Back To Top
Suriye probleminde denklemin en zor kısmına geldik

Suriye probleminde denklemin en zor kısmına geldik

 - Son Güncelleme: 19.09.2019 Perşembe 09:39
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir süredir dile getirdiği ama son zamanlarda istisnasız her konuşmada söylediği bir cümle var ki bütün tartışmaları bırakıp ona yoğunlaşsak yeridir. Erdoğan, bu ayın sonuna kadar ABD ile güvenli bölge anlaşmasının tamamlanmasını beklediğini, olmazsa Fırat’ın doğusuna operasyon yapılacağını ilan etmiş bulunuyor. Kulaklarımız Cerablus ve Afrin harekatlarından böyle iddialı sözlere alışkın olduğu için bazılarımızı fazla etkilemeyebilir ama bu kez ilan edilen operasyon ve takvim öncekilerle kıyaslanmayacak boyuttadır. Saha büyüklüğü ve derinliği dolayısıyla büyük bir hacmi ifade etmektedir. Tabiatı gereği uzun bir süreyi kapsamaktadır.

Dahası var…

Fırat nehrinin doğusu demek ABD himayesinde PYD/YPG hakimiyetinin bulunduğu bölge demektir. Bu örgütün askeri teçhizatı büyük ölçüde Amerika tarafından IŞİD’le mücadele maksadıyla temin edilmiştir. Kaç TIR silah ve teçhizat gönderildiğinin hesabı bile yapılamıyor. Ayrıca, Pentagon’un 2020 yılı bütçesinde de sevkiyatın devamına dair hatırı sayılır bir bütçe ayrılmış bulunuyor.

***

Meselenin öteki tarafına bakalım… Güvenli bölge tesisi için bir ayı aşkın süredir devam etmekte olan Türkiye-ABD müşterek çalışması Ankara’nın isteklerini karşılayamadı. Erdoğan’ın verdiği süre de bir anlamda ‘isteklerimiz karşılandı karşılandı, yoksa biz kendi göbeğimizi kesiyoruz’ mesajını içeriyor. Türkiye, açık bir şekilde diplomatik seçeneğin denenmesi ve tükenmesi yolunu izliyor. Ki, bir harekat başlattığında muhatapların mazereti kalmasın. Şimdi bir tür geri sayım halindeyiz ve ay sonunda düğmeye basılması kimseyi şaşırtmamalı…

PYD/YPG’nin kuşattığı uzun ve derin bölge Türkiye’ye yönelik açık bir güvenlik riski barındırıyor. ABD için ise aynı bölge Suriye’de bir kazanım ve kontrol imkanı demek. ABD için böyleyken Rusya ve hatta İran için bu saha bizim kaygılandığımız anlamda bir problem değil. Hatta, ortak zirveler yaptığımız bu ülkeler için Türkiye’nin askeri güçle sahaya girmesi istenen bir gelişme de değil. Rusya ve İran, Suriye’de mutlak kazanan iki ülke ve Türkiye’nin bu statükoyu bozmasını istemiyorlar. Ayrıca, PYD/YPG’yi terör örgütü olarak da görmüyorlar. Türkiye’nin ABD ile karşı karşıya gelmesinden elbette memnunlar ama hepsi bu kadar. Türkiye’nin kazanması; yani onların hesabında bitmiş bir savaşı yeniden başlatması kabul edilemez bir gelişme olacak.

Sürecin zorluğu da buradadır. Herkesin; yani ABD, Rusya ve İran’ın sonuçlarından memnun oldukları Suriye savaşında Türkiye’nin oyunu bozmaya teşebbüs etmesi senaryolara uymayan bir hamle olacak. Bütün aktörler kazançlarına kazanç eklerken, Türkiye en ağır göçmen faturasını ödeyen ülke olarak ve üzerine de en istemediği şey olan PYD devletçiğinin kurulduğu bir tabloya rıza göstermiyor. Oyun kurumamış olsak da oyunu bozma gücünü sahaya sürüyor. 2012’den itibaren birçok fırsatta yapamadığı şeyi seneler sonra son düzlükte yapmaya hazırlanıyor. Problemin çözümü için kolay formülleri uygulayamadıktan sonra çok bilinmeyenli bir matematiğe mecbur olduğumuz bir aşamadayız. Zorluk ve risk de buradadır. Eğer bu fırsat kaçacak olursa, sınır boyunca kurulan düzen derinleşecek, statü kalıcı hale gelecek, müdahale ve hatta itiraz bir daha mümkün olmayacak. Mümkün olsa bile anlamlı olmayacak. Sürenin ne kadar kısaldığını görmek için, yeni Suriye anayasasının yazılma aşamasına geldiğini ve Türkiye’nin de bu sürecin parçası olmaya zorlandığını ekleyelim.

Ay sonuna kadar Ankara’yı rahatlatacak bir adım atılmazsa, Suriye dosyasının bizim için yeni baştan açıldığı uzun ve gergin bir takvim çalışmaya başlayacak.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
22:19..Aynanın Karşısına geç,:)) yazdiklarini oku.Yüz ifadene bak.Tamam dersen.Ilkonce Suleymaniyeye Git,Süleymana bir selam ver.,Fatihe,Yavuza Kendini yokla.!.yine oluru varsa,,Mahallene anlat Kafkaslar,Kosova,Azerbaycan, Saraybosna,Uskup,Musul, Kerkuk vd yerler BİZDEN SORULACAK de.:)).tamamsa,Erbile bir sor Heval de, ne dersiniz, Cihana İSLAMI BİZLER TANITIP, KORUYACAĞIZ. .!.Saraybosnaya,Kosovaya,Tirana, Uskupe,Prizren,Pristineyede vd git Hevaller de ..Takılın bize Hayatınız kurtulsun.Onlar kabul etsin Bizim için NO PROBLEM
Suriye ye girsek Kim kazancli cikar? Kazancli cikacaklar silah fabrikalari, Bayrak ve Sancak firmalari. Sancaklar Siirt te en buyuk camiyi tamir edip camiye rahmetli babalarini adini veriyorlar ama obur yandan ortadoguda insanlarin olumune sebep olan silahlari uretiyorlar. Peki ya Bayrak ailesi? Onlari Allaha havale edelim. Bayrak ailesi Libya da insanlarin olumune sebep olan silahlari uretiyor ve bu aile ulkemde dindar diye geciniyor.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 18:37
Türk olarak degersizlik hissi verdiren hükümet yetkililerine hakkimi helal etmiyorum
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 21:20
4
Son beş senedir Cumhuriyet kurulalı en karakterli dış politika yapılıyor.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 22:37
2
Nerede yapılıyor o politika?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 15:06
Komsu Suriyeyi, 2011de bolmek, yikmak icin emperyallerle beraber, neoosmanlici emperyal olarak her kotulugu yap, komsuyu karistir, binlerce masum insanin olumune, multeci olmasina sebep ol , simdi ise toprak butunlugune saygiliyiz diye ....tiyatro da oyna !! Sayin yazar politikadaki cambazliginizi ..., cifte standardinizi...ilkesizliginizi ... uzman Ingilizler bile giptayla izliyor .... Hayran... Kendilerini amator kumede bile gorebilir !! Tribunlere iyi oynuyorsunuz ... Aci gercekleri ya sakliyorsunuz... ya da saptiriyorsunuz ! Birazda biz nerede yanlis yaptik diye ozelestiri yapin !!
Adem Saracoglu 19 Eylül 2019 14:15
Girsek. YPG yi dagitsak, ABD de de NATO ya hürmetden geri cekilse ( ki beklenti bu yönde), elimize ne gecer? Bu duruma Kürt vatandaslarimiz ne der? Orda YPG ile ortak hareket etmek desteklemek, hem ic barisi saglar, hemde sinirlarimizi güvenli kilar. Bunu görmek bu kadar zormu?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 17:39
1
ABD'nin YPG'yi yalnız bırakacağını sananlar hayal görüyor. Bölgedeki dengeleri ve oyuncuların hedeflerini hiç anlamamışlar demektir. Türkiye kendine oyun bozucu rolü atfediyor. Yanılıyor...
PKK ....DÜŞMAN Kuvvetleri diyor Saldiracagiz heryere..sana, bana, hepimize, :)))..Senin Bugünün Çözümü dedigin Yarının ÇIĞ GİBİ GELECEK olan Felaketleridir.!..Önce İç siyaset ve Etnik kokenler üstü düşünüp ÖNCE VATANIN istiklal ve İstikbali demeli /yiz. .Ancak bunu kabul edenle yol alabiliriz.Alınabilir. .Ayrılık, Gayrilik güden bize fayda degil zarar getirir, getirmiştir, getirecektir. !.Saygılar.
Adem Saracoglu 19 Eylül 2019 21:44
1
Sayin Muhtefi O anneler 100 senedir agliyor. Aklina bugün gelmisse GÜNAYDIN Kürt olmak bu ülkede 100 senedir cezalandiriliyor. Cok SIKILDIYASAN orta asyadaki topraklarina geri dön. Biz bu ülkede esit ve kardesce yasamak istiyoruz!
ati 19 Eylül 2019 13:55
sahi, biz suriyeye neden girmiştik?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 17:52
0
Şamda emevi camisinde namaz kılacaktık.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 13:49
ABD Rusya İran taraf desteklenirse kazanç Kürtleri ev sahibi olmaktan uzak tutmak desteklemeseler tam bir bataklık felaket
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 13:45
Iki hafta son Erdogan dedigini yapmazsa ki yapamiyacak o belli çunku bu turkiyenin sonu olma ihtimali var ve Buyuk kurdistan bence Erdogan sayesinde kurulmus olacak.
KARAR OKURUMürsel 19 Eylül 2019 13:30
Amerikay'la kapışma kaçınılmaz.Dün Irak kürdistanı bugün Suriye yarın Türkiye kürdistanı.Kasa kasa yara yara geliyor Misakı milli varsa savaş var. Bağımsız kürdistan olsa belki.Ama İsrail kürdistanı olduğu Barzani referandumunda görüldü.Ya herro ya merro.Allah büyük..
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 14:58
2
Türkiye'nin ABD ile savaşacak ne askeri ne ekonomik gücü var. Dellenmeyin. Çözüm Kürtler ile Türkler'in oturup anlaşmasında.
Adem Saracoglu 19 Eylül 2019 15:17
5
Kardesim Kürtlerden ne alip veremedigin var. Kürtler Sovyetlerden bagimsizlik alan Türk Cumhuriyetlerine seninle sevindi. Kibris ta savasti. Süriyede Kürdistan kurulmasi niye senin icin tehlike olsun?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 13:07
Aynı piyasasından, bize hasetliğinden gözleri uyku tutmayan Almanya’dan %4 daha fazla faizle dövizli kredi kullanıyoruz. Devletin borcu GSMH’nın %60’ını geçmiş; dünya birincisiyiz. Yap işletçilere torunlarımızın ne kadar borçlandırıldığını bile bilmiyoruz. Ülkenin satacak bir şeyi kalmadı; Varlık Fonuna topladığımız kurumların gelecekteki gelirlerini satıyoruz. Sağlık sistemi, emeklilik sistemi çökmek üzere. Gençlerimizin dörtte biri işsiz. Bizim elin savaşına harcayacak paramız mı var, Allah aşkına!
Ali baba 19 Eylül 2019 11:53
Kıbrıslı Türkler için istedigimiz Hak, Hukuk, Adaleti,ve yônetim biçimini firatin dogusundaki 3,, milyon,,KÛRD Kardešlerimiz içinde istesek, veya Filistinliler için istedigimizi, Kûrdler içinde istesek, mahšerde Allah soracak , uygur Tûrkleri, kibris Tûrkleri, Bosnalilar, Kosovalilar, Filistinliler için istediklerini, kardeš dediginiz komšu 30 milyon Kûrd için neden istemediniz diye sorarsa,,, cevabiniz ??
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 12:45
5
Uygur Türkü, İsveç Germeni gibi bir laf. İspanyol İtalyanı dendiğini duydunuz mu hiç?
İstemeyenin Dişi kırılsın. ! Ciddiyim. !.olalım TÜRK MİLLETİ Butunlugunde.Türk, Arab,Kürt, Zaza,Kosovali, Boşnak, Kafkasli, Pomak vd ornek BALKANLARDA Düğün konvoyu Bayrak Taşır Yerel ve Ay Yildiz. .Türkiye'de ise Bayraktar vardir en önde TÜRK BAYRAĞI ve Beyaz Gomlek Asılıdır beraber. Düğün evinde en yüksek yere Asılır. .TÜRK BAYRAĞINI taşıyalım, Misak ı Milli'ye Dikelim. .biz varız Balkanli olarak %90 ..baska da yol yok-tur. ! Saygılar.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 22:19
2
Araplar da, Türkler de sırasını savdı Muhtefi! Hadi gel, KÜRT MİLLETİ bütünlüğünde "Türk, Arab,Kürt, Zaza,Kosovali, Boşnak, Kafkasli,Pomak", Laz, Suryani, Nusayri, Ezidi düğün konvoyunu kuralım, Rajova'dan gelini alıp, Amed'e getirip, kırk gün kırk gece düğün yapalım. "Düğün evinde en yüksek yere" TÜRKİYE BAYRAĞI asalım. :))) Var mısın ?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 11:49
Son Ankara görüşmelerinde Rusya ve özellikle İran Fırat'ın doğusundaki grupların ayrılıkçı teröristler olduğunu ve Amerika'nın bölgeden ayrılma sözünü yerine getirmesini beklediklerini beyan ettiler. Yani onların YGP'ye karşı kayıtsız kalmaları gibi bir durum yok
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 12:44
0
YPG yerine TSK geçsin diye de bir istekleri yok. ABD ile kendileri yerine TSK çarpışırsa pek mutlu olurlar, o başka.
Süheyl CALISKANOGLU 19 Eylül 2019 11:34
Suriye denklemi veya cehennemi,Türkiye'yi bu cehenneme sokanlar, kimlerdi?Neredeler,ne isle mesgul bu zat-muhteremler(?)
musto 19 Eylül 2019 10:43
Tarihimizden hiç ders almamışız Almanın aklıyla Alman gemilerine Türk bayrağı çekip Alman askerine Türk fesi giydirip Rus şehirlerini limanlarını bombaladık emperyalistlerin paylaşım kavgasına durup dururken müdahil olduk.Biz girmesek yine biz saldıracaklardı dur bekle peşinden Sovyet devrimi oldu sen diri kalacaktın.Aynı akıl Suriyeye müdahil oldu biz olmasak yine yaparlardı kolay mı yapsalardı: Amerikanın kaçıncı deneyi Vietnam, Irak dener başaramaz kaçar gider.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 15:14
4
Musto bugünkü, onun doğrusu şu, dersimizi bu yoruma yazmıştım. Editör masasının sansürüne uğradı. Sanırım onlar da seninle aynı imla hatalarını yapıyorlar, üzerlerine alındılar galiba. :)) Neyse ki, D. Mehmet Doğan’a verdiğim imla dersi sansürden geçmiş. Doğan'ın sayfasındaki 09:23 saatli yorumu oku; bugün onunla yetineceğiz artık. :)
Biz Yorgan derdindeyiz Hacı. Musto doğru yazmış. .15:14.Elbette Turkcemizi en doğru konuşmak ve yazmak guzeldir.ama YORGANIN UCUNU KAPMAYA çalışıyorlar. İnsan Giyimiyle, Lisaniyla karşılanır fakat Zihniyetiyle Değerlidir. :))..
ÖTÜKENLİKURT 19 Eylül 2019 09:20
Bak sevgili yazar kardeşim, dış politikada gerekirse risk alınmalıdır! Bu da kurt yüreğiyle olur, tavşan yüreğiyle olmaz! YPGye halen silah veriyorum ve vereceğim diyen devlet senin hasmindır! Ona hısım gibi yaklasman ödlekliktir! Aslan postuna girmek tavşanı aslan yapmaz! Tavşandan aslanlık bekleyenlerde idrak sorunu vardir! Vesselâm...
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 10:13
4
Yorumun tamamı doğru sözün bittiği yerdeyiz harekat falan yok olsa olsa oğlum bak çık olur
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 10:24
8
türkiye ypg ile anlaşmalı. tek çözüm bu. hayal görmeyelim. gazla, masalla dış politika olmaz.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 18:01
1
Hiç bir devlet benim hasmım değildir. Ülkeyi yönetenlerin politik nedenle hasmı olabilir. O da yarın tam tersine döner. Sen iyot gibi açıkta kalırsın. Ben bu oyunda seyirciyim. Çekirdeğimi çıtlayıp, maçı seyrediyorum. Hiç de üzerime alınmıyorum. Herkese de Osmanlı imparatorluğunu tek başına kimseye danışmaksızın savaşa sokan Enver Paşayı hatırlatıyorum.
Katılıyorum %100 Stratejik Akılla Kontrollü RİSK Hayatın kendisidir. Ticarette böyle, Evlenirken de böyle 100% risk Evlilik :)))..Ya Mutlu olursun yada Filozof :))..abd evet Düşünemedigimiz kadar Güçlüdür. Sadece 2-3 Uçak (Onlarca ucak,Seyir Fuzeleri) Gemisi bizi Traşlar, Ekonomik olarak cok ciddi yorar .Bak Yazışıyoruz Kapatır. :))..daha neler, neler. :))..Fakat Herşeye rağmen Mecbur kalirsak.!.IMANLI HAKKA, HAKİKATE AŞIK. TÜRK DURUŞU beklerim Devletimden. .ama Onlara Bedeli de ağırdır,Ağır olur bize Bulaşan Zalimlerin !..Talih ya bize ,,ya da Onlara. Orta yol yoktur. !.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 08:49
Elimizde tarihi bir fırsat vardı işid kobaniye saldirirken girecektik hem işide karşı durarak insanı bir görev yapmış olurduk hem pydnin amerikanin kucağına gitmesine engel olurduk hemde orda güvenli bölge oluşturup bu kadar göç almazdik ozaman izlemekle kaldık şimdi bütün kartlar dağıtılmış oyuna girmeye çalışıyoruz
Süheyl CALISKANOGLU 19 Eylül 2019 08:24
"Bir gece ansizin gitmek' bunu unutalim,bu bir felaket olur cok askerimizin hayati tehlikeye girer.Karsimizda ABD'yi ve YPG'yi buluruz.Karsidaki askeri güc kuvvetini hafife alamayiz. Ulu orta söylenmis sözleri de ciddiye almamak ,en iyi hal caresi oldugunu da ögrenmis olduk
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 08:19
Çok açık yazmış yazar. Hem yapılması gereken hem de nasıp yapılacağı belli olmayan bir harekat. Allah memlekete yardım etsin.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 10:26
3
harekatın neden yapılması gerekiyor? türkiyenin riski ne?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 07:12
Fırat'ın doğusundaki güvenlik riski nedir; sözü söyleyip geçmeyin detaylı açıklayın bilelim bizde. Ahmet Türk de güvenlik riski mi oluşturuyordu da görevinden alındı???? Vb yüzlerce soru. Türklüğün geleceğimi tehlike altında, islamcı Türkçü ideoloji daha ne kadar kötülük yapacak Türkiye toplumuna???
ÖTÜKENLİKURT 19 Eylül 2019 09:17
7
Molla İslamcı Türkçü ideoloji ne demek? Bunların cok farklı kavramlar olduğunu bilmiyorsan neden yorum yazıyor sayfaları işgal ediyorsun!?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 06:14
Türkiye rahat durmuyor kardeş dediği halkıyla sürekli gerginlik halinde
Okuyucu 19 Eylül 2019 03:35
Suriye’nin kuzeyine girmek Sarıkamış daki askerimizin felaketi ile eşdeğerde olabilir. Acaba Kuzey Suriye’de Enver Paşa kim olacak. Orada PYD/PKK ile savaşmayacağız, orada Amerika ve müttefikleri ile savaşacağız. İran ve Rusya ya da güvenmeyin onlar da ABD kadar Türk düşmanlığı mevcuttur. Çok iyi ölçme ve değerlendirme yapmak feraset sahibi devlet adamlarımızın işi olmalıdır.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 02:15
Yani siz diyorsunuz ki Rusya ve ABD istemese de biz Firat'in dogusuna girecegiz. Boyle birsey mumkun mu Sayin yazar? Ne yapacagiz orada? Hem ABDnin destekledigi Kurtlerle, hem de Rusya'nin destekledigi Suriye ordusuyla mi savasacagiz? Biz bu savasi kazanabilir miyiz sizce?...Bu durumda en mantiklisi Esad'la bir masaya oturup Rusya'nin da garantor oldugu bir anlasma imzalamak. Baska secenek yok.
Zillet! Denklemin bize bakan yanı... Suriyede kimin zulüm yaptığını iddia ediyoruz, Esed. Esedi kim fiili olarak ayakta tutuyor Putin-Ruhani... Bizim kartondan Aslan ne diye kükrüyor "katille görüşmem"... Katili ayakta tutanları saraylarda ağırlamak, kendi eliyle yemek ikram etmek ne menem bir tutum o zaman... tabii "yemiyor" diye bir tabir var... Denklem; evin içine aslan kükremesi! dışına kuzu melemesi...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN