Back To Top
‘Suriyeliler’ sandığımızdan daha büyük bir gerçek

‘Suriyeliler’ sandığımızdan daha büyük bir gerçek

 - Son Güncelleme: 29.07.2019 Pazartesi 08:09
- A +

Suriyeli misafirler/göçmenler/mülteciler bahsinde problem ve endişe çoktur ama birinci mesele Türkiye devletinin böylesine büyük bir nüfus hareketi karşısında bir politikaya sahip olmamasıdır. Bugün daha iyi anlaşılıyor ki ne gelebilecek sayıyı tahmin edebildik, ne de statü ve yerleşim planlarını yapabildik. Tabiatıyla şimdi, ne zaman gideceklerine ya da gidip gitmeyeceklerine dair bir perspektife sahip değiliz.

Bu cevapsız sorular Suriyeliler bir an önce ülkelerine geri dönsün, temennisini içermiyor. Zira, geri dönmek bugün ve görünür gelecekte imkansızdır. Zira, Suriye’deki belirsizlik geri dönüşler için bir problem ve bu belirsizliğin Esad lehine düzelme ihtimalinin yüksek olması başka bir problemdir. Suriye’yi terketmek zorunda kalanlar Esad’ın arkası kesilmeyen katliamlarından kaçanlardır ve biliyoruz kalanlar bunu hayatlarıyla ödemişlerdir, ödemeye devam etmektedir. Esad işbaşında kalmayı başardığına göre yakın ve hatta uzak gelecekte ülkesinden ayrılmak zorunda kalıp Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine sığınanların geri dönme ihtimali bulunmamaktadır. Bu gerçeği görmezden gelerek Suriyeliler meselesini çözemeyiz; çözmek şöyle dursun anlayamayız.

***

Biliyorum; bu tespit Suriyelileri istemeyen, onları “bedavacı, nargileci, sorumsuz veya ülkesini terkeden kaçaklar” olarak görenleri rahatsız edecektir ama gerçek budur. Başlangıçta, 100 bin/500 bin sanılırken milyonlara varan sayılarıyla ilgili tahmin yapmak nasıl mümkün olmadıysa bundan sonrası için de tahminde bulunmak imkansızdır.

Şu anda sadece kayıtlı Suriyeli sayısı 3 milyon 700’e yaklaşmış bulunmaktadır ve bunların yüzde 46’dan fazlası 0-18 yaş aralığındadır. Yani dünya standartları üzerinde genç bir göçmen nüfusuna ev sahipliği yapmaktayız.

Bu tablo da bizi başta değindiğim politikasızlığa götürmektedir… Onyıllardır içimizdeki kültürel, siyasi, etnik ve dini meseleleri veya deprem, gecekondulaşma gibi hayati problemleri çözmekte başarılı olamadığımız gibi, Suriyeliler konusunda da baştan bugüne kadar tecrübeli bir devletin yapması gerekenleri yapamadık. Şimdi önümüzde uzun yıllar yaşamak ve yönetmek zorunda kalacağımız devasa bir mesele bulunuyor.

Evvela dünyanın vicdanı olarak taşımaktan onur duyduğumuz bir konu, bir süre sonra sınırları açarak Avrupa’yı tehdit ettiğimiz bir siyasi enstrümana dönüştü. Başta herkesin kardeşlik görevi olarak benimsediği bir göç hareketi, sonuçta kurtulmamız gereken bir yükün adı oldu. Mesele de burada ortaya çıktı… Suriyelileri gönderememek bir yana, onların bu ülkede ev sahipleriyle gerilim yaşamadan huzur içinde hayatlarını sürdürmelerini temin etmek zorundayız. Aksi durumda, başlangıçta bir insanlık hikayesi olan bu tablonun tersine dönme ihtimali az değildir. Nitekim, İstanbul’da kayıtlı olmayan Suriyeli gençlerin polis marifetiyle toparlanıp kayıtlı oldukları vilayetlere gönderilmesi gibi sınırlı bir uygulama bile hem Suriyelilerde, hem de onlarla bir meselesi olmayan kitlelerde rahatsızlık yaratmaya yetmiştir.

Bu vesileyle şu da görüldü ki devlet, Suriyelerle bir meseleyi konuşarak, anlaşarak ve işbirliği halinde çözebilecek muhataplıktan da uzaktır. Onca yardım ve mükemmel ev sahipliğinden sonra sokakta iz sürmek yerine Suriyelilerle temas kurup bu meseleyi konuşarak çözme kapasitemiz olmadığı görüldü. Temas kurulacak üç beş dernek veya akil adam olmadığı anlaşıldı. Suriyeli gençlerin bölgelerine gönderilmesi tartışılır ama bundan daha endişe verici olan bu işlem için makul bir yönteme sahip olamamızdır.

Suçu polise atmadan, yükü emniyetin sırtına yüklemeden acilen Suriyeli gerçeğine yönelik bir gelecek politikası belirlemenin zamanıdır. Eğitimi, istihdam, yerleşim vesaire başta olmak üzere geleceği planlamak zorundayız. Doğumuna izin verdik tamam ama hiç olmazsa büyümeden bir meseleyi halledebileceğimizi gösterelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 31 Temmuz 2019 06:27
Avrupalılar Suriyeli sığınmacılarıTürkiye’ye komite göndererek altın seçer gibi ve en çok meslek sahibi olanlara olur verip memleketlerine izin verdiklerini bilmeyen yoktur. Bu hassas inceleme sonucunda Avrupa ülkelerine kapağı atan ve oralarda daha önceden hazırlanmış olan konuk kabul kamplarına yerleştirilmekteler. Her ne kadar kendilerini mülteciler olarak tanıtsalarda gittikleri ülkenin Göçmen Kurulları her bir mültecinin durumunu derinliğine araştırma zorundadır. Bizdeki mülteci politikası esaslı bir sisteme bağlı olmadığı için neredeyse ipini koparan Türkiye’ye dalış yapabiliyor.
B 31 Temmuz 2019 00:10
Sayın yazar elinizi vicdanınıza koyun. Arabanızın vergisini bir ay geciktirseniz üzerine ceza biniyor. Bu milletin yapılan akılsızlıklarla zarara uğratılması, gerek askerlerimizin şehit olması, gerekse Suriyelilerin perişan olması, gerek bunlara harcanan ülke bütçesini haklı göstermeye çalışmak doğru bir hareket mi. Esad ülkesinde kendine göre bir sağlık teşkilatı, güvenlik, devlet teşkilatı kurmuştu. Bebeklerin aşı kartına kadar vardı. Terörü Esad'ın üstüne yıkmak, ışıd'i, pyd'yi, bunların destekçisi ABD'yi görmemek vicdanla bağdaşıyormu.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 15:12
Dikkat, yazar görüşü aşırı yanılgı içerir. Bu basiretsizliğin bedelini gelecek kuşaklar fena ödeyecek.
Mehmet Beşparmak 30 Temmuz 2019 13:14
Sn. Karaalioğlu Bey, Bugünkü yazınızı okudum ama malesef yanlış düşünüyorsunuz. Eğer olay sizin yorumunuzdaki gibi olsaydı binlerce Suriyeli tatil için Suriye ye gidemezdi , gitse bile dönemezdi. Demekki durum sizin anlattığınız gibi değil. Saygılarımızla
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 23:24
Suriyeli ler ve diğerleri Firsatını bulduğunda Avrupaya gider. Onlar için bu ulke geçici konaklama yeri. İran devriminde de cok fazla İranlı gelmişti ama şimdi bir tane İranlı kalmadı hepsi abd ve avrupaya gittiler.
A Kaplan 30 Temmuz 2019 15:41
4
"Suriyeliler gitsin diyen arkadaşlara sesleniyorum : ALLAH aşkına bu insanlar nereye gitsin, ben yusuf karahanlı. bizzat sınır ötesine gitmiş oradaki insanların halini görmüş bir insanım. vallahi diyorum size vallahi'' bırakın insanı birtane canlı böcek bile bulamazsınız ot bile yetişmiyor. ekmek yok su yok. bırakın bu memleket hepimize yeter.. diyorsunuz ki suriyeliler bayramda memleketlerine gidiyor demek ki suriyede savaş yok sanıyorsunuz.. arkadaşlar ben bunu bizzat şahit olmuş biri olarak gözümle gördüm suriyeliler sadece sınır bölgesindeki kamplara gidip akrabaları
HACI MURAT 29 Temmuz 2019 21:39
Bu gün İbrahim Kahveci'nin yazısına yazdığım bir yorumdan dolayı bir münasebetsiz bana ahlaksız dedi,Editör de yayınladı.Bu sebeple Karar'da 3 ay yorum yazmayacağım ve Karar'ı okumayacağım.Kasım ayında görüşmek üzere benden eyvallah!
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 01:39
2
Bu murat pek hassas lakin sağa sola kahvecinin yazısına baktım kimse kendisine ahlaksız dememiş. Bir de kendisi baksın derim.
A Kaplan 30 Temmuz 2019 17:05
1
"suriyeliler sadece sınır bölgesindeki kamplara gidip akrabaları ile bayramlaşıp tekrar geri dönüyorlar. savaş bölgesine girmeleri imkansız.. ve diyorsunuz ki! bizim askerimiz sınır ötesinde çarpışıyor suriyeller burada diyorsunuz... arkadaşlar bizim askerimiz suriye sınırında ve suriye içerisinde Türkiye'nin güvenliği için, sınırımızda bir terör devleti kurulmaması için çarpışıyor! bunun suriyelilerle alakası yok! askerimiz PKK/PYD/YPG/DAEŞ İLE MÜCADELE VERİYOR..!" yusuf Karahanli
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 19:28
Herşey ortada iken; suriyeliler sorunu büyükmüş ben duyduklarımın yalancısıyım havası var Sizde. Gönülsüz ,dilinizin ucuyla yazışsınız sanki. Adamlara daha gidin bile denmedi ,kayıtlı olduğun ile git denildi.Ama normal vatandaş 4-5 kişı toplanıp yürüyemezken ...herşey ortada.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 18:44
Akıl oturup Esad'la anlaşmayı gerektiriyor. Bu göçmenlerin çektiği eziyet de bizim çektiğimiz eziyet de bitsin. İşbirliği yapmazsak, hâlâ Nusra'nın peşinden koşarsan bu iş iyice tatsızlaşacak. Esad'la anlaşacağız bu oyunu bozacağız. Başka yolu yok.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 14:57
0
Gurur ve kibir engelliyor. İşin ucunda zalim Esad dediği zata tekrar görüşürse, Esad'ın ne zalimliği kalır nede birşey. İtibar yerle bir olur. Esad yeniden üç çocuk babası, göz doktoru ve Suriye devlet başkanı olur. O yüzden o dediğin olmaz...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 17:32
Türkiyede irkcilik yoktur diyecegim amma suriyelilerin basina gelenler aynen bulgaristandan göcenlerinde basina gelmistin. Onlarada bunlar Türk degil Bulgar denmisti.
Muhtefi. . 29 Temmuz 2019 17:26
Poltikaya bulaştı bu iş ! Sözüm ona Suriye ama Siyasi yıpratma ile kimseye faydası yok. Burası Osmanli Bakiyesi,Balkanliyim Aslım 3-4 yüzyıl Evvel Türk ile Arnavut Hanımdan gelme. Sonra si Daha da Karismislar toplumlara Balkan içlerine gidmisler ..Mohac,Kanije,Hotin vd Kilic sallamislar Hep.beraber. Bir yerde okumustum Kanuni Ordusunun Meşalecileri Halep taraflarından. Atasozlerimiz oluşmuş. Basiretli, Zeki Asimetrik düşünmeliyiz. Partiler üstü olmalı. Basra,Sam,Tebriz ,Halep,Bosna,Uskup,Kosova,Baku, Kırım vd Coğrafi sınırlarımızdır. !.
bir okur 29 Temmuz 2019 16:47
Suç Suriyeden ülkemize gelen göçmenlerde değil onları plansız programsız ülkeye alan ve onlar üzerinden siyaset yapan, batıya karşı tehdit unsuru olarak kullananlarda. Birisi de onların genç nüfusunun bizim için avantaj olacağını yazmış. Zannımca dil sürçmesi olmuştur...
Kadıköy 29 Temmuz 2019 16:41
Olamaz akparti Suriye ve Suriyeli meselesinde yanılmış olamaz mutlaka bir yanlışlık vardır ya kandırılmıştır yada dış güçlerin oyunudur
HACI MURAT 29 Temmuz 2019 15:44
Şu cümle Mehmet Doğan'ın bu günkü yazısından:"Biliyoruz ki, Türkiye’ye sığınanlar, Türkiye’nin güneyindeki nüfustan farklı değil."Gene Karar yazarı İbrahim Kahveci bir çok yazısında Türkiye'nin nüfusunun hızla yaşlanmasına değindi.Bu yazıda da mültecilerin %46'sının 0-18 yaş arasında olduğu vurgulanmış.Bu durumda bize benzeyen genç bir nüfus niçin bir avantaja çevrilmesin?Yerleşimin çok kötü olduğu da söylenemez.Bütün şehirlere dağıtılması iyi olmuştur. Çocuklar da bizim çocuklarımızla aynı okula gidebiliyor.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:38
Yazını başlığı şöyle olmalıydı : "Suriyeliler" sandığımızdan daha büyük bir SORUN.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:14
Suriyeliler ülkelerine zorla gönderilemezmiş, yalnızca gönüllü olarak dönebilirlermiş, öyle mi? Eğer iş onların gönlüne kaldıysa o zaman Avrupayla sınır kapılarımızı açalım, hatta onları karadan ve havadan güvenli bir şekilde Avrupa'ya ulaştıralım. Zira onların gönlünde Avrupa'ya gitmek var Türkiye'de kalmak değil.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 14:25
suriyeliler yerine islamcılar suriyeye gitse aslında daha iyi olur. mhpliler de moskovaya. suriyeliler en azından çalışıyorlar. diüerleri hem sırtımızdan geçiniyor, hem de ülkeye zarar veriyorlar.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:46
22
İslamcılar, MHP liler olmasa Batıcı bozuntuları memleketi Amerikaya peşkeş çekmişti...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 20:12
3
15:46! beynini kullan da yaz. ezber laflarla bu iş olmuyor. marshal yardımını alıp yiyip bu ülkeyi batıya borçlu olanlar ve kurtuluş savaşında ingilizlerle olanlar islamcılardı
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 20:14
0
ayrıca bizzat mhpnini önemli adamlarından bir tanesinin cia ile görüşmesini oğur bu gazetede yazmıştı. ayrıca amerikalıların maaşını ödediği kurum mhplilerden oluşuyordu.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 14:54
3
20.12, Sen karalamak istediğin herkese İslamcı diyorsun. Ama öyle değil.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 13:36
Esaddan kacan filan yok. Savaştan ve açlıktan kaçan vardı.Esadla anlaş bu is bitsin.bu kadar basit
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 13:37
Rusya üzerinden Suriye ile anlaşıp sorunları derhal çözmeliyiz. Esad gitmeyecek belli.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 13:29
Ne öngörülü bir hükümetimiz var.... Suriye'de neler yapacak tık, Suriyeli problemini başımıza sardık; Fetönün çalışmalarını destekledik, ne istediyse verdik, başımıza en büyük belaya sardık; başkanlık sistemi bizi uçuracaktı, daha birinci yılında, akp lileri bile memnun edemedik; vesayetlere son vereceğiz diye Cumhuriyetin kuruluş yıllarından bile ne kaldıysa sata sata bitirdik, yerine yol, köprüden başka bir şey koyamadık, daha da sayalım mı....Bu uzar gider...
Süheyl CALISKANOGLU 29 Temmuz 2019 13:03
Belediye secimlerinde tekrar tekrar söylenen bir cümleyi hatirliyorum: CHP demek,cöp demek,susuzluk demektir der AKP'li siyasiler cok severler bu cümleyi.Cöpler kalkar,su kesintisi giderilir,zaman zaman olur bu aksamalar.AKP'nin yanlis siyaseti Suriyelileri getirdi,Türkiye'de ki "Sosyal cöplügü'AKP'nin gücü yetecekmi?Bu cöplügü kaldirmaya !
Muhtefi. 29 Temmuz 2019 13:04
Suriye"ye karismayacaktik, Suriye'ye Sadece birlikte yaşam baskilayip,ortak paydalarindan hareketle ayrılıkları oteleyecektik. Doğru su budur, buydu. Bilmiyorum var mı o Akıl Sam'da Namaz diye.Tek Suriye'de Namaz Gercekciydi.Mesela Almanya Savaşarak olamadı,Üreterek Hakimi oldu Batı Avrupanin. Dünyada Hakimiyet ve Refah İmanla değil Adaletle olur .İMAN seni, beni ilgilendirir gayri olan pratiğe bakar. !...Pratik Belirleyicidir. .Zombi olanlar hariç ...Ailede,Iste,Komsulukta,Trafikte heryerde Pratiğe bakmiyormuyuz !
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 12:56
Öz yurdumuz da da garip kaldık. Reisin hayranı Necip Fazıl ne güzel demiş.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 12:27
Bugün bir yerde okudum. Lübnan ve Ürdün'deki kamplardaki Suriyeliler savaş bittiği için ülkelerine dönmeye başladılar.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:48
15
Dema ya... Sen biryerde okudun diye savaş bityi yani..
Abuzer 29 Temmuz 2019 11:54
İslamcı taife Libya,Tunus,Mısır, Suriye'de İhvancuları İktidara getirecek Arap Baharı Operasyonunu,Türkiye de yeniden Hilafet Merkezi, Recep bey de Halife olacak hülyası ile önce ülkemizde sonrada sonra bu ülkeleri kundaklayan emperyal plana alet oldu.Şapa oturdu. Şimdi akılsızca kendi elleri ile ürettikleri kaosun tehdit ve riskini yeni gördüler.Batıla karşı haktan yana olacağına dünyevi iktidar için batıla alet oldular, Şerif Hüseyin ve Vahhabi çeteler gibi.Tarihten ders almadılar. Suriyeli meselesi sonuç,daha bu iyi günlerimiz.Başımıza bela aldık.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 11:46
Ak Partiyi eleştiremeyen Suriyelileri eleştiriyor. Gelin derseniz gelirler ne yapsınlar. Muhalefet Ak Partiyi eleştirirken toz kondurmuyordunuz. Şimdi ne oldu haklılıkları çıktı mı. Şirket bile yönetilemez bir yaklaşımla koca devleti yönettiriyorsunuz. Sonra kalkmış sızlanıyorsunuz. Pes
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 10:45
Ta 2011'de başlayan sorunu şimdi tespit ve teşrih etmeniz tuhaf değil mi? O zamanlar muhalefet partileri mülteciler meselesinde dikkatli olunması gerektiğini, iç savaşa taraf olunmaması gerektiğini söylüyorlardı. Bunu söyledikleri için de Esetçi oluyorlardı. Sizin saydığınız önlemler tutmaz artık. 5 yıl öncesinin yöntemleri olmalıydı bunlar. Geçmiş olsun.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 13:45
0
Her gün Bay Kemal diye aşağılayıp hedef gösterdikleri adamın mı sözünü dinleyecekler? Yakışır mı hiç?
Süheyl CALISKANOGLU 29 Temmuz 2019 10:34
Suriyeliler icin 40 milyar ($)harcanmis,ben inanamiyorum gercekten.($)lar kimlerin cebine gitti,acaba(?)..
Takipci 29 Temmuz 2019 09:47
Suriyede, BOP baglaminda etnik temizlik yapildi, Turkiyeye tuzak kuruldu. Cozumun yolu belli: Esad ile isbirligi, Esad'dan kactilar ifadesi Bati propagandasıdır.
Süheyl CALISKANOGLU 29 Temmuz 2019 09:24
Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye en büyük yardimi,AKP' nin iktidar dan düsmesindeki etkileri olacak.Türkiye'yi cok zor bir dönem bekliyor.AKP arkasinda harabe bir Türkiye birakarak,yok olacak fakat Suriyeliler sorunu "kangren 'olarak kalacaktir,ne yazik ki..
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 09:00
Sadece Suriyeliler olsa iyi Iraklı Türkmenlere vatandaşlık veriliyor, o kadar çok bunlardan gördüm ki yazık ülke hiç iyiye gitmiyor
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 08:49
Bu ülkeyi yönetenler için suriyeliler sorun değil ki, çünkü onlar halkın içinde yaşamıyorlar, evlerinde korumalar, arabalarında korumalar, ceplerinden tek kuruş vergi ödemiyorlar. Suriyeliler sadece bu ülkenin halkı için sorun, o da yöneticilerin umurunda bile değil ...
Demircan 29 Temmuz 2019 08:40
Ensar muhacir edebiyatı bitti.şimdi değil de Avrupa ya açarım kapıları görürsünüz gününüzü denildiği zaman bitmişti. Şimdi gerçeklerle yüzleşme zamanı. Binlerce suriyelı devletten maaşları Kesilmesin diye sigortasız çalışıyor.muhacir denilenler devlete katmerli kazık atıyor.ensar olan ülkenin gençleri işsiz güçsüz dolaşıyor. Yıllardır göç alan ülkenin bir göç politikası yok. Sorunlarımız kat kat büyüyor. Peki çözüm.o tünelin ucundaki ışık. Artık günışığımıdır.yoksa üstümüze son hızla gelen marşandizmi orası belli değil.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 08:27
Suriyeliler esattan değil savaştan kaçtı. Suriyenin büyük kısmı güvenli artık. Suriyeliler vatanlarına döner. Biz onları GEÇİCİ KORUMA altına aldık. Hiçbirisine daimi oturum vermedik. Ebedi kalma sözü vermedik. Esatlı vatanlarına dönmelerine engel yok Suriyelilerin. Türkiye’de ebedi kalırlarsa, hem komşu Suriye’yle bağlarını koruyup asimile entegre olmadan Suriyeli kalırlar hem de yarın 20 milyon olup toprak hak söz isterler biz de dizimizi döveriz. Suriye’de yaşayıp oylarıyla bizi yönetirler aman ha! Esat’ın ve YPG’nin ekmeğine de yağ süreriz kalırlarsa.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 08:03
Hocam benim önerim şu her Akp li bir Suriyeli yi muhacir olarak yanına alsın . AKP'li sayisi Suriyeli sayısından kat kat fazla bu sorun hallolur.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 07:44
Mustafa bey o dedikleriniz ulkenin gercek vatandaslari icin yapilmiyor ki suriyeliler icin yapilsin
Karar Okuru 29 Temmuz 2019 07:31
Kendi ülkesindeki eğitimi yerle bir etmiş bir iktidar, Suriyeliye kızan ama lokantasında Ucuz Suriyeli çalıştıran esnaf, dinci mezhepçi yığınlar ile tam sosyal moloz durumundaki Suriye göçmenlerinin uyumumu. Hadi canım sende. Sen onları rehabilite edemezsin ama onlar yakında Meksika, Colombia gibi ülkelerdeki aşiret eksenli uyuşturucu ve suç çetelerine döner. Meksikada çetelerin halkla çatışmalarında suriye iç savaşından çok adam öldüğünü anımsatalım. Bizde de Maltepede olaylar olmuştu. Suç çeteleri yakında esnafın keşfettiği iş gücüne keşfeder ve devreye sokar. O zaman anlarız ensar-muhaciri.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 07:13
Siz siyasal İslamcıların ülkeye verdiği zarar her gün biraz daha artıyor gerçeğininde sandığınızdan daha büyük olduğunun farkında mısınız .
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:53
Bir fikri olmayanlar, her mevzuya körü körüne muhalefet etmeyi bir fikir sanıyor.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:47
2.5 milyon da Afgan gelmek için fırsat kolluyormuş. Ümit Özdağ'ın bu konudaki endişelerine katılıyoruz. Acilen geri gönderilmeli. Bu göçle amaç hem Suriye'yi boşaltmak hem de Türk milletinin yapısını bozmaktı. Yarın sayıları ikiye sonra dörde katlanacak. Ayrıcalık isteyecekler. Güneydeki kentleri istila ettiler. Uyum sağlamak gibi dertleri yok.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 18:49
1
Afganistanı da AKP karıştırmıştır...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:06
Suriye sorununu bugünden yarine çözecek irade bu gün bu ülke de yok. Gel Esat kardeşim denmediği sürece. Yanlış mı?
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 10:47
4
yanlış
Yurdumun insanı 29 Temmuz 2019 05:00
EL KESESİNDEN AĞALIK(2) 5.Tek adam kararı ile yönetmek hızlı,değişken, karmaşık, büyük sorunların karşısında hükmü yoktur. Sözde yandaş,itaat,sadakat eyyamcı tipleri hoşunuza giden şeyler söyler,yanşış kararlar aldırır ancak, hoşa gitmeyen sorunlar çıkarır. Ekonomik, siyasi, askeri, diplomatik sorunların sebebi bu aktör ve faktörlerdir. Kural ve kurumlar önemlidir ve gereklidir. 6.Suriye meselesine girilirken meclis ve millete ile iştişare edilmedi. Şimdi bedeli millete ödetiliyor. 7.Bu konuda tek bir sitesi hesap verip bedel ödedi Mİ! Neden!
Yurdumun insanı 29 Temmuz 2019 04:56
EL KESESİNDEN AĞALIK(1) 1.Bu işte Suriye'li ler kabahatli değil. 2.AKP devlet yönetmeyi cemaati,kitleyi harekete geçirme, hamaset zannediyor. 3.Afganistan dan Pakistan'a göç, Balkan,Kafkas, Iraktan ülkemize göç tecrübelerinden ders,örnek alınmamış. 4.AKP partisi olmayan kişileri bürokrasiden tasfiye ve etkisiz kılıp, yerine parti dinine mensup kişileri koyarak yetişmiş insan sermayesinin değerini bilmiyor.Devletleri insan sermayesi büyütür. Medya,eğitim,ordu,yargı,bürokrasi,siyaset, akdemi kurumun bitmemiş tek irade, buyruk düzeni yanlış, hatalı bilgi ile devleti felç eder.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 04:28
Malesef 7 yil sonra Akpartinin Suriye politikasininda yanlis oldugunu gorduk.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 18:56
7
Ne imiş yanlış? Üç miloyna yakın insanın ölüme terk edilmemesi mi? Ucunda menfaat yoksa insalık lazım değil diyorsun... Zaten Batılı zalimleri bu yüzden seviyorsunuz. Bu mevzuda kankasınız...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 04:11
Durum şu: Esat ülkeye hakim olduğu için ülke artık güvenli ve Suriye’ler geri dönebilir. Buraya gelenler Esattan değil asıl savaştan kaçtı. Esat da Suriye de mecbur kabul edecek Suriyelileri. Garantisi şartları da konuşulur. Esat da kaçtılar diye kesecek değil onları. Ne yazık ki, Suriyelilerin vatanlarına dönmesini istemek, Esat’ın Suriye’deki etnik temizlik politikasına karşı çıkmak, Suriye YPG’ye kalmasın, Arap Sünnilerin olsun demek ırkçılık oldu.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 18:59
0
Esat'ın muhaliflere muamelesi değişmedi. Esat kontrol altına alınabilse dedikleriniz zaten yapılacak.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 02:13
çözum basit cunku ülke bizim ve milyonlarcasını istemiyoruz.. oylarımızla da cezanızı verecegiz
Türk oğlu ! 29 Temmuz 2019 01:23
Kimle neyi oturup konuşuyorsunuz kardeşim.Suriyelinin Türkiye'de söz söyleme dahil hiç bir hakkı yoktur. Suriyeden kaçan korkaklar adam olmuşta Türkiye'de hakmı talep ediyorlar.Gitsinler ülkelerine orada savaşsınlar, alsınlar haklarını.Esat bilmem neymişte geçin bunları.Esat'ın en büyük destekçisi Rusya ve İran'la ne işininiz var.Abd'ye uyarak hayal kurup siz karıştırdınız buraları.İhvan başa gelecekti Agamız Halife olacaktı öyle mi.O zaman hadi Mısır,Suud,BAE,Çin, ve dahi bütün diktatörlüklere saldırın oraların bütün halkını Türkiye'ye doldurun.Suriyeliler GİDECEK.Her sabrın da bir sonu var
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:36
17
Suriyeye saldıran yok. Türkiye kendine terör saldırısı gelen her yere müdahale yapar. Kuzey Irak gibi.
Türk oğlu ! 29 Temmuz 2019 09:45
4
05:36 Suriye'ye saldıran mı yok. Sen nerde yaşıyor ve ne yiyip içiyorsun. 2011 den beri adamlara saldırmayan kalmadığı gibi saldırılmadık yerleri de kalmadı. Öncülüğünüde Abd ile bizim Hilafetçiler yaptı ve hala devam ediyorlar. İş çığırından çıkınca oradan sana saldırı gelmeye başladı. Hem adamların devletini parçala Pkk'nın önünü aç. Ondan sonra vay saldırıyorlar. Sam amcandan çekinme, gir o zaman ordunla Rakka'ya kadar Fıratın doğusuna ne bekliyorsun.
Karar okuru 29 Temmuz 2019 01:20
Sıriyelilere bir yardıma muhtaç insan gözüyle bakılıp buna uygun politika oluşmadı. Reis Sünni Suriyelileri ülkeye davet etti esed yenilmeyince Suriyelileri bu sefer ab ye karşı bir korku aracı olarak kullandı ve AB’den 6 milyar Euro koparttı ve son seçimlerde gördük artık Suriyeliler oy kaybettiriyor ve şimdide ibdile el nusra gibi gruplara yem olarak gönderiliyor. 1. reisin yaptığı insancıl ve dinen uygun değil 2. CHP resmen ırkçılık yapıyor 3 Akp seçmeni şu anda ne düşüneceğini bilmiyor reis o kadar hızlı dönüyorki seçmen buna yetişemiyor ezilen gariban Suriyeliler
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:32
2
Neticelere bakıp niyetlere senaryo yazıyorsun.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 01:11
Süleyman Soylu Suriyeliler'i yollamayız diyor.AK Parti kendi ayağına kurşun sıkıyor resmen.23 Haziran'da İmamoğlu'nun 800Bin oy fark atmasında Suriyeliler etkeni de var.Önümüzdeki genel seçimde AK Parti iktidarı bu gidişle biter.Babacan ve Davutoğlu faktörü AK Parti'nin oylarını azaltacak.Artık Suriyeliler ile ilgili kesin somut adımlar atılmalı.Ertelemekle kendimize zarar veriyoruz.Rejimle temasa geçilmeli.Geri dönüşler hızlandırılmalı.Suriyeliler bu ülkede kaldığı müddetçe Suriyeli karşıtlığı ve Türk milliyetçiliği artacaktır.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:29
Sizi bilmem, onlar kardeşimiz tamam ama bu kadar misafirlik de yeter. Daha iş aş demeyin. Bizim evladımız aç kalmış, işsiz kalmış. Bayramda gidip üç ay kalıp geliyorlar. Üç ay savaş iptal mi oluyor. Bir bilen anlatsın. Demek ki yasanabiliyor.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:12
Türkiye’deki dindar-laik çatışması, Kürt sorunu gibi sorunlara birde göçmen mevzusu eklenmiştir. İktidarın bu sorunu acil bir şekilde çözüm planlarıyla masaya yatırması gerekiyor. İktidar ve muhalefet topluma sağduyulu mesajlar vermeliler. Ekonominin de kötüye gitmesiyle beraber Türkiye toplumu daha bir tahammülsüz olmuştur. Türkiye’deki linç kültürünü ve milliyetçi damarı düşünerek dua etmekten başka bir çare gözükmüyor gibi. İleride yaşanabilecek geri dönülmez hatalar olmadan önce Türkiye üzerindeki bu sorumluluğu dünyayla paylaşmalıdır. Buna sınırlarını açarak başlayabilir.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:02
Biz sizlerin gerçeğini akp yi iktidardan indirerek bozacağız o zmn görürsünüz nasıl bir gerçek var Suriyeliler nasıl ülkesine gidiyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN