'u Mansur Yavaş ve İmamoğlu alırsa Erdoğan bu iki başkanı cezaevine mi koyacak tutuklanacak mı acaba Çünkü bütün sözlerinden ve söylemlerinden bunu yapacağı anlaşılıyor herhalde Mansur Yavaş Ankara'yı alırsa büyük ihtimalle alacak Erdoğan 31 Mart akşamı Ankara Belediyesi'ne Kayyum atayacak ve büyük ihtimalle Mansur Yavaş da tutuklanıp cezaevine koyacak ondan sonra Türkiye'de ve dünyada şu söz yankılanacak Türkiye diktatörlükle yönetiliyor.
AKP Genel Başkanı Erdoğan şiir okudu ve 4 ay cezaevinde yattı Cezaevinden çıkınca Erdoğan aynen şöyle dedi ben her türlü özgürlüğün her türlü insan haklarının savunucusu olacağım dedi ilk başlarda üç dört sene bu tavrını sürdürdüğü Ancak her ne olduysa son 6 yılda Erdoğan fabrika ayarlarına döndü ve herkese parmak sallayıp kavgaya başladı. gerçekten Erdoğan son 6 yılda hiç kimseyle barışık değil.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 01:25
50
Hapse girdiği dönem kendisine destek olmuş insan hakları örgütleri Büyükada davasında yargılanmıştır, öyle de vefalıdır(!).
KARAR OKURU 25 Mart 2019 04:18
21
Kendiyle barışık:)))
KARAR OKURU 25 Mart 2019 11:28
20
o da değil. kendisi ile barışık insan bu kadar öfkeli olmaz.
Madem Erdoğan belediyelere Kayyum atayacak O zaman niye 5 yılda bir yerel seçim yapıyoruz belediye seçimi yapıyoruz o zaman bunun ne anlamı kaldı halk seçecek Erdoğan halkın iradesini hiçe sayıp kendi yandaş adamlarını belediyelerin başına geçirecek Ondan sonra Türk halkından her 5 yılda bir oy kullanın Milli irade denecek Milli irade bunun neresinde resmen halkın oyları gasp ediliyor.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 13:08
52
Konuyla ilgili fikrini belirtti zaten kendisi; "Belediye Başkanlarının atama ile göreve gelmesinin daha doğru ve faydalı olduğunu düşünüyorum"
KARAR OKURU 25 Mart 2019 00:16
Çok da önemli bir seçim değil anlaşılan kendin den olmayanlar seçim den sonra görevden alınacak gibi duruyor. Ben demedim sayın cumhurbaşkanımız dedi.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 03:52
30
erdoğan alıştırma yapıyor. "ben tehdit edeyim. tırsarlarsa görevdem alırım. tırsmazlarsa görevlerine devam ederler" diye düşünüyor galiba.
KARAR OKURU 25 Mart 2019 00:17
Seçmen de makul sınırların dışına çıkıyorsa bunun suçlusu kim? Daha seçim olmadan olası başkanı tehdit ediyor. Üstelik bunu başka bir şehirde yapıyor, ne alakaysa. Gerçekten bir durup kendine baksa, bu kadar öfke ve hırs ne için. Tamam artık Cumhurbaşkanından tarafsızlık falan beklemiyoruz ama bu kadar aleni karşı tavır da olmuyor.
Erdoğan yine mansur yavaş kazanırsa bedelini agır öder dedi herkesi hapse atmakla tehdit ediyor nerden nereye..
KARAR OKURU 24 Mart 2019 23:54
Başka söze ne hacet. Siyaset böyle hak etmediği bir dönemi yaşıyor. Ya sabır!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN