Back To Top
Avrupa’nın ‘İslam’ sorunu

Avrupa’nın ‘İslam’ sorunu

 - Son Güncelleme: 20.11.2019 Çarşamba 07:19
- A +

Bütün dünyada dini ve etnik kimlikler politize olurken, Avrupa’da da İslamofobi’yi açıkça dillendiren lider olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron öne çıkıyor.

Bu açıdan Makron’la Marine Le Pen arasında büyük bir fark yok.

İslamofobiyi körükleyen baş etkenlerden birinin Selefi ve cihadist hareketler olduğunu akıldan çıkarmadan, Macron’u izlemek gerekir.

Macron’un iki yıl önce Sorbon Üniversitesi’nde yaptığı uzun konuşma, Fransa’nın “büyük güç” olmadığının itirafıydı.

 

MACRON DIŞLAYICI

Fransa’nın geleceğini, daha geniş Avrupa kimliği ile savunan Macron sözlerine “Avrupa hakkında konuşmaya geldim” diye başlamıştı. Avrupa’yı coğrafya olarak tanımlamıyor, “Avrupa bir fikirdir” diyordu:

“Avrupa bizim tarihimiz, kimliğimiz, ufkumuzdur, bizi koruyan ve bize istikbal veren Avrupa fikridir.” (26 Ekim 2017)

Macron’un Avrupa’yı güçlendirmek için “ortak bütçe, ortak savunma doktrini, teröre karşı ortak savcılık” gibi teklifleri var.

Avrupa’nın “kendi içinde güçlenmesini” savunan Macron, AB üyeliğinin, özellikle hukuk devleti kıstasları bakımından daha sıkı kurallara bağlanmasını istiyordu. Üyeliğe aday ülkeler demokrasiden ayrılırsa müzakerelerin askıya alınmasını öneriyordu. Balkan ülkelerinin demokrasi şartıyla üye olabileceğini söylüyor ama şu iki ülkeye özenmemelerini şart koşuyordu:

“Bizim değerlerimizi paylaşmayan otoriter iktidarlar, Rusya ve Türkiye gibi…”

Ama Macron iki gün önce tam üyelik müzakereleri ilerlemekte olan Arnavutluk ve Makedonya ile görüşmeleri bloke etti! Sabote etti!

Müslüman Arnavutluk ve önemli bir Türk kültür mirasına sahip Makedonya niye AB üyesi olmasın?!

Macron’un Bosna-Hersek konusunda geçen hafta The Economist’te çıkan şu sözleri son derece vahimdir:

“Sorun Makedonya veya Arnavutluk değil, Bosna-Hersek’tir. Hırvatistan’ın yanında, cihatçıların dönüşüyle Bosna-Hersek’te saatli bomba işliyor!”

 

MACRON’A BOŞNAK CEVABI

Öyleyse Macron neden bu iki küçük ülkenin AB üyeliğini bloke etti?!

Bu sualin cevabını Boşnak kadın yazar Riada Asimoviç Akyol’un, Al-Jazeera News’daki yazısında bulabiliriz. Riada Asimoviç Akyol, yazısında Macron’un “akıl almaz derecede gerçek dışı ve dürüstlükten uzak, aynı zamandan siyaseten sorumsuz” sözlerini eleştiriyor.

Avrupalı kaynaklara göre IŞİD’e katılan Bosnalı oranı yüzde 0.017’den ibaretti, 50’si geri dönmüş, 23’ü ağır cezalara mahkum olmuştu. Fransız vatandaşlarından IŞİD’e katılanların oranı ise yüzde 0.034’tür.

Dahası Bosna Müslümanları, Avrupa’daki IŞİD, El Kaide türü terör eylemlerini yüksek sesle kınamışlardı.

Ama Fransa?..

1992-1995 yıllarında Sırp Çetnikler tarafından Boşnaklara karşı soykırım ve savaş suçlarının işlendiği uluslararası mahkeme tarafından hükme bağlanmıştır. Sırp faşistler bu katliamı yaparken, Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand, evet Mitterand, Bill Clinton’a “Sırplara daha sempati duyduğunu, Müslüman liderliğinde Birleşik Bosna’ya çok da istekli olmadığını” söylemişti!

Katliam devam ederken!

Macron da bugün sorumsuz ve gerçek dışı sözleriyle, maalesef Bosna Müslümanlarını “İslamofobik” bir duyguyla hedef gösteriyor, Çetniklere cesaret veriyor!

Arnavutluk ve Makedonya’ya karşı çıkması bu kör, bu fanatik bilinçaltının bir parçasıdır.

 

ÇÖZÜM YOLU?

Tarihteki uzun savaşlar bütün toplumların bilinçaltlarında çeşitli “öteki”ler yarattı. Popülist ve kimlikçi siyasetler bu eski bilinçaltlarını tahrik ediyor. 2004’te Avrupa Parlamentosu’nu Türk bayraklarıyla ve “evet” pankartlarıyla donatan Avrupa bugün yok olmadıysa da küçüldü.

Küreselleşme sorunları, göç ve terör olguları, Avrupa’da aşırı sağın yükselişi, Türkiye’de ise otoriterleşme gibi olgular bu olumsuzluğu körükledi, Macron’lara fırsat verdi.

İslam dünyasının genelindeki durum daha kötü.

Ama Fransa’da bile Jacques Chirac, Bosnalı Müslümanları kurtarmak için NATO’nun Sırplara harekat yapmasını desteklemişti.

Bugün de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude, Macron’un “blokaj”ına karşı çıktı, “tarihi bir hata” olarak niteledi.

Türkiye’de de hukuk devleti ilkesini üstün hale getirmek ve dış politikada aşırı sağa karşı çıkan Batılı demokratlarla yoğun ilişkiler kurmak, sorunları çözüm yoluna koymak için zorunludur.

İslam dünyası açısından, Müslümanların sorunları çözmek öncelikle Müslümanların görevdir. Bu, karşıt popülizmle değil, rasyonel düşünceyle mümkün olacaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Tekin Turgan 22 Kasım 2019 08:14
Sayın Akyol siz sürekli laikliğe, modernizme, Batı hukukuna atıfta bulunup, İslam dinini tarihselci bir kafayla okuyup, Kur'an'ı köhne bir kitapmış gibi ve Kur'an'daki hukuka hiç değinmeden, biz ''zavallı meczuplara'' kurtuluşun dinsiz bir hukukta olduğunu telkin ederseniz ve bizler de buna inanırsak beraber düşecek yerimiz esfele safilin olacaktır. Sürekli kitap tavsiyesinde bulunuyorsunuz. Ben de bulunayım: Abdülaziz Bayındır'ın muhtelif kitapları ve suleymaniyevakfi.org sitesi ve konuşmaları. Karar Tv'ye davet etseniz hocamızı, memnun oluruz.
cumhur 21 Kasım 2019 14:24
İslama en büyük zararı islam görünenler vermektedir.Yani açıkçası münafıklar...Gerçek islamı yaşayanı herkes sever!Herkes ona güvenir!Adildir,hukuka saygılıdır,insan hak ve özgürlüklerinden yanadır. Kötülüklerden kendisini arındırandır gerçek müslüman.Bu bakımdan islamı suçlu göstermeye kimsenin hakkı yoktur suç onu hakkıyle yaşamayanındır...
Muhtefi. . 21 Kasım 2019 01:30
Avrupa ISLAM'ı sevmez. !..Avrupa birbirinide Sevmez, Dibine kadar bencillik,IRKÇILIK vardır .! Çıkarları *gücü oranında* neyi gerektiriyorsa onu yaparlar maşa kullanarak önce, olmazsa direk kontrollü .! Bakipta goremeyenler icin ,Zengin oldukları sürece Sırıtmaz egoları. !
ali namlı 20 Kasım 2019 21:47
Temmuz 1995 yılında ve bütün dünyanın özellikle de hain ve namert Avrupanın gözü önünde 5 gün devam eden ve 8372 Boşnakın katledildiği Srebrenitsa katliamı ; medeni dünyanın ,insanlığın , özellikle Avrupanın ve 21 asrın en alçak , en ahlaksız ve ve en zalim , en şerefsiz bir rezaletidir ! Yani fark edildiği gibi kelime bulmakta zorlanıyorum !! Müslümanların hali ise içler acısı ; ne söylesen boş !!
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 19:44
iş işten geçtiktin sonra chirac nato yu gönderelim dedi sende yılların gazetecisisin bunu hoş bişey diye yazdin bir bak bosnaya avrupanın rasyonel, akılcı bakışını net bir şekikde görürsünüz.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 19:41
Bol bol kitap okumaliyiz.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 19:16
Demokrat Çağdaş Türkiye İslamın Aydınlık gerçek yüzünü Tüm insanlığa Yaşayarak göstermeliyiz gerçek yol budur
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 18:45
Sayin yazar bir de milliyetçiliğin islamdaki kuran daki yerini yazsaniza. Memleket yazar görsün? Var mı Türkiye de bu konuyu yazabilecek yazar?
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 17:35
Cihatçı kesim beni bile korkutuyor müslüman olduğum halde.Eğitimsiz , barbar, saldırgan ve günümüz dünyası için bir değer üretmekten uzak görünüyorlar.Eğer batının bu günkü gücü bu kesimin elinde olsaydı farklı bir dini inanca zerre kadar yaşam hakkı tanırlarmıydı?Avrupanın ihtiyatını çok görmemek ve çare üretmek gerek.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 07:32
1
Q7.35, Senin içine Batı kaçmış.
Macron "Avrupa bizim tarihimiz, kimliğimiz, ufkumuzdur, bizi koruyan ve bize istikbal veren Avrupa fikridir." diyor. Aynı şeyi Erdoğan söyleyince hamaset oluyor...
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 15:30
Avrupa toplumlari post-religion (din-sonrasi) doneme gectiler, cogu dine inanmiyor. Bu kesim devletin dinlere (islam dahil) esit muamele etmesinden yana. Muslumanlarin camileri kendi okullari var (asiri gruplarin tepkisi var ama genelde kabul var). Islamcilar ise bu ortamda (hukuk devleti ve demokrasinin sagladigi imkanlarla) Avrupayi ele gecirmekle mesguller, ellerinde haritalarla...Yerli insanlarin bunu alkislamasini beklenebilir mi?
Davut 20 Kasım 2019 23:04
0
Ziya paşamız boşu boşuna "alemi sersem, kendini akıllı mı sanursun" dememiş. Ama bazı dindarımsı vatandaşlar gerçekten alemi aptal sanıyor. ..
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 14:47
Siz devlet bekasi icin kardes katlini hele ki musluman katlini savunan bir islamiyet dusunebiliyor musunuz? Ihanet, savas vs. durumlarindan bahsetmiyorum. Mesela (Allah affetsin) kainatin efendisi peygamberimiz haksiz yere bir insanin öldurulmesini istermiydi, boyle birsey yasanmis mi onun doneminde? Peki hangi islamiyetten bahsediyoruz? Döneme ve duruma gore islami anlayis olur mu? Islam kisiye gore yorumlanir mi?muslumanlar birlik olup islamin nuruna sarilmadikca, gercek islam yasanmadikca sucu baskasina atmak kolay!muslumanim diyen once Allah in ilk emrine uysun. Allah in emirlerini OKUSUN!
KARAR OKURU Mürsel 20 Kasım 2019 14:42
2- Varoluş ve yaratılış soru ve sorunlarına ancak İslamiyet cevap verebilir.Müslümanların engellemesine rağmen.İslamiyet güneş gibidir üflemekle sönmez.Gündüz gibidir gözünü kapatmakla gece olmaz.İslam soyut bir güzelliktir. Ortam ve kişilerden bağımsızdır. Soyut düşüncenin babaları olan Gote Şiller Viktor Hügo gibi dahilerin çocukları bu güneşi geçte olsa farkedecek.Türklerin İslam'a yaptığı hizmetin fazlasını Almanlar ve Avrupa yakın zamanda yapacak.Almanlar ihtiyar ve huysuz Avrupa'yı sırtında daha fazla taşımayacak, tarihi öncü rollerine soyunmak zorunda kalacaklar..
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 18:56
1
Islamcilar hep bôyle hayal Dünyasindami yasiyor
fırat 20 Kasım 2019 14:29
Başkalarının dini inançlarının saçmalıklarını gördüğünüzde kendi dini inancınızında saçma olduğunu göreceksiniz.
KARAR OKURU Mürsel 20 Kasım 2019 14:28
"Avrupa ikidir.(iki yüzlü değil!).1.Avrupa insanlığa iyi güzel faydalı değerler üretti.Kökü İseviliğe ve insanlığın ortak değerlerine dayanır.Köprü Endülüs olarak.2.Avrupa eski Yunan ve Roma'nın putperestlik ve efsaneleri ile İsrailiyata dayanır.İki savaşta 60 milyon öldüren zihniyet bu.Irkçılığı, gücü, heva hevesi putlaştıran, insanlığın % 80ini mutsuz eden, sahte cennet vaadiyle intihar uyuşturucu bataklığı oluşturan Avrupa bu. Hıristiyanlık yırtıldı protestanlık oluştu.Şimdi bu da yırtılmaya başladı.Avrupa hıristiyan olamaz dinsiz de kalamaz.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 19:46
1
muthiş tespit
okur 20 Kasım 2019 13:07
islam fobiyi icad eden islam dusmanı siyonistler ve onların emir kulu hukumetlerdir.her yerde islama saldırı var.ortadoguya bombalar yagarken norvecte kuran yakıyorlar.afrijkadan oradoguya her yeri isgal ettiler.bir karıs bir toprakta bile islami yonetime izin vermiyorlar,petrol metrol hikaye.asıl amac muhtesem kitabımız Kuran referanslı bir yonetimi dunyanın tanımaması,bilmemesi.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 16:48
2
Nasıl bir İslam devleti hayal ediyorsunuz? İşid gibi mi? Taliban gibi mi? İran tipi mi? Selefi usulü mü? Batılı anlamda bir demokrasi olacak mı? İfade hürriyeti, özgür basın, kadınlara çalışma ve eğitim hakları verilecek mi? bu böyle devam eder gider.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 23:45
2
16.48, Senin İslamla bir sorunun var.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 10:46
0
23.45 Bence senin demokrasi, ifade özgürlüğü, hukuk devleti ve kadınların çalışma ve eğitim haklarıyla bir sorunun var.
fikri 20 Kasım 2019 12:31
dünyada emperyalist bir yonetim var.ornegin afganistanda 100! ulkeden asker var ve katliam yapıyor. amacları gercek islamı yok etmek.trum,putin gibi sapık diktatorlerin şeytani somürü rejimleri devam etsin diye insanlar siyanurle intahar ediyor,vucutlarını satıyor.yaptıkları ile dünyayı cehenneme çevirdiler.bunlar oldugu sürece rahat yok.karsılarında durabilecek tek güç Kuran-i kerim kaynaklı islam ideolojisidir. bunlarla anlasılmaz sadece savaşılır.selam olsun emperyalist diktatorlere karsı mücadele eden cennet yolcularına. "Yuh size ve Allah'tan başka taptıklarınıza."enbiya,67.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 13:05
1
Gerçek islam, avrupaya vize alamamış mı? niye afganistanda ikamet ediyor. En azından kaçak yolla türkiyeye gelseydi. Afganistan yaşanacak yer mi?
FEZÂİLÜ’l-KUR’ÂN 20 Kasım 2019 14:23
1
Yazdiginiz yazinin sonuna ayet meali ekleyerek yazdiginizin dogruluguna delil gostermek istediyseniz tekrar dusunun! Ayetleri delil gostermekle ilgili vahim meseleyi buraya yazmiyorum. Ahiretiniz icin okumanizi tavsiye ederim! Yok ayeti farkli dusunduklerini sandiginiz insanlar icin yazdiysaniz bu sefer iki kez dikkat edin. Cunku ikinci durum da bir de Zan ni eklemis oldunuz. Kuran okudugunuza gore Zan nin cogunun gunah oldugunu bilmeniz gerekir. Yani herkes ayet meali yazabilir ama yazdiginin vebalini bilmek onemli!
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 18:02
2
13.05, Gerçek İslam'ı Afaganistan'da sanıyorsun. Senin zekan o kadar.
Muhtefi. . 21 Kasım 2019 01:11
2
Ne alıyorsun, ne satıyorsun, tezgahin senin mi..isportacimisin ..?...Olerek mi,,Durmadan ölmek mi .Çocukların, Kadinlarin,Ailelerin perisan olmasi.mi..İslam.?.Ütopyalarda geziyorsun. :)..BİR TANE ÖRNEĞİ YOK. ASR I SAADETTEN. ..*Şimdiki Cihadci piskopatlarda.*. Ne.Mekke Doneminin Ahlak, Irade,İman Şuurundan Haberin var. Ne Medine Donemi (Sahabelerin TEK.VÜCUT gibi olmaları ).ve Diğer Toplumlar ile stratejik Antlasmalardan haberin var..Sonra da Devrin iki Super Gücünü Persler ve Romalıları TARİHTEN SİLDİK. ..Nasıl oldu bu? .
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 12:15
Dünyadan haberiniz yok ama bu konu satar! Keşke biraz da Avrupada yaşayıp öyle yazsaydınız! İnsanların bilmediğini yazmak empoze etmek kolay. Birde Müslüman ülkeleri yazın ki kaliteniz ortaya çıksın! Ona göre okunmaya değer mi anlaşılsın yazılanlar!
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 12:10
Avrupada müslümanlar islamiyeti yaşamakta sıkıntı çekiyorsa yaşamasınlar orada! Müslüman ülkeler var!
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:58
Bırakın bu işleri önce müslümanlar islamiyete olan ihanetlerine baksın!
turgut ertav 20 Kasım 2019 11:49
türkiye deki siyasi islam (radikalizm)sorununu halettiniz de ,sıra avrupa'ya mı geldi?
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:40
Avrupada milli görüşçülerin, süleymancıların, arapların, diyanetin aynı yerde ayrı ayrı camileri var! Hala hangi islamofobiden bahsediyorsunuz! Müslümanın müslüman geçinenden yani münafıklardan başka büyük düşmanı yok.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:31
Yine carpitma, daima magduruz....ve daima hakliyiz....edebiyati !! Islamda farkli dusunceye, demokrasiye, elestiriye tahammul yoktur !! kadin haklari yok hukmundedir....Islamda oteki mezheplerin camileri kardes... ulkelerde yerle bir edilmiyor mu ? 85 kilometre tek basina ! colde...otomobil ile giden kadin cennetlik !! 95 klm. giden kadin cehennemlik !! Dunyadaki 7000 icaatan hangisi - kac tanesi islam ulkelerinden ? Otomobil, televizyon, cep telefonu, ucak, makine, bigisayar ? Anlamadigin seyleri ezberlemek, bizden baskasini gavur, dinsiz, deist, hain...diye hedef gostermek en onemli icraat
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:10
Asıl bizim ülkemizde yaşayan entel-dantel kesimin İslamla Müslümanla var olan sorunu daha dikkat çekici. Bosna harbinde Sırplarla savaşan Müslüman savaşçılara karşı Sırp katillerini destekler vaziyette kalem oynatan köşe yazarlarını ve ekran maymunlarını unutmadık.
Takipci 20 Kasım 2019 10:24
Son paragraf baglaminda soyluyorum, Musluman toplumlarin kendi ic dinamikleri ile kendilerini duzeltme ihtimali yok denecek kadar azdir, Orta Dogu'nun zihinsel kodlari buna engeldir. M.Genc hocamiz diyor ki: Bati, Osmanli daha kurulmadan once, Musluman Yakin Dogu'yu gecmisti(Osmanlida Devlet ve Ekonomi, S.205). Muslumanlarin geri kalmislik sureci cok eskiye dayaniyor ve (buyuk oranda) zihinsel kodlarla ilgilidir. M.Kemal'in Laiklik uygulamasi bir cozum onerisiydi ve daha iyi bir oneri de henuz yoktur.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:45
Sanki müslümanlar islamiyeti hakkıyla yaşıyor da!
Özay İbrahimbaş 20 Kasım 2019 09:42
Sayın yazar, Avrupa'nın "İslam" sorunu yoktur, "İslamcılık" sorunu vardır. Avrupa'da aşırı sağın yükselmesinin en önemli nedeni de budur. Avrupa için sorun, dini inancını dayatmacı bir ideoloji haline getiren ve onun dışında kalanları düşmanlaştıran, bu ideolojiye bağlı olarak uygarlaşmayı reddeden, temel insan hakları ve evrensel hukuk kavramlarından yoksun, geleceğin dünyasına aydın ve uygar ve bilimi önceleyen insanlar yerine, dindar ve kindar nesiller yetiştirmeyi amaç edinmiş düşünce ve uygulamalardır...
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:20
Bugun muslumanlar muslumanlara daha beter kotuluk yapiyor
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:18
İslamofobi toplumun değil siyasilerin sorunu. Halkı karıştırmayın. Bilip bilmeden sizde yazmayın. Bilmeyen insanlarda prim yaparsınız ama bilen insanların gözünde ucuz bir yazı olur! Bunun sebebini yorumlarsanız daha faydalı olur! En azından kültürel katkı saglarsınız!
F.Öztürk 20 Kasım 2019 09:05
Avrupa’nın İslam ile sorunu varsa,müslümanlar-alimi,cahili,örgütçüsü,köylüsü,okumuşu-neden Avrupa devletlerinde yaşamak ve göç emek için can atıyor!?
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:02
Hiç düşündük mü. Bokoharam gibi bir rezil ve akıldan uzak bir örgüt neden İslam'dan türeyebiliyor ve Müslümanlar arasında taraftar bulabiliyor. Çünkü D.İ.B. dahil bütün dini öğretiler radikalliği öneriyor
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 08:59
Dürüstlük desen hangi müslümanım diyene gözün kapalı güvenirsin?sen memnunmusun tanıdığın müslümanların islam anlayışından? Memnunsun ki böyle bir yazıyı düşünmeden yazabiliyorsun.İslamiyeti kafa kesmekten ibaret gösteren zihniyete bakmadan böyle bir yazı yazmak kusura bakmayın pek adil gelmiyor. Ben almanyada müslümanlar var diye yılbaşı kutlamasına helal yiyecekler ekleyen idareciler gordum. Birakın bu genellemeyi saçmalıyorsunuz!münferid kişi ve olaylara bakılarak toplumları suçlayamazsınız.insanlar sizi nasıl yaşıyorsanız öyle görüyor! Kimse durup dururken din düşmanlığı yapmaz!
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 08:49
Siz hiç Turkiyede yaşayıp ortalamanın ustunde para kazanan dukkanlar daireler satın almış bir yabancının Turkiyeye ve Turklere küfür ettiğini gordunuzmu? Ben Almanyada tam tersini gordum! Peki neden? Niye yaşıyorsun ozaman? Niye alışveriş yapıyırsun. Bir de müslümanım diyorsun? Namaz yok! Oruç eh şoyle boyle!bunu da anlamam ya sanki oruç farz namaz degil gibi! İslami hayat yok! Her türlü işten kaytarma sende! Sırf bunun için dr kapılarında, sahte psikolojik tedavi peşindesiniz.Yaşlı Alman kadın sabahın 6sinda sokak süpürür sen erken emekli olayim diye dr dr gezersin. Trafikte magandalık sende!
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 08:36
Tutturmuşsunuz bir terane size gore herkes islam düşmanı. Dönüp müslümanların islama aykırı yaptıklarına bakmazsınız. Bugun islam esaslarına gore yonetilen bir tane ülke gosteremezsiniz ama herkesi islam düşmanı ilan edersiniz. Hiçbir yabancı ülkede yaşamışlığınız yok ama binlerce km den atıp tutarsınız! Sizi okuyanlarda hiç yaşamadıkları için inanırlar ve herkes bundan geçinir. Herkesin işine gelir! Yazık ne ucuz bir yol başkası üzerinden ve çoğu yalanlar üzerinden beslenmek.Fransada heryer afrikalı müslüman dolu. Bir bakın bakalım ne iş yapıyor nasıl yaşıyorlar.
kaan 20 Kasım 2019 08:24
Macran'un tuzu kuru,konu bölgelere göre daha rahat hareket ediyor.O zaman dışta kalan ülkelerle, bütün iyiliği,bozulmayan hukuku,karşılıklı ekonomiyi,dost ve birlikte ülke olmayı işletirsek,iyilerle beraber yol alınırsa,kendimizede çeki düzen verirsek Macron ve benzerleri bize yanaşır,yada sesi kısılır.İyilik hayat bulur.İyilere yol açılır.
e.k 20 Kasım 2019 07:40
Islam sadece Avrupa da degıl Musluman dıye bılınen bır cografyadada sorundur. Avrupada yasayan muslumanların durumlarına gıdın bakın. Ezıcı cogunlugu egıtımsız, kendı koylerının geleneklerını Islam dıye gostermeye calısıyorlar. Uyum sorunları var. Ustune berbat sakallı cıhadıst yaratıkları ve eylemlerını etkıleyın. Avrupa nıye muslumanlara sempatı duysun? Islam dunyasında bırakın baska dını, otekı mezheplerın camılerı bombalanmıyor mu? Farklı dusunenler haın muamelesı gormuyor mu? Hatta ıdam edılmıyor mu? Macron haksız olabılır. Ama aynaya bakmak zorundayız.
Kararlı Karar Okuru 20 Kasım 2019 08:29
0
çok doğru. muhafazakar kesim bunları görmek kabullenmek istemez. sürekli sıfır çeken öğrencinin bunu kabullenmemesinden farksız bir durum. Önce sıfır çektiğini kabul edip sonra sorunları doğru tespit ederek canla başla çalışacaksın. Yani kendini ve hitap ettiğin milyonları değiştireceksin öyle. Aşırı yüksek sesle hoparlörlerden ezan okumakla, Doblo'ların arka camına padişah tuğrası yapıştırmakla durum değişmeyecek.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:29
12
07;40 Tosbaga kendi kabugunu begenmezmis! Sen once aynaya bak
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:59
2
Macron haklı
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 06:43
Bizim o kadar sorunumuz varken Avrupa’nın islam sorunu çok da bizleri ilgilendirmiyor...Türkiye’nin kangren olmuş o denli problemleri var ki say say bitmez...hukuk adalet demokrasi işsizlik enflasyon .......
evin 20 Kasım 2019 05:31
müslüman boşnakları soykırımdan nato kurtardı, islam birliği değil. avrupada müslümanlar türkiyedeki hristiyanlardan 100 kat daha rahat yaşıyor...mesela türkiye ermenileri uzun senelerdir kendi patriğini bile seçemiyor...
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:36
4
50 bin Ermeni vatandas kalmis Turkiye'de, bir patrik sececekler yok bu adami secemezsin, yok otekini de secemezsin diye diye insanlari bu ulkede yasadiklarina pisman ediyorlar. Avrupa'da islamofobi varmis. Burda hersey gulluk gulistanlik sanki.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 23:49
2
5.31, Sırplar üçbuçuk yıl boyunca Avrupa'nın ve Nato'nun gözü önünde Boşnakları sadece Müslüman oldukları için katletti. Katliamlar bitince Nato devreye girdi.
Muhtefi. . 21 Kasım 2019 01:52
2
Bosnaklar (Eski Yugoslav sonra si Sirp irkci tam silahli Ordudan) ufak, tefek silahla baskinla Düşmandan Agir silah ele gecirdiler. Türkiye başta ve Dunya Müslümanların silah,Savasci Gençlerin yardımı ile kendini kısmen kurtardı ÇOK BÜYÜK BEDELLER ile. Köyler aklını yitirmiş yaşlı insanlar ile doludur.*gördüm * NATO Hırvatistan'ı kurdu ve Bosnayi Parçaladı.Kimin eli, kimin cebinde belli değil şimdi. Bosnada,Herşeye gebe yarınlar orda. Sürekli Tehdit altındalar Bosnaklar.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 03:03
Hem "gavuru oldurmek sevaptir" deyip yasadigin ulkede ikidebir vatandaslarini katlet, hem de islamofobi, Irkcilik, haksizlik diye sikayet et. Hep siz haklisiniz. Hep siz magdur.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 02:42
Sayin yazar, bu ulkede 82 milyonun icinde 100 binden az gayrimuslum vatandas var. Cumhuriyet kurulurken 12 milyon toplam nufusun icinde 500 bin civarinda gayrimuslum vatandas vardi. Bu ulkenin kadim halklariydi bunlar. Bu kulturun insanlariydilar. Neden goc etmek zorunda kaldilar? Terorist miydiler? Canli bomba miydilar? Bilakis kanuna saygili, ulkeye katkida bulunan insanlardi ama hep haksizliga ugradilar. Buna karsilik ABde 19 milyon musluman var bugun. Esit vatandas olarak her hakka sahipler. Buna ragmen aralarinda cok sayida radikal islamci, terorist olmaya hevesli gencler var.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:03
3
Kardeş, lozan anlaşması sonrasında yapılan mubadele de 1400.000 gayrimüslim vatandaş Yunanistan a gönderilmiş. Yani verdiginiz sayı yanlış. ..
H.K. 20 Kasım 2019 10:04
5
Bu konu kendini acındıracak 1durum mu,yoksa kendileri açısından sevinecek 1durum mu? Göçe bu insanlar(ımız) kendileri müracaat etmiyorlar(mıydı).Batı onlara zorluk çıkarmıyor kolaycana alıyor. Konforlu hayat cazip (Giden de gittiği yerde TR'yi kötülüyor.Sokakta yabancılarla yürürken TR'ye küfür edenlere bizzat rastladım).Ancak Türkler müracaat edince Batı bin1 dereden su getirtiyor kalifiye also bile almıyor veya çok az alıyor.Amerika kıtasını yerlilerden gasp etmiş gayrimüslümler böyle.Burada cihadistlerden çok amerikalilar kendileri tehlikeli.Silah merakı terör estiriyor.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 21:58
0
Mubadele sadece Rum vatandaslar icindi. Onlarin da hepsi gitmedi. Ermeni, Yahudi, Suryani vatandaslar Varlik Vergisi, 6-7 Eylul pogromu gibi olaylarla goce zorlandilar...
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 22:24
1
02.42, Ne yapalım? Bütün bu dediklerin seküler laik devletin eseri.
Sionofobi 20 Kasım 2019 02:39
Hristiyan ve Yahudiler son 150 yildir araliksiz Muslumanlari soykirima tabi tutuyorlar. Buna ragmen Hristiyanofobi veya Yahudifobi, veya inek eti yedi diye Musluman katleden Hindufobi, 30 milyon Uygur'a siykirim uygulayan Çin'e Budafobi diye bir terim yoktur!? Musluman oldugunu iddia eden sozde aydin, akademisyen, kulturlu zevatin Sionistlerin urettigi sakat bir terim olan "İslamofobi" korosuna gonullu vokalistlik yapmalari izaha muhtac bir mide bulantisidir.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:25
5
Demek ki yarumcularin cogu Muslumandan degil Yehuda. Dislike verenler bunu gosteriyor
hamza akyol 20 Kasım 2019 01:59
islam, hakikaten de, islamcılar yüzünden bir sorun. bu sorunu birilerinin görmüş olması ya da görmemesi sorunun kendisi üzerinde hiçbir etkisi yok. Bu sorun, avrupanın sorunu olmaktan ziyade, müslüman ülkelerin sorunu. İslam algısındaki sakatlık nedeniyle, bütün islam ülkeleri, ahlaksız, vahşi, yalancı, vicdansız, riyakar ve istisnasız hepsi, insan gibi yaşamdan fersah fersah uzaklar. Yani, "Ah bu avrupalılar! çook kötüler, çook yanlışlar. islamı sorun olarak görüyorlar fakat islam aslında sorun değil" demek, kendi sorunumuzun üzerini örtmektir.
H.K. 20 Kasım 2019 05:27
9
Hamza bey, o önyargı marka gözlükle ya görülmesi gerekeni görmüyorsun, veya 'hakikaten de' okuduğunu anlamıyorsun.Yazar "baş etkenlerden 1i selefi, cihadist" derken, sen "ne farkeder ikisi de, İslamcı" der gibisin. Macron 1nebze daha iyi, çünkü hiç değilse o senin gibi "istisnasız hepsi" demiyor.Kuran’da “Sizin için din olarak İslamı seçtim” ayetinin anlamını bilen, aklı başında her müslüman “İslamcı”dır denilebilir. Pire için yorgan yakma; İslam sözçüğünü "cı'lık"laştırma,kendin iyi 1örnek olmaya bak. Pire postundan seccade yap, Macron bile namaz kılar!
hamza akyol 20 Kasım 2019 09:33
2
sayın hk! yazımı tekrar okumanı sağlık veririm. ya da "yanlışsın, x islam ülkesinde yaşayanlar çok iyi yaşıyorlar" diyebilmen lazım. ki böyle, herkesin iyi, insan gibi yaşadığı, yaşayabildiği bir islam ülkesi yok.
H.K. 20 Kasım 2019 23:34
0
Hamza bey o kadar önyargılısınız ki kendinizi doğru düzgün ifade edemiyorsunuz bir daha oku diyorsunuz. Yahu yazdığınızı siz bir sefer daha okuyun; henüz başlarken demişsiniz ki; "İslam islamcılar yüzünden bir sorun" yazan ben değil sizsiniz. O zaman, bunun "dünya (veya hayat) insanlar yüzünden sorun" demekten pratikte bir farkı var mı? Dünyayı (hayatı) yaşayan herkes aynı mı? Bu soru sadece size değil, aynı zamanda bana kırmızı çeken size yeşil çeken "mantıksız görüş" sahiplerine... Belli ki aynı marka gözlük kullanıyor bu ezberci takımı da!!
Ali baba 20 Kasım 2019 01:48
Macron hakli,,,,, Kopenhag kriterleri yerine,,, Moskova kriterleriyle yola çikanlarla, ,,Macron,nun iši yok,,
Turkislam 20 Kasım 2019 02:41
10
01;48 biraz daha okursan, Turk/islam adabini/kriterini ogrenirsin.
02.41.e 20 Kasım 2019 16:24
2
02.41...Tūrk..islam Adabi para etmiyor artik..Kriterleride benden uzak dursun.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 01:39
Avrupalı müslümanlar da kendini iyi yetiştirmeli. İlgi çekici bir makale, teşekkürler Taha bey
Fark edin artik! 20 Kasım 2019 01:16
#Sinon-israil ve gudumundeki Bati-AB-D 1990'dan beri yani 30 yildir israrla ve inatla Selefi ve Şii'leri islamin tek temsilcileriymis gibi sunuyor! Bu şeyanliga Turk mefyadindan diyanetinden tek kelime itiraz yok NEDEN? Şilik ve Sekefilik islamin iki sapik marjinal koludur! Şii/Fars Selefi/Suud her 2side Batinin öz çocuklaridir. #Ehli-sunnet İslam 1.6 milyar nufusla cok buyuk cogunlugu olusturur ve bu toplulugun son bin yildir lideri Turkiyedir! Şii-Selefi öne çikarilarak Turkiyenin manevi lideri oldugu ehli sunnet islam NEDEN yok sayliyor? ALLAME medya mensublarimiz bu gercegi NEDEN yazmaz?
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 01:59
5
Abi asıl mesele rotşilt. Bir de rakifıllır. Yoksa var ya islam dünyası nambır vandı.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 03:50
6
01:16 “Siyonistler”, “dış güçler”...işin kolayını bulmuşsunuz...nede olsa cahil cühela bol bu ülkede.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:34
1
03;50 en başta da sen
Karar Okuru 20 Kasım 2019 01:14
İslam adına hareket ettiğini söyleyenler ya kendi davranışları ya da yanlış yönlendirmeler ile maalesef bir düşmanlığın oluşmasına önemli katkı yaptılar. Kendi sorunlarının yarattığı öfke de bunda önemli rol oynuyor. Tabi kışkırtma ve aynı zihniyetten beslenen aşrı sağ ve ırkçı fikirlerde ülkelerde milliyetçi yaklaşımların yatağında bağnaz bir biçimde gelişme zemini buluyor. Ama bu keskin sirkeler en çok kendi küpüne zarar veriyor, verecek. Son yıllarda dağılan ülkelerin çoğu bu din ve ırk bazlı bağnazlıkların yoğun olduğu ülkeler
Talimat 20 Kasım 2019 00:58
İslamofobi: çıkış yeri/kaynağı Sionist iblislerin ürettigi ve dunya capinda kendilerine ait medya ki bu oran %90+dir, surekli tekrar ettukleri sakat bir ifadedir. #"Avrupa’da da İslamofobi’yi açıkça dillendiren lider olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron öne çıkıyor." #Macron bilindigi uzre meshur finans-para cetesi Sionist Rothschild'in elemanidir. islama olan dusmanligi veya her herhangi buyuk, esasli bir karar verdiginde kedinlikle patronundan talimatlidir, anlasilir. #isid'la ilgili kucuku Bosna ile koca Fransayi yuzde uzerinden kiyaslamak nasil bir kurnazliktir! Sayilar kiyaslanmali
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 01:56
4
Evet ya rotşilt var ya çok tehlikeli. Onlar olmazsa biz dünya lideriydik. Bir de rakifıllır var. İşte bu ikisi olmazsa okeyiz !
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 03:28
2
vah vah...Talimat rumuzlu vatandas size acil sifalar diliyorum.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:40
0
03:28 tesekkur, siz tedavi oldugunuz klinigi yazin lutfen
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 00:55
Avrupa Birligi'nin musluman ulkeleri istememesi mantikli bir gorus. Adamlar kendi vatandaslari muslumanlarin cogunun Avrupa kulturune entegre olamadigini veya olmak istemedigini goruyor. Kendi ulkelerinde cihatci, isidci vatandaslari tarafindan kac kez saldiriya ugradilar. islam'da elestiriye, dusunce ve ifade ozgurlugune tahammul olmadigini da biliyorlar. Ozellikle 12 karikaturistin katledilmesi travmatik bir olaydi. Cumhurbaskanimizin da referandumda milliyetci oylari almak icin Almanya ve Hollandayla cikardigi gerginligin islamofobiye katkisi oldu. Kendinizi Macron'un yerine koyun.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 00:47
Avrupa’nın İslam sorunu kadar Müslümanların da Avrupa sorunu yok mu sizce?
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 02:20
11
Yok
Kararlı Karar Okuru 20 Kasım 2019 08:35
1
Çok doğru tespit. Evet var. Ancak Avrupa'da yaşayan milyonlara müslüman kovsalar Avrupa'dan gitmezler. 50 küsur müslüman ülkedeki on milyonları da bıraksan yarın soluğu Almanya-Fransa'da alır. Avrupa medeniyetin geldiği son nokta değildir, eleştirilebilir. Ancak günümüz İslam medeniyetinin Avrupa medeniyetinin sadece teknikte deği, başta aile olarak bütün sosyal alanlarda da geri kaldığını itiraf etmeli muhafazakar kesim. Evet aile diyorum zira 'birey' yetişmiyor bizim aile yapımızdan; mesleksiz ve asalak yetişip akraba, cemaat, parti peşinde sürüye katılıyor.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:09
1
Bence müslümanların İslamcı sorunu var
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:11
1
02:20 Doğru, papua Yeni Gine de zulu kabilesi içinde yaşıyorsanız yoktur.Korler sağırlar oynamaya devam...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN