Back To Top
Dava uğruna

Dava uğruna

 - Son Güncelleme: 20.09.2019 Cuma 08:52
- A +

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu istedi, görüştüler.

Karamollaoğlu, Çankaya’da Putin ve Ruhani ile yapılan “Üçlü Zirve”deki gelişmeleri olumlu bulduklarını, desteklediklerini söyledi.

Görüşmenin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karamollaoğlu’na “beraber çalışalım” dediği öğrenildi. Saadet lideri bu konuda şu açıklamayı yaptı:

Biz herkesle çalışabiliriz ancak yanlışlar terk edilmeden birlikte çalışma imkanı olmaz. AK Parti’nin dış politika, ekonomi, adalet mekanizması, eğitim, sağlıkta ve altyapı çalışmalarında yürüttüğü bütün politikaların temelinden değişmesine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. O değişmezse ne için, düğün dernek yapmak için mi bir araya geleceğiz?”

Halbuki “dava için” ve mesela “ümmeti bölmemek için” birlikte çalışabilirlerdi... Teröristlikle suçlanmış olan Karamollaoğlu birdenbire “büyük dava adamı” oluverir, kamu kapıları Saadet mensuplarına da açılırdı… O bunu yapmadı.

Karamollaoğlu’nun ilkeler konusundaki titizliği önemlidir.

DAVA VE DEVRİM

Siyasi kültürümüzde solda “devrim”, sağda “dava” kavramları adeta siyasi büyüdür. İlkelerin, kuralların, kurumların, hatta programların bile pek önemi yoktur; yeter ki “devrim” veya “dava” uğruna olsun!

Merhum Mehmet Ali Aybar “devrim uğruna” nasıl totaliter bir rejim kurulduğunu, “devrim uğruna” nasıl ilkesiz, hukuksuz siyasetler güdüldüğünü anlatarak ömrünü geçirmişti. “Kuvvetler ayrılığını üst yapı kurumu diye küçümsemeyin, o olmadan hukuk olmaz” diye adeta çırpınmıştı.

Bizdeki resmi devrim tarihleri de hukuk deyince tabii Medeni Kanunu’un kabulünü anlatır ama anayasa sorunları gibi temel, Takrir-i Sükun gibi fiili sorunları es geçer.

Sağda tabii ki bir “devrim” kültü olmaz ama “dava” kavramı maalesef bir kült haline gelmiştir.

“Dava”nın hukuki, siyasi ve etik ilkelerinin neler olduğu üzerinde pek durulmaz. “Dava” daha ziyade hamasi kavramlarla anlatılır ve lidere itaatle ölçülür! O yüzden denetim ve denge, parti içi demokrasi, kuvvetler ayrılığı gibi ilkeler, etik alanda şeffaflık ve denetim gibi kurallar pek ifade edilmez ya da kağıt üzerinde kalır.

Bu anlayışta “dava” veya “devrim” daima ‘ulvi ve münezzeh’tir ama ilkeler ve kurallar bugün böyle, yarın şöyle olabilir!

Asıl istikrarsızlık bu değil mi?

İLKELERİN ÖNEMİ

Meselenin temelinde sosyolojik ataerkil kültür vardır; şehirlerde bu yüzden yavaş yavaş geriliyor ama hâlâ çok yaygındır. Bu kültürü eleştiren Mümtaz Turhan’ı milliyetçiler, Sait Halim Paşa’yı İslamcılar pek hatırlamıyor zamanımızda.

Böyle bir siyasi kültürde Karamollaoğlu’nun tavrı elbette önemlidir. Hatta Erbakan döneminde pek söylenmeyen hukuki ilkeleri vurguluyor.

Referandum döneminde Karamollaoğlu şöyle demişti:

“Biz başkanlık sistemine karşı değiliz, getirilen bu metnin içeriğine karşıyız. Bu metinde kuvvetler ayrılığı ilkesi sağlanmamıştır. Denetim mekanizması oluşturulmamıştır.” (13 Nisan 2017)

Seçim ittifakı konusunda şöyle demişti:

“Biz ittifakta ilkelerimizi belirleyeceğiz. İlkelerimizin başında hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı geliyor. Kuvvetler ayrılığını sağlayamazsanız bu diktaya gider.” (28 Şubat 2018)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın beraber çalışma teklifine verdiği cevapta da aynı titizlik görülüyor.

KURALLAR, KURUMLAR

Dünya görüşleri farklı olabilir ama güçlü hukuki ilkeler ve kurumlar hepimiz için birlikte yaşamayı sağlar. Onun için hukuk bütün davalardan, siyasetlerden üstün tutulmalıdır.

“Dava” veya “devrim” için yapılan çatışmalar toplumsal barışa da istikrara da zarar verir.

Devlet hayatında istikrar ve güvenin temel şartı, kimin yönettiğinden ziyade, kuralların ve kurumların güçlü olmasıdır.

Siyasi hareketlerde de davranışların “öngörülebilir” ve “güvenilebilir” olması da ilke ve kurallarının net ve istikrarlı olmasıyla mümkündür.

Bütün siyasi tarihimizde, dönemlerin şartları itibariyle hukuk vurgusu zayıf, “devrim” ve “dava” vurgusu güçlüdür.

Artık hukukun, ilkelerin, kuralların, kurumların soyut ideolojik kavramlardan çok daha önemli ve gerekli olduğunun bilincinde bir siyasi kültür geliştirmeliyiz. 

Davalar, fikirler, idealler olmalı elbette ama bunların bilhassa hukuki ilkeleri belirli ve kendilerini de bağlayıcı olmalıdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 21 Eylül 2019 13:50
İlkeleri ve söylemleriyle ülkemiz partilerinden milletin isteklerine ve görüşlerine en uygun olarak saadet ve iyi parti görünüyor.Ülkemiz bu güne kadar ne çekti ise yalancılıktan çekti.Yalanla iman bir arada bulunmaz.Geleceğimizi daha iyi ve güzel görmek istiyoruz...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:45
Dava mava peşinde koşmayın. Emperyalistlerin işini zorlaştırmayın.
Hasan 21 Eylül 2019 02:42
Her oyunun dahi eğilip bükülmeyen, değişmeyen kuralları vardır. O kurallar kural olmaktan çıkarsa oyunun ne tadı kalır ne de itibarı. Mesela bir maçta eğer hakem tarafsız olmazsa ya da işin içinde şike olursa maçın bir anlamı kalmaz. Aynı şey, farklı dünya görüşüne sahip partiler için de geçirlidir. Kimse oyun sahasına inmeden, ter dökmeden, bütün hünerini ortaya sermeden, amaç aracı maşrulaştırır ilkesizliği ile genel geçer ilkeleri delerek kendini galip ilan edemez, böyle bir hakkı olamaz ve olmamalıdır.
Murteza 20 Eylül 2019 23:13
Kinin dininden büyük malesef,ne yılandaki kuyruk ne de sendeki evlat acısı dinmeyecek, ahir ömrün iyiliği dilerler bizim kocalar.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 18:17
Temel Bey güce tapmadı, kula kul olmadı, rahmetli Erbakan'ın çizgisinden inhiraf etmedi, beklenildiği gibi kendine yakışanı yaptı, 80 yaşına merdiven dayatmasına rağmen.
Yıllardır Yazıyorsunuz :)).hala ic Politika ile Dava aynı potada erir diyorsunuz yani. :))))..adam Rengarenk Hangi partinin Koltuğu Yüksekse orada. :)))..Dava dediğin Partiler, İç Politika üstüdür. Kışın başka, Yazın Başka Sözler, Haller olmaz. :)).Gömlek muhabbeti var Onyillardir Biri çıkarmış, öbürü giymiş falan, filan :)).Dava İNSANLIK ALEMINDE Ahlak, Edeb, Adalet,İlim,İrfan ve Fedekarlik ile ONCU OLMAKTIR.lisan i Halı ile de İspat edendır.Arabca Kelimedir,etimolojisi Iddia Sahibi olan Kişi, Toplumlardir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 17:38
Taha bey İslam coğrafyası çocukluk devresine geri dönmüş. Beden büyümüş, zihniyet,düşünce, fikir küçük çocuğun ki gibi yerinde sayan gelişmemiş hasta, spastik kişiye benziyor. Dava dedikleri somut sonuçlarına bakınca, sermaye, mala konmak için, kendi ve tabi olanlar dışında kalanları l düşman diye kodlanmış zihniyet, ahlak ile devlet güç ve otoritesi vasıtasıyla GANİMET DEVŞİRME DAVASI.. Hiç bir ekonomik teoriyle izahı olamyan, talan, vurgun, hırsızlık, üretilen el Koyam ekonomisi. Dil de ahirete iman
Mehmet Korkmaz 20 Eylül 2019 14:15
Temel bey CHP ve HDP ile tüm politikalarda uyuşuyormusunuz acaba. ?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 15:47
1
Hiç bir siyasi parti, başka bir siyasi parti ile, "tüm politikalarda" uyuşamaz. "Tüm politikalarda" uyuşabilenler, niye ayrı parti olsunlar ki?
enver 20 Eylül 2019 14:01
bu ulkede bu kadar dava var,parti var,mesela kominist partisi var ve bi sehri yonetiyo.ama bi mahalleyi bile yoneten bir islam partisi yok. bu kadar musluman geçinen insan var ama şeriat-islam partisi kurmak kimsenin aklına gelmiyo herhalde!!.musluman oldugunu iddia edenler koministler kadar açık ve net hareket edemiyo,takiye yapıyo,laik demokratik rejime hizmet ediyo.ondan sonrada davadan bahsediliyo,cennet hayal ediliyo,cok tuhaf bi durum.
Al Desi Dero 20 Eylül 2019 13:38
SİYASİ BUKALEMUN Muaviye siyaset anlayışı nedir bilirmisisniz! RTE'nın ki çok benzerr!İkisinde de ilke ve ahlakilik yoktur.Kendini eksene alan politika güderler.Meşhur şu sözü ile siyaset zihniyetini gösterir. Ve İbretliktir. "Paranın iş gördüğü yerde konuşmaya, konuşmanın iş gördüğü yerde kırbaca, kırbacın iş gördüğü yerde kılıca gerek yoktur" Rüşvet,şantaj,infaz,tehdit karması yöntem.Amaç,hedefe ulaşması için kesesinden değil,kamu/devlet mal/hazinesinden harcar. Yanis şu,karşınızda siyasi bukalemun var.Neyi konuşuyorsunuz.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 13:29
Doğru teşis. Bu hastalık tedavi olursa ülkenin önü açılır.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:02
Davalar dava adamları gerektirir, devrimler, devrimci gerektirir. Bir insan hem dava adamı hem devrimci olabilir, bunlar birbirinin alternatifi değildir. İkisi için de en başta ilkeli olmak, menfaat gözetmemek gerekir. İlkeli olmak her durumda adil olmayı gerektirir. Adil olmak, cesur olmayı gerektirir. Siz bakmayın önüne gelenin kendine dava adamı, devrimci falan demesine, bunlar hiç de kolay işler değildir, o yüzden tarih bu insanları yazıyor, diğerleri ölüp, çürüyüp gidiyor.
Süheyl CALISKANOGLU 20 Eylül 2019 11:52
"Bir gece ansizin,Egemen Bagis' ,Büyük Elci oldu!Niye olmasin;Disli,Merve Kavakci bile olduktan sonra,yadirganacak ne var ki
Raşit 20 Eylül 2019 16:06
0
Evet,bunlara göre dava bol maaşlı ballı makamlar demek...
ali namlı 20 Eylül 2019 18:08
0
Ne hazindir ki bu millet hala bunlara oy veriyor ! Dolayısıyla '' kader böyle imiş ne söylesen boş ''
hamza akyol 20 Eylül 2019 11:27
bugün murat aksoyun yazısını karar gazetesinde okudum. Murat aksoy, daha önce artigercek.com sitesinde yazıyordu. fakat artıgerçek yönetimi, murat aksoya kayyım atadı. ne de olsa kayyımları çok iyi biliyorlar. murat aksoy, karar gazetesi kadrosunda olursa sevinirim. öncelikle farklı bir bakış açısı nedeniyle sevinirim.
kaan 20 Eylül 2019 11:23
Karıncaya sormuşlar nereye gidiyorsun?Karınca anlayacağımız kadar gideceği yeri tarif etmiş.Aferim çalışkan karıncaya.......Biz hala insana,dilimize ,güzel davranışlarımıza,çaresize çare olamıyoruz.Aşırı gidince frene basamıyoruz.Üzünce sevindiremiyoruz.Doğru yolda olan karınca hedefine %,100ulaşmıştır.Ya biz karıncalar.....
Süheyl CALISKANOGLU 20 Eylül 2019 09:50
Temel Karamollaoglu,RTE'ye bir siyaset dersi vermis,RTE bu dersten birseyler cikarabilmismidir,hic sanmiyorum.T.Karamollaoglu'nu dan ikinci bir Devlet Bahceli yaratmak düsüncesi,duvara toslamis,ülkem adina sevindim,Temel Karamollaoglu'nu takdir ettim..
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:28
18
Erdoğan Temel Karamollaoğlu'na "bölücülerle beraber olmak sana yakışmıyor" dedi. Hepsi o kadar.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 15:47
1
Bizim buradan bakınca da bekacılar bölücü görünüyor. Netcez peki ?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 16:00
0
12:28, ama kendilerine terör başından mektup getirtmek, terör örgütü mensuplarını devlet televizyonuna çıkartmak yakışıyor.
Süleyman d. 20 Eylül 2019 16:08
0
12.28 Erdoğan'ın demesi yetmeyebilir; öcalan kardeşleri trt ye çıkarıp Karamollaoğlu nu kötületmeyi deneyebilirsiniz!!!
Karar Okuru 20 Eylül 2019 09:44
Ne davasi bu? Genc ve cagdas Turkiye Cumhuriyeti'nden intikam davasi mi? Hayirli bir dava olsa ne oldugunu saklamaz acikca konusurlardi degil mi? Davanin ne oldugu saklandigina gore suc olusturan bir kavram olmali bu.
Nurettin 20 Eylül 2019 11:45
0
Benim bildiğim dava, Kısaca ülkede yaşayan tüm insanların huzurlu ve mutlu bir şekilde tüm ömürlerini geçirebilmeleri için,bilime, üretim ekonomisine önem verenü kuvvetler ayrılığını sağlayan,eğitimi çağdaş temellere oturtan, herkesin gurur duyduğu uygar bir ülke yaratmaktır. Gerçek dava budur.
Dini mezheplerin, sağ siyasi görüşlerin davaları farklı. Mevcut iktidar içinde bölünmeler var. Hangisinin davası daha üstün veya hangisi ihanet içinde? Dava nedir? İslamı yüceltmek mi? Türk Milliyetçiliğini yüceltmek mi? İslam ile Türk Milliyetçiliğini bir araya getirip beraberce işe koyulmak mı? Milliyetçiler içindeki İslami kuralların karşıtları ve İslamcılar içindeki Türk Milliyetçiliği karşıtları ne demektedirler bu birlikteliğe? Bunlar kendi ideolojileri için dik mi durmaktalar yoksa eğilmekteler mi? 'Davan için eğilebilirsin' fetvasını kim verdi? Asıl önemlisi bu fetvayı kim kabul etti?
musto 20 Eylül 2019 09:35
Hele bir iktidarı kaybedeceklerini kesin olarak anlasınlar Şeytanlar melek, olur. Saat meraklısı bakanımız İsviçreye Elçi olur.Amerika ile aramızı düzeltmesi için Fetöyü fahri büyük elçi Doğu Perinçek ortadoğu ve Çinden sorumlu bakan yaparız.Yedi düvel ile barışır Kılıçdaroğlu ve karamollaoğlunu günah keçisi ilan ederiz.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:43
12
İçin hasetten harsp olmuş.
musahhih 20 Eylül 2019 14:19
3
Musto imla yorumlarımı eleştirmezken, kimileri çok rahatsız. Yorgancı Muhtefi’nin ki muhtemelen psikolojik. Bu göçmen kardeşimiz, Türkçe’mizi iyi bilmemesini sıkıntı yapıyor olabilir. Peki diğerleri? Neyse, çok da umurumda değil. Gelelim işimize... Musto onun doğrusu şu: İsviçre’ye… Çin’den… Karamollaoğlu’nu. Üste koyduğumuz virgülü hatırladın değil mi? Biz mektepte iken onun adı apostrof idi. Sağ olsun TDK ona Türkçe karşılık buldu ve kesme işareti, dedi. Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır. :)
musto 20 Eylül 2019 16:10
0
Ah güzel kardeşim fanatiklik senin, gözünü kör etmiş,vicdan azabı çekmek nedir bilemezsin daha kötüsü olamaz dedik on binlerce eş,dost ve akrabanın,aklını çeldim 2 dönem bunlara oy verdirdim.Şimdi günah keçisi ben oldum. Huzur getireceklerdi aş ve iş sahaları açacaklardı: İlk yaptıkları şey adamların geçim kaynakları tütün ekimini yasaklamak çözüm adı altında PKK karşı savunma haklarını ellerinden almak oldu.Benim gibi onlarca yakın akrabanı PKK karşı savaşırken kaybet acı çek, o'zaman eleştirme hakkın olsun.
musto 20 Eylül 2019 16:31
0
1,yıl önce Şirvanda servis minibüsüyle operasyona gönderdiğin 25 yaşındaki yeğenim,EYP patlatılmasıyla Doktorların deney tahtası oldu kulak sağır vucutta sap,saman, kum,çivi, ayıkla ayıkla bitmez kulak duymaz ayak basmaz yüzüne bakamıyorum sanki bombayı ben patlatmışım.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 09:27
Halk ne ise yöneticisi de aynidir.ortadogu ülkesiyiz gelen gideni aratır halk aydinlanmadiktan sonra böle gider
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 09:05
Erdoğan’ın düştüğü çaresizliğe bakın! Yüzde bir oyu bile olmayan partiye, gelin beraber çalışalım, diyor. Karamollaoğlu’ndaki adamlığa bakın! Gelmem, diyor. Senin yanına Harun gelen, Karun oluyor, diyor.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 11:20
13
9.05, Erdoğan yüzde on oyu olan HDP'yi muhatap bile almıyor. Demek mesele çaresizlik değil.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 16:01
1
11:20, son İstanbul seçimi öncesi terörbaşından mektup getirtmek, kardeşini devlet televizyonuna çıkartmayı nasıl yorumlamalı?
karar okuru 20 Eylül 2019 09:01
helal olsun Temel Bey e.böyle ilkeli olup azlık olmak şereftir.muhalafetteyken böyle ilkeli olmak kadar iktidardaykende o ilkeleri korumak gerek.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 08:49
Her söz laf-ı güzaf. Oh ne dava. Allah'ın ayetlerini aşağılayan' alay eden, Mübarek Cuma günüyle dalga geçen makam mevki sahibi oluyor. Bizim yaşadığımız ülke daha ne boş kutsal dava söylemlerine sahne olacak. Allah ıslah etsin cümle Müslümanları.
ÖTÜKENLİKURT 20 Eylül 2019 08:15
1980 li yıllarda, içinde profesörlerin de olduğu bir toplulukta sohbet ederken şunları söyledim; sürekli 9 ışık deyip onu adeta kutsuyorsunuz, o bir metin ve onu 7-8 kişi yazdı, yarın hayatın gelişmelerine göre, 8-9 kişi biraraya gelir ışıkları 7 ye indirir, ya da 12 ye çıkarır. Dünyevi unsurlara uhrevi bir kimlik yüklerseniz gelişmenin önünü tıkarsınız! Muhteremlerden birisi beni Rahmetli başbuğa şikayet etmiş. Çağırdı anlattım! Mesela köycülük bile var, ÜLKÜCÜ HUKUK neden yok dedim. Kızmadı, dedi ki bu konuda 50 sayfadan az olmayacak bir rapor yaz. Yazdım verdim.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 09:23
1
O raporunuzu da okumak isteriz çünkü rahmetli başbuğ gerçek milliyetçi bir dava adamıydı. Konumunuzu bilmiyoruz ama bugün devlet bahçeli ve etrafindakilerde bu ruh varmı? Menfaat için hukuksuzluklara görmeyen hatta savunan ve katil ocalanlarin sözcülüğünü yapan birisi var bugün o kutlu zatın koltuğunda.. tabi Taha Akyol hocamız her zamanki gibi kitabın ortasından konuşmuş ancak saygı duyulur başka ne söylenir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 17:21
0
Sonra noldu peki
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 08:04
Dava uğruna egemen bağış büyük elçi oluyor dava uğruna engin ardictan joleliden medet umuluyor Ne dava değil mi ?
Ali Kumaş 20 Eylül 2019 07:55
"Biz dışardan, siz içerden..." anladınız herhalde..!
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 07:52
AK Parti ülke yönetiminden sorumlu bir parti. Her yaptığını doğru kabul etmek, aklımızla alay etmektir. Siz dahil herkes AK Partiye ayar vermeye çalışıyor. Partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Muhalefetin hiçmi ayara ihtiyacı yok. Hukuk da hukuk. Demokraside demokrasi. İkiside önemli kavramlar. Ama karın doyurmuyor. MHP ve bir, iki küçük parti AK Partiye destek çıktı. Diğer muhalefet partileri ise bölücü partiyi yanlarına alarak belli bir başarıya ulaştı. AK Parti 17 yılda yıpranmıştır. Millet ittifakının Cumhur ittifakını sandığa gömmesi gerekirdi. Abartmayın. Muhalefet fos!
Salih Göncü 20 Eylül 2019 13:44
0
Hukuk ve demokrasi karın doyurur.
Süleyman d. 21 Eylül 2019 14:54
0
O dediğini dünyada örneği olmayan " MUHALEFETE MUHALEFET EDEN MEDYA" tarafından yapılıyor zaten. Gerçi İBB hortumu kestikten sonra bu konuda bir boşluk oluşabilir :)
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 07:45
Davanın da devrimin de önünde sonunda gideceği yer önce ahlaki yozlaşma, ardından da alenen kriminalleşmedir. Yaşadık, yaşıyoruz, öğrenmiyoruz.
Asa 20 Eylül 2019 07:32
Buradaki amaç yeni oluşumu hazırlıksız alternatifsiz bırakmaktı.Saadet partisi bu duruşuyla gönülleri bir kez daha fethetmiştir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 06:48
Günümüzde dava, fakirliği , geri kalmisligi , yapilan her türlü adaletsizligi , hukukzuzlugu, yolzuzlugu, hırsızlığı, adam kayirmayi ve zulümün üstünü örten kalın bir şal olarak kullanılmaktadır.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 05:50
Bu devrin dini bütünlerinin en büyük davası yeme içme, rant davası olmuştur. Para bunları bozdu. Bu nedenle İslam aleminin iki yakası bir araya gelmiyor.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 05:26
Dava veya devrim ne canlar yaktı ne ocaklar söndürdü. Merkezinde insan olmayan ideolojiler hep yok edicidir. Herkesi kendi konumunda kabul eden bir anlayış gelecek vaat edebilir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 05:26
Bravo Temel başkana.İlkeli onurlu bir vizyon sahibi.Nede olsa siyonizme satılmamış ve bozulmamış.Allah yolunu açık etsin.
Yalnız başkasının davasına hizmet edenin davası olmaz....
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 01:33
Temel dede sağolsun, oportünist davranmamış ama öyle görünüyor ki Meral hanım bazı fırsatları kaçırmak istemiyor. Tabii Bahçeli heybesini doldururken onun neyi eksik.
Demirhan ASİL 20 Eylül 2019 08:56
4
Değerli yorumcu, ne heybesinden bahsediyorsun ortada heybe torba yok, ortada olan sadece Sayın Bahçeli ve efradının şahsi istikbali var... Kamuda bir tane Ülkücü ve işin ehli görevlendirme yok.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 00:48
Sayın Akyol, bugün Türkiye’de devrim diyen solun esamesi bile okunmuyor. Eğer CHP o dediğin solculardan ise onların dediği devrim değil demokrasidir. Türkiye’nin sorunu “dava” mı, yani ülkeye İslami bir gömlek giydirmek mi, yoksa demokrasimidir.
Menderes YILDIRIM 20 Eylül 2019 00:31
Taha Bey; Aslında İlke + Dava Uğruna Yapılmayacak hiç bir şey yoktur. Günümüz de POLİTİKA da KOLTUK Uğruna Yapılmayacak hiç bir şey yoktur a döndü. Dün Söylenen, Hakaret ve İftiralar UNUTULUP, Hiç Bir şey olmamış gibi BİRLİKTE NASIL YÜRÜYEBİLİRLER ANLAYAMIYORUM. Taha Bey; Hakaret + İftira + Vb. birisi KOLTUK UĞRUNA yapabilir ANLIYORUM. Hakaret + İftira Edilenler yapılanları Nasıl Unutur da, Hakaret Eden ve İftira Edenle birlikte olurlar onu ANLAMAK ta ZORLUK ÇEKİYORUM. Dava Uğruna mı BİRLİKTELER SANIYORUZ? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 20 Eylül 2019 00:08
Taha Bey; SP G. Baş. Temel Bey, Tayyip Beyin yaptıkları görüşme de, BİRLİKTE ÇALIŞMA İSTEĞİNİ açıkladı. SORUYORUM = Hani Muhalefet BÖLÜCÜ + YIKICIYDI? Hani Muhalefet ZİLLET + İLLET ti? Hani Muhalefet BECERİKSİZ di? Hani Muhalefet FETÖ ile Beraber Hareket ediyor du? Hani CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi arasındaki dörtlü mekanizmayı Kandil'in ve terör örgütünün yönetiyordu? Daha neler neler HATIRLADINIZ mı? KOLTUK Sen Nelere KADİRMİŞSİN. Taha Bey DAVA UĞRUNA değil, KOLTUK UĞRUNA Olsa Gerek. Saygılarımla
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 05:29
13
Erdoğan "gel birlikte çalışalım sana bölücülerle beraber olmak yakışmıyor" dedi.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 23:53
Sayın Akyol, kendinizi dava ayar evi sanıyorsunuz. Bu çok komik bir durum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN