Back To Top
Anayasa Mahkemesi’nde iki ana akım

Anayasa Mahkemesi’nde iki ana akım

 - Son Güncelleme: 17.01.2020 Cuma 06:59
- A +

Wikipedia (Wikimedia) üzerindeki erişim yasağı 2 yıl 8 ay devam ettikten sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla nihayet kaldırıldı.

16 üyeli AYM’de 10 üye bu yasağın anayasaya ve evrensel hukuka aykırı olduğunu belirterek “ihlal” yani yasağın kaldırılması yönünde oy verdiler.

Diğer 6 üye ise yasağı hukuka uygun bularak “karşı oy” yazdılar.

AYM’de, sayıları olaylara göre değişmekle birlikte böyle iki eğilim var: Biri, akademik tanımla “hak eksenli hukuk” anlayışı…

Öbürüne “otorite eksenli hukuk anlayışı” diyebiliriz.

 

KAVALA KARARI

AYM’nin başka kararlarında ve son olarak Osman Kavala davasında da bu iki eğilim ortaya çıkmıştı: “Hak eksenli hukuk” düşüncesinde olanlar azınlıkta kalmış, Kavala’nın başvurusu çoğunluk oylarıyla reddedilmişti. Fakat sonra, AİHM Kavala’nın tutuklanmasının hak ihlali olduğuna ve “derhal tahliye” edilmesine karar verdi. Bu karar hâlâ uygulanmıyor maalesef!

Kavala’nın tutuklanmasını “hukuka uygun” bulan AYM üyeleri, AİHM’nin bu kararından sonra ne düşünüyorlar acaba?

Zira AYM’nin anayasal görevi AİHM’nin hak ve hürriyetler çizgisini sürdürmektir.

Wikipedia’ya erişimin engellenmesini haklı bularak “karşı oy” yazan sayın üyeler, görüşlerini 32 paragraf halinde yazmışlar. Elbette yazabilirler ama 32 paragraf yazıp da bir tane olsun AİHM ve AYM kararını emsal göstermeleri beklenmez mi? Göstermemişler.

Bu vesile ile “hak eksenli hukuk” anlayışı konusunda iki akademik kitap tavsiye edeceğim: Biri AYM Başbakanı Prof. Zühtü Arslan’ın 2005 basımlı “Anayasa Teorisi” adlı kitabı, öbürü AYM üyesi Prof. Yusuf Şevki Hakyemez’in 2004 basımlı “Egemenlik Kavramı” adlı kitabı.

 

AYM KARARI NE DİYOR?

Mesele Wikipedia’da Türkiye’yi Suriye’deki ‘İslamcı’ terör örgütlerine yardım ediyor diye gösteren maddelerin yayınlamasıydı.

AYM kararında da belirtildiği gibi, Türkiye’nin itirazı üzerine Wikipedia editörleri tarafından bu maddelerde “kapsamlı değişiklikler yapılmış, maddeler daha tarafsız ve özenli bir üslupla yeniden kaleme alınmaya çalışılmış, güvenliği düşük ve doğrulanamayan içerikler ve bu içeriklerin alıntılandığı kaynaklar çıkarılmış”, böylece “Türkiye’nin radikal oluşumlara destek verdiği iddialarının önemli bir kısmı silinmiştir…”

Dahası, bu iddiaları yalanlayan ABD büyükelçisi John Rass’ın açıklaması ile CIA’nın Türkiye’den özür dilediği de maddeye eklenmişti. (Paragraf 91)

Maddeler tamamen Ankara’nın isteğine uygun hale gelmediği için erişim yasağı konulmuş, bermutat, Sulh Ceza hakimliği bunu onaylamıştı.

Evrensel hukuka göre “can ve mal güvenliği, milli güvenlik, kamu düzeni, suçun önlenmesi ve genel sağlık” gerekçesiyle ama “gecikmesinde sakınca bulunan hallerde” erişim engeli konulabilirdi.

Olayımızda “gecikmesinde sakınca bulunan” acil bir durum yoktu.

Bizim yargı erişim yasağını onaylamak için bu sebeplere bir gerekçe daha eklemişti: “Devletin itibarı!”

İyi de bu yasak “devletin itibarı”nı artırmış mıdır? Üstelik kendimize yasaklıyorduk, dünyada serbestçe okunuyordu!

 

21. YÜZYILDAYIZ

1935 yılı, 25 Aralık günü… Meclis’te Tunceli Kanunu görüşülüyor. Verilecek idam cezalarının mahalli komutan tarafından onaylanmasıyla infaz edileceği hükmü getiriliyor.

Muğla Milletvekili Hüsnü Kitapçı itiraz ediyor: Anayasa’ya göre Yargıtay’a gitmesi lazım; idamları onaylama yetkisi de sadece Meclis’e aittir, komutana verilemez.

İktidar adına Trabzon milletvekili Raif Karadeniz kürsüdedir; özetle:

“Anayasa’ya saygımız var ama burada devletin yüksek menfaatleri söz konusu!”

Ayrıntılarını benim “Atatürk’ün İhtilal Hukuku” kitabımda okuyabilirsiniz.

Böyle “devlet menfaati, devletin itibarı” gibi kavramlar hukuki değil, siyasidir. Hukuki nitelikli “milli güvenlik, kamu düzeni” gibi kavramlar bile evrensel hukukta içtihatlarla tanımlanarak ve “yakın tehlike” gibi kayıtlar konularak sınırlandırılmış, özgürlükler korunmuştur…

Kaydetmeden geçemeyeceğim, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AYM kararının uygulanmasının geciktiği söylediğinde “Anayasa Mahkemesi’nin kararını Sulh Ceza mahkemesinin bozma veya uyma kararı vermesi”nin beklendiğini söylemişti!

Hayır hayır, AYM kararları hakkında “bozma” asla söz konusu olamaz. Uymama bile söz konusu olamaz.

Yargı kararlarının bağlayıcılığını artık hepimiz içimize sindirelim.

Wikipedia’daki yalan yanlış bilgileri hükümetin düzelttirilmesi elbette isabetli olmuştur. Ancak yasaklamak “devletin itibarı”na zarar verdiği gibi hukuken de yanlışlığı nihayet ortaya çıktı!

AYM’yi kutluyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 04:31
Klan zihniyeti; hukuktan anladığı öç almak, cezalandırmadan söz edince aklına ilk gelen idam. Modern/gelişmiş toplumu daha çok bekleriz!
acz 17 Ocak 2020 21:00
Bülent Turan, Kıbrıs 'taki bir vakıf üniversitesi hukuk fakültesinden mezun. Dolayısıyla böyle bir görüş bildirmesine hiç şaşırmadım. Zaten şu anda en yaygın olan şey kalitesizlik.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 05:55
1
Bir de hukukçu! muymuş? Yazıklar olsun onca yıl boşuna mı okudu, o hocalar boşuna mı nefes tüketi?
karar okuru 17 Ocak 2020 20:54
Öğrenmek için soruyorum; ortadoğuda ki törör gruplarını destekleyen sömürge ülkelerinin wikipedia da belgeleri hiç yayınlandımı ?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 20:01
Wikipedia söz konusu yazıları, Türkiye’nin itirazı üzerine düzeltti ve yayın yasağı kalktı. Sorun nedir sayın yazar? Türkiye’nin yani Erdoğan’ın dediğinin olmuş olması mı ?
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 00:48
0
Yazıyı bir daha oku. İki yıldır kapalı kalmasına gerek kalmadan çözülebilecekmiş sorun. Zevk mi alıyorsunuz Türkiye'yi üçüncü sınıf ülke pozisyonuna sokmaktan?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 19:05
Bu milletin yüzde kırkı eşine itaat etmeyen kadının cehennemde göğüslerinden asılacağına, şarkıcı kadının cehennemde başının eşşeğe, gövdesinin köpeğe döneceğine inanıyor. Sen kime neyi anlatıyorsun efendi..... Daha dinini öğrenememiş ahali. Kendisine empoze edileni okumadan öğrenmeden araştırmadan kabul edip birilerinin peşine mankurt gibi takılıyor. Mehdi'nin gelip kendisini kurtaracağına, bütün kâfirleri öldüreceğine iman ediyor. Buna inanmayanın kâfir olduğunu iddia ediyor.... Adaletmiş hakmış hukukmuş liyakatmış kimin umrunda....
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 13:38
Gencecik yandaş hakimleri savcıları görevlendirip zorla müebbet, zorla hapis cezaları verdirmek yapanlar için insanlık suçudur. Bunları görevlendiren başta siyasi iktidar, üst yönetim hakimleri büyük vebal altındadır. bu kararları veren ve güce tapan hakimler yarın elbette hesap verecekler. buna çanak tutan AYM, YARGITAY ve DANIŞTAY hakimlerinin yatacak yerleri olmayacak. Gün gelecek gerçek adalet onlar için işleyecek (inşallah), verdikleri hükümlerin acısı çıkacak.
e.k 17 Ocak 2020 11:09
Devletın yuksek ıtıbarıymıs! Insanların ozgurce konusabıldıgı ulkelerde elestırı serbest. Devlet dahıl. Adamına gore ıslemıyor hukuk. Bu devletlerın ıtıbarı en ust sevıyede. Insanlar buralara gıdebılmek ıcın kendılerını denıze atıyor, olumu goze alıyor. Devlet ıtıbarı bahanesıyle hukuku cıgneyen despotık ulkelerın ıtıbarları yerlerde surunuyor. Gorunen koy klavuz ıstemez. Devlet adına yapılan yasaklardan bıktık artık. Dogruyu soyleyen dokuz koyden kovulmasın. Akp lıler Surıye de baslangıcta serıatcı yobazlara yardım etmedımı? Bunu sagır sultan bıle bılıyor.
Karar okuru 17 Ocak 2020 10:40
Hak eksenli adalet 1,2,3,4,5 yıl uzadıkça uzuyor. Dondurma reklamı gibi. Empati, iyilik,insanlık, doğruluk, kurullar, kurallara ne oldu? Kurtarmak, kazanmak zor mu?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 09:41
Oysa Wikipedia’yı kendileri mahkemeye başvurup kapattırdılar, mahkeme kararı gelmeden açamayız dediler, duyan da bir mahkeme kendiliğinden kapattı sanacak. Mahkeme talep olmadan işe el atmaz, herhangi bir karar vermez. Milyonlarca insan bunu dahi bilmiyor, bu işin sorumlusunu doğrudan mahkemeler, yargı olarak görüyor. Elbirliğiyle yargının hiç bir saygınlığı kalmasın diye uğraşıyorlar. Kendimizden utanmasak bile bu ülkeyi bize bırakan ölmüş atalarımızdan ve elalemden utanalım, onca yıllık devlet geleneğimiz var. Ayıp değil mi bize?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 09:29
Anayasamız zaten devletin ve milletin yüksek menfaatleri için var. Yüksek olanların yüksek menfaatini korumak için ‘devletin ali menfaatleri’ kavramına sığınılıyor, tıpkı dinin de aynı menfaatin hizmetinde kullanıldığı gibi. İnsan avazı çıktığı kadar bağırmak istiyor da o da çare değil; sürekli bir baş ağrısı bu bizim halimiz, geçmeyen ve iyileşmeninden...
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 08:40
Doğu Perinçek’in yargının iktidarın ne işine yarayacağı tezi meşhur ve maruftur. Bu tezin ispatı için çalışanlara söylenecek çok fazla şey yok, öyleyseler öylelerdir.
Habele-Hubele 17 Ocak 2020 08:27
Bizim okumadığımız başkaları okumuş,deve kuşu misali.
Bu saygın yüksek mahkememiz güzel ülkemin insanları bir banka hesabı bir sendika ve bir yasal dernek üyeliği ile hayatları karartılan yüz binlerce hakim savcı öğretmen memur asker polislerle ilgili biçift söz söyleme bir cümlelik dahi olsa karar verme hakkı yokmu hani elin almanı berlindede hakimler var diyor ve bunu yüzyıllardır yaşatıyor biz ne diyelim Anakarada eskiden hakimler vardı mı diyelim güzel ülkemin güzel insanlarına yetişmiş insanlarına yazık oluyor gelin yeniden hak hukuk ve ADALET i baştacı yapalım ne dersiniz Büyük bir devlet osmanlı. Bu değerler üzerinde yükselmedimi yoksa ??
Karar Okuru 17 Ocak 2020 10:23
2
Buralara gelişte desteği olmuş olan yazar ve benzeri ortadoğulu liberallere mi anlatıyoruz bunları??
Karar Okuru 17 Ocak 2020 10:25
2
İş osmanlı tipi yükselme ise epey bir rum, ermeni, yahudi katkısı gerekir.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 12:14
0
10:25, o da olmaz onlar gideli çok oldu. Geride kalanları da çorunu çocuğunu göndermek zorunda kalıyor yurt dışına. Konya’daki bilboardları görmeyen kalmadı.
Deli Emin 17 Ocak 2020 05:26
TEFSİR DERSİ 1 Taha bey "AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AYM kararının “Anayasa Mahkemesi’nin kararını Sulh Ceza mahkemesinin bozma veya uyma kararı vermesi”nin beklendiğini söylemişti! Hayır hayır, AYM kararları hakkında değil “BOZMA” VE... UYMAMA bile söz konusu olamaz."diyorsunuz. Bence yanılıyorsunuz! NEDEN! Siz TÜRKİYE'Yİ normal bir ülke sanıyorsunuz. Bir kere sizin ve AKP dinine mensup olanların ALEMİ ve ülkesi farklı. Biz AKP dinine göre, RTE tanrının kullarınce yönetilen ülkedeyiz şu an! Ama siz farklı Allah'ın aleminin kulu, aydın ve yazarları bu gerçeği görmüyoruz!
Rabia 17 Ocak 2020 09:21
2
Diyelim ki bu gerçeği sizin gibi gördü. Ne yapmalı sizce? Aldığı kararlar siyasete kurban edilse de AYM' den başka tutunacak dalımız mı var? Birileri "hukuku siyasetin köpeği" görse de onların da tek güvencesi hukuk değil mi?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 14:51
0
Rabia hanım,AYM Türk Milleti adına karar verdiği hükmüne rağmen kararı uygulanmıyorsa hukuku takmayan ilgililer hakkında ne yapılması gerekse onu yapar.Yoksa bu dükkan işlevsiz hale getirilmiştir der ve topluca istifa etsinler. Muhalefet de aynısını yapsın. Karşımızda hukuk tanımaz,akli dengesi olamayan örgütlü yapı var. Suç işlemekten korkmuyor.Belkide ülke ve toplum olarak psikiyatrinin konusu bir olgu ile karşı karşıyayız.Adamlar gerçek dünyadan kopmuş.Allah'ın kitabında var olan faiz hükmünü tanımıyoruz diyen diyanetleri var.
Taha bey "AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AYM kararının uygulanmasının geciktiği söylediğinde “Anayasa Mahkemesi’nin kararını Sulh Ceza mahkemesinin bozma veya uyma kararı vermesi”nin beklendiğini söylemişti! .. AYM kararları hakkında “bozma” asla söz konusu olamaz. Uymama bile söz konusu olamaz." diyorsunuz! RTE OLMAZSA biz yokuz diyen kul! AYM neki adamlar ALLAHIN AYETİNİ TAKMIYOR.FAİZ HELAL DİYORLAR. RTE Tanrı olunca kendileri kul oluyor. Yani dinleri, Allah'ı başka varlıklarla bizi bir etmeniz yanlış. Yazarlar bunu hala göremedi! Ah Taha bey ah! Karşınız da Tanrı Kral var.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 04:46
15 temmuz sonrası,sol sağ diye bildiğimiz kavramlar yok oldu.Darbecilerin hukukunu savunanlarla savunmayanlar arasında kavga başladı.Türkiye de görülen bu,adını vermeseler de darbecilere özgürlük deniyor.Bakalım kim galip gelecek.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 02:46
AYM’de dediğiniz gibi iki akım olsa Kavala kararı da wikipedia gibi alınırdı. Ama alınmadı. Evrensel hukuktan anlamayan, Reis’in ikİ dudağına bakıp karar veren bir kurum var. Ayrıca Zühtü Arslan hukuk derecesi yok. Onun yazdığı Anayasa teorisini tavsiye ediyorsunuz. Profesör ünvanı var ama doktorası yok. Zühtü’te o AYM üyelerinin en iyisi. Komedi burda işte.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 02:18
Karşı oy kullanmak sanki anayasaya aykırıymış gibi göstermek doğru mu?Bir zamanlar bir komutan itiraz üzerine karar veren mahkemeyi 'Bu ne biçim mahkeme ' diye hiddetle suçlamıştı.Konu yine bu boyutlara gelir. Tayyip Erdoğanın dosyasını Diyarbakırdan getirip bir gecede yazılı emir yoluyla bozduranları o zaman kaç kişi eleştirmişti? Hukukun her zaman ve herkese aynı standartlarda uygulanması gerekir.
Karar Okuru 17 Ocak 2020 10:19
0
Çok yanlış işlerde oluyordu ama hiçbir dönem bu kadar büyük çöküş yaşamadı. Ama uğraşmaya da değmiyor. İnceldiği yerden kopsun nasılsa girdik ortadoğunun batak coğrafyası ve çürük zihniyetine. Fıtratımız buna uygun. Kızılderililer de çok çabaladı ve mücadele etti ama zihin yetmeyince olmuyor
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 15:38
0
Yanlış işler oluyordu ama hiç olmazsa yerel mahkemeler akıllara ziyan şekilde ‘anayasa mahkemesinin kararına uymam’ demiyor, böyle bir düşünceyi aklından bile geçirmiyordu. Milletvekili ‘AYM kararını yerel mahkeme bozabilir’ gibi açıklama yapmıyordu. Bir genel başkan böyle açıklama yapacak birini televizyonlara göndermiyordu. Hukuk düzeninin kendi içinde bir düzeni dahi kalmadı. Reise şurdan bir daha teessüf ediyorum. Neden vatandaşını böyle üzer.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 01:54
Bu kafa yapısından sulh cezanın aym nin üstünde olabileceği mantıksızlığını duyunca şaşırmazsın...alışkanlık böyle birşey...içilen her neyse hem söyleyeni hem dinleyeni uyuşturuyor!
İnce Zeka 17 Ocak 2020 01:40
Milli güvenlik kararları herkes bilirki tavsiye kararlarıdır. Hükümetler uyarsa suçlu uymazsan kahraman olursun. Geçmişte irtica odaklı kararlara hükümetler tam olarak uysaydı ve günümüzde yapılanları yapsaydı acaba şimdi kimler oturduklara koltuklara uzaktan bile bakamazdı. Devleti devlet yapan halkı sindirerek, korkutarak devleti korunamaz aksine bu halkı yönetime düşman eder. Dine ve dindara yapılan baskının sonucu başa gelen bugünkü kadrolar bunu en iyi bilmesi gerekirken halkın tercihi seçimleri hiçe sayıyor tekrarlattırıyor, hatta hezimete rağmen kimileri seçilmişlere bile terörist diyor
Karar okuru 17 Ocak 2020 01:38
Her zamanki gibi iyi niyet yazısı ama popülizmin çamurunun bulandırdığı suyun durulması çok uzun zaman alıyor ve çok şey temelli çamurun altında kalıyor. Bugün en çok şikayet edenler ülke buraya gelirken içi boş bilgiç söylemler ile geçmişte destek vermiş olanlar. Bu şuursuz kötülük unutulmayacak. Hala buralarda yazan bazı eski destekçi liberaller yorum bölümü bile açamıyorlar. Son zamanların güzel benzetmesi ile bu gibilerde hayaller Oslo gerçek seviye bedevi çölü. Bütün bu hengamede kutlayacak bir şey bulmakta ilginç ortada hukukun ayak altında olmasından öte bir şey yokken
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 01:33
II. ... bilmemek hiç kimseye mazeret değildir, bir mahkeme için hiç bir şekilde değildir. Keşke Sayın Cumhurbaşkanı yargı yılı açılışını da külliyede yapmasaydı, böyle bir şeye ne ihtiyacı vardı ne de gerekliydi. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak böyle bir konuda şu notları yazmak bile çok üzcü. Diliyorum bundan sonra bu şekilde davranmazlar. Büyük devlet, yasamasıyla yürütmesiyle yargısıyla vatandaşının ona güvendiği ve inandığı devlettir.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 01:33
I. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sıradan bir vatandaşı olarak, eğer milletvekili adayı yaptırılmasa ve seçtirilmese bir ‘hiç’ olacağını beyan eden bir milletvekilinin bu sözlerini hiç duymamış olmayı tercih ederdim. Sulh Ceza Mahkemesinin Anayasa Mahkemesi kararını bozmasından söz etmesi tam bir facia, yazmak bile zul geliyor. Anayasa Mahkemesi kararları belediye meclisi kararı değil, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bağlar, bunu herkes bilir. O bir yüksek mahkeme. Kanunu ++
Ali baba 17 Ocak 2020 01:19
Bizim Sultan, rusyanin Putinine ôzeni, ecdadi,na degil, hani hep Ecdad,Ecdad derdi ya,
No comment 17 Ocak 2020 01:08
Aynı AYM teröre destekten el konulmadığı halde sadece ortakların belirsizliğinden dolayı yönetimine el konulan bir bankaya bir dönem para yatırdı diye insanları terörist ilan etti. Bu karara bakıp mahkemeler para yatırmasa bile insanlara gözü kapalı cezalar veriyor. Sonra hakkını ara diyerek insanların hayatları çalınıyor, terörist denilerek insan onuru ayaklar altına alınıyor. Devlet menfaati diyerek kardeş kanı döken, istiklal mahkemeleri kuran ecdadın günahı ve vebali milletin peşini bırakmıyor. Masumun hakkının korunmadığı yerde adalet küçülür, suçlular büyür, yargıçlar hüküm giyer....
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 00:40
"sayıları olaylara göre değişmekle birlikte" demişsiniz ya Hocam. Hukukumuzun baş sorunlarından biri de bu işte.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 00:38
Her kurumda olduğu gibi maalesef yargı da siyasallaştırıldı. Hsk nın başkanı adalet bakanıdır böylesi bir durumda siz nasıl bağımsız ve tarafsız bir yargı bekleyebilirsiniz ki.Herkes her konuda konuşmayı ahkam kesmeyi kendine hak görmeye başladı.Rahip brunsonu deniz Yücel’i bir çırpıda serbest bırakan yargı tarafsız olsa bu mümkün olabilir miydi? Yeter artık yazık ülkeme. Bu güzel ülkem bunları hak etmiyor kıymayın..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 01:43
3
Adalet bakanı HSK başkanı olmaması yargı tarafsızlığını garantilemiyor. 2000li yılların tarafsız yargı düzenini! hatırlamak gerek. Yargıyı millet denetlemeli ama nasıl? Hükümet vs karışmadan da yargı kendi içinde pekala siyasallaşabilir. Bunun önüne ne geçecek? Yine en iyi çare halkın oylarıyla gelip giden iktidarlardır. Çünkü halk eliyle görevden alınabiliyor.
Karar Okuru 17 Ocak 2020 01:51
3
Bu ülke buraya bu gibi liberallerin desteği ile geldi kimi kime şikayet ediyorsunuz ?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 13:25
0
Geldiysek de kalalım mı burda?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 17:30
0
O halde bu bir zihniyet kültür bilinç ya da veya ahlak vicdan meselesidir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN