Back To Top
Seçim zaten o kadar önemli ki...

Seçim zaten o kadar önemli ki...

 - Son Güncelleme: 14.03.2019 Perşembe 08:28
- A +

Özellikle belirtmeye gerek yok; her seçim önemlidir. İsteyen tarihi önem atfeder isteyen milad olduğuna inanır, isteyen de hayati derecede kıymet atfeder. Özellikle, başkanlık sistemine geçildikten sonra kurulan her sandık, ortaya çıkacak sonuçların tesirini biraz daha artırmıştır. Yeni sistemde mesele, bir partinin kazandığı belediye sayısının miktarını aşıyor. Sistemin tabiatı gereği, merkezi iktidarın mümkün olan en fazla üniteye sözünün geçmesi hedefi önem arzediyor. Bilhassa da büyükşehirlerde…

Bununla birlikte seçimin önemini belirtmenin yolu ülkenin bir beka meselesiyle karşı karşıya olduğunu; yani olmak ya da olmamak hattında bulunduğunu söylemek değildir. Seçim zaten önemlidir… Türkiye’de insanlar zaten ortalama yüzde 80’in üzerinde katılımla sandığa giderek her defasında bu önemin farkında olduklarını gösteriyor. Toplum zaten, bir başka itici ve motive edici güce ihtiyaç duymaksızın ileri düzeyde politiktir. Böyle bir sosyolojik hakikat yokmuş gibi seçimin ve sandığın önemini olabilecek en keskin ifadelerle anlatmanın gereği de faydası da yoktur. Projeleri, geleceği ve özellikle nasıl bir toplum ve ülke tasavvuru olduğunu anlatmak, bu sahalarda yarışmak yeterli olacaktır.

Ne kadar aksi iddia edilirse edilsin seçmenin her zaman rasyonel karar verdiğini de hatırdan çıkarmamak gerekir. Sözgelimi, muhalefetin düzenli şikayet konusu ettiği seçmenin yalanlara kandığı iddiası da bu bağlamda değerlendirilmelidir. Seçmen -genel olarak- yalana kanmaz, sanılanın aksine de kandırılamaz. Yalanla gerçeği, doğruyla yanlışı ayırt edebilme kaabiliyeti esastır ve bazen kendisine söylenenlerin çelişki içermesine rağmen toplam bir kanaatle oyunu verir. Bir partiyi tercih eder veya bir başkasına yol vermez. Bunu iktisattaki “fayda maliyet analizi” kavramını sosyolojiye transfer ederek açıklayabiliriz. Kendi değerleri, çıkarları ve ülkenin geleceği doğrultusunda ve ilaveten eğer ideoloji duygusu güçleyse bunu da denkleme katarak bir karar verir. Bu karar bazen en yüksek vicdani tatmine tekabül eder, bazen kerhen gerçekleşir. Bazen de nasıl partiler strateji geliştiriyorsa sokaktaki insan da stratejik oy verir.

Bilindiği gibi ittifak odaklı siyasal strateji de sistemin merkezine oturmuştur.

Sistemin şimdiden sonra ancak karşılıklı olarak “cumhur” ve “millet” şemsiyesinde iki büyük ittifakla yürüyebilecek olması bir siyasal stratejidir. Seçmenin geleneksel olarak sahip çıktığı partiye ilaveten ikinci bir partinin sempatizanı haline gelmesi de bir siyasal davranış değişikliğidir. Daha önce en azından bu kadar yaygın görülmeyen bu oy verme biçimi şimdi bir siyasi gerçek haline geliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi yerel seçimlerde de artık sadece AK Parti’nin ve CHP’nin aldığı oylara değil diğer ortaklarla birlikte ittifakın kapasitesine bakılıyor. Bu tablo da özetle ortaya toplamda birbirine yakın iki siyasi blok çıkarmıştır. İl il yerel seçim tahminleri bu yeni durum üzerinden yapılıyor. Muhtemelen sonuçlarda da bunun yansıması olacaktır.

Bu yöntemin başarılı olup olamayacağı, verimlilik üretip üretemeyeceği veyahut da pazara kadar mı mezara kadar devam edeceği ayrı mesele ama bütün gelişmeler seçmenin gözü önünde cereyan ettiği için bir beka meselesine müracaat edilmeden yine seçmenin kararıyla neticeye bağlanacaktır. Neyin ne kadar önemli olduğunu seçmenin hissiyatı ve iradesi tayin eder.

Unutmayalım, sistem değişikliğini de 31 Mart’ta sandığa gidecek seçmen sağlamıştı. Devamı için en doğru kararın ne olacağını yine aynı seçmenin bileceğine de itimat edelim. Tecrübeyle sabit ki, dozu artan gerilim ve sertlik seçmenin kararını umulan istikamette değiştirmez, ancak geride tatsız bir tortu bırakır…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
mehmet yılmaz 22 Mart 2019 09:48
ASIL BEKA SORUNU !!! Bir yüzyıla yakın batılaşma maceramız ; çocuklarımızı uyuşturucu,cinsel kimlik karmaşası,tecevuz,kürtaj, nice cinayetlere kurban verme ile sonuçlanmaya devam etmektedir..Bu yanlışa bir an önce dur dememiz gerekiyor.Batıya bağımlı olmayan hür vicdanlı siyasilerin ve aydınların bu paradigmayı bir an önce masaya yatırması ve bu yanlışa bir an önce son vermesi gerekiyor. .Ey milletin temsilcileri ! maddi ve manevi dinamiklerimizi yok etmeye devam eden bu çağ dışı Felsefi anlayışa çizgi çekmezseniz; o milleti tarihin çöplüğüne a
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:21
Ekonomiyi aman yazıp halkın gözünü açmayın.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:12
Ülke için değil koltuk için seçim çok önemli. Koyunsanız tabi ki. Seçim mitinglerinde harcamalarla halkın gelirini çar çur edip hak yeniyor. Bütçe açığın var anladınız mı?
Bu satırları yazmaya başladığımda, 'kırmızı yelekli' medya zabıtaları 546 defa kırmızı mürekkep kullanmış.Yeşil butonuna tıklayan sayısı an itibarıyla 264. Taksimetreli Müfrezeler, 'Bekâ havliyle' de olsa okuyorlar.
Yapılacak olan yerel seçim hiç de o kadar önemli değil .Adayların çoğu samimiyetsiz.Ellerini ovuşturarak geleceği makamı getireceği menfaatleri yanına dolduracağı yandaşları düşünmüyor mu?Akp yada chp bir farkları yok. Halk krizi bu kadar yoğun hissederken ;ortamı germeyelim demiyor gayet rahat kriz yokmuş gibi davranıyorlar Seçime katılım oranında ciddi bir düşüş olacağını düşünüyorum.Bir an önce gelsin de bitsin şu seçim!
Son günlerde karar internet sayfasina Ak-Troller istila etmis sabah saat 8 de yorumlara like vermeye basliyorlar bu akp artik yorumlardan bile korkuyorsa vay türkiyenin haline. Denemesi basit akp ye uymayan bir yorum yazin kactane begenmedim likesi alacaginizi görürsünüz benim vergimle bana karsi trol calistiriyor eee normal tabiki koltuk önemlidir ve bu iki kisi icin türkiyede bekaa meselsidir saygilar
E.K 14 Mart 2019 14:15
Demokrasi ideal bir yonetimi bicimi degildir. Elimizde olaninin en iyisidir. Insanligin yuzyillar boyu, bazen kanli savaslar sonucu ulasabildigi en yonetimdir. Bu idare tarzinin verimli olabilmesi icin, oy sahibi halkin belirli bir bilinc sahibi olmasi gerek. Aganin, seyhin, cemaatin yonlendirmesiyle olmaz. Bireyler ozgur karar verebilecek seviyede olmasi gerek. Bu yoksa, bulgur, makarna ve komurle oy toplarsin. Cennet vaad ederek iktidar olunur. Beka meselesi diye insanlar kandirilir..Demokrasi topal olur..Ve yonetemeyen demokrasi cikar ortaya..yazi icin tesekurle.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 14:11
Çok doğru bir seçim analizi Türkiye için..Bizdeki her seçim önemlidir ve hayatidir.
Alper 14 Mart 2019 13:08
Yöneticiler için .beka olduğu gerçek.Yönetimi kaybedenlerin,sıradan insan konumuna gelmesi,nasıl bir şey,yukarıdan aşağı inmek.Tabii o kadar zenginliğin hesabı sorulması da olası ama ben bugüne kadar hesap sorulduğunu pek görmedim.İnşallah,bundan sonra herkeze nerden buldun,diye sorulur.
karar okuru 14 Mart 2019 12:24
Kim neye müstehaksa yani layıksa Allah onu onun başına verir!Bizler buna müstehakız.Tarih tekerrürden ibarettir derler ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?Ülke yönetimi bayrak yarışıdır diyenler nedense bayrağı kimseye vermek istemiyorlar.Eğitim,adalet,insan hak ve özgürlükleri devletin yapısı ve işleyişi ortada!Kimseye şikayet etme hakkımız yok! Yüce Mevla hayırlısını versin.Her geçen günü aramayalım inşallah...
KARAR OKURU 14 Mart 2019 08:14
Ne kadar anlatsanı boş. Beka dış güçler karanlık oyunlar vesaire vesaire. Bu propaganda halk tarafından reddedilmeden kimse ikna olmayacak.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 08:16
Mustafa bey kalite kalite dediniz ama mereye geldi memleket.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 07:22
İşadamlarına sorun bakalım bir de. Bir işçinin en düşük aylık maliyeti 3000-3500tl arası, makineler pahalı. Pazar daraldı. İşçi için de, işveren için de çok zor bir dönem.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 18:48
3
Hem de nasıl zor bir durum. Asgari ücretin sürekliliği olmayacak. Seçimden sonra daha keskin olarak dönüşler olacak. 3000 3500 maliyeti işveren nasıl karşılayacağını düşünerek acil tedbir alınmalı. Yoksa durumları kötü.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:16
0
Otomasyon beynimizde yok. Hamallık ayak elemanına bu parayı hangi işin geliriyle ödeyeceksin.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 03:05
Yasal iznimiz çıktı.Sıra 17 MARTTA TÜM TÜRKİYE'DEN KATILIMLA 17 MARTTA MALTEPE MITING alaninda olmakta.#EmeklilikteYaşaTakılanlar
KARAR OKURU 14 Mart 2019 02:06
boşa yapılıyor. türkiye tarihindeki belkide en gereksiz seçim. erdoğanın adayları seçilmezse diğer adayları indirir tutuklar kendi adamlarını yerleştirir. yapmadığı iş değil. başbaknı tek kalmede sildi belediye başkanınamı acır
KARAR OKURU 14 Mart 2019 01:39
Bitsin bu donem artik. Aka ak karaya kara diyemedigimiz bir donem yaziyoruz. Kabiz olucaz ulkece
HACI MURAT 14 Mart 2019 16:55
31
Çok doğru.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 01:05
Evet. Seçimin içerdiği önemin üzerine birşey eklemek ne gereksiz.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 00:17
Kalemine ve yüreğine sağlık Mustafa Bey. Her ilin farklı adayları ve siyasi parti liderleri çıksın projelerini ve nasıl gerçekleştirebileceğini medyada milletin önünde açıklasın. Millette kimi uygun bulursa ona oyunu verir veya vermez, millet bilir! Bu arada, bütün adaylara eşit fırsat vermeyen ve dolayısıyla milletin en iyi adayı görmesini engelleyen medya bu ülkeye ihanet etmiş olmuyor mu? Tv'ye rakipleriyle birlikte çıkmaktan korkan ve kaçan siyasetçilere oy vermek ne kadar doğru?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN