Back To Top
Diplomasi cephesi

Diplomasi cephesi

- A +

Kuzey Suriye’de Amerika’nın güneye çekilmesi ve PYD-YPG teröristlerine de çekilin demiş olması Türkiye’nin askeri harekatını kolaylaştırdı. Gerçi teröristler yer yer direnmeye çalışıyorlar ama bu beyhudedir, Mehmetçik siyasi iradenin ‘dur’ diyeceği yerlere kadar gidecektir.

İşte diplomasi cephesi dediği şey, askerin nereye kadar ilerleyeceğini “siyasetin” tespit edecek olmasıdır.

Bu açıdan, önümüzde çok kiritik faktörler var.

 

BATI İLE İLİŞKİLER

Evvela muhtemel bir ABD ambargosunun “ekonomiyi felç edecek” boyutlarda olmaması için Trump’la Erdoğan arasında bir trafik yaşanacaktır. 17 Kasım’daki Erdoğan-Trump görüşmesi, sahadaki harekatın boyutları bakımından da son derece önemli olacaktır.

ABD Barış Pınarı harekatını en azından yavaşlatmak için şimdiden “ekonominizi felç ederiz” gibi tehditler savuruyor. Ankara da eldeki zamanı azami şekilde değerlendirmek için askeri harekatı olanca hızıyla sürdürüyor.

Her halde Ankara, harekatın sağlayacağı güvenlik çıkarından daha fazla ekonomimize tahribat yapacak bir ambargo olmamasına dikkat edecektir.

ABD ve Avrupa ile ilişkilerde IŞİD sorunu özellikle önemlidir. Batılıları kendi ülkelerinde terörle tehdit eden örgüt, IŞİD ve benzerleridir.

PYD bunu çok iyi bildiğinden, IŞİD terörü canlanacak anlamında açıklamalar yaparak Batı’yı daha bir yanına çekmek, Türkiye ile Batı’nın arasını daha bir açmak istiyor.

Türkiye’nin bu harekatta IŞİD’e karşı da tıpkı PYD’ye karşı olduğu gibi titizlik göstermesi önemlidir.

 

KOBANİ: DÖNÜM NOKTASI

Türkiye’nin bugün Barış Pınarı harekatıyla ortadan kaldırmak istediği “terör koridoru” 2012’de oluşmaya başlamıştı.

Esad 2012’de ülkesinin kuzeyini PYD-YPG’ye bırakarak kuvvetlerini başka cephelerce çekmişti. PYD Cizre ve Afrin “kanton”larını o zaman kurdu. Buna Kobani de katılırsa Fırat’a kadar “Terör koridoru” tamamlanacaktı…

Afrin ve Cizre arasındaki Kobani (Aynel Arab) bölgesi için IŞİD’le YPG arasında şiddetle çarpışmalar oldu.

PKK propagandası ve Batı’da birçok kimse, Türkiye’nin o sırada PYD’ye karşı IŞİD’e en azından pasif davrandığını söylüyorlar.  Putin de uçak düşürme krizi sırasında “Ankara İslamcı teröristleri destekledi” diye defalarca konuşma yaptı, G-20 zirvesinde bile!

O çatışmalarda ABD liderliğindeki koalisyon güçleri 17 hava akını ile IŞİD’i püskürtecek, Ocak 2015’te de Afrin, Kobani ve Cizre kantonları birleşerek “özerklik” ilan edeceklerdi.

PKK, Suriye’deki gelişmeleri Türkiye’ye taşıma hayaliyle Türkiye’deki “Çözüm süreci”ni de sabote etti.

Buna rağmen YPG’nin IŞİD’le çarpışmasından itibaren ABD ve Batılılar YPG’yi “müttefik” gibi gördüler. Kafa kesenlere karşı savaşan PKK’lı kadın militanlar görüntüsü çok etkili bir propaganda oldu.

 

O DÖNEMİ AÇIKLAMAK

Ankara’nın o dönemde IŞİD’e karşı tavır almadığı şeklindeki yerleşmiş algı, gerçek olmasa da kar topu gibi büyüyerek bugünkü diplomatik tablonun oluşmasında hayli etkili oldu: Diplomasi alanında Türkiye adeta yalnızdır.

Böyle durumlarda “Mavi Kitap”, “Beyaz Kitap” gibi adlarla açıklamalar yapmak, belgelerini ortaya koymak, diplomatik bir metottur.

Ankara maalesef bunu yapmadı; sadece “terör destekçisi asıl sizsiniz” gibi sözlerle yetindi.

Kobani olayları sırasında Ankara IŞİD’e karşı neler yaptığını, Kobani’yi desteklemek üzere Barzani peşmergelerinin bu topraklardan geçtiğini, Kobani IŞİD’den kurtulunca Barzani’nin Türkiye’ye teşekkür ettiğini, Salih Müslim’le Ankara’da neler konuşulduğunu hükümet bir “Beyaz Kitap”la, belgeleriyle açıklamalıdır.

İç politika diliyle değil, akademik dille...

 

DİPLOMASİYE DİKKAT

Türkiye askeri bakımdan güçlüdür fakat bu güç Rusya destekli Esad’a karşı kullanılmayacaktır; Rusya da Esad’la PYD’yi anlaştırarak aslında Türkiye’ye bir mesaj veriyor!

Askeri gücün siyasi sınırlarına dair bir örnektir bu.

Kaldı ki Türkiye Esad’la diyalogda çok gecikmiştir.

İdlib’deki HTŞ’li teröristler de Türkiye için bir risktir…

IŞİD ve HTŞ gibi terör örgütlerinin Türkiye için tehlike oluşturmaları, sadece olası eylemlerinden değil, daha önemlisi diplomasi sahasında Türkiye’ye büyük zarar vermek için kullanılabilir olmalarındandır.

Sahadaki harekat için de, bir ABD ve AB ambargosunu önlemek veya asgariye çekmek için de diplomasi çok önemli.

Mehmetçiğe güvenim sonsuzdur, aman diplomasiyi bu defa çok iyi yürütelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 15:59
Kobanide YPG kaybetti sonradan nasıl olduysa burayı YPG'ye devretti. Kim talimat verdi? Türkiye mi? Hayır!
Adem 15 Ekim 2019 14:52
Sayin Akyol, Kahraman ordumuz bu işi zaferle sonuçlandıracaktır fakat Amerika bizi PKK YPG Suriye ve Rusya ile karşı karşıya bıraktı. Rusya müdahale etmezse Suriye ve YPG/PKK bizim için iki günlük iştir ve hepsini perişan eder Türk Ordusu. Allah yar ve yardımcıları olsun. Zafer Türk Milletinindir.
cumhur 15 Ekim 2019 13:58
Terör insanlık suçudur!Tüm dünya insanlık deyince en başta fakat uygulamada hiç de öyle değil!Madem insanlık suçu neden herkes teröre karşı olmuyor?Çünkü terörden nemalananların oyunu bu!Birileri savaşacak ki birileri kazansın!Böyle insanlığın Allah belasını versin! Haklı iken haksız duruma düşürmesin yüce Mevlam...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 13:25
Memetcige güvenim sonsuzdur derken hükümete güvenim yok imzasını mi yapıyorsunuz?
musto 15 Ekim 2019 12:27
Trump ekonomik ambargo paketi hazırladı uygulamaya koydu. Kongrenin hazırlayacağı ağır paketin önünü kesmek istiyor. Baktığınızda aldığımız sattığımızdan daha faza tütün, nişasta vd ürünlere karşı ambargo koyabiliriz.Her şeyimizi batıya sattık üretecek bir şeyimiz kalmadı. İşleyen her makinanın uçağın yedek parçası Amerikaya bağlı .2,aydır İranda yedek parça bekleyen uçağımızı getiremiyoruz İrana uygulanan ambargodan dolayı.Sözde iktidarımız dışa bağımlılıktan kurtaracağı yerde satıp savurarak göbekten bağladı.
Karar okuru 15 Ekim 2019 12:17
Bazı yorumlara bakıyorumda, Erdoğan ve Türkiye, tencerte yuvarlanmış kapağını bulmuş. Adam devletinin yanında mısın diye soruyor. Be mübarek 12 Eylül 1980 de Kenan Evren sana aynı soruyu sorsaydı, Menderes asılırken sana aynı soruyu sorsalardı..... Hic cevap verme, yalan söyleyeceğini biliyorum çünkü.
Gazete okuru 15 Ekim 2019 11:45
Bir soru aklıma geldi. Acaba güneyimizdeki oluşum terör örgütünden bağımsız kendi iradeleri ile olan bir yapılanma olsaydı biz Türkiye olarak ne yapardık?
Okur ve sorar 15 Ekim 2019 11:22
Torunlarının geleceğini düşünen bir Türk olarak merak etmekteyim : Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yüzyıllardan beri kendi devletleri olarak kabul eden Kürtlerin çocukları, torunları şimdi ve gelecek zamanlarda PKK'ya, YPG'ye nasıl bakacaklar? Devlet dediğimiz yönetici ve gücü elinde bulunduran insanlar, Kürt çocuklara, haklı mücadelesini anlatabilmekte ve kabullendirebilmekte midir? Devlet elbette operasyonda başarılı olup istediğini elde edecektir. Ancak Kürt insanlara ve çocuklarına haklılığını anlatamazsa yaşadığımız topraklarda ve komşu topraklarda gelecek yüzyıllarda neler olur acaba?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 10:26
Diplomasi! Evet. Ama yetmez. Dünya medyasında da sesimiz çıkmalı. Türk entellektüeli , Türk medyası, köşe yazarları böyle bir gayret gösteriyorlarmı?
Fatih 15 Ekim 2019 18:56
0
Diplomali Entellektuel leri dinleyen insan mi kaldi? Ertugrul dizisi seyrederek akil yuruten bir kitleden bahsediyoruz.
barış b 15 Ekim 2019 10:25
kürtler de kendi devletlerine ezelden beri yaşadıkları topraklarda sahip olabilmelidir.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 13:29
3
Evet ama pkk değil!
Disisleri Bakani askeri üniformayi giydigi gün,ben dedim ki bu nasil bir diplomasi,bu nasil bir sorumsuz bakan...Diplomasi zeka ister ,tecrübe, liyakat ve kariyerin ön planda tutulmas gerekli,AKP ile bu gelenek rafa kaldirildi.Bir kac örnek; Merve Kavakci,Saban Disli ,Egemen Bagis, bunlarla diplomasi mi yapilacak?Gecelim bunlari gecelim!..
Okuyucu 15 Ekim 2019 09:21
Türkiye yıllardan sonra ilk kez muhteşem bir diplomasi yürütüyor. Ezik, kişiliksiz, ürkek diplomasiden kurtulduk çok şükür. Bunu tarihin bir noktasında kalmış dar görüşlülerin anlayamaması normal.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:02
3
Bu dış politikanın içeride bayağı alıcısı var.Değerli yanlızlık değil mi.Filistin bile karşımız da.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:17
2
09:21 Sizin o muhteşem diplomasiden dolayı dört milyon Suriyeli girdi bize.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:20
Diplomasiyi iyi kullan... Niye....Çünkü muzak çuvala sığmıyor.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:12
Pkk Suriye ordusu ile birleşirse Suriye yöneti mide türk ordusuna temizlediğin yerleri bırak derse türk politikacilar ne der acaba
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:51
Sizin neyin peşinden koştuğunuzu biliyoruz. Devletinin yanındamısın değil misin onu söyle.
evin 15 Ekim 2019 07:35
kürtlerin topraklarına "terör koridoru" demek kadar akıl almaz bir durum olamaz...bu yanlış kavramlarla tüm kürt ulusunu terörle bir tutuyor ve sonsuza kadar kaybediyorsunuz...
Gercekleri carpitma! 15 Ekim 2019 16:30
6
Kurtlerin topragi yoktur! Turk milleti vataninin tamamini bileginin, kilicinin hakkiyla Roma imparatorlugundan almistir! Ayrica Kurd, Fars, Ermeni, Suryani, Grek, Slav vs daha bir suru milleti de Roma'nin soykirimindan kurtarmis, korumus ve 100 yillarca huzur icinde yasatmistir! Siz kustahca ifadelerle gercekleri carpitmaya kalkmayin, fesad ureterek hadisizlik etmeyin lutfen.
Muhtefi. 15 Ekim 2019 18:47
2
Türkler Olmasaydı bugün ANADOLU diye Bir YER ....OL-MAZ-Dİ. ...O-LA-MAZ-Dİ.ve Asya,Balkanlarda ,Kafkasyada vd Müslüman .olmazdı. (derdin değilse o başka ) ..Irkçılık ve Teror ile Yine En BÜYÜK TEHLİKE Kürt Vatandaşlara yapıyorsun, yapiliyor. .DEVASA bir TÜRK MİLLETİ icinde Homojenlesmis (Tüm etnik kökenleri ile) Yapıya elinin tersiyle itmek KÖTÜLÜK OLARAK YETER...Kukla, maşa ne idugu belirsiz Irkci Terör yapısıni Özgürlük safsatası ile Reklam yapmayalım. Akilci,Bilimsel olalım lütfen
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 22:08
2
7.35, Kürtlerin yaşadığı bu topraklarda Kürtler ilk önce, Türklerle beraber Selçukludan beri bir devlete sahip oldu. Bu birliktelik Osmanlı ve Türkiye ile devam ediyor.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 23:43
0
Cok haksizlik yapildi Kurtlere bu ulkede. Kardesiz diyerek insan haklarini ihlal ettiler. Kimliklerini yok etmeye kalktilar, anadil egitimlerini bile yasakladilar. Bu insanlik sucuyla yuzlesemediler bir turlu.
Has Parti 15 Ekim 2019 05:05
Diplomat mı kaldı çalışan, hepsi aşağılanıp 'monşer' ilan edildi. Lütfen şu an çalışan büyükelçilerin biyografilerine bakın çoğunluk ya Akparti kurucusu ya da eski Akparti milletvekili. Bunlarla dış politika olabilir mi? Cihan devleti olmak isteyen bir devlet böyle bir dış işleriyle olabilir mi sizce? Böyle bir İletişim Başkanı olabilir mi, adamın attığı tweetleri cumhurbaşkanının en küçük torunu dedesine atmaz. Adam farkında bile değil yaptığı işin. Bence dış işleri bakanlığı mensupları ve iletişim başkanığı mensupları bugüne kadar aldıkları parayı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayıp gitsinler.
parazit 15 Ekim 2019 16:31
4
isin gucun parazitlik
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 04:46
Kamışlı, Kobani ve minbic alınmadan harekat biterse başa dönmenin de ötesinde çok kötü bir duruma düşeriz. O bakımdan maliyeti ne olursa olsun kobani ve minbic alınmalı. Gerekirse milli seferberlik ilan edilmeli.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:53
4
öyle bir şey olmayacak. suriye toprakları suriyenin olacak. kürtlerin özerk bölgesi olacak.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:28
3
08:52, öyle olabilmesi için, Suriye’de % 10 luk bir azınlıkta kurulan hanedan diktatörlüğü ortadan kalkacak ve şimdi temsil edilmeyen %80’in aynı oranda temsil edildiği demokratik bir Suriye kurulacak, bunun dışında dayatılan hiçbir çözüm önerisinin gerçekleşme şansı yoktur.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 13:22
2
Kobani tel abyat resulayn rakka bunlar arapların olduğu yerler. Cehalet nekadar kötü. Ama kürtler bana araplardan daha yakın. Bizim karşı olduğumuz ise pkk terörüdür. Sanırım siz de karşısınızdır. Yoksa konuşmaya bile gerek yok. Bunu Sizi töhmet altında bırakmak için yazmadım.
Muhtefi. 15 Ekim 2019 18:51
0
Abd bile tutunamadi. .:)))..04:46..pili pırtıyi toplayıp TÜYDÜ (baska filmler ve senoryo için. !) ..Akıl lazım Ustad Akil. .Herhalde Koyde Ne yaptığını bilenler vardır. Duygu, Zanlardan uzak. !..
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:33
0
Bosuna enerjinizi sarfetmeyin. Suriye'de Rusya'nin dedigi olur sonunda.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 02:31
Oyle gorunuyor ki putin Erdogani faka bastirdi orta dogu burasi 24 saat uzun bir sure. Birde amerika cephesi avrupa bakalim cb Erdogan abd ye gitmek icin vize alabilecekmi? Trump bu son anda vize vermeyin diyenilir
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:54
0
2.31, Sen Erdoğan faka bastırılsın da nasıl olursa olsun fark etmez diyorsun. Erdoğan karşıtlığı hayatının gayesi olmuş. Psikolojik bir vakıa olmuşsun. Sağlıklı düşünemezsin. Tedavi olman şart.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 01:53
Suleyman Soylu'nun ISiDle ilgili sorulan bir soruya verdigi cevap: "ISiDle sorunumuz olmaz. Onlar YPGnin dusmani"...
insaf 15 Ekim 2019 16:33
3
son 24 saatte tutuklanan 250 deas'liyi sen mi tutukladin yalanci ?
Ayn al-Arab 15 Ekim 2019 01:13
KOBANİ: DÖNÜM NOKTASI!? oranin ismi; Ayn al-Arab
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 01:08
Ne diplomasisi Taha bey. Reis içerdeki muhalefeti azarladığı, hain, zillet diye damgaladığı gibi ayni retoriği dış ilişkilerde de kullanıyor. Onun yaptığı içerde ki trübünlere oynamak. “Ben niye yalnızım” diye bir soruyu kendine sorma zahmetinde bile değil.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:07
Türk ekonomisi "big to fail" dir. Yani batamayacak kadar büyüktür. Olsa olsa karaya vurur ama batıramazlar. Biraz hasar alır ama yoluna devam eder. Türkiye bu vesileyle uluslararası etkinliğini ve vazgeçilmezliğini de test etmiş olacak. Yıkılmazsak daha güçlü çıkacağız
yikilmayiz 15 Ekim 2019 01:20
18
Allahin izniyle yikilmayiz. Biz yikilirsak: Cin'den ABD'ye kadar kimse ayakta ka-la-maz
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 06:14
6
00.07, Yazardan daha makul düşünüyorsunuz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 06:17
2
Geminin batmasi kadar karaya vurmasi da tehlikeli, o durumu rehabilitasyon gibi gorme
Muhtefi. 15 Ekim 2019 18:57
0
00:07...Aynen öyledir. Devasa Uretim pratigimiz var. (Teknolojiyi beceremedik o baska) Traslarlar belki sağlam. Ama Yine ÇIKARIZ. .Biz bitti demeden BİTMEZ. Bu TİYATRO. .tabı ki Köyde Uyanıklar olması lazım Diplomasi, Strateji güden. Ayrıca Hükümet niye Muhalefete gereksiz açıklama yapıyor. PARTİLER ÜSTÜ BİR DURUM BU. ..MİLLİ SİYASET gudmeliyiz. .saygılar.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 04:04
9
Kurt sorununu dunya kamuoyu ayrintisiyla ogreniyor bu harekat vesilesiyle. Her gun dunya televizyonlarinda Kurtlere onlarca yil yapilan haksizliklar, insan haklari ihlalleri anlatiliyor. Kurtler'in kazanci bu olacak. Yakin gelecekte de Kurt sorunu BMin gundemine girer. 35 milyon Kurt var bu cografyada, yeter cektikleri cile.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN