Back To Top
Dış sorunlar ağırlaşıyor

Dış sorunlar ağırlaşıyor

 - Son Güncelleme: 25.08.2019 Pazar 08:15
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Cuma günü Putin’le telefonda görüştü. Beştepe’nin açıklamasına göre, Erdoğan Putin’e “İdlib’deki ateşkes ihlalleri ve saldırıların büyük bir insani krize yol açtığını, çözüm çabalarına zarar verdiğini ve Türkiye’nin güvenliği için ciddi bir tehdide dönüştüğünü” söyledi.

Erdoğan’ın vurguladığı sorun, Esat güçlerinin saldırılarının yol açacağı ağır sorunlardı.

Beştepe’nin açıklamasında Putin’in Erdoğan’a ne dediği belirtilmiyordu, demek ki Putin umulan yaklaşımı göstermemişti.

Kremlin’in açıklamasında ise, “Liderler (İdlib’de) terör tehdidinin yok edilmesi adına ortaya konulan ortak çabaların aktif hale getirilmesi ve Soçi mutabakatının yerine getirilmesi hususunda anlaştılar” deniliyordu. Kremlin, görüşmeyi Erdoğan’ın istediğini de açıklamaya eklemeyi ihmal etmemişti.

Kremlin’in bu açıklaması, Erdoğan’ın söylediklerinin neredeyse tam zıddıdır: Erdoğan Esat güçlerinin saldırılarından yakınmıştır. Kremlin ise sadece “terör tehdidinin yok edilmesi”nden bahsederek bu saldırıları desteklemektedir.

Açıklamaların ardından, Erdoğan’ın Salı günü Moskova’ya gideceği açıklandı; telefonla çözülemedi, yüz yüze görüşecekler.

RUSYA İYİ NİYETLİ DAVRANMIYOR

İdlib’den Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerine bir milyon gibi tahmin edilen bir göç dalgası, şu sıralarda Fırat’ın doğusuyla meşgul bulunan Türkiye için fevkalade tehlikeli olur.

7 Eylül 2018 günlü Soçi Mutabakatı’nda, Rusya böyle bir göçü önlemeyi taahhüt etmişti. Türkiye ve Rusya İdlib’deki “terörist ve radikal unsurların çatışmasızlık bölgesinin dışına çıkarmayı” birlikte taahhüt etmişler, bu amaçla Türkiye 12 gözlem üssü kurmuştu.

Bu unsurları çıkarmak ancak Türkiye ve Rusya’nın birlikte askeri harekatlarıyla mümkün olabilir. Rusya ise “terör grupları” bahanesiyle Esat güçlerinin saldırısını destekliyor, Türkiye’nin kaygılarını önemsemiyor.

Hatta uzman gazeteci arkadaşımız Murat Yetkin’in kendi blogunda yazdığına göre, İdlib’deki 9 numaralı Türk gözlem üssüne “kuvvet intikali” yapan Türk askeri konvoyundaki sivil aracı vuran, SU-22 tipi bir Rus savaş uçağıydı. (@ReportYetkin)

Rusya’nın bu tavrından cesaret alan Suriye Devlet Başkanı Esat’ın danışmanı Buseyna Şaban, dünkü açıklamasında Türk gözlem üslerinin teröristleri desteklediğini iddia ederek “İdlib’deki Türk gözlem noktalarını imha edebiliriz” diye konuştu!

TERÖR SUÇLAMASI

Sadece bu Şaban değil, Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharof 15 Ağustos günlü, Dışişleri Bakanı Lavrov da 20 Ağustos günlü açıklamalarında Türkiye’yi Soçi mutabakatına uymayarak, HTŞ, Nusra gibi teröristleri desteklemekle suçlamaktan çekinmediler.

Uçak krizi sırasında Putin’in Ankara’yı “İslamcı teröristleri destekliyor” diye suçlayan konuşmalarını hiç akıldan çıkarmamak lazım.

Bu iftira, Türkiye’nin üzerinde siyasi baskıdır, Türkiye’nin sıkıntılarını arttırır. Erdoğan-Putin görüşmesinde bu mesele mutlaka, ama mutlaka açıklığa kavuşturulmalı, Putin bizzat açıklama yapmalıdır.

Salı günü Erdoğan-Putin görüşmesinin ne kadar önemli olduğu açık. Tabii kesin sonuç beklemek de kopuş beklemek de gerçekti olmaz ama Suriye’de Rusya ile de ciddi sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

TÜRKİYE NERELİ?

Türkiye Moskova’dan bakınca müttefik olarak görülmez; oranın müttefiki Esat’tır, stratejik hedefi Suriye’de hakimiyettir. Rusya, Türkiye’yi NATO‘dan ve AB’dan ne kadar uzaklaştırırsa o kadar kazançlı sayar kendini.

Fakat Batı’dan bakınca da Türkiye artık eskisi gibi ‘Batılı ülke’ veya eskisi yoğunluğunda ‘müttefik ülke’ görülmüyor.

Bu tablo Doğu Akdeniz’de de karşımıza çıkıyor

Bu tabloyu “Bizim eksenimiz Türkiye’dir” gibi hamasi sözlerle savunanlar var!

Ama tablo aynı zamanda yalnızlık tablosudur.

Bu tablonun oluşmasında küreselleşmenin ortaya çıkardığı sorunların, mesela Batı’da aşırı sağın yükselmesinin rolü var ama bizim hatalarımızın da rolü var.

Eğer “Coğrafya milletlerin kaderi” ise, bu coğrafya, sanayi devriminden bu yana daima Batı içinde müttefikler edinmeyi gerektirmiştir.

Keşke Batılı bir devletle sorunlarımızı görüşürken bizi destekleyen etki Batılı çevreler olsaydı…

Rusya ile konuşurken Batı’yla ilişkilerimizin elimizi güçlendirdiği bir durumda konuşsaydık, değil mi?

Bu konuya devam edeceğim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hasan 27 Ağustos 2019 10:26
Taha Bey, varsayalım ki ben kafası çalışmayan aptalın tekiyim. Sizden ricam şu. Biz kendi ülkemizi bu kadar ateşe atacak derecede neden esat muhalefeti yapıyoruz. Gelinen noktada bu kadar zarar gördüğümüz ortada. Toplum karıştı. Ekonomi çöktü. Yuvarlana yuvarlana yokuş aşağı gidiyoruz. Nedeni nedir bunun ? Bu herif suriyenin başından inse bize ne faydası var inmese ne zararı var. Lütfen bir yazınızda bunu anlatırmısınız ?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 21:43
Sayin yazar. Cumhurbaskani'nin El Nusra terorist orgut degildir diye bir demeci de var...Rusya ile bizim ortak bir amacimiz yok su anda Suriye'de. Biz Kurtler'in ozerk yonetim kurmasina engel olmak istiyoruz. Rusya'nin boyle bir derdi yok. Suriye'nin toprak butunlugunu saglamaya calisiyor Rusya. Biz OSOyu destekliyoruz, Rusya OSOyu terorist bir orgut olarak goruyor. Eninde sonunda Rusya'nin dedigi olur, buna kusku yok. Bu savasin galibi Rusya ve Esad'dir.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 17:53
Binbir acılarla boğuşup cumhuriyeti kuranların mottosu yurtta sulh, cihanda sulh idi. Siz onlardan iyi mi biliyordunuz? Siz kimsiniz? Siyasal islam he? Hadi oradan! Çarıklı erkan-ı harp, ihaleci, kupon arazici, BOP'çu ayak takımı. Türkiye'nin başına çöreklendiniz, Türkiye'nin kuruluş mottosundan saptınız, belanızı buldunuz. Daha da bulacaksınız. Ne yazık ki hep beraber bulacağız. Hadi Amerika'ya makarna, Rusya'ya kömür verin de çözün.
Tr 31 25 Ağustos 2019 17:04
KARAR HABER " Uygur Türklerine kaşrı ağır baskı uygulayan Çin yönetimi dünya kamuoyunun çağrılarına kulaklaırnı tıkarken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye'sinin aldığı karar tartışmalara neden oldu. Sosyal medyada, yapılan anlaşmaya Abdurrahin Karakoç'un şu dizeleri ile tepki gösterildi. Esir iken Kırım, Kerkük, Türkistan, Bana zindan olur Maraş, Elbistan İbni Sîna, Dedem Korkut, Alparslan Susarsam, hakkını helâl etmesin!"
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 16:30
Davutoğlu büyük bir iddiada bulundu. Karar yazarları es geçti. 7 Haziran- 1 Kasım’da neler olmuş?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 18:06
5
Cevap vermiş MHP. Başka ne olmuş!
KARAR OKURUMürsel 25 Ağustos 2019 15:50
Yeni bir dünya kurulur Türkiye de yerini alır. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Batı için değil kendimiz için demokrasi. Karamsar tahminleri doğru çıkanlar ülke hayrına değilse; sevinme!
Süheyl CALISKANOGLU 25 Ağustos 2019 15:24
Genellikle cok uyanik geciniriz,her akilli insan aldanabilir,aldatilabilir, fakat bu ancak bir defaya mahsus olmalidir.35-40 kisilik Danisman Ordusu (Dünya ülkelerinde en cok danismani olan ülkeyiz)bunlara iki tane de Merve Kavakci'nin kizlari da dahil(!)2-3-4-defa aldatilan siyasilerimize ne denir (?)Belki bu da rekor olabilir,en cok aldatilan siyasilerin ülkesi Türkiye !..
cumhur 25 Ağustos 2019 15:09
Sorun yaratan sorun çözmez!Taşı pisliğe atarsan pislik üzerine sıçrar!Bir söz var hani;"baba hırsız tuttum,getir oğlum.Gelmiyor!Bırak gitsin o beni bırakmıyor" şimdi aynı durumdayız.Yüzyılların tecrübelerini ben bilirim edasıyle bir kenara atar ve bunlardan yararlanmassak olacağı budur!Yüce Mevlam bizleri doğru yoldan ayırmasın.
Garip 25 Ağustos 2019 14:05
Doğru.Sorunlarımız artıyor.Çözmek için tatilin bitmesini beklememek lazım.İçten dışa doğru hızlı kalıcı çözümler üretmeliyiz.
KARAR OKURU Etem Duman 25 Ağustos 2019 13:35
Orta Doğu’da çıkarımız için dost olacağımız ülke İsrail’dir. Bilimi var, teknolojisi var lobisi var. Ümmet Ümmet diyorsun Orta Doğu’da seni dinleyen ülke yok. Bir dostun Katar kalmış. Kendi kendine gelin güveyi olmanın anlamı ne.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 20:12
2
Ben israil'e 3 hafta görevli gittim( 1998) israil halkı biz Türkleri tarihten gelen geçmişi bildiklerinden dolayı seviyorlar.Ancak ezelden beri büyük Orta Doğu projesini gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.Sözde Kenan ülkesinde Turkiye'den de toprak talepleri var.Ben bunu okul hatiralarinda gördüm.Niyetleri kötü bunları görmemek için kör ve sağır olmak gerekir.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 22:29
1
20:12 O İsrail’de aşırı bir ucun isteği, devletin politikası değil. Bizde de MHP’nin Turan emelleri var ama bu hepimizin Turan’cı olduğu anlamına gelmiyor.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 12:50
2
İsrail ortadoğuda kendini güvende hissetmiyor. Bu yuzden orada kendisinin bir tür uzantısı olacak büyük bir Kürt devleti kurulmasını istiyor. Bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunuyor. Onlarin beğendikleri Turkiyeli şarkıcı ve oyuncular bile hep Kürt'tür. İsterseniz araştırın.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:41
Asol sorun şu; Türkiye Suriye ile 911 kilometre sınırı olan tek ülke, Türkiye oradaki aileden diktatör Esed’den canını kurtarıp kaçan 4 milyon insan barındıran tek ülke, Türkiye, açılımı akamete uğratıp onun yerine Güneyinde oluşturulmaya çalışılan bir terörist yapılanmayla karşı karşıya kalan tek ülke, Türkiye sözde müttefik Amerika’nın soğuk savaşta kullanıp şimdi bölmeye çalıştığı tek ülke, Türkiye, Rusya’nın ebedi hedefi sıcak denizlere giden yolda engel teşkil eden tek ülke. Yani günün sonunda “ Dünya yeniden kurulacak ve Türkiye de oradaki yerini alacak” demek zorundayız.
Karar okuru 25 Ağustos 2019 14:46
2
Bu saydiklarinizin hepsi gazete basliklarinin toplanarak bir araya yazilmis hali... Dunya yi tek basimiza kuramayacagimiza gore, Turkiye oradaki yerini nasil alacak? Su andaki gorunumde yanimizda olacak super guclerden vazgectim, tek bir ulke yok...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:14
Allah aşkına Rusya'dan dost, müttefik olur mu? Tarihte bize en büyük acıları yaşatmış ülkedir Rusya, topraklarımızda ve boğazlarda gözü olan ülkedir Rusya. Kopenhag kriterlerini çöpe atıp Avrasya cenahına yanaşmak, cumhuriyet tarihinin en büyük hatalarından biri oldu. NATO mensubu olmak, ülkemiz güvenliğinin en önemli teminatıdır. Avrasyadan bize hayır gelmez.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 15:54
5
Hiç birinden bize hayır gelmez. Rusya dost değil de ABD dost mu? YPGPKK'ya silah verenler ABD ile AB ülkeleri değil mi? İsrail Ortadoğuda büyük bir Kürt devleti kurulması fikrini desteklemiyor mu? Dış politika dedin mi dost filan aramayacaksın öyle bir şey yok çünkü.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:02
İç kavgayı siyasi istikballeri için bilerek isteyerek yapanların dışarda elleri zayıftır
Muhtefi. 25 Ağustos 2019 12:01
Büyük Cihadı kazanirsak,Sorunlar basitleşir.Önce Vatanımızda Ayrılıklarımiz olabilir.Benimde var, Herkesin var, Anlaşamadığımız konuları kenara bırakıp, Anlaştığımız konulardan yurumeliyiz Sevgi ile. *Bir ortamda Afrikadan Misafirler vardı.Konu Birlik nasıl olur idi.Bilge şahsiyet Batı Bir konu hakkında %98 anlasamazsa %2 de anlaşsa Oradan birlik olurlar.* Bizde ise tam tersi %2 anlasamazsa %98 bozarlar.Ticari 100 senelik ortaklık yok gibidir.Büyük Cihad kazan ,Sonrası cook kolay. İnşallah.Aile ve Toplum içinde geçerli. !.
Yazık bre ! 25 Ağustos 2019 20:39
4
Yahu, anlayamadım bir türlü. Bu yorumu yazdığım sırada 2 olumlu, 6 olumsuz görüş var sessizce. 6 olumsuz görüş, açın biraz, niçin Muhtefi'nin yorumu olumsuz ? Ne demiş ?: "Anlaşamadığımız konuları kenara bırakıp, anlaştığımız konulardan yürümeliyiz. Sevgi ile." Bunun neresi kötü ? Anlaştğımız konular varsa, bunları çoğaltmak yerine köprüleri hepten atmak niye ? İlle de savaş da savaş mı diyorsunuz ? Yazık bre ! Sizler enaniyete kapılarak büyük cihadı hepten kaybetmişsiniz.
Muhtefi. . 26 Ağustos 2019 21:33
0
Sıkıntı yok. !..Çıkmaz sokaklarda yürüsünler biraz. Hz Musa kavmi gibi Çöllerde biz biktik Helva ve Kuş eti yemekten..! .Sonra onu da bulamazsınız. !..Demedi demeyin. !.Hadsizligin ,.Azgınlıgin mutlaka cezasi gelecektir. Sunnetullahta Yazı, Tura yoktur. Ne ekersen onu biçersiniz. Ben yok-um bu Cikmaz sokaklarda. EHLI KIBLE ile nokta kadar birliktelikten yürürüm. Kıvılcım Ormanlar yakar. Kuzudan Koc olur.Anlayana. Ya Rab Şahit ol. !.
KARAR OKURU Hakkı Sever 25 Ağustos 2019 11:52
Türkiye idlibden bu gurupları çıkaracağını söyledi, Ama U.S.A çıksınlar istemiyor.İktidarda eli silahlı bu adamları ne yapacağını bilemiyor. Bu guruplar idlipten Atılmalı Yapilmasi gereken Rusya ile anlaşip Esasa bölgeyi teslim etmek.Kimse ıdlib temizlenecek diye ilelebet beklemez
Süheyl CALISKANOGLU 25 Ağustos 2019 11:40
Dünya'da ülkeler arasinda,zaten epey" tenhadaydik',sonra yapayalniz kaldik..
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:35
Diline sağlık. Ülkeyi bu hale getirenler hala rağbet görüyorlar ya. Ne kadar ilkel bir toplum hâline getirildiğimizin göstergesidir. Bir aydır Avrupa'da dokuz ülke gezdim. Hiç ülke bayrağı görmedim desem yeridir. Türkiye'ye geldim.çonan ormana Kaçak ahır yapmış bayrak dalgalandırıyor.
Mehmet 25 Ağustos 2019 11:31
Bizim meselemiz devlet degilki.Ihale,yeme,yolsuzluk ve beceriksizlik.Hic bir ülke bize güvenmiyor çok yazık.Suriyede gücümüzü bilmeden evlenmenin hatasını çekiyoruz.Bence sıkıntı güvenli bölgeden sonra başlayacak.Guneudogu elimizden alınırsa ne yapariz
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:14
Dünya beşten büyüktür. Biz en büyüğüz. Hem de çok değerli yalnızlık içindeyiz. Biraz da beka meselemiz olmasa.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Ağustos 2019 11:08
Meydaninin bos oldugu günlerde"Ortadoguda bizden habersiz,yaprak bile oynayamaz'demislerdi,bazi zat-i muhteremler gördük (!) Rusya önce S-400 satar,sonra da Idlib'te kazigini atar..Dünya'da bizim kadar yalniz bir ülke var mi?Ne komsumuz var,ne de bir dostumuz ülke.Bunlari hep biz yarattik,kimsede kabahat aramayalim,sapkamiz varsa önümüze koyalim,düsünelim,düsünelim kimlerin bu ülkeyi bu hale düsürdügünü..
musto 25 Ağustos 2019 11:07
Her e kadar bunlar monşer diye beğenmeselerde dış işleri bir ekoldü.Yahu arkadaş bizim köye atadığın imamın benzerini dış işlerine atıyorsun. Adam kendi derdini anlatmaktan aciz ülkenin sıkıntısını anlatacak temsilci atamıyoruz bostan korkuluğu dikiyoruz mekan boş kalmasın.Boşuna teleşlanıyoruz Allah reisimize zeval vermesin ömür boyu başımızdan eksik etmesin o büyük insan düşünür taşınır doğru yolu bulur.
Mustafa 25 Ağustos 2019 10:58
Hangi batı ile stratejik ortaklık dan bahsedebilirsiniz? 20 yıl önceki Türkiye buna uygundu. Lakin bayi olmaktan çıkıp üretici ve toptancı Türkiye olma yolunda olan ülkemizi durdurmak için en temel isteklerimizi bile reddeden batıdan mı medet umacağız ALLAH aşkına gerçekleri görmeniz bu kadar zor mu? Hükümeti eleştirenler ilkönce aynaya baksın. Topyekun ülkemizin üstüne gelindiği bir dönemde bize sadece ömer'ler değil, mehmetler de lazım.
Mehmet 25 Ağustos 2019 11:34
0
Mustafa hangi ülkede yaşıyorsun.Milli ve yerli üretim mi kaldı,kullandığın herşey yabancı üretimi.Ileri teknoloji sıfır,dış siyaset hamaset,içte torpil zam.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:53
1
Yukarıdaki yorum, işlerin iyi gittiği dönemin AKP'nin batıya yakın olduğu ve AB üyeliği yolunda ilerlediği yıllar olup, sonradan havaya girip artistlik yapmaya başlayınca çamura battığı gerçeğini göremeyen körlerin fikridir.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:04
0
Neyin üreticisi olduk mesela. Elde avucta ne varsa satıp yandaşlara ve betona gömüp sonra batıya dönüp para için yalvararak. Ha sorun üreticisi, dış borç üreticisi diyorsanız haklısınız.Bütün komşularımızla sorunlu hale gelmemizin sebebi de hükümet olmadığından dış mihraklar ve muhalifleri eleştirmeye devam edelim değil mi. Gercı siz de haklısınız mal bu, zorlamayla olmuyor.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 16:33
0
2000'li yıllarda Ecevit hükümeti sallanırken Devlet Bahçeli, Ecevit'e operasyon yapıldığından, bekadan bahsediyordu. Aynı Bahçeli bugün de aynı şeylerden bahsediyor. Onların nazarında beka=koltuk. Ne yazık ki bu gerçeği bir türlü görmek istemiyor, boş laflara pirim vermeye devam ediyorsunuz.
KARAR OKURU Etem Duman 25 Ağustos 2019 10:38
Çevresindekiler ve yüzde doksanını ele geçirdikleri medya, çapı, donanımı, kültürü , dili olmayan, Reislerini şişirdikçe şişirdiler...güçlü lider...mazlumların sesi... Afrin Fatih’i...korkusuz dış politika vs. O da içerde ve dışarda posta koymaya devam etti...ananı alda git...haddini bil...sen kimsin...düşürme emrini ben verdim...her yerin yaptırım olsa ne yazar...biz istediğimizi yaparız kimseye de sormayız vs. Hepsi fos çıktı. Şimdi de içine düştüğümüz şu acıklı duruma bir bakın! Ama Reisin şapkasından hala tavşan çıkaracağına inananlar var.
Karar okur 25 Ağustos 2019 10:24
Sayin Akyol gercekten kaleminle dokturuyorsunuz. Cok degerli eski Basbakanlarimzdan Prof. Dr. Ahmet davutoglu beyefendi Sakarya ilimizde bizleri mest eden cok yonlu bir konusma yapti ve icimdeki butun supheler gitti ve dedim ki iste gelecegin Devlet baskani bu insan olur dedim ve gelecekten umudumu kesmistim. simdi bu degerli devlet adami sayesinde cok umutluyum.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:04
2
Al birini vur otekine. Sağ zihniyet geleceği geçmişte arıyor. Sonuç olarakda bir arpa boy yol alamıyor. Bundan öncekilerde yerimizde sayıyorduk hiç degilse ama şuandaki hükümet ile geri gittiğimiz yolun haddi hesabı var mı? Bahsettiginiz beyefendinin de payı büyük bu gerileyişte dolayısıyla umudunuzu boş yerlerde yeşertmeye calışmayın. Adalete , eğitime , ahlaka ve bilime dayalı bir atılım kurtabilir bizi ancak. Esenlikler.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 10:23
Ne Rusya ne Suriye topraklarında bir İdlib devletinin kurulmasına izin verir. Eninde sonunda saldırıp orayı da alacaklardı. İdlible ilgili boş hayaller kuran biz idik. Tıpkı diğer boş hayallerimiz gibi bunun da sonu geliyor. Suriye ordusu bundan sonra bizim elimizde olan Suriye topraklarını isteyecek. Ne yapacağız, vermeyecek miyiz?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:54
Yahu benim gibi bir salak bile eyy amerika eyy merkel eyy sisi dediğimiz anda eyvah eyvah kıbrıs ve doğu akdenizde hapı yuttuk demiştim ve kahrolmuştum. Aynen dediğim gibi oldu. S400 icin amerika ceza verecek mi bize diye hala konusuyorlar. Bunlarin demekki gözü kör. Doğu akdenizde o ceza çoktan kesildi bile. Göstermelik bir hamlenin ötesinde doğu akdenizde nakavt olduk. Allah beterinden korusun.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:44
Bir yanda ABD ile güvenli bölge(!) kuruyoruz diğer yanda Rusya ile İdlib için Soçi Mutabakatı yapıyoruz.Onu da kimsenin taktığı yok.YPG düşman ama onun kankası ABD ile iş birliği içindeyiz.Esed düşman ama onun hamisi Rusya ile iş birliği yapıyoruz.Allah aşkına biz hangi saftayız? Biraz kafamız karışık anlaşılan.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:37
Niye kimse sormuyor.senin ne işin var suriyede diye, kimse demiyor senin silahın ne geziyor htş nın nusra nın elinde diye. Hayaller osmanlı gerçekler putin.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:39
Ne Rusyası ne de ABD si Hiçbiri samimi değil olan Kürt’lere ve Türkiye’ye oluyor en iyisi bir olmak
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:51
0
Bence esas samimi olmayan Türkiye. Suriye'de ne işimiz var. Niye idlipteyiz. Bırakalım B.M. olsun.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:32
suriye sınırındaki mayınlı araziyi israil temizleyip 49 yıllığına kullanacaktı.mecliste bazı aklı başındaki insanlar tarafından bu proje gerçekleşemedi malum esat oldu eset. Bu savaş kimin çıkarına hizmet etti kim kimi kandırıyor.
Takipci 25 Ağustos 2019 08:53
Din referansli siyaset Osmanliyi geri, cahil ve fakir birakmisti. Ayni siyaset anlayisi Turkiyeyi icerde de, disarda da felakete surukluyor.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:50
14
İşkemden atma. İstanbul'u fethedenler de dini referas alıyordu. Geri kalmamızın sebebi tam tetsine dini bırakıp gavurun hayat tarzına heves etmemiz.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 15:05
0
Fatih Sultan Mehmedi iyi oku .Dini referans filan almadı. Osmanlıda dini bir Devlet değildi.Avni mahlasıyla Fatihin şiirlerini okuyun.
İbrahim Erdoğan 25 Ağustos 2019 08:32
Rusya'nın, Türkiye için yaptığı "İslamcı teröristleri destekliyor" iddiası yeni değil; başlangıçtan beri var olan bir söylem. Bu "iftira" diyerek geçiştirebileceğimiz, iddia olmaktan çoktan çıkmıştir. Kendimizi/içerdeki kamuoyunun bir kesimini bir süre belki böyle oyalayabiliriz ama, başkalarını asla!..
Yurdumun İnsanı 25 Ağustos 2019 08:28
Erdoğan Putin’e “İdlib’deki ateşkes ihlalleri ve saldırıların büyük bir insani krize yol açtığını, çözüm çabalarına zarar verdiğini ve Türkiye’nin güvenliği için ciddi bir tehdide dönüştüğünü” söylemiş diyorsunuz. Bak hele sen Recep beye. PANDORANIN KUTUSUNU KİM AÇTI! Sonra da güvenlik tehdidi oluturacakmış! Peki Esad 100 binlerce PKK lıya silah, mühimat, eğitim, geçiş kolaylığı,barınma sağlayıp 3 gün sonra Sultan Ahmet Camii de namaz kılacağız dese!Sonrada ABD ile PKK PYD Suriye Kürdistanı oluşmasına omuz ver. Ne Allah ne de adil, ahlaklı, vicdanlı biri buna razı olur!
KARAR OKURU Hakkı Sever 25 Ağustos 2019 11:51
0
Yurdumun insanı Harika yazmışsın.Kalemine sağlık
Mehmet Ali Kara 25 Ağustos 2019 07:17
Dine bakışı şaşı,devlete akışı şaşı,millete bakışı şaşı,tarihe bakışı şaşı,ilmi zihniyete yabancı,hatta hatta insana bile bakışı şaşı,hukuka bakışı şaşı olan bir zihniyetin bütün bu temennilerinizi yapabilmesi sizce mümkün mü?
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 06:50
Sayin yazar o sivil aracın kim olduğu herkes biliyor neden kendi kendinizi kandiriyorsunuz
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:38
6
Kimmiş? Biz bilmiyoruz da.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 09:59
6
Kim ben bilmiyorum. Yazarsanız biliriz.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 11:47
1
Askeri sevkiyat yapıyorsun, tankları topları naklediyorsun.Ve bu işi savaş alanında yapıyorsun. Sivilin orada işi ne ?
Suriyede Esat istemiyorum Amerika istemiyorum Rusya istemiyorum Isid asla ypg asla Suriyenin toprak bütünlüğüne saygılıyız güvenli bölge kurup denetlemek istiyorum Aslında ben ne istiyorum Anlayan varsa dinlemeye hazırım
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 06:10
Dürüst Davutoğlu' nun sözleri gündem olarak daha önemliydi; onun bir cümlesinden on tane makale çıkar Taha abi.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 05:39
Fehim taştekini okumanızı tavsiye ederim
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 02:35
Ben yurt disinda yasiyorum. Batinin, senin sozunu dinlemesini istiyorsan, demokrasini duzelteceksin, adil ve sapasaglam olacaksin. Yoksa afrikali kabilelerden farkin yoktur. Batili da seni takmaz, piyon gorur. Biz nasil suudi arabistandakileri takmadigimiz gibi. Amerikanin motivasyonu hur olmak (freedom). Rusyanin, bilemiyorum - akdeniz?, para? Bati - dinden uzak tut beni. Cin - milli beraberlik. Gibi. Bunlari gozununde bulundururak muttefik kurabiliriz. Kendimize soralim: Turkiye dunyadaki tek super guc olsaydi, dunyayi nasil yonetirdik? Bu sorunun cevabini bulunca yukselmemiz baslayacak.
Mustafa 25 Ağustos 2019 11:05
4
Mısır demokrasi destanı yazdığı için mi sisi kırmızı halı ile karşılanıyor. Suudiler dünyaya demokrasi dersimi verdiler. Biraz uyanın artık siz bağımsızlık yolunda adım arıyorsanız her türlü zorlukla karşılaşırsınız. Sıkıntı yoksa, sıkıntı var demektir. Sıkıntı varsa doğruyoldasınız.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 13:07
3
02:35, bende yurtdışında yaşıyorum. Batı için iyi bir pazar ve onların verdiği ile yetinen uslu bir müttefik iseniz, antidemokratik bir krallık yada diktatörlük olmanızın bir önemi yoktur. ( Çin, Rusya, Suudi Arabistan, Mısır, BAE vs vs ) Demokrasi onlar için ülkeleri terbiye etmek, ve oralarda at koşturabilmek için kullandıkları levyeden başka bir şey değildir.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 01:46
Dış politika tam bir başarısızlık ve beka meselesine evrildi.Dış politika yanlışlar ve hatalar içerideki gibi yandaş basınlada örtülemiyor.
Ali baba 25 Ağustos 2019 01:43
Sevgili Hocam, Türkiyenin barbar,islamci Teröristleri destekledigini ve bu cakallarin bakiciligini üstlendigini,ayni zamanda bu haydutlara ayda 250 dolar maas verdigin,dünya alem biliyor, Allah, Allah siz nasil duymadiniz,
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 01:25
Iftira mi? Hadi ordan!
Karar Okuru 25 Ağustos 2019 01:16
bu coğrafyanın genetik kalitesi yazıkki güncel sorunlar ile baş etmeye yetmiyor. İnsanlar kaçıyor ve gittiği yeri de kaçtığı yere benzetmeye çalışıyor. Batıda da tepki yükseliyor bu göçmen meselesi çağın vebası atsan atılmaz satsan satılmaz bir durum. Buna karşı tepkinin artacağı, örtülü devlet politikaları ile desteklenen fanatik eylemler ile orta doğuluyu evinde de gittiği yerde de acımasızca hırpalayacak bir gelecek görünüyor.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 00:31
Türkiye nereli demek yerine Türkiye'nin kimliği ne diye sormalıydınız. Türkiye'nin kimliğini İslamcı olarak belirlediyseniz ne 4 milyon mülteciden yakınırsız ne işsizlik ve aşsızlıktan ne Rusya'ya yaslanıp Osmanlı diriltme komedisinden ne içeride demokrasi tabutuna son çivi çakmaktan ne İsrail'i hasım belleyip hem de onun can düşmanı İran ve Suriye gibi ülkelerin çöküşünü kolaylaştırmaktan yakınırsınız. Batı da Rusya da ülkenin çıkarları gerekiyorsa müttefik olabilir ama İslamcı ideoloji gereği dış siyaset? Başımıza gelen yetmedi mi..
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 00:26
Suriye’de muhtemelen olacaklar; Rusya Türkiye’ye ağam paşam, dostuz diyerek zamanla tüm muhalifleri ortadan kaldıracak. Eli mahkum Türkiye birşey diyemeyecek. Esed sadece YPG sınırlarına dokunamayacak. Çünkü ABD hiç taviz vermeden Esed’i bombalayacağının sinyallerini daha önceden vermişti. Doğal olarak ikili bir yapı oluşacak. Türkiye, İran ve Suriye ikinci bir devlete izin vermeyeceklerinden K.Irak benzeri ABD ve İsrail kontrolünde özerk bir yapı oluşacak. Bir elli yıl öyle gider artık. Ortadoğu tarihi işte. Böl, parçala, yönet ve iç savaşlar. Ondan sonraki süreci de tarihçiler yazsın artık..
Karar Okuru 25 Ağustos 2019 08:55
1
Ortada bir merkep olursa semer vuran bulunur
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 00:22
Kimse bizim gücümüzü test etmeye kalkmasın! Yoksa şiddetle kınalarız özür dilerim kınarız...
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 08:54
0
At Ben oyle olacak
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 00:06
Rusya iyi niyetli davranmıyor. Amerika çok iyi niyetli davranıyor. Allah yardımcımız olsun,.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN