Back To Top
Sor, sorgula, araştır, konuş...

Sor, sorgula, araştır, konuş...

 - Son Güncelleme: 06.12.2018 Perşembe 01:57
- A +

Hukuku bihakkın tesis ederseniz herkes huzur bulur. Hukuk maksadını aşan bir enstrümana dönüşürse ve yargı kurumları eliyle bir siyasi tanzim aracı olursa orada hiç kimse huzur bulamaz. Ne iktidar huzurlu olur ne muhalefet. Ne hakim görüş sahiplerinin yüzü güler ne de en dezavantajlı kesimlerin…

Hukuk devleti olmanın mana ve ehemniyeti de budur.

Öngörülebilir bir devlet olmak mecburiyetimiz vardır. Türkiye, tabiatı gereği bir farklılıklar ve çeşitlilikler ülkesidir. Farklı siyasi görüşler, o görüşlerin içinde de farklı eğilimler vardır. Farklı dini ve etnik yapılar bulunur; bunların hepsi birlikte ülkeyi oluşturur. Dahası, Türkiye ekonomik, siyasal, kültürel ve sosyolojik olarak dünya ligindeki sırası nedeniyle aktif ve yarış halinde bir ülkedir. Türk toplumu büyümek, gelişmek, üretmek ve kalitesini artırmak mecburiyetindedir. Bunun için de sadece çaba göstermeye değil, aynı zamanda ifade gücüne, entelektüel yaratıcılığa, rekabete, araştırmaya; bazen öfkeye ama çoğu kez de toleransa ihtiyacı vardır.

İmparatorluktan beri yaşadığımız tecrübe, hem gelişmek hem de birlik ve bütünlüğü muhafaza etmek için en iyi yolun demokrasi ve hukuku korumaktan geçtiğini gösteriyor. Her ikisini de bihakkın başardığımız elbette söylenemez ama başka yolda yürümeyi hiç başaramıyoruz. İçe kapanmak, sessizliğe mahkum olmak ve dilimizin ucuna geleni söyleyememek bu ülkenin işine yaramıyor. Sorgulamamak, araştırmamak, görmezden gelmek, uslu uslu oturmak telafisi imkansız zararlar veriyor. Böyle zamanlarda ekonomi büyümüyor, siyaset zenginleşmiyor, fikir kapasitesi artmıyor ve topyekün bir karanlık çöküyor.   

***

Yakın tarihten hangi örneği alırsanız alın, hangi süreci referans kabul ederseniz edin demokratik olmaktan, hukuka hürmetkârlıktan ve dolayısıyla konuşup tartışmaktan daha isabetli bir yöntem bulamazsınız. Bu ülkenin işine yarayacak, huzuru temin edecek başka örneği yoktur. 

Hukuk devleti olmak, herkesin sınırlarını bildiği kadar sınırsız olmaya da yani ifade özgürlüğüne, gösteri hürriyetine, protesto hakkına sahipliği de içerir. Herkes haklardan ve özgürlüklerden aynı şeyi anlamak zorunda değildir. Kimi susarak tepki gösterir, kimi konuşur, kimi soru sorar… Kimi başkalarının aklına gelmeyenleri ve cesaret edemediğini dile getirir.

Bir ülkeyi, bir toplumu, bir devleti güçlü kılan, değerli hale getiren ve geleceğe umutla bakmasını sağlayan da işte bu konuşma, tartışma ve sorgulama cesaretidir. Aktüel tabirle söyleyelim, ülkenin “beka derdi”nden kurtulması da sanılanın aksine suskunluğa değil, daha çok fikrin hukuk güvenliği ortamında özgürce dile getirilmesine bağlıdır. İktidarların gücü de herkesin serbestçe konuştuğu ortamda ülkeyi yönetebilmekten geçer. Herkesin bir endişeye duymaksızın fikrini ifade ettiği, soru sorduğu, merak ettiğini araştırdığı bir ülke sanılanın aksine iktidara zarar vermez bilakis işlerin sevk ve idaresinde bulunmaz bir denetim imkanı sağlar. Kamu yönetiminin muhakkak surette paylaşması gereken yetki, sorgulama ve kendisi dahi bütün kurumların kritiğine fırsat tanıma yetkisidir. Kamu yararı ancak bu şekilde en yüksek değerini bulur. Her şeyin en iyisini ve toplum için gerekenin ne olduğunu devletin düşündüğü durumlarda değil…

Mesaimiz ne kadar yoğun olsa da gündem ne kadar hareketli seyretse de muhakkak durup bu sahadaki eksikleri onarmak şarttır.

 

18-12/06/mustafa-karaalioglu.jpg

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 22:36
Sayın yazar anlatmak istediğinizi neden direkt soylemiyorsunuz. Hukuk yoksa yok diye yazın. huzur yoksa huzur yok diye yazın. Böyle ortaya bı şeyler atmak gibi oluyor .
atilla 06 Aralık 2018 19:44
buraya da yazayım! sırrı süreyya haksız bir mahkumiyet aldı. derhal serbest kalmalı. hakkımı helal etmem...
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 18:29
İçinde bulunduğumuz temel sorunu konu etmişsiniz ancak, 'eksikliği onarmak' diyerek konuyu hafifletmişsiniz. Bu öyle hemen onarılabilecek bir kusur mu allah aşkına...
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 13:47
Türkiye geri dönüşü olmayan bir yola girdi. Çıkması zor. Derin devletten kurtulmadan normalleşemez burası. Derin devletten kurtulmanın da görünen bir yolu yok. Burjuvalar tırsık, vasat tipler. Medya, yargı memur edilmiş. Halk bilinçli cahil bırakılmış. Güvenlikçiler arasında insansever cesur tipi mumla ararsın. Zaten küresel ısınma ile Türkiye çölleşmeye de başladı. Git gide daha ağır hissedilecek sonuçları. Ortalık durulmaz buralarda.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 12:54
Demokrasi treninden onlar çoktan indi.. Makinistte yok... Tren son sürat uçuruma doğru gidiyor..
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 12:47
Sizde lafı eveleyip gevelemeden eleştiriniz kime ise ,tam söyleyin!Ortaya konuşmak ile görev ve sorumluluk bitmiş sayılmaz.Yoksa herkes bu laflar bize söylenmiş değil diye,lafı ortada bırakıyor!Cesur muhalefet yapın!
musto 06 Aralık 2018 12:33
Demokrasi bir tramvay varacağım durağa gelince inerim diyenler 16 senedir iktidar demekki alan da satan da memnun bizlere de çaresizce kaderimize razı olmak .
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 12:26
600 yıl Osmanlı’nın eğemenliğinde yaşamış bu halkın genlerine biat kültürü yerleşmiş. Ne hukuk ne demokrasi umurunda değildir. Yeterki yemek ver. Ancak insanlarımız zulme uğradıklarında hukuğu hatırlarlar. Başkası zulme uğrayınca seyrederler. Hangi milletin şöyle bir sözü vardır. “ bana dokunmayan yılan bin yaşasın”
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 11:05
Mehmet Akif ne güzel demiş: Hukuksuzluk ve zulmün kılıfı hiç değişmiyor... Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş… Sesler de: ‘Vatan tehlikedeymiş… Batıyormuş! ‘ Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından, Tek kol da demiyor bir tarafından! …….
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 10:57
Büyük Türk! Düşünürü ! Perinçek: "Hukuk siyasetin köpeğidir." der... Bir aydınlanma yaşıyorsunuz sayın Karaalioğlu.. Ama artık çok geç....Bade Harabil Basra....Ülke Dönülmez akşamın ufkunda...
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 12:36
1
Yani gerçekten aydınlanma yaşıyor mu emin değilim yani bana daha çok hasbelkader düştüğü hafif muhalif hali (Davutoğlu hikayesi) geçici gibi geliyor, umarım ben yanılıyorum! Yani hala "bazı eksikliklerden" bahsediyor, resmen gözümüzün önünde yeni bir "ergenekon modeli" suç oluşturma pespayeliği süregidiyor, sırf aylardır iddianemesi olmayan Kavala'ya ceza yaratmak için! Tabii elleri dokunmuşken daha önce gıcık olduklarını da kapsamaya çalışıyorlar, çok ama çook tipik fetö hareketleri! Bunlara "eksiklik" diyebilen adam aydınlanmış olabilir mi??
ERKAN DOĞAN 06 Aralık 2018 08:55
Sayın Mustafa bey Ben bir gün arkadaşım ile sohbet ederken futbol takımı tutmadığımı söyledim.Arkadaş adeta hafıza kaybı yaşadı.Bir insan nasıl takım tutmaz diye.Türk sağı da böyle işte bir toplumdan solcu,liberal,lgbt,vs çıkabileceğine bir türlü inanamıyor.Bu olanlar farklıları yok etmek niyetinin dışa vurumudur.Gizleyerek bir yere varılamamaz. Ama yok etmek isteyenler işin sonunda kendilerininde altını oyduğunu fark ediyor.Tabii iş işten geçmiş oluyor.
Menderes Fırat 06 Aralık 2018 08:48
Elit kesim elindeki güçten gönül rızasıyla vazgeçmez. Bkz. 1861-1865 Amerikan İç Savaşı. 1644-1651 İngiliz İç Savaşı. 1789-1801 Fransız İç Savaşı. 1918-1922 Rus İç Savaşı. 1936-1939 İspanyol İç Savaşı.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 08:30
Cesaret için teşekkür ama herkes cesur olmalı.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 08:15
Medyada Macar modeli Türkiye için de bu kadar yakınken “özgür düşünce” , “hukuk” gibi kavramlar, gün geçtikçe unutulacaklar arasına hızla koşuyor.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 12:26
0
Şaka mısın? Medyada macar modeli diye birşey yok, medyada türk modeli var, Macarın yeni otokratı bu modeli bizimkinden yürüttü, kronolojiyi şaşırmayalım lütfen! Kırk yılın başı bir katkımız olmuş onu da kaybetmeyelim-lütfen ama!
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 08:07
İnşallah maşallah bizim devlete
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 07:31
Artık yeni partimiz :milliyetçi beka partisi, lider i erdoğan, yardımcısı bahçeli ..iki kişi , kırıyor onarıyor tamir ediyor bakalım gemiyi çarpmadan 30 mart da batıracaklarmı yoksa yüzdürecekermi bu milliyetçi beka gemisini.
Yüksel dinçer 06 Aralık 2018 06:06
Mustafa bey çok geç kaldınız bu yazıyı 2010 da itibaren beklerdik
Ben 06 Aralık 2018 05:17
İfade özgürlüğünün olmadığı ve yargının farklı fikirleri baskılamak için kullanıldığı ortamlarda hiçbir ilerleme ve gelişme olmaz. Orada hukuktan da söz edilemez. Geniş halk kitleleri hayali düşmanlar yaratılarak ülkenin beka sorunu olduğuna inandırılıyor. Güvenlik endişesi aşılanan geniş kitleler radikalleşmeye başlıyor ve farklı düşünen insanlara karşı hukuksuz ve acımasız davranmaya ikna ediliyor. Bu popülist-otoriter yönetimlerden olumlu bir sonuç çıkacağına inanan var mı?
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 13:16
0
türk devletinin (tsknın) standart steatejisi. hep bir düşman vardır. düşman olmasa güvenlikçiler iktidar güç para kaybeder. o yüzden her daim itina ile bir düşman yaratılır. dünyanın en premium lokasyonlarından birinde refah ve özgürlük için çalışmak varken bizi bölecekler, anadoluya sıkıştık gibi zırvalarla ajite edilir yığınlar.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 13:39
0
K12den mezun her türk "abi maçın ilk yarısında 4-0 öndeyken ikinci yarı 9-4 yenik düşmüşüz. neyse ki son dakka teknik direktör değişmiş gol atmışız bi tane daha. rövanşı almamız lazım" duygusuyla mezun olur. bu duyguyla olmaz. anadolunun değerini bil. herkesin imparatorluğu vardı, sen şansı yaver gidenlerdensin. kendinle ve insanlıkla barış.
Evet doğru zamanda doğru sözler.İşe yarayıp yaraması değil, doğru sözü doğru üslupla söylemek önemli.Hala okuyan ataştıran müslüman İslam/ demokrasi çatışmasından bahsediyorsa söylenecek çok şey alınacak çok yol var.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 03:31
Çok geçmiş ola. Çoğumuzun payının olduğu bu süreç artık geri dönülemez gibi. KHKyla yatıp KHKyla kalkıyorlar, beğenmediklerini tutukluyorlar, olmadı kayyum atıyorlar. Ceremesini çocuklarınız çekecek, özellikle de bugün destekleyenlerin çocukları.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 01:32
Bu ulkede hukuku unutun birkac nesil. Temenniler bir ise yaramaz burda; tek adam rejimi var. Ne hukuk, ne demokrasi, ne insan haklari, ne vicdan. Cikarin bu kelimeleri sozlukten.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 00:51
Türkiye bu yola tekrar dönebilse ne güzel olur. Herkese de yarar.
karar okuru ben 06 Aralık 2018 09:13
0
ama çok zor, hatta imkansız gibi...
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 00:12
Sadece inşallah diyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN