Back To Top
Yerel seçimin yerelle alakası

Yerel seçimin yerelle alakası

 - Son Güncelleme: 21.02.2019 Perşembe 08:45
- A +

Neredeyse seçimle ilgisiz bir günümüz geçmiyor ama en nihayet resmi takvim işlemeye başladığı için gerçek seçim sürecine girdik demektir. 31 Mart mahalli seçimleri atmosferi bugünden sonra daha da hareketlenecektir. Kampanya, mitingi ve propaganda faaliyeti bilindik temposuyla arz-ı endam edecektir. Ki, mesele de zaten bu bilindik tempo… Eğer bu kez de meydanlarda, ekranlarda ve gazetelerde yine gergin, çatışmacı ve ayrıştırıcı bir dil galip gelecekse alışkanlığımız değişmemiş olacak ve canımız sıkılmaya devem edecek demektir.

Demokratik usüllere uygun bir kampanya ve atmosfer ancak yerel seçimle genel seçimi ayırabilmekle mümkündür. Her ikisinde aynı dilin hakimiyeti olması, bu ayırımın yapılamadığını gösterir.

Yerel seçim; belediye başkanları ve belediye meclisi üyelerini seçmek kararıdır ve tabiatıyla yerel hizmette yarışın adıdır.

İyi ve modern şehirleşme…

Kültürel ve çevresel hizmetlerin kalitesi..

Şehir estetiği… Bilhassa kaçak yapılara izin verilmemesi ve kanunlara uyanla uymayan arasında eşitsizliğe yol açan fırsatçılığın önlenmesi…

Temizlik ve benzeri hizmetlerin aksamadan temini…

Kamu kaynaklarının verimli kullanımı ve bilhassa yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmaması…

Şehirde farklı etnik, siyasi ve ideolojik kimliğe sahip insanlara ayırım uygulanmaması…

İlçe ve şehirlerin bölge içinde ve ülke içinde rekabet edebilir şekilde yönetilmeleri… Yani cazibelerinin artırılması…

* * *

Yerel yönetimler için bütün bu kalemler ve yerine göre diğer hizmet unsurları ana kriterlerdir. Tayin edici olan, belediye başkanının becerisi, kaabiliyeti ve vizyonudur. Adaylar serbestçe yarıştıktan ve halkın tercihiyle seçildikten sonra koltuğa oturanın kimliğine bağlı olarak ne ilçe, ne vilayet ne de ülke tehlikeye girer. Aksine hizmette rekabet etmek, daha kaliteli ve modern projelerle yarışmak kazanan kim olursa olsun güvenlik kaygısı azaltır. 

Bugüne kadar söylenen söylendi tamam ama şimdiden sonra 31 Mart’ın bu kalite yarışının seçimi olması ülkeye kazandırır. Demokrasiye katkı sağlar ve en önemlisi de epeyidir kaybedilen huzuru geri getirir. Siyasetin merkezindeki keskin dilin aksine, yerelde gerilimden arınmış bir rekabet büyük ve iddialı laflardan daha çok fayda sağlar. Türkiye gibi, merkezden taşraya, yukarıdan aşağıya ileri düzeyde politik bir toplum için yerelde hizmet kalitesini oylayabilmek aynı zamanda bir fırsattır. Böyle bir baskı, hem iktidar adaylarını disipline eder hem de muhalefet adaylarını daha iyi oymaya zorlar.

Dil, üslup ve projelerle hep birlikte seçim demokrasinin kalitesinin göstergesidir. Yerelde sahici bir demokratik yarışın ülke için hayati öneme sahip olduğunu akıldan çıkarmayalım. Bu yoldan yürümek mümkünken, hamaset ve millete şirin görünerek kolaya kaçmak, hep birlikte siyasetin seviyesini düşürmekten başka işe yaramayacaktır. 

Siyasi kalite için iyimser olabilmek zor ama temenniden zarar gelmez. Yerel seçimin yerelle akalasını güçlendirmek zorundayız.

Daha sakin ve daha çok hizmet odaklı bir rekabetin yaşadığımız şehirlere ve ülkeye kazandıracaklarını düşününce temenninin ötesine de geçmek gerekir. Siyaset kendisini bu yarışa motive edemiyorsa seçmen neden zorlamasın? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
doğan kaya 28 Şubat 2019 12:08
adam geçenlerde kayseriye geldi sözde toplu açılşlar yapmak için bakıyorum burada yaşayan birisi olarak ne bir fabrika açtı ne bir tesis açtı açılışı daha önce çeşitli bakankar tarafından yapılan cami kavşak ve yoldan başka birşey yok bu milletin aklıyla alay ediyor resmen yazıktır günahtır çıkıyor birde meysanlarda hz.ömerin adaletinden bahsediyor
doğan kaya 28 Şubat 2019 12:01
erdoğan işine gelen 12 eylül anayasasındaki birçok kanunu değiştirdi neden partili bir cumgurbaşkanıyken tarafsız bir cumhurbaşkanı için getirilen yine 12 eylül mahsulü olan cumhurbaşkanına hakaret ve eleştiri maddesini kaldırmayı aklına bile gelmiyor işine gelmiyor
Ferhat Durmaz 21 Şubat 2019 18:44
Dikey mimariden uzaklaşılması çağrısında bulunan Erdoğan, "Dikey mimariye karşıyım. Yatay mimariyle yani zemin artı dört, bilemediniz zemin artı beş kat binalarla bu işi yapalım." dedi. İyi demiş te nasıl olacak bu. 8 katlı binayı 4 kata indirdiğinde aynı daire sayısını sağlamak için ya daireleri yarı yarıya küçülteceksin ya da binayı zeminde 2 kat fazla alana oturtacaksın. Bunları niye açıklamıyor.
musto 21 Şubat 2019 13:45
İktidarda,kalmak için her seçim, bunlar için beka bunlar, BOP, projesinin bir versiyonuydu Bahcelinin, 2002 de hodri meydan deyip seçim, istemesi iktidarın, her istediğini hatta unuttuklarında yol göstermesi sıkışınca beka, diye halkı, korkutması.
ati 21 Şubat 2019 11:28
aşağıda yazılmış yorumların hemen hepsine katılıyorum. bu yazılanlardan keşke yönetenlerin de haberleri olsa... yerel diye anılan bu seçimler ''yerel'' falan değil...
Abdullah hasan 21 Şubat 2019 11:22
ayrı olarak bir gemide 3-5 gurup olsak, bir taraf gemiyi su aldırmak için deliyor olsa, bunu akıllıca engellemek gerekiyor, yoksa bir delikte biz acalım desek sadece helakımızı hızlandırmış oluruz, seçmen gaza gelip kırıp dökmeye değil sükunetle helak olmamak için çaba sarfetmeliyiz.
Abdullah hasan 21 Şubat 2019 11:18
En azından belediye başkan adayları sükuneti sağlamalı, çünkü onlar sonuçta seçmenleriyle daha içli dışlı, çoğu yüzle tekrar dan görüşme olasılığı çook.
Abdullah hasan 21 Şubat 2019 11:08
''Siyaset kendisini bu yarışa motive edemiyorsa seçmen neden zorlamasın? '' Tebrik ederim ve de teşekkür ederim bize en çok lazım olan bir tespit yaptığınızdan. Seçmen böyle olacak, adaylar yarış esnasın da istemeden de (!) olsa gerginlik olduğun da veya olacağın da seçmen hemen hizaya çekmeli, yoksa kendimizi heba etmekten kaçınılmaz oluyor işler.
Prens Sabahattin 21 Şubat 2019 09:40
Neden hiç bir belediye başkanı yerele daha fazla yetki ve sorumluluk talep etmiyor? Özellikle eğitimde
Takipci 21 Şubat 2019 09:25
Guzel hayaller ama, sizin de umidiniz yok...
evin 21 Şubat 2019 06:18
ülkeyi yönetenler tarafından hergün aşağılanıp hakaret edilmekten bunaldık artık...vergi vermeye gelince çatır çatır almayı biliyorlar ama...yeter artık...herkes kendine çekidüzen versin...
Karar Okuru 21 Şubat 2019 02:34
Yerel secimler icin cumhurbaskani sahalara iniyorsa, maalesef sadece akplilerin cumhurbaskanidir, benim cumhurbaskanim degildir. Yuzde ellinin cumhurbaskanidir.
Karar Okuru 21 Şubat 2019 02:18
Ne yereli, genel bu genel. Bakin cumhurbaskani meydanlarda.
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 09:39
2
Kimse belediye demiyor ekonomi ve adalet carpitmalari yapiyor.belediyeyse bunlar nen?
Karar Okuru 21 Şubat 2019 02:00
Cumhurbaskanligi secimi yapmiyoruz. Tarafsiz olmasi gereken cumhurbaskani nicin sahalara inip miting yapiyor? Bu secimler adil degil.
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 09:34
4
Başkanlık sisteminde cumhurbaşkanı tarafsız değildir.
Raşit 21 Şubat 2019 20:12
0
Bizimki Başkanlık sistemi değil. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi.Ayrıca Anayasamızda Cumhurbaşkanlarının tarafsız olması gereken maddeler ve yemin aynen duruyor.Değişmedi..
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 01:10
İstanbul'da Ege'de Çanakkale'de bu bu akşam deprem oldu En ufak Depremde bile binalar sallanıyor artık gerisini siz düşünün 511 şiddetindeki depremde Eğer Türkiye'ye böyle sallanıyorsa 6 ve 7 şiddetindeki depremde kim bilir neler olur Allah göstermesin
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 00:58
İstanbul'un her yeri betondan görünmüyor yeşillik ve ağaç namına hiçbir şey yok Yakında oksijen imizde tükenecek zaten kar da yağmıyor erçekten İstanbul'u AKP belediyeleri mahvetti her yeri betona çevirdiler betona dönüştürdüler ne kadar çok beton o kadar çok para o kadar çok yandaş o kadar çok ihale demektir
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 08:14
1
Beton kaybettirecek.
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 00:42
Geçenlerde Erdoğan bir mitingde aynen şöyle dedi İstanbul'a dedi en büyük kötülüğü CHP yaptı Dedi kulaklarıma inanamadım 5 yıldır ta belediye başkanlığından böyle İstanbul'u yöneten Erdoğan değilmiş gibi gene suçu CHP'ye attı İstanbul'u betona gömen yeşilliği bitiren mahveden Erdoğan çıkmış CHP'ye suçluyor sanki iktidarda belediyede CHP varmış gibi
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 00:15
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı iken Hızlı tren denemesinde hızlı tren kaza yaptı ve 50'ye yakın yurttaşımız hayatını kaybetti Bu olay Avrupa'nın ve Amerika'nın herhangi bir ülkesinde olsaydı Ulaştırma Bakanı görevden alınır Hatta yargılanır de ama Türkiye gibi geri kalmış 2. sınıf orta doğu ülkelerinde bu gibi olaylarda hiçbir yönetici hesap vermez ölen öldüğüyle kalır
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 00:18
İyimser olmak için hiç bir sebebimiz kalmadı maalesef.
DSP liderinden Kılıçdaroğlu’na tepki ;; Sen, sırf Muharrem İnce’yi destekledi diye CHP’lileri aday yapma, FETÖ ile kol kola olanları getir, seçtir. Böyle sol olur mu?
KARAR OKURU 21 Şubat 2019 00:12
Ekrem imamoglu beylikduzu icin vaat ettigi 37 vaadin 2 sini gerceklestirmiş :))
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 23:59
Keşke ama dediğiniz gibi imkansız. Aynı tas aynı hamam olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN