Back To Top
Genel başkan veto edince

Genel başkan veto edince

 - Son Güncelleme: 06.12.2019 Cuma 07:11
- A +

Termik santrallere filtre takılmasını 2.5 sene erteleyen kanunu Cumhurbaşkanı’nın veto etmesi, sistemdeki sorunları görmek bakından önemli bir örnektir.

Parlamenter sistem olsaydı, partisiz cumhurbaşkanının, iktidar partisince çıkarılan kanunu veto etmesi gayet normal olurdu.

Ama CB hükümet sisteminde parti lideriyle Cumhurbaşkanı aynı şahıstır. Aynı irade parti genel başkanı olarak kanun çıkarttırabilir, Cumhurbakanı olarak veto edebilir!

Yani, “parti disiplini” yanlış kanuna oy verdiriyor, partinin genel başkanı veto edip düzeltiyor!

Milletvekilleri ise ondan da mutlu bundan da!

 

DİSİPLİN DEĞİL DİREKTİF

Cumhurbaşkanı’nın vetosuyla en zor durumda kalanlar tabii Kahramanmaraş milletvekilleri oldu, çünkü Afşin-Elbistan termik santrali had safhada zehir saçıyor.

Sayıları 15’i bulan bütün termik santrallere bu yıl sonuna kadar filtre takılması zorunluydu. İktidar 98 imza ile ve Meclis’te 202 ‘evet’ oyu ile filtre takılmasını 2.5 yıl erteleyen kanunu kabul etti!

Türkiye’nin enerji ihtiyacı, ekonomik durum gibi gerekçelerle...

Firmalar bu kriz ortamında filtre takma sıkıntısından ferahlamış olmalıydılar; şimdi finansman bulup filtre takmalılar.

Nerede “hukuki öngörülebilirlik” ilkesi?

Hiç erteleme umudu yaratmadan kanunu uygulamak gerekmez miydi?

Elbistan doğumlu Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal’ın durumu, CB sisteminin ortaya çıkardığı çelişkileri yansıtıyor: Sayın Ünal yasaya karşıymış ama “parti disiplini” diye oy vermiş, veto edilince de sevinmiş…

Fakat erteleme kanunu hazırlanırken Ünal’ın buna karşı mücadele ettiğini, grupta ve komisyonda kamuoyuna açık konuşmalar yaptığını hiç duymadık.

Aslında kanunu çıkarttıran da vetodan memnuniyet duydurtan da aynı “disiplin”, yani direktiftir.

 

OTORİTER KÜLTÜR

Daha önce de yayınlamıştım. Siyasi kültürümüzün otoriter boyutunu yansıtan şu karikatür 13 Kasım 1924 günlü Tevhid-i Efkâr gazetesinde çıkmıştı. Halk Fırkası’nın (CHP) disiplin anlayışını hicvediyordu. Üstte “Partide disiplin, zapt u rapt”, altta “yeni disiplin kararlarından sonra parti böyle mi olacak?” diye yazıyor:

19-12/05/ekran-resmi-2019-12-05-234648.png

Atatürk’ten önce şapka giyen, Atatürk’ten önce Cumhuriyet diyen Hüseyin Cahit Bey’in de aynı yıllarda Tanin gazetesinde sert eleştirileri vardı.

Tarihimize maalesef hep “sizden-bizden” diye baktığımız için otorite, özgürlük, hukuk gibi açılardan bakmıyoruz.  Ama işte bugün iktidar blokundaki parti disiplini, 1920’lerin, 30’ların “zapt u rapt” disiplini gibidir. Adayları da aynı şekilde ‘merkez’ tayin ediyor.

CHP doksan yıllık tarihinde iç yapılarındaki değişmelerle hayli kurumlaşmıştır. Aday yoklamalarında önseçim yapan tek partimizdir.

 

PARTİ DİSİPLİNİ

Sağ partilerde ise sık sık kapanma ve ataerkil kültür her yeni partiyi “liderin partisi“ olarak yapılandırdı. Bu yüzden politikaları da kurumsal olmaktan ziyade liderin kişisel tercihine dayanır.

Prof. Ergun Özbudun 1968 basımlı “Parti Disiplini” adlı kitabında aritmetik verilerle gösteriyor ki, “sadakat” ve “disiplin” Demirel’in Adalet Partisi’nde, İsmet Paşa’nın CHP’sinden daha sıkıydı! (s. 188, 196)

Demokrat Parti’de güçlü insanlar vardı; Bayar ve Menderes’i eleştirirlerdi. DP’nin kapatılması bu geleneğin devamını sabote etti. Sağ partiler her defasında “liderin partisi” olarak kurulageldi.

Parti politikaları da bu yüzden kurumsal değil, liderin tercihleriyle oluşur.

CB hükümet sisteminde devlet ve parti başkanlıkları bir elde toplandığı için, bu sorunlar daha önemli oluyor.

Parlamenter sistemde “parti disiplini” gereklidir, çünkü milletvekillerinin kişisel hesapları siyasi mekanizmayı tıkamamalıdır. Fakat disiplin “emir demiri keser, boynumuz kıldan ince” demek değildir. Tartışmalarla alınan “grup kararları”na uymaktır.

Filtre konusunda “grup kararı” yoktu!

Düzgün işleyen bir demokratik hukuk devletine ulaşmak için “özgürlük, kurum, kural” gibi kavramları özümsemek gerekiyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 07 Aralık 2019 13:59
Taha bey anlatımlarını daha açık ve sert çizgilerle anlatsa daha inandırıcı olur.Gerçi biz de duygu ve düşüncelerimizi tam olarak açıklayamıyoruz.Herkes gücü kadar konuşabiliyor! Allah sonumuzu hayırlı getirsin inşallah...
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 06:29
Yıllar geçsede aynı yani, herşey gibi!
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 20:35
Melmeketin bunca sorunu varken, bu meclisi boşa çalıştırmak gülünç değilim?..
Erdoğan seküler, laik bir devletin başkanıdır. Bütün icraatları bu çizgidedir. Erdoğan'ın söylemleri milliyetçi muhafazakar olsa bile, devlet bazında hiç bir İslami uygulaması yoktur, kanunen olmaz da... Erdoğan'ın bir kaç söylemi yüzünden Türkiye şeriatla yönetiliyormuş gibi hava estirenler Mart kediliği yapmaktadır. Çöken, işlemeyen, ilerlemeyen şey, ta başından yanlış tercih edilen seküler, laik jakoben devlet anlayışıdır...
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 19:46
1
Sayenizde her koltuğa oturan onun gibi olur; olmazsa şaşarım. Bir gün şahsen hukuka ihtiyacı olursa ki demokrasi işleşin ve böyle bir ihtiyaç doğmasın; benzer örneklerde en çok nemalananlar en önce saldırmıştı tapar gibi savunduklarına, onların da hukukunu savunacak olanlar hukuktan ve adaletten ve eli vicdanlarından hiç ayrılmamış olanlar olacaktır.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 20:41
0
19.46, Maalesef bizim sayemizde bir şey olmuyor. Olsa kurtla kuzu yan yana yaşardı...
not 06 Aralık 2019 23:25
1
Gunun en sacam yorumu. Daha gecen hafta akp genel baskanı rehberımız dındır dıye bagırıyordu. On yargılarla gozlerı kor olmus bu tıp akp yalakaları ulkenın cıddı bır sorunudur. Yorumda goruldugu uzere..!
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 01:22
3
23.25, Aynaya bak yalakayı görürsün. Önce okuduğunu anla.
KARAR OKURU Ali 07 Aralık 2019 14:14
0
Öylemi, 1400 adet imam hatip okulundan mezun olanlar ne yapacak. Meslek liseleri yerine sürekli imam hatip açılması, zorla buralara öğrenci aktarılmasını hangi iyi niyetle aciklarsin.
AKP iktidarinin uygulamalarini 1930lar Turkiyesi ile karsilastirmak otoriter rejimi mesrulastiriyor. Arada neredeyse 100 sene var, cok partilie demokrasinin duse kalka gelistigi. O bakimdam AKP iktidarini kendisinden onceki cok partili donemlerle mesela 1990 larla karsilastimak gerek. O zaman AKP iktidarinin kendisinden onceki sag iktidarlara kiyasla nasil otoriter bir rejim kurdugu daha iyi gorulur...
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 17:59
21
17.32, Doğru diyorsun. Ak Parti kendinden önceki iktidarlar gibi darbecilere koltuğu bırakıp kaçmadı. Direndi. Şimdi de darbenin hesabını soruyor. Darbecilerden hesap sorulmasını otoriterleşme olarak görmemek lazım.
KARAR OKURU Ali 07 Aralık 2019 14:21
0
17.59 Sapla samanı her zamanki gibi yine karıştırıyorsunuz. Önceki darbecileri Orduya, Emniyete Menderes veya Demirel'mi doldurdu. Hem suçlu hem güçlü olmak sizinki. Bari susun.
Karar okuru 06 Aralık 2019 16:45
Süre verilmiş,para kazanılmış,filtre neden takılmamış.Hız sınırını bir puan aşana ceza veriliyor.Diğerine gelince ,seçilememe korkusu, disiplini aşarak korku tüneline sokuyor demokratik davranışları silip süpürüyor.Kimsenin gıkı çıkmıyor.Mesut,mutlu havaya bakarak ıslık çalınıyor.Vebal herkesi yakar.Karınca misali gücümüz kadar bir şeyler yapılmalıdır.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 16:28
Merhamet ve adalet...Birinin merhametine ve lütfettiği adelete mahkum olmak. Sisteminiz yoksa birilerine mecbur oluyorsunuz. Kim olduğunun önemi var mı? Bu durumda Allahın adaletini beklemek durmak. Allah akıl vermiş, hep bizimle mi uğraşacak, dünyada milyonlarca insan var...
Sabahattin 06 Aralık 2019 16:16
Ön seçim ve dar bölge olmadan MV bağımsızlığı sağlanamaz. Dolayısı ile kuvvetler ayrılığı, hep olduğu gibi lafta kalır
KARAR OKURU Antalya 07 Aralık 2019 14:34
0
Ön seçim parti içi, Dar bölge genel seçim ile ilgilidir. (sadece CHP ön seçim yapar, diğerleri biat'a göre) Mevcut seçim sistemiyle daha önce %35 ile %65 milletvekili çıkaran AKP., Şimdide Dar bölge sistemiyle %30 ile %90 milletvekili peşinde.
İSKENDER FİDAN 06 Aralık 2019 14:50
Sn.Akyol,VETO edildi ama Sözcüden Saygı Öztürkün yazdığına göre Temmuz ayında zaten uzatma ile ilgili bir karar alınmış ve onaylanmış. Bu haber doğru ise 4-5 gündür,muhalefeti ve iktidarı ile beraber TBMM havanda su dövüyor.BUNUN DOĞRULUĞU ARAŞTIRILMALI.
Erkan Özeray 06 Aralık 2019 13:53
Bu Millet, tarihin tekerrür etmesine izin vermeyecektir. İstanbul seçimi burun ilk işaret fişeğidir. Saygılar...
musto 06 Aralık 2019 13:18
Menderes gücünün zirvesindedir,millet vekilleri seçmenin işlerini ihtiyaçlarını yaptırmak için bakanlara ulaşamaz şikayetleri dinlenmez,Menderes ben istersem sopayı aday koysam vekil seçtiririm orduyu baş çavuşlarla yönetirim der.Vekiller Menderese çok yakın bakanlara Gensoru önergesi verir tek tek bakanlar düşürülür Menderes çark eder siz isterseniz Hilafeti dahi geri getirirsiniz der.Menderesin deneyip başaramadığını bu günkü iktidar başardı ve önünde hiç bir engel kalmadı.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 15:33
0
O, “odun” değil miydi? “Kereste” zamanımız için nasıl olur? Terminoloji değişsin bari. Genel başkan veto edince... Aklımız derhal başımıza gelir, halkımızı ve sağlığını hatırlatız. “Kendimizi” tanıyalım! Yeterince tanıyamadıysak ki biraz geç algılarız, tanıtmaya devam eder inşallah...
musto 06 Aralık 2019 17:32
0
Odun,kereste sopanın işlenmemiş ham maddesi biraz işlenince yola gelmeyenleri yola getirmek içinde kullanılır.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 12:08
Bir konuyu düzelteyim . Marasliyim Mahir Ünal dan hazzetmem ancak kendisi bu oylamaya katilmamistir. Yani oy kullanmamistir.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 14:59
0
Oy kulanmamasi desteklemek demektir. Meclisten gececegini biliyordu sesli bir sekilde muhalefet edebilirdi.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 18:51
3
Bu sekilde söylenip elestirilirse eyvallah. Ama arastirmadan, ki yazar gazeteci olarak bunu yapmakla yükümlü, varsayimla elestirmek ancak yaptiginiz elestiriyi hafifletir. Muhaliflik gözümüzü köreltmesin. O zaman elestirdiklerinden ne farkin kalir?
KARAR OKURU Antalya 07 Aralık 2019 14:37
0
Kullansaydı diğer AKP lilerin tersinemi oy kullanirdi sence. Bu yüzden hazzetmemeye devam et.
KARAR OKURU 89 07 Aralık 2019 14:38
0
Katılması gerekirdi. Tilkiye yatmış.
Neyzen 06 Aralık 2019 11:59
TANRI YANILMAZ "Elbistan doğumlu K.Maraşlı vekil Mahir Ünal’ın durumu, CB sisteminin ortaya çıkardığı çelişkileri yansıtıyor. Ünal yasaya karşıymış ama “parti disiplini” diye oy vermiş, veto edilince de sevinmiş…" diyorsunuz.YALAN! Ben 1987 de SIR BARAJI su toplamamıştı, Ceyhan ve Aksu bu havzaya akardı, tertemiz.Su tutuldu bu baraja yıllardır fabrikaların ve şehrin pisliği AKIYOR.KAP KARA! Peki hava için filtre taktırdık, ya göl,nehir kirliliği için ne yapılıyor?AKP vekillerin iradesi yoktur. Tanrı Liderlerine itaat ibadeti eda ediyorlar.Gerçek bu! Boş yere laf ETMEYİN
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 14:18
4
Yav arkadaş sen okuduğunu anlıyor musun? Yazar zaten durumu elestiriyor. Niye yazara kızıyorsun ki?
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 11:24
işin ilginç yanı da, biat etmeye o kadar alışmışlar ki, chp deki demokrasi kültürünü, çok sesliliği "hizipçilik" diye küçümsüyorlar.
KARAR OKURU 89 07 Aralık 2019 14:43
0
Havuz medyası; diğer hiç bir parti yapmazken, CHP'yi bazı illerde onsecim yapmıyor diye eleştirir hep. Lider sultasi var imiş. Acınacak haldeler.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 11:21
Traji komik bir durum. İktidar partisi Genel Başkanının bilgisi dışında bir yasa teklifi ya da tasarısı Meclise sevk edilemez. Aksi parti disiplinine aykırı. Hal böyle olduğu halde milletin gözünün içine baka bak (aptalsız ya!) ilk teklif için parti disiplininden bahsediliyor. Oysa her şey açık. Teklif makamın bilgisi dahilinde verildi, milletin tepkisi ve de milletinin sağlığını maddiyatin önünde tutan! başkan tarafından veto edildi. İradesini yüksek makamın emrine verenler öncesini de sonrasını da alkışladılar.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 13:22
2
Irkcilik ve dincilik her milleti aptalastirir. Evet bu iktidar ve kücük ortagi bizi aptalastiriyor cünkü idolojileri bunu gerektiriyor bununla besleniyor.
Türk Siyasetinde bir" Tiyatro ' sadece üc perdelik,Birinci perde de TBMM'nde "eller yukari',ikinci perdenin özeti;"Benim halkimin sagligi' palavrasi...Son perde (final)Algi yaratmak,beyin yikamak ve bu iktidari ayakta tutmak icin en son "katakulliler'!..
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 18:11
1
Feylezof musun be mübarek...
18.11 Feylezof degil "Profüsürüm'(!)..
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 01:25
0
20.05, Belli oluyor..
sn.C.B. yarın çıkıp dese ki,,,, Ben karar değiştirdim arkadaş, 2 sene daha böyle devam etsin, sonra takılır filtre,,,, diye bir laf etsin, aman ne doğru karar verdiniz efendim , ne büyüksünüz diye methiyeler döşenen ve duygulanıp gözyaşları bile dökenler ,yine aynı kişiler olacaktır... bunun partisi falan yoktur, maalesef sistem çıkarcılıklar ve biat bütünüdür...
İsmail Hakkı Civil 06 Aralık 2019 10:36
Sadece lidere bağımlı diye ön seçimsiz olarak belirlenen (liyakatsiz- kişiliksiz) kişilerden oluşan meclisin düşeceği rezillik bu olsa gerek. Bakarmısınız şu rezalete, oyluyorlar alkışlayıp bayram yapıyorlar, oyları veto ediliyor yine oynuyorlar alkışlıyorlar. İşte kişiliksizlik diye buna derler galiba. Bizlermi? Bizlerde onlardan kişiliksizizki önümüze konulanları oylama adı altında onaylıyoruz sadece.
Kararlı KARAR OKURU 06 Aralık 2019 10:36
İşin siyasi boyutu bir yana, ekonomik tarafını da irdelemek gerekir. Bütün sektörlerde olduğu gibi enerjide de plansız, rant üzerine büyüme bu sebebi doğurmuştur. Filtre yatırımı yapacak para yok, kaynak yok, kredi yok, fizibilitesi de yok. Yani sorun siyaseten absürtlüğün ötesinde kötü yönetimdir.
hal i ahvalimiz budur. 06 Aralık 2019 10:31
ülkedeki her siyasi partide lider sultası egemendir, vekil seçimlerinde bile halk, kendisine partinin başı tarafından sunulan adayı seçmek/ seçmemek durumundadır. parti başkanına eleştirel yaklaşan kapıya konur, partilerde işler böyle yürür. akp nin tek sahibi sn.erdoğandır ve kendi vekillerine ters köşe yapmıştır. gelecek seçimde kimse meclis dışında kalmayı göze alamayacağı için, C.B. yi tebrik kuyruğuna girmişlerdir. sn. davutoğlunun kuracağı partide aynı sistemle gidecektir, bu değişmez acı bir gerçektir, sorun büyüktür...
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 13:33
4
HDP 'de lider sultasi olmadigi icin diger parti liderleri tarafindan baskanlari siyasi olarak iceri tikildi.
hal i ahvalimiz budur. 06 Aralık 2019 13:44
1
evet, doğruya doğru...
Takipci 06 Aralık 2019 10:24
'On Secim' yoksa, Demokrasi de yoktur...
Ön seçimi bilmem ama kendini ilerici sananlar darbe yapılamıyorsa demokrasi yoktur diyor...
Karar Okuru 06 Aralık 2019 10:05
Bu coğrafyanın insan kumaşından elbise çıkmıyor! Anlamak istemediğimiz bu gerçek. Neremizden tutsak elimizde kalıyor. Tarihi, dış güçleri, politikacıları, sistemi velhasıl kendimiz dışında her şeyi suçluyoruz. Her şey önümüzde oluyor! Ağır bir zihinsel yetersizlik ve yoksunluk yaygın toplumda. Diğer tüm sonuçlar bu temel üzerinde oluşuyor.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 09:59
Demek ki milletvekillerinin kıymeti harbiyesi yok boş konuşuyorlar.
Hermes 06 Aralık 2019 09:54
Bu santraller meselesinde iki ihtimal aklıma geliyor: 1. "yeniden" ihale yapacaklar tekrardan satacaklar(arka planda neler olabileceğini hayal edin) 2. Ay sonuna kadar süre var, bu günlerde baca tepelerine alelacele "göstermelik ve gerçekte filtre olmayan" filtreler(???) takacaklar ve "bakın işte Reisin gücü nasıl da filtre taktırdı" diyecekler, cahil halk da zehirlenmeye devam edecek ama filtre takıldığını sandığı için rahat olacak!!!. Olmaz mı dersiniz?. Burası neresi?
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 18:10
0
Filtre bacaya takılan bir şey değil.FGD adında bir sistemin adı.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 09:54
Sürekli olarak geçmişden örnekler veriliyor. Geçmiş de şöyleymiş böyleymiş. Geçmiş de yanlışlıklar varsa şimdide olması gerekmiyor ki.Eskiden milletvekilleri Ankara'ya geldiklerinde okul sıralarında yatarlarmış. Şimdiler de öylemi yapıyorlar.O zamanın şartlarında ya da padişahlık dönemin de tek adamlık var diye şimdi de olması mı gerekiyor. Bunca gelişmişlikten niye ders almadık. Meşhur ağa maraba hikayesindeki gibi biz bu b... niye yedik. Neden tekrar eskiye döndük.Niçin tek adam veya parti devletini referandum ile kabul ettik niye...
Kamil 06 Aralık 2019 14:10
0
80 yıl öncesiyle bugünü kıyaslamak siyasi islamcılıkta gelenektir
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 09:51
Teşekkürler sayın Akyol. Tam bir trajikomik olay. ...söylenecek söz yoktur......
Sayın hocam siyasal islamın hedefleri ve geldiği nokta sizin gibi birkaç entelektüelin dışında öğütmediği bozup parçalamadığı ve yıkmadığı ne kaldı dün uç yyy ile yola çıkıldı bizde umutlandık avrupa normları dedik insan hakları ve demokrasi adına onbeşyı koşarak oy verdik ağı engelli kızımı oy sandığına götürdük ve yirmi yedi yıldır bir engelli ve hasta babası olarak dünyadan gam almaşık zannederken bir banka hesabı bir dernek üyeliği ve sarhoş bir yakının şikayetiyle iki yıldır mahkemelerde sürünürken dün engelliler gününde savcı örgüt üyeliğinden ceza talep etti ve sonnduruşmaya kaldı.
Yüksel dinçer 06 Aralık 2019 09:38
Biat etme kültürü ve alışkanlığı ülke demokrasisinin önündeki en büyük engel'dir
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 09:04
Acaba bu konuda MHPnin durumu nedir?
TURAN dan. 06 Aralık 2019 10:56
0
eyt liler için bile( diğer çarkları saymaktan yorulduk) kısa sürede 180 derece çark edenler, bu meselede cumhurbaşkanının yanında SADAKATLE yer alacaklarından , katiyyetle şüphe duymayınız efendim. önceden vermiş oldukları kararın, ne kadar isabetsiz olduğunu belirtebilirler. şaşırırmıyız? hayır...
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 08:28
Acaba tasarıyı hararetle destekleyen azıcık utandı mı hiç zannetmiyorum.. tarafsız kalmayı bir nebze kalmayı başarmış birkaç gazete internet haber kanalı ve sosyal medya olmasaydı yasa tasarı kesinlikle veto edilmezdi
Aliiiii 06 Aralık 2019 08:28
siyasetten anladığımız halik adına halk için siyaset yapmak iken günümüz politikacıları bunu lider için siyaset yapmak olarak yorumladıkları ve anladıkları için akla mugayir ve trajikomik şeylere karşılaşmamak imkansız değil.. dün de bugün de yarında.. çünkü gelecekleri lidere bağlı, halka değil.. rızkı veren halik de bu süreçte bir kenarda bırakılıyor(!) tabii..
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 07:44
Ağlanacak halimize gülüyoruz. Büyüklerimizin 30-50 sene sonrasini düşünerek karar vermeleri gerekiyor, yoksa günü kurtarmak icin bir iki sene sonrasini değil. O da eğitimle ve vizyon ile olur. Inşallah diyelim.
Kararlı KARAR OKURU 06 Aralık 2019 06:58
Bu, diğer bütün meselelerimizde olduğu gibi bir kültür sorunudur. Birey olamama, mesleksiz olma sorunudur. Şarklı olma sorunudur. Şirketlerimiz, spor klüplerimiz, vakıf, dernek, üniversite her ne kadar kurum varsa böyle yönetilmektedir. Muhafazakar kesim ise bu düzenin devamının teminatıdır.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 06:47
Siz filtrelerin yılbaşında takılacağına inanıyor musunuz? Güya daha önce 2019 Temmuz’unda çıkan bir kanun varmış. 36 ay bu süreyi uzatmış zaten. Doğru mu acaba.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 10:46
0
Enerji sektörü bütün sektörler gibi batık. Filtreler için gereken kaynak yok, kredi yok. Yatırımı yapacağıma kapatırım diyorlar. Kötü planlama, kötü yönetim.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 18:06
1
6.47, Bu ne ya. Mış, muş, galiba falan... Bir bildiğin varsa çık söyle... İşiniz gücünüz vıdı vıdı...
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 06:06
Hem Meclisin iradesini ortadan kaldırdılar hem de milletvekili sayısını arttırdılar. Reisin dahiyane bir buluşu daha.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 06:00
AKP kendi iradesi olmayan, biat ve itaat kültürünü benimsemişlerin toplandığı bir yer. Reise ters düşünce trenden indiriliyorsun. Böyle bir yapıdan elbette demokrasi çıkmayacağı gibi böyle abuk-sapık sonuçların çıkması da kaçınılmaz.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 04:14
... O da yeterli oy sayısına ulaşılırsa istenildiği gibi değiştirilebiliyor. Gücü ele geçirenin bir işaretine bakıyor. Hukukun evrensel ilkeleri kimin umurunda? Sözde özgürlüklerden yanayız. Seçme ve seçilme özgürlüğümüzü bonkörce kullanıyoruz, hayatlarımızdan feda ederek. Sorumluluk duygusu ve vicdan meselesi. “Biz” dün ak dediğimize bugün hiç bir makul gerekçe göstermeden kara demeyi başarabiliyoruz!
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 04:13
Tarihimizin “bizden” olmayan kısımlarıyla alay etmek ve bundan bile medet ummak, kullanmakta olduğumuz başka ülkelerin geliştirdiği teknolojiler sayesinde bunları yaymak, eğitim öğrenim görme fırsatı bulamayanlarımızın da bulup da diploma edinebilenlerimizin de yaygın ve kronik hastalığı. “Biz”im özümseme alışkanlığımız yok. Gösteriş ve hamaset severiz. Kurum ve kuralların dayandığı temel, T.C. Anayasasıdır.
Düşünür 06 Aralık 2019 01:16
Siyasi partiler kanunu değişmeli ve milletvekili adayları ön seçimle belirlenmeli (genel başkan seçmemeli belki çok az bir kısmını belirleyebilir.) Böylece milletvekilleri daha özgür olacak ve kendi fikirlerini beyan edileceklerdir. Bunu gerçekleştirmeden ve diğer birtakım reformları yapmadan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini tümden reddetmek ne kadar doğru bunu da düşünmeliyiz. Keşke bir şeyi de tam yapabilsek. Bir şeyler hep eksik kalıyor...
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 01:15
Vekiller CB'ye neden kazan kaldırmadı diyorsun.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 01:14
Sosyal Adalet Endeksi’nde Türkiye 41 ülke arasında 40. oldu.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 07:40
1
Listeyi ters çevirirse 2.!
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 18:09
3
Dünyada 193 ülke var. Türkiye 3. olsa, dört ülke arasında 3. oldu diyecekler...
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 01:12
Bu veto kararı da göstermiştir ki aslında mevcut CBlığı sisteminde yasama tamamen yürütmenin boyunduruğu altına girmiştir. CB'nın yargıdaki atama yetkilerini de yanına koyduğunuzda ortaya yürütme, yasama ve yargıyı tek bir elde toplayan bir sistem çıkmakta. Bu sisteme demokratik bir sistem demek mümkün mü? Bu kadar denetimden yoksun ve aşırı bir güç hiç bir CB ve partiye verilmemeli.
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 01:11
600 MILETVEKILI COK YUKUMUZ COK AGIR 1 KISI NEDERSE O BU KADAR FUGURAN HIC BIR FLIM DE YOK
KARAR OKURUYUM 06 Aralık 2019 01:04
Kem alet ile kemalat olmaz. Milletin çocuklarının PISA sonuçları düşük te sanki vekillerinin ki çok mu yüksek?
sorgulayan 06 Aralık 2019 00:51
Taha bey rte bir puan daha hanesine yazılsın diye vekillerine siz onaylayın bende veto edeyim demiştir. akp vekilleri rte haberi olmadan bir adım atamazlar, bu planlı yapıldı kurgudan başka bir şey değil, rte bu hamleyle bakın ey ahali mecliste vekillerin onayladığı bir yanlışı ben engelledim demeye getirdi. son zamanlarda yaptığı bir çok yanlışada yaptığı bu doğrulukla, geçmişteki yanlışlarının doğru olduğuna inandırmaya çalışma yöntemidir. Rte bir taşla iki kuşu vurmaya alışık bir siyastçidir, öfkeden de kendi açığınıda çabuk ele veren biridir.
e.k 06 Aralık 2019 00:33
Halkın saglıgını hıce sayarak guya meclıs kararıyla cıkan erteleme kararının veto edılmesı sevındırıcı. Sag partılerın lıder kultuyle var olması kurumsallasamamaları uzucu. Aslında demokrası kısvesı adı altında partı baskanı yanı tek adam yonetıyor ulkeyı. Bu ınsanlar kendı pespayelıklerını ortmek ıcınde dın ıman bayrak tarıh ne varsa kendı cıkarları ıcın kullanıyorlar. Demokrasıye ıhanet edıyorlar. Tekellesmıs basın ve yayın bunları ulke ucuyor dıye verıyor. Cahıl halk yıgını salavat getırerek bunları ızlıyor. Su anda ulkede olan bu.
Karar Okuru 06 Aralık 2019 10:09
0
Özetle ortada bir merkep olunca semer vuran çok olur diyebiliriz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN