Back To Top
Yeni Zelanda’dan geride kalana bir bakalım...

Yeni Zelanda’dan geride kalana bir bakalım...

 - Son Güncelleme: 21.03.2019 Perşembe 08:49
- A +

Sosyolojik, siyasi ve ideolojik temalı tartışmalarda usül yoksa veya baştan reddedilmişse netice almak imkansızdır. Böyle durumlar çoğu zaman zaten netice almamak amacıyla zorlanır ve aslolan, olayların kendi lehine fayda üretmesidir. Yani, olguların çarpıtılması, kuralların çiğnenmesi, gerçeklerin gizlenmesi sanıldığı gibi ayıp değil normaldir. Hatta, gerçekler işe yaramayacağından çarpıtma onlar için kaçınılmazdır.

Yeni Zelanda’da yaşanan menfur ve meş’um katliamın ardından bizim durumumuz da bundan ibarettir. Analizinden taziyesine kadar en tecrübeli olmamız gereken konuda, her şeyi elimize yüzümüze bulaştırdık. Eski tartışmaların ve konuşmaların bile çok gerisine gittik. Gerçeklerle ilgisi olmayan bir propaganda rüzgârı, acıyla dayanışmayı umursamayan bir hamaset ve geride kalacak hasarı hesaba katmayan bir coşku… Tablo bundan ibarettir.

Çünkü, en basit ve sıradan doğruları sessizce dile getirmeye çalışanlar dahi bastırılıyor. Bastırılmak şöyle dursun ne Haçlı yandaşlıkları ne emperyalist ajanlıkları kalıyor. Her fırsatta din iman barometresiyle kafalarına vurulması cabası… Üstelik vuranların kahir ekseriyeti de dinle imanla barışıklıkları bilinmeyen nevzuhur taife…

* * *

“En basit doğrular” nelerdir, hatırlayalım…

1- Böyle vahşi katliamların dini motivasyonu vardır. Kendisini Hıristiyan kimlikle tanımlayan teröristler çoğu kez faşist eğilimler de taşırlar.

2- Dünyada ciddi bir islamofobi problemi vardır. Sebepleri ayrı tartışma konusu ama problem giderek büyümektedir. 

3- Nasıl IŞİD eylemleri İslam coğrafyasında sağduyulu çoğunluğun nefretini kazanıyorsa, Yeni Zelanda ya da Norveç katliamları da Hıristiyan dünyada çoğunluk nezdinde aynı reaksiyonla karşılanıyor.

4- Batı medyasında bazı kurumların böyle eylemlere yeterince tepki vermediği doğrudur ama çoğunluğu açıkça lanetlemektedir. Durum, farklı vakalarda İslam dünyasıyla benzerlik arzetmektedir. Gri alan siyah ve beyazdan her zaman büyüktür. 

5- Müslümanlarla arası hoş olsun olmasın dünyanın bütün sorumluluk sahibi liderleri böyle eylemlerden kaygı duyar. Yani, hepsi Yeni Zelanda Başbakanı kadar cesur ve açık yürekli olmayabilir ama kaygıda eşittirler. İnsani gerekçeler bir yana, ne ülkelerinin ne de dünya yönetilebilir olmaktan çıkacağını bilirler.

6- İslam dünyası acılıdır, kederlidir ama olup bitenleri anlama ve bir vadede önleme konusunda zengin düşünce birikimi de vardır. Ne yazık ki her defasında hamasetin galip gelmesi sağduyunun mecalini azaltmaktadır.

* * *

Bütün gerçekler elbette 6 maddeden ibaret değil ama bunları dile getirmek bile maliyet üretiyorsa durup düşünelim.

Mesele ne kadar büyük olursa -ki büyüktür- evvela tartışmayı öğrenmeli, gerçeği bulup çıkarmayı bilmeliyiz. Bu iki karakter yoksa gerisi bilek güreşinden ibarettir ve ölene de kalana fayda sağlamaz. Sadece bu meselede değil her kritik olayda gerçekleri söylemeyi suç, söyleyeni de kriminalize etmekten vazgeçelim. Zira, inkâr etmek gerçeğin mahiyetini ve gücünü değiştirmiyor. Gerçeğin gücünü hatırlatmaya gerek yok, tecrübeyle sabittir.

Bu vesileyle tekrar, Christchurch’te hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa AlSANCAK 24 Mart 2019 17:52
Sayın yazar güzel bir yazı sunmuş. Tamam; hepberaber terörizmi lanetleyelim ve lanetliyoruz da. Bütün dünyada sağduyulu insanlar böylesine hunharca girişilmiş bir saldırının şokunu henüz atlatmış değiller.Ama aynı acılı zaman dilimi içinde bizim kendi Cumhurbaşkanımızın sanki Türkiye’yi kuşatmak için yola çıkmış düşman kuvvetleri varmış gibi içpolitikada puan kazanma uğruna geldiklerinde dahaönce de olduğu gibi TABUTLARLA MEMLEKETLERİNE GERİ GÖNDERİRİZ demesi yok mu bütün acı çekenlerin üzüntülerinin üstüne tuz biber ekmiş oldu. Nede
Kamil Yaraş 23 Mart 2019 10:42
Mustafa bey, 6- İslam dünyası acılıdır, kederlidir ama olup bitenleri anlama ve bir vadede önleme konusunda zengin düşünce birikimi de vardır. Diyorsunuz ama bizde balık hafıza sendromu var mı?Neden bu zengin düşünceler ile çözüm üretemiyoruz.Ülkemizin ırki terör sorunu 1983 ten günümüze devam ediyor.Kalıcı çözüm üretemiyoruz. Selamlarımla
Muhtefi. .. 21 Mart 2019 18:11
Norveç Katliamcısinin Irkçı Bildiri kitabı internette satılmış. !..her ne kadar Batıda sağ duyulu insanlar çoğunlukta olsa da Ekonomik değişim vb durumlar..Bu tür saldirilari korkarım artıracaktır. Önlem alıp uyanık olmak zorundayiz. .!!...
karar okuru 21 Mart 2019 13:47
Müslümanların ve gayr-i müslimlerin hepsi aynı kategoriye konamaz. her ikisinin de adil ve zalimleri vardır. Müslüman olanlar veya olmayanlar insanlık için birbirlerine menfaatsiz yardım edip sahip çıkabilirler. Hayli misal için kaynak: (diy İslam ans c 8 s 55 -55 Civar maddesi
KARAR OKURU 21 Mart 2019 14:39
14
kardeş, tüm olay, iyi insan- kötü insan ekseni ya. iyi insan adalaeti de gözetir, mazlumu da. dini de yoktur.
E.K 21 Mart 2019 12:18
Guzel bir yazi. Sn Yazardan yine sag duyulu bir yazi. Tesekur ederiz..Yeni Zelanda'da irkci bir terorist masum 50 insani katletti...Neresinden bakarsaniz bakin vahim bir olay. Hic bir gerekce boyle bir olayi hakli gosteremez..Cok uzucu...Sn Erdogan'in bu olay uzerinden siyaset yapmasi, oy devsirmeye calismasida cok uzucu. Siyasetin seviyesi bu kadar dusmemeli.. Bu bir belediye secimi. Sn Merkel siyasi kazanim icin bu olayla ilgili tek bir kelime soylemedi. Oysa siyasi kariyeri tehlikede...Aradaki kalite farki..!
KARAR OKURU 21 Mart 2019 12:13
"IŞİD eylemleri İslam coğrafyasında sağduyulu çoğunluğun nefretini kazanıyorsa, Yeni Zelanda ya da Norveç katliamları da Hıristiyan dünyada çoğunluk nezdinde aynı reaksiyonla karşılanıyor..."
"Kuşkusuz israil devleti Türkiyenin dostudur" diyebilen bir zihniyetin gerçeğe, insanlığa ve vicdana düşmanlık etmesini artık yadırgamıyorum. Dostu İsrail olanların, Yeni Zelanda halkı ve Başbakanının vicdani tavırlarına karşı gösterdiği bu anlamsız hamaseti yadırgamıyorum. Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.
Homeros 21 Mart 2019 10:42
Tarım döneminin yadigarı köylüler, sanayi/bigi döneminin getirdiği değişime uyumda zorlanıyor, zorlanma öfkeyi besliyor. Şehirlilere karşı hınçla dolular. Mesele doğu-batı, haçlı-hilal, hak-batıl, laik-dindar meselesi değil. Mesele bu hınç. Din/milliyetçilik bu hıncı ifadenin mecraları , sebep değiller. "batılılar/laikler/hristiyanlar" ne yaparlarsa yapsınlar bu hıncın hedefi olacaklar. Rasyonellikle çözülebilir bir şey değil. Nesiller değiştikçe uyum oranı artacak. Tarihte faz değişikliklerinde hep böyle olmuş.
2- Yeni Zelanda Başbakanını ve halkını olay sonrası örnek tavırları nedeniyle ayakta alkışlıyorum. İsrail için, 20 Aralık 2015 tarihinde (üşenmeyin açın youtubedan izleyin) Devlet olarak gerçekleştirdikleri ve utanmazca sürdürdükleri terör eylemlerine ve mavi marmara olayına ve bitmeyeceği bilinen yüzsüzlüklerine rağmen "Kuşkusuz israil devleti Türkiyenin dostudur" diyebilen bir zihniyetin gerçeğe, insanlığa ve vicdana düşmanlık etmesini artık yadırgamıyorum. Dostu İsrail olanın, Yeni Zelanda halkı ve Başbakanının vicdani tavırlarına ka
1- "İslami Terör" kavramını reddeden bir kafa "Hıristiyan ya da Haçlı Terörü" lafını da reddeder. Olayla aynı anda dolaşıma sokulan "hıristiyan terörü" söylevleri, capsleri, Çanakkale üzerinden haçlı düşmanlığı çıkışları bu kötülüğün organize olduğuna delil olarak yeter. Bu tepkiler kimden gelirse gelsin ne insanidir ne de islami. Hatta bu milletin göstereceği türden de değildir.
GİRESİNLİ 21 Mart 2019 10:08
Dünya siyasetini okuyacak ve ilmi ahlaki siyaset üretecek , dünyada ve ülkedeki her olayı iç siyasete malzeme/meze olarak kullanmayacak gerçek siyaset devlet adamı nasib et ya Rabbi bu ümmete.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 08:39
Eğer Batı'daki sağduyulu çoğunluk olmasa ırkçılıkla başetmek mümkün olmazdı. Almanya'da ırkçıların karşısına yine Almanlar'ın dikilmesi bu şekilde konuşmalar yapmamızı engellemeli. Bütün Zellanda'ya meydan okuduk. 4tane manyak için 4 tane oy için ilişkiler bu kadar bozulmaz. Kavga etmediğimiz ülke kalmadı.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 08:27
“Cuma namazı için yeni Zelanda halkı dayanışma amacıyla cami etrafında nöbet tuttu” ne kadar takdirlik davranış.
HACI MURAT 21 Mart 2019 07:36
Zelanda başbakanının tavrı takdire şayan,iyi,güzel.Velakin karşılaştığımız olay bundan mı ibarettir?Katliamın bir arka planı yok mudur?Bu olayın yüksek sesle protesto edilecek bir yanı da var bence.Bunu da görmek lazım.Batı'da yükselen ırkçı ve haçlı zihniyeti de görmek lazım.Teröre ve haçlı zihniyetine yöneltilen eleştirileri Zelanda'ya yöneltilmiş gibi görmemek lazım.1915'te kendi topraklarımızda 250 bin insanımızı şehit edenlere teşekkür mü edecektik,yoksa çiçek mi verecektik? Unutalım mı Çanakkale'yi?
KARAR OKURU 21 Mart 2019 15:38
53
hacı murat, senin yorumlarını okuyup okumamak arasında gidip geliyordum, bu yorumundan sonra artık bir daha senin herhangi bir yorumunu okumamaya karar verdim. zaman kaybından da öte, ruhum daralıyor.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 17:48
56
Hacı Murat arkadaş.Bi tık frekans değil lütfen! Bu ne bağımlılık!Hz.Peygamber ( sav) kendini yuva ve yurdundan,çoçukarından ve hatıralrından mahrum eden,işkence edip,dişini kırıp,yüzünü yaran.Savaşan.Mekke Fethi sonrası müşrik araplara nasıl muamelede bulundu. Birde RTE bak.Atatürk buraya savaşmaya getirilen Anzak annelerine nasıl seslenmiş. Ayıp yahu.Bağrmadan sakin konuşmayı ne zaman duyacağız,RTE den. Bu ne kin ve maraz.
Türkiyem 21 Mart 2019 06:36
Bu toplum bu kadar yüksek enflasyon ve işsizlik olduğu günlerde bu kadar gerilimi ve kutuplaşmayı hak etmiyor yapmayın siyasiler yapmayın bizler aynı mahallede kapı komşusu ile yaşamak zorundayız bir oy için ayrıştırmayınız bizleri
KARAR OKURU 21 Mart 2019 05:25
Cumhurbaskani bu sozlerle bizim gayrimuslum vatandaslari da tehlikeye atmaktadir. Amacinin bu olmadigina eminim ama 4 katilin isledigi bu sucu batili ulkelerin ve tum Hristiyanlarin kabahatiymis gibi gostermek, aramizda yasayan ISiDli teroristlere zemin hazirlar. Reyna katliamindan once bu ulkede Noel ve Yilbasi hakkinda soylenen ve yazilanlari unutmayalim.
Karar okuru 21 Mart 2019 01:30
Hala akıl ve tecrübe ile bakan yok. Hollanda saldırısı ile ilgili (eğer terör ise) ses yok bizde de. Bunu nereye koyacağız. Huntingtonun tezi sanki sahneye kondu. Türkiye de maalesef kendine biçilen rolü oynuyor tıpkı istenildiği gibi.Ancak çok ağır sonuçları olur islam toplumları sıkışır kalır. İşte Çin de olanlar duyuyoruz
KARAR OKURU 21 Mart 2019 03:14
18
aynen öyle , böyle böyle söylem gücümüzü de yitiriyoruz. içi boş karton adamlar vardır magaza onlerinde onlar gibi olduk. görüntü var ses var ama içimiz boş.
musto 21 Mart 2019 01:18
Daha ne yapsınlar şok olmuşlardı. O halde Yeni Zelanda her türlü tepkiyi verdi ailelere sahip çıktı yaralarını sarıyor bizimde bir horum otumuz yanmadığı halde bolca şov yaptık teröristin lafıyla suçsuz ülkeleri tehdit ederek haddimizi aştık.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 01:16
ne istedinse verdik. Herşeyimizi aldın hala neden suratın asık reis. Neden kızgınsın?
KARAR OKURU 21 Mart 2019 01:12
her seçim öncesi rte ye kullanacagı bu olay çıkıyor ilginç...
Yeni Zelanda dan geriye kalanları hemen söyleyeyim camide katledilen 50 tane masum insan ve Türkiye'de bu 50 tane masum insanın kanını ve dramını 31 Mart seçimleri ne kadar Oya çevirmeye çalışan sömüren bir AKP işte yeni zelanda'dan bizlere kalan bu.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 00:37
dünyanın herhangi bir ülkesinde herhangi bir coğrafyasında Terör ve katliam saldırı olduğu zaman o ülkenin başbakanı başkanı Yahu cumhurbaşkanı o katliamı Okan'ı ve Gözyaşını seçim malzemesi olarak asla kullanmıyorlar ama bizim ülkemizde ise Durum tam tersine değişik AKP liler ve AKP Genel Başkanı Erdoğan Yeni Zelanda saldırısını 31 Mart sabahına kadar kullanıyor ve kullanacağı devam ediyor maalesef arada Kalite farkı var işte onlar dünya ülkesi Biz ise Patagonya.
eski islamcı 21 Mart 2019 00:16
sayı yazan Siz Batı basınının olaya fazla tepki vermediğini Boş verin de AKP lilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avustralya ve Yeni Zelanda yi kastederek biz sizin dedeleriniz hallettik şimdi sizleri de halledeceğiz demesine Ne dersiniz onu bir açıklayın da duyalım Erdoğan'ın bu nefret dilini nereye Sığdıralım Erdoğan üç beş tane fazla oy almak için maalesef bütün dünyayı Türkiye'ye düşman ediyor Biz Bu Hallere Düşecek ülke miydik
KARAR OKURU 21 Mart 2019 00:12
Bunu da tartışalım sayın yazar. Sonu yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN