Back To Top
Yapanın yanına kar kalıyor dünyası’ndan son haberler

Yapanın yanına kar kalıyor dünyası’ndan son haberler

 - Son Güncelleme: 02.02.2019 Cumartesi 08:26
- A +

Yeryüzünün en önemli meselesi demokrasi ve hukuk kültüründen uzaklaşan yönetimlerse en an bunlar kadar büyük bir mesele de sorumluluk sahibi kurumların ve hükümetlerin bu probleme duyarsız kalmasıdır. Giderek büyüyen insan hakları ve hukuk ihlalleri karşısında kendilerini yalıtmaları ve başlarını kuma gömmeleridir.

Kötülük üreten rejimler birbirleriyle dayanışmalarını güçlendirirken, demokrasi bloku her gün dünya siyesindeki ağırlığını kaybediyor. Beraberinde bu bloktaki ülkelerin ortak kurumlarının küresel meseleler karşısındaki moral otoritesi zayıflıyor. İnsanlık temel haklar konusunda en yüksek tecrübe dönemini yaşarken, duyarlılık anlamla bir şekilde gerilemiş bulunuyor. Daha iyi demokrasi, daha kaliteli temsil, daha çok ifade özgürlüğü veya daha güçlü basın hürriyeti çağında bütün bu kavramlar sözgelimi 10 yıl öncesinin itibar seviyesinin bile altındadır. Çünkü, demokrasi duygusu gerilemiş yönetimlerin yaptıklarının yanına kâr kalması ve bu yolda ilerlerken direnç görmemeleri, meşruiyetlerini güçlendiren bir felsefe üretmeyi başardı. Demek ki böyle de olabiliyormuş, duygusu giderek güç kazanmaya başladı. Güç kazanmak şöyle dursun neredeyse yeni statüko oldu.

***

Toplumlar da ikiye bölündüğü için iktidarların hedefinde olan kesimler dünyanın her yerinde umutsuzluk içinde debelenir hale geldi. Mesela, Venezuela halkı gibi... Mesela Esad’a verilen hayat öpücüğü sayesinde geri dönüşsüz bir kabusa ilerleyen Suriye halkı gibi…

Öte yandan, Filistin meselesinde İsrail lehine gelişen avantajlar da dünyanın içine girdiği bu yeni kötücül felsefenin sonucudur.

Zamanında ve gereken dayanışmayı göremeyen baskı altındaki halkların problemleri bir noktadan sonra ya çözülemez hale geliyor ya da çözüm ancak Venezuela örneğinde olduğu gibi ABD’nin antipatik hamlelerine mahkum oluyor.

Çin hükümetinin Uygur Müslümanlarına yönelik ancak eski çağlarda cesaret edilebilecek baskıları da “yapanın yanına kar kalıyor dünyası”nın bir felaketidir.

Rusya tarafından yutulan ve ABD ve Avrupa’nın cılız mırıldanmalarından başka ses işitilmeyen Kırım’ın ise hatırını soran bile yok.

Birkaç ay öncesine kadar göstermelik de olsa bir duyarlılıkla desteklenen Myammar/Arakan Müslümanları şimdi hatırdan bile çıkmış olması…

Ya da Mısır diktatörü Sisi’nin dökülen onca kandan sonra benimsenip sisteme dahil edilmesi… 

Veya Suudi Arabistan’ın Yemen’de dilediğini dilediği gibi yapabilmeye devam ederken üstüne bir de İstanbul’da gazeteci katledip bunu pekala geçiştirebilmesi …

Avrupa Birliği içinde bile, Macaristan ve Polonya’nın demokrasiyi, hukuku, basın hürriyetini yerle bir edişine ses çıkaramayan, çıkarsa bile gidişata mani olamayan bir dünyada yaşıyoruz.

Kötülük yola koyulduğunda duyarlılık ve sorumluluk sahici bir reaksiyon gösteremediği için şimdi, uluslararası kurumların da mecali olup biteni önlemeye yetmiyor. Utanma duygusundan sıyrılan işgal ve ihlal iştahı kendisini yeryüzünün hakimi olarak görüyor. Onlar için Filistin halkı, Suriye’deki mazlum insanlar, Uygurlar, Arakanlılar, Venezuela’yı terkedenler ya da Yemen’in sahipsiz çocukları birer mazlum değil aslında hak ettiklerini bulan çıban başları.

Yerküre eskiden de mutlu değildi ama hiç olmazsa mazlum, göstermelik de olsa mazlum statüsüne sahipti. Şimdi ise önümüzde, toplumların tamamının veya en az yarısının daha mutsuz ve umutsuz olduğu bir dünya haritası var. Haritanın böyle kalması da sadece mağdurlara değil herkese tehlikeli mesajlar veriyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
batuhan 03 Şubat 2019 20:01
Bugün Sultanbeyli'de Suriyeliler lokanta açılışı yaparken Suriye bayrağı sağlamışlar Suriye Marşı söylemişler halk Buna tepki gösterince polis haber vermişler poliste açılışı engellemiş Yani sizin anlayacağınız kendi ülkesinden vatanlarından kaçıp başka ülkelere gelip özellikle Türkiye'de Ekmek elden su gölden yaşayıp bol bol doğru bedavacılığa alışmış bu vatan kaçkınlarının ülkemizde tutan AKP yi kınıyorum ve protesto ediyorum bu sebeple AKP ye asla oy vermeyeceğim
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 23:38
Sorunların etrafında dolaşmak yerine düşündüklerinizi dümdüz ifade etmek daha doğru olmazmı Artık kendinizle yüzleşin lütfen mış gibi yapmayı bırakın sizi terkedenler sizi asla aralarına almayacaklar beklememeyi bırakın artık
Abdullah 02 Şubat 2019 23:31
Oysa karnesi en düşük ülkeyi saymadin. Sen kendin hukuksuzlugunu görmesen millete kendi durumunu görmez.
Alihandro 02 Şubat 2019 16:47
Yahu, dışarıdaki ülkelere niye bakıyorsunuz sayın yazar, adamlar 5 kişi genç nişanlı çifti sokak ortasında tekme tokta dövüyor, savcılık ifade bile almadan serbest bırakıyor sonra toplumda tepki olunca UTANMA BELASI zoraki göz altı kararı veriyorlar, buna benzer olaylar her gün bu ülkede yüzlerce kez yaşanıyor, Türkiye de de kötülük yapanın yanına kar kalıyor, adalet, mazlumun hakkını koruyan hiç bir sistem yok, yok.yok....
Salih 03 Şubat 2019 02:54
0
O neki Konya'da adres sorup iki kişiyi ayagindan vuruyor serbest adlı kontrol şartıyla. Ölmeyince sorun olmuyor.
karar okuru 02 Şubat 2019 15:51
elhamdülillah ben Müslümanım. ahirete inanıyorum. hangi devirde kim olursa olsun. kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz. Allah'ın hakim olduğu mahkemede adalet yerini bulacaktır.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 22:36
0
Böyle işleri Allaha havale etmek ile olmuyor işte.
E.K 02 Şubat 2019 13:38
Ezenler ve Ezilenler. Varlar ve Yoklar. Gucluler ve Gucsuzler. Ve Muslumanlar hep ikinci grupta. Aslina, her iki grupta ayni gemide. Iklim degisikligi bu hizla devam ederse, gemi batar. Er veya gec batar. Herkes esitlenir.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 12:48
Sayın yazar bir sürü devlet saymişmisiniz ama kendinizi unutmuşsunuz sanki,senin ülkende hukuk,insan hakları zirvedemi
hari seldon 02 Şubat 2019 10:49
kişi başı gelirin yükselmesi, ingilizcenin küresel dil olması, internet, ucuz uçak bileti, hızlı iklim değişikliği, devasa borçlanma yeni bir faz değişikliğine götürüyor insanlığı. uluslar bazında değil, fikirler ve değerler bazında ayrışıyor insanlık. murat belge ingilterede brexit yüzünden boşanan çiftlerden bahsediyor. abd bizim gibi ortadan yarıldı. her yerde aynı şey var. bu gidişattan yeni bir şeyler çıkacak. savaş mümkün.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 11:30
1
her refah döneminin sonunda bir savaş olmuş. bence bu rafah döneminin de sonuna geliyoruz. hani borsa ara sıra fiyat düzetlmesi yapar ya, dünyanın da bir nüfus düzeltmesi yapması gerek zaten.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 10:36
Tüm dünyada cehalet yükselişte. Üretmeyip tüketmek ve bunu zahmetsiz yapmak isteyen cehalet.
Muhtefi. . 02 Şubat 2019 10:35
Aynen öyle. Sayın Yazar aynen öyle. .GÜÇ hakim bugün Dünyaya Hak'kın talipi az. .Herşey karmakarışık. .Allah Sonumuzu Hayreylesin. Hiçbir şey yapmıyorsakta Hakkın yanında duralım. Safımız net olsun. !!!.bu da cook zor.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 10:09
Demokrasi de tıpkı diğer inançlar gibi istismar edildi,içi boşaltıldı,çoğunluğu temsil eden yada güçlü olanlar Demokrasi adına rakiplerini eziyor,kamusal faydalardan mahrum ediyor.Uluslar arası hukuku ihlal,Anayasa ve diğer yasalar bile Demokrası kullanılarak yerle bir edilmiş durumda.Bu durumu da aldıkları oy oranıyla meşrulaştırmak istiyorlar. Günümüzde işlerliğini yitiren uluslar arası kuruluşların yeniden yapılandırılması ve etkili olabilmesi için yaptırım gücü olması lazım.Bu faşjizan uygulamalar ancak caydırıcı yaptırımlarla sonlanır.Ak
Baykuş 02 Şubat 2019 09:06
Kaşıkçıyı topraklarımızda katlederek suudiler bize gol atmıştır. Kaşıkçı Kayserili olduğu halde Kayserililerde sahip çıkmadı; çünkü kaybeden taraftaydı o. Demokrasiyi sevmeyenlere Allah merhum Kaşıkçı'nın akibetini versin.
Malesef işin en olumsuzu hukukun üstünlüğü özgürlük demokrasi insan hak ve hürriyetleri naralari ile iktidara gelince gücü eline geçirince belli halk kitlelerinin oyunu alıp diktatorlesen baskıcı geçmişini inkar eden mazlumiyetden zalimlige evrilenler en kötüsü birlikte yaşamak bütün düşüncelerin özgür olduğu güzel Türkiye'de buluşmak yaşamak ümidiyle selam ve dua
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 08:18
31 Martta çamur ittifakına unutamayacağı bir ders vermezsek, bizim akıbetimiz de, Venezuela, Suriye, Mısır halkları gibi olacak. Hadi onların diliyle konuşalım : 31 Mart gerçekten bir BEKA seçimidir; demokrasinin bekası !..
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 11:38
1
atı alan üsküdarı geçti. senin o dediğin seçim, başkanlık referandumuydu.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 14:44
0
Ne yapalım yani, 11:38; oturup ağlayalım mı ? At henüz hedefe varmadı. Hala önü kesilebilir. Bugünkü işimize bakalım. Onun isteği, bizi yıldırmak. Teslimiyete mahal yok. Biz milletiz. İsmet Paşa'yı bile yerinden eden millet. O geçici.
Bir Not: 02 Şubat 2019 16:30
3
Uslup kisinin aynasidir. Camur ittifaki diye bir sey yok. Belliki senin kafanin ici camur. Uluslararasi istatistikleri ozgurlukler acisindan Turkiye'yi saydigin ulkelerin liginde gosteriyor. Milli Mucadele ile Turkiye'nin beka sorunu cozulmustur. Akp ve Mhp'nin koltuk sahipleri mevkilerini korumak amaciyla beka sorunu var diye insanlari kandiriyor. Onumuzdeki secim duz belediye secimi. Nokta.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 19:18
3
8.18, Ne o öyle seçim mi olacak savaş mı olacak. Bir deTayyip için diyorlar milleti kamplaştıryor diye... Muhalefetin haline bak...
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 03:21
yerkürede öteden beri zalim ve mazlum trajedisi yaşandı,yaşanıyor. Güç ayıp örtüyor.Güçlü haklıdır(!)algısı tepkiyi nötrleştiriyor.Güçlü,galip hep kahraman addedilmiş dünya insanının bilinçaltına.Zayıf,mağlup,tutsak düşen,mahkum,mağdur olan mazlum da olsa onlar taraftar bulmuyor, konuşulmaya kayda değer bile görülmüyor.Çağımızda da politik çıkarlar revaçta.Despot rejimlerin mazlumlara baskısını sıradanlaştırıyor politik çıkara dayalı dirsek temasları. Politik çıkar ilişkileri iğdiş etmiş insanları maalesef.
evin 02 Şubat 2019 02:49
suriye halkının çoğunluğu esadı destekliyor. keşke bu gerçeği 10 yıldır anlayabilseydiniz...
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 04:44
0
Bu ulkede hoslanmadigimiz gercekleri gormemezlige geliriz. Gercegi soyleyenlerden de hoslanmayiz.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 13:42
2
O zaman askere gidelermis niye ruslar carpisiyor iranlilar carpisiyor
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 19:54
3
Biraz oku öğren çoğunluk dediğin nedirki ortadoğuda tüm diktatörler %99 oyla seçiliyor esat nusayri buda nufusun %3 yada 5 ine tekamül ediyor
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 02:40
Allah, Allah böyle yazınca "dış güç" falan demiş olmuyorsun değil mi? Hani bunlara benzer şeyleri, devlet isimleri vererek söyleyenlere "komplo teoriciler" deniyor da...
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 04:35
0
Sinekten yağ çıkmaya geldi sıra demek. Dış güç var ama havada bulut var sen bana ördek dedin derecesinde herseyi onlardan bilmek komplodur.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 09:02
0
02:40 bütün ülkeler birbiri için dış güçtür. Bütün devletler birbirinin altını oymaya çalışır. Bazıları dış güçlere rağmen gelişir, bazıları ise her başarısızlığına dış güçleri mazeret gösterir kendini aklar.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 10:57
0
iktidar aciz yeri değildir. ülkeyi sen yönetemiyorsan, dış güçlerin insafına kaldıysan bırakacaksın o makamı. yapamıyorsan yapabilen gelecek.
musto 02 Şubat 2019 02:20
Amerika nükleer anlaşmayı askıya aldı ellerinde bulunan nükleer güç yüzlerce dünyayı yok edecek kapasitede yetmiyor artık ticaret baskı ile yapılacak rekabet dönemi bitti ya benden olusun ya bertaraf olursun dönemi başladı meyvelerini toplamaya başladılar.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 10:09
0
Trump'in icerde gundemi degistirmek icin yaptigi abuk subuk islerden biri. Basi savciyla belada. Gazeteler hergun Trump'in secim kampanyasi esnasinda yaprigi kanuna aykiri isleri yaziyor. Suc ortaklari teker teker itirafci oluyor. Nukleer anlasmayi askiya almasi ve nukleer silah imal etmesi hicbirsey ifade etmez. ABDnin ve Rusya'nin binlerce nukleer fuzesi zaten var. Birbirlerini vuramazlar, bu gezegenin de insanoglunun da sonu olur.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 01:57
Venezuela, Suriye, Israil, Misir, ABD, Suudi Arabistan, Macaristan, Polonya, Myammar, Yemen, Uygurlar, Arakanlilar...Dunyanin 4 kosesinde olup bitenleri elestiren bir makale ama vatandasi oldugunuz Turkiye'de burnunuzun dibinde olup bitenleri yine es gecmissiniz Sayin yazar.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 00:35
Vay ki vay. Demek artık çekinmeden Rusçuluk yapılabiliyor. Trump gibi delilerin dünyasında herşey normal!
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 00:27
Sayın yazar bey bu haydut zorba devletin ismi nedir siyonist abd ve ab değilmi
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 08:58
1
Çin'e zorba diyemeyip, AB'ye ağzını doldura doldura zorba demek nasıl bir zavallılıktır.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 10:53
0
zavallılık değil köylülük: benden olan iyidir, olmayan kötüdür. köylünün aklı, fikri, ahlakı daha ötesine çalışmaz.
KARAR OKURU 02 Şubat 2019 00:18
İnsanoğlu kendi kıyametini hazırlıyor. Bu hazırlıkta zalim kendi ateşine odun taşırken zulme uğrayan ise inşaallah çektiklerinin karşılığını ebedi alemde alır. Bu dünyada yapanın yaptğının yanına kar kaldığı aşikar..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN