Back To Top
Adaletin temeli hukuk...

Adaletin temeli hukuk...

 - Son Güncelleme: 04.10.2019 Cuma 07:35
- A +

Anayasa Mahkemesi Sırrı Süreyya Önder hakkındaki mahkumiyetin “hak ihlali” olduğuna karar verdi. Önümüzdeki salı günü de Nazlı ılıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve aynı dosyada yargılanan üç sanığın duruşması var.

Bu davaların hepsi “terör örgütü” kavramına dayanıyor.

“Terör örgütü” kavramı siyasette çok yoğun olarak kullanılmaya elverişlidir. Seçimlerde CHP ve İYİ Parti bile terör işbirlikçisi diye suçlanmadı mı?

Hele bir de “irtibat ve iltisak” diye hukuki tanımı olmayan, bu yüzden de kolayca keyfi (ya da siyasi) olarak kullanılabilen bir kavramı devreye sokarsanız, on binlerce, yüz binlerce insan mağdur oluyor.

‘TERÖR PROPAGANDASI’

Daha vahimi, “terör örgütü” kavramının yargıda da çok genişletilerek kullanılmasıdır. İşte, yerel mahkemenin verdiği “ağırlaştırılmış müebbet hapis” kararını Yargıtay 16. Ceza Dairesi “hayır suç yok, beraat kararı verilmelidir” diye bozuyor; örneklerden biri Mehmet Altan’dır.

Yine işte, Sırrı Süreyya Önder “terör örgütü propagandası” suçundan 3.5 yıl hapse mahkum ediliyor, AYM ise bu mahkumiyetin “hak ihlali” olduğuna oybirliğiyle karar veriyor...

Siyasi tartışmalar bir tarafa, kanuna göre, AYM ve AİHM içtihatlarına göre “terör örgütü propagandası”nın hukuki tarifi şudur:

“Terör örgütlerinin cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandanın yapılması…” (AYM, B. No: 2017/36722, paragraf 43)

Bu tanımı yetersiz bulabilirsiniz, o zaman yapılacak şey kanunda ve anayasada değişiklik yapmaktır. Bu Türkiye’nin yüz elli yıllık yönünü değiştirmesi anlamına geleceği gibi, böyle bir değişiklik yapılmadan yargı bu tanımı uygulamak zorundadır.

‘BİLEREK YARDIM’

Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve benzer konumdaki gazeteciler yazı ve sözlerinden dolayı “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmişlerdi… Yargıtay 16. Ceza Dairesi bunu bozdu “terör örgütü üyesi olmadan, bilerek isteyerek yardım” suçunu işaret etti.

Demek ki bu gazeteciler “FETÖ üyesi” değil, bu bir…

İkincisi, örgüte yardım suçunu “bilerek ve isteyerek” işlemiş olmaları için, AYM kararı gereğince FETÖ’nün “cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini”, bu nitelikteki gizli örgütlenmesini “bilerek ve isteyerek” yazı yazmış, konuşmalar yapmış olmaları lazım.

Dosyada bu konuda hiçbir somut delil yok.

İktidarı çok sert ifadelerle eleştirmek, FETÖ olduğu hukuken sonradan belirlenen bir savcı ile kartopu oynamak, iktidarın da “ne istedilerse verdik” dediği dönemde kitap yapmak gibi fiiller bu yapının gizli “cebir, şiddet ve tehdit” örgütlenmesini ve darbe hazırlığını bildiklerini göstermez.

Dosyaya göre, Ilıcak darbe gecesi attığı tweet’lerde darbeyi FETÖ’nün değil bir cuntanın yaptığını sanıyor, ama kim yaparsa yapsın “teslim olun, hiçbir meşruiyetiniz yok” diyor.

Hukuk tarihimizde övgüyle yer alacak kararları bulunan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün darbeye kalkışmasının “kuvvetle muhtemel olarak görüldüğü bir dönemde” FETÖ’yü meşru bir hareketmiş gibi göstermenin “terör örgütüne bilerek yardım” suçu sayılacağını söylüyor.

Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Genelkurmay ve MİT başkanlarının “muhtemel” bile görmediği, günlük işlerine baktıkları bir dönemde gazeteci “kuvvetle muhtemel” olduğunu nasıl bilebilir?

Somut delil gerekmez mi?

Göreceksiniz, neticede en geç AİHM’de beraat olacaktır.

NİYE ÖNEMLİ?

Türkiye’nin başında bir PKK belası var; kırk yıldır uğraşıyoruz. Bir de FETÖ belası…

Hukukun kılı kırk yarmasına bakmadan “görüldüğü yerde ezmek” daha iyi olmaz mı?

Bu sualin net cevabı, 12 Eylül uygulamalarının “kökünü kazıyorum” zannederken, yarattığı yaygın mağduriyetlerle terör potansiyelini körüklemiş olmasıdır.

Atatürk’ün İktisat Bakanı Celal Bayar 1934’teki “Şark Raporu”nda uzun vadede “aksülamel tehlikesi”ne, yani tepki birikimine dikkat çekmişti.

Bu meseleler uzun vadelidir.

Gelişmiş demokrasiler silahlı teröre karşı silahlı mücadele verirken hukuk güvenliğini ve özgürlük fikrini geliştirerek kendi terör örgütlerini bitirdiler.

Mülkün temeli adalet, adaletin temeli hukuktur.

Hukukun üstünlüğü terörle mücadele ederken de ihmal edilemeyecek bir ilkedir. Anayasamızın 90’ıncı maddesine 2004 yılında konulan hüküm gereği, evrensel hukukun üstünlüğü elbette…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 23:12
CHP Abant’ta,AKP Kızılcahamam’da toplandı.Gn.Bş konuşma saatleri çakışmasın diye ön görüşmelerde mutabakat sağlandı.Ancak AKP uymadı ve Kılıçdaroğlu kürsüdeyken,Erdoğan da çıktı.Tv’ler Erdoğan’ı yayınlamaya başladı.Bu bir örtülü sansürdür!..
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 23:05
Memur-Sen Başkanvekili Semih Durmuş’un 17 bin 340 lira olan maaşı, yüzde 50.4 artışla 26 bin 94 liraya yükseltildi. Durmuş'un 800 bin liralık makam aracı da aldığı ortaya çıktı.Memur-Sen hükümetle görüşmede memurlar için yüzde 4 zamma imza atmıştı.
ACİZ İNSAN 05 Ekim 2019 18:12
SAĞCI OLDUK, SOLCU OLDUK, IRKÇI OLDUK, DİNCİ OLDUK. SADECE İNSAN OLAMADIK.... İŞTE OLAYA İNSAN CEPHESİNDEN BAKARSANIZ ADALET İŞLER. 15 DARBE GİRİŞİMİ AYDINLATILMADIĞI MÜDDETÇE İDDİALAR HAVADA UÇUŞUR. TÜRKİYEDKİ BÜTÜN DAVALAR HUKUKİ DEĞİL, SİYASİDİR. HUKUKTA KARŞILIĞI YOKTUR. RESMİ SENDİKAYA ÜYE ADAMI ATAR ARDINDAN DA TERÖRİST DERSİNİZ. O SENDİKANIN KURULMASI İÇİN İMZA ATAN BAKAN KAHRAMAN OLUR. ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN.
cumhur 05 Ekim 2019 16:42
Binlerce yıl hapis cezası istemiyle yargılanan birisi eğer ki beraat ediyorsa haktan hukuktan adaletten bahsetmek abesle iştigaldir! Ergenekon davasında olduğu gibi .Sadece kendimizi kandırıyoruz!
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 16:32
Adalet Nasıl Tesis Edilir? Hukuk ile tesis edilir. Hukuk'un iki ayağı vardır. Birincisi ve en önemlisi:Hukukullah İkincisi ise:Hukuku ibadullah'tır. Birincisi ve en önemlisini ihmal edenden ikincisinin tamamen tesisini beklemek ham hayaldir. Temel düsturumuz:Elhubbulillah, Elbuğzufillah, Velhükmülillah olmalı. Elbuğzufillah, Velhükmülillah olmazsa adalet etmek isterken zulmeder. Daha geniş malumat için Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Uhuvvet Risalesine bakabilirsiniz.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 14:45
Muhterem hocam:Hukukçu yazarsınız bildiğim kadarıyla. Sadece ve sadece Adalet ve Hukuk'u savunun. Neşrettiğiniz makaleler ne muhalefetin ve nede iktidarın politik malzemesi olsun. Sadece Adalet ve Hukuku'un üstünlüğüne vurgu yapın. Buradan ders çıkarmak isteyen, ders çıkarsın. Neşriyatınızla sadece muhalefete ya da iktidara malzeme verirseniz, bu adil olmaz kanaatimce. Selâm ve dua ile!
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:52
Kararın kanalında seyrettim sizi. Sadece hukuk üzerine bir program yapsanız ne güzel olurdu. Buna çok ihtiyaç var. Ya da sizin gibi hukukçularla eğrisi doğrusu gibi sürekli hukuk konuşsanız. Hukuk öğrencilerine savcılara hakimlere siyasetçilere yol gösterseniz
Okur Karar 04 Ekim 2019 21:18
Dün kanunsuz ve hukuksuz insanları hapsedenler bugün hesap veriyor. Baskı altında karar verdim, ailemi düşündüm demenin bir faydası ve anlamı yok. Bugünki adaletten sorumlu olanlar tarihe en azından 5-10 yıl öncesine bakıp ders çıkarabilir, adaletten sapmayabilir. Maaş böyle hak edilir.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 21:15
Bugün piyasaya Bahçeli adına, Kılıçdaroğlu'nu tehdit eden daha doğrusu savcılara bu adamı yargılatın diye talimat veren bir yazı düştü. Ortaya çıkamayan, konuşamayan Bahçeli'nin rahatsızlığının yazı yaz(dır)masına da elvermediğini düşünüyorum. Ortada DERİN işler dönüyor gibi.
Hilmi Ünlü 04 Ekim 2019 20:56
Sayın Taha bey siyasi muhalif ağız ve uslub ile yazmaktan ziyade gerçek bir hukuk adamı ile yazı yazmanı bekliyorum. Muhalefet hissinden uzak akıl ve mantık ve sağ duyu çerçevesinde fikir serdetmek gerekir.
cumhur 05 Ekim 2019 19:37
1
Her şeyi kabullenme ve her şeye biat etmek emri bil mağruf nehyı anil münker düsturuna uymamak anlamına gelir!Doğruya doğru yanlışa yanlış demek müminliğin gereğidir...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 20:26
Hukuk tarihine belki kararlar geçebilir. Ama o kararları alanların hukuk tarihine geçmeleri için başka nitelikler gerekir. Gerekçe koleksiyonundan; iktidarın estirdiği havaya göre, en alttakilere hukuksuz, nisbeten risk taşımayanlara ise hukuk nosyonlu seçkiler yapıp kararlar vermekle hukuk devleti olunmaz. Geciken adalet adalet değil de; oluşturulan kast sistemine göre eşitsiz dağıtılan adalet adalet midir?
Ne hukuku ,ne adaleti,Saray ve Hanedan ne derse o.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:36
3
Saray senin kimyanı bozmuş, iflah olmazsın...
İsmail Asiyozgat 04 Ekim 2019 14:08
Sen dışardasın sayın akyol... işte demek ki adalet var.
ADIN NE ÖNEMİ VAR 04 Ekim 2019 16:12
0
ne demek şimdi bu*
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:51
0
Bırak bu tehditleri, Yazık bu ülkenin geleceğine, bu kafalar olduktan sonra bu ülke bin yıl geçse yerinde sayar.
turgut ertav 04 Ekim 2019 14:05
türkiye de hukuk esir edildi.hyukukun terasisi kırıldı.hukuk sadece erdoğan ve ytayfalarının yanında.sayın sırrı süreyya nin ifa özgürlüğü terör kılıfı ile ve haksız yere hapis yattı.niçin salıverildi diyenler,anayasa mahkemesi kararını hiçe saymış olamalı.öyle ya,sarayın yalakaları, yargı kendi istedikleri doğrultusunda karar verirse yargı bağımsızlılğı var ;vermezse,hukuk baskı altında diyorlar.akp nin adındaki adalet,sadece kendilerine;adındaki kalkınma ise yandaşlarınadır.bilmeyen kaldı mı?
Sayin Taha Akyol,senelerdir sizi okurum,bazi köse yazilarinizi günde 2 defa okurum,siz cok takdir ederim, yazdiklariniza inanirim,güvenirim,sizin kimseye yalakalik yapmak icin kaleminizi zerre oynatmayacaginiza inancim sonsuzdur.Size hic bir kuvvet Cumhurbaskani'nin oglunu TV kanalinda sizin muhatabiniz olmasina asla müsade etmeyeceginize sonsuz inancim var.Bazi "sözde'gazetecilerin yaptiklarini görünce sizin klasinda gazeteci sayisinin azaldigini görmek,beni umutsuzluga sevkediyor. Saglikli uzun bir yasam ve nice köse yazilari yazmak nasib olsun. Saygilarimla.Süheyl CALISKANOGLU
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 13:18
alirlar sirriyi 6 ay sonra yine. susmayacak ki sirri , konusacak. kontrollu darbeyi de söyleyecek bunlar, fetönünü adamlaridir da diyecek iktidar icin. Akp den cacik olmaz bu saatten sonra, yaptığı reformdan da bişey olmaz. oy ugruna milleti yatırdı tutmadi simdi oy ugruna milleti saliyor. göstermelik işler.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:35
2
bir de AKP lilere komplo teoricisi derler
Muhtefi. . 04 Ekim 2019 13:01
Çok zor konular cooook. .PKK Suriye'de kimseye nefes aldırmaz Hakim olduğu yerlerde. !..yakar, yıkar, bozar, çalar, çırpar ....Vatanımızda'da Kanunsuzluk, Hukuksuzluk yapar ve herturlu Vahşeti, Katliamı, Zulmü yapar.. Fakat Maskeler takarak Hukukumuzun Gölgesine sığınırlar. .Gelde Çık işin içinden. Laflar değil zihniyet ve icraat önemli. .acayip bir donemlerdeyiz. Acayip. .!..Fakat VATANIN İSTİKLALİ ve İSTİKBALİ. .herşeyin Üstündedir. Bütün Birimler İSTİHBARAT, GÜVENLİK, STRATEJISTLER .vd..Uyanık olmaliyiz. Hepberaber Ancak GÜÇLÜ OLURUZ.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 12:12
Anayasa Madde:38 açık ve net bir şekilde "Kimse işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı fiilden dolayı cezalandırılamaz" der. Ancak mahkemeler 2016 ve sonraki yıllarda 2014 ve öncesinde yasal bir bankada hesabı var diye vatandaşlarına hapis cezası verip aylarca hapis yatırmakta. Anayasa maddesini uygulasalar bu kadar mağduriyet olmazdı. Ama kimin umurunda...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:50
Noktasına virgülüne kadar yerinde bir yazı.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 21:35
0
Katılmıyorum. Bana göre bir virgül fazlası var. :)
metn 04 Ekim 2019 11:53
Terörle mücadelede de hukuktan ayrılmamalı. Delilsiz, asılsız ihbarlarla binlerce insan mağdur edildi. Hukuku işleterek bu insanların mağduriyetlerinin giderilmesi,çocuklarının,yakınlarının da devlete güvenlerinin tekrar kazanılması gerekir. Devlete ve adalete güven, şimdi de gelecekte de beka meselesidir.
Okur ve sorar 04 Ekim 2019 11:50
En büyük zulüm haksız bir şekilde yaşama özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Özgürlüğü kısıtlananlar farklı farklı. Kimisi küçük hapishanedeki sahipli ve varlıklı büyükler. Onlar için çareler aranıp bulunmakta ve sırası geldikçe dışarıya salınmakta. Kimisi ise kendisi, ailesi ve milleti için üretme çabasındayken Türkiye denilen büyük hapishanede tek başlarına açlığa karşı mücadeleye mahkûm edilmiş. Küçük hapishanedeki büyüklere yargılanma gibi bir nimet lütfedilmiş. Büyük hapishanedeki küçüklere ise aç isen ağaç kökü ye denmiş. Sahipli, şanslı büyükler ve sahipsiz, aç küçükler dünyası bu dünya.
kara günler 04 Ekim 2019 11:48
ben şunu anladım, güçlüyseniz, paranız pulunuz varsa; ne adaletten ne eğitimden, ne sağlıktan ne de işsizlikten yana bir sorununuz olmuyor... KHK ile ihraç oldum; avukat tutamıyorum, sağlık sorunlarım var hastaneye gidemiyorum, dilekçelerime cevap alamıyorum..ya ben neymişim:bir insan olarak, bir vatandaş olarak hiç bir değerim, kıymetimi hakkım, hukukum yokmuş bu ülkede.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:36
Türkiyede hak hukuk adalet sadece gülerim üçüncü dünya ülkesinde ne gezer
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:39
Belediye secimlerinin bile beka sorunu !! zillet - hain ittifaki ??? olarak goruldugu bir ulkede-toplumda , hukuk , adalet , kanun devleti, insan haklari, demokrasi, tolerans, fikir hurriyeti , ifade ozgurlugu secmenin tercihi yok yukmundedir .....Dunya bizi kiskaniyor !!
Eğitimciler, yazılı kâğıtları, isme bakmadan okur. Keşke, adalet de öyle olsa... Önce kanunlar, sonra da hâkimler âdil olmalı. Adalet, bala benzer ; yerken boğaza acılık verir ama, bedene faydalıdır... Vesselam.
I. Dünya Savaşından sonra devletlerin sınırlarını tayin eden emperyalizm, devlet ve millet kavramını da çöpe atmıştır. Taha Bey ısrarla bu ölçeği ıskalayıp sesli kitap gibi hukuk anlatıyor... Bütün dünyada emperyalizmin dayattığı sömürü amaçlı bir hukuk var.Bu gün hukuktan rahatsız olanların çoğu bu ülkede yıllarca bu emperyalist hukukun gönüllü gardiyanlığını yaptılar. Şu an o güruh yargılanıyor. Bundan emperyalizm ve yandaşları rahatsız oluyor... Türkiye'de emperyalizmden bağımsız, emperyalist maşaları yargılayan hukuk deneniyor.
Karar okuru 04 Ekim 2019 10:50
Adalet mülkün temelidir.Aşağıdan yukarıya uzayan süreç mülkün nefessiz kalmasını sağlıyor.Mülk son teslim yerinde felç olabilir veya sakat kalabilir.Halbuki ilk yadımda ilk koşul erken müdahaledir.Hayat kurtarır.Her şey kurallarda yazıyor.Kurullar neden hayat kurtarmıyor.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:42
Keşke bu tür yazılarınızı Balyoz ve Ergenekon davaları sürerken de yaza bilseydiniz
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:36
Belki işin darbeye kadar varacağını tahmin etmediler ama yılların gazetecileri, siyaset insanları bunlar, fetuullahçı yapılanmanın amacını gerçekten bilmiyorlar mıydı? Balyoz ergenekon kepazeliklerini yapılan sahtekarlıkları bile bile desteklemediler mi? Bilmediklerine inanmak fazla saflık olmuyor mu? O kadar insanın hayatı telef oldu dönüp bakmadılar bile, işin ucu erdoğana dokununca mı (ve de cephede kaybedince tabi!) suç oldu? Fettullahçı savcıyla kartopu oynama resmi ibretliktir, bir dönemi özetler ve asla hafife alınamaz, aynen yüksek yargıçların bir siyasetçiyle çay toplama resmi gibi!
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 10:34
Taha Bey; 1. Yorumumda yazdığım gibi ABD Emperyalizmi ülkemiz de FEFÖ Üzerinden TOPLUM MÜHENDİSLİĞİNİN tüm inceliklerini son 17 yıldır uyguladı. Önce insanlara İFTİRA atılıyor, sonra AKLAN denilerek bu insanlar önce İFTİRA + Sonra Yandaş medya ile LİNÇ + Sonra TUTUKLAMA + En Sonun da BERAAT. İşte AKP Adaleti bu. Bir Sabah kalktığınız da HEPİMİZE de aynısını yaparlarsa BEN ŞAŞIRMAM, Sizler de ŞAŞIRMAYIN. Taha Bey Size ŞAŞIRIYORUM! ! Nasıl oldu da Tayyip Beyin Yakınında olup da, HIRSINI ve Yönetme Becerisinin Olmadığını Görmediniz? de DESTEKLEDİNİZ? Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:18
Herkes suçlu, bir tek Ak partililer masum. Ne güzel İstanbul!
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:13
Sayın yazar , adaletin temeli hukuk değil insan haklarıdır. Çin’in, Rusya’nın hatta Kuzey Kore’nin da kendilerine göre hukukları var. Nazi Almanya’sının da kendi hukuku vardı. Bizde de tek parti döneminin, 1960 ve 1989 darbelerinin de kendi hukukları vardı. Amerika, İran dahil birçok ülkede insanlar, asılarak, elektrikli sandalyede yada S. Arabistan’da olduğu gibi kılıçla başı uçurularak idam edilebiliyor, çünkü oraların hukuku bunu öngörüyor.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 09:45
Senin evrensel hukukun kaşıkçı cinayetinde nerde.. Bu boş Hamaset seninkisi çu AB hamasetinizde kabak tadı verdi...Bıktık sizin evrensel hamasetlerinizden..Bidaha sölimmde iyice anla hukuk adalet işleri öyle tahsille hukuk metinlerini hıfzetmekle paganist roma hukukunu evrensel hukuk diye bize yutturmakla paganizmin tenasuh etmiş hali olan modernlik kavramıyla soslanmış boş köşelakırdılarıylan tecelli ettirilemez...Önce İnsan olacaksın homo değil...En baş kuralı Ciddiyettir..oda sizde yok.. Dirayet çok önemlidir.. Karar verebilmede isabet fetanet basiret gibi kavramlarla iligilidir.
Ayarini bozduklar "Adalet Kantari'bir gün gelecek onlarida tartacak.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:27
3
Adalet kantarının ayarını Fetö bozmuştu. Şimdi o kantarda tartılıyorlar...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 09:23
"Terör örgütlerinin cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandanın yapılması…” Bu tanıma göre HDP li bütün siyasiler yargılanır. Hendek kazmak cebir ve şiddet içerir. Başta Demirtaş olmak üzere, HDP siyasilerin tamamı hendek olayına mehdiyeler düzmüştü.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:08
0
Yargılanıyorlar zaten !
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:35
0
Öyleyse bu lafları söylediği zaman tutarsın yakasından yargılarsın. O lafları heybeye atıp, konjuktüre göre işine geldiği heybeden çıkartıp zaman yargılamazsın.
musto 04 Ekim 2019 08:48
Bazen mezarlık önünden geçtiğimde şöyle bir yazı okurum. Her canlı ölümü mutlak bir gün tadacaktır.Daha önce güç bende yasaları eğip büküp sahte delillerle insanların hayatını karartan yargıçlar,savcılar onlara emir verenler şimdi hesap verip itirafçı olma kaçma saklanma çabasında kişiliksiz tavırlarıyla renkten renge girmekteler.Gözlerinin önünde cerayan edenleri görmeyenler yasaları eğip bükenler emir verenler gözününüzün önünde olanlardan ibret almıyorsunuz.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 08:31
Canan Kaftancıoğlu nün yedi sene evvel ki tvetleri suç ise iktidarın çözüm süreci içinde yaptıkları suç değil mi geriye CHP olunca makarayi saran savcılar AKP'ye niçin satmıyor bunun adına adaletin tecellisi değil olsa olsa keyfiligin tecellisi denir siz istediğiniz kadar anayasa.metinlerini değiştirmenize keyfiligi ortadan kaldirmadiginiz müddetçe hep birilerine iltimas geçilecektir
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 08:05
Taha Bey; “Terör örgütü” kavramı siyasette çok yoğun olarak kullanılmaya elverişlidir. Seçimlerde CHP ve İYİ Parti bile terör işbirlikçisi diye suçlanmadı mı?" demişsiniz. ADALET te yapılanlar Emperyalist ABD nin FETÖ Üzerinden uygulattığı TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ. Kişilere önce ÇAMUR ATILDI, Sonra AKLAN da GEL DENİLDİ. Ergenekon + Balyoz + Vb. bunlara çok iyi örnek. Yine Adana BBB A. Durak AKP Rağmen seçildi, GÖREVDEN alındı + Hapis Yattı Sonunda BERAAT etti. Ama TSK Tasfiye edildi + Adana da Mili İrade Uygulanmadı + Vb. İşte AKP Adaleti ve Vicdanı. Sayılarımla
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:30
Sayin Akyol cok tesekkur ediyoruz bikmadan usanmadan verdiginiz caba icin,
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 02:36
Sayın hukuk abidesi değerli insan şu yazıları bu ülkenin adalet bakanı ve yüksek yargıçları okumazmı hukukun temel ilkeleri ne zaman katledilmeyecek merak içindeyiz barış yarkadaş diyorki acilen pazartesi bütün KHK lılar göreve dönmeli ve bütün davalar düşmeli şu hakim ve savcılar hiçmi saygıdeğer anayasa profları kaboğlunu ve a karslıyı hiçmi dinlemezlerdi ey hukuk Neredesin kurbanın olan denizleri aşta gel bizim eller sen gideli haraab oldu....
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:12
2
Kaboğlu mu, hani o 367 bin mucidi zat öylemi! İflah olmaz Kemalist hukuktur onunki ve aşka adil olmamıştır...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 14:40
0
O sabih kanadoğlu. Kaboğlu değil.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:29
Hişşş uyanin uyanin, ruya goruyordunuz galiba, hukuk diye sayikliyordunuz.. uyandiniz mi? :) iciniz gecmis herhalde, durun size bir cay koyayim da kendinize gelin, siz de bu arada bi elinizi yuzunuzu yikayin, ruya bitti cay vaktiii:)
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:22
Hocam bu davalar şaka gibi İnsanlar neye inanacağını şaşırdı. Somut delil yok. Kuvvetli şüphe diye bir hukuk ucubesi türettiler. Şüphe saçma kuvvetine kim karar veriyor? Bir kuvvet ölçer mi var? Bu yanlışlardan bir an önce dönülmeli.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 09:23
6
Kuvvetli şüphe bütün hukuk sistemlerinin en önemli dayanağıdır. Yoksa kamerya çekilmeyen hiç bir suçun somut delili olmaz. Somut delillere kuvvetli şüphleri araştırarak varılır.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:05
0
09:23 Çok yanlış bir değerlendirme. "kuvvetle muhtemel" dayanak yapılarak "suç sayılacağı" hükmüne varmak hukuki değil. Çünkü hüküm verirken her türlü şüpheden uzak olmak gerekir. Şüphe var ise sanık lehinedir. Senin dediğin kuvvetli şüphe hükümde değil, tutukluluk kararında kullanılır (CMK m. 100, 101). Sabit değilse beraattir (m. 223).
ali namlı 04 Ekim 2019 13:28
0
İyi de canım kardeşim, bu kuvvetli şüpheler hep kişinin aleyhine mi işletilir , lehine de işletilse ne olur !
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:22
en geç AİHM’de beraat...İnsan ömrü sınırlı biliyorsunuz değil mi?
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 00:02
Adalet ve hukukun temeli sadece ceza davalari hassasiyetidir(!). baska ne olabilir ki, "hukuk davalari, idari/vergi davalari, ozelkile devletin ve hormonlu/imtiyazli hukuk korumasi taninan kurumlarinin taraf oldugu davalardaki hukuk skandallarinin ne onemi var! hukuk adalet (tanidiklarin TAHLIYESI ) sadece ceza davalari icin olsun yeter!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN