Back To Top
Hukuku savunmak

Hukuku savunmak

 - Son Güncelleme: 27.09.2019 Cuma 07:34
- A +

Türkiye’de yargının giderek siyasallaşması hukuka güveni daha da aşağılara çekiyor… Buna karşılık şehirleşme, eğitim ve piyasa ekonomisinin gelişmesi toplumda hukuki bilinçlenmeyi, hürriyet talebini ve hak arama kültürünü geliştiriyor.

Sistemle, toplumsal gelişme arasında bir gerilim var!

AYM Başvekili Engin Yıldırım’ın açıkladığına göre: Türkiye’de yargıya güvensizlik çok yaygındır ve “Gelir düzeyi, yaş ve eğitim seviyesi arttıkça yargıya olan güvensizlikte artmaktadır!”

Sistemle toplumsal gelişme arasında ortaya çıkan bu gerilim ortamında bazı güven adalarının bulunması hayati derecede önemlidir.

Anayasa Mahkemesi’ne “bireysel başvuru” yolu ve Yargıtay’da mesela 16. Ceza Dairesi’nin AİHM içtihatlarına referans yapan kararları böyledir.

HSK müdahalesine açık olan ilk derece ve istinaf mahkemeleri için aynı güvenle konuşmak zor!

 

BİRARADA YAŞAMAK

Bütün dünyada otoriter popülist akımlar hak ve hürriyetlere tehdit oluşturduğu için “hak arama yolları” daha bir önemli hale geldi.

Avrupa Konseyi’nce yürütülen “Bireysel başvuru sisteminin desteklenmesi ortak projesi” bu yönde bir yargısal ve akademik çalışma programıdır.

Bu çerçevede İstanbul’da düzenlenen konferansta AYM Başkanı Prof. Zühtü Arslan, “bizim gibi olmayanlarla, kısacası ‘öteki’lerle nasıl birlikte yaşayacağız?” sorusuyla başlayan bir konuşma yaptı. Bir paragrafını buraya alıyorum:

“Toplumsal ve siyasal düzeyde farklılıkların biraradalığı, temel hak ve özgürlüklerin korunduğu adil ve çoğulcu bir düzeni zorunlu kılmaktadır. Günümüzde hızla yayılan terör, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi toplumlarda çoğulculuğu, dolayısıyla birlikte yaşamı ciddi şekilde tehdit etmektedir.”

Arslan şöyle devam ediyor:

“Farklılıklarla birlikte yaşamanın bir şartı da âdil bir hukuk düzeninin kurulmasıdır...”

Prof. Arslan ‘adil hukuk düzeni’nin “hak eksenli kararlar”la mümkün olacağını da vurguluyor.

Otorite eksenli değil, hak eksenli!

 

YÜKSEK YARGI

Bireysel başvuru yolu ve AİHM içtihatları işte bu noktada büyük bir önem ifade ediyor: Sadece hukuki açıdan değil; toplumsal barış ve ahenk için de…

Tarafsız olması gereken mahkemelerin siyasi kararları siyasi kutuplaşmaya eşlik ederse, o toplumda adalete güven mi kalır?

Düşünün ki ilk derece mahkemesi ağırlaştırmış müebbed hapis cezası veriyor… İstinaf bunu onaylıyor...

Demek ki aynı hukuk anlayışına sahipler.

Ama Yargıtay 16. Ceza dairesi bozuyor, daha düşük cezaları suçları işaret ediyor, hatta beraat kararı veriyor.

AYM bireysel başvuru yoluyla “tutuklama hak ihlalidir” diye karar veriyor, derhal tutukluluğun kaldırılması lazım… Ama ilk derece mahkemesi “AYM yetkisini aştı, tutukluğunun devamına” diye karar veriyor!

 

VATANA ZARAR

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, Moodys adlı kuruluş, yerel mahkemenin bu kararını Türkiye’deki hukuk güvensizliğinin örneği olarak raporuna alıyor!

Ve İstanbul’daki konferansta, Avrupa’nın en yüksek hukuki danışma kurumu olan Venedik Komisyonu Başkanı Giovanni Buquicchio diyor ki:

“Türkiye’de bir ağır ceza mahkemesinin, Anayasa Mahkemesi’nin gazetecilerin tutukluluğu ile ilgili kararını, uygulamamaya karar vermesi bizi endişelendirmişti…”

Neyin endişesi? Türkiye, AYM kararlarının uygulanmadığı bir ülke midir endişesi?!

Öyle bir ülkeye kim büyük saygı duyar, kim yatırım yapar?

Neyse ki aynı mahkeme bir süre sonra AYM kararına uydu…

Görüyorsunuz, vatanseverlik sanarak ülkenin üzerine hukuksuzluk gölgesi düşürmek, bumerang gibidir, döner vatana zarar verir!

  

HAK EKSENLİ HUKUK

AYM ve yargı “hak eksenli” kararlar vermeli, yargı kararları devletin bütün organlarını bağlamalıdır.

AYM’nin, yargının iş yükü çok ağır; evet böyle… Bu yüzden üç yıldır sırada bekleyen davalar ve bireysel başvurular var. Yüksek yargıdaki bu tablo da “adil yargılanma hakkı”nın ihlalidir.

İş yükünü azaltmanın en önemli yolu, devletin, devleti yönetenlerin bütün karar ve eylemlerinde hukukun üstünlüğünü kabul etmesidir; bu birincisi…

İkincisi toplumda hukuka saygı duygusunun yaratılabilmesidir. Bunda da toplumu etkileyen herkese sorumluluk düşüyor.

Gelişmiş ülke olmak ancak gelişmiş hukukla mümkün.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 22:59
Hukuk demeyin, Türkiyedeki en büyük suç adalet istemek. Türkiyede adalet için türküler yakilmisti ama, Adalet istemek hiç bir zaman suç olmamıştı.
Bu ülkede adaletten yakınacağım hiç aklıma gelmezdi.... kendimi çok değersiz, anlamsız ve yalnız hissediyorum
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 18:55
0
Yok yahu, daha önce çok adil bir ülkeymişiz de biz anlamamışız demek !
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:28
2
Yillarca Kùrdler Adalet. Adalet diye haykirdiklarinda. Bir ses verilmedi
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 14:54
Bildim bileli.bu millet hep Hukuku ariyor.ya bu Hukuk bizim Tùrkiyede yetişiyormu ? Toprak uygunmu.? Bunun Tohumunda bir sorun olmasin
Cerrah çıbanı yok etmek için ameliyat yapar. İrin her here bulaşır. Ama kimse cerrahı suçlamaz.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 14:24
Taha bey 250 bin kişi boylok listelerinden bahsedildi bu listeler buharlaştı mı, bu listelerin ucu istemedikleri biryerleremi dokunuyor.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 13:48
Bu ülke kabile devleti özelliklerinden kurtulup evrensel hukukun uygulandiği bir ulke konumuna gelirse gelisebilir yoksa orta doğu ulkeleri gibi yaşamaya devam
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 14:29
0
nasıl olacak o peki? engel ne?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 15:25
3
13:48, nedir o “evrensel hukuk “ dediğiniz şey ? Guantanamo mahkemeleri mi ? Abı Greib hapishanelerindeki muamele mi, Uygulara, Keşmirlilere, Rohingalara, Filistinlilere uygulanan şey mi evrensel hukuk ?
cumhur 27 Eylül 2019 13:34
Hak,hukuk ve adalet duyguları ve uygulamaları küçük yaşlarda ailede başlar.Bu okulda devam eder hayat boyu şartlara göre şekillenerek uygulanır.Güçlü olanın güçsüz olanı ezdiği hak hukuk tanımazlık ilkelliğin göstergesidir...
Süheyl CALISKANOGLU 27 Eylül 2019 13:07
Türkiye Barolar Baskani Metin Feyzioglu,gectigimiz günlerde "tokat gibi' Yargi Reformu yapilacagini vaad etmisti.Milletimiz her sahada tokat yemege alisik,fakat bu tokat gibi,yargi reformuna nasil alisacak,uyum gösterebilecek ,orasi da mechul?
KARAR OKURU Cemil 27 Eylül 2019 12:44
Sağlasın Taha Bey. Ülkemizdeki hukuksal sorunları tek yazıda özetlemişsiniz. Dilerim sorumlular dikkate alırlar...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 12:40
sayin yazar sanki cumhuriyet iyibir yargi mirasi biraktida simdiki ler onu mahvvetti bu sizin uydurdugunuz bir yalan hatirlatayim ozlediginiz yargi ostiklal mahkemeleri donemimi veya milli sef celal bayar donemi tahkikat konisyonu olabilirmi ya yassi ada donemi ozleminmu 71 ziver bey koskleri muhtirakarda korlasen sagorlasan yargimi ardindan agladigin 12 eylul sagdan soldan donemi belkide hasret kaldigin yillar ne diyelim 2000 leri begenmedigine gore yukardaki donemler den hangi donem senin hayallerini susluyor.
kahramanmaraşlıabdullah 27 Eylül 2019 14:32
0
türkiyenin geçmişinde - osmanlı ve cumhuriyet dahil- hukukun üstün olduğu bir dönem olmadı. çünkü ülkeyi yöneten oligarşiler iktidarın sınırlanmasını istemediler. çoğunluğu köylü olan halkın da böyle bir talebi olmadı. şehirlileştikçe belki gelecekte olur.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:31
Reis AYM’den ve AIHM’den çıkan kararları tanımadığını söylemiş ve birde ulemaya soralım demişti. Yerel mahkemelere bu gücü veren belli ama kimse açıkça diyemiyor.
Muhtefi. . 27 Eylül 2019 11:23
Çok lafa gerek yoktur. Kendine /mize Istemedigimizi Başkasına Istemezsek, sunmazsak, dilemezsek Sorun minimize olur. Vatan içinde öyle Başkasına istemediğimizi Bizede Teklif, Dayatma, Tehdit kabul etmeyeceğiz. Ahlak, Edeb, Adalet ile İlim ve Hikmet ile Çalışırsak Dünyanın en Önünde olan Toplum oluruz. Bilincaltimizi Temizlersek Sıkıntı yok gibi olur. Kitabı konuşmalar aslında LAFI GEVELEYIP,...DONDURMEKTIR bugün. Herkes kafasına göre (isine nasıl gelirse ) öyle anlıyor. !..:))).
İbrahim Erdoğan 27 Eylül 2019 11:22
Sayın Akyol, Sondan ikinci paragraftaki göndermeniz "Reis"e olsa gerek!.. İnşaallah diyelim..
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:17
Sayın yazar, Avrupa yüksek mahkemeleri kaç kez başörtülüler ile ilgili o hukuki anlayışa hiçte uymayan kararlar verdi ? Hukuk, gökten zembille inmedi, gelişip evrilerek geldi ve bazen de geriye gitti. Alman Weimar Cumhuriyetindeki hukuk anlayışı ondan sonra gelen Nazi hukuk anlayışından çok daha ileri idi. 12 Eylül zorbalarının dayattığı anayasanın ondan öncekilerden daha geri olduğu gibi. Her yazınızda, bir dizi doğru şey yazıyorsunuz ama zurnanın zırt dediği yerlerde üç maymunu oynuyorsunuz.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:35
1
Madem beğenmiyorsunuz, değiştirin 12 Eylül yasalarını. Elinizden tutanmı, önünüzden yiyenmi, arkanızdan konuşan mı var. Hadi buyurun... Zurnanın zırt dediği yerde sizde üç maymunu oynamayın. Bizene Alman hukukundan, bizene Avrupa mahkemelerinden.
Hüseyin Şenel 27 Eylül 2019 10:49
Anayasaların,kanunlara belirli bir yaklaşım,“ruh”içinde olduğunu düşünüyorum..Sürücüye bildirilmemiş,ikaz levhalarının olmadığı yerde ceza verilebilirmi? Verilmez..Suçun işlendiğini Trafik polisi-Savcıda biliyor,sürücüde biliyor,gözlemciler de biliyor,Hakim de biliyor..Buyrun Yargıtay 19.Ceza Dairesinin o “ruhu”içeren kararına:“Devletin üç erkinden biri olan yürütme organı da hukuk kurallarıyla bağlıdır.Yürütme organı bakımından,idarî faaliyetlerinin belirliliği ve önceden bilinebilirliği zorunludur”..Hukuk adamı yetiştirmek,kanunları,Yargıtay,AYM ,AİHM,VS.kararlarını ezberletmek değildir.
Hüseyin Şenel 27 Eylül 2019 10:47
Bir akıllı bir program,bu seviyede hukukçunun yerini fazlası ile yanlışsız alır.Deniliyor ki 2030’lu yıllara kadar robotlar,800milyon işin yerini alacak ve almaya logaritmik devam edecek..Yani 2 CB.LIĞI SEÇİMİ SÜRESİ İÇİNDE..Ben,torunlarımın,hele hak,hukuk,adalet konusunda akıllı program ile muhataplığı olsun istemiyorum.Sonuçta İnsan,insan olduğu için yaptığı suçtan dolayı yargılanıyor..“..değerler,inanmak,bağımsız düşünme,ekip çalışması,başkalarına değer verme,vs.bunlar insani beceriler..-world economic forum-”,Programlanmış Robot bunları yapamaz yani..
kaan 27 Eylül 2019 10:33
Bütün sistemimiz siteye bağlanamayan ağ gibi üç,dört yıldır dönüp duruyor.İnsanlarımız bıktırılıp küstürülüyor,çaresiz bırakılıyor.Çözümcülerin rahatı iyi ki ,hala dönmeye devam ediliyor.Çözümü dört dk olay,dört yıldır dosyalarda bekliyor.Böyle durumdan kim memnun olur.Dağ gibi iş yükü birikir.
Mustafa 27 Eylül 2019 09:19
Birazda yargı reformu paketinden bahsetseydiniz olmazmıydı? Evet eleştiri tamam ama yakında yasalaşacak ve hayata geçirildiğinde yargıyı rahatlatacak çok güzel bir çalışma var. Biraz da insanlara umut vermek gerekmezmi? Nasıl bir ruh hali bu? Bardağın içinde suda var. Sürekli Boş olan kısmı görmek nankörlük değil mi?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:01
Gelişmiş ülkeler liginde oynayalım dedik, baktık ki, en iyi şartlarda yirminci oluyoruz. O da Reis'i kesmedi. Dünya liderimiz, birincilikleri sever. Lig değiştirdik. Şimdi, en az gelişmiş ülkeler liginde, liderliğe oynuyoruz. (KARAR yazarlarından Mehmet Ali Verçin, bulunduğumuz konuma, “Her bakımdan dünyanın en kırılgan ülkesi” diyor. İlgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim.)
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:44
Vatanseverlik adına, din adına, ideoloji, hizip adına, insanların iyiliğini düşünerek(!) hukuku, hak eksenli kararları çiğnemek aslında o düşünceye de, orada ve dünyada yaşayan tüm insanlara d a yapılmış en büyük zulümdür.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:37
Taha bey adelet sisteminin çöktüğünün en somut göstergeleri olan khk lıların durumlarına neden değinmiyorsunuz?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:44
3
daha ne kadar değinecek.. siz ne kadar bencil oldunuz böyle...
semiramis 27 Eylül 2019 08:22
Türkiye mahkemelerine güven yok, evet. Bunun da pek çok sebebi var. Polis nemelazım savcı karar versin diyor. Savcı nemelazım sorgu hakimi karar versin diyor. Sorgu hakimi üstümde kalmasın, mahkemeye intikal ettireyim hak yerini bulur diye düşünüyor, çoğu zaman tutuklama kararı da veriyor. İlk mahkeme, istinaf, yargıtay vesaire derken aylar, yıllar geçiyor. Maznunun itibarı, işi, ailesi mahvoluyor. Üstelik avukat da lazım, bunun için de para. Ah ki ah!
semiramis 27 Eylül 2019 08:16
"Düşünün ki ilk derece mahkemesi ağırlaştırmış müebbed hapis cezası veriyor… İstinaf bunu onaylıyor..." diyorsunuz. Haklısınız. Peki, beraat veya düşük ceza gerektiren bir suça müebbet veren hakim, mahkemeye taşıyan savcı, savcıya delil toplayan polis için bir müeyyide var mı? Meslekten ihraç da dahil bir takım yaptırımlar olmalı ki polis, savcı, hakim zinciri hakka hukuka riayet etsinler. Bu olmadığı sürece adil olmayan -ki bu zulüm demektir- kararlar devam eder.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:26
0
Mesele tam olarak bu kaleminize sağlık
karar okuru 27 Eylül 2019 10:22
0
evet belli ve sulandırılmamış kriterler dahilinde herkes hesap vermeli ve kararlarından sorumlu olmalı.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 15:53
0
Öneri güzel de uygulanması mümkün mü? İlk yargı kararının denetimi için zaten temyiz müessesesi var. Dolayısıyla Semiramis’in söylediği müeyyide, sistem içerisinde ancak temyiz makamlarına uygulanabilir. Bunun için bir üst mahkeme, onun kararlarını da denetleyen daha üst mahkeme, daha üst mahkeme için de bir daha üst mahkeme mi kuracağız? Sorunu belki yasayı net yaparak aşabiliriz. Bir zamanlar “odak” vardı, şimdi “iltisak” var. Bu kavramların içini yargıç doldurmaya kalkarsa çözüm bulamayız.
Avni 27 Eylül 2019 08:13
AYM başkanının okumuş 'aydın ahlakı'nı kurtarmaya çalışan 'sözlerine' bakılmaz - çünkü başında oturduğu kurumun hukuku ve ahlakı katleden kararları başka türlü aklanamaz. Böyle ahlak ve hukuk raconu keseceksen yapacaksın onu, yapmıyorsan-yapamıyorsan 'aydın ahlakı'nın gerektirdiğini yapacaktın şimdiye kadar. İstifa.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:14
Hukuk bizi mi biz hukuku mu savunalım. Tam bir kara mizah! Bir de hep savunma her alanda hücuma geçmeliyiz. Geleceğimiz için çocuklarımız için bu güzel ülkem için... Sağlıcakla!
Okur ve Sorar 27 Eylül 2019 07:24
"AYM bireysel başvuru yoluyla “tutuklama hak ihlalidir” diye karar veriyor, derhal tutukluluğun kaldırılması lazım… Ama ilk derece mahkemesi “AYM yetkisini aştı, tutukluğunun devamına” diye karar veriyor!" Daha sonra alt mahkeme AYM nin kararına istemeye istemeye uysa da tuz kokmuş artık. Bu gidiş nereye kadar? Toplumda anarşinin çıkması mı istenmekte, beklenmekte?
karar okuru 27 Eylül 2019 10:24
0
evet bu ülkede anarşinin çıkmasını isteyenler var.tıpkı suriye,libya,ırak,mısır vb gibi.çünkü her ne kadar kadük oldu deseler de bop devam ediyor ve başta tramp ve yandaşları bunu dörtgözle israil ile birlikte bekliyor.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 19:07
0
Okur ve Sorar; Bütün dünyada üst mahkeme kendisine gelen şikayete söz konusu olan davayı gerekçelerini sayarak kanunlara uygun olmadığına karar verebilir ve tekrar yargılaması için dosyayı geri gönderir. Oturup kendisini o mahkemenin yerine koyarak, tutuklama, mahküm etme yada tutukluluğu kaldırma, salıvermr ve benzeri işlemler yapamaz .
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 02:14
Sayın Akyol, yargıda yığılan ve bu yüzden geciken dava dosyalarından şikayetçisiniz. Demokrasilerde, yargı dahil devletin bir çok kurumuna kırk yıl boyunca illagal yollarla sızan, sayısı yüzbinleri aşmış paralel bir yapının, silahlı darbe yapması olağan bir şey midir? Şu anda Tük yargısı bu yapının devletten ayıklanmasına ve cezalandırılmasına gayret ediyor. Siz de erken oluyor geç oluyor diye işin içinde kıl, tüy arıyorsunuz. Bu haliniz ya akıldan ya vicdandan uzak bir haldir.
Ey akıl, ey vicdan neredesin? 27 Eylül 2019 09:35
1
02.14 Bırakınız yargıya gidebilmeyi, OHAL komisyonu bile hala dosya incelemesini bitiremedi. 3 yıldan sonra bile mahkemelerde beraat edenler var. Ayrıca, hiç bir suçu bulunamamış olup da görevine iade edilmeyenler var. Yok diyene Allah'ı hatırla ve Allah'tan kork derim. Öte yanda, darbe girişiminde bulunan yüzbinler değil, devletin yakaladığı ve yakalayamadığı ve yakalamadığı birkaç onbin. Darbe girişiminde bulunan fetöcüler bu millete en büyük ihaneti yaptılar, en ağır şekilde cezalandırılmalıdırlar. Ama diğer yüzbinlerin suçu ne? Yüzbinlere bağlı olan diğer milyonların suçu ne?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:57
2
02:14,sen makaleyi okuduğuna emin misin, ne alaka?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 12:05
5
9.35, Fetöcü yapı ve onun devlet içinde kırk yıldır yapılanmasını sağlayan Demirel, Ecevit gibi siyasiler bu söylediğiniz işlerin baş sorumlusudur. Çıban patlayınca irin her yere bulaşır, ama kimse bundan dolayı cerrahı suçlamaz... Kabahat çıbanı oluşturan sebeblerdedir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:20
0
12:05...Sucu baskasinin ustune atmayin. Gulen tarikati altin donemini AK Parti hukumetinin ilk 8 yilinda yasadi. Bunlari devletin, burokrasinin, yarginin icine yerlestirenler, dindar olduklari icin bunlara guvenenler AK Partili liderlerdir. "Allah bizi af etsin" diyen kimdi ve bu sozu neden soyledi? Bugun Ak Partide ve yandas medyasinda hala Gulenciler var. Yandas medyanin yazarlarindan bir kismi tarikat uyesiydi. Ergenekon davalarinda da hukumet tarikatin savcilarina buyuk destek verdi. Kimseyi kandiramazsiniz.
musto 27 Eylül 2019 00:58
Sn yazar Marmara bölgesinde yaşayan yaklaşık 30 milyon insan, dün ve bugün can derdine düştü.Reform paketini Chp vermişler aralarında anlaşsınlar.Vatandaş hal ve gidişine dikkat etsin olur olmaz konuşmasın sızlanmasın birazda mutluluk maskesi takınsın.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 00:42
İstanbul'da 25 yıldır deprem olmuyordu.
Ali baba 27 Eylül 2019 00:27
Vallahi cumhur baškani çiksa,, Aya, 4 , šeritli yol yapacagiz dese millet INANIR, vallahi,de billahi,de vatandašin biri çiksa, sayištay raporundan, Diyanet bûtçeden aldigi Parayi bankalarda,FAIZE yatirip, milyonlarca lirayi,Faizden para kazandi dersen, vallahi mileti inandiramassin,ômerin Adeleti lazimmiš, memlekette ômer,ler mûtahit oldu,bulamiyorlar ômerleri, E,, bir Ômer ithal edelim, ama nerden ?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:35
0
Demekki zavallilara ayrilan milyarlik bùtçe yetmiyor.ne yapsinlar tabiki faizi yiyecekler.arpalik faiz Helaldir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 00:22
Tek adam rejimi devam ettigi surece bu ulkede bagimsiz/tarafsiz yargi olmaz. Tek adam rejimi sona erdikten sonra da birkac nesil gecmesi lazim. Yani bugun hayatta olanlar bu ulkede hukuk devleti goremeden gocup gidecek bu dunyadan.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN