Back To Top
Kanun mu, vicdan mı?

Kanun mu, vicdan mı?

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 13:45
- A +

Berfin Özek güzel bir genç kızdı. Yüzüne asit fırlattılar, bir gözünü kaybetti, yüzü tanınmaz hale geldi.

Hâlâ tebessüm etmeye çalışsa da bu gencecik kız ne büyük bir ıstırap içindedir, tahmin etmek zor değil.

Mahkeme saldırgana 12 yıl 18 ay hapis cezası verdi; kanun böyle.

Elbette ailesi ve bizler daha ağır ceza verilmesi gerektiğini düşünebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu tepkiyi dile getirdi:

“Ben kanundan bahsetmiyorum, ben haktan, hukuktan, adaletten bahsediyorum. Siz burada hakkı hukuku arayacaksınız. Böyle bir olay kendi kızının başına gelmiş olsa orada bu olayı nasıl değerlendirirsin? Kanunlara mı bakacaksın? Yoksa böyle bir hak olur mu böyle bir adalet olur mu buna bakacaksın...”

Erdoğan yargıya da seslendi:

“Buradan tüm yargı dünyasına sesleniyorum, bu kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil vicdanınıza kulak verin…” (9 Ocak)

 

CEVDET PAŞA’DAN BUGÜNE

Fakat bütün hukuk sistemlerinde ve özellikle modern hukukta objektif kurallar, sübjektif “vicdan”dan önce gelir.

“Kanunsuz suç ve ceza olmaz” prensibi hukukun evrensel ilkelerinden biridir.

İnsanlık hükümdarların sübjektif emirleriyle uygulanan yargılama ve cezalardan, suçun da cezanın da “kanun”la belirlendiği modern çağlara evrimleşmiştir. Bizde de böyledir.

En büyük hukukçularımızdan Mecelle yazarı Cevdet Paşa Ocak 1872’de hükümete sunduğu “Islahat lahiyası”nda, devletin uzun zamandır içine düştüğü “intizamsızlığı” anlatıyor, adli ıslahat bölümünde devletin kesin kurallara ihtiyacının olduğunu belirterek aynen şunları yazıyordu, bugünkü Türkçeyle:

“Hakimler önlerine gelen olayları araştırarak ve kanunu uygulayarak ihtilafı çözmekle görevlidir. Hakimler kendi vicdani muhakemelerine müracaat ile hüküm veremezler…” (Bkz. Tezakir, Tetimme, s. 99-101)

Bu mesele fevkalade önemlidir: Değişik fetvalara göre mahkemelerden değişik hükümler çıkması hukuki belirsizliğe yol açıyordu. Üstelik bu sistem “ihtiyacat-ı asra”, çağın ihtiyaçlarına da cevap veremiyordu. Osmanlı’nın en büyük sorunlarından biriydi bu.

Cevdet Paşa aynı layihada Osmanlı’nın “devlet-i muntazama” (düzenli devlet) haline gelmesi için kuralların “mazbut ve müdevven” yani yazılı ve kanunlaştırılmış olması gerektiğini anlatıyordu.

Mesele kapitülasyonlarla da ilgiliydi.

Cevdet Paşa’dan elli sene sonra Lozan’da kapitülasyonlara karşı verilen mücadelede de en büyük tartışmalardan biri Türkiye’de hukukun “mazbut ve müdevven” olup olmamasıydı.

 

MODERN ANAYASALAR

Modern anayasalarda hakimlerin uyacağı normlar hiyerarşisi belirtilmiştir:

“Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar. Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.” (Madde 138)

Dikkat ederseniz “hukuk” kavramı “kanun”dan sonra geliyor. Çünkü uygulanması gereken, “kanun”dur. Hukuk ise yargıçlara doktrin ve içtihatlarla kanunun yorumlanmasında yol gösterir.

Anayasa ve kanunlarla bağlı olmaksızın hatta ikincil kaynak sayarak “vicdani kanaat”le hüküm vermek ihtilal mahkemelerinde, divan-ı harplerde, bizde İstiklal mahkemelerde görülmüştür.

Vicdan ancak kanunun yorumunda söz konusu olabilir. Dahası modern hukukta “vicdan”, yargıçların başka etki altında kalmadan yani bağımsız, tarafsız ve hukuk şuuruyla karar vermeleri anlamına gelmektedir.

Hele de siyasi davalarda tarafların “vicdan”ı farklı olacağı için, “vicdan” kavramından objektif ve âdil bir hukuk düzeni çıkmaz!

 

ESTETİK AMELİYAT

Olayımıza dönersek, bir hukuk devletinde hakimler “kanunların sayfaları arasındaki maddelere” bakarak karar verirler; bunun dışına çıkamazlar.

Peki, kanunlar yanlış, yetersiz hatta zalimane yazılmış olamaz mı?

Elbette olabilir. Zaten hukuk devleti kavramının evrim tarihi; yanlış, eksik ve zalimane kanunlara karşı temel hak ve hürriyetleri üstün tutan kanunlar için verilen mücadelelerin tarihidir.

Cumhurbaşkanı’nın sözleri mağdur ailesini teselli etmiş, pek çok kimsenin de hissiyatına tercüman olmuştur.

Ancak yapılacak şey kanunların dışında “vicdan” aramak değildir. Geriye yürümemek şartıyla kanun değiştirilebilir. Belki insani bakımdan en uygunu, sevgili kızımız Berfin’in en iyi ellerde estetik ameliyat olmasını devletin üstlenmesidir.

TAHA AKYOL VE MUSTAFA KARAALİOĞLU İLE 'ORTAK AKIL'I İZLEMEK İÇİN:

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 20:53
Bugün memlekette dağ başında, kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde yaşamaya başlasam veya Alaska’da Patagonya’da benzer şekilde 5-10 yıl yaşasam geri dönüp gelsem bu ve benzeri tartışmaların yapıldığı, belki ömrü vefa etmeyen yazarların öbür dünyaya göçtüğü ve yerlerine gelenlerin onların kaldığı yerden yazdıklarına devam ettiği bir ülke olmaya devam edecek bir ülke sanki burası. Kendimizi mi aldatıyoruz acaba?
turgut ertav 14 Ocak 2020 20:51
Bence adil ve tarafsız yargı,kişilerin huzur ortamının sağlanmasına suç ve suçlunun toplumdan kazınmasına yönelik ceza ve infaz yasası;hukukun temel vicdanıdır.Hukutaki bu temel vicdan tesis edilmeden; hak,hukuk,özgürlük,demokrasi,özgürlüklerin insanca kullanımını sağlamak mümkün olmuyor.İktidarın güdümünde ve emrinde ve onların siyasi çıkarları doğrultusunda karar veren mahkemelerin,toplum vicadanını yarladığı bir ortamda yaşıyoruz.Tek adam rejiminin vereceği kararlar, hukuk değildir.Ayrıca mahkemeler,tek adam rejimine bağlı ve güdümünde olmamalı,bağımsız olmalıdır.
ÖTÜKENLİKURT 14 Ocak 2020 18:40
17 44 yorumcusu kardeşim, yqazdıklarımı anlamadın galiba! Beki de ben anlatamadım! Fahri hukuk diploması sadece teşekkür plaketi gibi birşeydir. Hele bu Sudan gibi ilkel bir devletten geldiyse hiçbir anlamı yoktur. Onu anlattım. Cevdet Paşa ise bir hukuk deryasıdır. Sen tam tersini anlamışsın... Beşir bir insan kasabıdır! 200 bin yurttaşının kanı var ellerinde...Lütfen ironiyi farkediniz...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 20:56
1
Anladım ben sizi, müsterih olun. Sadece hatırlatmadan hatırlama...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 18:01
Hukuka göre karar vermek, kanuna bakmamak benim beynimi yakan bir ifade
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 17:59
Saldırganın mal varlığı tedavi masrafını karşılayamıyor mu?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 17:22
Nadira Kadirova nasıl ve neden öldü?
ÖTÜKENLİKURT 14 Ocak 2020 16:51
Sayın yazar, size bir soru sormalıyım; Cevdet paşa mı büyüktür, Sudanlı Beşir'in verdiği fahri hukuk diploması mı? Bu beyanı eleştirmek bile ona değer atfetmek anlamına gelir ki, son derece yanlıştır! Ben konua bir hukukçu olarak, bir gofret satıcısının Kasımpaşa kahvelerinde söylediği söz olarak baktım! Anayasayı yazanların neden 4 yıllık üniversite diplomasını şart koştuğunu anladık mı acaba! Acilen değiştirdiler gerçi! Ülkemiz çok büyük bir kumar oynuyor 17 yıldır, inşallah vatanını ve devletini kaybetmez kumarın sonunda! Çok endişe duyuyorum! Tanrı yardımcımız olsun!
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 17:44
0
Ömer El Beşir sorunuza fırsat bulup cevap verilebilir mi yazar bilmiyorum. O Beşir, Sudan milletinin iliğini sömürdü, şimdiki haline internetten bakın. Sudan da ikiye bölündü Güney ve Kuzey. Yiyici yönetici takımı, milleti sömürücülerle birlikte olup ülkesinin kaynaklarını peşkeş çekiyor zengin ülkelere, kendi koltuğunu garanti etmek için. Zavallı siyahlar hem emperyalistler hem de kendi ülkelerinin yöneticileri yiyip bitirdi, birbirine +++
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 17:45
0
... kırdırdı bu insanları, Allah yarattı bile demediler. İnsanlıklarını, acıma hislerini kaybetmişler. Gine de öyle. Tonlarca altın çıkarılıyor, yöneticiler komisyonlarını alıyor, Fransızlar malı götürüyor, uçaklar dolusu. İnsan ağlamaya başlasa gözyaşları kurur:((
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 15:42
Sayin Akyol, Cumhurbaşkanının hiç şikayet etmeye hakkı yok çünkü tüm yetki elinde isterse kanunları değiştirir ve idamı getirir. İdlib de başkalarını suçlayıp ve başarısız olan Türkiye Libya’da ki başarısızlığı kime yıkacaklar acaba?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 14:10
Kanun yapıcı kanunları vicdana ve hak teslim etme çizgisinde yaparsa, hakimin kararı kamu vicdanını ve mağduru teskin etmeye yeterli olur... Hakim kanun dışına çıkamaz ki. Çıksa ortada ne vicdan ne kanun ne de hukuk kalır...
karar okuru 14 Ocak 2020 13:39
"Geriye doğru yürümemek şartıyla kanunlar değiştirilebilir" demiş Sayın Taha Akyol. Bu cümle de evrensel hukuk kuralı. Yürür mü, yürümez mi demiş Güç elindeyse yürütürsen bal gibi yürür. Sadece yürümekle kalmaz. maraton yarışında koşan atletler gibi koşar. Dev hukukçu zannedilenler de akıntıya kürek çekerler. İstersen tatbikata bak.
karar okuru 14 Ocak 2020 12:31
Suçun ve cezanın kanuniliği ilkesinden haberi olmayanlar, koca bir ülkeyi yönetiyor, yazık. Tek başına yasama yürütme ve yargı güçlerini kullanan birisi hukuka uygun hareket edenleri vicdansızlıkla suçlayamaz. Vicdanınız varsa neden kadın cinayeti, çocuk istismarı ve bir çok rezilliğin cezalarını artırmıyorsunuz. Artık, kadı usulüne, ''kısasa kısas'' ceza sistemine geçiyoruz sanırım.Yada hakimler karar verirken zatına danışsın istiyor. Bu mantık keyfiliktir, ceza değil öç alma mantığıdır. 2000 yıldır, ceza, suçlunun sahsına değil, suç davranışını caydırmaya ıslah içindir. Bkz Roma Hukuku. VAH
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 17:46
0
Roma hukuku müfredattan kaldırılalı çok olmuş. Ben de tesadüfen duydum.
ÜLKEDE KAYBOLAN 14 Ocak 2020 12:13
Adalet hangi deliteysen çık artık takatimiz kalmadı. Hakimlere kanun adamı derler bizde. Ama görev vicdan ile yapılacaksa hukuk fakültesine ne gerek var.Son zamanlarda hiç bir kanuna göre yasak olmayan bankaya para yatıran sendikaya üye olanlar hangi hükme göre cezalandırılıyor hakimlerce diye düşülünce bu haberde sorunun cevabı bulunuyor...
Kanun dışı davranmayı ima etmek, telkinde bulunmak, teşvik etmek suçtur! Gereğini yapmayanlarda görevi ihmalden suç işler. Böyle durumlar yaşanan bir ülkede hukuktan,adaletten, insan haklarından ve demokrasiden söz edilemez. Kanunlar ve hukuk kargaşayı önlemek ve eşitlik için yapılır.Buna uymayan diyen ya adaleti yok etmek ya da kargaşa istiyordur.Benim katilim ceza almasın senin katilin idam olsun denen yerde bireysel adalet arayışı başlar.Türk milletinin böyle bir arayışta olduğunu sanmıyorum.Millet elbet zamanı geldiğinde buna dur diyecektir.Ankara ve İstanbul bunun ilk işaretleriydi!
Cidden mühim şahsiyet 14 Ocak 2020 16:41
0
Anayasa ya uymuyorum saygı da duymuyorum diyebilen biri o saygı duymadığı anayasanın verdiği makamda hala oturuyor biz de fikir yürütmeye çalışıyoruz.Meleklerin cinsiyetini mülahaza etsek daha mantıklı olabilir
ibrahim 14 Ocak 2020 12:09
1 Ay evlenip boşanana ömür boyu nafaka veriliyor. Neden? Çünkü kanun bu. Kanun çıkartın. Bu kızcağıza bu mezalimi yapana ömür boyu tazminat ön görün kanunda.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:51
Sayın Akyol burada verilen ceza değil savcı mütalaa sında sıkıntı var. Siz öldürme kastınız çıkarıp yaralama kastı ile yeni mütalaa verirseniz. Hakim ne yapsın. C. Başkanı bence o savcıya sorsun kızına böyle bir şey yapılırsa aynı mütalaayı verir misin diye. Vicdansız olan savcıdır.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 19:31
0
Hakim ne yapsın olur mu? Hukuki tavsif hakime aitdir.
engineer 14 Ocak 2020 11:33
Ben sözümü tutamadım Affet beni anacığım Sana layık olamadım Affet beni anacığım Hayat güzel zaman başka Her gönülde yalan başka İçimdeki isyan başka Affet beni anacığım İnsanlığın tarifi ne Kalleşliğin tarihi ne Banan baştan öğretsene Benim canım anacığım Vicdan hangi devirdedir Vefa hangi revirdedir Öğrenmedim suç bendedir Affet beni anacığım Öğrettiğin o yol başka Hayat denen okul başka Değiştim ben baştan başa Affet beni anacığım Yolum düzdü dağa düştüm Çırpındıkça ağa düştüm Bir bilinmez çağa düştüm Affet beni anacığım
Cidden mühim şahsiyet 14 Ocak 2020 16:45
0
Galaksiler arası veri iletim frekansı dayım lütfen rahatsız etmeyiniz
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 19:26
0
Dostum!.. Annene seslenmen, Freddie Mercury'nin Bohemian Rhapsody'sini hatırlattı bana.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:32
Bu dönemin ayırıcı vasfı hukuk devletinin yıkılmasıdır. Her dönem hukuksuzluk, haksızlık var idi. Ancak, yapılanları hukuka uygunmuş gibi gösterme telaşı, hukuk devletini yine de yaşatıyor idi. Şimdi ise bu perde yırtıldı. Hukuksuzluk, devletteki en üst otorite tarafından teyit ve hatta teşvik edilir oldu.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:22
Cumhurbaşkanı aynı ilgiyi ‘merdivenaltı tarikatlar’a da gösterse ya. Oralarda başına gelmeyenin kalmadığı insanlar bu ülkenin vatandaşı, mağdur değil mi?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:16
Duyan da sayın cumhurbaşkanını hukuk konusunda duyarlı sanır. Bu ülkenin mahkemeleri anayasa mahkemesi kararlarına dahi ‘uymam’ diyor. Şaka gibi...
Erdoğan'ın Ismail Aga cematine yaptigi ziyaret gelecek günlerde köse yazisi olacak sanirim.Istanbul secimi öncesi Binali Yildirim 'da ziyaret etmis ,bunlardan medet ummustu. Netice fos cikti. Erdoğan da bunlardan medet umar durumuna gelmis,tehlike canlari caliyor kimin ,icin acaba (?)
e.k 14 Ocak 2020 11:05
Akp genel baskanı her zaman oldugu gıbı trıbunlere oynuyor. Kanun ve hukuktan zıyade guya vıcdanlarıyla hukum verenler dolduruldu mahkeme salonlarına. Adaletdekı yerımız bellı. Afrıka duzeyıne dustuk. Kendılerı gıbı olmayanları bunların vıcdanları terorıst ve haın gıbı goruyor. 150 yıl once Cevdet Pasa nın dedıgı yerde ıs. Yazılı kanunlardır gecerlı olan. Subjectıf vıcdanlar degıl. Sonra bu arkaık erkek egemen ortacag kulturunden kurtulup kadın erkek ılıskılerının medenı temeller uzerıne oturması elzem. Nedense bu tur vakıalar hep doguda Iran Pakıstan Hındıstan Turkıye gıbı yerlerde oluyor.
Bozoklu 14 Ocak 2020 10:37
Her milletin kendine has bir kültürü vardır. Bizim akrabalık, komşuluk, hasılı toplumsal ilişkilerimiz Batılı ülkelerden farklıdır. Batılılar kendi medeni yasalarını yaparken kendi kültürlerinden, inançlarından etkilenerek yapmışlardır. Bizde medeni yasamızı kendi kültürümüzle, hayat tarzımızla mütenasip hale getirsek olmaz mı? Çünkü bizim anlayışımız batılılardan çok farklıdır. Bizim anormalimiz bir batılı için normal olabiliyor. Yasaları Batı'dan olduğu gibi aktarma yerine kendi kültürümüze göre yontma, yorumlama daha doğru olur diye düşünüyorum.
Saray sadece vatandasina "nasihat eder'.Berfin 'inin ameliyat olmasi icin,Saray'in bütcesinden bir haracama yapilmalidir..Vatandasin kuru "nasihatlere karni tok'yetti,artti,sunu ic,sunu yap,genc evlen hepsi fasa-fiso bunlarin..
Vicdan derseniz; Herkes kendi hukukunu kendi tayin eder.Mağara devri gibi,bunun kabul edilebilir tarafı Yok maalesef.Hakim de vicdanen kanaat getiremez,üst mahkemeler bunun için var.Kimse yazılı hukuk sayfalarını delmeye uğraşmamalı.Saygılarımla
KARAR OKU 14 Ocak 2020 09:50
Ülkenin en önemli problemlerinden birine değinmişsiniz. Teşekkürler. Herkesin vicdanı aynı değil. Karar veren zalim ise ne yapacağız? Geçmişte masum insanlar asıldı. Kanunlar bizi zalimlerin keyfi uygulamalarından korumak için var. Kanun yetersiz ise yapılacak olan onu değiştirmektir.
Bir Türk 14 Ocak 2020 09:16
Tabii ki hem kanun hem de vicdan. Benim anlayamadığım kimi kime şikayet ediyoruz. Bizim kanunları başka bir ülkenin meclisi mi yapıyor acaba?
HACI MURAT 14 Ocak 2020 08:52
Hukuk,kanun,vicdan konusunda sayın Akyol'un değerlendirmesi isabetlidir. Erdoğan'ın kanunla ilgili olarak söylediklerinin maksadı aşan ifadeler olduğu kanaatindeyim.Bu konuda olsa olsa "cezada indirim yapılmasın, kanunun öngördüğü üst sınırdan ceza verilsin" denebilir.Ama zaten bazı kesimler Erdoğan ne söylerse söylesin eleştirmeye şartlanmış oldukları için, "kanunları tavizsiz uygulayın" dese, bu takdirde "kanun devleti olmak önemli değil,hukuk devleti olmak önemli" diyerek kanuna burun kıvıracaklardır.Yapılması gereken hatalı,ya da yeteriz kanunları ıslah etmektir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 19:54
2
Cumhurbaşkanı hukukçu değil eğitim öğrenim durumunu bilmeyen kalmadı. Hadi o bunca yıldır kendi kendine hukuk adalet nedir tam öğrenemedi, etrafındakiler bari ona hoş görünüp koltuk muhafaza ececeklerine suyuna giderek öğretse açıklama yapsalar olmaz mı? Hadi biz olup biteni sineye çektik, bizim dışımızda bir dünya var, bizim memleketteki her şeyden haberdar. Yargı organının görevini yapması için bir yetlerden işaret veya talimat beklemesi olacak şey mi?Hiç kimsenin bu ülkenin vatandaşını küçük düşürmeye hakkı yoktur.!
bilal. 14 Ocak 2020 08:41
Allah bu konuda ne demiş, rasulü aleyhisselam ne demiş. ama yoook, siz hala çözümü yönünüzü döndüğünüz batıda arayın. türkiyedeki bu islam algısının değişmesi lazım. sadece müslümanım demekle olmuyor, kitabın az bir kısmını alıp gerisini kullanmamanın adı ne olur bak bunu bilmiyorum, hükmü Allah verecek, ki veriyor da zaten.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 08:21
Senin yakının olsa böyle mi karar verirsin lafı her tarafa çekilecek bir laf.Demek ki bir yerlerde babası,dayısı,amcası olanlar malı götürüyor.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 07:39
Her hakim kafasına göre ceza verirse işin içinden çıkılmaz.Benim evladım diye karar verirse hiç çıkılmaz.
mustafa 14 Ocak 2020 07:27
Vicdanları kurumuş hukuksuz kanunlar ile tesis edilmiş adalet dünyaya batmış kokuşmuş bir ideal.
evin 14 Ocak 2020 07:16
meclisin elinden yasama yetkisini tamamıyla alıp dekor haline getirirseniz böyle saçmalıklar yaşanır işte...kanunların çiğnenmesini önermek suç değil mi bu memlekette?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:06
0
Önerenin, suçu işleyenin kim olduğuna bağlı...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:18
0
Meclis elektronik düğme makinesi, vekiller ‘züğürt ağa’ olmuş...
Sayın Akyol, siz rahatsızsınız, ben rahatsızım, toplum rahatsız ve başımız olan devlet ve Sayın Cumhurbaşkanımız rahatsız bu durumda. Benim anlamadığım şu; toplumun vicdanını bütünüyle yaralayan bu tür kanunlar neden hızlıca mecliste yenilenmez? Son yıllarda artan bu tür vakalar sonrası devletin kurumlarının mikrofonlarla topluma bu olaylara karşı oldukça kararlı olduklarını söylerler ancak bu medyatik yaklaşımlar çözüm getirmiyor, mecliste samimi bir şekilde bütün partiler birleşerek toplumda kangren haline gelen bu yaraya acilen anasız fakatsız çözümler üretmelidirler.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 06:38
Yine suçu birilerine attı üstelik yine kahraman oldu. İşine gelince ben Devlet Babayım dersin. Kanunları hazırlayan sen. Tehdit edildiği halde kadınları koruyamayan sen. Hakim savcıları atayan sen. Cezayı az bulup şikayet eden yine sen. Niye şimdiye kadar cezaları arttırıp caydırıcı hale getirmediniz? İlla o asit Ankaradaki zevatın bir yakınına mı atılması gerekiyor?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:13
7
06.38, Suçlu yakalanmış, yargılanmış, kanundaki cezayı almış. Ama Taayyip gene kabahatli. Tayyip sende alerji yapıyor.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:36
0
Kayırmacılığın, ayrımcılığın her geçen zaman rekor üstüne rekor kırdığı zamanımızda acı gerçek budur : "İlla o asit Ankaradaki zevatın bir yakınına mı atılması gerekiyor?" Milletin hizmetinde olduklarını söyleyenlere bir sıkıntı, bir zarar geldiğinde o olayı örtbas etmek için veya o olayı kendileri açısından iyiye çevirmek için kanunları derhal düzeltirler. Ama bu vekilller (güya milletin hizmetçileri) asılların hakları sözkonusu olduğunda hep savsaklayıp yan çizerler.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 19:59
1
06:38, siz kaybolup gitmiş bir vatandaşımızsınız. Diliyorum kendinizi bir yerlerde bulur ve okuduğunuzu anlayacak duruma gelirsiniz bir gün. Ben umudumu kesmedim, ısrarla koruyorum.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 06:23
Kanunlar yanlış yazılmış olamazmı olabilir bu genç kızın hayatını karartana verilen ceza ,günümüz Türkiye sinde bir ilahiyat hocasına hem de hayatı boyunca ilahi adaletten bahsetmiş ve ona sığınmış bir karıncayı ezmemiş bir İslam hukuku hocasına geçmişte sohbet etmişsin ve bir bankaya para yatırmışsın diye verilen ceza ile aynı sayın adalet bakanının ve hukukçuların ve ülkenin başındaki idarecileri izin haberi varmı acaba bizden duyurması
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 13:31
0
hayatı boyunca ilahi adaletten bahsetmiş ve ona sığınmış bir ilahiyat hocası başına gelenin kul zulmetse bile ilahi adalet olduğunu bilir. Sen kendini üzme!
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 04:04
Taha Bey, yazınızdan anladığım Berfin olayında kanunlar da vicdanlar da çaresiz kalmış. Son cümlenizdeki tavsiyeniz zaten yapılması gerekendir ama kanun ile vicdanın çaresiz kaldığı mevzuya özüm değildir. Çözüm için başka bir akla ihtiyaç var. Çağdaş olmak için dışladığımız akla...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 18:00
0
Kanunlar uzaydan mı geliyormuş? Zahmet edip kanunları kimin kim olduğuna bakmadan uygulasınlar, yetersizse yenisini yapsınlar, bir kaç cümleye bakar; doğru dürüst kurulabilirse tabi. İhale kanunu yüz kusur defa değiştirildi. Oy kapmak için salonlarda hazır alkışçılara konuşma yapılıyor. TV’lerden de marifetmiş gibi yayınlatılıyor. Yıllardır orda +++
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 18:02
0
... neden oturuyorsunuz diye yok? Milletin boşa maaş vermek için aradığı insan yok, iş ve icraat bekliyor, şikayet değil! Alkışçı güruhu da burada yazarlara yorumlara laf sokmaya bakıyor. Yiyen içen bir tarafa, bu savunmacı güruhu ana babasından, çocuklarından, torunlarından da utanmıyor.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 03:34
Sizi tutan mı var? İstediğiniz her kanunu çıkarıyorsunuz. Meclis çoğunluğu elinizde. Sızlanmaya ne gerek var? Çıkarın idamı, olsun bitsin bu iş.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:13
0
Tam okumaya başlıyor ne güzel yazılmış diyorum, son cümlede donup kalıyorum. Hukuk idamdan mı ibaret?
karar 14 Ocak 2020 02:30
bu çok iyi bir yazı olmuş,bir ders niteliğinde.umarım ders ve ibret alacaklar olur.tebrik ederim.
musto 14 Ocak 2020 02:15
Mitinglerde iktidar ve ortağı partilerin seçmenleri idam sehpası kurup ip atıyorlar getirin imzalayım diyenler,nerdeler canlarının istediği yasayı bir günde çıkaranlar,neden çıkarmıyorlar çıkaramıyorlar.Akşam sabah kızdıkları hoşlanmadıkları insanları Fetöcülük,vatan hainliği ile suçluyorlar çıkarın yasayı kurun dar ağaçlarını memleket hainlerden kurtulmuş olur boşuna beslemeyiz.Neden çekiniyorsunuz?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:43
Kanun ve vicdan birbirinin zıddı değil, tamamlayıcısı olarak değerlendirilmelidir. Ancak buna rağmen insanın sahip olduğu hırs, hem kanunlarda hem vicdanlarda ciddi yanılgılara sebep oluyor. Kanuni ve vicdani hataların önlenmesi için insanların hırslarını bilen ama bundan tesir göremeyen üstün bir zekaya ihtiyaç vardır.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:39
Kanun ve vicdan bir birinin zıddı değil, tamamlayıcısı olarak değerlendirilmelidir. Ancak buna rağmen insanın sahip olduğu hırs hem kanunlarda hem vicdanlarda ciddi yanılgılara sebep oluyor. Kanun ve vicdan için ana belirleyicinin, insanların hırslarını bilen ama bundan tesir göremeyen üstün bir zekaya ihtiyaç vardır.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:33
eğitimsiz bir adamı en tepeye koyarsan böyle konuşur
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:19
Kaç gündür bu yazıyı yazmanızı bekliyordum. Gerçekten "vicdan" gibi subjektifliğe çok çok açık bir kıstas ile hakimlerin karar vermesi Türkiye için bir facia olur,kaos olur.Halbuki istenilen hususlarda çok kısa sürede istenilen kanunlar çıkarılabiliyor.Kafalarda hukuk devletinden ne kadar uzaklaşıldığı açıkça görülüyor maalesef bu olayda.
Kartal Vakur 14 Ocak 2020 01:18
Bu ülkede Anayasa Mahkemesi bir karar alıyor, alt derece mahkemesi bunu uygulamıyor ve Sn. Cumhurbaşkanıda kararı uygulamayan alt derece mahkemesinden yana tavır koyuyor. Yani bu memlekette yaşamasam. Bu köşedeki yazıdan, Sn. Cumhurbaşkanının ne kadarda hukuka bağlı bir kişi olduğunu düşüneceğim. Bayım siz neden bahsediyorsunuz, bu ülkede adalete güven yüzde yirmilerde.
Sadece Okur 14 Ocak 2020 01:10
Sayın Akyol, maalesef günümüzde üçü de kalmadı. Kanun, Hukuk ve vicdan. Ne var derseniz keyfilik üstelikte hukukta.
ülkesini seven vatandaş 14 Ocak 2020 09:13
1
Kartal yazıyı bir daha oku ,sonra yorumuna bak !!!
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:09
Kendisi hukuku, mahkemeleri takmıyor mahkemeler de kanunları takmasın diyor. İleri demokrasi bu olsa gerek.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:03
guzel bir yazi, guzel oneri
Hersoy 14 Ocak 2020 00:59
C.baskanina kalirsak Tanzimat öncesi kurallari uygulayacak herhalde, belki de istedigi son hüküm yerinin kendi makami olmasi, kimbilir...
Ergon Uluses 14 Ocak 2020 00:57
Geçen sene ocak ayında Kayseri'de sokak itleri 14 yaşında bir çocuğu parçalamışlardı. Bu sene de gelenek bozulmadı. Köpek terörü devam etti. İzmir'de 13 yaşındaki Rojin Yakıt köpekten kaçarken arabanın altında kalıp can verdi. Kanunun içinde vicdan yoksa dışında aranır. Kanunlar bu kadar aciz olmamalı. Kanunun geriye yürümesi ne demek? 2019'da 2020'de köpekler insan öldürüyor. Neyin gerisi neyin ilerisi?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:39
Erdoğan ne demiş, siz ne anlamışsınız Taha Bey. Tamam biz de yapıyoruz ama Erdoğan'ı eleştireceğim diye bu kadar zorlamaya da gerek yok.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 13:37
0
Taha Bey gibi yazarlar da olmasa meydan cahillere kalacak dini hassasiyeti olanlar iyice dibe vuracak... Şükredin ki bir kaç tane çıkmış da müslümanların yüzakı olmayı başarabilmiş! Bunca yıldır yazdıklarından hiç mi bir şey kalmadı aklınızda? Ya da kaldı da kalmamış gibi yapmak zorunda mı kaldınız?
Demirhan ASİL 15 Ocak 2020 14:34
0
Sayın yorumcu kardeşim, sizin aklınız nerede ben göremedim. Sayın Cumhurbaşkanımız (Sayın Resim) vatandaş Hasan gibi konuşacağına, o zalimin yaptığı zulüm ile ile mağdur olan kızımızın yaşadıklarını bir başkası yaşamasın diye bir gecede Türk Ceza Yasasında ilgili maddeyi düzelterek isterse müebbet hapis verdirebilir. İşte o zaman kanuna aykırı karar veren Hakim olursa hep birlikte kendilerini tenkit edelim. Vesselam.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:37
Katılıyorum. Cumhurbaşkanı'nın, kanunlara bakmayan bir adalet anlayışını önermesine ne demek lâzım acaba? Hukuka bağlı Devlet nerede o zaman? Sadece istiklal mahkemeleri değil, ne yazık ki özellikle son dönem siyasi davalarda da bu bakış hakim oldu.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:28
Göze kulağa hoş görünecekler, belki yeniden bir koltuk kapacaklar diye lafazanlık yapanlar, sosyal medyaya maskara olacaklarına hayırlı bir iş yapsınlar. Özellikle kendisini hukukçudan sayan prof. unvanlılar, memleketin bugünlere düşmesindeki paylarını hatırlasın ve yararlı bir iş yapsın da biraz temel hukuk bilgisi anlatsınlar. O kadarını biliyorlardır...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN